Gemanoeuvreer van Adenauer gevaar voor Duitse democratie Franse regering overwoog afzetting Bey van Tunis Verhoging posttarieven met ingang van 1 Juli 1953 Weerbericht Haarlems Dagblad Heuss bezweek voor druk Marken geïsoleerd door kruiend ijs Kijkgeld televisie f 30.- per jaar Financiële toestand P.T.T. eist: Het woord is aan Nieuwe rel in Vughts Ambonezenkamp Zestig NAVO-divisies tegen eind 1953 Bondspresident en staatsgerechtshof meegesleept in politieke stroom V.S. eisen vliegtuig van Sovjet-Unie terug Geen vertegenwoordiger van vorst naar besprekingen in de UNO Veertig Amerikanen op eiland gestrand Volgens wetsontwerp Een cent méér voor briefkaarten en locale brieven Koningin onthult gedenk teken Februari-staking Arabische delegaties naar Vredescongres België boos over kabeljauw Gestelde doelen onbereikbaar 67 e JAARGANG No 132 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 11 DECEMBER 19 52 IJmuider Courant VELSER EDITIE OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 296e JAARGANG No 292 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdager. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.tl Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman BONN (Van de A.N.P.-correspondent) Na ingrijpen van president Heuss in de strijd tussen regering en staatsgerecht is het wachten in Bonn thans op de tegenzet van sociaal-democratische oppositie. Deze heeft Woensdagavond grote krijgsraad ge houden in de barakken bij het Bundeshaus, waar het hoofdkwartier der partij is ge vestigd. Daar bracht de juridische expert der partij, dr. Adolf Arndt, juist terug uit Karlsruhe, verslag uit. Ook de socialisti sche minister-presidenten der bondsstaten waren aanwezig. Over de door de socialis ten te ondernemen stappen is niets bekend gemaakt. Partijleider Ollenhauer zal heden avond in een radiotoespraak president Heuss van antwoord dienen. Zijn stelling is, dat het land door de terugtrekking van Heuss' verzoek om een uitspraak over de grondwettigheid der Duits-geallieerde verdragen in een crisis is beland. De socialistische fractie van de Bondsdag zal Zaterdagmorgen opnieuw bijeen komen om de toestand te bespreken. Het feit dat president Heuss op herhaald verzoek van dr. Adenauer zijn verzoek om advies van het Hof van Karlsruhe heeft ingetrokken, heeft in Bonn algemene be vreemding gewekt. Hoewel de gezichten van de afgevaardigden der regeringspar tijen vandaag iets opgefleurd leken, heeft zelfs de officiële persdienst van een dei- regeringspartijen niet kunnen verheime lijken, dat ook in de coalitie vele afgevaar digden deze stap liever niet hadden gezien, omdat zij het aanzien van het staatshoofd erdoor in gevaar achten. President Heuss heeft zich gisteravond in een radioboodschap van slechts vier minuten tot het volk gericht om de indruk weg te nemen, als zou zijn handelwijze be doeld zijn als een hulpactie voor een in •nood verkerende regering. Hij zeide zijn besluit op eigen verantwoordelijkheid te hebben genomen omdat „de autoriteit van het hoogste gerecht niet bovenmatig mag worden belast." Het officiële motief voor Heuss' ingrijpen is het besluit van het Hof om aan zijn advies een bindende strekking te koppelen. Alle officieel aangevoerde argumenten nemen echter niet de indruk weg, dat de regering door haar manoeuvres der laatste week tot elke prijs heeft willen voorkomen, dat de voltallige zitting der rechters te Karsruhe de verdragen aan de Grondwet zou toetsen. Deze indruk vormt de grond van tal van pessimistische beschouwingen, die in de Duitse bladen zijn verschenen. Ook in bladen, die de regering steunen, wordt gewezen op het gevaar, dat het pres tige van het gerecht door deze handelwijze van de regeringspartijen ernstig zou wor den aangetast. De zin van alle manoeuvres blijft immers de beslissing bij uitsluiting in handen te leggen van die kamer van het gerecht, waar men een gunstig oordeel meent te kunnen verwachten. De voltallige zitting van het Hof heeft sedert Juni de verdragen behandeld op grond van het presidentiële verzoek. Dit was indertijd door de regering krachtig ondersteund en daarom temeer worden hier de officieel opgegeven argumenten voor de terugtrek king min of meer als voorwendsels be schouwd. In Bonn wacht men hedenavond niet alleen op de tegenzet van de socialis tische tegenspeler van de regeringsjuristen, dr. Arndt, maar daarnaast ziet men ook gespannen uit naar het rechterlijke college in Karsruhe, dat nog altijd moet beslissen of het de vorige week door de coalitie in gediende klacht zal behandelen. Zou de klacht niet ontvankelijk worden verklaard, dan zou de impasse, waarin de regering- Adenauer zich bevindt, volkomen zijn. Het Hof van Karlsruhe heeft gisteravond de ongewone stap ondernomen de gehei men van zijn raadkamer te onthullen ten einde daardoor de in politieke kringen ge wekte indruk weg te nemen als zou zijn door de regering aangevochten beslissing met uiterst kleine meerderheid genomen zijn. De beslissing was volgens de president van het gerecht met 22 tegen 2 stemmen gevallen hetgeen als bewijs kan worden gezien, dat van een bestaan van een rege- rings- en een oppositiefront in het gerecht geen sprake was. Dr. Adenauer heeft naar verluidt Woens dagmiddag de Hoge Commissarissen over de crisis bericht. Zijn mededelingen werden evenwel niet door een discussie gevolgd. Bezorgdheid In diplomatieke kringen in Bonn volgt men de ontwikkeling van de strijd tussen de hoogste organen van de West-Duitse democratie met de grootste bezorgdheid. Bij alle respect voor de hardnekkigheid, waarmee bondskanselier Adenauer vecht tegen de gevaren, die de Europese verdra gen nu in de Bondsrepubliek bedreigen, ziet men daar toch niet voorbij aan de andere dreiging, dat het democratische leven in het land reeds verstikt zou worden nog voordat het werkelijk tot ontplooiing is gekomen. Buitenlandse diplomaten spreken als hun overtuiging uit, dat de toe spitsing van de strijd en de foefjes, die met het constitutionele gerecht zijn uitgehaald, WASHINGTON (Reuter). De Ameri kaanse regering heeft Woensdag van de Sovjet-Unie geëist, dat zij het Amerikaan se transportvliegtuig terug geeft, dat op 19 November 1951 door Sovjet-jagers bo ven Hongarije tot landen werd gedwongen. Indien de Sovjet-regering niet in staat mocht zijn het vliegtuig terug te geven, eist de Amerikaanse regering een schade vergoeding van 98.779,29 dollar plus een rente van zes procent, aldus de nota aan de regering te Moskou. gemakkelijk de doodsteek zouden kunnen toebrengen aan deze instelling, die als hoogste beschermer van de Grondwet was bedoeld. Velen hunner zien in de openlijke discussie, ook in regeringskringen, van een beweerde politieke instelling der beide kamers van het Hof de genadeslag voor het prestige van het gerecht. De wijze, waarop Bondspresident Heuss in de poli tieke strijd heeft ingegrepen, heeft even eens onder buitenlandse waarnemers alge meen verrassing gewekt. Velen beschou wen zijn stap als een zwichten voor een politieke druk der regeringspartijen, waar door hij zich tot speelbal van de partijen zou hebben gemaakt. Prestigc-vcrlies Tenslotte wordt in diplomatieke kring ook de verwachting uitgesproken, dat de regering gevaar loopt door haar verrassen de en elkaar weersprekende manoeuvres aan respect bij de bevolking in te boeten. Men hoort de vrees, dat in deze dagen in de Bondsrepubliek een politiek van „het verzet. doel heiligt de middelen" baan breekt en metg rote bezorgdheid vraagt men zich af waar deze politiek zal eindigen. Daaraan wordt door buitenlandse waarnemers hier deg evolgtrekking geknoopt, dat de wijze waarop de Europese verdragen in Bonn over de hindernissen van een zeer sterke oppositie moeten worden gevoerd, de geestdrift der partnerlanden voor de voor ziene nauwe binding met Duitsland moei lijk zal kunnen versterken. De mogelijk heid doemt op, zo zegt men, dat Europa het straks met een Duitse partner zal moeten vinden wiens democratische kleed verre van smetteloos is. De diepe kloof, die door de discussie over de verdragen tussen de beide helften van het Duitse politieke leven is gaan gapen, belooft naar de mening van buitenlandse waarnemers niet veel goeds voor de ontwikkeling van stabiele verhoudingen in de Bondsrepu bliek. Het gevaar daarvan wordt te sterker geacht nu de beide voornaamste hoeders over de Grondwet, president en staatsge recht, direct in de politieke strijd zijn be trokken of zelfs in discrediet worden ge bracht. Als een der weinige positieve fac toren in deze strijd wordt het beschouwd, dat het gerecht zelf zich met alle kracht tegen zulk een politieke discriminering PARIJS. (Reuter.) Naar in Parijs is bekend gemaakt, heeft de Franse re gering Woensdag de mogelijkheid bespro ken om de Bey van Tunis af te zetten we gens gebrek aan samenwerking met Frankrijk. Er waren echter geen be sluiten genomen, omdat de meeste minis ters een dergelijke maatregel op dit ogenblik ongeschikt achtten, aldus deze kringen. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat Frankrijk gekant is tegen een uitnodiging aan de Bey van Tunis om gedurende de huidige bespreking van de toestand in Frans Noord-Afrika in de UNO een ver tegenwoordiger naar New York te zenden. De politieke commissie van de alge mene vergadering van de UNO heeft in middels het voorstel van Pakistan ver worpen om een vertegenwoordiger van de Bey van Tunis uit te nodigen bij het debat over het Franse bewind in Tunesië. 26 stemmen werden tegen het voorstel uitgebracht en 24 voor. Er waren zeven onthoudingen. Tot de voorstemmers be hoorden de Arabische landen, het Sovjet blok, Indonesië, India, Pakistan, Bolivia, Chili, China en de Philippijnen. Tot de tegenstemmers: België, Luxem burg, Nederland, Zuid-Afrika, Enge land, Amerika en de Scandinavische lan den. Een tweede voorstel van Pakistan, een beroep op Frankrijk te doen de de batten niet langer te negeren, werd eerst goedgekeurd met 19 tegen 16 stemmen, maar bij een latere stemming verworpen met 21 tegen 2 stemmen, bij 34 onthou dingen. Nederland en Engeland behoor den hier tot de tegenstemmers. De Franse resident-generaal, De Hau- tecloque, heeft gisteren voor het eerst sinds de moord op de vakbondleider Iiached een bezoek aan de Bey gebracht. In hel centrum van Tunis is in de af gelopen nacht een bom ontploft. Er werd aanzienlijke materiële schade aangericht aan een kledingzaak. Marokko. De sultan van Marokko heeft Woens dagavond in een verklaring de geweld daden, waardoor in Casablanca meer dan vijftig personen om het leven zijn geko men, betreurd. De sultan verklaarde, dat hij alle gewelddaden afkeurde en hij smeekte „de Allerhoogste vrede cn rust te schenken, zodat alle inwoners, in het bijzonder Fransen en Marokkanen, in vrede en vriendschap zullen kunnen sa menwonen". In Parijs verklaarden functionarissen van de P. T. T. Woensdagavond, dat alle telefoonverbindingen met Marokko voor onbepaalde tijd zijn verbroken. Er wer den geen redenen hiervoor opgegeven. Alle zich in Marokko bevindende lei ders van de Istiqlal en talrijke leden van deze partij zijn Woensdagmiddag in de belangrijkste plaatsen van Marokko gear resteerd. De Franse resident-generaal in Marok ko. generaal Guillaume, heeft bij de be grafenis van de acht blanken die bij de wanordelijkheden in Casablanca gedood werden, gezegd dat alle ongeregeldheden kalm maar zonder zwakheid zullen wor dtin onderdrukt. De onophoudelijke op roepen tot dweepzucht en wanorde van de „zaaiers van haat" en de bemoediging dië van buiten door vijanden van Frank rijk „en soms helaas ook door onze vrienden" aan dit streven wordt gege ven, waren volgens Guillaume de oor sprong van de gebeurtenissen van Casa blanca. Ongeveer 40.000 personen die voor de kathedraal van Casablanca bijeengekomen waren, juichten de rede van de resident- generaal toe en zongen het Franse volks lied mede. Een deel van de menigte gaf blijk van zijn afkeuring toen het Marok kaanse volkslied werd gespeeld. (Speciale berichtgeving) Tweeënveertig Amerikanen, merendeels militaire verlofgangers, en andere touris- ten, hebben de afgelopen nacht noodge dwongen op Marken moeten doorbrengen. Door het kruien van het ijs in de Gouw zee moest namelijk gisteravond de veer dienst Marken-Monnikendam gestaakt worden, zodat de „G.I.'s" het eiland niet verlaten konden. De groep is een reisgezelschap van de „American Express" en was per bus de normale tour Marken-Volendam aan het „doen". De zaak werd nog gecompliceerder, daar twee van de Amerikaanse militaire verlof gangers vliegtickets voor het nachttoestel naar Frankfurt hadden en vandaag in hun garnizoen Frankfurt terug hadden moeten zijn. De directie van de „American Express" overweegt thans de touristen per helicop- tère van het eiland af te halen. Overigens is omgekeerd ook stagnatie ontstaan, door dat ongeveer 150 arbeiders en scholieren uit Marken, die op de „vaste wal" overdag hun bezigheden hebben, niet naar het ei land konden terugkeren. Ook Markens burgemeester, die met zijn echtgenote een dagje naar Amsterdam geweest was moest de nacht in Monnikendam doorbrengen. De verbinding hersteld Vanmorgen is het de NZH-veerboot „Ko ningin Emma" gelukt, de verbinding met Marken te herstellen. De „Emma" voer om half negen zonder passagiers de haven van Monnikendam uit en landde om kwart over tien behouden voor Marken (de nor male vaartijd is een half uur). Een kwar tier later voer zij, met onder andere de ge strande Amerikanen aan boord, terug naar de vaste wal, waar zij om kwart voor twaalf meerde. Om twaalf uur precies vertrok zij, met de thuisvarende Markers opnieuw naar het eiland. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend op de heffing van kijkgeld voor de televisie. In de Memorie van Toelichting van de ministers van Onderwijs, Kunsten en We tenschap, van Verkeer en Waterstaat en van Financiën verklaren dezen het ter be strijding van de kosten, verbonden aan de televisie-uitzendingen gewenst te achten kijkgeld te heffen van de bezitters van een televisie-ontvanginrichting. De ministers menen dat van de houders van televisie-ontvangers een bedrag van f 30 per jaar per ontvanginrichting kan worden gevorderd. De ministers zijn niet in staat een nauw keurige raming te geven van de opbrengst van het kijkgeld, omdat niet bekend is hoeveel ontvanginrichtingen in gebruik zijn. De schattingen variëren van 3000 tot 6Ó00 toestellen. Rekening houdende met de omstandigheid, dat een aantal toestel- bezitters zal worden vrijgesteld van het betalen van kijkgeld, mag men aannemen, dat de opbrengst aanvankelijk tussen f75.000 en f165.000 per jaar zal liggen. Daar de P.T.T. volledig is ingesteld op de in ning der luisterbijdrage, is dit lichaam ook het meest geschikt te achten om met de inning van het kijkgeld te worden be last. Het ligt in het voornemen de houder van een televisie-ontvanginrichting te ver plichten, bij vooruitbetaling jaarlijks een bedrag van f 30 te betalen. Mocht achter af blijken dat het ontvangtoestel niet ge durende het gehele jaar bij de houder aanwezig is geweest, dan zal reductie van het kijkgeld worden verleend op basis van f 2,50 per maand. De verdeling van de opbrengst van het kijkgeld is als volgt geregeld: Nadat de P. T. T. een vergoeding heeft ontvangen voor het werk, dat uit de uitvoering van deze wet voortvloeit, worden de kosten BH BBshbSS De Gouwzee is dicht en de eerste ijszeiler verscheen Woensdag om van deze unieke gelegenheid, zo vroeg in de nog niet officiële winter te profiteren. Blijkens de Memorie van Antwoord van de minister van Verkeer cn Waterstaat over de ontwerp-begroting 1953 van het staatsbedrijf der P.T.T. zullen verscheidene posttarieven met ingang van 1 Juli 1953 worden verhoogd als gevolg van dc on gunstige financiële toestand van dit be drijf. Voor zoveel betreft het binnenlands post verkeer zal de verhoging worden beperkt tot de locale brieven en de locale en inter net ijs in sloten, singels en grachten blijft hoe broos ook een magnetische aantrekkingskracht op de jeugd uitoefenen. Hoewel dat natuurlijk geheel in de lijn ligt van een goede Hollandse traditie, zou het toch beter zijn indien deze meisjes en- jongens doordrongen waren van het besef dat zij niet alleen het eigen leven maar ook dat. van anderen in de waagschaal stellen. Wellicht dat in deze tijd ook meer toezicht bij de waterkanten kan worden uitgeoefend. locale briefkaarten waarvan het tarief met 1 cent wordt verhoogd. De voornaamste wijzigingen van de ta rieven in het buitenlandse verkeer betref fen de brieven (voor een gewicht tot en met 20 gram verhoogd van 20 tot 25 cent, met verdere verhogingen bij groter ge wicht), de briefkaarten, welke van 12 tot 15 cent worden verhoogd en de gedrukte stukken, monsters en acten waarvan het tarief per 50 gram van 4 op 5 cent komt met evenredige verhoging van het mini mum. De overige verhogingen betreffen rech ten en wel: het luchtrecht in het verkeer met Indo nesië, dat zal worden aangepast aan de reeds ingegane verhoging van de aan de K.L.M. te betalen vei-goéding voor de luchtdienst AmsterdamDjakarta; voor gewone en girokwitanties in het binnenlands verkeer van 15 op 25 cent; Voor postwissels in binnenlands ver keer van 15 op 20 cent (voor wissels van f 12.50 tot en met 25) en van 20 op 25 (voor wissels van 25 tot en met 50); voor postpakketten met aangegeven waarde in binnenlands verkeer het aan- tekenrecht en het vastrecht van 15 op 20 cent; het aantekenrecht respectievelijk inkla- ringsrecht in het buitenlandse verkeer van 15 op 20 cent respectievelijk van 35 op 50 cent (briefpost) en van 40 cent op 1 gul den (pakketpost). Locaal telefoneren duurder; interlocaal goedkoper De voorgenomen wijziging van de tele foontarieven zal de uitkomsten van de telefoondienst in totaal ongewijzigd laten. In de samenstellende delen echter zullen wijzigingen worden aangebracht. De mi nister acht het noodzakelijk, dat de finan ciële gevolgen van deze steeds voortgaan de ontwikkeling der techniek in de tarie ven tot uitdrukking worden gebracht, het geen zal geschieden door verhoging van het tarief voor locale gesprekken namelijk van 3 op 4 cent met een gelijktijdige verlaging van het tarief voor interlocale gesprekken. Binnen de sector zal eenzelfde abonne mentsbedrag worden geheven, berekend naar het aantal aansluitingen van de sec tor, terwijl het verkeer binnen de sector zal worden gevoerd op basis van het locale tarief, echter met tijdmeting. De minister acht voorts noodzakelijk de vergoeding voor de aanleg van telefoon aansluitingen te verhogen van 25 op 40. Deze tariefswijziging zal zeer geleidelijk geschieden. De verbetering van de bedrijfsresultaten bij de telegraafdienst is thans gevonden in verhoging van de tarieven in het Europese en het buiten-Europese verkeer. Tevens zal een recht worden geheven voor de aan bieding van telegrammen per telefoon van 10 cent. Enige der genoemde tariefsverhogingen zijn reeds van kracht; de overige wijzigin gen zullen per 1 Januari 1953 worden in gevoerd. De Koningin en de Prins zullen Vrijdag middag 19 December naar Amsterdam ko men voor de plechtige onthulling van het monument op het Jonas DDaniel Meyer - plein ter herinnering aan de Februari staking, de geboorte van het verzet in 1941. DeD burgemeester van de hoofdstad autoriteiten, organisaties en ook de nabe staanden van de slachtoffers dier staking zullen bij de plechtigheid, die om kwart over twee begint, aanwezig zijn. CAIRO. (Reuter). Naar te Cairo ver luidt zullen grote delegaties uit de Ara bische landen het door de communisten georganiseerde vredescongres, dat Vrijdag te Wenen begint, bijwonen. Men verwacht, dat zij krachtige protesten zullen laten ho ren tegen de Franse politiek in Noord- Afrika. Twaalf Perzen, aanhangers zowel van linkse als rechtse partijen, hebben visa aangevraagd om het congres bij te wonen. Onder hen bevinden zich de oud-senator Daftary en mevrouw Razavi, de echtge note van de ondervoorzitter van de Kamer. Nederland verdedigt zich BRUSSEL (ANP). In Belgische vis serijkringen te Oostende beweert men, dat zich onder de vis, die vrij uit Nederland in België wordt ingevoerd, Deense kabeljauw zou bevinden. In deze kringen wijst men er op, dat Nederland zelf thans bijna twee keer zoveel Deense vis invoert £ls in 1951 het geval was en dat deze stijging zeer opvallend is. Men herinnert eraan, dat België de invoer van Deen: 's heeft ge- contingenteerd en zo laag lijk gehou den heeft om Nederland in siaat te stellen Nederlandse vis in België in te voeren. Publilius Syrus: Het geneesmiddel voor onrecht is het vergeten. van de Televisieraad uit de opbrengst van het kijkgeld voldaan. Het resterende bedrag komt tot een maximum van f 1.200.000 ten goede aan de Nederlandse Televisie Stichting. Uit de baten, die dan nog overblijven, worden de kosten van het televisie-experiment, voor zover deze ten laste komen van het staats bedrijf der P.T.T. bestreden. Over het eventueel daarna nog resterende bedrag beschikt de Minister van O., K. en W., met dien verstande, dat het aan de televisie uitzendingen ten goede moet komen. Toezicht uitgebreid met ISO man politie In het Ambonezen woonoord „Lunetten" te Vught zijn gisteren nieuwe ongeregeld heden voorgekomen, die het noodzakelijk maakten, politieversterking naar het kamp te zenden. De gemoederen waren daar de laatste dagen nogal gespannen wegens de politieke tegenstellingen tussen de CRAMS (commissie repatriëring Ambonese mili tairen en schepelingen) en de BPRMS (Ba- dan Perwakilan Rajet Maluku Selatan of vereniging tot behartiging der belangen van het Zuid-Molukse volk in de kampen). De aanhang van de CRAMS in het Vughtse woonoord, waarin 4.000 Ambone zen zijn ondergebracht, bedraagt ongeveer een derde van het aantal bewoners. De in directe aanleiding tot deze ongeregeld heden moet mogelijk worden gezocht in de recente publicaties over de Indonesische kwestie en de positie der Ambonezen. Een der aanhangers van BPRMS, die zijn poli tiek inzicht tegenover een lid van de CRAMS kenbaar maakte, werd door de ander aangevallen en aan het gezicht ge wond. De CRAMS-man werd door de po litie gearresteerd, waarop de aanhangers van zijn groep zich tegen de politie keer den. De burgemeester van Vught heeft daarop de rijkspolitie om versterking ver zocht. Ongeveer 150 man politie met hand vuurwapens uitgerust hebben thans het kamp bezet. Op het ogenblik is het vrij rustig in het woonoord. De politie is doende de ver schillende barakken aan een onderzoek te onderwerpen. Vanochtend werd bekend gemaakt dat in „Lunetten" te Vught vannacht 27 arres taties verricht zijn. De aangehouden Am bonezen zijn leden van de C.R.A.M.S. Zij zijn overgebracht naar de maréchaussée- kazerne in 's-Hertogenbosch. De politie heeft bovendien beslag gelegd op een gro te hoeveelheid steek- en slagwapens. Verweer Uit exportkringen verweerde men zich hedenmorgen met de categorische opmer king, dat alle Deense kabeljauw, die op dit ogenblik in Nederland wordt ingevoerd uit Denemarken, voor de Nederlandse markt bestemd is. De eigen vloot voert zoals bekend momenteel weinig kabeljauw aan en alle Deense importen zijn dus in Nederland meer dan welkom. Namens het Bedrijfschap werd ons mee gedeeld, dat de verhoogde importen een gevolg zijn van het nieuwe handelsverdrag met Denemarken, dat een post vis bevat. Van de zijde van het Bedrijfschap wordt er scherpe controle onderhouden of er geen Deense kabeljauw tussendoor glipt PARIJS, (Reuter) Volgens voorlo- lopige ramingen van de militaire commis sie van de N.A.V.O. zal het leger van het Atlantisch pact aan het einde van het vol gende jaar 60 divisies omvatten, namelijk 30 in actieve dienst en 30 in reserve, tegen 50 divisies, waarvan eveneens de helft in reserve, tegen het einde van het lopende jaar, aldus meldt Reuter uit Parijs. In Februari van dit jaar had de N.A. V.O.-raad plannon gemaakt voor 70 divi sies tegen het einde van 1953. Ook het toen gestelde doel van 7000 vliegtuigen tegen het einde van dat jaar zal wel niet bereikt kunnen worden. De militaire commissie van de N.A.V.O., waarin stafchefs van dertien N.A.V.O.- landen zitting hebben (IJsland is niet ver tegenwoordigd) hebben Woensdag de ver slagen van generaal Ridgway en admiraal McCormick, de twee N.A.V.O.-opperbevel hebbers, behandeld. Voorts benoemde de militaire commis sie op voordracht van de permanente groep de Britse admiraal lord Louis Mountbatten tot onderbevelhebber van de N.A.V.O.- marine in de Middellandse Zee. Naar ver luidt zal Mountbatten de beveiliging der verbindingen van het Westen naar het Oosten worden opgedragen. De N.A.V.O.- vloot, die eventueel dc strijd te land zal moeten steunen, zal onder bevel van de Amerikaanse admiraal Carney blijven. JCCCOOOOOOOOC DOOI Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt om 10 uur: Wisselende bewolking met voorname lijk in de kustgebieden enkele buien. Matige tot vrij krachtige wind tussen Zuid-West cn West. Vannacht in het binnenland plaatselijk temperatuur om het vriespunt, overigens flinke dooi. 12 December Zon op 8.39 uur, onder 16.29 uur. Maan op 3.19 uur, onder 13.23 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 11 December Hoog water: 10.44 en 23.17 uur. Laag water: 5.52 en 18.24 uur. Vrijdag 12 December Hoog water: 11.50 uur. Laag water: 7.08 en 19.33 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1