Excellente promotor van nieuw Europa in Tilburg geëerd Plan voor Nederlandse reactor voor vreedzame atoom doelen Arabisch-Aziatische resolutie over Tunesië verworpen Weerbericht Haarlems Dagblad De Tijger Robert Schuman ontvangt ere-doctoraat der Katholieke Economische Hogeschool Het woord is aan... Electriciteitsbedrijven doen mee, andere industrieën en de staat moeten steunen Politieke commissie Zuid-Amerikaans voorstel tot directe besprekingen had meer succes De titels voor Koningin Elizabeth Vragen van Provinciale Staten over IJmuiden Motie van wantrouwen tegen Adenauer Weer voor morgen wat gunstiger Abel Lefranc overleden Prins Bcrnhard beperkt de sportbeoefening Erich Ollenhauer: 67e JAARGANG No 134 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. A dm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 13 DECEMBER 1952, IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 296e JAARGANG No 294 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdager. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per «post 6.E2. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DEZE WEEK heeft Antoine Pinay, de Franse minister-president, voor de zoveel ste maal met de portefeuille zwaaiend, nog maar een meerderheid van negen stemmen gehaald. Dat schijnt te duiden op zijn spoe dige val, ofschoon men nooit iets met enige zekerheid kan voorspellen in het leven van Franse premiers. Er is er wel eens een ge weest, tijdens de Derde Republiek, die bij zijn eerste optreden voor de volksvertegen woordiging een meerderheid van één stem verwierf en daarna jaren aan het bewind bleef. Maar zijn aanhang bewoog zich in de stijgende lijn. Die van Pinay toont, zij het af en toe, dalingen: altijd een kwaad teken. Hij is nu negen maanden aan het bewind; zal hij het jaar halen? De Engel sen in Parijs wedden er ongetwijfeld op. De Engelsen wedden op alles. Een wereldhervormer is deze minister president kennelijk niet. Wel een deugde lijk, verstandig Frans burger: een kleine industrieel met gezonde, eenvoudige denk beelden over financiën en zakendoen. Hij heeft inflatie verhoed. Hij heeft de prijs stijging geremd. Maar hij heeft stijging dei- werkloosheid niet kunnen beletten. Eer zuchtig is hij allerminst; aangezien zijn voorgangers dat als regel wel waren is men met waardering verbaasd over hem. Ook laat hij zich niet intimideren of af blaffen door communistische tegenstan ders. Maar zijn taak zit hem dwars in Tunis en Marokko en zijn minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, heeft al zoveel jaren onafgebroken dienst in een reeks kabinetten gedaan, dat de meerderheid van hem af wil. Op dit punt is Pinay erg kwetsbaar. Hij is de zestig gepasseerd maar heeft, verzekert men, nog nooit een voet buiten Frankrijk gezet. Dat is raar voor een minister in deze tijd. En het duidt erop dat hij nooit werkelijke belangstelling voor andere landen heeft gehad. Het is te begrijpen dat iemand ge noeg aan Frankrijk heeft, maar de beper king lijkt niet houdbaar in een mi nister-president. Dit bepeinzend dacht ik opnieuw aan de Tijger: Georges Clemenceau. Een gans an dere figuur dan al die Franse minister presidenten v.an deze tijd. In mijn herinne ring, die alleen zijn laatste phase als be windsman betreft, verschijnt hij als een kleine, breedgeschouderde, boze oude man. Hij had een zonderlinge gele gelaatskleur en borstelige witte wenkbrauwen, waar onder een stekende blik uit donkere ogen keek. Met een openhangende winterjas aan en een ronde hoed op. een kaasbol, die hij af en toe met volle hand ter rechterzijde aangreep en niet vinnig kort gebaar afnam en weer opzette formeler kon de groet niet zijn liep hij haastig langs een ere wacht, langs autoriteiten, en stoof het bor des van het ministerie van Buitenlandse Zaken op. Hij was toen achtenzeventig, maar hij stóof die trap op, gevolgd door hijgende officials, veel jonger dan hij. Dat was bij de stichting van de Volkenbond; hij presideerde de stichtings-bijeenkomst in de Salie de l'Horloge. Ik geloof niet dat hij enig optimisme ten aanzien van inter nationale toenadering bezat. Er was toen, vlak na de eerste wereldoorlog, een recon structieplan van de president der Ver enigde Staten, Woodrow Wilson. Het was in veertien punten vervat. Clemenceau zei tegen een journalist: ik heb evenveel lichaamsgebreken als de president Wilson illusies: veertien. Hij was steeds bijtend- geestig. Hij vergeleek zijn beide belang rijke tijdgenoten Raymond Poincaré en Aristide Briand met elkaar in de woorden: Poincaré weet alles en begrijpt niets: Briand weet niets en begrijpt alles. Het werd hem (door Poincaré) niet vergeven. Maar die had hem, vierkant tegen zijn zin, in 1917 toch moeten uitnodigen om een regering te vormen. Want het dreigde toen mis te gaan in de eerste wereldoorlog en ver scheidene premiers' waren gefaald. Toen kwam Clemenceau en daarmee een ener gie, die alles voor zich uitdreef. Hij zorgde dat Foch opperbevelhebber werd. Hij zette zakenmannen op ambtelijke posten. Hij bezocht telkens het front tot in de voorste loopgraven. Een ijzeren wil deed zich plot seling gelden. In de Kamer sidderde men voor hem. Zijn ministers allen figuren van het tweede plan, want Franse kabinet ten zijn vaak „van binnen uit" ten val ge bracht en dat wilde hij bij voorbaat voor komen sidderden ook voor hem. Het bijna-uitgeputte Frankrijk, dat ontzaglijke verliezen geleden had, verrees tot nieuwe krachtsinspanning. En hij begreep de Ame rikanen, die aan de oorlog waren gaan deelnemen, maar niet ineens hun volle kracht konden ontwikkelen. Hij kende hen. In zijn jonge jaren, schier een mensen leeftijd terug, in de jaren 18651870 had hij in Amerika gewoond en gewerkt. Hij had er, als pas-afgestudeerd medicus, de dissertatie geschreven waarop hij promo veerde. Hij was er als correspondent van Le Temps opgetreden en had een reeks brillante artikelen gestuurd. Hij was, later nog jarenlang, een brillant journalist. En in Amerika was hij ook getrouwd, met Mary Plummcr, die hem drie kinderen zou schenken. Een gelukkig huwelijk werd het geenszins; dal voedde ongetwijfeld zijn verbittering. Maar welke vrouw had ge lukkig kunnen worden met een tijger? Zijn leven was een aaneenschakeling van politieke stormen. Zijn scherpe, ve nijnige oppositie bracht vele regeringen ten val. Hij kreeg de bijnaam „le tombeur de ministères": de omverwerper van minis teries. Zelf vormde hij er maar twee. Het eerste, dat van 1906 tot 1909 aan het be wind was, bracht hij tenslotte zelf ten val door zijn minister van Buitenlandse Zaken Delcassé, van wie hij een afkeer had, open lijk te verloochenen. Zijn tweede, van eind 1917 tot eind 1919, besloot hij als „Père la Victoire" een kortstondige populariteit na de overwinning met een zonderlinge poging om als President van de Republiek te eindigen. Dat is in Frankrijk een in hoofdzaak decoratieve functie. Niemand scheen er ongeschikter voor dan hij. En de mannen, wie zijn vlijmscherpe ironie ge golden had, kregen nu eindelijk hun kans in een geheime stemming. Zij zorgden dat een decoratieve man, Paul Deschanel, over won. Toen trok de boze oude misanthroop, die Clemenceau geworden was, zich in de Vendée in eenzaamheid terug. Hij leefde nog tien jaar: hij werd achtentachtig. Hij had sinds lang maar één liefde, maar niet onder de mensen. Zijn liefde was Frankrijk. Voor haar toog hij in 1922, een halve eeuw na zijn eerste verblijf, nog éénmaal naar fÊÊBÉ WSmmfê Tijdens de openbare begrafenis van vier van de Europese slachtoffers van de inciden ten in Frans Marokko, werd door een militaire kapel het Franse volkslied, de Marseillaise, gespeeld, gevolgd door het Marokkaanse volkslied. Vele van de naar schatting 40.000 kijkers protesteerden tegen de gang van zaken door te fluiten en te schreeuwen. De ongeregeldheden vonden plaats voor de l'Eglise du Christ-RoiV toen de resident generaal Augustin Guillaume aankwam om de begrafenis bij te wonen. De prefect van Casablanca, Boniface, gebaart ongeduldig tegen de fluitende en schreeuwende menigte, terwijl de resident-generaal Guillaume salueert. Ebner-Eschenbach: Herinner u de vergetenen: een wereld gaat voor u open. Het hoogtepunt van de tweede dag der herdenking van het vijfde lustrum van de Katholieke Economische Hogeschool te Tilburg vormde de ere-promotie van dc Franse staatsman Robert Schuman, mi nister van Buitenlandse Zaken, die de stoot gaf tot de vorming van de Europese kolen en staalgemeenschap. In de Metropole schouwburg waren vele genodig den bijeengekomen om cle promotie van Schuman tot doctor honoris causa bij te wonen. Onder meer waren aanwezig minister-pre sident dr. W. Drees, de ministers Beel, Luns cn Zijlstra, de voorzitter der Tweede Ka mer, mr. Kortenhorst, de Nederlandse ambassadeur in Frankrijk, baron Van Boetzelaer van Oosterhout, de voorzitter dér Eerste Kamer, mr. J. Jonkman, de Franse ambassadeur in ons land, de heer J. P. Garnier, de bisschop van 's-Herto- genbosch, mgr. Mutsaerts en vele andere hoge wereldlijke en kerkelijke hoogwaarde autoriteiten. Nadat minister Schuman was binnenge leid sprak de rector-magnificus, prof. dr. UTRECHT, 12 Dec. De „reactorcommissie" der Stichting voor Fun damenteel Onderzoek der Materie (F.O.M.), onder welker medewerking ook het gezamenlijk Noors-Nederlandse atoomsplitsingsonderzoek te Kjeller geschiedt, heeft plannen om de Nederlandse industrie te interes seren voor het ontwerpen en de eventuele houw van een energie-reactor. Met het oog op de verwezenlijking der in dit opzicht gevormde plannen zal eerstdaags een contract met de Nederlandse electriciteitsmaatschap- pijen worden getekend. Deze maatschappijen werken hiertoe samen in dc N.V. „K.E.M.A." te Arnhem. Het is de bedoeling, dat de Kema gedurende 5 jaar 125.000 per jaar aan het project zal bijdragen en verder de reactor commissie nog de beschikking zal geven over laboratoriumruimte en werk- plaatsenservice, hetgeen een verdere bijdrage vordert van rond 75.000 per jaar. Enkele zeer groote industrieën hebben zich in beginsel bereid verklaard, een bedrag van dezelfde orde van grootte aan het project bij te dragen. Dr. W. J. Beekman te Utrecht, direc teur van het F.O.M.-bureau, verklaarde aan het A.N.P. dat F.O.M. en reactorcom missie met kracht aan dit project zullen kunnen doorwerken indien bijvoorbeeld de grote metaalindustrieën nog gedurende 5 jaar een bedrag van 2 ton per jaar bij dragen. Octrooi kwesties zullen in algemene zin geregeld kunnen worden, zodat alle subsidiërende industrieën daarvan mede profiteren. Dr. Beekman zei voorts, dat het atoom- energie-protect in de U.S.A. voor in dustriële doeleinden reeds „big business" is. Over enige jaren zal in het Amerikaanse project dan ook meer kapitaal geïnvesteerd zijn dan in U.S.Steel en General Motors santen en de Atomic Energy Commission (AEC) zal in de komende lijden nog gro tere bedragen voor verschillende projec ten voteren. Een uitbreiding van het pro ject tot 2'A maal de huidige grootte is reeds aan het Amerikaanse Congres voor gelegd". Wat Amerika doet Voorlopige berekeningen hebben aange toond, dat de kosten van de energiepro ductie uit kernsplitsing van dezelfde orde van grootte zullen zijn als die van energie productie uit steenkool De vooruitzichten voor de vredestoepassing zijn dan ook nu reeds gunstig te noemen. Ten aanzien van de economische uitvoerbaarheid van ener giereactors is in Amerika geen enkel pes simistisch rapport uitgebracht. De Ameri kaanse „materials testing reactor", die 20 millioen dollar heeft gekost, zou, met klei ne wijzigingen, nu voor het vierde deel van die som gebouwd kunnen worden. Daarom onderzoekt de A.E.C. de mogelijk heid van de bouw van een reactor die reeds nu, in bepaalde, geïsoleerd liggende gebieden, met de gebruikelijke krachts- installaties zou kunnen concurreren. Een kernenergie-installatie kan daar een kwh voor l'A dollarcent leveren, een dieselin- stallatie produceert energie voor 3 dollar cent per kwh.". „Dat is dus waarschijnlijk een reden, waarom de Nederlandse electriciteits- maatschappijen zulk een belangstelling to nen voor de kernënergie". Harde noodzaak De ontwikkeling van zulk een „breeder reactor" moet met kracht worden aan gepakt, want het staat wel vast, dat men noch in de V.S., noch in Groot- Brittannië, of waar ook, plannen heeft anderen te doen delen in de re sultaten van hun dure wetenschappe lijk onderzoek. Dit eigen onderzoek is onontkoombaar, want binnen 25 jaar zullen wij nieu'we energiebronnen ter beschikking moeten hebben, zo de wereldvraag naar energie en brandstof met dezelfde snelheid blijft toenemen. Wij zullen bij dat onderzoek gedwongen worden, ongebruikelijke of betrekkelijk Amerika en werd er met geestdrift ont vangen en diende haar belang. Een andere man in een andere tijd. Mis schien inderdaad veeleer een tijger dan een man. De huidige wereld heeft allerminst behoefte aan meer tijgerachtigheid. Maar wel aan mensen, die ook de mensen buiten de grenzen begrijpen kunnen. R. P. zeldzame elementen te beproeven en wij zullen veel wetenschappelijk feitenma teriaal moeten verkrijgen, nod'ig voor de bouw van energie-reactoren. Daarom mogen wij aannemen, dat wij twee stadia zullen doorlopen: een eerste, waarin de kernënerge dus nog niet zal kun nen concurreren en een tweede, waarin zij dat wel zal kunnen. Subsidie van de staat om de productie van energie uit kern-energie in de eerste jaren mogelijk te maken acht dr. Beekman zeer gewenst. In het belang van volgende generaties is het absoluut noodzakelijk dat wij onze fossiele brandstoffen gaan sparen en daar om zullen wij voor grote krachtinstallaties zo spoedig mogelijk dienen over te schake len op splijtingsbrandstof. Zonder steun materiële en weten schappelijke van onze eigen industrie zal het reactor-project ook al werken wij dan met Noorwegen samen echter niet ten uitvoer worden gebracht. De in dustrieën zullen voor korte tijd ook tech nische experts voor de research voor het project moeten uitlenen. De industrie zal daarbij moeten bedenken, dat indien zij niet steunt, de staat tot staatsexploitatie zcu kunnen besluiten. Dr. Beekman acht deze ontwikkeling wel moeilijk maar toch weer niet onover komelijk. Wij behoeven ons gelukkig alleen te concentreren op de energiereactor en niet op reactors voor oorlogsdoeleinden. Daardoor kunnen ook de kosten voor Ne derland veel kleiner zijn, zelfs indien men die per hoofd der bevolking berekent. NEW YORK (Reuter). De politieke commissie van de UNO heeft Vrijdagavond de Arabisch-Aziatische resolutie verwor pen.. Hierin werd de vorming van een com missie van goede diensten tot voorberei ding van cn steun bij onderhandelingen tussen Frankrijk en Tunesië over de toe komst van bet protectoraat voorgesteld. De stemverhouding was 27 tegen en 24 voor de resolutie. Er waren 7 onthou dingen. De commissie beeft vervolgens met 45 tegen 3 stemmen bij 10 onthoudingen de Zuid-Amerikaanse resolutie aanvaard, waarin directe onderhandelingen tussen Frankrijk en Tunesië worden voorgesteld om bet protectoraat zelfbestuur te ver schaffen. De UNO zou volgens dit voorstel geen bemiddeling verlenen. De Aziatisch-Arabische groep steunde na de verwerping van haar eigen resolutie de Zuid-Amerikaanse. De Algemene Vergadering moet zich thans nog over dc kwestie uitspx-eken, maar men verwacht, dat zij de Zuid-Ame rikaanse resolutie met de vereiste twee derden meerderheid zal goedkeuren. De politieke commissie zou heden begin nen met de debatten over de Marokkaanse kwestie. Onder de voorstemmers bij de eerste re solutie waren de Sovjet-Unie, China, In donesië en Indië. De tegenstemmers waren onder meer Nederland, België, Frankrijk, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten. Zes Amerikaanse staten en Griekenland onthielden zich van stemming. Honderden arrestaties In Marokko zijn thans in het geheel 510 arrestaties verricht. Vrijdagochtend zijn 167 betogers, die bij ongeregeldheden zijn aangehouden, tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld en naar de hoofdgevangenis te Port Lyautey vervoerd. In Casablanca was het Vrijdagochtend rustig. Vroeg in de middag zijn, naar Reuter nader meldt, militaire versterkingen in allerijl naar de Arabische arbeiderswijk van Casablanca gezonden toen verbolgen menigten de straten vulden na afloop van diensten in de moskeeën. Voor het eerst zijn Senegalese troepen, waarvoor de Ma rokkanen groot ontzag hebben, opgeroe pen. De Parijse politie heeft Vrijdag een in val gedaan in de kantoren van de Alge rijnse nationalistische „beweging voor de overwinning van de democratische vrijhe den" te Parijs en 19.000 exemplaren van het partijblad in beslag genomen. M. J. H. Smeets, een woord van welkom. Hij zag in minister Schuman een ziener in de toekomst, die nieuwe wegen baande, waarlangs vrede en welvaart, economie en recht in het Europa van deze tijd kunnen gedijen. De promotor prof. H. A. Kaag, hoog leraar in de economie, het geld-, crediet- en bankwezen en de economische politiek, •gaf een uiteenzetting van de motieven, die leidden tot de toekenning van dit ere doctoraat, welker toekenning, eens Schu- man's naam hiervoor genoemd,* de gehele hogeschoolgemeenschap enthousiast toe juichte. Het was speciaal de jeugd, die be greep, dat het hier niet enkel een weten schapsman betrof, maar bovenal de excel lente promotor van een nieuw Europa, een nieuwe wereld. Deze onderscheiding was dan ook geheel overeenkomstig de geest van hen en speciaal van die studenten, die voor dit ideaal streden en stierven. Schuman bleef, zo zei de promotor, on danks zeer harde oorlogservaringen vrij van haat en hij streed steeds voor een vre dig en beter Europa, een ideaal, dat hij ook reeds bij de strijdende jeugd van Europa ontdekte, een streven naar sociale, nationale en internationale solidariteit. De promotor wilde niet nalaten de vele medewerkers aan het Schuman-plan de eer te geven en hij noemde als zodanig speciaal de oud-minister van Economische Zaken, prof. Van den Brink, die bij de krachtige en warme verdediging van dat plan in Nederland zo'n belangrijke rol speelde. Dat project intussen werkelijk heid geworden draagt Schuman's naam en het is opmerkelijk te zien, hoezeer de huidige uitwerking overeenkomt met het oorspronkelijke plan. Tenslotte ging prof. Kaag over tot de plechtige ceremonie van de Schumans pro motie tot doctor honoris causa in de eco nomise. e wetenschap. LONDEN, (Reuter). De premiers van het Britse gemenebest hebben op hun bij eenkomst te Londen bepaald, dat elk land van het gemenebest een eigen vorm voor de titel van Koningin Elizabeth dient te hebben. Naar verluidt zal in Engeland ge bruikt worden de titel: „Elizabeth de Tweede, bij de gratie Gods Koningin van het Verenigd Koninkrijk van Groot-Brit tannië en Noord-Ierland en van haar an dere rijken en gebieden, Hoofd van het Gemenebest, verdedigster van het geloof". India, dat een republiek binnen het Gemenbest is, zal geen officiële titel be zigen, aangezien Elizabeth in India slechts erkend wordt als hoofd van het Gemene best, niet als Koningin. Een belangrijke verandering in de titels is, dat het woord „Dominion", dat bepaal de gebieden van het gemenebest denigre rend achten, is komen te vervallen. In Canada, Australië en Nieuw Zeeland zal de titel gelijk zijn aan de Engelse, doch in plaats van Groot-Brittannië zal de naam van het land worden ingevoegd. In Zuid-Afrika zal Elisabeth heten „Koningin van Zuid-Afrika en van haar andere rij ken en gebieden, Hoofd van het Gemene best". Zij wordt niet Koningin van Pakistan genoemd, omdat dit land nog een grond wet moet opstellen. Geen melding is gemaakt van de titel der Koningin in Schotland. Schotse natio nalisten houden staande, dat de eerste Elizabeth slechts Koningin vap Engeland was en dat dus de huidige Koningin Eliza beth voor Schotland Elizabeth de eerste is. In het algemeen verslag der afdelingen van de Provinciale Staten van Noordhol land, betreffende de begroting der provin cie zijn o.a. de volgende vragen gesteld: Is het mogelijk, dat IJmuiden een bun kerhaven voor de passerende schepen zou kunnen worden? Kan in de haven van IJmuiden een toe ristensteiger ten aanzien van voorbijgaan de schepen worden aangelegd en zo ja kunnen Gedeputeerde Staten het dan daarheen leiden, dat de steiger wordt ge maakt? Op 89-jarige leeftijd is in Parijs over leden de bekende historicus en Shake- spearekenner Abel Lefranc. Hij publi ceerde studies over Margaretha van Na- varra, Clement Marot, Calvijn en een be roemd geworden boek over Rabelais. In 1919 verscheen van zijn hand „Onder het masker van Shakespeare" en in 1945 een aanvullende studie hierop, waarvan in 1051 het tweede deel uitkwam. Volgens Lefranc was Shakespeare niemand anders dan Stanley, graaf van Derby. MK-yj - Éi vT M: IkIM- ";i -1 >ÉÉI In het concertgebouw te Stockholm werden tijdens een plechtigheid, die werd bij- gewoond door de Zweedse Koninklijke Familie, de Nobelprijswinnaars geëerd. Uit handen van Koning Gustaaf ontvingen zij de prijzen en de diploma's. Van links naar rechts: dc prijswinnaar voor medicijnen, Selman A. Waksman (V.S.); voor litteratuur, Frangois Mauriac (Frankrijk); de beide winnaars voor natuurkunde, Felix Bloch en Edward Miles Purcell (beiden uit de V.S.) en R. L. Millington Synge en Archer Martin (Engeland), die de prijs voor chemie kregen. Prins Bernhard zal op medisch advies ophouden met de beoefening van paard- springen en ski-lopen. De reden hiervan is gelegen in het feit, dat enige maanden geleden bij een medisch routine-onderzoek is gebleken, dat de Prins een lichte beschadiging van een wervel heeft overgehouden uit het auto-ongeluk, dat hem in 1937 op de Muiderstraatweg bij Diemen is overkomen. Dit heeft geleid tot bovengenoemd ad vies, dat geheel onderschreven is geworden door de medici die de Prins onlangs in het Walter Reed-hospitaal te Washington hebben onderzocht. De gezondheid van de Prins laat overi gens niets te wensen over. Tegen de be oefening van sporten als paardrijden, ten nis, zwemmen en dergelijke bestaat geen enkel bezwaar. Slechts dienen bijzondere risico's te worden vermeden. BONN, (Reuter). Ollenhauer, voor zitter van (le West-Duitse sociaal-democra tische partij, heeft bekend- gemaakt, dat de socialisten in de Bondsdag een motie van afkeuring tegen bondskanselier dr. Adenauer zullen indienen. Naar Olllen- hauer verklaarde, is de oppositie „geens zins overtuigd" door de korte verklaring, die dr. Adenauer Donderdag in het parle ment heeft afgelegd en in genen dele be reid de controverse over het ingetrokken verzoek van president Heuss aan het hof voor grondwetszaken met betrekking tot de verdragen van West-Duitsland met het Westen als gesloten te beschouwen. Volgens Ollenhauer „is een buitenge woon ernstige toestand geschapen door de bemoeienis van de regering met de be voegdheid van het constitutionele bof en van de president". De situatie is „een constitutionele crisis zeer nabij". Ollen hauer noemde het een ernstige politieke fout om het hof te Karlsruhe en de presi dent in het gewoel van de politieke strijd te trekken. De regering had daardoor de democratie zelf in gevaar gebracht. Ollenhauer antwoordde een vragenstel ler, dat zijn partij onder geen beding de verdragen met het Westen zou aanvaar den. De voorzitter van de West-Duitse so cialistische partij drong veruer aan op vervanging van de huidige verdragen de conventies van Bonn en het E.V.G.- verdrag door een „regeling in de geest van een vredesverdrag". Op grond hier van zouden de Westelijke geallieerden slechts "bevoegdheden voorbehouden blij ven aangaande vraagstukken met betrek king tot Berlijn en de hereniging van Duitsland en het bepalen van een passen de status voor de in West-Duitsland gele gerde geallieerde troepen. De socialisten, aldus Ollenhauer, steun den de medewex-king van West-Duitsland aan „een internationaal veiligheidsstel sel". Ollenhauer achtte het evenwel niet gewenst hier op het ogenblik nader in te tx-eden. Het K.N.M.I. deelt, mede: Kx-achtige Zuidwestexx winden, die veroorzaakt wer den door een depressie boven Schotland, voerden tijdelijk zachtere oceaanlucht naar ons land en maakten Donderdag een einde aan de vorst. De temperaturen liepen ge leidelijk op en bereikten Vrijdag in het gehele land waarden van 5 a 6 graden. Een verdere stijging van de temperatuur is niet te verwachten. Integendeel, achter een volgende depressie stroomden grote hoeveelheden koude ax'ctische lucht over IJsland naar het Zuiden en vervolgens over de Britse eilanden naar oxxs land, zodat de tempex-aturen opnieuw gingen dalen. De strijd tussen deze koude massa's en zeer zachte lüchtmassa's, die zich boven Zuid- Frankrijk bevonden, gaf gisteravond aan leiding tot ontwikkeling van een diepe depx-essie, die vex-gezeld van zwax-e stor men over Frankrijk naar West-Duitsland tx-ok en vanmorgen vx-oeg in het Zuiden en Oosten van het land x-egen en sneeuw vei-oorzaakte. Na het passei-en van deze depressie zal de wind weer naar Zuidwest of West gaaxx dx-aaien onder invloed van een oud lagedrukgebied boven de Noord zee. In dit lagedrukgebied komen enkele buien voor, die van hagel en natte sneexxw vergezeld gaan, maar ook nu en dan op klaringen. Hoewel vannacht weer plaatse lijk mist kan ontstaan, ziet het weer voor moi-gen er dus wat gunstiger uit. Men moet er echter op rekenen, dat de tempera turen de volgende dagen geleidelijk nog iets verder zullen dalen, zodat de kans op vorst voornamelijk des nachts groter wordt. -cAoccccec PLAATSELIJK BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt oxn 10 uur: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien en in de nacht en och tend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen Zuid- West en Noord-West. Ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. 14 December Zon op 8.41 uur, onder 16.29 uur- Maan op 5.56 uur, onder 14.02 uur. 15 December Zon op 8.42 uur, onder 16.29 uur. Maan op 7.17 uur, onder 14.34 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zondag 14 December Hoog water: 1.19 en 13.40 uur. Laag water: 9.11 en 21.25 uur. Maandag 15 December Hoog water: 2.08 en 14-24 uur. Laag water: 10.04 en 22.15 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1