P.v.d.A. teleurgesteld over houding van Indonesië Zelfde regeling voor Ambonezen als voor Korea-krijgsgevangenen Wereldnieuws WEK DE GAL IN UW LEVER OP De radio geeft Vrijdag Bureau Zuid-Molukken wenst: Nederland niet tegen probleem opgewassen PANDA EN DE MEESTERDOKTER ió het zo - DONDERDAG 11 DECEMBER 19 52 2 Buitenland - debat in de Tweede Kamer Vasthouden aan Nieuzv- Guinea verkeerd geacht H'- Drie en een kwart jaar tegen aannemer geëist Prins Bernhard naar première van „De geluidsbarrière" Comité „Burgerrecht" dagvaardt de staat Nieuwe laboratoria in Utrecht Uitgifte van bedrijven in Noord-Oostpolder Kerkelijk Nieuws G' Vrouwen als soldaten (Van onze parlementaire redacteur) Ook op de tweede dag van de beraadsla gingen over de begroting van Buitenlandse Zaken bleef de Europese integratie, waar over mr. BI a is se (KVP) als het ware een college gaf, een druk besproken onder werp. Niemand liet er zich zo schamper over uit als de heer De Groot (Comm.), die verder in zijn beschouwingen omtrent Indonesië, dat zijns inziens steeds „gekolo niseerd" wordt, vooral tegen de Partij van de Arbeid van leer trok. Scheutje scepsis Tot de voorstanders van nauwe Europese samenwerking behoort zeer zeker d r. Bruins Slot (A.R.). Terloops zij aan gestipt, dat hij, evenals mej. dr. Klompé dit Dinsdag heeft gedaan, naar aanleiding van een zinsnede in de Memorie van Ant woord opmerkte dat zorg voor het onder wijs een nationale moet blijven en niet een Europese aangelegenheid dient te worden. Zonder idealisme, zo erkende hij, zal er geen Europees federalisme kunnen komen, maar zonder een flinke scheut scepsis zou het een „wangedrocht" worden. Deze af gevaardigde, die te Parijs veel werk heeft vei-zet in de commissies die zich met de vraagstukken inzake een Europese Grond wet bezighoudt, noemt zich een „maxima list." Hieronder moet men verstaan iemand die in tegenstelling tot de „minimalisten" niet reeds boven de Europese Kolen- en Staalgemeenschap en de Europese Defen siegemeenschap een „politiek dak" gezet wil zien, doch daarvan pas wil weten na dat er meer in de breedte dus door de vorming van nog allerlei andere gemeen schappen gewerkt zal zijn. Hij zei erva ren te hebben, dat men in Parijs bepaald 'n van de vaderlandse ondeugden (die van de hardnekkigheid) moet aanwenden om het daar tegen de minimalisten te kunnen bol werken. Naar aanleiding van de ministe riële beantwoording zal er vermoedelijk nog wel gelegenheid zijn, op sommige van de juridische gezichtspunten van deze spreker terug te komen. Tweeërlei bezwaren Twee afgevaardigden lieten felle afkeu rende geluiden horen. De eerste was d s. Zandt (St. Ger.), die niets goeds ver wacht uit de zich van Gods geboden geen steek aantrekkende organisatie van de UNO, evenmin iets ziet in het streven om tot (meer) Europese eenheid te komen. De tweede, mevrouw Lip sO d i n o t (Comm.) uitte zich nog veel heftiger in een betoog, dat onder meer gericht was tegen het Europese Defensie Gemeenschaps-ver- drag. Het doodvonnis van Nederland werd volgens haar getekend, toen onze regering dat tractaat ondertekende. Het Nederlandse volk, zo beweerde zij, wil dit verdag ech ter geenszins. Verder zong zij uitgebreid de lof van Ruslands vredespolitiek. Praag en Lages Spreekster meende de stem van de moeders en de kinderen, die samen meer dan de helft van de wereldbevolking uit maken, juist te vertolken in haar tempera- ADVERTENTIE AANGENAAM, VAN SMAAK HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muziek. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Recital. 11.30 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Lichte mu ziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Pianduo. 13.35 Orgel. 14.05 Platen. 15.15 Boek bespreking. 15.35 Sopraan en piano. 16.00 Sierappels en sierkersen voor de tuin, cau serie. 16.15 Platen. 16.55 Semi-klassieke mu ziek. 17.30 Militaire reportage. 17.40 Platen. 17.45 Fries programma. 18.00 Platen. 18.45 Huismuziek. 19.00 Nieuws. 19.10 Regerings uitzending: Verklaring en toelichting. 19.30 Metropole-orkest en solist. 20.00 Radiokrant. 20.20 Lichte muziek. 20.50 De uitzetting van het heelal, causerie. 21.05 Die Kluge, opera. 22.25 Kunstrubriek. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Esperanto. 23.3024.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.05 Platen. 9.40 Voor kleuters. 10.00 Kinderen en Mensen, cause rie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.30 Schoolradio. 10.50 Orgel en zang. 11.25 Feuilleton. 11.45 Vocaal dubbelkwartet. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Dansmuziek. 14.00 Voor de huisvrouw. 14.20 Sopraan, clavecimbel en Mozartvleugel. 14.50 Voordracht met muziek. 15.10 Fluit en piano. 15.30 Musette-orkest. 16.00 Lichte muziek. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Meisjeskoor. 17.20 Muziekpraatje. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicita ties. 18.45 Denk om de bocht. 19.00 Platen. 19.10 Boeren, burgers en brigadiers, klank beeld. 19.30 Moreel beraad, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 De nieuwe Nederlandse berij ming der Psalmen door Gabriël Smit. 20.15 Voordracht met muziek. 20.30 Europa één, causerie. 20.40 Leven op de aarde, causerie. 21.00 Uitlopers van de Parnassus: Henri Salvador. 21.30 Edam, klankbeeld. 21.50 Klas sieke muziek. 22.05 Buitenlands overzicht. 22.20 Lichte muziek. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 In huwelijk en gezin, causerie. 23.3024.00 Ba riton en piano. TELEVISIE (V.A.R.A.l 20.15—21.45 Actualiteit; Weeroverzicht; Het onstuimige hart, spel. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Orkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. (Om 12.50 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel en platen. 14.00 Schoolradio. 15.30 en 16.15 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Bas en piano. 17.40 Platen. 18.10 Declamatie. 18.20 Instrumentaal kwintet. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.15 Symphonie- orkest en solisten. (In de pauze: kunstover zicht). 22.00 Nieuws. 22.10 Causerie. 22.15 Internationale radio-universiteit. 22.45 Koor. 22.55—23.00 Nieuws. ment-vol betoog tegen de oorlogsophitsing, waaraan Amerika zich schuldig zou maken. Had mr. Van der Goes van Naters het de vorige dag gehad over „de beul van Praag" en het daar in het jongste politieke proces tot uiting gekomen anti-semietisme, me vrouw Lips, die alleen even opmerkte dat er slechts van anti-Zionisme sprake was geweest, gewaagde van niet-bestaand anti semietisme in een volks-democratisch land. Zij trachtte de aandacht van het ge beuren in Tsjechoslowakije af te leiden door heftig te fulmineren tegen de onder verantwoordelijkheid van minister Donker aan Lages, „de beul van Nederland en opper-anti-semiet", verleende gratie. De toelating van het fascistische Franco- Spanje tot de Unesco zal men dat land nu ook gaan toelaten tot de Noord-Atlan tische samenwerking? noemde zij een schanddaad. Was zij vroeger sociaal- democrate geweest, de strijd met het ille gale communisme tegen de Duitse Nazi dwingelandij, die haar vier jaren in het concentratie-kamp van Ravensbrück had doen zitten, leerde haar dat vrede, vrijheid, menselijkheid en het ware socialisme slechts in en door het communisme bereik baar zouden zijn. Zuid-Afrika, Spanje en Tunis Dat deze afgevaardigde onomwonden de rassen-discriminatie in Zuid-Afrika af keurde, was natuurlijk geen verrassing. Voor haar was door de heer De K a d t (P. v. d. A.) betoogd, dat in genoemd land noch de ene noch de andere groep zo sterk de boventoon zal mogen voeren, dat een deel van de bevolking het leven ondrage lijk wordt gemaakt. Tegen de toelating van Spanje (waar alleen protestanten en demo craten zich vervolgd zien) tot de Unesco, had zich volgens deze afgevaardigde onze delegatie moeten verzetten. Trouwens, ook inzake de anderzijds in het geval-Tunis aangenomen houding kon hem niet beko ren. Frankrijk treedt daar verkeerd op en moet dit ook horen van zijn vrienden. Precies een tegenovergestelde opvatting sprak, mede wat Zuid-Afrika betreft, uit de beschouwingen van ds. Zandt, die met een amendement weer eens wil trachten een eind te maken aan ons gezantschap bij het Vaticaan. Mr. de Graaff (KVP) hield een rus tige rede met zacht en wijs vermaan om trent de problemen in de verhouding tus sen Indonesië en Nederland. Zijn fractie genoot mr. Blaisse gaf een college over politieke en economische integratie van Europa, waarbij hij kenbaar maakte, anders dan de regering, van mening te zijn dat in bepaalde gevallen politieke zonder economische integratie denkbaar zou zijn, maar zeker niet het omgekeerde. Indonesië en Nieuw Guinea De heer Goedhart (P. v. d. A.) gaf, in verband met de Russische houding ter zake van de pogingen tot beëindiging van de Koreaanse oorlog, een nummertje tegen de communisten weg. In het rode Chinese bewind zag hij niets en zo rees dan ook bij hem de vraag of het geen tijd wordt de Nederlandse missie terug te roepen, die nog steeds in Peking verblijft om tot régeling van de diplomatieke betrekkingen met de Chinese volksrepubliek te komen. Via Indochina kwam spreker terecht bij Indo nesië. Nog steeds achtte hij het een geluk, dat het in 1949 tot de souvereiniteitsover- dracht was gekomen. Helaas was het toen, na twee „politionele" acties, rijkelijk laat en hiervan hebben we nu de kwade ge volgen te ondervinden. Indonesië heeft be hoefte aan constante en behoorlijke samen werking met het Westen, doch door het veel te vergaand anti-Westers nationalisme, waartegen verstandige, gematigde elemen ten niet op kunnen, is men bezig dit steeds moeilijker te maken. In zeer zwarte kleu ren schetste de heer Goedhart daarna allerlei bedenkelijke gedragingen van som migen in Indonesië, die er thans op uit schijnen te zijn Nederland „als de onder liggende" te behandelen. Sprekers fractie hoopt nog steeds op goede betrekkingen en samenwerking met Indonesië, maar zij is niet van plan om zonder meer te aanvaar den, dat degenen die ginds in het belang van Indonesië zelf werkzaam zijn (zoals de leden van de militaire missie) beschimpt worden. Op de hier te lande aanwezige Ambonezen was hij geenszins gesteld. Die 14.000 mensen moeten terug naar Indo nesië. Met verlangen zien zij uit naar de dag waarop in het Indonesische parlement iemand zal opstaan om eens uit te spreken, dat men voelt voor goede vriendschappe lijke samenwerking met Nederland. De liefde kan immers niet van één kant komen. Aldus de heer Goedhart, in wiens rede voorts nog eens namens de P. v. d. A.- fractie onderstreept werd, dat het vast houden aan de Nederlandse souvereiniteit over Nieuw Guinea verkeerd te achten valt. De heer G. Ritmeester (WD) hekelde de regering wegens de „zachtzin nige toon" van haar protest tegen het ver moorden, de arrestaties en het gevangen- houden van Nederlanders in Indonesië. Hij meende dat er gestreefd zou moeten wor den naar het houden van een volksstem ming in de Zuid-Molukse gebieden, die IWBiWiP 'T" Donderdagmorgen is dr. Philipp Etter, hoofd van het Zwitserse Departement van Binnenlandse Zaken en vice-president van de Bondsraad in dit jaar, door de Bonds raad te Bern, gekozen tot president van de Zwitserse Bondsrepubliek voor het jaar 1953. Dr. Philipp Etter is reeds drie maal tot deze belangrijke post gekozen, n.l. in 1939, 1942 en 1947. onder toezicht van de UNO zou moeten staan en waarbij de bevolking zou kunnen kiezen tussen zelfbestuur of aansluiting bij de republiek Indonesië. Minister Beyen antwoordt Excellentie Beyen, die zichzelf de minis ter zonder.... politiek etiket noemde, maakte nog een begin met de beantwoor ding van de sprekers. Toen hij vermeldde, hoe het bij ons buitenlands beleid gaat om het bepalen van Nederland's rol in de wereld, om uit te maken welke doelstellin gen wij moeten nastreven en welke taak wij hebben ten opzichte van bevordering van ontwikkeling der verschillende inter nationale samenwerkingsvormen, gewaag de hij onder andere even van hetgeen In donesië niet slechts economisch maar ook geestelijk aan Nederland te danken heeft. In dit geval kon hij de heer Weiter bij vallen. Hij zou brand in eisen garage hebben gesticht Ongeveer drie uur lang heeft de Alme lose rechtbank gisteren de 31-jarige aan nemer G. B. uit Enschedé aan een kruis verhoor onderworpen om achter de juiste toedracht te komen van een brand, die op 15 October in diens garage aan de Pool- mansweg te Enschedé woedde. B. stond terecht, omdat -hij ervan verdacht werd deze brand te hebben gesticht. Er was ver denking tegen hem gerezen, toen hij direct na het gebeurde een onwaarschijnlijke verklaring aflegde, deze na een week her riep en, eenmaal in arrest zijnde, nogmaals een andere verklaring aflegde. De officier van justitie achtte het ten laste gelegde tenslotte bewezen. Hij eiste een jaar en drie maanden onvoorwaarde lijke gevangenisstraf met onmiddellijke gevangenneming. Dit laatste omdat de of ficier de mogelijkheid niet uitgesloten achtte dat B., nu hem wellicht een zware straf te wachten staat, pogen zal naar Duitsland uit te wijken. Volgens B.'s verklaringen had hij bij enige reparaties aan zijn auto een looplamp aangestoken en op een autoband ge plaatst. Toen hij de auto buiten de garage wilde zetten zou hij tegen de band gere den zijn, zodat de lamp er af viel, tenge volge waarvan, volgens zijn verklaringen, een emmer met ongeveer zeven liter ben zine in brand vloog. De rechter informeer de waarom de emmer met benzine in een hoek van de garage had gestaan. B. zeide daarop niet aan het gevaar te hebben ge dacht. Toen de benzine had vlam gevat stond in korte tijd de garage in brand. Er ontstond ook direct gevaar voor de schuur, waarin de garage was ondergebracht. In die schuur was turf opgeslagen. De schuur was tegen brandschade verzekerd voor 30.000.en de goederen voor 20.000. De enige verklaring die B. kon geven voor het feit, dat hij aanvankelijk een andere lezing van de brandoorzaak had gegeven, was, dat hij bang was geweest de verzeke ringspenningen niet uitbetaald te krijgen, indien hij de ware toedracht had verteld. Het onderzoek had tot de conclusie geleid, dat de brand niet ontstaan kon zijn, zoals B. had verklaard. De officier van justitie zei in zijn requi sitoir, dat het verhaal van B. volkomen onaannemelijk moet worden geacht en haalde vijf feiten aan, die naar zijn mening stuk voor stuk in het nadeel van verdachte pleitten. B.'s raadsman was van mening, dat de officier de bewijzen uit het ongerijmde had gehaald in de veronderstelling: „hij zal het wel gedaan hebben". Hij achtte noch het overtuigend, noch het wettig bewijs ge leverd en vroeg de rechtbank ontslag van rechtsvervolging en tevens geen ten uit voerlegging van de eis van de officier met betrekking tot de onmiddellijke gevangen neming. Na raadkamer kwam de recht bank aan dit verzoek tegemoet. Uitspraak over veertien dagen. Prins Bernhard heeft het voornemen te kennen gegeven op Vrijdag 19 December de galapremière van de Britse film „De geluidsbarrière" in het Metropole-Tu- schinski Theater te 's-Gravenhage bij te wonen. Deze première, waarvoor de actrice Ann Todd uit Engeland overkomt, wordt onder beschermheerschap van de Britse ambas sadeur Sir Nevile Butler ge geven ten bate van het Van Weerden Poel manfonds. Het comité „Burgerrecht" heeft de staat in kort geding gedagvaard voor de presi dent van de Haagse rechtbank omdat de P.T.T. geweigerd zou hebben geheel of gedeeltelijk de bestelling uif te voeren van een extra-nummer van het weekblad „Bur gerrecht", dat geheel gewijd was aan cri- tiek op het welvaartsplan in het N.V.V. Het beta-eft hier de verzending en huis- aan-huis-bezorging van ongeadresseerde stukken. Hoewel P.T.T. zich bereid heeft verklaard de resterende exemplaren alsnog te bezorgen, 'meent „Burgrrecht", dat deze vertraging schade heeft opgeleverd. Het kort geding zal Dinsdagmorgen 16 Decem ber dienen. Aan de universiteit te Amsterdam slaag de voor het artsexamen eerste gedeelte de heer Th. H. Heeremans uit Haarlem. Het laboratorium voor anorganische en algemene scheikunde aan de Catharijne- singel, van de Rijksuniversiteit te Utrecht dat geleid wordt door prof. dr. J. M. Bij voet, is thans officieus in gebruik genomen Het ligt in de bedoeling, dat de officiële ingebruikneming zal geschieden omstreeks de helft van Januari. Dat het onderwijs in de chemie aan deze universiteit binnen af zienbare tijd zich nog beter zal kunnen ontplooien blijkt uit het voornemen om ongeveer in Mei van het volgend jaar een begin te maken met de bouw van het grote nieuwe laboratorium voor propaedeutische en analytische scheikunde, dat zal komen te staan onder directoraat van pa-of. dr. ir J. Smittenberg. De kosten daarvan worden voorlopig ge raamd op 4 a 5 millioen gulden en de bouwduur wordt geschat op 3 jaar. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft er zijn goedkeuring aan gehecht, dat de dienst van de Noord-Oostpoldcrwerken de laatste groep bedrijven van de uitgifte 1952 (die totaal 144 bedrijven omvatte) toewijst aan de naar het inzicht van deze dienst daarvoor in aanmerking komende personen. De dienst van de Noord-Oostpoldcrwer ken heeft deze personen bericht gezonden, dat zij in aanmerking komen voor een be drijf. Gegadigden, die geen bericht heb ben ontvangen komen deze keer dus niet in aanmerking. Leiden heeft een nieuw station! Vrijdag zal het voor een deel in gebruik genomen worden. Blik op het gebouw. De vertegenwoordiger der „Republiek Zuid-Molukken in Nederland", dr. J. P. Nikijuluw, heeft in een adres aan de mi nister van Buitenlandse Zaken verzocht, 'n autoriteit aan te wijzen, die de belangen der Zuid-Molukse gezinnen in Nederland zal behartigen „naar het voorbeeld, dat in 1923 door de Egyptische regering werd toe gepast ten aanzien van de Russische be langen". Voorts wordt gevraagd dat de zorg en de verantwoording voor Zuid- Molukse militairen zal worden overgedra gen aan de United Nations Commission voor Indonesia (U.N.C.I) en in een latere fase aan de U.N.O., „overeenkomstig de be ginselen ontwikkeld in het vraagstuk der Korea-krijgsgevangenen". De bedoeling is, dat de U.N.C.I. de be langen der Ambonezen in Nederland zal behartigen om voor hu n nood posit ie een oplossing te zoeken „waartegenover uw regering zich in verband met de problema tiek in Indonesië niet opgewassen rekent". Met de verwijzing naar de maatregel dei- Egyptische regering wordt bedoeld „de op lossing, welke de Egyptische regering des tijds heeft gevonden voor de regeling van de belangen en de rechtspositie van de in Egypte verblijvende vreemdelingen van Russische landaard, die het Sovjet-regiem afwezen, en wier rechtmatige regering in zulk een noodpositie was geraakt, dat zij de belangen van haar onderdanen in het buitenland niet meer effectief kon behar tigen. Teneinde die toenmalige impasse te overbruggen is toen door de Egyptische ministerraad bepaald, dat de Russische be langen in Egypte werden toevertrouwd aan door de ministerraad aangewezen personen. Een overeenkomstige voorlopige oplos sing voor de Zuid-Molukse belangen in Nederland zou aan de U.N.C.I. kunnen worden medegedeeld, waardoor de nood zaak van een definitieve oplossing door dit internationaal orgaan beter tot uitdrukking zou worden gebracht. Deze oplossing heeft dan bovendien het voordeel, dat zij de regering geheel vrijlaat in de keuze van de persoon of personen, die zij voor noodzakelijke vertegenwoordiging wil aanwijzen en door haar neutraal en voorlopig karakter, mede in verband met het historisch precedent, uw regering zal vrijwaren voor critiek van de zijde van de Republik Indonesia, voorzover die althans binnen de grenzen van rede en fatsoen zou worden gehouden". Naar aanleiding van hetgeen in de Me morie van Antwoord van Buitenlandse Za ken werd gezegd over een mogelijke te rugzending. van Ambonese militairen naar Indonesisch gebied wordt in het adres een analogie gemaakt met krijgsgevangenen in Korea, die weigeren te repatriëren en on der bescherming komen van een commissie uit de U.N.O. Ned. Herv. kerk Bedankt voor Ameide en Tienhoven H. A. van Slooten te Wierden. Geref. kerken Tweetal te Nederhorst Den Berg S. van Bckkum te Giessen-Oud- en Nieuwkerk en J. Dijk te Raamsdonk-Drimmeien; te Assen (3e predpl.) W. B. den Brave te Dordrecht en A. Brouwer te Barneveld. Beroepen te Andijk (vac. H. R. Groene- velt) H. van Benthem te Holwerd. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Alkmaar B. van Riet te Pieterburen. In de fles. De Oostenrijkse fakir Rajo, die Zaterdag in Wenen geen toestemming kreeg om zich in een fles te laten ver zegelen, zal Zaterdag te Linz in Opper- Oostenrijk, waar hem wel toestemming daartoe werd verleend, zijn fles betrek ken. Hij wil een jaar in die fles ver blijven en een reis door Europa maken. Kogelvrij. Het Amerikaanse leger heeft voor zijn troepen in Korea kogelvrije korte broeken besteld ter bescherming van het onderlichaam. Zij beschikken al over een kogelvrij vest. Executie. Een federale rechter te New York heeft Woensdag een verzoek ver worpen om de terechtstelling uit te stellen van Julius en Ethel Rosenberg, die in 1951 ter dood werden veroordeeld op beschuldiging van atoomspionnage. Het vonnis zal begin Januari in de Sing-Sing gevangenis te New York worden voltrokken. Stap. Een Zweedse diplomatieke delegatie van vier heeft haar geloofsbrieven aangeboden aan het hoge gezagsorgaan van de Europese kolen- en staalge meenschap. Zweden is het eerste niet- lid op het vasteland van Europa, dat een delegatie naar Luxemburg zendt. Jean Monnet, de Franse president van het gezagsorgaan, noemde de aankomst der delegatie „een nieuwe stap op de weg naar Europa". Aanslag. Volgens de Sunday Times blijkt uit thans doorgekomen berichten, dat onlangs een aanslag is gepleegd op de Sovjet-Russische ambassadeur in Oost- Duifsland, Semjonof. In de nieuwe Sovjet-ambassade op Unter den Lin den zou een kleine bom geplaatst zijn onder het bureau van de ambassadeur, die echter pas tien minuten nadat de bom was ontploft binnenkwam. Door de ontploffing liepen enkele personeels leden verwondingen op. De bom zou geplaatst zijn door twee Duitsers, die de electrische installatie kwamen na zien. Slachtoffers. Honderdzestig personen zijn om het leven gekomen tengevolge van de dichte mist, die van vorige week Vrijdag tot Dinsdagochtend boven En geland heeft gehangen. Vooral be jaarde lieden zijn het slachtoffer ge worden. In het Londense stadsdeel Croydon was het aantal doden het hoogst. Hier stierven Zondag en Maan dag 53 personen. Wachters. Volgens automobilisten, die Woensdag te Helmstedt aankwamen, staat bij Babelsberg, de Russische con- tróle-post bij Berlijn aan de weg naar het Westen, een tien kilometer lange rij voertuigen te wachten. De Russische autoriteiten hebben de controle opge schort, omdat ijzel het verkeer langs de verkeersweg gevaarlijk maakt. President. De nieuwe president van Israel, Ytzhak Ben Zvi, is in het parlement beëdigd. De president betrad het par lementsgebouw in Jeruzalem onder de schrille tonen van ramshorens. Na de eedsaflegging vuurden 21 kanonnen een salvo af en werd de vlag van de presi dent gehesen. Leden van het corps di plomatique, die de plechtigheid bij woonden, hebben voor het eerst hun besluit om geen staatsplechtigheden in Jeruzalem bij te wonen laten varen. Vele landen érkennen Jeruzalem niet als hoofd van Israel. Hengst. „Neues Deutschland", het offi ciële dagblad van de Oost-Duitse com munistische partij, meldt dat een Oost- Duitse regeringscommissie de arresta tie heeft gelast van een aantal hoge Oost-Duitse mijnbouwbeambten. Adal bert Hengst, voorzitter der commissie, heeft drie weken geieden een toespraak tot het S.E.D.-partijbestuur gehouden, waarin hij verklaarde, dat de Oost- Duitse steenkoolproductie maand na maand daalt en dat de toestand in de mijnen, „tengevolge van sabotage en. kuiperijen door een georganiseerde bende bandieten, die haar voornaamste vertakkingen onder hoge mijnbouw beambten heeft", thans „gevaarlijk" is. ADVERTENTIE U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjea. 40. Nadat Joris de hele hofhouding naar bed had gestuurd, wijdde hij zich ernstig aan de praktijk, die hij zich met de zwarte slaappillen had geschapen. Panda, die niet kon vermoeden, dat de zogenaamde slaap ziekte door Joris zelf was veroorzaakt, stond hem trouw terzijde. Toen zij in de kamer van de drie samenzweerders kwa men, werden zij daar met boze ogen be keken. „Neem de temperatuur van de pa tiënten op, Panda", zei Joris, die zich niets van de boze blikken aantrok. „Ik heb maar twee thermometers", zei Panda. „Dan", sprak Joris, een barometer van de muur nemend, „leggen wij graaf Isen Grim een barometer in plaats van een thermometer aan. Een dokter weet zich te behelpen!" En de woedende graaf moest de barometer onder zijn arm nemen„Ziezo", zei Joris na een poosje, „lijd om te kijken. Wat zegt de barometer van graaf Isen Grim?" Panda tuurde ijverig op de warme barometer. „Hij staat op „zeer droog" antwoordde hij. „Dan", sprak Joris, „moet graaf Isen Grim in natte lakens gewikkeld worden. Haal een emmer water, Panda". Wat de geplaagde graaf toen zei, zullen wij maar onvermeld laten.... werd door de Roden een vrouwelijk bataljon tegen de Witten in het veld ge bracht dat tot de laatste vrouw werd ge mitrailleerd. Dit trieste resultaat vermocht de geestdrift van de Sovjets om vrouwen voor het soldaten handwerk te bezigen, niet bekoelen, want nog in de twintiger jaren verschenen in de pers propagandis tische foto's van vrouwelijke corpsen die in stramme parade pas regelrecht naar het com munistische heilsideaal sche nen te marcheren. Ook tijdens de Franse revo lutie van na 1789 zijn er enkele vrouwen geweest die hun roe ping hebben misverstaan en, gegrepen door de hysterie van die tijd. zich in dienst van het bloedige handwerk hebben gesteld. Zo verscheen in de „Argus de Département du Nord" van 22 Mei 1792 de trotse mededeling van de heer Fernig, die daarin aankondigde dat mijn beide dochters, gekleed in uni form, zich gisteravond aan het hoofd van deze stad (Mortagne) hebben gesteld, ieder gewapend met een geweer en patronen en een sabel op zij". Deze beide meisjes waren de 22-jarige Félicité en het kind Théophi- le, dat nog geen 17 jaren telde. Zelfs in die revolutionnaire tijd ivas het de vraag of de restanten der burgerlijke normen op een dergelijke wijze door de met pathos geladen heroïek overwoekerd konden worden. Ook vader Fernig was daarvan niet geheel overtuigd, want hij plaatste bij zijn aankondiging de toevoe ging dat beide meisjes de patrouille tot midden in het dorp La Plaigne hadden be geleid en bij het aanbreken van de dag in de ouderlijke woning waren teruggekeerd. Wal aanvankelijk een pathetisch gebaar geschenen had, werd echter weerzinwek- kende werkelijkheid. De jonge meisjes mengden zich met toestemming van de bevelhebbers onder de troepen en toen de Oostenrijkers te Flines door de Fransen in hinderlaag waren gelokt, berichtte de generaal de Beurnonville met voldoening aan Parijs, dat de gezusters Fernig, „die de dans der bajonetten beminden", een flink aantal vijanden hadden gedood of soldaten- gewond. Verbonden aan de staf van gene- raai Dumouriez, namen zij N vervolgens aan alle belang rijke gevechten van diens leger deel, honger en koude trotserend, worstelende tegen slaap en uitputting en door moed en volharding een voor beeld gevend aan haar man- lijke medestrijders. Maar, hoe Félicité en Théophile ook om hun soldateske kwaliteiten in die dagen geprezen werden, de natuur blijkt sterker dan de leer en tenslotte won toch de ver achting het pleit. En toen Dumouriez zijn bekende verraad pleegde, was dit voor de autoriteiten gerede aanleiding ook een jacht op deze meisjes in te zetten. Jaren later in 1798 toen de dochters van Fernig een tijdelijk toevlucht in Amster dam hadden gevonden, verzochten de Fransen haar opsporing onder deze, van weinig waardering getuigende bewoor dingen: „Hoewel deze verachtelijke vrou wen, de smaad en de schandvlek van haar sexe, aan ons toezicht ontsnapt zijn....", enz. (Ter geruststelling kunnen we hieraan toevoegen, dat alles nog met een sisser is afgelopen en dat beide meisjes verdep een normaal leven hebben geleid). Wist u overigens, dat Kenau Simonsd. Hasselaar lang niet zo'n Kenau ivas als de vertellingen ons willen doen geloven? Daarover morgen. (Nadruk verboden). H. PéTILLON,

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 2