Onrust in Marokko laait op na arrestatie ïstiqlal-leiders Minister Staf kondigt grote mobilisatie-oef eeing aan Nederland tegen commissie van goede diensten Weerbericht Wetgever Bevolking antwoordt met stakingen en betogingen Premier Grotewohï kondigt onverbiddelijk régime aan Haarlems Dagblad West-Duitse socialisten attaqueren Adenauer Pantserwagens in de straten Scheepskapitein hield Israel in spanning Europees gerechtshof geïnstalleerd Het woord is aan... Zo realistisch mogelijk: zelfs auto vordering Het Tunesische geschil „Samenwerking met Australië gewenst" Dr, Broek Chisholm treedt af „Maak mijn vader minister of ik laat mijn schip zinken" Wrak van „Ellen" wordt Een der belagers van de „Combinatie" wordt berecht leeggepompt Ontwikkeling Nieuw Guinea 67e JAARGANG No 133 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (IC 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie,Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 12 DECEMBER 1952 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 296e JAARGANG No 293 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon- en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.t2i - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Soms benauwt mij de gedachte aan de wetgever. Geen wonder, zult u zeggen, in deze tijd van ingewikkelde ordening. Maar men schrok ook al van hem in vroeger tijden. Weet u dat Michel Eyquem de Mon taigne, die een Zuid-Frans edelman was en in zijn „Essais" een zo grote mate van wijsheid ontwikkelde, dat hij het moei zaam strêven-naar-wijsheid in deze ge brekkige wereld nog immer beïnvloedt, reeds in de zestiende eeuw deze beklem ming ondervond? Omtrent de wetten zei hij ronduit: ik ben van mening, dat het beter voor ons zou zijn er in 't geheel geen te hebben dan een zo groot aantal als nu. Hierop volgden in later tijd tal van krachtige opinies, zoals die van de En gelsman Matthew Green. (De wetten zijn een woud geworden, waar men in ver dwaalt en door doornstruiken wordt ge kwetst), die van de Fransman Domat (Er is een onnoemelijk aantal wetten die alleen voortbestaan, omdat men geen tijd heeft om ze te veranderen) en deze krachtige Amerikaanse parlementsspreuk: De meeste wetsontwerpen zijn slecht; breng er dus zoveel mogelijk om. De gedachte aan ons eigen Wetgevend Lichaam, dat maar dooi-- gaat met wetgeven; jaar in jaar uit, ge slacht na geslacht, zonder ooit een eind in zicht te krijgen, zonder zelfs ooit te' kunnen zeggen: nu hebben wij wel voor een poosje orde geschapen, we scheiden er eens een jaar of wat uit, is al beklemmend. En in andere landen is het niet beter ge steld. Bepaalde men zich nu nog maar in hoofdzaak tot herzieningen! Helaas, nieuwe wetten draven onverpoosd op: in gesloten gelederen, mag ik wel zeggen. En daarbij krijgt men vaak de indruk dat het Wet gevend Lichaam de belangrijkheid van de tijd, waarin wij leven, onderschat. Het zou onbeleefd zijn te zeggen: niet ziet. Het ontwaart de ontwikkeling der wereld gebeurtenissen natuurlijk wèl, maar toont bepaaldelijk schroom om er zich mee be zig te houden. Is dat onvermijdelijk, dan toont het de neiging zich te verliezen in vaag getheoretiseer. In vorm voelt het zich blijkbaar alleen als het binnenlandse aan gelegenheden kan bespreken, met alle bin nenlandse politieke stokpaarden die daarbij plegen op te draven, alsof „het buitenland" en „de wereld" ergens in een vage verte lagen. Alsof wij opnieuw in 1900 leefden. Een typerend geval van dien aard deed zich onlangs voor toen men de nieuwe mi nister van Financiën het vuur aan de sche nen legde over zulk een nietige aangele genheid als het bestaan van een ambte naren-blad onder de knusse titel: „Wij van Financiën", dat de Kamer niet beviel, die er zelfs een motie tegen indiende. Minister Van de Kieft zei dat dergelijke dingetjes aan de bewindsman overgelaten moeten worden en toen het gezeur niet ophield noemde hij de motie onaannemelijk, al dus de portefeuille-kwestie stellend. Waar op de Kamer dermate schrok, dat zelfs enige ondertekenaars van het gevalletje er haastig tegenstemden en de motie met grote meerderheid verworpen werd. Het deed mij denken aan een Kamerlid, die énige tijd geleden opmerkte: „Soms heb ik het gevoel dat wij onze tijd grotendeels besteden aan roeren met een stokje in de goot". Minister Van de Kieft moet dat zelfde gevoel ten aanzien van de Kamer ook gehad hebben; hij behoort tot degenen die de grote vraagstukken bestudeerd heb ben, zich er een klare mening over heb ben gevormd, aan buitenlandse onderhan delingen en debatten hebben deelgenomen en er zich bewust van zijn dat grote ver anderingen in het bestel der volken in wording zijn, waaraan wij ons niet zullen kunnen onttrekken, al wilden wij het. Maar dat besef vervult niet de Kamer. Er is een aardig Frans woord dat zegt: L'évolution c'est la revolution sans en avoir l'r (l'air). De woordspeling is moei lijk vertaalbaar; de bedoeling overigens wel: evolutie is revolutie zonder het uiter lijk daarvan. Het zou goed zijn als men zo de huidige wereldgebeurtenissen zag. Dus als een evolutie die tot veranderingen moet leiden, die in feite van revolutionaire betekenis zullen zijn. Er zijn veel mensen die dat voelen en begrijpen; er leeft in sommige tijden veel meer onder de opper vlakte dan men in officiële colleges, die min of meer in eigen sfeer verkeren, ver moedt. Als geklaagd wordt over gebrek aan belangstelling in „de politiek" moet men bedenken dat die er dan ook niet toe inspireert. En dat zo menigeen, die geen redevoeringen houdt en geen aandacht in het openbaar trekt, de wijsheid bezit die hem doet zien dat onze toekomst afhangt van de beantwoording van veel grotere vragen dan die, waarin „de politiek" zich pleegt te vermeien. R. P. BONN, (Reuter). De sociaal-demo cratische oppositie in de West-Duitse bondsdag heeft kanselier Adenauer be schuldigd van het veroorzaken van een constitutionele crisis. Wilhelm Mellies ver klaarde namens de socialistische partij, dat de regering in gebreke is gebleven het parlement in te lichten over de gebeurte nissen te Bonn en Karlsruhe van deze week. De regering heeft naar zijn mening een constitutionele crisis verwekt om zich te bevrijden uit de politieke crisis, die door de beslissing van het staatsgerechts- hof was ontstaan. Kanselier Adenauer verklaarde, dat het staatsgerechtshof is opgetreden op een wijze, „die niet wordt gesteund door de grondwet en andere wetten". De regering was van mening geweest, dat het advies van het hof niet bindend zou zijn. Er is geen reden, zo zei hij, te spreken van „een regeringscrisis of een constitutioneel con flict. Kanselier Adenauer heeft later de lei der van de socialistische oppositie, Ollen- hauer, uitgenodigd tot een gesprek onder vier ogen. Dr. Broek Chisholm (Canada) heeft zijn ontslag aangeboden als directeur-generaal an de wereld-gezondheidsorganisatie. 1-Iij zal echter aanblijven tot zijn contract in Juli afloopt. CASABLANCA (Reuter). Te Rabat en Casablanca, de twee voornaamste ste den van Marokko, is het weer onrustig. Bij Rabat is een 100-tal Marokkanen aange houden, dat de stad poogde binnen te trek ken. Pantserwagens en tanks patrouilleren in beide steden en de winkeliers doen de luiken voor de ruiten. Nadat verkennings vliegtuigen hadden waargenomen, dat enige duizenden betogers zich in de Zui delijke buitenwijken van Casablanca ver zamelden, werden Franse soldaten en po litie rondom de Marokkaanse wijken ge legerd. Pantserwagens en tanks bewaken de wegen, die naar de wijken voor blanken leiden. Alle ziekenhuizen zijn gealarmeerd. Nationalisten hebben gisteren hun aan hangers opgeroepen drie dagen te staken uit protest tegen de arrestaties van de leiders van de Istiqlal-beweging en een twaalftal communisten, die gisteren plaats grepen. In Rabat verzamelden zich honderden Marokkanen in de grote moskee, nadat politie 100 van de 400 betogers had aan gehouden, die trachtten door te breken naar de stad. Krachtige versterkingen be waken eveneens in Rabat de toegangen tot de wijken voor blanken. De Franse resident-generaal in Marok ko, generaal Guillaume, heeft Donderdag besprekingen gevoerd met de Sultan van Marokko. Men verwacht, dat de generaal zeer binnenkort naar Parijs zal vliegen om bij de Franse regering verslag uit te brengen. In Fez ging Donderdag van mond tot mond de oproep, dat alle Mohammedanen het werk dienden te staken en in de mos kee van de stad dienden samen te komen. Een van de voornaamste zorgen van de Franse functionarissen was Donderdag avond, dat Mohammedaanse religieuze leiders de anti-Franse beweging zouden gaan steunen, doch in nauw met de resi dent verbonden kringen had men hoop, dat de huidige golf van onrust wellicht zal vei'lopen door de internering van de voqr- naamste nationalistische leidex'S. Van de voornaamste leiders van de na tionalistische ïstiqlal zijn nog slechts de partijleider, Allal el Fassi, en de secretaris- genei-aal, Balafredj, op vx-ije voeten. Bei den bevinden zich in New York. Genex-aal Guillaume, de Franse resident- generaal in Marokko, heeft Donderdag avond via de radio verklaard, dat de twaalf Franse communisten uit Marokko zijn ge deporteerd en in Frankrijk berecht zullen worden. Ieder, die verantwoox-delijk is voor de ongeregeldheden, zal worden gestx-aft, wie hij ook is, aldus de generaal. Marokkaanse studenten, arbeiders en zakenlieden in Frankrijk hebben Donder dag telegrammen aan functionarissen van de U.N.O., Franse ministers en de premiers van Mohammedaanse landen gezonden, waarin zij px-otestei-en tegen de arrestaties van Marokkaanse nationalistische en com munistische. leiders. Socialistisch protest Het bestuur van de Franse socialistische partij heeft Doxxderdag geprotesteerd tegen „de willekeurige maatx-egelen" die genomen zijn tegen de Tunesische vakbeweging en de nationalistische leidex'S na de Vrijdag gepleegde moord op de Tunesische vak bondsleider Fehrat Hached. In een desbe treffende vex-klaring zegt het bestuur dat het zich zal blijven vex-zetten tegen „de politiek van geweld, die bijna een jaar in Tunesië wordt toegepast." Volgens de Franse socialistische partij is een oplos sing van het Tunesische vraagstuk alleen te bei-eiken door „exmstige en oprechte" besprekingen tussen de Franse regering en werkelijke vertegenwoordigers van de Tu nesische openbare mening. Vakbondsactie Het internationaal verbond van vrije vakverenigingen (I.V.V.V.) heeft besloten het Zwitserse paxdementslid Richard Brin- gold naar Tunesië af te vaardigen, ten einde ter plaats een onderzoek in te stel len naar de moord op de voorzitter van het Tunesische vakverband Fehrat Hached en de invrijheidsstelling te verkrijgexx van de enige dagen geleden gearresteerde be~ stuux-sleden van dit verbond. Het I.V.V.V. verklaarde verder, dat vooral de aanhouding van de Tunesische vakbondsleiders als een ernstige provoca tie van de internationale vakbeweging wordt beschouwd. Indien deze werd ge handhaafd, zo zeide hij, zou dit ernstige gevolgen met zich bx-engen waarvan de verantwoordelijkheid geheel voor rekening van de Franse x-egering zou komen. Het uitvoex-end comité van het I.V.V.V. heeft een rappox-t onderzocht van wijlen Fehrat Hached en besloten de Tunesische vakband te steunen door bij de U.N.O. er kenning te vragen van het zelfbeschik kingsrecht van het Tunesische volk. MONTREAL (United Press). Een ionge Israëlische scheepskapitein die ge dreigd had zijn vrachtschip van 5.686 ton tot zinken te brengen tenzij zijn vader in het kabinet van Isx-ael zou worden opge nomen, vloog gisteren naar Montreal om zijn vader te ontmoeten. De 24-jai-ige kapitein Eden Graetz werd gisterenavond 20 mijl uit de kust van het schip gehaald en per sleepboot naar Hali fax ovex-gebracht. Gedux-ende de nacht bleef hij onder bewaking van de immigx-a- tiedienst, maar later kreeg hij verlof te vertrekken. Het vei-luidt dat de kapitein zijn schip zonder vei-zet te bieden heeft verlaten, hoewel hij de i-adio-telegrafist drie dagen lang onder schot heeft gehouden en hem gedwongen heeft fantastische boodschap pen naar Tel Aviv, de thuishaven van het schip te sturen. De vader van de jeugdige kapitein tele- grafeei-de aan de immigratie-autoriteiten, dat zijn zoon blijkbaar „gek" was en hij zeide dat hij in het geheel geen politieke aspix-aties heeft. TANGER, (Reuter). De Amerikaanse consulaire rechter Milton Hemlick heeft de opening van het proces te Tanger voor een consulaire rechtbank tegen de Ame rikaan Sidney Paley naar aanleiding van de gewapende ovexwal op het Neder landse schip „Combinatie" op de vol gende week Woensdag vastgesteld. Ter terechtzitting zal een officiële aanklacht tegen Paley, die totdusver niet is inge diend, voorgelezen worden. Paley heeft enkele jaren in Tanger. gewoond. LUXEMBURG (Reuter). Het eerste „Europese hooggerechtshof" is gisteren wex-kelijkheid gewoi'den, toen zeven rech ters en een procureur-genex-aal, kortelings benoemd door de raad van minister's vaxx de kolen- en staalgemeenschap, zwoeren „geheel onpax'tijdig en naar geweten" te zullen oox-delen. De 73-jarige px-esident van het hof, Massimo Pilotti (Italië), zeide na de plech tigheid, die in het stadhuis van Luxem burg plaats had, dat „de Europese rech ters bekleed zijn met een grote en delicate macht". Hun taak is, aldus zeide hij, de betx-okken partijen of het leden-staten zijn, industx-iële ondexmemingen of indivi duele personen garantie te geven voor het in acht nemen van de beperkingen, die aan het optreden van de leidende instan ties van de kolen- en staalgemeenschap gesteld zijn. Jean Monnet, de Franse president van het hoge gezagsorgaan, het besturend lichaam der gemeenschap, zeide: „Europa's eerste federale hpoggerechtshof zal de be- waax-der zijn van de wet van de Europese gemeenschap". Joseph Bech, de Luxemburgse minister R. W. T r in e Wenst gij een macht in de wereld te zijn? Wees dan uzelf. van Buitenlandse Zaken, noemde de op richting vaxx het hof een revolutionnaire ontwikkeling in het internationale recht. De dag van heden, aldus zeide hij, bete kent een keerpunt in de ï'echtsgeschiedenis van de wereld, omdat voortaan een nieuw verbindend gemeenschappelijk gezag, door zes souvex-eine Eux-opese staten vrijwillig aatxvaax'd, voox-rang zal hebben boven na tionale tegenstellingen. De leden van het gerechtshof zijn: Louis Delvaux (België), Chaxdes Léon Hammes (Luxembux'g), dr. E. v. Kleffens (Nederl.), Otto Riese (West-Duitsland), P. J. S. Ser- rax-ens (Nedex-land), als vertegenwoordi ger van de vakbonden der gemeenschap, Jacques Fueff (Frankrijk) en Mauxdce Lagrange (Frankxdjk). OOK DAVID LEAN KOMT Behalve de filmactrice Ann Todd zal ook David Lean, de x-egisseur van „De Geluidsbax-riëre", aanwezig zijn op de gala-voorstelling, welke op 19 December in het Haagse Metropole-Tuschinski-thea- ter zal worden gegeven. Men is thans bezig het' Duitse tank scheepje „Ellen", dat Woensdag door de „Maasdam" op de Nieuwe Watex-weg werd overvaren, leeg te pompen. Getracht zal worden de lading te bergen. In het voor schip werd het stoffelijke ovex'schot van een der vermisten aangetroffen, dat is ge- identificeerd als dat van de 19-jarige ma troos G. Wentzel. Het is naar het algemeen ziekenhuis te Vlaardingen ovex'gebx'acht. Volgend jaar zullen drie Nederlandse Di visies voor herhalingen worden opgeroe pen, zo heeft minister Staf gisteren mede gedeeld. In de eerste helft van 1953 zal de Eerste Divisie voor ongeveer vier weken onder de wapenen komen en dan tevens omge schoold worden met Amerikaans materiaal. Aan de grote internationale herfstma? noeuvres zal de Vierde Divisie deelnemen (men hoopt dit keer bij de aanvallende partij) en voorts zal begin Augustus de Derde Divisie, die dit jaar heeft deelgeno men aan de oefening Hold Fast, voor een mobilisatie-oefening van 10 dagen opko men. Men heeft het plan deze laatste oefening zo realistisch xnogelijk te doen zijn. Nie mand zal van tevoren weten wanneer hij wpx-dt opgeroepen, op de straten zullen aanplakbiljetten voor mobilisatie vex'schij- nen, het telegx-aafverkeer zal worden inge schakeld en voorts zullen voertuigen uit de burgermaatschappij worden gevorderd. Dit laatste met dien verstande echter, dat de eigenaren hun voertuigen moeten inle veren, maar ze dix-ect daarna weer zullen terugkrijgen. De gevorderde voertuigen zullen direct vervangen worden door mi litair materieel. Men hoopt de Divisie binnen drie dagen op een plaats te hebben, die vergelijkbaar is met haar oorlogsbestemming, de militai ren zullen daar twee a dx-ie dagen blijven en dan het materieel weer inlevex'en, waar voor men dan met de thuisreis een dag of vier rekent. Voor het vei'loop van deze oefening be staat bij het geallieerde hoofdkwartier veel belangstelling. „Men is daar zeer be nieuwd hoe het loopt", aldus de minister, „en wij willen bewijzen dat het kan". Legeropbouw vordert „Niemand weet zo langzamerhand meer wat een Divisie is", zeide minister Staf, sprekend over het legerplan, volgens het welk het aantal Nederlandse Divisies van vijf op drie gebracht zal wox'den. „We kunnen daarom beter kijken naar de man kracht, die volgens dit plan niet minder wordt". Het Neclerlandsche legerplan streeft er naar drie volwaardige Divisies te hebben, aangevuld met voldoende legerkox-pstroe- pen. Het is thans de bedoeling, dat in Octo ber 1954 Nedex'land zal beschikken over een pax-ate Divisie (de vijfde) plus een 35.000 man legex-korpstroepen, een aantal dat zo groot is, omdat nog een achterstend, ontstaan door het „Fillerssysteem" moet worden ingehaald. Daarnaast zijn dan mobilisabel de Vier de en de Derde Divisie. De 7 December - Divisie en de Palmboom-Divisie worden „uitgekleed" en overgeheveld naar de legerkorpstroepen. De parate en de mobilisabele eenheden zullen in October 1954 tezamen 110.000 man bedragen. In 1955 zal de Zesde Di visie gevormd worden van 37.000 man. De minister verwachtte, dat de opbouw van het leger gelijke tred zal houden met de materiaalaanvoer. Nederland heeft thans minder behoefte aan licht materiaal voor de Divisies, maar meer aan zwaar materiaal voor de legerkorpstroepen. Binnenkort zal waarschijnlijk worden begonnen met de aanvoer van Bx-itse Cen- turion-tanks en in October 1954 hoopt men er zoveel te hebben, dat men een le gerkorps er xnee kan voorzien. Wat de nachtjagers betx-eft, daarover heeft men nog geen beslissing genomen. Wel staat het vast, dat de keuze zal gaan tussen de Swift en de Hawker Hunter. Vooi'ts zal over anderhalf of twee jaar de Fokker S-14 straali agertx'ainer bij de luchtmacht in gebruik wox-den genomen. Het aandeel dat Nederland in de „off shore"-levex-anties krijgt toegewezen noem de de minister bevredigend. „Maar we zul len zeker niet terugschrikken voor meer ordex-s". NEW YORK, (ANP). De politieke commissie van de UNO heeft gisteren haar debat over de Tunesische kwestie voort gezet. De Nederlandse afgevaardigde, de heer Von Balluseck, sprak zich uit tégen de Arabisch-Aziatisehe resolutie, waarin de vorming van een commissie van goede diensten van de UNO wordt voorgesteld tot voorbereiding van en steun bp onder handelingen tussen Frankryk en Tunesië. Nederland zou echter later zijn standpunt kenbaar maken ten opzichte van de La tijns-Amerikaanse resolutie, die hervatting der besprekingen tussen Frankrijk en Tu nesië voorstelt met het doel Tunesië zelf bestuur te verschaffen. In deze resolutie wordt de UNO geen rol toebedeeld. Deze hef schroef vliegtuigen, behorende tot het helicopter squadron nr. 848", dat door de Britse Koninklijke Marine wordt toegevoegd aan de in Malakka gestationneerde troepen, maken voor de laatste maal een vluchtje boven de vliegbasis Gosport (Hampshire). Het squadron bestaat uit tien 10-persoons helicopters; zij zijn de'zgn: Sikorsky-machines en werden gebouwd in Amerika. Het vervoer naar Malakka - geschiedt per vliegdekschip „Perseus". Een aantal gedelegeerden heeft Donder dag het woord gevoerd, onder wie de In donesische afgevaax'digde, Palax'. De Syri sche afgevaax-digde is de enige, die nog niet het woord heeft gevoerd. Palar verklaarde, dat Azië en Afrika in een toestand van gisting verkeren en dat deze gisting moest wox'den vex-andex'd in een „progi-essieve macht van nationale vex'antwoox'delijkheid". Hij betoogde, dat de UNO bevoegd is de Tunesische kwestie te behandelen en steunde de Ax'abisch- Aziatische resolutie, daar hij van mening was, dat de ontwikkelingen in Noord- Afrika een bedreiging van de internatio nale vx'ede inhouden. Hij zei, dat het Indonesische volk „niet passief kon blijven, tex'vvijl andere volke ren voor de vx'ijheid strijden, die Indone sië onlangs had verwoxwen". Palar noemde de tegenstelling tussen de koloniale mo gendheden en de pas onafhankelijke lan den een der belangrijkste problemen van de huidige wereld, even belangrijk als de koude oorlog. Hij waarschuwde voor de eventuele gevolgen van een dex'gelijke te genstelling. De politieke commissie besloot het de bat heden voort te zetten. United Press meldt: De politieke commissie van de UNO hoopt spoedig het debat over Tunesië dat op het tijdschema achter is te kunnen be ëindigen en ondertussen maken de Ara bisch-Aziatisehe leden zich reeds op om een nieuwe kwestie aan de orde te stel len namelijk Marokko. Terstond na de stemming zal het Ax~a- bisch-Aziatische blok de kwestie-Marokko aan de orde stellen. De Ax'abische en Aziatische afgevaardig den zullen heden bijeenkomen om een ontwex'p-resolutie te voltooien. Fx-ankrijk dat de huidige bijeenkomsten van de commissie boycot zal de bespx-e- kiixgen over Marokko waarschijnlijk ook niet bijwonen. Palestina De speciale politieke commissie van de Algemene Vex'gadering heeft Dondex-dag de acht-mogendhedenresolutie inzake de Palestijnse kwestie aangenomen. Deze re solutie vraagt om directe onderhandelin gen tussen de bij deze kwestie betrokken landen zonder vooi'af voox-waax'den te stel len. De stemverhouding was 32 voor, 13 tegen en 13 onthoudingen. Nederland stemde voor. BERLIJN (A.F.P.) De Oost-Duitse premier, Grotewohï, heeft op een vergade ring van het ceixtrale comité van de com munistische partij te Oost-Berlijn ver klaard, dat „het bestaan vaxx de democx'ati- sche republiek" bedreigd wordt. Hij kon digde een versterking van de staatsveilig- heidspolitie aan, eexx xxieuw arbeidswet- boek, een nieuw burgerlijk wetbcek en een nieuw strafwetboek. De minister voor Uxxiezaken en Over zeese Rijksdelen heeft in zijxx Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting van zijn departement te kennen gegeven dat buitenlaixdse deelneming aan de ontwikkeling van Nieuw Guinea zeer welkom zal zijn. Met name zal een samen werking met Australië, dat op Nieuw Guinea met overeenkomstige vraagstukken te maken heeft, aan te bevelen zijn. Uit wisseling van gegevens lijkt op vele ge bieden reeds nu mogelijk. Naar aanpassing der wederzijdse politieke ontwikkeling ware te streven. Immers, de scheidingslijn tussen Nederlands en Australisch gebied is een volstrekt kunstmatige. „Ovex-igens lijkt het", aldus de Memorie, „bij een samengaan met nabuurlanden ter bevordei'ing van buitenlandse deelneming in de ontwikkeling van Nieuw Guinea be paald niet aangewezen, daarbij in de eerste plaats te denken aan Aziatische landen. Geographisch en ethnologisch behoort Nieuw Guinea tot het Pacific-gebied. Plet ligt dan ook voor de hand binnen dat ge bied lot internationale samenwerking te komen. De regering betreurt dat de bespre kingen met Suriname en de Nedei'landse Antillen nog niet tot een definitieve op lossing voor de nieuwe x-echtsorde in het Koninkrijk hebben geleid. Naar het oordeel der x-egering kan van een falen der voor-bereiding van de con ferentie moeilijk worden gesproken. Een rustige doorwerking van de intex'imrege- ling gedurende enige jaren alvorens tot een definitieve rechtsorde te komen, zou ook ïxaar de mening van de regering mo gelijkerwijze voordelen hebben kunnen op leveren. Zij heeft echter gemeend zich niet te mogen verzetten tegen de aandrang, die door de beide rijksdelen werd uitgeoefend om de verwezenlijking van de x-eeds in 1942 in uitzicht gestelcle hervorming van het Koninkrijk niet langer uit te stellen dan onvermijdelijk was. Na de ovex-eenstemming, die in New York bereikt werd mag verwacht, worden, dat deze de oplossing van de nog bestaande geschilpunten tijdens het vermoedelijk in Januai'i te hervatten ovex'leg in belang rijke mate zal bevorderen. De werkzaamheden van de stichting voor de ontwikkeling vaxx machinale landbouw in Suriname vorderen op een bevredigen de wijze. Wat het Nickerie-object betx-eft wex-d oorspronkelijk besloten tot het aanleggen van een polder van 5000 ha. Het plan be stond om, indien de resultaten van deze eerste polder gunstig zouden zijn, naast deze polder nieuwe polders van telkens 5000 ha aan te leggen. „De financiering van onze herbewape ning," aldus Grotewohï, „zal niet door leningen geschieden, of door belastingver hoging, of door verhoging vaix de prijzen, maar volgens socialistische methoden." Het West-Duitse persbux'eau D.P.A. meldt, dat reeds in het begiix van deze maand tot deze maatregelen besloten is. In de gisteren pas gepubliceerde rede van Grotewohï spx~ak deze van scherpere maat regelen om de tegenstand van „vijandige elementen" te breken, aangezien dit xnet de I tot dusver gebruikte middelen niet xnoge lijk was. Het „in gebx~eke blijven in de bevoox-ra- dingssector, de stelselmatige sabotage in de mijnbouw, de tegenstand tegen de invoe ring van de productiecoöperaties en on eindig veel andere verschijnselen" maakten het noodzakelijk het besluit van de S.E.D. over het inschakelen van de staatsmacht voor het breken van de tegenstand van vijandige elementen ernstig te overwegen. Grotewohï zei, dat alle partijcellen in de bedrijven en bedrijfsleidingen zich moeten ontwikkelen tot ox-ganen, „waarvan waak zaamheid uitgaat, om daarvoor het funda ment te leggen voor ons staatsveiligheids- apparaat." In vex-band met „de mislukkin gen van de S.E.D. bij haar beginnende op bouw van het socialisme" verlangde hij een algemene verbetering van het werk van de staatsveiligheidsdienst. De in de zomer begonnen reorganisatie van het staatsapparaat zou ook voor de ministex-ies gelden. Alle ambtenaren zouden een langdurig opvoedingsproces moeten doormaken. Ook de bevolking moest tot „eerbied voor de wet en bescherming van de socialistische eigendom" worden opge voed. De partij, waaruit de functionarissen van het staatsapparaat wox'den gerecruteerd, bevindt zich volgens Grotewohï in dezelfde periode van reorganisatie, die reeds lang in de Sovjet-Unie is afgesloten. Karl Hamann, die twee dagen geleden werd geschorst als Oost-Duits minister van Bevoorrading, is Donderdag ontheven van zijn post als medevoorzitter der liberale democratische partij, omdat hij niet het politieke geweten had, dat „van alle lei dende staatsfunctionai'issen moet worden verwacht," aldus heeft de bestuux'sraad van de L.D.P. bekend gemaakt. '^O^OOCOODOOOOOCXXXOOOOOOOCr *^OCOOOOOOCCOCOOOOOCOOf IETS KOUDER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: I-Iali" tot zwaar bewolkt met op vele plaatsen enkele buien. Overwegend matige wind tussen Zuid en West. Van nacht temperaturen om het vriespunt, morgen overdag iets lagere tempera turen dan vandaag. 13 December Zon op 8.40 uur, onder 16.29 uur. Maan op 4.36 uur, onder 13.39 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 12 December Hoog water: 11.50 uur. Laag water: 7.08 en 19.33 uur. Zaterdag 13 December Hoog water: 0.24 en 12.51 uur. Laag water: 8.14 en 20.33 uur. iOOOOCCOOOOC

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1