Eik weekeinde komen de loggers netjes achter elkaar langs meneer Thurmer Volgende week gaat ook Velsen extra vechten tegen de ratten Nederlandse graven in den vreemde worden verzorgd ^H|tnre Dieppe als vissersbasis Kanaalvisserij heeft gewaardeerd steunpunt aan de Franse kust Noorse tanker vast bij IJmuidens forteiland „Gevaarlijke" punten krijgen dubbele portie gif Voor éénmaal: een gave uit Velsen van grieven aan de redactie 5 Boerennaclit maken Ad ven tsb ij eenkomst van „De open deur" „Kijk Uit" keek niet erg uit in Halfweg „Santpoort"-schakers maten eikaars krachten Burgerlijke stand Velsen Hofland's ballet bracht Dik Trom bij Van Gelder-jeugd Watervliet-reserves voor lastige taak Grondijs belemmerde visserij voor Urk Voor jonge hersens Het nieuwe puntenraadsel DONDERDAG 11 DECEMBER 1952 Van een verslaggever) In de avondtrein, die in drie uur zijn reizigers van het Parijse station St. Lazare door het donkere landschap van Noord-West-Frankrijk naar de Kanaalhaven Dieppe voert, zat Vrijdag papa Gaumont met vrouw en twee zoons: Yve, 12 jaar en Fernand 11 jaar. Ze waren op weg van Colombes, in de banlieue van Parijs, naar een familie feestje in Dieppe. Papa gaf zich moeite zijn kroost met kaartspelletjes en goed ver telde verhaaltjes rustig in de bank te houden en toen hij echt door de voorraad heen was, wist hij zijn zoons wederom te boeien met het vooruitzicht dat zij Zaterdag de „Chalutiers" zouden zien de vissersboten van Dieppe. En ook „de Hollanders", grote kerels met blauwe truien aan. En houten klompen? wilde Fernand weten. Papa Gaumont keek misprijzend. „Dat is een sprookje", onderwees hij. „Er lopen maar weinig Nederlanders op klompen. Maar wel is waar, dat zij haring rauw eten, met zout". Papa Gaumont is een eenvoudige spoorwegbeambte en als hij niet de enige is, die zo goed ons bezwaar tegen het Nederlanderschap-op-klompen kent, dan is verklaard, waarom de Hollandse vissers in Dieppe zo „les bienvenus" zijn. Elkaar kennen is elkaar waarderen. Papa Gaumont wéét wat van ons. Zo staat men dan ineens als verloren voor het station in Dieppe. De avond is kil van de nevel, de straten zijn uitgestorven. Nacht om 9 uur 's avonds. Een havenstad van 25.000 inwoners, met een aardige vis sersvloot en een mooi havenbassin achter sluisdeuren, want eb en vloed geven hier een verschil van ruim 8 meter. Als het laag tij is kun je de paketboot „Arromanchë", de trots van Dieppe, die dagelijks een ver binding met Newhaven geeft, bijna boven in de schoorsteen kijken. Op de brede weg, die de weidse naam van „Boulevard de la Liberté" draagt, zou een afgeschoten kanonskogel geen slacht offers maken. De kaden langs de haven bassins zijn even leeg als de straten. Maar in die „Avant Port", het bassin vlak achter de ingang van de zee, wordt men ineens ge confronteerd met een stukje vaderland: op het donkere water, waarin de lichten van de kaden weerspiegelen, wiegen op de uit gelopen zeegang een paar loggers, hel ver licht door de deinende werklichten aan dek. Men ziet er bekende merktekens op de boeg. Sch. 342, KW 29, KW 78. En het lijkt dan of Dieppe een Neder landse haven is, als plotseling de stilte wordt verstoord door een stem, die door eenmegafoon over het water buldert in heel onvervalst Nederlands: schippers, we gaan weer beginnen, over enkele minuten gaat de brug open. Vlak achter elkaar op sluiten, zo gauw mogelijk er door. Lig plaats nemen in het Parisdock aan de Zuid zijde. Kom maar op. Zet je motor aan. Eerst de Sch. 342, daarachter Ineens heeft het kleumerige Dieppe kleur gekregen in een donkere November-avond. Men ontdekt dan de eigenaar van de bul derstem in het kantoortje van de officier de port, de heer J. Thurmer uit Vlaardingen, die sinds enkele jaren elk jaar weer voor de vijf of zes weken voor Kerstmis in Dieppe zijn post betrekt, tot verheugenis van de havencommandant, die dat Neder lands maar een raar taaltje vindt en vooral overhoop placht te liggen met al die Scheveningers. Als de wekelijkse invasie van Neder landse haringloggers Dieppe tot doel kiest, om er het weekend door te brengen en de bemanning de vaste wal weer eens onder de voeten krijgt, ook om weer eens een boex-ennacht te gaan maken een hele nacht ongestoord te kooi na een week haze- slaapjes tussen schieten en halen dan is deze heer Thurmer een onmisbaar man achter de microfoon. Ganzenmars in 1x/i uur Dat verkeer regelen te water is niet overbodig. Een Fransman heeft er zo geen kaas van gegeten, om de schippers van zo'n sliert binnenvallende haringloggers duide lijk te maken, dat ze nog wat geduld moe ten hebben vóór zij de grote draaibrug mogen passeren, die Noord- en Zuid- Dieppe met elkaar vei'bindt. Maar als ze die brug eenmaal zijn gepasseerd dat kan alleen in de periode van andei'half uur voor tot anderhalf uur na hoogwater dan draaien ze zo via de achtersteven door het bassin de Paris, hun ligplaats voor het weékend, in. De sluisdeur klapt achter hen dicht en de eb mag al het water uit de open haven wegzuigen. Zij houden vol doende nat onder de kiel en liggen als in een lekvrije wastobbe. Als ze als laatste van de Vrijdag naar binnen zijn gegaan, krijgen zij van de ver- Tussen Juni en December is de haring op reis, van Schotland naar het Kanaal. En de vissers reizen mee, steeds naar Zuidelijker visgronden. Medio Novem ber ligt onze haringvloot in de buurt van de Franse kanaalhaven Dieppe. Daar schieten onze vissers de vleet oj slepen zij het trawlnet. En tegen Kerst mis sluiten zij de teelt van het seizoen af. Het is sinds vele jaren traditie, dat onze vissers het weekend in de haven van Dieppe overliggen om eens uit te slapende benen te strekken en naar de kerk te gaan. Op Zaterdag en Zon dag passagieren daar soms duizend en meer Nederlanders. Zij worden „opge vangen" door het Dieppe-comité, een Nederlandse organisatie en de Centrale Bond van Werknemers in het Transport bedrijf, die voor recreatie zorgen en hun belangen op elk gebied behartigen. Onze verslaggever heeft onder onze haringvissers in Dieppe vertoefd. Zijn indrukken heeft hij samengevat in een serie artikelen, waarvan het eerste hier bij gaat. Als onderdeel van „De open deur"-evan- gelisatie is Woensdagavond in het Her vormd wijkhuis aan de Dijckmansstraat een adventsbijeenkomst gehouden, die door de medewerking van het Bevei-wijks dub- belmannenkwartet „De Verenigde Zangers" en een ensemble met viool, orgel en guitaar alle nodige sfeer kreeg. „De Verenigde Zangers" lieten zich in een di'ietal Kerstliedei-en horen. Wat de heer H. van Dijk met deze acht zangers heeft weten te bereiken, klonk zo goed en gaaf en zo homogeen, dat het telkens weer ontroerde, zoals trouwens ook „Heilige Nacht" van Beethoven een uitstekende vertolking kreeg. Prachtig van klank en nuancering voerde het dubbelkwartet Psalm 23 in de bewerking van Schubert uit. Dat de heer Van Dijk zijn progx-amma- keuze voor deze bijzondere uitvoering juist had gedaan, bewees hij tenslotte met het laten zingen van een drietal ontroerende kerkmelodieën. Een tegenstelling tot deze fraaie zang vormde de uitvoering van het instrumen tale trio. In Wölki's Ouverture kon de vio list enige onzuivex-heden niet ontwijken, maar hij vergoedde dit in Solvejgs Lied van Grieg. Nocturne van R. Matini en Allegro Moderato van A. Pivaldi, hoewel goed vertolkt, vielen wat buiten de toon van de avond. Met samenzang van gezang 7 en gezang 202 kregen de aanwezigen hun aandeel in de bijeenkomst. In een korte adventstoe- spraak gaf de heer Van Goeverden, vicaris van de Ned. Hervormde gemeente van Be verwijk, zijn visie op het feit, dat evenals bij Christus' geboorte ook nu de wereld nog niet gereed is om het Kerstkind te ontvan gen. De heer W. B. Kleywegt opende en sloot de-bijeenkomst. Logger achter logger varen de schepen at binnen. Meneer Thurmer br keersregelaar een pluim. Ze hebben het prachtig en snel gedaan. De havencom mandant kan over zijn gasten tevreden zijn. Uit een opengeschoven raam van de stuui-hut leunend, vraagt de schipper van de KW 78, zo in het wilde weg naar wat donkere figuurtjes op die verlaten Quai de la Care: „Meneer Thurmer, krijg ik mor gen vroeg drinkwater? Ik heb geen drup pel meer aan boox-d". „Je krijgt het schipper," loeit het. Meneer Thurmer zorgt voor alles, lost kwesties op, is de grote verbindingsman tussen de Nederlandse vissersvloot en de Franse autoi'iteiten en weet al niet meer in welk jaar hij tussen half November en Kerstmis niet in Dieppe heeft gezeten. n het eind van de week het Paris-doek1 ilt: „Mooi op tijd jongééés. Als de haring het Kanaal is binnenge- z\vommen, willen de vissers nu eenmaal even uitblazen in Dieppe. Dat betekent elk weekend tussen de 50 en 80 loggers in deze Franse haven. Ze waren vroeg binnen de twaalf, die Vrijdag al vei'schenen, gevlucht voor het kwaaie weer, dat 's nachts nog hemelsmooi was en een paar uur later een stormpje produceei'de waar je tegenaan kon leunen. Dat heb je zo 's winters in het Kanaal. Maar de volgende mox'gen, toen de anderen, die het kwaaie weer hadden ge riskeerd, bixxnenvielen, achter elkaar als en verloor met 2^2 Het zevende tiental van de schaakclub „Kijk Uit" heeft van zijn uitstapje naar Halfweg niet zoveel genoegen beleefd als wel verwacht mocht worden. Het was een handicap voor de Kijk Uit-spelers, dat er zonder klok gespeeld moest worden, daar door een misverstand voor deze wedstrijd geen klokken beschikbaar waren, buiten de schuld overigens van de gastheren. Bovendien duurde het nog al wat, voor het speellokaal gevonden was, waardoor de match later dan gewoonlijk begon. Hoewel deze „incidentjes" niet bevorder lijk waren voor de juiste sfeer, mogen ze toch niet geheel de oorzaak worden genoemd van de nederlaag, welke de Kijk Uit'ers leden. Gebrek aan routine deed meer en daardoor gingen dan ook partijen, die aan vankelijk gewonnen stonden, glad verloren. Korff bracht een correct loperoffer, maar wikkelde niet op de juiste manier af en ver loor; De Wolf liet zich in het middenspel verrassen, moest de dame geven voor een toren en kon het ook niet meer redden en Van Die Sr. bejandde in een eindspel van loper tegen paard, waarin hij de vlag moest strijken. Van der Wel ontketende een ge weldige aanval, die echter niet doorsloeg; hij hield daarna nog een zo goed als gewon nen stelling over, maar een verkeerde af wikkeling bezorgde hem een nederlaag. Wolthuizen moest pas in de laatste faze capituleren, toen ook hij de dame moest ge ven voor een toren. Blok daarentegen profiteerde van de on kundigheid van zijn tegenstander en wist een verloren partij om te toveren in een gewonnen stelling. Bij het afbreken had Mooy nog een bord vol stukken, slechts een pion en een loper waren van het bord en bij gelijke stand werd tot remise besloten. De Boer verloor in het middenspel een stuk en de partij. Starken creëerde een aantal vrijpionnen, maar zijn tegenstander moest eerst mat gezet worden alvorens hij opgaf. Tenslotte raakte Van Die Jr. in een wilde stelling verzeild; hij kon er niet uit komen en verloor kansloos. Het einde kwam met 7'/a21/» voor Halfweg II. Gistermiddag omstreeks vier uur heeft de Noorse tanker „Vestfold" tijdens de uit- stoom naar zee bij het IJmuidense fort eiland ruim een uur in een précaire positie verkeerd. Het ruim 8776 ton metende schip, dat waarschijnlijk uit het roer is gelopen, strandde omstreeks 4 uur in het Noorder- toeleidingskanaal en het werd ongeveer vijf uur voor de „Nestor" en de „Stentor" van het bureau Wijsmuller de grote tanker vlotgetrokken hadden en de „Vestfold" de reis naar zee kon vervolgen. Nadat de tanker was vlot gekomen is hij zeewaarts gegaan om kompas te stellen. Gm half negen voer het schip de Noorder- sluis weer binnen, waarna het ligplaats heeft genomen aan de Kanaaldijk om daar de nodige reparatie te ondergaan. De Vestfold, die in 1950 voor rekening van J. Rasmussen en Co. in Sandefjord werd gebouwd, meet 8776 bruto register ton. Het schip was op weg van Amsterdam naar Cux-agao. De resultaten van de ondexdinge compe titie der schaakclub Santpoort zien er als volgt uit: In groep I hield Klaas Steyn stevig de leiding in handen door een overwinning op v. d. Brouk. De partijen tussen Bilder en kippen op een loopje, keken ze sip. En er l sterk en tussen Blansjaar en dr. De Groot kwamen grommende telefoontjes naar Dieppe. Van de rederijen. Maar daarover in een volgend artikel. Noordholland is de provincie, waar de meeste ratten voorkomen. Vermoedelijk is dat te wijten aan de grote waterrijkdom, welke vooral de bruine ratten aantrekt. De bewoners van deze provincie kunnen zich echter gelukkig prijzen, dat de bestrijding van de ratten hier beter is georganiseerd dan elders in het land. In verscheidene ge meenten loopt de rattenstand jaarlijks dan ook zienderogen terug. Er bestaat derhalve alle reden voor de verwachting dat Noord- holland in de naaste toekomst grotendeels van de rattenplaag zal kunnen worden bevrijd. Deze conclusie kan worden getrokken uit de uitslag van de enquête, die de Plan- tenziektenkundige Dienst dit jaar over het gehele land heeft gehouden naar de i-esul- taten van de sti-eek-acties, die in 1951 tegen de bruine rat zijn uitgevoerd. Het rapport over de resultaten in Noordholland geeft dus alle aanleiding tot optimisme, ondanks de dichte x-attenstand in deze provincie. In één kleine plattelandsge meente werden 36 haarden bestreden, waai'van er 7 werden nabehandeld. Ook in andere gemeenten werden grote aan tallen haarden geconstateerd. In sommige gemeenten blijkt een doorlopende rat tenbestrijding door particuliex-e fix-ma's te worden uitgevoerd, veelal met gunstige resultaten. Deze streekactie wordt gehouden van 1322 December, zodat gedurende die periode ook in Velsen extra aandacht zal worden besteed aan heer rat. De Velsense gemeentereiniging, die in de rest van het jaar op klachten afgaat en op bedreigde punten rattengif strooit, zal in die week op de als „gevaarlijk" bekend staande plekken in de gemeente Velsen extra porties uitleggen. GEBOREN: A. C. F. Berrevoets—Gootjes, d., Geelvinckstraat 72, Velsen-N. W. Ver meulenKraaima, d-, Geelvinckstraat 15, Velsen-N. E. Olge.rs—Roels, d-, Rijnstraat 11, IJmuiden. A. M. Oudendijk—Kuyper, z. Cor- verslaan 92 rd, Velsen-N. M. IT. HeiligVink, d., Curagaostraat 40, Santpoort. M. H. Gics- berts—Hoogenboom, z., Velserduinweg 157, IJmuiden-O. J. Quakkelaar—De Jong, d-, Van den Vondellaan 3, Driehuis. G. Snel— De Beurs, d., De Roemerstraat 7, IJmuiden. E. W. Paaij—De Boer, d., Willebrordstraat 25 IJmuiden-O. A. E. M. Posthuma—Peereboom, z„ Stolstraat 11, IJmuiden-O. A. Sintenie— Appelman, d., Bloemendaalseslraatweg 67 rd. Santpoort. OVERLEDEN: N. Winkel, 57 jr., echtgenoot van M. Mur, Da Costalaan 15, Driehuis. K. Kroon, 63 jr., echtgenoot van A. Meurs, Zandvoortseweg 20, Baarn. H. M. Schrama, 74 jr., echtgenote van W. van Hedel, Alk- maarseweg 29, Beverwijk. A. J. Kuyper, 2 nmd., zoon van A. Kuyper en J. van Amers foort, Gulikersstraat 4, IJmuiden. Dat zijn bijvoorbeeld de Zuidzij, Oud- IJmuiden, Heuvelwijk, het Van Popta- plantsoen en diverse boerderijen en op- slagplaatsón van schillenboeren in de omtrek. eindigden in remise. Er gebeurde door ziekte van verscheidene spelers in deze groep niet veel. In groep II bleef leider Vosman ook baas en won van Spook. Van Duyn verloor van Homan en Roos behaalde zijn eerste punt door een overwinning op Houtei-man. Ooster ling blijft de leider goed volgen door zijn overwinning op Enklaar. In groep III maakte In 't Velt zich van de kopgroep los. Hij versloeg zijn concurrent Labouchère en heeft daardoor alleen de lei ding. Pieterse verspeelde zijn mooie kans voorlopig, door een nederlaag tegen Hos, die geweldig komt opzetten. Winters won van Leysma, terwijl Van Dijk van Busselman vei-loor. Tenslotte behaalde Vulling zijn eerste overwinning en wel op Vos. Maandag 15 December a.s. trekt Santpoort II naar Kijk Uit TV en Dinsdag daarop ont vangt Santpoort I Bloemendaaal I. Voor bei de tientallen staan grote belangen op het spel. Ook de onderlinge competitie wordt Dins dag voortgezet. Velsen gaat Zaterdag 13 December zijn financieel aandeel vervullen in de verzorging van de graven van Nederlandse militairen, die, waar ook ter wereld, van 1940 tot nu vielen. Er zijn minsten 25.000 graven van Nederlandse mannen, die aanvullende zorg nodig hebben. Voor een deel is dit al een staatsaangelegenheid, maar het Neder landse volk heeft te kennen gegeven uit piëteit zijn eigen bijdrage te willen leveren. De collecte, die Zaterdag in Velsen wordt gehouden, is slechts bedoeld om een gave ineens te krijgen. Andere gemeenten droe gen x-eeds het hunne bij en Velsen is wat dat betreft de hekkensluiter. Er is in Nederland zelf de Centrale Be graafplaats in Loenen waar zorg voor wordt gedragen. Maar buiten het land, in Syracuse, in Oxford, in Indonesië zijn een massa graven waarvoor de nabestaanden niet kunnen zorgen en aan deze alle heeft ook Velsens bevolking een verplichting. Burgemeester mr. M. M. Kwint heeft in een opwekkend woord het zo geformu leerd: In de laatste wereldoox-log hebben dui zenden Nederlanders, niet alleen in ons land, maar ook in het Verre Oosten en eldex-s ter wereld, hun leven geofferd voor de eer en de vrijheid van hun land en voor het behoud van de hoogste levenswaarden. Velen van hen vielen in de Meidagen van 1940 of stierven later als helden bij het verzet en tallozen, die door de vijand naar het buitenland werden weggevoerd, keerden nimmer naar hun haardsteden terug. Velen liggen ver van huis som migen in Birma of Siam begraven en hebben een onwaardige laatste rustplaats gevonden. Het is de plicht van het Nederlandse volk om voor de graven van al deze Ne- derlandei-s te zox-gen, zoals het dit ook doel door adoptie en in andere vorm met betrekking tot de graven van de Cana dezen, Engelsen. Amerikanen en de sol- Oorlogsgravenstichting, waarvan Hare Majesteit de Koningin beschermvrouwe is en Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard het ere-voorzitterschap heeft aanvaard. Ik vestig er de aandacht op, dat deze stichting niet moet worden verward met het Nederlands Oorlogsgravencomité, dat uitsluitend bemoeienis heeft met de aanvullende zorg met het „Geallieerde Oorlogsgraf", ten bate waarvan jaarlijks op 11 November de zogenaamde „Klaproos- collecte" wordt gehouden. Het plaatselijk comité, waarvan de com missaris van politie de heer J. P. Weyburg voorzitter is, doet een beroep op de be volking van Velsen om op Zaterdag 13 De cember haar plicht in deze te vervullen, hetzij door een gift, hetzij door daadwer kelijk als collectant dienst te willen doen. Ter aanvulling kan wórden opgemerkt, dat het Oorlogsgraven Comité over de ge hele wereld de graven van onze gesneu velde miltairen heeft geïdentificeerd en heeft voorzien van een grafsteen met het Nederlandse wapen en de naam van de gesneuvelde. In de war. De storm, die Dinsdag de vloot al parten ging spelen, heeft vele programma's in de war gestuurd: noch de Flamingo, noch de Polderman lijken van zins te zijn dit weekeinde nog aan de markt te verschijnen. Zij lieten althans daten van de andere geallieerde volken, niets van zich hox-en. Alleen de Viking die in de strijd om de bevrijding van ons land zijn gesneuveld. Om deze plicht op geox-ganiseerde wijze te kunnen vervullen werd opgericht de bank, die Zaterdag 2 weken geleden uit Grimsby vertrok, wordt nu wel markt rijp. Maar het is in elk geval zuinig met de rondvis. DONDERDAG, 11 December 1952. Beste kinderen, Een grappig hondenplaatje, deze keer. „Dalecarlia My Lady Luck", zo heet deze bulldog, voelt zich maar wat behaaglijk in de mantel van haar vrouwtje. Er is in Londen namelijk een bekende bulldog-vereniging, die jaarlijks op verschillende ten toonstellingen aan de beste exemplaren een prijs toekent. Ras-honden zijn meestal nogal kouwelijk en toen de eigenares van Dalecarlia enzovoort haar lieveling in de grote Lime Grove Hall (een grote tentoonstellingsruimte, zoals bij ons bijvoorbeeld het R.A.I.-gebouw in Amsterdam) zo aandoenlijk zag bibberen, trok ze onmiddellijk haar mantel uit en bekleedde daar haar waardevolle hond mee. Het jasje staat goed vinden jullie niet Allereerst gaat er deze week een extra bedankje naar twee kleine Sinterklazen, die hun tante Els met zo'n meesterlijke surprise bedachten: KRULLEKOPJE en HOEPELTJE, jullie hebben precies gera den wat ik het meeste nodig had. Fijn, dat jullie ook een goede Sinterklaas gehad hebben. Je raadsel was dit keer helemaal goed HOEPELTJE, maar KRULLEKOPJE maakte nog een paar foutjes. Volgende keer beter, krulhaax-tje! Van SONJA kwam weer een gezellige brief. Dat toneelstuk zal beslist mooi ge weest zijn. Leuk, dat je het nog zo hele maal navertellen kon. Wat heb jij gege ven aan het meisje, dat op jouw briefje stond? Uit Bevenvijk kwam GERDIENTJE weer eens terug en wel met een brief op haar nieuwe postpapier geschreven. Keurig ziet dat er uit meisje, met je naam en adres er op! Je bent behoorlijk verwend hoor, maar het zijn allemaal echte leuke dingen, die je gekregen hebt. Je broertje zal ook wel blij geweest zijn met die trein en die bus. Ik heb je verjaardagsdatum meteen veranderd op mijn lijst; inderdaad stond er 15 November. Denk je dat je een goed Kerstrapport krijgt? De brief van CLEMATIS staat ook weer vol van de mooiste cadeaux. Wat een leuke avond hebben jullie gehad, zeg! Vooral die pop zal ingeslagen zijn. Ik kan me voor stellen, dat Robbie er niets van begreep. Vertel je me eens wat voor jurk je gekre gen hebt? Als ik tijd heb kom ik ook even luisteren, maar het gebeurt niet te vaak, dat ik gaan kan waar ik maar wil, want ik heb het heel erg di-uk, weet je. Kijk maar eens of dit puntenraadsel makkelijker is dan het vox-ige. Fijn, CONDUCTEUR, dat jullie de mezen niet vergeten zijn. Tot dank geven ze jou dan het aardige gezicht van die etende, mooi gekleux-de vogeltjes. Dus jouw trein is behoorlijk uitgebreid met die kruising en die extra-x-ails. Zo'n Sinterklaasavond moest maar elke maand gevierd worden, inplaats van eens per jaar, wat jij? Tot slot is hier dan MEIZOENTJE, die ook al een gezellig relaas heeft over de vijfde December. Ja, op school kim je al erg veel plezier hebben en dan thuis nog eens dunnetjes over! De bolpunt-pen heb Het al traditie geworden feest van de directie van Van Gelder voor de kinderen van haar personeelsleden, dat Woensdag middag in gebouw „Concordia" is gehou den, bracht niet alleen de kinderen uit de naaste omgeving bijeen, maar speciale autobussen zorgden voor aanvulling uit de streek van Alkmaar tot Hillegom, zodat de zaal geheel vol was. De medewerkenden aan het programma van Chris Hoflands ballet uit Den Haag hadden met de vertolking van Dik Trom's kwajongensstreken op 't toneel de algemene aandacht en er is gespeeld, dat de stukken er af vlogen. Vooral die inzeeppartij in de scheersalon was een fraai staaltje van goed aangevoeld spel. Enkele kinderen wilden zelfs, toen Dik Trom een onrechtvaardig heid werd aangedaan, naar het toneel om de onbillijkheid uit de wereld te helpen. Het contact met het jeugdige publiek verflauwde geen moment en dit moet voor de spelenden zowel als voor de organisa toren een grote voldoening zijn geweest. De kinderen werden tussentijds door een staf van helpsters rijkelijk onthaald en toen het feest eigenlijk veel te gauw was af gelopen, kon het thuis nog worden voort gezet met een flinke zak vol versnaperin gen en een compleet Jokari-spel, dat aan alle kleine bezoekers werd uitgereikt. Nu het eerste twaalftal van de korbal- vereniging „Watervliet" weer vrijaf zal hebben, kan de belangstelling van de club genoten Zondagmiddag uitgaan naar de thuiswedstrijd van de Watervliet-resexves tegen Koog-Zaandijk 3. Die belangstelling kan Watervliet 2 best gebimiken, daar K.Z. lang geen gemakkelijke tegenstander zal blijken te zijn. En wil Watexvliet 2 wat in hogere regionen belanden op de ranglijst, dan zal er van begin tot eind moeten wor den aangepakt. Watervliet 2 komt uit met de dames: B. Koet, L. Leyenaar, R. Leyenaar, C. v. Zutphen, D. v. d. Molen, A. Tuinzaad en de heren: A. Verkerk, A. Redeker, Ar. Ver kerk, H. Mol, T. Heistra, F. Allan. Watervliet 3 speelt in Haarlem tegen Nieuw Flora I. Voor de Watervliet-jeugdtwaalftallen zijn voor Zaterdagmiddag twee wedstrijden vastgesteld: Watervliet aSport Vereent a en Oosthoek aWatexvliet-junioren. Door het grondijs in het IJselmeer werd de visserij in de afgelopen week sterk be lemmerd. Het grootste gedeelte der vloot heeft dan ook niet gevist. De aanvoer van snoekbaars was gering en de noteringen varieerden per pond van 0.51 tot 0.57. Aanvoer van rode baars was iets beter, deze maakten per pond van 0.85 tot 0.95. Aan voer van vooim en blei was vrij goed en deze ging per pond voor 0.09 tot 0.13. Karper noteerde van 0.29 tot 0-30 even eens per pond. De weekbesommingen van de sleepnet vissers varieerden per span van 300.tot 1100.Staandnetvisserij werd deze week niet uitgeoefend. Door verschillende Noordzee- kustvissers werden bliek en nest aangebracht, in totaal 255 manden bliek en 698 manden nest. De notering voor bliek was 3.die voor nest 3.50 per mand. In totaal werd aangevoerd 7653 pond snoek baars; 617 pond rode baars; 337 pond voorn; 3974 pond blei; 65 pond karper; 19125 pond bliek en 52337 pond nest. De totale omzet aan de afslag bedroeg ongeveer 8472.—. 1 je zeker maar meteen gebx-uikt in je brief? Hij schrijft goed duidelijk, hè? Jammer genoeg zat er één fout in je raadsel. Pro beer het de volgende keer maar eens! Tot volgende week, kinderen! TANTE ELS. Briefjes vóór Dinsdag, Kennemerlaan 186, IJmuiden of aan de bezorger meegeven. TANTE ELS FELICITEERT: STEROOGJE die vandaag jarig is, ZWARTE TOM, die Zaterdag zijn ge boortedag gaat vieren, BLAUW DRUIF JE, die Maandag de blommen buiten hoopt te zetten, LEEUW, die Dinsdag de feesteling wordt en AVONDVLIN DER, die Woensdag cadeautjes hoopt te krijgen. De oplossing van het vorige puntenraad- sel was: „Sneeuwpretjes, witte pracht". (Sneeuw, Pools, praal, px-acht, paard, pruim, pretjes, parel, poets, witte, ogen, Peter) Clematis, Hoepeltje en Conducteur 19 pnt. Eikeblaadje, Krullekopje en Sonja 18 Meizoentje 17 Nonja en Keesjekef 8 Ukkebumpie 4 Deze keer eens een aardrijkskundige puzzle. Het raadsel is vijf punten waard. Zet dus je beste beentje voor! Als je alle plaatsnamen goed ingevuld hebt kun je op de eerste lettex-s van boven naar beneden een bepaalde tijd van deze maand lezen. X plaats in Drente Xgrote plaats aan de IJsel X o plaats in Zuid-Limburg X plaatsje bij Wageningen Xplaats in het Gooi Xplaats in Zeeuws- Vla and eren. T. E. (Verkort weergegeven) Zo niet. „Eendracht maakt macht", zeg gen een aantal IJmuidense winkeliers, en wat gaan ze doen? Ze zetten een Sint Nicolaas reclame actie op touw. Koning Klant krijgt op elke gulden besteed bedrag een zegeltje. Deze mag Zijne Majesteit dan op een kaart plakken en op per raambiljet bekend gemaakte tijdstippen bij de Middenstands- bank inleveren. Op Maandag 8 December (volgens ge noemde raambiljetten de laatste gelegen heid) blijft het bankgebouw hermetisch gesloten en staat een hele rij koningen in de kou te bibberen. Beste middenstanders; wij begrijpen dat u met lede ogen aanziet hoe het IJmui dense publiek dikwijls zijn geld in andere plaatsen besteedt. Wij waarderen uw po gingen om door middel van diverse re clame-acties de goegemeente te overtuigen dat wij hier in IJmuiden over een voor treffelijke winkelstand beschikken, zodat het niet nodig is in de vreemde te kopen wat de eigen plaats biedt. Maar wanneer een actie dermate slecht georganiseerd blijkt te zijn als deze laatste, moet u wel bedenken dat uw reclame wel eens een averechtse uitwerking kan hebben. Of wa ren onvoorziene omstandigheden de oor zaak van deze mislukking? Waar blijven dan uw excuses voor de vergeefse moeite en uw bereidverklaring om alsnog uw be loftes na te komen? L. v. d. HOEK Burg. Rambonnetlaan 3, IJmuiden Wij vernamen van de zijde van de Mid- denstandsbank, dat het misverstand waar schijnlijk ontstaan is, doordat een deel van het publiek de aanvulling op de raam biljetten niet goed gelezen heeft: op ver zoek van het publiek zijn de aanvankelijk uitgestippelde 5 uitdeel-avonden ver vangen door 2 middagen: Zaterdagmiddag van 3-5 uur en Maandagmiddag van 2-4 uur. Voor de Middenstandsbank, niet te verwarren met de middenstands-organi satie, hebben tussen 2 en 5.45 uur onge veer 2000 mensen gestaan. De enkelingen, die het bulletin niet goed hebben gelezen (100 kaarten) zijn teleui-gesteld, maar het hun toekomende zal alsnog worden thuis bezorgd.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 7