De proef op de som VAN NELLE Nederlands Fabrikaat schrijft prijsvraag uit voor scholieren Verbetering van f 1.812 millioen op de betalingsbalans A genda voor Haarlem 'M Geen dak Fa. B. ENGELENBERG Kansen voor emigranten in Columbia, Ecuador en Peru lk heb poppetjes getekend" Ministeriële nota voorziet teruggang 3 LEREN LEREN Groningse school voor slechthorende kinderen W. Vogt administrateur der Omroepzendermaatschappij Kansen van kokkers „straaltrainer" in de V.S. Prins Bernhard over zijn reiservaringen EERSTE HELFT VAN 1952 Kleine WeeeJr/ Winkelpersoneel vraagt compensatie voor drukte DONDERDAG 11 DECEMBER R9-33 Het bewijs dat leerprestaties door de toepassing van betere methoden stijgen, werd geleverd door dr. F. W. Prins en beschreven in zijn dissertatie die ondanks zijn on aantrekkelijke titel een zeer aantrekkelijk boek is geworden. Prins nam een proef die op het volgende neerkwam. In vier hoogste klassen van vier lagere scholen besprak hij dezelfde aardrijkskunde les en gaf daarover een „proefwerk". Tevens liet hij alle leerlingen opschrijven hoe zij de les geleerd hadden. Zij moesten dus op hun eigen, kinderlijke wijze mededelen welke leermethoden zij hadden toegepast (het leeropstel). Toen hij nu in de eerste der vier klassen het werk had teruggegeven en de kinderen hun cijfers wisten, ging hij een klasse-gesprek houden, d.w.z. hij stelde in het alge meen de vraag hoe het ivel zou komen dat sommigen zulk goed en anderen zulk slecht werk hadden geleverd. In de loop van de discussie liet hij enkele goede, enkele matige en enkele ztoakke leerlingen vertellen hoe ze de les geleerd hadden. Wat zij zeiden kon worden vergeleken met wat zij in hun leeropstel hadden opgeschreven. Telkens kon Prins er de aandacht van de klas op vestigen dat er blijkbaar samenhang bestaat tussen de wijze waarop je iets leert en de resultaten die je boekt. ff Ditzelfde deed Prins in de tweede van zijn vier proefklassen. De derde en vierde echter kregen hun werk „gewoon" terug. Toen kregen de vier klassen opnieuw een les en een proefwerk. In de derde klas volgde bij het teruggeven van deze proef een klasscgesprek. Én tenslotte kreeg de vierde klas een dergelijk gesprek na het derde proefwerk. Betere resultaten Nu is het merkwaardige dat in alle vier de klassen de resultaten na zo'n klasse- gesprek met sprongen omhoog gingen. Het bleek dus mogelijk het leerniveau paeda- gogisch te beïnvloeden, het bleek mogelijk kinderen van een jaar of twaalf door één uur met ze te praten over de manier waarop ze een les leren en de manier waarop ze hem zouden kunnen leren, zo ver te brengen dat tegenover een aan- vangsprestatie van 43 een eindprestatie van 82 komt te staan. Het boeiende van Prins' boek is dat die klasse-gesprekken er in staan afgedrukt. Prins praatte met de kinderen, de klasse onderwijzer zat in een hoekje en notu leerde. Voor ieder die belangstelling heeft voor de school zijn die gesprekken om van te smullen. Het blijkt bijvoorbeeld dat zwakke leerlingen dikwijls minder tijd aan het leren besteden dan goede. Telkens zeggen zij: ik had geen zin meer; ik ver veelde me zo; ik heb zomaar wat poppe tjes getekend. Zijn ze dan lui? Neen, maar ze weten niet hoe ze de zaak moeten aan pakken. Zij werken volgens de methode van: driemaal overlezen. Ze memoriseren mechanisch, dat wil zeggen: op de meest ADVERTENTIE geestdodende manier. Bovendien heeft de ervaring hun geleerd dat zij tóch slechte cijfers krijgen. Dat heeft hen moedeloos gemaakt. En de prestaties van moedeloze kinderen zijn natuurlijk laag. Voordeel klasse-gesprek Het klasse-gesprek nu brengt deze jongens en meisjes tot de ontdekking dat anderen - de goede leerlingen - de les op een hun onbekende wijze hebben geleerd. En zij ervaren dat 't geen wonderlijke toe ren zijn, maar heel eenvoudige middelen, die zij zelf ook kunnen toepassen. Prins laat met cijfers zien hoe efficiënt het klasse-gesprek werkt. Een leerlinge had bij de tweede proef, dus na het klasse- gesprek, 23 van de 30. Bij de derde proef steeg dit aantal tot 26, bij de vierde tot 28. Het is duidelijk dat dit meisje opeens de zaak begréép, dat de klasse-gesprekken voor haar evenz'ovele openbaringen waren, dat zij zich voelde als een oude Germaan die een moderne dorsmachine heeft leren hanteren. En het is heel begrijpelijk dat zwakke leerlingen door het onmiddellijk succes der nieuwe methoden geïnspireerd raken en zeggen: ik ga mezelf nog strenger overhoren; ik zal de kaart nog beter be kijken. Zij hebben moed gekregen, deze kinderen, er is hun een licht opgegaan. Ik moet de neiging bedwingen stukken uit de „protocollen" van Prins voor u over te schrijven. Ik moet volstaan met uw be langstelling te wekken. De belangstelling in de eerste plaats van onderwijzers en leraren die voor mijn part de eerste 132 pagina's van Prins' dissertatie mogen over slaan, maar die uit de volgende 200 op voortreffelijke en tevens aantrekkelijke wijze kunnen leren hoe zij hun leerlingen kunnen helpen een les te leren. In de tweede plaats echter zijn die 200 pagina's uitstekende lectuur voor al die ouders die dagelijks met zorg waarnemen hoe hun kinderen zitten te tobben met het huis werk dr.t geléérd moet worden. Wanneer zij invloed uitoefenen op de leerkrachten aan wier zorgen zij hun kinderen hebben toevertrouwd, kan in korte tijd een euvel worden weggenomen dat thans ons onder- ,wijs in al zijn geledingen aankleeft. Het euvel: ik weet niet hoe ik het leren moet. Dr. P. H. SCHRÖDER DONDERDAG 11 DECEMBER Zuiderkapel: Zuiderstraat 15, spreker J. A. Monsma, 8 uur. Brinkmann: Studievereni ging „Psychical research", 8 uur. City: „Voor wien de klok luidt", 18 j., 7.30 uur. Spaarne: „Treinroof in Missouri", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Streets of Laredo", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Perrucha", 18 j., 7 en 9.15 uur. Palace: „Dallas", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Hoffmans vertellingen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „De Forsyte sage", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De 13 lan ders", 14 jaar, 8.15 uur. VRIJDAG 12 DECEMBER Concertgebouw: Concert H.O.V.. 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen, nieuw programma. Dr. F. W. Prins: Een experimenteel- didactische bijdrage tot de vorming van leer prestaties volgens donk-psychologische methode (Wolters 1951). In Groningen is gisteren een school voor slechthorende kinderen geopend. Do school is genoemd naar Tine Marcus, die de naam „Dovenmoeder" had en veel voor de Ne derlandse doofstommen heeft gedaan. De directeur van het Koninklijk Instituut voor Doofstommen te Groningen, de heer M. J. C. Büchli, zei in zijn openingsrede, dat men deze school niet alleen moet zien als een uitbreiding van een reeds bestaande tak van onderwijs, maar vooral als het ge lukkige gevolg van de ontwikkeling dei- moderne techniek, die een ommekeer in de zorg voor allen, die aan een hoorgebrek lijden, teweeg heeft gebracht. De moderne audiometer maakt het mogelijk gehoor- resten aan te tonen bij patiënten, die men vroeger als volkomen doof had beschouwd. Het is door audiologisch-paedagogische sa menwerking gelukt een aantal kinderen, die stom zijn gebleven tengevolge van zware slechthorendheid en die dus op een doofstommenschool werden geplaatst, door intensieve hoortraining met nulp der appa ratuur rijp te maken voor een school voor slechthorende kinderen. ADVERTENTIE Doclstraat 39 - Haarlem - Tel.' I.T?X! OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS -LAKKEN De raad van beheer van de Nozema (De Nederlandse Omroep Zender Maatschap pij) waarvan prof. mr. P. S'. Gerbrandy voorzitter is, heeft de heer W. Vogt be noemd tot administrateur dezer vennoot schap. De heer Vogt is in samenwerking met P.T.T. belast met de voorbereiding van de totstandkoming van het nieuwe zenderpark van de Wereldomroep te Lo- pik. De terreinen voor het oprichten van zendergebouw en antennesysternen zijn in middels aangewezen. Over de vooruitzichten van de Fokker S. 14 straaltrainer in Amerika heeft Prins Bomhard tijdens zijn persconferentie over zijn reis naar Midden- en Zuid-Amerika medegedeeld, dat men bij de Fairchild- fabrieken, die dit vliegtuig eventueel in licentie zullen bouwen, optimistische ver wachtingen koestert. Alles hangt echter af van een beslissing van de Amerikaanse luchtmacht. Het ligt in de bedoeling de straaltrainer zo mogelijk nog in de loop van de winter, naar Amerika te versche pen om hem daar te gaan demonstreren. ADVERTENTIE wLV/pm BMvriP WiwmmiïïWm lYü i Bontgevoerde Handschoenen Op een persconferentie heeft Prins Bern hard gisteren verteld van zijn ervaringen gedurende zUn reis naar Mexico en enige Zuid-Amerikaanse landen. Hij zeide dat men in Columbia, Ecuador en Peru zeer grote belangstelling heeft voor Nederland se emigranten en met name voor deskun digen voor de tropische landbouw, in de ruimste zin. Het klimaat in deze landen vertoont veel overeenkomst met dat van Indonesië en voor planters uit Indo nesië zullen of bestaande plantages, maar vooral ook nieuwe plantages in deze lan den bijzonder veel waai-de kunnen hebben. Er bestaat eveneens grote belangstelling voor Nederlandse veeteeltdeskundigen, alsmede voor technici. Prins Bernhard zei- de de emigratie persé mogelijk, nuttig en In restaurant Brinkmann te Haarlem is Woensdag een ledenvergadering gehouden van de Vereniging Nederlands Fabrikaat onder leiding van de heer E. J. Muller te Wassenaar. Deze deelde in zijn openings woord mee, dat het bestuur zich in het afgelopen jaar met veel activiteit heeft bezig gehouden. Bij de bespreking van de begroting merkte de voorzitter op, dat het bestuur voorstelt die met f 10.000 te verhogen in de hoop, dat gevolg kan worden gegeven aan het voornemen een landelijke prijs vraag voor leerlingen van de hoogste klasse van de H.B.S. en soortgelijke scho len te houden. Gevraagd zal worden een opstel te maken over een industrie of een tak van bedrijf in Nederland. De prijzen zullen waarschijnlijk bestaan uit een zes daagse reis per autobus, een driedaagse - of een eendaagse reis door Nederland. Dc vergadering verenigde zich met de plan nen en keurde de begroting goed. De secretaris, dr. J. P. Duyverman te Leiden, deed mededelingen over het werk plan 1953. Aandacht zal worden besteed aan verbetering van de inhoud van het maandblad, aan het maken van films, waaraan fabrikanten medewerking ver lenen, voortgezet zal worden het hou den van tentoonstellingen in verschei dene delen van het land, waarvoor grote belangstelling bestaat en getracht zal wor den het aantal afdelingen uit te breiden. Een nieuw sluitzegel zal worden uitgege ven en de serie van de uitgave „Hoe maakt menzal worden uitgebreid. Vele industriëlen verlenen er medewer king aan. De Posterijen zijn bereid op post stempels van drie grote steden een reclame aan te brengen voor Nederlands fabrikaat. De voorzitter lichtte het voorstel toe om mevrouw E. Fröhlich-Hoenderdos te Beverwijk, secretariesse van de Neder landse Christen Vrouwenbond, te benoe men tot lid van het hoofdbestuur. Een be stuurslid van de Vereniging van Huis vrouwen heeft reeds zitting en daardoor is het mogelijk een nauwer contact te on derhouden met de huisvrouwen. De heer Muller herinnerde er aan dat de huis vrouw tachtig procent van de Nederlandse producten koopt en de man twintig pro cent. De huisvrouwen vervullen dus een belangrijke rol bij het Nederlandse fabri kaat. Op een bijeenkomst van de afdeling Den Haag van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen heeft hij een lezing ge houden en herinnerd aan die belangrijke rol. Men prefereert nog te veel het bui tenlandse artikel en men is niet voldoende op de hoogte van het feit, dat er in ons land ook goede producten vervaardigd worden. Hij achtte het van belang, dat de koper critisch is. Dan zal de fabrikant meer aandacht aan zijn product besteden en hij zal concurreren met buitenlandse fabrikanten. In het verleden is dc Neder lander niet voldoende critisch geweest en daardoor zijn er Nederlandse producten minder dan buitenlandse. Wordt het pro duct beter dan zal het buitenland er meer aandacht aan besteden dan tot heden. De vergadering verenigde zich met het voorstel mevrouw Fröhlich te benoemen en op verzoek van een der leden zal het hoofdbestuur zich ook wenden tot andere vrouwenverenigingen met het verzoek het werk te steunen of zitting te nemen in het bestuur. Na een gemeenschappelijke maaltijd be- goed te achten, op voorwaarde dat zij in groepsverband geschiedt. De Nederlandse boer zal er zich in zijn eentje moeilijk ge lukkig kunnen voelen. De Prins vestigde ex- de aandacht op, dat deze landen uit eigen middelen de emigranten niet zullen kun nen helpen. De eerste aanloop voor ves tiging zal dus hier te lande moeten worden gefinancierd. Met hét oog hierop en ook voor de vestiging van industrieën achtte Prins Bernhard de oprichting van geza menlijke bankinstellingen alsmede het vestigen van kantoren van Nederlandse banken in deze Zuid-Amerikaanse landen van groot belang. Al deze zaken moeten eerst echter rus tig worden ovei-wogen en bestudeerd. Het is dan ook van belang dat men deze ont wikkeling goed nagaat en zich niet voor stelt dat deze Zuid-Amerikaanse landen nu maar direct ï'ijp zijn voor immigratie uit Nederland. „Maar", zo zeide de Prins, „wat anderen kuncm moet ook ons mogelijk zijn. In Zuid-Amerika hebben de Duitsers reeds behooi-lijk voet aan de grond, en zij zijn er onze scherpste concuri-enten. Voor de Nederlandse industi-ie liggen hier echter grote mogelijkheden, temeer daar de goo - will-reis, dank zij de vooi-tx-effelijke voor bereiding en de uitstekende organisatie de Woensdag is in het gebouw van de Rege ringsvoorlichtingsdienst te Den Haag een persconferentie gehouden, waar Z.K.H. Prins Bernhard vertegenwoordigers van de Nederlandse pers ontving, om mede delingen te doen en vragen te beantwoor den over zijn Zuid-Amerikaanse reis. Rechts achter de Prins, de directeur van de R.V.D. de heer hammers. belangstelling voor Nedei'land aanzienlijk heeft vex-stei-kt". Het zou vooral nuttig zijn, indien ook in deze Zuid-Amerikaanse staten Nederland se tentoonstellingen als in Mexico worden georganiseerd. Maar daar moet men dan niet te lang mee wachten. Nedeirland heeft in Mexico een zeer goede beui't gemaakt en het gaat nu om het uitbuiten van de resultaten, „want", aldus de Prins, „het is niet het belangrijkst, dat men er bijvoor beeld een Nedeidandse autobus verkoopt, maar wel dat men er ook de onderdelen voor deze autobus kan leveren. Wij moe ten nu in Mexico een verkoopsorganisatie opbouwen, om van de gekweekte goodwill ook verder profijt te trekken". Hoe groot de belangstelling voor Neder land in Mexico is. bleek ie Vera Cruz, waar een havenstaking werd onderbroken om dG Nederlandse schepen, die materiaal voor de tentoonstelling aanvoerden, te los sen. Daarna werd de staking voortgezet. De Prins accentueei-de de voorlichting in Zuid-Amerika over Nederland en hij zei tenslotte: „Ik zou nog een hei-bezoek aan enige Zuid-Amerikaanse landen willen afleggen om de nu gelegde contacten te verdiepen, maar dat is nog toekomstmu ziek". Uit een nota aan de Tweede Kamer van de minister van Financiën over de ont wikkeling van de betalingsbalans blijkt, dat het overschot op de lopende rekening over het eerste halfjaar 1952 1.006 mil lioen gulden heeft bedragen, tegenover een tekort van 806 millioen gulden over het eerste halfjaar 1951. Deze aanzienlijke verbetering van in totaal 1.812 millioen gulden werd voor ongeveer 30 percent ver oorzaakt door een toeneming van de uit voer met 565 millioen gulden. De grootste bijdrage werd echter geleverd door een afneming van de invoer met 791 millioen gulden. In het particuliere dienstenverkeer viel gaven de leden zich naar de Koninklijke een verbetering te constatex-en van 456 Fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens millioen gulden, onder meer als gevolg van J. J. Beynes te Beverwijk om deel te ne- hogere ontvangsten in de vrachtensector men aan een excursie. i aan scheepsreparaties en in het toeristen- ADVERTENTIE Winier Waf wint er?! AVRA Antivries natuurlijk! Absoluut afdoend vorstwerend middel. Anti-corrosief. In bussen van 5 liter f 8.50. In het schone verhaal over de eerste mens leest ge niets van een huis, daar moet een ï-eden voor zijn. Ge weet hoe gezel lig en plezierig het allemaal geregeld was in dat paradijs, en het kan zijn dat Adam en zijn vrouw daar geen huis van node haddfen. Het zal mis schien nooit geregend of geblik semd hebben een altijd klare lucht was wellicht gespannen boven de bloeiende lusthof, bij dag en bij nacht. Hoe rijk en riant dat paradijs ook geweest is, toch moet dat echtpaar iets hebben gemist: De weelde van een besloten heid der veilige muren, die als koesterende armen een mens en zijn dierbai-en omvatten de rijkdom van een schuil plaats, ook al valt er niets te schuilen. De trots van een eigen drempel, waarachter ge uw leven een wijle kunt op bergen als in een schrijn. Als dat echtpaar Adam een huis had gehad, zou het zich op de fatale dag van zijn zondeval niet achter een onbetrouwbaar bosje hebben hoeven verber gen. Die twee zouden zich in hun achterkamer hebben kun nen opsluiten en door het sleu telgat angstig hebben kunnen roepen: Ja, hier zijn we, maar het is geen gezicht zoals we eruitzien en wij houden de deur toe. Een huis, dat is de weelde dei- beslotenheid tussen vier veilige muren, die ons beschermen tegen de duizelingwekkende wijdheid der wereld. Wonen en leven is hetzelfde. Een huis is de mens geworden tot zijn tweede lichaam. De bescha ving heeft ons ieder een huis gegeven, een groot, een klein, een half of een huis van niets, maar wij wonen en wij kunnen ons bergen in de schoot van ons eigen bezit. Zie, zo heeft de beschaving fatsoenlijke mensen gemaakt van een troep zwervers uit de oudheid, die van het ene hol naar het andere trokken en geen rust konden vinden om dat zij geen huizen kenden. De mensheid is die rusteloos heid ontwend en in de oase van de huiselijke haard kreeg zij de tijd tot peinzen en doen, tot geestelijk scheppen en scheppend denken. Zij kreeg de onderlinge liefde en ver draagzaamheid erbij cadeau, om zo te zeggen. De man en de vrouw en hun kinderen in een klein konink rijk gebouwd op liefde en begrip, gehoorzaamheid en zorg voor elkander. Zo heeft het huis de wereld hervormd, het heeft zijn muren gezet op de scheidslijnen der saam horigheid. Het is een geschenk van de hemel, die wat in de plaats wilde geven voor het verloren paradijs. En dan ziet ge op een. nevelige dag wat huisraad gestapeld tegen de gevel van een huis, dat met lege ramen als dode ogen wezenloos in 'het niet staart. De meubelen en intimi teiten staan bijeengetast in de kou, zij verliezen hun vorm en hun warmte als zij niet tussen vier muren onder het lamplicht staan. Want evenals een mens heeft een tafel een dak nodig oiïi zichzelf te zijn. In de bui tenlucht is het een doelloos stuk ongerief. Evenals de mens maar deze stapel gesloopte huiselijkheden op de stoep betekent dat er ook mensen uit hun huis ver- dreven zijn. Het hoort bij onze geregelde maatschappij, dat het niet om niets gebeurt. De mensen hebben er zelf schuld aan, wordt gezegd, zij betalen geen huur of zijn niet oppassend van aard, of zij blijven in hun huis zitten om een ander te treiteren. Dat kan zijn, er gebeurt in on ze moderne dagen de mensen niets buiten hun eigen schuld. De schuldvraag is nauwkeurig geboekstaafd en gecatalogi seerd, daar kunt ge van opaan. Ge kunt in een lijvig boekwerk altijd opzoeken of ge schuld hebt en waarom. En als ge schuld hebt kunt ge niet zeg gen dat de maatschappij niet deugt. Dan deugt ge zelve niet, om zo te zeggen, ook al hebt ge er geen schuld aan dat ge niet deugt. En dan gij, kinderen van men sen die uit hun huis worden gezet. Denkt ei-aan dat het vol gens de regelen gebeurd is, en dat ge u niet beroepen kunt op onrecht of hardvochtigheid. Ge wordt ploseling met al uw beste kleren aan naar buiten gezonden, waar ge een stoel kunt zoeken tussen de rommel, om op te zitten. Wat is het vreemd, op een stoel te zitten die ge zo goed kent, als die stoel ergens anders staat dan gij hem uw korte leventje lang hebt zien prijken. Ge weet dat er een gat was in de cocosmat, precies onder de tafel, daar hebt ge met uw fantasie uw popje vaak laten overspringen alsof het een waterplas was. Nu staat die cocosmat opgerold tegen de gevel, en ge kent haar niet meer terug. Ge wist dat op uw slaap kamertje een plank loszat, als ge daar op gingt staan wippen kwam er een piepend geluid, als van een muis. En ei-gens onder de plint was een kier, waar al uw knikkers in weg rolden als ge niet oppaste. Het is jammer dat ge eruit gezet zijt. Die knikkers zullen andere kinderen wellicht na jaren eens vinden dan zijt ge er toch te groot voor en deert u een knik ker niet meer. Nu zit ge op straat. Het is goed dat ge het eens hebt mee gemaakt, want ge moet niet denken dat een mens er een huis bijkrijgt als hij geboren wordt. Dat kunt ge als kind wel menen, maar kinderen menen dikwijls veel verkeerd. Nu ge uw huis kwijt zijt, nu ge in de openlucht naar de wo nende mensen zit te kijken, hebt ge weer wat geleei-d. Ge zult u niet meer kunnen ver gissen in de toekoinst. Een huis is een weelde, een plezierig ding dat ge kwijt kunt raken in een muggezucht, voor ge het zelve weet. Ik weet niet wat ge niet kwijt kunt raken, behalve uw blote vel. Zover moet ge zien te komen, dat ge daaraan gedurig denkt. De zekerheden van het leven zijn niets dan het leven zelf, en voor wat ge erbij krijgt moet ge dankbaar blijven. Het is wellicht niet een beeld van het leven, zoals ge dat bij uw spel op de kapotte cocos mat voor uzelve gefantaseerd had'. Hoe had ge kunnen den ker. dat zelfs dat gat in de cocosmat zou v/orden afgeno men? J. L. vei-keer. Onderverdeeld naar drie valuta- groepen kan de verbetering in het resul taat van de lopende rekening over het eer ste halfjaar 1951 alsvolgt worden weerge geven: dollars: f 108 millioen, E. B. U. valuta's f 1493 millioen en overige valu ta's f 211 millioen (samen f 1812 millioen). Omtrent de sterk afwijkende omstandig heden tussen de eerste halfjaren 1951 en 1952. waaronder het grote verschil van f 1.812 millioen is ontstaan, deelt de mi nister mede dat de betalingsbalans in het eerste halfjaar 1951 nog in sterke mate werd beïnvloed door de aanhoudende stij ging der prijzen van de grondstoffen als gevolg van het Korea-conflict. Lager tempo van exportstijging Ten aanzien van de uitvoer, die. verge leken met de eerste helft van 1951 met 565 millioen gulden is toegenomen, merkt de minister op, dat deze toeneming niettemin een vermindering van het tempo der ex portstijging inhoudt. De toeneming van het eerste halfjaar 1951 ten opzichte van het eerste halfjaar 1950 bedroeg namelijk f 823 millioen, dit is f 258 millioen meer. Hoewel de toeneming vrijwel over de gehele linie werd gerealiseei'd en ook de export tegen dollars een vooruitgang te zien geeft, deed de toeneming zich groten deels voor in de E.B.U.-valuta's, zijnde de valuta's, waarin de belangrijkste afnemers van Nederland hun importen betalen. Bij de vermindering van uitgaven voor de import met 791 millioen gulden moet vermeld worden, dat de invoerbetalingen in dollars toenamen. Volgens de gegevens van het C. B. S. zijn onder meer in het eerste halfjaar 1952 meer kolen en granen uit Amerika ingevoerd dan in 1951. Hoe wel dit wellicht te wijten is aan min of meer incidentele factoren, blijkt, uit deze ongunstige ontwikkeling van de invoer te gen dollars opnieuw, dat het dollartekort nog steeds een structureel probleem vormt. De toekomst De nota eindigt met de conclusie, dat het zeer grote overschot op de lopende re kening in het eerste halfjaar 1952 ten dele blijkt te zijn ontstaan als gevolg van fac- toren. waarvan mag worden aangenomen, dat zij de betalingsbalans in de nabije toekomst niet, of in elk geval in veel min dere mate gunstig zullen beïnvloeden. Het grote verschil met de uitkomst over het eerste halfjaar 1951 is namelijk groten deels het gevolg van het feit. dat deze fac toren in laatstgenoemde periode in tegen gestelde richting hebben gewerkt. Voor de nabije toekomst kan een vermindering van de overschotten op de lopende reke ning worden verwacht. Seizoensfactoren zouden echter tijdelijk deze ontwikkeling kunnen tegenhouden. Ook de ontwikkeling van de binnenlandse situatie is van dien aard, dat daai-in krachten aanwezig mogen worden geacht, die een achteruitgang in de uitkomsten van de betalingsbalans doen verwachten. Daarbij wordt in het bijzon der gedacht aan de afnemende voorraden en de daarmee verband houdende toene mende liquiditeiten in de particuliere sec tor. De Bedrijfsunie der Samenwex'kende Organisaties van Handels- en Kantoorbe dienden deelt mede, dat na overleg in het sociaal orgaan van het Grootwinkelbedrijf aan de bij de Raad voor het Grootwinkel bedrijf aangesloten ondernemingen is ge adviseerd de langere werktijd, veroorzaakt door de langere openstelling der winkels in de St. Nicolaas-en Kerstweek, door het verlenen van extra vrije tijd te compen seren.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 5