Gloeiend staal aan het begin langzamer dan aan het eind OLD CLOTHES NEW „Breedband" - het meest spectaculaire deel van de IJmond-fabrieken Havenberichten Na spannende strijd won Rietje Wagenaar de SSH jeugdbeker Mist speelde scheepvaart parten Agenda z^oor Velsen Visserij-varia Kinderen werkten voor zieken Vijf „op wacht" Castricum 6 Dertig kilometer per uur Tussen stroophal en haspel Koudwalserij en blikfabriek komen t—n-i r t Geschenkententoonstelling van het Jeugd-Rode Kruis „De Goede Herder" met twee cantate's Geanimeerde ouderavond van de Jan Ligthartschool Velsens begroting en wat daaraan voorafgaat Jubileum VZV in Juni 1953 Muziekuitvoering voor patiënten Scheepvaart THALIA WOENSDAG 10 DECEMBER 1952 IN DE LANGGEREKTE fabriekshallen van de Breedband N.V., die naarmate de maanden vorderen steeds voller worden met het groot ge druis der machtige machines, zijn voor de oplettende leek twee technische wonderen te ontdekken in de reeks der ingenieuze machinerieën, die van een onhandelbaar stuk staal straks een ragdunne reep blik zullen maken. De twee wonderen worden gevonden in het deel van de fabriek, dat klaar is; de „koudwalserij" en de eigenlijke blikfabriek zijn nu nog slechts chaotische hallen, waar machine-onderdelen verstrooid staan zonder ogen schijnlijk enig systeem. Maar daarnaast, in de warmwalserij, bij putovens en stroophal gloeit het hete vuur van een industrie op volle toeren. De wonderenIn de eerste plaats het viervoudig continu-walstuig, dat uit een roodgloeiend plak staal in luttele seconden een honderden meters lange band trekt, de band, die de „Breedband" in feite haar naam gaf. Met een snelheid van dertig kilometer per uur „dondert" deze reep uit de walsen. En wanneer al dat hete geweld op het eind van zijn lange martelgang is gekomen, wordt het opgewonden op een haspel, die deze band van 4 tot 1.8 millimeter dikte binnen opvallend korte tijd op een nette rol haspelt: het tweede wonder. En tegelijk de bevestiging van de macht van de mens over de materie, zoals ze ligt uitgespreid in meer dan zes honderd meters lopende band, waarover het koelwater sissend spuit en de stoomwolken zich vermengen met de oranje gloed van het zengende staal. vvrrA~»yi^ Het begin van die dunne stalen band ligt in de ..stroophal" of als men helemaal juist wil zijn in de withete ovens van de Staalfabriek, een paar honderd meter naar het Zuiden. Daar immers wordt in de Sie- mens-Martinovens uit schroot, ijzer en kalk het blauwe staal vervaardigd, dat later in gietblokken, variërend van 5 tot 15 ton voor de verschillende walserijen beschik baar komt. De pas-uitgebreide jaarproduc tie van de Staalfabriek, die nu al boven de 600.000 ton ligt wordt namelijk gedistri bueerd over de verschillende Hoogoven- walserijen, over Walserij-Oost, Walserij- West en nu ook over de machtigste van alle, de „Breedband". Nu deze telg van de Hoogovens, die ten dele uit overheids middelen werd gefinancierd, gedeeltelijk gereed is gekomen, is die totale jaarpro ductie dan ook meer dan welkom, want de slokop in de zeshonderd meter lange hal kan het een en ander gebruiken Begin van de lijdensweg Het roodgloeiende, maar aan de buiten kant al aardig afkoelende gietblok ver huist om de draad van de fabricage weer even op te nemen uit de giethal van de Staalfabriek naar de „stroophal" waar een kraan de vorm om het vlammen de omhulsel wegstroopt. Daar de tempera tuur van het blok in- zowel als uitwendig gelijk moet zijn, ontfermen machtige put ovens zich over de stalen kolossen, die na dit „opwarmertje" hun lange lijdensweg beginnen met als eidpunt de wentelende klos met een enkele millimeters-dunne staalband. Straks, dat is volgend voorjaar: het nog dunnere blik. Handen op handles De gloeiende blokken denderen met een sneltrein vaart je op de blokwals toe, die zich zonder merkbare moeite over het vurig stuk metaal ontfermt en het een paar keer duchtig tussen zijn stalen rollen heen en weer mangelt om er alvast een nette lange reep van te walsen. nxcoc&y-' -- ccooooccocccoooo ocooocococoscocooccotocc vy™ Cor Sijssener en Rein Hummel sturen met een onverstoorbare zekerheid de blok ken onder die wals door-heen en terug in een orgie van sissend stoom en een baaierd van fel licht, dat hoog-op slaat tegen de nieuwe muren van de Breedbandhal. Haast intuïtief sturen hun handen aan de handles het blok terug naar zijn baan, als het eens een slippertje wil maken en met een ferme dreun duwen ze zijn zinderend lijf weer in het rechthoekig fatsoen, als er in de zachte massa eens een deuk mocht komen tijdens deze krachtige manipilaties. Naar de band Als dat dan klaar is en de „plak" schuift verder over de rollenbaan. staat de schaar open, om de „plakken" zo nodig in klei nere stukken te happen. Die plakken zijn onder de blokkenwals al voor hun einddoel bestemd: de stalen rollen maakten er na melijk brede, dikke of platte plakken van, al naar behoefte van de verschillende wal serijen. En dan grijpen de klauwen van een volgende transportband alweer in hun gloeiende substantie, een arbeider perst er pneumatisch het nummer van fabricage in en voort gaan ze weer, voort naar hun vol gende bestemming, waarvan één de Breed band is. Daar, waar de Hoogovens ophouden en de Breedbant begint, staat een tweede oven, die de plakken maar wéér eens ver hit, tot ze geschikt zijn om door de „voor wals" in behandeling te worden genomen: weer heen en weer onder het onvermurw baar staal, tot er een al aanzienlijke lengte roodgloeiende strip is ontstaan. Dertig kilometer En dan komt een van de technische on begrijpelijkheden gedurende het lange pro ces, dat hier wel heel terecht Breedband heet: de „nawals" staat klaar. Een serie van vier walstuigen, die in de Verenigde Staten allang tot de standaarduitrusting an de walserijen behoort, jaagt die roken- oranje strip met vier verschillende elheden tussen haar plettende rollen or. De eerste heeft het staal nauwelijks pakken en weer losgelaten, of een twee- sneller draaiende pakt het in zijn nteling en daarna de derde.de vier- tenslotte, tot de lap staal aan het eind een formidabele snelheid en in een 'dk van stoom haar einddoel tegemoet s'^gert. Als u het niet goed begrepen hebt: ter wijl het staal aan de ene kant nog lang zaam onder de rollen schuift, komt het- Dank zij de medewerking van de Eco nomische afdeling der Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrie ken te IJmuiden werden wij in staat gesteld een langdurig bezoek te brengen aan liet onlangs gereed gekomen stuk van de nieuwe Breedband terecht de trots van de beide „voedsters", de Staat der Nederlanden en de Hoogovens zelf. Het ts de basis voor de blikfabricage, die het volgend jaar zal kunnen aan lopen en het is, zoals uit bijgaande reportage blijken moge. het meest spec taculaire deel van het industriecomplex aan de IJ mond. Maar het is ook een versteviging van onze industrialisatie en een ivelkome bijdrage tot het Nederlandse welvaarts- streven. Als zodanig verdient de Breed band N.V. de aandacht van allen, die de ontplooiing van de Nederlandse economie met belangstelling volgen. Dit artikel is dan ook bedoeld, om het hy permoderne procédé, dat in de Breed band hallen op Amerikaanse leest is geschoeid, recht te doen wedervaren. zelfde oranje lint er aan de andere kant met een veel groter vaart uit en dus is het niet alleen „walsen", Mat deze zware ma chinerie doet, maar ook „rekken". De strip metaal is plotseling uitgedijd tot een haast eindeloze, blakerende strook. Dertig kilometer per uur. Het oog kan het vurige lint haast niet bijhouden. Toch kunnen ze het in Amerika nóg sneller, want daar geldt in diverse walserijen ,,a mile a minuit" ofwel een mijl per minuut, zodat daar de stalen band met een negentig kilometervaartje uit de laat ste wals springt! Maar aan het eind wachten onvermijde lijk de haspel en de schaar, welke laatste de kopeinden nog gauw even netjes bij knipt. Dat gaat zo vlug, dat er geen fractie van een seconde vertraging ontstaat en de stalen band dus in volle vaart tegen de al rollende haspel klapt, om daar omgebogen te worden en opgerold als ware het een simpel stukje smalfilm. Alweer een nieuwe Nauwelijks heeft de haspel zijn rol afge geven aan de lopende band, of er brult al weer een nieuwe gloeiende rivier door de bedding van de rollenbaan: opwinden, uit stoten," opwindenen zo tot in het on eindige voort. Dit is dan het meest spectaculaire deel van de Breedband en haast wel het boeiendste onderdeel van het Hoogoven complex, al mag het stuk na de blokwals in feite niet meer tot de K.N.H.S. worden gerekend, omdat daar de afzonderlijke N.V. Breedband begint. Zoals de dunne stalen plaat van de has pel komt, zou ze als materiaal bruikbaar zijn voor een kachel, een steelpan en wat er meer van dun staal wordt vervaardigd. Het eindstation, het eerste Nederlandse blik, is dus nog lang niet bereikt en het wordt dan ook wel zomer volgend jaar, voor de Nederlandse doperwten een plaatsje gaan vinden in een Nederlands blikje. Dinsdag 9 December kwamen de haven van IJmuiden binnen: Mies van Karlstadt. Britt Mary van Schokhol. Maaskerk van Le Havre. Lingestroom von .Liverpool. May- wood van Ban-y. tiaasterland van Hamburg. Iris van Kopenhagen. Marvik van Vertrokken zijn: Admiralengracht naar Gdynia. Bullerö naar Oxclosund. Entre Rios naar Bilbao. Het wonder van Breedband: het vierdelig-continu-walstuigdat de band gloeiend staal van de roUenbaan ontvangt en er met tot 30 km/u toenemende snelheid een haast eindeloze rivier van blakerende, Voorlopig is het ten Noorden van deze zo juist beschreven warmwalserij nog een volledige chaos in de al even gigantische hallen, waar de machinerie van de koud- walsapparaten wordt opgesteld. Het te vol gen procédé daar wijkt in zoverre af van dat in de warmwalserij, dat de vlammen en stoomwolken, het licht en het geraas van het water totaal zullen ontbreken. De rollen van de haspel zullen namelijk hun weg naar hier vervolgen om er eerst afgewikkeld en schoongemaakt te worden en daarna rolt het walstuig van de koud walserij deze toch al dunne plaat uit tot de 0,2 mm stalen band. de grondstof voor de blikfabi'icage. Voorlopig is het echter zover nog niet en stapelen de klossen dun- plaatstaal zich op in de voorraadhal, waar ze naar behoefte in stukken geknipt en voor de verzending gei-eed gemaakt wor den naar de verwerkende industrie. Als dit Breedband-complex met zijn koudwalserij en blikfabriek eenmaal van de kinderziekten af is - zoals ook de warm walserij haar beginfouten heeft gehad (met stool-nissen die natuurlijk net gebeui-den als er hoge gasten waren) kan de Walserij- Oost de productie staken en zullen „West" en „Breedband" samen het roodgloeiende pi-oduct van Staalfabriek en Hoogovens omvormen tot een volmaakte grondstof. Voor uw gasfox-nuis, uw melkkoker en uw sardineblikje. Waarvan totnogtoe veel, zo niet alles, uit het buitenland moest komen. J. F. Donderdag om kwart over vier zal de wethouder van Onderwijs in de school aan de Lijsterlaan 1 de tentoonstelling van het Jeugd'Rode Kruis openen. De zaken die gedux-ende een xniddag en een avond hier woi-den geëxposeerd zijn vei-vaax-digd door de leerlingen van de lagere scholen in de gemeente en bestemd als Kei-stcadeaux voor de patiënten in het Zeehospitium in Katwijk aan Zee. Het is alleraardigst te zien wat de jeugd van Velsen, zowel jongens als meisjes, heeft gewrocht. Daar is bijvoor-beeld een compleet inge richt poppenhuis, een poppenbed met toe behoren, een volledige kerstsjal, .er zijn zelfvei-vaardigde legpuzzles in dozen en in zakken. Kalenders zijn er in diverse uilvoex-ingen en in gx-ote getale, de meisjes hebben zich beijvex-d kleedjes, sex-vettasjes, zakdoek sachets en andere handwerken te maken. De leerlingen van een tweede klasse van een der scholen hebben platenboeken van uitgepi-ikte prentbriefkaarten samengesteld. Eigen initiatief op het gebied van nieuw jaarskaarten is er tevens te bewonderen. Het is een loffelijk streven de jeugd in te schakelen bij het bereiden van vx-eugde voor de tijdelijk uitgeschakelden en Vel- sens jeugd maakt bij deze een goede beurt. millimetcrsdunne plaat van mangelt. Het grootste jaarlijkse sporteveixement van de Kennemer Staten Gymnastiekver eniging „SSH", de onderlinge wedstrijden voor de leden, werd Dinsdagavond in de ruime gymnastiekzaal van de Wateiwliet- school geopend door bijna 120 jeugdige gymnasten van 8 tot en met 11 jaar, die er allen op uit waren de SSH-jeugdbeker te bemachtigen. De vorige winnares, Gré Hoorns, kon de trophee wegens overgang naar een hogere afdeling niet verdedigen, zodat er naar de uitslag moest worden gegist. Na de afwerking van vier oefeningen bleken er drie ernstige candidaten te zijn en het laatste nummer moest de beslissing brengen tussen de meisjes M. Keeman, It. Wagenaar en de knaap E. Diepgrond. Eex-stgenoemde had met haar vaardig heid aan de ringen een prachtige kans ge kweekt om de anderhalve punt verschil met R. Wagenaar in te lopen. E. Diep grond, die gelijk stond met R. Wagenaar (beiden 32punt) kreeg eenzelfde kans op de brug. Beide rivalen „struikelden" echter en derhalve werd Rie Wagenaar eerste met een 9 voor ringen en totaal 41 Zj punten. Hoewel het aantal deelnemers zeer gx-oot was en de belangstelling van vele ouders voor deze wedsti-jjd de ruime gymzaal nog voller maakte, kon de SSH-leider, de heer H. van Wijnen, die op zeven plaatsen tege lijk liet werken, zich volledig aan zijn 'schema houden, ook dank voor de vlotte medewerking van talrijke juryleden. Namens Kennemerstaten heeft de heer J. Broeksma de wedstrijden geopend, waarbij hij verklaarde, dat Kennemersta ten steeds bewondering heeft voor de acti viteit van SSH, die voor de leden altijd een stimulans is de vereniging kwantita tief en kwalitatief tot grote bloei te bren- gen. Een aai-dig moment was het toen de be kerhoudster haar trophee onder luid ap plaus persoonlijk aan de elfjarige Rie Wagenaar overhandigde. In de verschillende afdelingen en gele- dex-en werden overigens nog vele diploma's behaald. Hiervoor waren vereist voor een le prijs diploma 39 punten: 2e prijs diplo ma 36 punten en 3e prijs diploma 33 pun ten. Aankoop voor uitbreiding De eigenaar van de woningen met erven aan de Schulpweg 122 en 123 in Velsen- Noord heeft deze aan de gemeente te koop aangeboden. Bedoelde panden zijn gelegen in het gedeelte van de gemeente, waarvoor een uitbreidingsplan wordt ontworpen. Naar het zich laat aanzien is het voor de x-ealisering van dit plan gewenst, dat de gemeente de beschikking over de betrok ken pex-celen krijgt. De eigenaar heeft zich verenigd met de geboden koopprijs van f 7000.De raad wordt voox-gesteld tot keuring) van de begrotingen voor het kopen over te gaan. met de daarbij behorende stukken. Het kinderkoor „De Goede Hei-der" zal op Zatei-dag 13 December een uitvoering geven in het jeugdgebouw aan de Rem- brandtlaan. Op het programma staan twee cantates, n.l. „De schoonste feestdag" van Catharina van Rennes, en „De jaarkx-ing" van Attie Dysex-inke. De pianobegeleiding is in handen van de heer Albei-t de Gx-oot, de leiding berust bij Joop Huizinga. Voor de ouderavond van de Jan Ligthart- school, welke Dinsdagavond in de school aan de Eksterlaan gehouden werd, be stond veel belangstelling. De voorzitter van de ouderccmmissie, de heer A. G. Lindhout opende de avond, waarbij hij o.m. de geslaagde schoolreisjes en St. Ni- colaasfeesten in herinnering •bracfet. Voox-ts bracht hij dank uit aan het gemeentebe stuur voor de medewerking en hij besloot met een opwekking het schoolfonds te steunen. Inmiddels wax-en de peutei-s uit de eerste klas op het keurig aangekleede toneeltje aangetreden om een aantal aar dige liedjes ten gehore te brengen, waarbij cle kinderen zo mogelijk nog meer schik hadden dan de opgetogen ouders. In een non-stop programma traden achtereenvol gens de leerlingen uit de hogere klassen op met voordx-achtjes en toneelstukjes, die alle een serieuze voox-bereiding vex-riedden. Bij een vex-kiezing van twee leden der oudercommissie werden mevrouw H. L. Tonnenooy-Snoek en mevrouw N. A. v. Maanen-Blok bij acclamatie gekozen. Een strijkje verleende medewerking aan de avond. ADVERTENTIE Uw kleding binnen één dag gereed Koningsplein 10 - Tel. 4886 De zware mist, die gisteravond weer West-Europa teisterde, heeft vijf schepen het binnenkomen in IJmuiden bemoeilijkt. Het wai"en de Gaasterland, de Iris, de Lin gestroom, de Capella en de Rijnland. In de loop van de avond hebben drie ervan het binnenvaren gewaagd, maar de Capella en de Rijnland hebben eerst nog „de kat uit de boom gekeken". Om 22 uur waren echter ook deze be- loodst en achter hen aan kwamen de Wormo en nog enige andere vaartuigen. Zodat de zaken hier vlotter gingen dan in Hoek van Holland, waar de rij wachtende schepen zich uitstx-ekte tot bij Scheve- ningen. De agenda voor de openbare x-aadzitting in Velsen op Maandag 15 December om twee uur in de middag luidt: Installatie van het lid, de «heer D. Floor. Vaststelling notulen, ingekomen stukken. Aankoop van de percelen Schulpweg nos. 122 en 123 te Velsen-Noord. Aanvulling bouwplan. Voor lopige vaststelling van de bedragen voor de openbare scholen voor buitengewoon lager onderwijs over het jaar 1951; ver lenen van medewei-kiing voor de veran dering van inrichting van de St. Anfonius- school in IJmuiden-Oosl; in gebruik geven van het hoofdtexTein en van de bijterrei nen van het gemeentelijk sportpark „Schoonenbex-g" en van andere sportter reinen. Benoeming van: a. een' lex-ares aan het gymnasium Felisenum; b. een lid van de commissie van toezicht op de Rijks Hogex-e Burgerschool (aftredend mevrouw J. S. Rutten-de Bruijn); c. een lid van de com missie van toezicht op de Handelsavond school (aftredend W. Fontein); d. een lid van de commissie van toezicht op de Vis serijschool (aftredend J. J. Hartman); e. een lid van de commissie van advies in zake de toekenning van studiebeurzen (af- tx-edend dr. P. Brommer); f een lid van het college van curatoren van het gymna sium Felisenum. Vaststelling (c.q. goed- 1953, Door de jubileumcommissie van VZV is voor Vrijdagavond in hotel Kennemerhof een vergadex-ing uitgeschi-even van huishoude lijke aai-d. Op 4 Juni 1953 zal VZV het 25-jarig be staan op grootse wijze vieren. Mararxatha-samenkomst „Wat is er na de dood". Zo luidt het on derwerp van de vijfde Maranatha-samen- komst, die gehouden zal wox-den op Vrij dag 12 December in het lokaal aan de Ger. Doustraat te IJmuiden-Oost. Als spreker over dit onderwerp zal optreden de heer P. J. Bex-revoets uit Delft. Het fanfax-ecox-ps „Door Inspanning Uit spanning" (DIU) te Castx-icum geeft op Woensdag 7 Januari een muziekuitvoex-ing voor de patiënten van het provinciaal zie kenhuis „Duinenbosch". De uitvoering heeft plaats in de gi'ole toneelzaal van de inrichting en op het uitgebreide program- ma zal een hobo-kwax-tet een extra aan vulling geven. DIU staat onder leiding van de heer J. v. d. Berg. Dr. van Rijsinge komt niet Voor een lezing over de „Ex-osie van de aax-dkorst" op Donderdag 11 December in hotel De Rustende Jager, had het Castri- cums Instituut voor Ax-beiders Ontwikke ling dx\ Van Rijsinge uitgenodigd. Door ziekte is de spx-eker echter vex-hinderd te komen, waardoor men deze lezing tot een nadere datum heeft uitgesteld. Inplaats daarvan geeft het Instituut Don- dex-dag een filmavond in De Rustende Jager waarop onder meer de films „Tennessy Valley" en „Ex-osion" vei'toond zullen wor den. Aardijk, 8 van Aden naar Suez. Anr.enkerk, f, te Duinkerken. Arendskerk, pass. 8 Gibraltar n. Genua. A run do, X0 v. Huil te New Orleans verw. Aldabi, 8 v. Victoria n- ïlheos. Alphacca, 9 te Santos. Abbedijk, 9 te Hamburg. Alihen-a,*7 te Montevideo. Alm kerk, 8 te Port Soedan. Ampenan, 8 X2 u. te Beyrouth verm. 10 vaxx Beyrouth. Alpherat, 8 1-10 m. W. Kp. St. Vincent. Amsteldiep. 8 180 m. NO. Ftores. Armilla, pass. 8 Kp. Padaran. Axeldijk, 8 70 m. W.NW. Bermuda. Aalsum, pass. 8 lie de Yeu n. Bordeaux. Alchiba, 8 160 m. ZW. Kp. Finlsterre. Aletta, nacht 8-9 v. Port Swettenham te Telo- kar.son. Alioth, 8 600 m. N.NO. Fernando Noronha. Amor, 8 195 m. NO. Kp. Fin-islerre. Amstelpark, 8 600 m. O. Bermuda. Artos, pass. 9 Kp. Vincent. Alhena, 4 van Santos. Boskoop, 8 v. Barbados n. Trinidad. Breda. 8-9 te Port Said. Bawean. 8 monding Baiito rivier. Boschfontein, 9 v. Aden n. Suez. Caltex Delft. 8 v. Rotterdam te Sidon. Gorilla, 8 v. Livorno te Bahias. Cottica, 8 1170 m. ZW. Flores. Capsto, 7 360 m. ZO. Acapulco. Chama. 8 100 m. O. Aden. Clavelïa, 8 190 m. O. Ceylon. Camphuys, 8 v. Menado n. Ternate. Caltex Pernis, 9 v. Sidon n. Rotterdam. Danae, 8 v. Gothenburg te Amsterdam. Delft, 8 v. d. Zuid-Pac.kust te Amsterdam. Dongedijk, 6 te Duinkerken. Douro, 8 van Rostock naar Gdynia. Dalerdijk, 8 520 m. ZW.t.W. Flores. Eririna. 9 v. Miri te Batik-papan verw. Eemdijk, 7 240 m. W.NW. Key West. Esso Amsterdam. 9 voor de Hoek v. Holland. Fair sea, 8 Malta gepass. n. Port Said. Felipes, 8 140 m. Z.t.W. Kp. Padaran. Garoet, 8 Brothers gepass. n. Aden. Groot e Beer, 8 570 m. N.t.o. St. Helena. Gadila, 8 v. Swansea te Curasao. Gadiilla, 8 135 m. NO. Curasao. Hector, 9 v. Venetië te Triest. Helena, 8 v. Tampa n. Rotterdam. Hercules, 9 Tunis verw. Hersilia, 8 280 m. ZW. Sombrero eil. Haarlem, 8 t.h.v. de Schelde voor anker. Hermes. 8 v. Ciudad TrujiHo n. Guanta. Indrapoera, 8 140 m. ZW. Kreta. Java, 8 t.h.v. Massawa. Kola Agoeng, 8 v. Belawan n. Singapore. Kertosono, 8 v. San Francisco. Kalian-get, 9 v. Padan-g te Sibolga. Kota Baroe, 9 rede Port Swettcnham. Loppersum, pass. 3 Finisterre. Laagkerk, 8 250 m. N. Ohagos Arch.. Le Maire, 9 v. Singapore te Soerabaja. Lieve Vrouwekerk, pass. 9 Brothers n. Suez. Lindekerk, pass. 9 Perim n. Muscat. Malea, 8 ten Z. van Cyprus. Mitra. 8 v. Singapore n. Ilo Ilo. Myonia, 8 v. Umm Said voor anker bij Livei-pool Manoeran, pass. 8 Malta. Muiderkerk, pass. 8 Ouessant n. Le Havre. Melis kerk. 8 100 m. O.ZO. Kp. Padaran. Muiderkerk, 8 160 m. ZW. Ouessan-t. Macuba, 8 80 m. W.ZW. Okinawa. Meerkerk, 8 v. Rotterdam te Bremen. Modjokerto, 8 te Ba-likpapan. Oranje, 9 te Suez. Oranjestad, 8 960 m. NO.t.O. Barbados. Overijsel. verm. 9 v. Napels n. Genua. Oranje, 9 in Suez kan. n. Port Said. Poelau Laut, 8 730 m. zo. Halifax. Prins Willem v. Oranje, 8 360 m. N.t.O. Flores. Prins Willem V. 8 690 m. O.t.N. Kp. Race. Prins Joh. V/. Friso, pass. 8 Cp. Ray. Prins Willem IV, pass. 8 Kp. St. Vincent. Polydorus, 8 v. Boston n. Galveston. Roepat, 9 v. Semarang te Tj. Pi-iok verw. Rijmkerk, 9 Marseille verwacht. Rijnland, 9 v. Hambui-g voor IJmuiden verw. Ridderkerk, 8 820 m. O.ZO. Diego Garcia. Rafaela, 8 v. Pladju n. Tj. Pnok. Radja, 9 te Vizagapatam. Saparoea, 8 v. Freetown n. Grand Bassam. Schie, nacht 8-9v. Oran te Barcelona. Schiedijk, 8 v. Singapore n. Tj. Priok. Singkep, 8 v. Tj. Priok n. Pladju. Stad Schiedam, pas. 8 Finlsterre. Salland, 3 80 m. Z. Recife. Sloterdijk, 8 300 m. O.NO. Bermuda. Soestdijk, 8 260 m. W.NW. Flores. Stad Arnhem, 8 110 m. W. Shetlandse eil. Straat Banka, 8 260 m. O. Madagascar. Sa-roena, 8 te Mulberry. Sigli, 8 rede Pagimana. Stad Alkmaar, 9 te Vlaardingen. Straat Soend-a, 5 te Kobe. Talisse, 8 v. Djibouti n. Port Soedan. Teucer, 9 Aden verwacht. Tjiljalengka, 9 te Miri. Tabian, 8 v. Belawan n. Colombo. Ternate. 8 270 m. O.t.Z. Aden. Trompenberg, 8 v. d. Elbe n. Chaideston. Tara, verm. 9 v. B. Aires n. Rotterdam. Van Heutsz, 8 ten Anker monding Moesirivier. Waiwerang, 8 v. Waingapoe n. Soembawa. Wieldrecht, 9 v. Wellington n. Panama. Woensd'i-echt, 8 ten anker rivier Mersey. Zonnewijk, 8 820 m. W.NW. Kaapstad. Zijpenberg, 8 420 m. O.NO. Bermuda. KLEINE VAART Arnoudspolder, 9 ten anker bij Maassluis. Algarve. 9 nog te Lissabon. Att, pass. 8 Kiel. An-nie. 8 van Lorient te Blaye. Appingedam, 8 v. Rotterdam te Dublin. Arnhem, 8 v. Amsterdam te Gothenburg. Bree Helle, 9 nog te Londen. Bei tri na, 9 goorgaats bij Vl-isslngen. Bab-T, 8 van Zaandam naar Gent. Batavier III, 8 v. Bordeaux te Cacablanca. Birmingham, 9 voorgaats. Cai-po. 3 v. Rotterdam te Belfast. Continental. 8 v. Heroen te Norrtelje. Crescendo, 8 v. Antwerpen n. Hamburg. Dacapo, 8 v. And-ia n. Rotterdam. Depa, pass. 9 9 u Bi-unsbüttel. Den-eb, 9 te Vlissingen. Deo Duee, 8 v. St. Nazaire te Rouaan. De Ruiter, 8 v. Goole te Koldilng. Elsetuburgh. 6 v. Rotterdam te Casablanca. Escaut, 8 v. Rouaan n. Amsterdam. Express. 8 v. Le Havre te Rotterdam. Evertsen. 8 v. Vasa te Garston. Frisia. B 130 m. Z. San Sebastiaan. Frederik, 8 v. Swansea n. Gent. Friblo, pass. 8 Rouaan. Ferocla, 8 v. Loriën-t n. Libounxe. Weinig te koop. Er was gisteren maar heel weinig omhanden in de markt van IJmuiden en buiten de paar kotters en een logger, c!ie de Maandagmarkt voorbij hadden laten gaan, kwam alleen de Mary met ha ring. De plat- en fijn vis van de kotters ging er uiteraard in als koek. maar de noteringen weken niet bijster van die van Maandag af, zodat het wachten niet in elk opzicht be loond werd. De Mai-y. die onvcx-wacht voor 1400 kisten Kanaalhai-ing zorgde, maakte een mooie reis door tussen de f 13.40 en de f 14 per kist te maken voor haar welkome aanvoer. Vandaag trio. Behalve wat Noordlog- gers en kustvaarders waren vanmorgen van de trawlervloot aan de markt de Van Hat- tum (350 kisten schelvis, 50 makreel. 210 ge stripte wijting, 40 dichte wijting, 130 koolvis, kabeljauw en gul, 30 radio. 50 stokkebit. 25 varia en 65 stuks stijve kabeljauw)de Her man met 75 kisten schelvis, 120 wijting dicht, 150 gestripte dito's, 40 maki-eel, 215 koolvis en leng, 1*50 heek, 150 haai en rog en vleet en tenslotte do Tzonne met 1900 kisten haring uit het Kanaal. Dunnetjes in de toekomst. Na die Tzon ne van vandaag ziet het er niet zo erg x-oos- kleurig meer uit: pas tegen het eind van de week kunnen er theoretisch weer trawlers uit het Kanaal wox-den verwacht, maar daar er weinig grilliger is dan de vis serij, lijkt het voorbarig een definitieve voorspeling te geven. De eerste gegadigde voor de markt wordt na de Tzonne de Tho- rina, die de derde December het ruime sop opzocht. Van de loggers is ook weinig te verwachten. Afsnijers. De KW 173 van D. Ouwehand heeft deze week een punt gezet achter de drijfnetvisserij en het schip verdwijnt een dezer dagen naar huis om aan de winterslaap te beginnen. Verwacht kan worden, dat de meeste der zwakkere broeders oncjer de loggers deze weck eveneens zullen afsnijden. Mooie Marie. De Mary, die gisteren de enige trawler was en met 1400 kisten Ka- naalharing aan de markt verscheen, kreeg waar voor haar geld: de zevendaagse reis, die niet beslist vooi-spoedig is geweest door een niet al te overvloedige vangst, werd bekroond met ongeveer f 17.500. De logger KW 64 bracht f4630 in het laatje. Marktprijzen. Gr. tong 2.402.30: gx-m. tong 1,66—1.59: kim. tong 1,67—1.62; kl. tong I 1.821,75: kl. tong II 1,101,09; tax-bot I 2.101.95. per kg. Tarbot TV 47—42; gr. schol 43—38; grm. schol 4540; kim. schol 4836; ld. schol I 35—31: kl. schol II 34—18; schar 26.50—20; v. haring 14—11; wijting 17,50—13, per 50 kg. Marktaanvoer. 85 kisten tong en tax-bot, 122 kisten schol, 15 kisten schax-. 2786 kisten haring, 32 kisten wijting. Totaal 3040 kisten. In aluminium kisten verpakte hax-ing kwamen Dinsdag aan de markt van twee Engelse dx-iftei-s. die ieder 600 kisten aan- voex-den. De Elisabeth (KW 64) gaf er de voorkeur aan de 2000 kilo tong en bij vis Dinsdag te lossen. De drukke Maandag werd gebruikt aan boord de schade aan de motor te herstellen. ADVERTENTIE (het theater met de beste films) DONDERDAG a.s. 8 uur vertonen wij in onze serie speciale voorstellingen Charles Boycr Margaret SuIIavan in DE VROUW IN DE SCHADUW Is een gelukkige verhouding beter dan een gelukkig huwelijk. Het mooiste boek van Fannie Hurst werd tot een aangrijpende film. Een filmdrama van ongekende diepte Toegang 18 jaar. Fiducia, 9 bij Southend mist. Gaastexland,. 7 v. Haiiinigen te Goole. Goote, 9 te Rotterdam voor Antwerpen, llada, 7 v. Huelva naar Sete. IIaskeï-land, 8 v. Leith n. d. Tyne. Ilenrica, 9 v. Bremen n. Hamburg. Hast V, 3 nog te Dover. Heemskerk, 8 v. Stockholm n. Newcastle. Hondsrug, 3 t.h.v. Terneuzen ten anker. Hartel, 9 bij de Schelde. 1 mpo-rt, 8 v. Rotterdam te Lissabon. Ibis, 8 v. Nordenham n. Hamburg. Julia, 8 v. Rottei-dam te Gdynia. Joost. 7 te Zaandam van Gefle. Jan Kreumer, 8 v. Rotterdam te Stockholm Java, 3 v. Nybox-g n. Ar.twei-pen. Keyser, 8 v. Aarhus te Gdynia. Leuvehaven, 9 voor 1-Ioek v. Hol-1. Marcella, 9 buiten Hoek v. Holland mist. Marne, 8 v. An-twerpen te Kingslynn. Matthew, 9 Grangemouth verw. Mèrak, 9 100 m. NO. Boa Vista. Midland, 8 v. Rotterdam te Grangemouth. Mup'hrld, verm. 9 v. Fowey n. Rotterdam. May Mere. pass. 8 Kp. Finlsterre. May Star. pass. 8 Gibraltar. Markab, 9 v. Struer te Skax-i-ehage. Mies, 9 te Amsterdam. Nassauhaven, 9 v. Rotterdam te Gothcnbui-g Nieuwland, 9 R'dam voor gaats. Noord, verm. 9 v. Bil-linigham n. Shell-haven. Norma, 9 nog te Gran-gemouth. Njord, 8 v. Bayonne te Hartlepool. Oleum, 9 te Selzaete. President Roosevelt, 9 nog te Kingslynn. Prior, 8 v. Sharpness n. Glasgow. Po-n-za, 7 te Herrang van Newcastle". Palma, 9 op de Theems. Rema. verm. 9 v. Nori-koping n. Rotterdam. Rosemarie, 9 voorgaats Nieuwe Waterweg. Sambre, 9 v. Hamburg n. Rotterdam. San-demburgh, pass. 9 Holtenau. Spurt, 8 120 m. W. Scilly's. Shamrock 8 v. Delfzijl te Goole. Silvaplan-a, pass. 8 Kiel. Spes. 9 v. Hobro te Kaï-lstad. Texel, verm. 8 v. Hambui-g n. Bremen. Trompenburgh. 8 v. Paskalavik n. Rotterdam. Tilly, 7 te Rotterdam van Domsjo. Timor, 9 v. Rotterdam te Belfast verw. Ton, 9 v. Porsgrun-n te Ban-dholm. Uimajo. 8 v. Blyth n. Padston. Vecht, 9 v. R'dam te Middelhamis verw. Vlieland. 8 v. Rouaan n-aar Parijs. Vrouwepolder, verm. 9 v. Lissabon n. Amtw. Venus, 8 v. Middiesbro n. Norwich. Virgo, vei-m. 9 v. Vesteraes n. Amsterdam. Walenburgh, 3 v. Bordeaux n. Rotterdam. Westlaan. verm. 9 v. Rotterdam n. Hamburg. West polder. 9 v. de Hoek v. Holland mist. Westkust. 9 v. Leith n. Gran-gemouth. Zwerver, 8 v. W. Hartlepool n. Aberdeen. SLEEPVAART Etoro, 9 voorgaats met tanklichter ..Neerlandia"- Hudson, 8 te Beira teruggekeerd met bak. Noordholland. 8 dwars Oporto. Oceaan, 8 pass. Opoido met zuiger en bak. WOENSDAG 10 DECEMBER Rex, 20 uui-; Metropole-cabaret. Thalia, 20 uui-; Velser Kunstkring „Meeuwen boven Sorrento" met Herman Bouber. Cultureel gebouw, 18 uur: 9de ronde DAMAS-toux-nooi. DONDERDAG 11 DECEMBER Gemeentelijke Vergaderzaal Abelënstraat 20 uur: Instituut voor Arbeidersontwikke ling, lezing dr. A. Melchior. Rex, 20 uur: Speciale voorstelling „Geen uitweg". Thalia, 20 uur: speciale voorstelling „De vrouw in de schaduw". Cultureel gebouw, 18 uur: 10de ronde DAMAS-tournooi. (Vrijdag begint de 11e en laatste ronde om 16 uur).

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 8