Minister Cals vraagt gelden voor een nationaal ballet Tropische vogels vlak voor Kerstmis in hotel „Parkzicht Delftse stemmen over het komende Europa referendum Vijftig jaren bestuurder van Bloembollencultuur Agenda voor Beverwijk Vierde leerjaar Toneelschool wordt gewenst geacht Pluimveevereniging offreert plaatsje voor zangers in het Patronaat Castricum IJ muiden 7 Th. Schermer trekt gymschoenen uit Castricummer zag in Biak Castricums huis verschuiven Castricum naar de 10.000 Kampioen lObl J. Geuke speelde simultaan Vrouwengroep der P.v.d.A. bestudeerde onderwijs probleem Betrouwbaarheidsrit Laatste klap was 3000 kilo waard Verse lever in de kou Verstaan de kiezers hun Europese plicht? Oost-Duitse ministers geschorst Zuid-Afrikaanse bijbels in Amsterdam gedrukt Operaballet geeft drie premières Kapperszaken mogen half uur langer open blijven Algemene opinie: een belangwekkend experiment dat echter rijkelijk snel voorbereid moest worden De heer Jacob Meyer al 60 jaar „in de Beverwijkse bollen" WOENSDAG 10 DECEMBER 1952 De onlusten, die een begin vonden in Tunis, het Franse protectoraat, zijn overgeslagen naar Marokko, waar het in Casablanca tot vuurgevechten kwam tussen inheemse troepen onder Frans bevel en een menigte demonstranten. Foto: een der demonstranten wordt naar het politie-bureau gebracht. De omstandigheid, dat de Nederlandse Opera steeds te kampen heeft met grote tekorten is er de oorzaak van, dat de De verwachtingen omtrent de Zaterdag 20 en Zondag 21 December in het hotel Parkzicht te houden tentoonstelling van zang- en kleurkanaries en andere tropische vogels zijn ook buiten Beverwijk hoog ge spannen. Dit bleek uit de vergadering, die de violièrevercniging „Vogelvreugd" Dins dagavond heeft gehouden en waarin mede gedeeld werd dat bericht om inzendingen gekomen waren uit Amsterdam, Alkmaar en Haarlem. Op de te houden expositie zullen onder meer de twaalf vogels te zien zijn waar mede de heer Van Ginniken, lid van „Vo gelvreugd", dit jaar de zilveren legpenning van de stad Amsterdam, alsmede acht andere prijzen won. Voorts is een keur van prijzen door verschillende firma's, vereni gingen en personen beschikbaar gesteld, waaronder bekers, médailles, vulpenhou ders en andere gebruiksvoorwerpen. Eén der leden, de heer Licht, heeft een fraai houten inlegwerk, voorstellende een gekleurde wildzangvogel, gemaakt, en het ook als prijs beschikbaar gesteld. Als aardige attractie zal iedere honderdste be zoeker van de tentoonstelling een zingende kanarie cadeau krijgen. Volière in het Patronaat Als gast was de voorzitter van de Ken- nemer Pluim vee vereniging, de heer H. J. Vessies, ter vergadering aanwezig. Hij bood namens de K.P.V. een beker als prijs voor de tentoonstelling aan en maakte bekend dat er op de tentoonstelling, die de K.P.V. op 9 en 10 Januari in het Patronaat te Nieuwe voorzitter P.v.d.A. Op Maandagavond j.l. werd in hotel Borst te Bakkum de algemene jaarverga dering van de afdeling Castricum der P.v. d.A. gehouden. Reglementair moest het gehele bestuur aftreden maar het werd met uitzondering van de voorzitter, die zich wegens drukke werkzaamheden als wethouder genoodzaakt zag zich terug te trekken, herkozen. Bij acclamatie werd de heer J. Jonker gekozen als nieuwe presi dent. In de functie van 2e secretaris, die met de benoeming van de heer Jonker vacant was gekomen werd de heer Lagrand met algemene stemmen gekozen. Een van de meest enthousiaste gymna- stiekbeoefenaars uit Castricum heeft op doktersadvies het turnen eraan moeten geven. Het is de 41-jarige Th. Schermer, lid van de R.K. gymnastiekvereniging „Vitesse", die nog in 1949 en 1950 dus tweemaal het kampioenschap van de Zaanse Turnkring op zijn naam bracht. Overigens weerde Th. Schermer zich in Vitesse ook uitstekend: niet minder dan vier maal werd hij verenigingskampioen en wel in 1948, '49, '50 en '51. Het is voor iemand die 23 jaar lid van een vereniging is geweest moeilijk het verenigingsleven vaarwel tè zeggen. Om die reden heeft Schermer besloten zijn functie van lid van de technische commis sie te blijven waarnemen. Tot de kleine groep Kennemers, die in October van dit jaar naar Biak (Nieuw Guinea) vertrokken, behoorde de heer J. de Zeeuw. Hij is werkzaam bij de bouw van het nieuwe KLM-hötel, een karwei dat ongeveer 8 maanden in beslag zal nemen. Tot een van de middelen van ontspanning behoort een bezoek aan de openlucht bioscoop, en daar zagen de Nederlanders het huis van de heer Fr. Schut dat enige tijd geleden werd verplaatst verschui ven Met enkele Beverwijkers en Velsenaren logeert de heer De Zeeuw in Biak in een bestaand hotel van de KLM. Het ziet er naar uit dat de gemeente Cas tricum nog dit jaar 10.000 inwoners gaat tellen. In het begin van deze maand be droeg het inwonersaantal 9970 personen, en men verbeidt op het gemeentehuis met spanning het moment, waarop de tiendui zendste Castricummer ingeschreven kan worden. De heer J. Geuke, lid van de Castricumse damclub St. Thomas, behaalde in 1951 het clubkampioenschap. Maandagavond nam de kampioen het in een simultaan op tegen 26 dammers en van deze partijen wist Geuke er 10 te winnen. Negen eindigden in remise: in 7 ontmoetingen moest hij de overwinning aan zijn tegenstanders laten. Deelnemers aan solistenconcours Ter gelegenheid van het 40-jarig be staan van het fanfarecorps „Eensgezind heid" te Egmond Binnen, organiseert dit corps op 26 December (Tweede Kerstdag) en Zondag 28 December een solistencon cours. Het saxophoonkwartet van DIU, bestaande uit mejuffrouw H. Jacobs en de heren W. Jacobs, J. v. d. Wolf en C. tolk, heeft het plan aan dit concours deel te nemen. WOENSDAG 10 DECEMBER KENNEMER THEATER 7 en 9.15 uur: „Liefde van een frontsoldaat." LUXOR THEATER 7 en 9.15 uur: „O.K. Nero". K.S.A.-GEBOUW 8 uur: HOV-concert. DONDERDAG 11 DECEMBER KENNEMER THEATER Geen bioscoop voorstelling. LUXOR THEATER 7 en 9.15 uur: „O.K. Nero". IJmuiden-Oost zal houden, een plaatsje zou worden vrijgehouden. Hiermede hoopte hij, dat de band tussen K.P.V. en „Vogel vreugd" bestendigd zou blijven en wenste de volièrevereniging een goede tentoonstelling. Grotere expositie in de toekomst De voorzitter van „Vogelvreugd" maakte verder nog bekend, dat de inzending voor de tentoonstelling nog even open zou blij ven, opdat er vooral nog meer tropische vogels ingeschreven zouden kunnen wor den. Men heeft contact opgenomen met verenigingen uit de omliggende plaatsen om in de toekomst gezamenlijk een grotere tentoonstelling te organiseren, die op een nog hoger plan zal komen te staan. De definitieve oprichting van een junioren afdeling zal even moeten wachten tot de drukte van de komende tentoonstelling achter de rug is. Dinsdagavond sprak de heer H. Diederik voor de Beverwijkse Vrouwengroep van de Partij van de Arbeid over „het onderwijs" r.aar aanleiding van een gedeelte uit „De weg naar de Vrijheid". Hij begon zijn refe raat met op te merken dat wanneer men elkaar niet begrijpt, conflicten ontstaan. „De weg naar de Vrijheid" wijst er op, dat een andere Onderwijspolitiek samen moet gaan met een verandering van de financiële en culturele politiek en dat het intellect dat onder het volk leeft naar voren gebracht moet worden. Verder wil dit programma de leerplicht vaststellen tot zestien jaar en hierna een gedeeltelijke leerplicht tot achttien jaar voor vormend onderwijs of vakonderwijs, waaraan een universele opleiding zal kunnen aansluiten. Uitvoerig besprak de heer Diederik de waarde van het examen, waarbij hij in be paalde gevallen voor afschaffing hiervan pleitte. Ook het kleuteronderwijs kwam ter sprake en de heer Diederik oordeelde het nodig dat er in iedere gemeente een open bare kleuterschool zou worden gevestigd. Het mag wel als zeer bijzonder gelden wanneer men zestig jaar lid van een ver eniging is en dan nog de kracht en het in tellect bezit om nog als bestuurslid bergen werk voor die vereniging te verzetten. Eén van deze onvermoeide werkers is de heer Jac. Meyer Gzn., die er zich op be roemen kan zestig jaar lid te zijn van de Algemene Vereniging voor Bloembollen cultuur, waarvan vijftig jaar als bestuurs lid van de afdeling Beverwijk. Daarnaast is hij „nog maar" eenenveertig jaar corres pondent van het scheidsgerecht voor de bloembollenhandel. Acht voorzitters heeft hij bij Bloembol lencultuur meegemaakt, maar in het voor jaar hoopt hij de functie van secretaris, die hij 40 jaar bekleedde, neer te leggen. „Oud-Beverwijker," zoals de heer Jac. Meyer in hart en nieren is, heeft hij in de loop der jaren hard gewerkt om de bloem bollencultuur in deze omgeving op een hoog plan te brengen. Verscheidene ten toonstellingen heeft deze vakman mede helpen organiseren, zoals die van Februari 1940, de onvergetelijke tentoonstelling in het veilinggebouw „Kennemerland". Geen saneringsman Aan de sanering heeft de heer Meyer altijd een „hekel" gehad en hij is altijd een groot voorstander van de vrije handel ge weest. „Gelukkig heb ik de bollenhandel in 1940 vaarwel gezegd," aldus de aanstaande jubilaris, „zodat ik persoonlijk niet veel last van de papieren rompslomp heb ge had." Ondanks het feit, dat hij niet meer direct met de bloembollenhandel te maken heeft, gaat er geen dag voorbij of hij zit „op" de tuin van zijn neef. Het bloembol lenvak noemde de heer Meyer nog altijd een geluksvak; wat dit jaar onder de mini mumprijs verkocht moet worden, kan vol gend jaar kapitalen opbrengen. Amerika is voor hem een goed land voor de export van bollen; hoewel het zaken doen met dit land met grote kapitaalsinvesteringen ge paard gaat. Vanavond, in een vergadering van de af deling Beverwijk der Algemene Vereniging De officiële uitslag van de Betrouwbaar heidsrit van de motorclub Haarlem en om streken luidde: Lichte klasse en auto's: 1. H. Slooper 12 s.p;. 2. E. de Graaff 15 s.p.; 3. W. v. d. Helm 15 s.p.; 4. C. Hardebelt 20 s.p.; 5. A. Boogaard 44 s.p.; 6. Limbach 55 s.p.; 7. Weber 56 s.p. Zware klasse: 1. J. Leeuwerke 8 s.p.; 2. O. Moeke 13 sp.; 3. J. Swart 18 s.p. voor Bloembollencultuur, zal de heer Meyer als vijftig-jarig bestuurslid gehul digd worden. Overigens niet zijn eerste huldiging, want reeds in 1916 werden hem als huldeblijk voor zijn werk in de vereni ging twee schilderijen aangeboden en in 1918 kreeg hij een kamerlamp. Bij het zestigjarig bestaan van „Bloem bollencultuur" werd hij verrast met een theeservies en dit jaar op 26 Juni, px-ecies zijn achtenzeventigste verjaardag, werd hem door burgemeester mr, PI. J. J. Schol- tens, op voordracht van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de ere-medaille uitgereikt, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Ook in het verenigingsleven naast de bloembollenhandel heeft hij een actieve rol gespeeld. Zo was hij van vlak na de oprich ting af medespelend lid van Rederijkers kamer „Kennemerland" waarvan hij vele jaren lid is gebleven en twaalfeneenhalf jaar lid van de Beverwijkse Hax-monie- kapel, waar hij de waldhoorn bespeelde; twee verenigingen die nog steeds een voor aanstaande plaats in het Beverwijkse cul turele leven innemen. Wij wensen deze stoere werker toe, dat hij nog een groot aantal jai'en van een wel verdiende rust zal mogen genieten. Wel heel fortuinlijk was de kotter „7 wee Gezusters" (HD 79) toen het scheepje uit de „Noord" kwam met een buit van slechts 50 kisten vis en enkele kabeljauwen. Bij Borkum besloot de bemanning toch nog „even" uit te zetten en in vier dagen tijd werd daar 3800 kilo tong gevangen plus wat zwartvis. Al zo werd het eind toch nog een dikke besomming. In de afgelopen dagen zijn de eerste kuit en lever weer in verse toestand door traw lers en loggers aangevoerd. Er worden uit stekende prijzen betaald en voor de beman ningen der vissersschepen is in deze koude wintermaanden het „meevalletje" van harte welkom. Vandaag over een week gaan de Delfte naren en de Bolswarders ter stembus om hun oordeel uit te spreken voor of tegen het nieuwe Europa. Hard is er gewerkt in beide steden om het kiezei-svolk „rijp" te maken voor deze belangrijke proefstem- ming en met succes, want spreek met wie ge wilt in Bolsward of in Delft, ge vindt er nauwelijks één weldenkend mens meer die in principe tegen de Europese gedach te is. Gisteren polsten wij een groot, aan tal Delftenaren van allerlei politieke en religieuze komaf, zomaar op goed geluk uit het adresboek gevist, en onder al die mensen bleek er niet een te zijn, die niet sympathiek tegenover het politieke een- heidsstreven stond, al interpreteerden zij het allemaal op hun eigen, dikwijls zeer persoonlijke wijze en al koesterden velen van hen op détailpunten wel bezwaren, wensen of misvattingen. Een der eersten met wie we spraken was prof. dr. O. Bottema, de populaire rector- magnificus van de Technische Hogeschool, die ons met een quasi-wanhopig gebaar op de stapels papei-assen wees die zijn schrijf bureau overdekten. „Daar ligt het ant woord op uw vraag: allemaal correspon dentie over studenten-uitzending naar het buitenland met alle deviezen- en paspoor ten-misère die daaraan vastzitBe grijpt u nu waarom ik vlak vóór een Euro pese eenheid ben, die aan al zulke obsta kels een einde zal maken? Jammer alleen dat onze studenten merendeels te jong zijn om straks mee te stemmen, want vuriger voorstanders van de Europese gedachte zal men moeilijk vinden. De jeugd heeft ten slotte nog meer belang bij soepeler inter nationale verhoudingen dan wij ouderen en zij ook zal straks het gebouw van een betere wereldorde moeten voltooien. Maar laat men haar dan ook niet passeren bij referenda als dit, want dan kan zij haar belangstelling veidiezen. En wat mijn mede-hoogleraren be'reft, komt u maar eens kijken in het „proffenstraatje" waar ik woon, daar ziet u vrijwel huis aan huis een Europa-affiche voor de ramen prij ken!" Bondiger was het oordeel van een 91- jarige Delftenaar die wij opzochten in een rusthuis aan de Spoorsingel. Hij was „wat doofjes", had men ons gezegd en hij zag ook niet zo erg best meer, maar dat nam allemaal niet weg dat hij nog best z'n weetje wist in de politiek en al die dingen. Tweemaal had hij zich de Nieuw Europa brochure laten voorlezen, die hier huis- aan-huis verspreid is, maar toen was zijn besluit dan ook genomen. „Eendracht maakt macht", vond hij altijd maar en daarom ging hij vóór stemmen op 17 De cember, tenminste als wij de Koningin zouden mogen houden - dat wou hij nog wel even heel secuur weten. Maar toen wij hem daaromtrent gerustgesteld hadden, verzekerde hij ons plechtig, dat Europa straks ook op zijn jawoord zou kunnen rekenen. Voorlichting zonder franje In de afgelopen jaren is in toenemende mate de noodzaak gegroeid instellingen op het gebied van muziek en toneelkunst tege moet te komen in de bijzondere kosten, die verbonden zijn aan het optreden buiten de vaste woonplaats. Dit geldt voor alle in stellingen, zowel gesubsidiëerde als niet gesubsidiëerde en voor elk optreden zowel in het Westen des lands als in de overige provincies. Het ligt in de bedoeling van de minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen incidenteel die cultureel be langrijke instellingen tegemoet te komen, welker exploilatie door de kosten van het optreden buiten de standplaats te zeer wordt belast. Voor dit doel wordt thans in een nota van wijzigingen op de ontwerp begroting 1953 een bedrag van 200.000, aangevraagd. Reeds in de Memorie van Toelichting werd medegedeeld, dat de subsidiëring voor de spreiding van de vormen van kunst over het land „uiterst sober" moet geschie den. De groeiende activiteit der geweste lijke overheden, zoals deze zich met name gedurende de jaren 19511952 heeft ont wikkeld, wettigt intussen de verwachting, dat van die zijde een steeds groter beroep op financiële medewerking van het Rijk zal worden gedaan. De hulp voor het brengen van cultuur aan de gewestelijke bevolking geschiedt in hoofdzaak op incidentele wijze en de steun wordt voornamelijk daar ge geven, waar verantwoorde initiatieven in de gewesten ontstaan of vooidgezet worden. De minister is van mening, dat een bedrag van in totaal 400.000,voor de verzor ging van deze belangen noodzakelijk is te achten. Opera en ballet in populaire trant de essentie van de Europese gedachte toegelicht wordt en alle verwarrende integratiefranje buiten be schouwing blijft. Het leuke is nu dat aan deze gesimplifi ceerde voorlichting in Delft ook verschil lende particuliere instellingen met groot succes meewerken. Zo zagen wij bijvoor beeld een nummer van het personeels orgaan der Kon. Ned. Gist- en Spiritus fabrieken met twee uitstekende en voor iedereen begrijpelijke uiteenzettingen over het belang van de komende proefstem- ming en over de Kolen- en Staalgemeen schap: een particulier initiatief, dat na volging verdient! „Stemmers belangrijker dan ja-stemmers" Ook de arts D. P. Kok, die als medicus en als C.H.U.-raadslid de toeverlaat is van honderden Delftenaren, is een overtuigd voorstander van de Europese eenheid, al acht hij het Nederlandse volk nog lang niet „rijp" genoeg om daarover een wei- gefundeerd oordeel uit te kunnen spreken. De komende proefstemming ziet hij dan ook hoofdzakelijk als een interessant ex periment, waarbij het opkomst-percentage der kiezers van veel meer belang is dan het aantal ja-stemmen dat er tenslotte uit de bus zal komen. De heer Weber, fractieleider der K.V.P. in de Delftse raad, is eveneens tot de con clusie gekomen dat het allemaal nog niet voldoende leeft bij de mensen en dat zelfs vele intellectuelen blijkbaar niet in Euro pese termen kunnen denken. Als katholiek ziet hij bovendien nog een andere Europese roeping: die van de kampioen van het Christendom en de Wes terse beschaving en ook die roeping kan het beste vervuld worden als ons wereld deel zich nauwer aaneensluit. Ds. A. de Voogd, Ned. Hervormd predi kant en voorzitter van het Delftse predi kanten-collegium, acht het vooral belang rijk dat een nauwere Europese samenwer king de mogelijkheid zal scheppen om on ze godsdienstige principes in andere lan den te kunnen verbreiden, naar Italië bij voorbeeld, waar de protestanten het thans verre van gemakkelijk hadden. Een nadeel vindt hij echter dat bepaal de confessionele partijen in de kleine lan den bij een voortschrijdende politieke in tegratie wel eens in het gedrang zouden kunnen komen. Veiligste weg Ir. S. H. Stoffel, voorzitter van de Delft se Kamer van Koophandel en raadslid voor de V.V.D., is van mening dat Eux-opese eenheid een onvermijdelijke „must" zou zijn ook al stond Ruslands stok niet achter de deur. Langs de functionele weg kan men misschien zeer ver vorderen op weg naar die eenheid, maar de snelste en vei ligste methode is die van de politieke in tegratie met een centraal toporgaan, een welomschreven grondwet en een democra tische vertegenwoordiging, want als het alleen bij een economische en militaire in tegratie blijft kan het democratische ele ment wel eens danig in de knel komen. financiële steun aan de danskunst tot nog toe steeds in het gedrang is gekomen. In tussen worden er ondei'handelingen ge voerd om te komen tot de vorming van een nationaal ballet, dat artistiek verantwoorde prestaties zal kunnen leveren. Dit ballet zal echter alleen kunnen bestaan, indien ook het Rijk een aandeel in de kosten voor zijn rekening kan nemen. Daaxioe vraagt de minister thans voor het jaar 1953 een bedrag van 50.000, Uitbreiding Toneelschool Binnen de drie leerjaren van de Academie voor dramatische kunst „De Toneelschool" kan niet genoeg tijd worden besteed aan het leggen van de zo noodzakelijke artis- tiek-theoretische basis voor de toekom stige acteur. Daarnaast blijkt ook een op leiding, welke uitsluitend op de practijk is gericht, niet in drie jaren te kunnen wor den voltooid. De invoering van een vierde leerjaar wordt daarom noodzakelijk geacht. De eerste helft daarvan zou kunnen wor den gebruikt voor de uitbreiding van het enderwijs, daarna zal omstreeks Januari het eindexamen plaats vinden. Nadien zal de leerling een proeftijd bij een toneelge zelschap moeten doormaken. De kosten, die met deze nieuwe regeling gepaard gaan, zullen voor 1953 een bedrag van 2000, vergen. Aan de Toneelschool ontbreekt voorts een technisch-paedagogische afdeling, zodat bet niet mogelijk is aan deze inrichting een opleiding voor regisseur te ontvangen. In deze leemte zou de minister willen voor zien. Hij vraagt daartoe een bedrag van 2000,aan. BERLIJN, (DPA) De Oost-Duitse premier, Grotewohl, heeft medegedeeld, dat de minister van Handel en Bevoor rading, dr. Karl Hamann, van zijn functies ontheven is, „wegens het geven van on juiste leiding, die gevoerd heeft tot een vermindering van de max-gai-inebevoorra- ding van de Oost-Duitse bevolking". Hamann behoort tot de liberaal-demo craten. Ook de staatssecretaris voor de voedsel- en genotmiddelen-industrie, Rudolf Al- bx*echt (agrarische partij) is op „verlof" gezonden. Er zal een onderzoek in het ministerie ingesteld woi'den. Grotewohl gaf toe, dat zich „tijdelijk moeilijkheden en vertragingen op het ge bied van de voedselvoorziening" voordoen. Deze betreffen vooral boter, margarine, vlees, aardappelen, groente en suiker. Volgens het West-Berlijnse blad „Tele graph" (sociaal-democratisch) is Hermann Matern in Oost-Berlijn geax-resteerd. Ma- tern is voorzitter van de partij-controle commissie van de (communistische) socia listische eenheidspartij (S.E.D.) en vice- voorzitter van de Volkskamer. Hij waa tevens lid van het politburo van de S.E.D. Hem zou verweten worden, dat hij met de groen-Slansky verbindingen heeft onder houden. Nadat voi'ig jaar de Friese uitgeverij A. Jongbloed te Leeuwarden een opdracht was verstrekt voor het drukken van een Bijbel in het Frans, heeft thans wederom een Nederlandse drukkerij een buitenland se ox-der voor het drukken van een Bijbel uitgave ontvangen. Tussen het Brits en Buitenlands Bijbel genootschap te Londen en de in October jongstleden te Kaapstad opgerichte „Ver enigde Protestantse Uitgevers van Suid- Afrika" is een desbetreffende overeen komst gesloten. De Zuid-Afrikaanse com binatie heeft aan de Amsterdamse N.V. drukkerij en uitgeverij J. H. de Bussy op dracht gegeven tot het drukken van huis bijbels in het Zuid-Afrikaans, en voorts een bestelling gedaan voor kansel- en familiebijbels. De eerste oplaag is 25.00Ö stuks. Aan huisbijbels bestaat in de Afrikaans sprekende gemeenschap een grote behoef te. Door de grote afeelegenheid van zoveel ..boerenplaase" is de gewoonte om dage lijks huisgodsdienstoefeningen te houden nog wijdverbreid. Van het straks verkrijg baar zijn van huisbijbels verwacht men in Zuid-Afrika ook een sterke stimulans tot deze huisgodsdienstoefeningen. Het Ballet van de Nederlandse Opera heeft enige nieuwe werken op zijn réper toire genomen, waarvan onder leiding van Fx-angoise Adret de eerste voorstellingen worden gegeven op Dinsdagavond 16 De cember in de Stadsschouwbux-g te Amster dam en op Donderdagavond 18 December te Utrecht. In eerste uitvoering bij dit ensemble komen dan de tweede acte van „Coppelia" van Louis Mérante, muziek van Delibes, inge st udeei'd door de balletmeester Roland Ca- senave, „Apollon Musagète" van Frangoise Adret op muziek van Igor Strawinsky eix een pas-de-trois op muziek van Glinka. Voorts zal men een reprise geven van „Quatre Mouvements" op de 88ste Sym- phonie van Haydn. Behalve de solisten van het Opex-aballet zullen in dit programma twee gasten op- tx-eden: Ethéry Pagava en Youly Algaroff. Het orkest staat onder leiding van Char les Bruck. Verzoek ingewilligd Een aantal organisaties in het dames- en het herenkappersbedrijf heeft destijds bij de regex-ing het verzoek ingediend om te bepalen, dat het verbod, een winkel op werkdagen na 18 uur voor het publiek ge opend te hebben, niet geldt van 18 tot 18.30 uur voor winkels, waar het bedrijf van dames- of herenkapper pleegt te worden uitgeoefend. Bij Kon. Besluit is dit verzoek thans in gewilligd en bepaald dat dit latere slui tingsuur uitsluitend geldt voor zover be treft het verrichten van kapperswerkzaam heden. Plet besluit treedt 11 December ia werkxng. Er bleken trouwens nog wel meer Delf tenaren te zijn die kopzorgen hadden om trent de toekomst van ons Vorstenhuis, want nog vijf keer werd ons diezelfde dag een soortgelijke vraag gesteld, onder an deren door een kantoorbediende met mulo- en „practijk"-diploma's. Hetgeen maar weer bewijst dat velen nog de vx-eemdste ideeën omtrent de doeleinden van de Euro pese beweging koesteren, vooral op het stuk van de souvereiniteits-overdracht. En daarom is het goed dat zij nu de kans krijgen zich in al die klaarblijkelijk duis tere zaken wat meer licht te verschaffen via de genoemde huis-aan-huis brochures en vooral via de „vraagavonden", waarop BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Trawlers: Maria van Hattum f 32.800; Tzonne f26.300. Loggers: KW 95 f950; KW 65 f 1990; IJM 210 f5080; IJM 208 f5930; KW 16 f3940; HD 79 f9950. Kotters: KW 189 f260; KW 128 f370; TX 33 f2880. Voorspellingen Prognoses over de uitslag van het ko mende referendum wil ir. Stoffel, een vi tale zeventiger, die zelf een actieve rol speelt in het Delftse comité van voorberei ding, niet doen, maar wel hoopt hij op een behoorlijke opkomst, hoewel dit naar rato wel minder groot zal zijn dan in Bolsward, waar men in totaal maar zo'n zesduizend kiezers te „bewerken" had tegen ruim 66.000 in Delft, terwijl de tijd van voorbe reiding rijkelijk krap was. Andere „inge wijden" rekenen op een opkomst van 60 65 percent, waarvan dan weer 95 pet „ja" zou stemmen. Een secretarie-ambte naar voorspelde ons echter nog, dat er hoogstens op de helft van het electoraat te rekenen valt, mits het mooi weer is op de verkiezingsdag, „want anders blijven er nog heel wat meer thuis". Laat ons dus maar hopen, dat al die profeten ongelijk krijgen en dat Delft straks met een heel wat beter totaal uit de bus zal komen dan zij gissen - het „zit erin", zoals dat heet. Op het ogenblik wordt te Parijs een aardewerktentoonstelling gehouden. Het bijzon dere van de ingezonden stukken is, dat de meeste zijn bewerkt door de toonaangevende Franse schilders als Matisse, Fernand Léger en Pablo Picasso. Deze drie kannetjes worden door Pablo Picasso beschilderd.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 3