Dollarpolitiek van Amerika en Internationale Monetaire fonds gehekeld Critiek van Italiaanse delegatie op communistische bombast Vage verklaringen over Korea NAVO - conferentie rekent op verminderd oorlogsgevaar Weerbericht „Met de vijanden van gisteren naar het Europa van morgen" Haarlems Dagblad Mineurklanken in jaarrapport der OEES Tijdelijk of blijvend? Opnieuw bloedbad in UNO-kamp in Korea Weens „Vredescongres" Het woord is aan... Indonesisch kabinet blijft ongewijzigd Economie boven bewapening MAANDAG 15 DECEMBER 1952 Alleen investeringen der V.S. in de achterlijke gebieden kunnen Europa redden Auto te water gereden, inzittende verdronken 1 EISENHOWER WEER THUIS Communistische campagne tegen Nederland EREDOCTOR SCHUMAN IN TILBURG 67e JAARGANG No 135 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 296e JAARGANG No 295 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdager.. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.t 1 Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De optimistische tonen, die de O.E.E.S. (Organisatie voor Europese Eco nomische Samenwerking) anderhalf jaar geleden nog aansloeg, toen zij voorspelde, dat de Westeuropese landen in vijf jaren tijds hun productie met 2o procent zouden kunnen opvoeren en daardoor hun bewapenings program zonder veel pijn zouden kunnen voltooien, hebben thans voor meer gereserveerde geluiden plaats gemaakt. Het thans uitgebrachte rap port der O.E.E.S. over 1952 concludeert bijvoorbeeld dat de deskundigen hopen, dat eind 1954 de totale industriële productie der achttien landen „een Idgine zeven procent boven die van 1951" zal liggen. De onbevredigende ontwikkeling der productie in de eerste negen maanden van 1952 wordt in het rapport grotendeels toe geschreven aan tijdelijke factoren, zodat „geen reden voor ontijdig pessimisme" aanwezig wordt geacht. In een ander deel van het rapport wordt echter op grond van de berichten der aangesloten landen vast gesteld, dat er „ongelukkigerwijs geen reden is om te geloven, dat de huidige moeilijkheden zouden worden veroorzaakt door ongewone factoren, die mettertijd zullen verdwijnen." en dat de oorzaken der thans bestaande hindernissen, zoals de ver dedigingsinspanning en het verlies van de handel met Oost-Europa, eerder van blij vende aard zijn. Ook de Nederlandse vertegenwoordiger in de raad der OEES, minister mr. J. W. Beyen, heeft daarop Zaterdag tijdens het tweedaagse beraad, dat de raad aan het rapport wijdde, de aandacht gevestigd. De taak der OEES was volgens minister Beyen niet langer het zoeken naar maat regelen om een ogenblikkelijke noodtoe stand te overwinnen, doch eerder het ba nen van een weg naar een duurzame situatie, die geen noodtoestand-karakter zou hebben. „Van twijfelachtige waarde" Hij achtte bespreking en aanvaarding van het rapport door de ministers dan ook „van twijfelachtige waarde", zolang nog altijd geen der achttien regeringen aan de aanbevelingen van het rapport gebonden was. De toekomstige betekenis der OEES zag hij vooral in het vormen van een cen trum van samenwerking tussen de Euro pese landen, tussen deze en het Britse ge menebest en de Noord-Amerikaanse lan den. Maar dit kan slechts belangrijk en vruchtbaar blijven indien de OEES een practische taak blijft hebben. Zo niet, dan was zij echter veroordeeld niets meer dan een studiecentrum te worden. Minister Beyen zeide dat het dollartekort onverbrekelijk verbonden was aan het ver dedigingsprogram, waardoor een samen werking der OEES met de NAVO dringend nodig was. Wat de beperktheid der mone taire reserves betreft, oefende de minister scherpe critiek uit op de politiek der lei ding van het Internationale monetaire fonds. Het fonds moest eindelijk zijn aar zeling overwinnen om zijn grote reserves, tussen twee en drie milliard dollar, te ge bruiken. Hier was de Amerikaanse hou ding beslissend. Minister Beyen verklaarde, dat alle pogingen om de valuta inwisselbaar te maken vergeefs zouden blijven zolang de landen vrij bleven in hun eigen munt- politiek. Voorts moesten de nog altijd ten- dele voortlevende Amerikaanse bezwaren tegen regionale oplossingen worden over wonnen. Deze waren er oorzaak van ge weest, dat het IMF zijn contact met Europa goeddeels had verloren. Geen wereldconferentie Tijdens de zitting van de raad zijn ook voorstellen gedaan om een economische wereldconferentie te houden. Minister Eden, die de zitting presideerde, heeft zich daartegen in dit stadium echter verzet. Zulk een conferentie zou, wil zij succes hebben, een basis van overeenstemming op vele punten veronderstellen, die tot nog toe niet bestond. Minister Beyen heeft deze opvatting van zijn Britse collega krachtig ondersteund. Een wereldconferentie zou in dit stadium volgens hem niet veel meer kunnen doen dan resoluties produceren en verwachtin gen wekken, die tot nieuwe teleurstellingen moesten voeren. Er was geen reden om aan te nemen, dat nieuwe instituten of confe renties die problemen zouden kunnen op lossen, welke de bestaande instellingen nog niet hadden kunnen overwinnen. Nieuwe initiatieven nodig De ministers hebben tenslotte het rap port der organisatie over 1952 aanvaard. TOKIO, (Reuter). Ruim 80 Noorde lijke krijgsgevangenen in een kamp op het eiland Pongam zijn Zondag by een opstand gedood en 120 gewond, aldus eon mede deling van het opperbevel der UNO in Korea. Officieel 'is te Tokio bekend gemaakt dat op tien December een bewaker in een krijgsgevangenkamp van de UNO een com munistische krijgsgevangene heeft gedood bij een incident tussen bewakers en ge vangenen. De gevangenen trachtten een geheime bijeenkomst te organiseren. Zes andere gevangenen werden gearresteerd. Op dezelfde dag hadden vier gevange nen ongewapende soldaten van de UNO aangevallen. De aanvallei's konden wor den overmeesterd. Een dag later deed zich oen dergelijk incident voor: een officier werd aangevallen door twee gevangenen. Ook dezen konden worden gegrepen. Het bevat een serie aanbevelingen van middelen om de Europese productie te sti muleren en de dollar's ruimer te doen vloeien, in het algemeen soortgelijke aan bevelingen als reeds in menig voorgaand x-apport waren neei'gelegd. In het bijzonder dringt het rapport er bij de Amerikanen op aan meer dollars te in vesteren in de onontwikkelde landen, op dat Europa dollars kan verdienen uit bron nen buiten de Verenigde Staten en zo doende tot economisch evenwicht te ge raken. „Het is hoog nodig, dat nieuwe in ternationale initiatieven de huidige stil stand doorbreken. Ieder plan van actie zal bij het aanpakken van het dollartekort moeten beginnen," zo heet het in het rap port en dit wordt geïllustreerd door de be richten uit menig land, volgens welke nieuwe verminderingen van de import te wachten staan, die alle pogingen om tot een uitbreiding der Europese productie te komen, tot vrome wensen dreigen te maken. Over Nederland, concludeert het OEES- rapport, dat onze defensieuitgaven geen bedreiging voor pi'ijspeil of betalingsbalans inhouden. De Nederlandse economie heeft een over het geheel gezien bevredigende betalingbalanspositie, die waarschijnlijk zal kunnen worden gehandhaafd zolang geen buitengewone wijzigingen op de wereld markt optreden. De vex-hoging van de nationale productie, die voor de volgende twee jaar wordt vooi'zien, schijnt laag in verhouding tot de hoge investei'ingsquota-. Dit wordt toegeschreven aan het klaar blijkelijk minder wordende aandeel, dat de industrie in de investeringen heeft. De 52-jarige E. B. Lehmann uit Utrecht is vanmorgen omstreeks negen uur op de Amsterdamse straatweg oxxder Zuilen met zijn auto in het Amsterdain-Rijnkanaal gereden, vermoedelijk tengevolge van de gladheid van de weg. De wagen kon na oxxgeveer een uur door de Utrechtse brand weer op het droge worden gebracht. De heer Lehmann was overleden. Het slacht offer was eigenaar van een boekbinderij. iipl ;sJKr. m'hê In de baai van San Francisco werd het Noorse schip „Fertistream" overvaren door het s.s. „Hawaiian Rancher". Met drie reddingsboten wisten de opvarenden zich in eiligheid te brengen. Een vaartuig der Amerikaanse kustwacht nam de boten op sleep. WENEN, (Reuter). Ongeveer 15.000 Oostenrijkse „strijders voor de vrede", on der wie vele arbeiders uit de Russische bezettingszone en leden van de communis tische jeugd-beweging, hebben Zaterdag avond een fakkeloptocht naar het parle mentsgebouw in Wenen gehouden ter ge legenheid van het onder communistische leiding staande volkscongres voor de vrede. Tijdens het congres had Zatex-dagmiddag mevrouw Soen Jat Sen, de weduwe van de stichter der Chinese republiek, de onge veer 1500 deelnemers uit 72 landen toe gesproken. Zij deed een beroep op de Amerikanen om de aggi'essieve politiek van hun i'egering te verwerpen en zich bij de wereldvredesbeweging aan te sluiten. Zij eiste, dat generaal Eisenhower, gelijk hij had beloofd, een einde aan de oorlog in Koi'ea zou maken. Deze diende te eindigen met een bestand en de tei'ugkeer van alle krijgsgevangenen naar hun vaderland. Na haar deed de voormalige Duitse kanselier Josef Wirth een beroep op de West-Duitse bevolking om tegen de goed keuring van de vex-dx-agen met de Weste lijke mogendheden, die „Duitsland van zijn fundamentele rechten zouden bero ven", te ageren. Volgens de Franse professor Yves Farge werd de West-Duitse en Japanse herbewapening bevolen tegen de wil van liet volk. De verdeling van Duitsland achtte hij een groot gevaar, omdat vroeger NEW YORK. (Reuter). Generaal Eisenhower is Zondag van zijn reis van zestien dagen, waarbij hij een bezoek aan Korea bracht, te New York teruggekeerd. De „Constellation", waarmee de nieuwe Amerikaanse president uit San Francisco kwam, landde twee uur later dan men ver wacht had op het vliegveld La Guardia. Een kleine menigte juichte de generaal toe, toen hij het toestel verliet. In een korte vex-klaring zeide hij, dat zijn rëis „niet het einde, doch het begin van een nieuwe poging" om te komen tot een eer vol einde van de strijd in Korea betekende. „Ik ben teruggekeerd met een hernieuwd vertrouwen dat het bereiken van een be vredigende oplossing in Korea kan worden bespoedigd", aldus Eisenhower. „Zulk een oplossing vereist gezond verstand en zorg vuldigheid, veel overleg en veel geduld", zo voegde hij hieraan toe, „maar in Korea, niet minder dan ergens anders in de we reld, ligt het binnen de macht van vrije mensen om tot een eervolle vrede te ko men, wanneer zij dit doel met vex'stand en energie nastreven". „Zolang ik nog niet het ambt van pre sident bekleed", zo vervolgde de gene raal, „past het mij niet te spreken met het gezag dat aan dit ambt verbonden is, maar iedereen is van oordeel, dat wij iets geleerd hebben om dit tot het beginpunt te maken voor het opstellen van plannen, en wij vex-wachten tot een positief plan te komen". In een schriftelijke verklax-ing, die aan de verslaggevers werd overhandigd, wordt nog gezegd: „Wij zien ons (in Korea) ge plaatst tegenover een vijand, van wie wij niet kunnen hopen dal wij op hem met wooi'den, hoe welsprekend ook, indruk kunnen maken, doch alleen met daden, ten uitvoer gelegd onder omstandigheden, die wij zelf kiezen". „Ik geloof, dat het mogelijk is de op stellers van aanvalsplannen duidelijk te maken, dat het een noodlottige dwaasheid zou zijn, elders in de wereld branden te stichten als het Koreaanse conflict", aldus de verklai'ing van Eisenhower. „Ik geloof dat wij, indien wij helder genoeg denken, met voldoende zorgvuldigheid plannen op stellen en met de vereiste onvermoeibaar heid werken, zowel de vrijheid kunnen redden als de vrede kunnen verzekeren". Hot doel van zijn reis naar Korea noem de Eisenhower „te zien. te luisteren en te leren" van de ervaring en de kennis van de soldaten op het toneel van de strijd. De toekomstige ministc-r van Buitenland se Zaken, Foster Dulles, die met hetzelfde vliegtuig ais de generaal terugkeerde, ver klaarde dat Eisenhower verder geen ver klaringen over zijn reis naar Korea zal af leggen. Hij deelde voorts mee, dat hij met de aanstaande president op diens terug reis uit het Verre Oosten „de basis van een waardevolle politiek voor de komende jaren" had gelegd. Verkoeling President Trumans vex-klaring, dat Eisenhowers reis naar Korea een „stuk politieke demagogie" was, heeft generaal Eisenhower diep getroffen en zal waar schijnlijk elke kans op vriendschappelijke betrekkingen tussen hen in de toekomst onmogelijk maken, aldus is Zaterdag ge meld. Truman legde Donderdag bovengenoem de verklaring af op een persconferentie. of later de Duitsers zouden menen, dat het land „slechts door een nieuwe oorlog kan worden herenigd". De Russische schrijver Ilja Ehrenburg zei: „Millioenen Amerikanen zullen moe ten leren dat het Russische volk hun hun rijkdommen niet wil afnemen maar irx vrede met Amerika wil leven. Voor het geluk van alle volken hopen wij, dat dit bijtijds zal worden ingezien. Dit congres wordt gehouden in de dagen van een groot keerpunt. Het is niet alleen een congres van de verdedigex-s van de vrede of van individuele denkbeelden, maar een werkelijk congres van de vol ken. De levenswijzen van de volken van België, Noorwegen of Perzië hebben het zelfde x-echt op eerbiediging als de Ame rikaanse levenswijze". Koen Jeng Son, een Noord-Koreaanse vrouwelijke afgevaax-digde, heeft een be roep gedaan op de Amerikaanse vrouwen om te eisen dat haar zonen en echtgenoten van de Koi-eaanse slagvelden worden te ruggeroepen. Zij zeide dat zij was afgevaardigd door haar volk om de wereld te vertellen „over de wreedheden, die door de strijdkrachten van de UNO onder bevel van generaal MacArthur waren gepleegd". Ook herhaal de zij de communistische beschuldigingen dat-de Amerikanen gebruik hebben ge maakt van bacteriologische wapenen. Na beëindiging van haar rede werd zij tien minuten lang door de 1.500 afgevaar digden uit zeventig landen toegejuicht. Velen stormden naar voren om haar de hand te drukken en zij werd naar haar stoel gedragen. Sjeik Al Islam Ahmed Ali Sad uit Azer- bêidsjan, de vexiegenwoordiger van de Mohammedanen in de Sovjet-Unie, be groette het congres in naam van alle Sov jet-Mohammedanen „die nu in een volle dige vrijheid leven en de zelfde rechten hebben als alle andere burgers, hetgeen onder het bewind der Tsaren niet het ge val was". Hij deed een beroep op alle Mo hammedanen in de wereld om de Koreaan se oorlog te helpen beëindigen. Hij haalde Mohammeds woorden aan: „Het bewaren van vrede tussen de mensen is belangrij ker dan het bidden tot God". Eichendorff: Niets lijkt in de nacht zo duister of de morgen maakt het weer goed Verder voerden de Oostenrijkse profes- sor Dobretsberger, de Venezolaan Gabal- dan en een niet met name genoemde Britse vrouw het woord. De laatste werd aan gekondigd als een lid van de Labour- partij. Critiek De vertegenwoordigster van de Italiaan se Christelijke vredesbeweging, mevrouw Aiexandi-a Piaggio, oefende critiek op de Russische minister van Buitenlandse Za ken, Wysjinski, omdat hij niet het Indiase plan ter beëindiging van de vijandelijk heden in Korea had aanvaard. Mevrouw Piaggio was van mening dat het plan een goede kans op een oplossing van het con flict bood. Het was de eerste maal, dat op hel door de communisten gesteunde con gres critiek in deze richting werd ge leverd. De Italiaanse afgevaardigde verklaarde voorts, dat de Russische propaganda-uit- zéïxdingen „te heftig" waren en niet de zaak van de vrede dienden. Zy riep uit naam der Christelijke vredesbeweging op tot het houden van een zesmogendheden- conferentie, waaraan ook communistisch China zou moeten deelnemen. Verder drong zij er op aan, het Atlantische verdrag door c?n Europees bondgenootschap, gewaar borgd door de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten, te vervangen en te komen tot een vredesverdrag tussen de V. S. en Rus land inet een looptyd van tien jaar. Haar woorden werden met instemming begroet. DJAKARTA, (Aneta) Het kabinet- Wilopo blijft in zijn huidige vorm ge handhaafd en de beslissingen van het P. N.I.-congres te Soerabaja beïnvloeden de positie van de ministerraad niet, aldus heeft de minister van Voorlichting, de heer A. Mononutu, na afloop van een kabi netsvergadering aan journalisten medege deeld. Gedrukte en gestencilde pamfletten, waarin leuzen voorkwamen als „Jaag alle Nedei-landse onruststokers weg", werden Zondagavond in vei'schil lende delen van Djakarta, in sommige straten huis aan huis aangeplakt. In de pamfletten worden re- pi'ésailles geëist tegen de maatregelen van de „reactionnaire Nederlandse rege ring", onder meer door de Nederlandse militaire missie weg te sturen, wier leden „gevaarlijke imperialistische spionnen" worden genoemd. De politie heeft Zondagnacht acht per sonen gearresteerd, onder wie twee leden van de communistische partij, die hadden deelgenomen aan het opplakken van de pamfletten. Na een verhoor zijn zij Maan dagochtend op vrije voeten gesteld. Moedige verklaring In Soerabaja, waar de vorige week op het P.N.I.-congres met felheid werd aan- gedrogen op het ontslag van de minister van Defensie en op het wegsturen van de Nedex'landse missie is Zaterdag een pei's- conferentie gehouden door kolonel Nazir, de maritieme commandant van Soerabaja. Deze heeft daarbij onomwonden te kennen gegeven, dat de Indonesische marine, de A.L.R.I., zich niet wenst te laten meesle pen in politieke verwikkelingen en de Ne derlandse militaire missie nodig heeft tot 1960. Zondag zijn op Schiphol met het lijntoestel uit Tokio zes militaii'en van het Nedex'landse UNO-détachement uit Koi'ea gearriveerd. Het zijn een officier van gezond heid en vijf gewonden. PARIJS (A.N.P.) Een langzamer tempo der bewapening der Europese N.A.V.O.-landen ten gunste van een ver sterking der economische stabiliteit zal, naar te Parijs wordt verwacht, worden be pleit op de vierdaagse confei-entie van de raad van ministers der Atlantische organi satie die vandaag begon. Lord Ismay, de secretaris-generaal der N.A.V.O., heeft aan de vooravond van de conferentie bij zondere nadruk gelegd op de noodzaak om de bepei'king binnen zulke perken te hou den, dat geen nationaal bankroet van som mige der 14 landen der organisatie zal wor den gex-iskeerd. „Onze bescherming hangt niet alleen af van het opeenstapelen van wapentuig; de Na zijn ere-promotie in Tilburg heeft minister Robert Schuman in een grote rede allereei'sl dank gebi'acht aan de senaat van de Katholieke Economische Hogeschool, zowel als aan de rector-magnificus prof. Smeets en de promotor prof. Kaag. Hij zei te moeten bekennen, dat zij hem deze pro motie gemakkelijker hebben gemaakt dan die welke hij deed in 1910 voor de facul teit van x-echt en politieke wetenschappen in Sti'aatsbui'g. „Toen ik daar destijds als student luis terde naar professoren en redenaars," zo zei minister Schuman, „bestond overal het ovex'dreven nationalisme als een waax'heid, als een definitieve leex-, die niet alleen werd beschouwd als een deugd, maar zelfs als een middel tot pei'soonlijke volmaaktheid. Wij weten, wat het in practijk brengen van deze axioma's heeft betekend. De edelste gevoelens hebben door hun overdrijving tot misdaad geleid en de ergste rampen veroorzaakt. De volken hebben echter thans begrepen dat wij een nieuwe weg moeten zoeken, een weg, die bijna tegen overgesteld is aan de oude. De oorlog en zijn verwoestingen zijn, evenals de bevrij dende overwinning, een gemeenschappelijk werk geweest. Als wij willen dat de vrede een blijvende overwinning op de oorlog wordt, dan zal hij moeten worden verkre gen door gezamenlijke krachtsinspanning van alle volkeren. Na zovele mislukkingen van de diploma tic staan wij tegenover dc verschrikkelijke bedreigingen, die door dc ontwikkeling van een hooghartige wetenschap zijn veroor zaakt. Zo zijn we teruggevoerd naar dc Christelijke wet van edele maar nederige broederliefde. Door een paradox die wc kwalijk zouden aanvaarden als we geen Christenen waren, zij het misschien onbe wuste Christenen, reiken we nu de hand aan onze vijanden van gisteren, niet alleen om hexx te vergeven, maar om met hen gezamenlijk het Europa van morgen op te bouwen. Sancties tegen oorlogsdrijvers Deze politiek is niet ingegeven door een sentimenteel pacifisme. Aan de oorlog moet zijn reden van bestaan worden ontnomen. Niemand, zelfs niet de minst scrupuleze regering, moet er nog belang bij kunnen hebben, een oorlog te beginnen. Ik ga nog verder," aldus Schüman: „Wij willen deze regeringen de middelen ontnemen om een oorlog voor te bereiden en te riskeren. Zij zullen niet meer de vrije beschikking mo gen hebben over kolen en staal, die immers onmisbaar zijn voor het voorbereiden van een oorlog, noch over een nationaal leger, noch over enig onafhankelijk bewape- ningspotentieel. Deze politiek is de basis voor onze nieu we gemeenschap en het is in de geest van deze idee," zo besloot Schuman, „dat ik deze eer, hier bewezen aan hen, die in onze twee landen strijden voor de ver wezenlijking daarvan, gaarne wil aan vaarden. Dat deze idee van een vex'zoend Europa, verenigd en voortaan sterk, het wachtwoord moge zijn voor de jonge gene ratie, die verlangend is de eindelijk van vrees en haat bevrijde mensheid te dienen, waardoor na een te lange vei'scheurdheid de Christelijke broederliefde opnieuw wordt bevestigd." Nadat de rector-magnificus de promotie ceremonie met een gebruikelijk woord had besloten, werd door allen uit volle borst het Wilhelmus gezongen. Het was een in drukwekkend besluit dezer bijeenkomst. In de foyer hadden de genodigden de gelegen heid de jonge ere-doctor persoonlijk de hand te di'ukken. Men begaf zich vervolgens naar het raadhuis, waar minister Schuman recipieerde en waar hij vervolgens met de genodigden de maaltijd gebruikte. militaire en burgerlijke inspanningen moe ten hand in hand gaan," zo zeide Lord Ismay. De vraag, of het 10 maanden geleden in Lissabon opgestelde plan voor 50 divisies en 4000 vliegtuigen in 1952 in overeen stemming was met de economische moge lijkheden, beantwoordde Lord Ismay be vestigend, „voor zover betreft de vaste vei-plichtingen die de regeringen op zich hebben genomen." De raad van de N.A.V.O. zal deze week zijn overwegingen baseren op een rapport van Lox'd Ismay, waarin ook de verwach tingen omtrent de waarschijnlijke Russi sche strategie zijn opgenomen. Het zijn deze verwachtingen, die naar het schijnt een langzamer bewapeningstempo in Euro pa zouden kunnen rechtvaardigen. De conclusies van het rapport sluiten aan bfj de verwachting, die reeds sedert de N.A.V.O.-conferentie van Rome in Novem ber 1951 in de organisatie leeft, dat de Sovjet-Unie geenszins van plan zou zijn in Europa tot ecu aanval over te gaan. Generaal Ridgway en zijn Amerikaanse medewerkers in het hoofdkwartier der N.A.V.O. hebben zich met kracht verzet tegen de veldwinnende overtuiging, als zouden de onmiddellijke oorlogsgevaren op het Europese toneel zijn vermindex-d. Lord Ismay heeft laten doorschemeren dat deze opvatting niet strookt met zijn zijn eigen voorstellingen. Deze schijnen ge baseerd te zijn op de overtuiging dat de Russische tactiek in Europa erop gericht zou zijn de Westelijke weerstandskracht te ondei'mijnen door de koude oorlog voor minstens 20 jaren gaande te houden. Hoewel dus aangenomen kan worden dat de noodzaak der economische en sociale stabiliteit der West-Europese landen in deze conferentie op de voorgrond gesteld zal worden, is het reeds bij voorbaat zeker dat in dit stadium niet tot opzienbarende koersveranderingen zal worden besloten. Het staat reeds vast dat de raad der N.A.V.O. besluiten van ingrijpende bete kenis zal uitstellen tot na de regerings wisseling in de Verenigde Staten. Het hoogtepunt van de herdenking van het vijfde lustrum van de katholieke Economi sche Hogeschool te Tilburg vormde Zaterdag de ere-promotie van de Franse staatsman Robert Schuman. minister van Buitenlandse Zaken. De plechtigheid werd door vele Nederlandse en Franse autoriteiten bijgewoond. Minister-president dr. W. Drees biedt Robert. Schuman na zijn promotie, tot doctor honoris causa zijn gelukwensen aan. Op de achtergrond van links naar rechts: mr. J. Jonkman, de voorzitter der Eerste Kamer en de oud-minister van Economische Zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink. ENKELE BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tol Dinsdagavond, opgemaakt om 10 uur: Wisselend bewolkt met enkele regen-, hagel- of sneeuwbuien. Langs de kust aanvankelijk nu en dan krachtige, ove rigens zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen Zuid-West en Noord- West. Weinig vex-andei'ing in tempera tuur-. 16 December Zon op 8.43 uur, onder 16.29 uur. Maan op 8.34 uur. onder 15.22 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 15 December Hoog water: 2.08 en 14.24 uur. Laag water: 10.04 en 22.15 uur. Dinsdag 16 December Hoog water: 2.49 en 15.05 uur. Laag water: 10.05 en 23.07 uur-

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1