^Bloembollencultuur' huldigde Jac. Meijer Agenda voor Beverwijk mnjwB HUiD, Mej. Pie en de heer J. Weenink wonnen tafeltennis - wisselbekers mmmmmmm <~ÏÜeelz Agenda voor Velsen Visserij - varia De zaak-Andreas ■Clowntje Rick MARKANT JUBILEUM OLD CLOTHES NEW Eugen Prokop solist op HOV-concert Castricum IJtnuiden 4 Zestig, vijftig, veertig De „maatschappij" zag haar voorzitter heengaan DGS en Beverol wonnen zonder strijd Met het „onspeelbare" Vioolconcert van Brahms e néési 1 j HOLLAND I TOURNOOI Lezing voor lastechnici over lassen van staal VGZ legde het loodie tegen een hersteld GTTG Het Rode Rusland van „andere" zijde bezien Speciale voorstellingen BABYUITZETTEN ■ySVWe&'Lb „De vlag in top" bij de Centrale Bond Voor de kinderen FEUILLETON (Door Harry Hoff, vertaald uit het Duits) DONDERDAG 11 DECEMBER 1952 Woensdagavond heeft de afdeling Bever wijk van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur haar gouden secreta ris, de heer Jac. Meyer Gz. gehuldigd wegens zijn jubileum als bestuurslid der afdeling. De huldiging kreeg voor de jubilaris het hoogtepunt in de aanbieding van het ere lidmaatschap der Vereniging. In zijn openingswoord bepaalde de voor- zitter, de heer C. 'Broeze, zijn gehoor bij het verloop van het bloembollenseizoen, dat dit jaar slechts matige uitkomsten te zien gaf. De afdeling heeft ook dit jaar wederom haar activiteit getoond in enige zaken, waar de kwekers in de streek Ken- nemerland nauw bij betrokken zijn: o.a. heeft het bestuur zijn activiteit ontplooid ten opzichte van de gasbeschadiging aan de bolgewassen door de omliggende fa briek en de wateronttrekking. De agenda voor de Algemene Vergade ring gaf niet veel stof tot spreken. Als can- didaten voor het Hoofdbestuur werden ge kozen de heren Ant. Nijssen te Santpoort en L. Hoek te 's-Gravenzande. De afdeling zal in Haarlem vertegenwoordigd worden door de heren C. Broeze en Jac. Meyer. Na het huishoudelijk gedeelte richtte de voorzitter zich tot de heer Jac. Meyer. „Het zal zelden voorkomen", aldus de voorzitter, dat iemand 60 jaar lid is van een vereniging, 50 jaar bestuurslid en 40 jaar secretaris. Dat de jubilaris al veel medegemaakt heeft in de vereniging maakte de voorzit ter met vele voorbeelden duidelijk. Zijn verdiensten voor het bloembollenvak wer den deze zomer door H.M. de Koningin gewaardeerd in het verlenen van een rid- Hartelijk afscheid van de heer A. Schaap De afdeling Velsen en Omstreken der Hollandse Maatschappij voor Landbouw heeft in een ledenvergadering afscheid ge nomen van haar voorzitter de heer A. C. Schaap, die bedankte voor deze functie. Na een openingswoord van de scheiden de, die o.a. een terugblik wierp op het af gelopen jaar en de resultaten voor de landbouw, werd de agenda besproken van de algemene vergadering. Deze wordt ge houden op 16 December in Krasnapolsky te Amsterdam. Tot afgevaardigden werden gekozen de heren A. Tabak en D. Schipper. Bij de bestuursverkiezing werd de heer B. v. d. Heuvel herkozen. In de vacature, ontstaan door het bedanken van de heer A. Schaap, werd gekozen diens broer, de heer O. Schaap uit Velsen. De scheidende voorzitter werd op harte lijke wijze 1 oegesproken door de tweede voorzitter de heer A. Peys. Deze maakte gewag van de grote verdiensten van de heer Schaap voor het organisatieleven dei- boeren. Als blijk van waardering werd hem een mand met fruit aangeboden. Met enkele woorden dankte de heer Schaap voor de woorden tot hem gespro ken en hij uitte de wens, dat het vereni gingswerk der Hollandse Maatschappij doorgang zou vinden. De heer Schaap is 52 jaar lid der afde ling en maakte vele jaren deel uit van het bestuur eerst als secretaris en daarna als voorzitter. MARKTBERICHT BEVERWIJK 10 December Andijvie 3469, bospeen 2334, was- peen 1023. spruiten 2168, prei 1223, knollen 1024. boerenkool 1218, groene kool 614. rode kool 59. gele kool 68, uien 1222, breekpeen 510, witlof 28-60. ADVERTENTIE Uw kleding binnen één dag gereed Koningsplein 10 - Tel. 4886 Donderdag 11 December iCcnnemer Theater geen bioscoopvoorstel ling. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „O.K. Nero". Vrijdag 12 December Luxor Theater. 7 en 9.15 uur: De mijnen van koning Salomo. Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: De tij- gerhaai. W.B. Theater, 8 uur: De gemaskerde kapers. derorde; de heer Broeze bood de jubilaris thans het erelidmaatschap der vereniging aan. Cadeaux Namens een comité uit de leden sprak de heer A. Priester, die behalve waarde rende woorden, vele cadeaux overhandig de alsmede een enveloppe met inhoud. De heer Broeze sprak tevens namens het hoofdbestuur der Alg. Vereniging voor Bloembollencultuur onder aanbieding van een vaas met chrysanten. De heer Meyer heeft tenslotte allen dank gebracht voor de huldiging, die hem ten deel viel. Op feestelijke wijze bleef men tot ver na mid dernacht bijeen. Volleybalcompetitie voortgezet Woensdagavond werd in het gymnastiek lokaal van de Da Costa-school de volley balcompetitie van de afdeling „Beverwijk" voortgezet, die voor de DGS-dames en de Beverol-heren gemakkelijke overwinnin gen opleverde wegens het niet opkomen van de respectievelijke VCK-teams. Toen de eerste wedstrijd begon tussen de herenteams PSV en DGS geschiedde dit dus alleen met de belangstelling van het DGS-damesteam, dat er toen, evenals Be verol, nog niet van op de hoogte was, een vergeefse tocht te hebben gemaakt. PSV en DGS speelden een pittige wed strijd, waarin de grotere geoefendheid, dank zij de beschikking over een eigen zaal, van de politiemannen, de doorslag gaf. DGS echter gaf goed partij, zodat de eerste set met slechts twee punten verschil (1513) voor PSV was. In de tweede set maakte DGS zelfs gelijk en dwong PSV met 515 tot capitulatie. De routine sprak in de derde set een woordje mee bij PSV en nu werd de tegenstander met 157 ge slagen. Hoewel DGS in de vierde en laatste set alles op alles zette om alsnog gelijk te maken, bleef het bij drie punten verschil (1512) en hierdoor won PSV de ontmoe ting met 31. Na deze wedstrijd heeft PSV voorlopig rust tot begin Januari 1953. Eugen Prokrop, die solist was op het Woensdagavond in het KSA-gebouw ge geven volksconcert, bleek met zijn vertol king van Brahms' vioolconcert tot een dei- beste vertegenwoordigers te behoren van de Tsjechische school, die onder leiding van de beroemde paedagoog Sevcick, zuilke voortreffelijke leerlingen heeft voortge bracht. Zo'n zelfde paedagoog was in de tijd van het ontstaan van dit concert de grote vio list Joachim, aan wie Brahms het werk opdroeg. Hoewel het destijds onspeel- baar geacht werd wegens de vele technische moeilijkheden, heeft het zich in de loop der jaren niettemin als een der meest ge speelde werken ontpopt. Het mag dan zijn, dat het vrijwel volgens de orthodoxe lijnen van alle concerten is opgebouwd, 't onder scheidt zich niettemin, door de spranke lende muzikale geest waarmee het door trokken is. Deze geest is vooral kenmer kend voor hef Adagio met de ontroerende hobo-solo en voor de Rondo-finale in Hon gaarse stijl, die een voortdurende samen spraak tussen solo-instrument en -orkest vormt en waarin de viool met uitzonder lijke technische moeilijkheden van dub bel- streken, dubbelspiccati en accoordspel schittert. Onspeelbaar? Zo zei men toen. Getuige destijds de uitspraak van de bekende diri gent Hans von Bülow: „Dit is geen concert voor viool met orkest, maar een concert van orkest tegen viool, waarin uiteindelijk de viool echter overwinnaar blijkt te zijn". Prokop's bewonderenswaardige stokvoe- ring en ontwikkelde techniek der linker hand hebben bewezen, dat hij de vele be kroningen, die hem ten deel gevallen zijn, volkomen waardig is. Hoewel de meeste cadenzen in concerten ware notenregens zijn zonder inhoud, heeft Prokop ditmaal door zijn verfijnd muzikaal spel de grootste ontroering weten te verwekken juist in deze cadens; een weergave die op zijn artistieke kwaliteiten het volle licht wierp en die met de interpretatie van het Adagio tot de hoogtepunten van zijn vertolking behoorde. De H.O.V. onder Toon Verhey heeft de schoonheid dezer vertolking door voortref felijk musiceren nog geaccentueerd. On danks dat de solist een instrument be speelde, dat vrij klein van toon was, heeft Verhey het orkest zo uitnemend doen be geleiden, dat zich nimmer ongelijkmatige ADVERTENTIE [esprongen handenkloven? m e t o n g e v p n a a r d g e n e e s k r a c h t| De finale van het Hoogoventafeltennis- tournooi om de Holland I beker, die Woensdagavond in 't Centrum verspeeld werd, heeft een kalm verloop gehad. Be halve in de wedstrijd tussen de beide cracks van Hotac F. de Loor én J. Wee nink, die tot aller verrassing door Weenink werd gewonnen, zijn er geen speelmomen- ten van de eerste orde voor de dag geko men. De belangstelling voor deze finale van de zijde van het publiek was werkelijk te leurstellend te noemen; een gering aantal supporters bezocht deze avond. In de A-klasse werd de wisselbeker ge- In het restaurant van Walserij Oost waren gisteravond de leden van de afdeling „IJmond" der Nederlandse Vereniging van Lastechniek bijeengekomen om te luis teren naar een causerie van de heer dr. ir. H. G. Geerling over „het lassen van ge legeerd staal". Nadat de voorzitter der Velser Lasvereniging, de heer ir. J. F. Peltzer, de spreker ingeleid had, begon hij met een uiteenzetting te geven over de warmtebehandeling van staal en de daar bij optredende structuurverandering, waarna hij een korte beschouwing over de eigenschappen van enige legeringselemen ten gaf. Aan de hand van lichtbeelden be sprak dr. Geerling diverse fouten, die bij het gebruik van een verkeerd gekozen las- electrode of bij een foutieve wijze van las sen op kunnen treden. Ook de verschillen de verontreinigingen die zich in het staal dringen op plaatsen waar dit door de las- boog sterk verhit wordt, kwamen ter spra ke. Tenslotte werd door spreker nader in gegaan op een diagram, waarop voor iedere staalsoort de te gebruiken soort laselectrode bepaald was. Na de pauze werd er een drietal filmpjes van de Koninklijke Shell gedraaid, waar onder de in deze streek meermalen vertoonde films „Op zoek naar petroleum" en „De geboorte van een olieveld". Van de zijde der K.N.H.S. toonde on der andere bedrijfsingenieur F. W. E. Spies zijn belangstelling voor deze interessante lezing. wonnen door de heer J. Weenink na een felle wedstrijd, die met een 31 overwin ning op F. de Loor eindigde. De derde prijs in deze afdeling ging naar de heer Weber. In het dames A-klassement behaalde mej. Pie met een 30 overwinning op mej. Webbe de eerste prijs, zijnde even eens een wisselbeker. De derde prijs ging hier naar mej. de la Leyne. De uitslagen in de lagere klassen waren als volgt: heren, C klasse: 1. Cousy, 2. Dek ker, 3. Rozemeyer; dames, D klasse: 1. mej. Duyn, 2. mej. Stek en 3. mej. De Duik. Na het uitreiken der prijzen sprak de heer J. Weenink een woord van dank uit jegens de heren van de Commissie voor Bedrijfsontspanning. Hij hoopte dat bij het tweede tournooi de deelneming zo groot zou zijn, dat er met vijf inplaats van met drie tafels gespeeld zou kunnen worden. Het is voor de Velsen se tafeltennissers deze week geen onverdeeld gunstig besluit van de eerste helft van de tafeltenniscom- petitie geworden. Niet alleen liet het eerste de geboden kans glippen en verloor het van GTTC 6, maar ook het vierde kreeg een stevige nederlaag te incasseren van Oranje-Zwart 5. VGZ 1, dat verleden week zijn kansen zag terugkeren, kon het niet bolwerken tegen het Haarlemse GTTC: de GTTC'ers versloegen de Velsenaren met 82. Slechts aanvoerder Ales en Sweeren kon den met vereende krachten voor een twee tal tegenpunten zorgen. VGZ 1 staat nu drie punten achter op de leiders in de derde klasse, afdeling A, GTTC 6 en Heemstede 4. Met nog een achttal wedstrijden voor de boeg kan er echter nog veel gebeuren. Het vierde team speelde tegen Oranje- Zwart 5, dat evenals c>e Velsenaren vier punten uit 7 wedstrijden had vergaard. Langeveld en z'n mannen moesten echter de eer aan de Haarlemse tafeltennissers laten. Oranje-Zwart behaalde een 73- overwinning. De tegenpunten werden ge scoord door Langeveld (lx), Zijlstra (lx) en Vel (lx) Er rest nu nog één wedstrijd n.l. VGZ 4 TIJBB 4, welke 16 December gespeeld zal worden. klankverhoudingen hebben voorgedaan. De onderlinge stemming was eveneens uiterst evenwichtig, hetgeen de uitvoering van het tweede deel nobel en warm liet klin ken, vooral toen de hoboïst, ondersteund door de orgeltonen van het koper en de fa gotten, de ontroerende cantilene van zijn solo inzette. Typerend voor het muzikale coloriet en het technische meesterschap van Rimsky Korsakoff waar het de behandeling van de instrumenten van het orkest betreft, is diens programmatische compositie „Capric cio Espagnol", waarin deze Russische com ponist het pathos van sprookjesvertelling en fantasie gecombineerd heeft met een climax in het weergeven van stemmingen. Het was een kostelijke muzikale ontspan ning voor de bezoekers om deze „Spaanse gril" door de H.O.V. te horen vertolken. Toon Verhey gaf de uitvoering vaart en een rake dynamiek. Wagners luidruchtige voorspel tot de opera „De meesterzangers van Neuren berg" kon na dit geestige notenfeest niet meer overtuigen. De zinsnede in het pro gramma, dat „dit werk de geniale synthese van de meest karakteristieke eigenschap pen van de Duitse mentaliteit weergeeft" evenmin. A. J. VAN DER WEIJDEN. Op de bijeenkomst, welke Woensdag in zaal Roozendaal door de afdeling Castri cum van de Katholieke Arbeiders Bewe ging is georganiseerd, sprak de heer J. Do- minicus uit Alkmaar over „Het Rode Rus land". „Ik wil nu niet eens spreken over Rusland als politiek probleem, doch u wat meer vertellen over het land zelf en van het volk in het bijzonder", zei de heer Do- minicus, om daarna te putten uit een gro te volkenkennis. Met lichtbeelden van re- cenle datum heeft hij de aanwezigen ken nis laten maken met het hart van het Ro de Rusland, de stad Moskou. Het is voor de leden een leerzame avond geworden. De bijeenkomst werd geopend door de voorzitter de heer P. de Vries, waarna het K.A.B.-mandoline-ensemble het strijdlied ten gehore bracht. ADVERTENTIE „De vrouw in de schaduw". (T h a- lia). Vandaag geeft Thalia in een speciale voorstelling de verfilming van Fanny Hurst's bqek „De vrouw in de scha duw", waarin Charles Boyer en Margaret Sullavan de hoofdrollen vervullen. Het verhaal is gebaseerd op de grote liefde van twee mensen, waarvan de man niet vrij is, maar door een huwelijk is ge bonden. Ray Smith, de vrouw stemt toe in een verhouding en besluit alle vernederingen en eenzaamheid die dit meebrengt, als „de vrouw in de schaduw" te verdragen in ruil voor de enkele ogenblikken van geluk, die Walter Saxei haar kan geven. Walters kinderen, die de situatie door zien, verachten haar, maar wanneer Wal ters zoon, de dag na zijn vaders dood Ray opzoekt en haar grote, stille smart aan schouwt, beseft hij de gote liefde die deze twee mensen een heel leven innerlijk heeft verbonden, ondanks het feit dat zij door de omstandigheden waren gescheiden. De twee hoofdrolspelers welen in dit verhaal diepte en spanning te brengen en zij weten dit nog altijd actuele probleem tot leven te brengen. „Geen uitweg". (Rex). Vandaag geeft Rex een speciale voorstelling met de film „Geen uitweg", een film waarin het negerprobleem in Amerika scherp wordt gesteld. De regisseur Joseph L. Mankie- wicz heeft ingezien dat rassendiscriminatie enigermate een gevolg is van geesteszwak- te: een onvermogen om een objectief standpunt in te nemen ten opzichte van mensen met een andere huidskleur en dit heeft hij in zijn film vast trachten te leg gen. Een neger is na een werkstudie, die hem veel opofferingen kostte gepromo veerd tot arts en begint zijn arbeid in een groot ziekenhuis. Het eerste geval, dat hij te behandelen krijgt is een tweetal straatrovers, die bij arrestatie in de benen geschoten zijn. Op grond van zijn diagnose, dat een van hen een afwijking in de hersenen heeft, verricht hij ruggemerg-punctie, waarbij de patiënt sterft. De andere gewonde, broer Nu de St. Nicolaasdrukte voorbij is, kunt U rustig en op Uw gemak een Baby-uitzet uitzoeken, daarbij gehol pen door vakkundig personeel, dat vol komen op de hoogte is en U alle inlich tingen kan geven. LUIERS in grote verscheidenheid in prijzen van 0-89, 1.15, 1.35 en de bekende Teddy luiers. Vraagt vrijblijvend een uitzetlijstje. En denkt U aan BABYDAG de?" -^nand 28 December VOOR DE BABy Grote Houtstraat 116 Ancgaug Donderdag 11 December Gemeentelijke Vergaderzaal, Abelenstraat 20 uur: Instituut voor Arbeidersontwik keling, dr. A. Melchior, lezing. Cultureel gebouw, 18 uur: 10e ronde DAMAS-tournooi. Rex, 20 uur: Speciale voorstelling: „Geen uitweg". Thalia, 20 uur: Speciale voorstelling „De vrouw in de schaduw". Vrijdag 12 December Raadhuis, 10.3011.30 uur: Spreekuur wethouder van Financiën. Cultureel gebouw, 16 uur: slotronde DA-, MAS-tournooi en officiële sluiting. Rex, 20 uur: „Furie van de Congo". Thalia, 20 urn-: „Abott en Costello maken schoon schip". van de eerste, beweert nu, dat de neger dokter zijn broer vermoord heeft, welke insinuatie voortvloeit uit een ziekelijke negerhaat. Om de juistheid van de diag nose en daarmee zijn onschuld te bewijzen, wens' de arts sectie op de overleden pa tiënt te verrichten, waarvoor echter de toe stemming van een familielid' van de dode vereist is. Een andere broer, weigert dit en deze, beheerst door negerhaat, zweept een gehele stadswijk op tot eon kloppartij-uit- wraak tegen de negerbevolking. Ook in het ziekenhuis loopt het mis en de neger-arts geeft zich ten slotte uit wan hoop aan bij de politie, wegens moord op de eerste patiënt en forceert hiermee een sectie. Hoe dit onderzoek en de uitspraak af lopen, is te zien in deze goed-gespeelde film, die een zuiver getuigenis van naas tenliefde is, een getuigenis waarbij alle rassendiscriminatie in het niet verzinkt. Zevende lustrum Ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van de Centrale Bond van Werknemers in het Transportbedrijf organiseert het be stuur van de afdeling IJmuiden een twee tal feestavonden in het patronaat in IJmuiden-Oost, onder het motto „De vlag in top". Op 27 en 30 December treedt daar een bekend cabaretgezelschap op, onder lei ding van Frans Vrolijk. Medewerkenden zijn: Wim en Bram Scholte, de CavelLi's, het bekende accordeon-duo, de cabaretière Karin Larsen, de komiek Fred Kemp en de Waiki'ki Hawaiians met liedjes uit „de Zuidzee" en Tirol. Deze avonden vormen tevens de inzet van het jubileumjaar van de afdeling IJmuiden, die in de loop van 1953 haar 8ste lustrum gaat vieren. Zo hadden ze daar een paar prettige dagen aan de oever van het meertje. Maar toen vond oom Tripje, dat ze maar weer eens verderop moesten gaan. Ze gingen de bus in orde maken voor het vertrek. Het zonnezeil werd opgerold, waar bij de jongens hielpen. En toen stapten ze allemaal weer in de bus. Wel keken ze eerst even goed, of ze soms niet iets vergeten hadden. „Nou'', zei oom Tripje. Alles klaar? Dan gaan we weer! „Bunkie, waar zit je?" Bunkie kwam naar voor lopen. „Hier ben ik, oom Tripje!", zei hij. Oom Tripje lachte. „Ik wou je maar even waarschuwen, Bunkie!", zei hij. „Ik ga de bus aanzetten, zie je, en dat kan weieens een schokje geven. Pas op, dat je weer niet met een bord soep over de grond duikelt, zoals laatst!" Ze lachten allemaal en Bunkie lachte mee. „Nee, oom Tripje", lachte Bunkie. „Ik zal me nou wel goed vasthouden Toen gingen ze. Oom Tripje nam het stuur en zette de motor aan; en toen reden ze weg. De jongens keken nog eens om door de ruiten naar het aardige meertje, dat daar zo rustig lag in de zon. „We hebben het hier wel leuk gehad!', vonden ze 9) „Hierheen?" „Nu ja, ik bedoel naar Duitsland". „En het zou helemaal niet onmogelijk zijn, dat hij nog eens naar de omgeving van zijn misdaad terugkeerde. Dat schijnt »*u eenmaal een soort magnetische wer king te zijn, waar alle misdadigers het sl chtoffer van worden". „Mag ik u misschien een cognac aan bieden? Ik ken uw activiteit, en u zult wel mie zijn". Zonder op een antwoord te wachten grijpt Lippmann een fles cognac uit de k~st en vult met een driftig gebaar twee g] zen. Kirchner ziet de spanning van de com missaris en vraagt zich af wat er wel aan d*1 hand kan zijn. k kom eigenlijk voornamelijk om het ei. isier nog eens in te zien. Het is altijd mogelijk dat we iets over het hoofd heb- oen gezien dat ons in het licht van wat we nu weten een nieuw spoor kan ople veren". „Ja, dat kan. Maar het is mogelijk, dat er enkele stukken bij de officier zijn". „Nu ja, dan kunnen we daar toch even om bellen? Overigens, ik interesseer me ook voor die mijnheer uit New York die u op bezoek hebt gehad. U zei me dat er een mijnheer Smith geweest was van Locke en Co. voor de zaak Brown, en dat hij het dossier van Andreas had inge zien?" Voor Lippmann's ogen begint de kamer op en neer te dansen. Met moeite weet hij zich goed te houden, maar Kirchner vraagt zich met stijgende verwondering af, wat er met zijn collega aan de hand is. „Ja, Smith is bij me geweest". „En hij beweerde van Locke en Co. te komen?" „Zeker, hij toonde mii zijn papieren van Locke en een politievel klaring". „Wonderlijk. Bij Locke is namelijk over die Smith niets bekend". Lippmann springt op „Hoor eens, ik bewonder uw speurzin, uw voorzichtigheid en uw ruime blik. Ik geef me gewonnen. Ik moet wel open kaart met u spelen, tegen wil en dank. Maar doe me een genoegen en houdt dit nog even onder ons. Ik wil deze zaak eerst uitgezocht hebben, voor ik moet capitu leren voor rmjn blunder. U gaf echter zelf toe, dat Andreas zo veranderd was, dat zijn eigen moeder hem niet meer zou her kennen". Kirchner kijkt Lippmann verwonderd aan. Snel werken zijn hersenen, en een vermoeden komt in hem op. „Vertelt u maar eens", dringt hij vrien delijk aan. „Het zou me helemaal niet verwonderen als u beweren wilt, dat An dreas en die mijnheer Smith een en de zelfde persoon waren" Lippmann steunt. „Zo is het. Ik wilde het eerst niet toegeven, want het betekent het einde van mijn carrière. Maar het zal nu wel moeten. Ik wil echter eerst deze hele zaak oplossen. Wilt u zo goed zijn tot dan niet over deze fout van mij te spreken?" Kirchner begrijpt nu de hele situatie en het is onnodig om hem te vertellen, dat er verschillende stukken uit het dossier zijn verdwenen. Hij doet alles om Lipp mann op zijn gemak te stellen. „Ik had al zo'n flauw vermoeden van deze zaak. En dat u zich om de tuin liet leiden, nu ja, dat kan de beste overkomen. Niemand is volmaakt, en het was toch ook te ver gezocht om op zo'n brutaliteit voorbereid te zijn. Mijn excuses, dat ik op zo'n grove manier u uw geheim ontworstelde, maar ik kon niet weten dat ik daardoor tekeer ging als een olifant in de porceleinkast. Wees er gerust r-p, wat mij betreft hoeft u hét zich helemaal niet aan te trekken, en ik ben <*- zeker van, dat de anderen het al eve. min als een flater zullen op vatten. Ik zal er overigens niet over spre ken, als het niet strikt nodig is". Marktprijzen. Heilbot 2,70—2,05; gr. tong 2,45—2,15; grm. tong 1,74—1,60; kim. tong 1,75—1,63; kl. tong I 1,85—1,70; kl. tong II 1,261,16; tarbot I 2,101,65, per kg.; schar- tong 46—27; gr. schol 46—36; grm. schol 4139; kim. schol 37; kl. schol 1 37; kl. schol II 4121; schar 3320; v. haring 1411; ma kreel 42,50—34; gr. schelvis 65—51; grm. schelvis 5947; ldm. schelvis 51—44; kl. schelvis I 4843; kl. schelvis II 4118; wij ting 26—10; gr. gul 48—35; midd. gul 38—28; ld. gul 28—20; kl. leng 37—32; kl. haai 24—17; ham 8876; kim. heek 60—48; kl. heek I 5733; kl. heek II 3825; poontjes 1715; kl. koolvis zw. 2621; k koolvis wit 3431, per 50 kg.; gr. kabeljauw 244152: gr. kool vis zw. 6154; gr. koolvis wit 8480; gr. leng 8066; gr. heek 174168, per 125 kg. Aanvoer. 245 kisten tong en tarbot, 7 kisten heilbot, 12 kisten tongschar en schartong, 110 kisten schol, 25 kisten schar, 2360 kisten haring, 105 kisten makreel, 620 kisten schel vis, 690 kisten wijting, 95 kisten kabeljauw en gul, 45 kisten leng, 100 kisten kl. haai, 10 kisten ham, 148 kisten heek, 46 kisten poon, 262 kisten koolvis, 100 kisten diversen. Totaal 4980 kisten. Besommingen. 1 trawler met f31.140. Succesvolle reizen. De hoge markt van gisteren heeft de visserman niet in de steek gelaten: de trawlers maakten forse besommingen. De Norma Maria haalde na een 12- daagse Noordzeereis niet minder dan f 33.000 binnen en de Herman deed er niet voor onder met zijn f 31,000, eveneens voor twaalf dagen. De enige Kanaalboot van gisteren, de Tzonne, sloeg er f 26.000 uit voor een achtdaagse reis, zodat het schip geen betere markt had kunnen aan doen. Tussen de feestdagen. De handel heeft gisteren ruim geld moeten neerleg gen voor de geringe aanvoeren uit Kanaal en Noordzee. Al was er dan weinig afzet te verwachten in het binnenland, de schel vis steeg onverstoorbaar en haalde na het dieptepunt van Maandag en Dinsdag weer op tot rond f 50 per kist. De tong bleef eveneens redelijk aan de prijs, al waren de exporteurs er niet overdreven happig op: met f 2,70 voor de lappen en f 1,70 tot f 1,50 voor de rest was de karige aanvoer aardig betaald. Export haalde haring op. Wie nog wat van de Tzonne-haring in de wacht wilde slepen, moest er gisteren duur aan: doordat de export duidelijk in de markt vertegenwoordigd was, werd er tussen de f 13,50 en de f 17 per kist voor betaald. Antje op haar eentje. Vandaag lag alleen de Antje voor de hal: het scheepje trof het dus met de markt, daar vele han delaren, die in de middenweek niet ge noeg hadden kunnen krijgen, wel raad wisten met de 60 kisten schelvis en pie pers, 60 kabeljauw, koolvis en gul, 70 ge stripte en 40 dichte wijting en 15 makreel met 10 stokkebit. Lippmann da-ukte Kirchner gerustgesteld en dankbaar de hand. Na zijn ontnuchterende ontmoeting met Els is Andreas weer uit Aken vertrok ken, te voet, als bedelaar. Hij zwerft wat in de grensstreek rond en vraagt zich al door af of hij beter naar België of naar Nederland kan uitwijken. 's Avonds vindt hij onderdak bij een boer, die hem voor een smokkelaar aan ziet. Hij ligt in de schuur, valt spoedig in slaap. Badend in het zweet van angstdromen, waarin hij de schipbreuk van zijn leven weer aan zijn geestesoog voorbij heeft zien trekken, wordt hij wakker door stemmen in de aangrenzende stal. Terwijl hij over denkt, dat men nu weer op de hoogte is van z'n verblijf in Duitsland en dat zijn enige kans is een vlucht naar Zuid Ame rika waarvoor hij het reisgeld alleen door een r.ieuw misdrijf bijeen kan brengen, realiseert hij zich waarover het op fluis tertoon gevoerde, en aanvankelijk door hem niet afgeluisterde, gesprek gaat. Een gepantserde smokkelauto met een waardevolle lading staat klaar om over de grens gereden te worden, maar de chauffeur is juist die ochtend gepakt. De mensen, die daarnaast deze zaak bespre ken, zitten dringend om een chauffeur ver legen die nu niet zo heel veel om een beetje risico geett. Bliksemsnel is Andreas bij de smokke laars. „Kunt u mij gebruiken?" Na een eerste schrik volgt een weder vraag. „Kunt u chaufferen?" „Uitstekend. Ik ben bovendien tot alles bereid, als er maar iets te verdienen is". „Wie bent u? Hoe heet u?" „Doét dat er wat toe? Dat heb ik u ook niet gevraagd. U bent smokkelaars. Ik wil daaraan meedoen om geld te verdie nen". „Kun jij je mond houden?" „Als het graf. Het is in mijn eigen be lang mijn mond te houden en zo snel mo gelijk over de grens te komen". De beide mannen kijken elkaar nog wat wantrouwend aan, mompelen wat, en dan vraagt Andreas met een soort ultimatieve toon in zijn stem wanneer er gereden moet worden. „Nou accoord dan. Vanavond, om zeven uur bij de oude molen in de Bohlenweg". „Ik ken de omgeving hier niet, en het staat me al heel weinig aan naar de weg te vragen. Ik spreek liever zo min moge lijk met vreemden. Kunt u me niet een van heiden hier af komen halen?" Het wanirouwen schijnt nu ineens hele maal te verdrijven. Die heeft wat op zijn kerfstok, is hun heel duidelijke reactie. „Accoord. We halen je hier af". Even later zijn zij verdwenen. Na een paar uur komt de boer Andreas wekken. Hij vraagt, wat zijn plannen zijn. „Tot vanavond hier blijven. Hebt u een krant?" De boer brengt hem een blad. In grote koppen staart het sensationele nieuws van de dag hem in het gezicht: „Mevrouw Andreas, opnieuw in arrest, gedood bij ontvluchtingspoging". De krant trilt in zijn handen. Hij her vindt zijn kracht en leest in afschuw het verhaal over de arrestatie en de mislukte ontvluchtingspoging. Het geeft hem eerst een schok, maar na de eerste angstige vraag of hij aan dit ongeval niet mede schuldig is, vindt hij een verdediging voor zichzelf. Heeft zij niet zelf hem tot zijn misdaden gedreven, door een achteruit gang in zijn zaken niet te willen zien en door zich niet te willen beperken in haar uitgaven? Betty dood? Wat ging hem dat eigenlijk nog aan? Hij is een nieuw leven begon nen bij zijn moord, in de hoop nog eens ergens zijn vrouw terug te vinden, een nieuwe echtgenote voor een nieuw leven. Dat is mislukt. In Amerika stond hij voor de vraag er een einde aan te maken of het verleden volledig los te laten en een misdadigersbestaan op te vatten. Die laat ste keuze heeft hij aanvaard. Iiij moet nu doorgaan, en die keuze van toen heeft zijn gevoel ook volkomen uitgedoofd. In zijn leven van vandaag is geen plaats meer voor herinnering, zelfs niet in zijn gevoel Maar een bitterheid beheerst toch ztfn gedachten, wanneer hij uren later weer in slaap dommelt, uitgeput door de emo ties en ontberingen van lange tijd. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6