Tweede Kamercommissie over wijziging belastingbesluiten L. Neher noemt oorzaken van verhoging P.T.T.-tarieven Emigratie naar Australië in alle categorieën heropend Wereldnieuws Twijfel of doel - exportvergroting - inderdaad hierdoor bereikt wordt De radio geeft Dinsdag Wijziging telefoontarief regionaalsgewijs Ook accoord voor 1953 met Nieuw-Zeeland PANDA EN DE MEESTERDOKTER Botsing bij Deventer; een dode, twee gewonden och ió het zo O' Beste twaalf Franse romans aangewezen Vier slachtoffers van de „Ellen" nog niet gevonden Kerstpakketten voor Nederlanders in Korea Radiotelefoonverbindingen op de komende feestdagen „Canards, canaux, canaille" MAANDAG 15 DECEMBER 1952 Blijkens het Voorlopig: Verslag; van de commissie voor Financiën uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot Wyzi- ging van het Besluit op de Inkomstenbe lasting; 1941, van het Besluit op. de Ven nootschapsbelasting- 1942 en van het Be sluit op de Vereveningsheffing 1941, bestaat er in ide commissie veel twyfel over de exportvermeerdering, die met dit ontwerp wordt beoogd, er ook door kan worden be reikt. Enkele leden van de commissie spreken er hun voldoening over uit, dat thans de stelling' wordt aanvaard, dat de belasting heffing mede mag worden gebruikt ais een instrument tot het bereiken van de doeleinden, die door het algemene rege ringsbeleid worden gesteld. Niettemin vra gen zij zich af, of bij dit wetsontwerp de verhouding, die bij het nastreven van niet fiscale doeleinden moet worden in acht genomen tussen niet fiscale maatregelen en fiscale voorzieningen, wel voldoende in acht is genomen. Het is volgens hen twijfelachtig, of het verlenen van een indirecte steun, zoals in dit wetsontwerp wordt voorgesteld, inder daad tot een vergroting van de export, die in een redelijke verhouding tot het door de schatkist te brengen offer staat, kan leiden. Zij betreurden het, dat in het wets ontwerp, naast maatregelen, die met fis cale overwegingen kunnen worden ge rechtvaardigd, mede tegemoetkomingen zijn vervat, waarvan het karakter van exportsubsidie ook voor het buitenland niet twijfelachtig kan zijn zoals de vooigestelde vermindering van de ver eveningsheffing voor exporteurs. Andere leden zeiden, dat men zich ener zijds zal moeten afvragen, of de voorge stelde maatregelen voldoende effectief zijn en of zij volledig zijn en anderzijds ot niet de grenzen van de handelspolitieke moraal worden overschreden. Wat het laatste betreft, koesteren deze leden geen twijfel. De voorgestelde maatregelen blij ven volgens hen binnen te stellen grenzen. Dezelfde leden merkten op, dat bii het richten van de export naar bepaalde ge bieden uiteraard in het bijzonder is ge dacht aan Amerika. Fiscale maatregelen van Nederlandse zijde lijken echter niet in staat om de hier liggende problemen öp te lossen. De moeilijkheden om te con curreren op de Amerikaanse markt liggen voor een zeer groot deel in het feit, dat de invoerrechten daar te lande berekend worden over een prijs, waarin de Neder landse verbruiksbelastingen zijn begrepen, niettegenstaande deze laatste bij export in beginsel worden teruggegeven, of niet verschuldigd zijn. Dit probleem dient langs de v/eg van onderhandelingen te worden opgelost. Volgens de laatste deviezennota beliep de goederenuitvoer naar het Dollargebied in 1951 slechts 480 millioen. De enige werkelijke belastingverlaging, die het ont werp biedt, is de faciliteit van de Ver eveningsheffing, voor welke het offer voor de schatkist op 5 a 7y, millioen geschat wordt. De werkelijke verlichting zou, als dit bedrag juist, is, 1 a D/2 percent van de omzet bedragen. Hierin kan toch moeilijk een stimulerende invloed voor de export gezien woi'den, terwijl de fiscus zijn aan deel in deze vermindering van bedrijfs lasten weer terugvordert via de inkom sten- en vennootschapsbelasting. ADVERTENTIE Een Heer met al grijzende haren Zocht allang naar de „enige, ware" Zijn vriend pas getrouwd Zei: 't Heeft mij al berouwd Blijf bij Tip en Bootz' Oud'e Klare! Inz. Mevr. E. M. L., Amsterdam ornfcv. 1 fl. Tip en 1 fl. Bootz' Norbertine HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Amusements muziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Water standen. 9.40 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Symphonie-orkest. 10.35 Pianorecital. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 12.33 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actua liteiten. 13.25 Amusementsorkest en solist. 14.00 Gevarieerd programma. 14.50 Vocaal dubbelkwartet. 15.00 Hier Vrij Europa. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felici taties voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzen ding: Suriname's bodemgesteldheid. 18.00 Gevarieerde muziek. 18.20 Sportpraatje. 18.30 R.V.U.: Van de vele problemen naar het ene grondprobleem. 19.00 Nieuws. 19.10 Actuali teiten. 19.15 Uit het Boek der boeken, cau serie. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 De Gravin Catelene, hoorspel. 22.00 Kamerorkest en solist. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Sopraan en piano. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Piano en orgel. 13.00 Nieuws. 13.20 Musette-orkest. 13.50 Pla ten. 14.00 Zeg eens, Amerika14.30 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Platen. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muziek. 17.50 Militair vraagge sprek. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Lichte muziek. 18.50 Paris vous parle. 18.55 Koorconcert. 19.20 Verzoekprogramma. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 21.15 Lichte muziek. 21.35 Ik weet ik weet wat u niet weet. 21.50 Tiroler muziek. 22.30 Mede delingen en platen. 22.45 Buitenlands over zicht. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.20—24.00 Platen. TELEVISIE (N. C. R. V.) 20.1521.45 1. Journaal; 2. „Vreemd koffie water"; 3. Weerbericht; 4. „Op ten strijde", Leger des Heils-programma. BRUSSEL, 324 M. 11.45 en 12.20 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Gevarieerde muziek. 14.00 Schoolradio. 15.30 Lichte mu ziek. 16.00 Platen. 16.30 Lichte muziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kleuters. 17.30 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Pla ten. 18.20 Zangrecital. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Syndikale kroniek. 20.00 Omroeporkest en solisten. 21.00 Gevarieerde muziek. 21.30 Zangrecit.al. 22.00 Nieuws. 22.15 Amusementsmuziek. 22.45 Pla ten. 22.55—23.00 Nieuws. Enige leden vestigden er de aandacht op, dat het allerminst zeker is, dat de be oogde exportverhoging wordt bereikt, in dien men bij de te nemen maatregelen uitsluitend het oog gericht houdt op de export zelf, zoals blijkens het wetsontwerp ten onrechte is gedaan. Wanneer de export van overheidswege aantrekkelijk wordt 'gemaakt, kan dit tot gevolg hebben dat de binnenlandse afzei voor een deel naar het buitenland wordt verplaatst, waardoor het binnenlandse prijspeil zal stijgen, hetgeen weer aanleiding zal geven tot eisen van looncompensatie. De maatregelen ter be vordering van de export zullen moeten worden gekoppeld aan maatregelen ter bevordering van de productie in het alge meen. In deze gedachtengang ligt het voor de hand allereerst te denken aan het ver- wijderen van althans ue allerschadelijkste elementen uit ons belastingstelsel voor alle ondernemingen, zoals in het wetsont werp slechts is geschied voor de expor terende ondernemingen. D£ meerderheid der commissie acht de- regeling. welke in dit wetsontwerp is be lichaamd, uit legislatief oogpunt onjuist. Zij bevat slechts beginselbepalingen, ter wijl langs de weg van delegatie van wetge ving aan de minister van Financiën in overeenstemming met de minister van Economische Zaken wordt overgelaten de inhoud der gestelde normen vast te stellen. De delegatie van wetgeving, die de mi nister van Financiën zelfs de bevoegdheid geeft de wet aan te vullen gaat zover, dat zij niet verantwoord moet worden geacht. Langzamerhand moet men toch wel in staat zijn in de wet een omschrijving van begrippen als omzet, exportomzet en fa brikant vast te leggen. Enkele leden hadden tegen het onder deel van het wetsontwerp, dat op de Ver eveningsheffing betrekking heeft, overwe gende bezwaren. Het is nog steeds duister gebleven hoe de regering de rechtsgrond van de Vereveningsheffing ziet en hoe zij daaiin de voorgestelde vrijstelling denkt te kunnen passen, zomede hoe de regering deze maatregel met de ook door Nederland juist geachte beginselen van het Charter van Havanna meent te kunnen rijmen. Bovendien is de reële betekeüis van deze vrijstelling volgens de Memorie van Toelichting 5 a 7 millioen zo gering, dat daaraan voor de exportvergroting nauwelijks betekenis kan worden gehecht, aldus deze leden. Het debat over de Frans-Tunesisclie kivestie in de Politieke Commissie van de V.N., was blijkbaar te machtig voor deze gedelegeerden. Probeerden zij in de slaap een. oplossing te vinden voor dit netelig probleem? Het zijn S. Itaat Hossein (links) en dr. Victor A. Belaunde. De jury van de „grand prix" voor de beste twaalf romans van de negentiende eeuw heeft onlangs te Parijs haar keus be paald. In deze jury hadden zitting: Colette, Edouard Iierriot, Albert Sairaut, de La- cretelle, Frangois Mauriac, André Maurois, prof. Henri Mondor, Marcel Pagnol, Fran cis Carco, Gerard Bauer, Julien Cain, Jaques Jaujard, Jean Paulhan, Pierre Brisson, Robert Kemp en Raymond Blanchot. In chronologische volgorde volgt hier onder de lijst van de uitverkoren boeken: Benjamin Constant: Adolphe, Stendhal: Le rouge et le noir, Merimée: La double méprise, Honoré de Balzac: Le père Goriot, Flaubert: Madame Bovary, Fromentin: Dominique, Bobineau: Les pleiades, Jules Valles: l'Enfant, Zola: Germinal, Paul Bourget: Le Disciple, Jules Renard: l'Ecor- nifleur en Huysman: En Route. Het onderzoek aan boord van de „Ellen" heeft geen verder resultaat gehad. De over schotten van de vier bemanningsleden, die nog vermist worden, zijn niet aangetroffen. De 19-jarige mati-oos Wenzel, wiens li chaam gevonden is, lag volgens zijn mede opvarenden op de morgen, toen het onge luk gebeurde, in zijn hut te slapen. Hij is onmiddellijk gewaarschuwd en spoedde zich naar het dek. De politie neemt aan, dat Wenzel klem is geraakt en daardoor om het leven kwam. Het m.s. „General Muir", dat het Ne derlandse UNO-aanvullingsdetachement naar Korea brengt, heeft 160 Rode Kruis- pakjes aan boord, die met Kerstmis zullen worden uitgedeeld aan de leden van dit detachement, dat dan nog onderweg zal zijn. De inhoud is dezelfde als die van de 1440 pakketen, die reeds begin November werden verscheept voor de zich reeds in Korea bevindende leden van het Neder landse detachement. In de nacht van Zaterdag op Zondag heeft een onbekende zonderling met een glassnijder of een scherp voorwerp de spie gelruiten van alle winkels aan de „even" zijde van de Vijzelstraat in Amsterdam be krast. De politie vermoedt, dat hier een gees telijk gestoorde aan het werk is geweest. „De gestegen lasten van het bedrijf, de sterk ingrijpende gevolgen van de devalua tie-, loonsverhoging en de situatie op de wereldmarkt als gevolg van de strijd op Korea hebben de PTT genoopt tot verho ging van een aantal tarieven. En het thans voorgestelde is de laagste grens van wat financieel verantwoord gedaan zou mogen worden", zo verzekerde gisteren de heer L. Neher, directeur-generaal der PTT, op een persconferentie. Hij voegde er aan toe, dat ons land, wat de tarieven betreft, het goedkoopst is van de gehele wereld. De heer Neher zeide, dat een-belangrijk onderdeel, namelijk het binnenlandse briefposttarief, niet gewijzigd wordt. Dit blijft tien cent. Wel is van de zijde van het bedrijfsleven voorgesteld, die porto ook enigszins te verhogen, maar overleg met de regering heeft er toe geleid dit tarief niet te veranderen en de gevolgen daarvan te aanvaarden. Omdat verhoging van de kosten voor de verzending van nieuwsbladen, tijdschriften en dergelijke, een remmende invloed zou hebben op de voorlichting van het Nederlandse volk, zijn ook de drukwerktarieven ongewijzigd ge laten. Telefoon Ten aanzien van de telefoon hangt de ontwikkeling tijdens en na de oorlog samen met de resultaten van wetenschappelijk en technisch onderzoek. In het algemeen hebben de prijsstijgingen veroorzaakt, dat het in het locaal verkeer bijna niet moge lijk is, door de technische voorzieningen, de lasten op te vangen. Anders ligt het echter op het gebied van het lange-af- standsverkeer. Door de ontwikkeling van de draaggolf-techniek is men er in ge slaagd om de kostprijs per lengte-eenheid- verbindingskanaal gelijk te doen zijn aan de kostprijs van 1938. Daaruit vloeit voort dat het interlocale tarief kan worden ver laagd. Op grond van deze overwegingen zullen de locale tarieven per gesprek-eenheid met één cent worden verhoogd en zullen de interlocale tarieven bepaalde verla gingen ondergaan. Deze verlagingen zijn geprojecteerd op vermindering van de eer ste aanslag, waarmede men in de toekömst nog verder hoopt te gaan. Daar steeds meer plaatsen met bepaalde' centra worden aangesloten, wordt gestreefd naar een eenheidsbasis-tarief, waarmee gepaard zal gaan, dat het voor hen, aan gesloten op een kleine sector, als locaal verkeer wordt berekend, maar mèt tijd meting. Wat de verhoging der aanlegkos- ten, thans van 25 op 40, betreft, deelde de heer Neher mede, dat men darmee nog circa 50 procent beneden de kostprijs blijft. De nieuwe posttarieven zullen op 1 Juli 1953 ingaan, maar de invoering van de nieuwe telefoontarieven, waarmede ingrij pende technische wijzigingen in verschil lende centrales van het internationaal ver keer gepaard zullen gaan, zal regionaals gewijs geschieden. Tegen het eind van het volgend jaar zullen deze veranderingen over het gehele land haar beslag hebben. De wijzigingen in het telegraaftarief zijn het gevolg van een reeks internationale af spraken en van de afdracht in goud aan het buitenland. Aan de tarieven van het binnenlands telegraafverkeer kon weinig veranderd worden, daar anders een daling van het aantal telegrammen moest worden gevreesd. In dit verband legde de heer Neher er de nadruk op, dat het PTT-bedrijf jaar lijks bij de Nederlandse industrie aanko pen doet voor een bedrag van 70' millioen gulden en in het buitenland voor maximaal 20 millioen gulden. Duurder post voor Indonesië Een belangrijke verhoging zal plaats hebben op het luchtposttarief voor Indone sië. Kost de verzending van een briefkaart (port en luchtrecht) op het ogenblik 20 ct., met ingang van een nader te bepalen da tum wordt dit 25 cent. Voor brieven moet per 10 gram thans 30 cent worden betaald. Dit wordt nu 45 cent tot en met 5 gram en per 5 gram meer 30 cent. Voor gedrukte stukken moet momenteel tot en met 20 gram 20 cent worden betaald, tot en met 50 gram 60 cent en dan verder per gram 60 cent. Dit wordt nu tot en met 20 gram 35 cent, van 21 tot en met 50 gfam 80 cent en dan verder per 50 gram 80 cent. De commissaris voor de emigratie deelt mede, dat tussen de Australische en Ne derlandse regeringen overeenstemming is bereikt omtrent het emigratieprogramma voor de eerste helft van het komende jaar. Ruim 7.000 Nederlanders uit alle beroeps groepen zullen naar Australië kunnen ver trekken. In overeenstemming hiermede is een vervoersprogramma opgesteld. Een nieuwe mogelijkheid tot emigratie is opengesteld voor hen, die buiten de Australisch-Nederlandse migratie-overeen komst emigreren en niet over een huisves tingsverklaring kunnen beschikken. Zij, die op grond van hun persoonlijke om- digheden over een goede emigratiege schiktheid beschikken, doch niet in staat zijn een huisvestingsverklaring over te leggen, zullen door de Nederlandse Emi- gratiedienst in Australië, in nauwe samen werking met. de Australische immigratie dienst, kunnen worden geplaatst. Bij de selectie van deze groep zal ook op kennis van de Engelse taal worden ge let. Zij, die over een huisvestingsverkla ring beschikken, zullen een vergunning om binnen te komen ontvangen indien zij ter plaatse van hun vestiging over een re latie beschikken. Onder de Australisch-Nederlandse mi gratie-overeenkomst kunnen in de eerste helft van het volgend jaar emigreren: agra riërs, geschoolde metaalarbeiders en enke le andere categorieën geschoolde werkers, vrouwelijk huishoudelijk personeel en on geschoolden. De agrariërs zullen, voorzover zij niet over een .relatiejn „-Australië beschikken of emigrerèh volgens een. overeenkomst, waarbij een particuliere instantie als zo danig optreedt, door bemiddeling van hét Nederlandse Emigratie-apparaat in Aus tralië worden geplaatst. In deze groep is bovendien nog emigratie als ongeschoolde arbeiders mogelijk. Deze worden door de Australische Immigratiedienst in een werkkring geplaatst. Het aantal personen, dat in de eerste helft van 1953 als ongeschoolden geclassi ficeerd onder de overeenkomst zal kunnen emigreren is beperkt tot 2.200. Het aantal van hen, voor wie dè Nederlandse Emi- gratiedienst als bemiddelaar zal optreden, is beperkt tot 2.500. Agrariërs, vrouwelijk personeel, geschoolde metaalbewerkers en emigranten, die in eigen huisvesting voor zien en over een relatie beschikken, wor den zonder beperking in aantallen toege laten. Uiteraard dienen alle emigranten aan de algemene toelatingsvoorwaarden van Australië te voldoen. Nieuw-Zeeland Tussen de Nieuw-Zeelandse en Neder landse regeringen is overeengekomen, dat de emigratie naar Nieuw-Zeeland, al dan niet onder auspiciën van de Nieuw-Zee landse regering, in 1953 zal openstaan voor ongehuwde en gehuwde agrariërs, enkele categorieën geschoolde en ongeschoolde werkers, zomede voor jonge vrouwen en meisjes. Aan de aantallen agrarische en vrouwelijke emigranten werd geen beper king gesteld. Op 25 en 26 December en 1 Januari zullen alle radiotelefoonverbindingen van Neder land uit gesloten zijn behalve die met New York. die normaal als op andere werkdagen zal zijn opengesteld. Curagao is op deze dagen van 13 tot 03 uur (Nederlandse tijd) via New York bereikbaar. Voor gesprekken via New York met Noord-, Midden- en Zuid-Amerika verstrek ken de P. T. T.-kantoren nadere inlich tingen. 43. Er braken drukke dagen aan voor dokter Joris Goedbloed Esculapus en zijn ijverige assistent. Twee maal per dag gin gen zij alle patiënten langs om te contro leren of zij alle voorschriften goed in acht namen. Joris gaf hen allen rijkelijk van zijn wonder-medicijn, dat hij Aqua Pompada" noemde en dat hij uit de waterkraan haal de. Hij hield nauwkeurig aantekening van de afgelegde bezoeken en de glazen Aqua Pompada, voor welke laütsten hij twee florijnen per stuk noteerde. Toen hij ten slotte begon te vrezen, dat zijn uiteinde lijk honorarium de financiële draagkracht van de patiënten te boven zou gaan, achtte hij de tijd gekomen om hen door middel van de witte pillen te genezen. Hij loste in elk glas Aqua Pompada een pilletje op en sprak tot Panda: „Als mijn medische patiënten genezen". „Door die witte pille tjes?", vroeg Panda. „Weineen, manneke", antwoordde Joris verwijtend, „door mijn behandeling natuurlijk! Die pilletjes vor men slechts de slot-phase". „O", zei Panda, „en moet ik nu alle patiënten deze ehslotvazen geven?" „Aan allen", be vestigde Joris, „behalve aan Isen Grim, Bruno en de hofarts.die drie wil ik kennis mij niet bedriegtzullen heden vele nog eerst-extra behandelen!" In de industriële sector zullen voorlopig slechts geschoolde arbeiders uit de bouw vak- en metaalbewerkingsindustrieën in aanmerking komen. In verband met een op de Nieuw-Zeelandse arbeidsmarkt op het ogenblik verminderde behoefte aan ongeschoolde arbeidskrachten zal in het algemeen een verhouding van drie onge schoolde werkers op één geschoolde aan gehouden worden. Personen, die geschoold zijn op ander gebied dan in de bouwvak ken en de metaalbewerking, zullen niet als ongeschoolden kunnen emigreren. Voor alle emigranten uit de agrarische en in dustriële sector geldt, dat zij kerngezond moeten zijn en bereid en in staat tot het verrichten van zo nodig zware lichame lijke arbeid. Voor gehuwden blijft het vereiste, dat zij slechts kunnen worden toegelaten, indien huisvesting voor hen in Nieuw-Zeeland aanwezig is, van kracht. In de industriële sector zullen gehuwden, die geschoold zijn in andere richting dan in de bouwvakken en de metaalbewerking, voor emigratie in aanmerking kunnen komen, indien voor hen werk in Nieuw-Zeeland aanwezig is, dat door de Nieuw-Zeelandse immigratie- autoriteiten in verband met de gesteldheid van de binnenlandse arbeidsmarkt accep tabel geacht wordt. Zo spoedig de economische situatie van het land zulks veroorlooft zullen de moge lijkheden voor andere industriële beroeps categorieën zoveel mogelijk worden her opend. Meisjes, die zich met het oog op haar huwelijk met Nederlandse emigranten naar Nieuw-Zeeland wensen te begeven, zullen hiertoe toestemming verkrijgen, in dien zij voldoen aan de algemeen voor im migratie in Nieuw-Zeeland geldende voor waarden. Zaterdagmiddag is nabij Deventer op de weg tussen de verkeersbrug over de IJsel en de kruising der rijkswegen naar Apel doorn en Voorst een personenauto, be stuurd door de heer Scholtmeyer uit Al melo, die vergezeld werd door zijn naast hem zittende echtgenote en door mevrouw Akkerman-Koopmans, eveneens uit Al melo op weg naar Beverwijk, geheel ver nield bij een botsing met een ledige zware vrachtauto van een Haagse expeditie- onderneming, bestuurd door J. W. Berse- rik uit Den Haag. De laatstgenoemde zag te laat de personenauto van rechts nade ren. De vrachtauto reed in volle vaart tegen de zijkant van de personenauto, die tien meter verder in de wegberm werd geworpen. De drie inzittenden werden allen ernstig gewond. In het ziekenhuis te Deventer is dezelfde middag de 36-jarige mevrouw Akkerman aan haar verwon dingen overleden. De andere inzittenden zullen, naar men hoopt, het leven er nog afbrengen. De chauffeur van de vracht auto werd niet gewond. Wielrijdster viel en ontwrichtte voet Zaterdag is de Haarlemse mevrouw L. H. P. K.-B. in de Hoofdstraat te Santpoort, doordat haar fiets slipte, zo lelijk komen te vallen, dat zij met een ontwrichte rech tervoet in de Deo moest worden behan deld. j Hulp. Invalide Nederlandse oudstrijders zullen speciaal vervaardigde opvouw bare iaavaliden'wagens en wandelstok ken krijgen door bemiddeling van de wereldorganisalie van oudstrijders, al dus heeft mr. dr. W. K. J. J. van Om men Kloeke, tweede voorzitter van de bond van Nederlandse oorlogsslacht offers, te Londen verklaard. De heer Van Ommen Kloeke heeft aldaar de conferentie van de internationale orga nisatie van oud-strijders bijgewoond en deze was, zo zei hij, zeer vruchtbaar geweest. In Peking. Naar Radio Peking meedeelt, heeft een krijgsraad in de hoofdstad van communistisch China drie Fransen op beschuldiging van spionnage tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. De drie mannen, die reeds voordat Mao Tse Toeng aan de macht kwam in Chi na woonden, zouden ondermijnende ac ties in de gebieden rondom Peking, Tsien Tsin en Pao ting Foe hebben gevoerd. Poolshoogte. Leiders van de Britse La- bourpartij zullen tegen het eind van deze maand naar West-Afrika gaan voor het bestuderen van de economi sche en politieke ontwikkelingen in Nigeria, Goudkust, Sierra Leone en Gambia. Men zal vijf weken in West- 'y Afrika doorbrengen. Rus. Een Russisch lid van het secreta riaat der UNO is door Trygve Lie ont slagen omdat hij „getracht heeft spion nage te plegen". Dit wordt gezegd in een officiële verklaring van de Ameri kaanse delegatie bij de UNO. De Rus is Nocolai Skvortsof. Niet-officieel wordt hij een assistent genoemd van Constan tie Zintsjenko, eveneens een Rus, die assistent-secretaris-generaal is voor za ken de Veiligheidsraad betreffende. Skvortsof is al verscheidene maanden met verlof in Rusland. Zintsjenko, wiens verlof al verstreken is, is ook r.\og niet teruggekeerd. Weg. De Oost-Duitse minister van Bevoor rading, dr. Karl Hamann, die verleden week is geschorst, omdat hij verant woordelijk wordt gesteld voor het in Oost-Duitsland heersende tekort aan levensmiddelen, is sinds Woensdag spoorloos verdwenen. Het West-Berlijn- se socialistische dagblad „Der Tele graaf" meldt dat Hamann Vrijdag door de Oost-Duitse veiligheidsdienst is ge arresteerd. Dr. Hamann was mede voorzitter der liberaal-democratische partij in de Sovjet-zóne. Hij is ook van deze post ontheven. Schuld. Aan de hoofd-scheikundige van een laboratorium te Bordeaux waar een bepaald merk babypoeder wordt gefabriceerd, is door door schuld ten laste gelegd in verband met het ziek worden en sterven van een aantal babies in West- en Noordwest-Frank rijk die met dit poeder waren behan deld. Een partij van het betrokken poe der zou door een vergissing met arseni cum vermengd geworden zijn. Er zijn meer dan veertig sterfgevallen door het vergiftigde poeder voorgekomen. Liefhebberij. De 51-jarige Oostenrijkse Fakir Ra'yo is Zaterdag in Linz in aan wezigheid van 300 getuigen in een grote fles gezet, waarvan de bodem later werd dichtgesmolten. Hij wil daar een jaar in leven met als enig gezel schap een meterlange gifslang. Rayo heeft verklaard dat het een zuiver we tenschappelijk experiment betreft. Hij wil leven op glucose- en vitamineta bletten en dit rantsoen aanvullen door olie in de huid te masseren. Verder zal hij speciale ascetische en ademha lingsoefeningen doen. De fles, die van een kleine opening is voorzien, is op een vrachtauto gemonteerd. Het is de bedoeling een reis door Europa te ma ken. Maantje. Amerikaanse sterrekundigen heb ben een twaalfde maan van de planeet Jupiter ontdekt, die evenals de meeste van Jupiters satellieten een baan van Oost naar West beschrijft. De nieuw- ontdekte maan heeft een doorsnede van slechts 23 kilometer. Winterkleding Canadese en Amerikaanse geleerden hebben een kleding samenge steld waarin men gemakkelijk een kou de van 65 graden Celsius onder nul kan verdragen en waarin men zich langer dan een uur in ijswater kan bevinden, zonder ook maar in het minst gevaar te lopen. De luchtkussens die zich in de isolerende wanden bevinden worden voldoende door de lichaamstempera tuur verwarmd om de drager te be schermen. Bovendien behoeft men geen angst te hebben voor verdrinken. NZE Gouden Eeuw telde een overwel digend aantal geleerden en beoefena ren van de wetenschap. Eén hunner is Boerhaave, bij iedereen bekend. Hij was doctor in de theologie en wijsbegeerte, legde zich tevens op wiskunde toe en bekleedde bovendien nog drie professora ten, n.l. in de botanie, de chemie en de geneeskunde. Verschillende vorstelijke personen, w.o. tsaar Peter de Grote, prins Eugenius van Savoye en de latere keizer Frans I, wonnen zijn raad in en zijn medische adviezen gaf hij in een 'uitgebreide corres pondentie over geheel de be schaafde wereld. Nu moge het waar zijn, dat zijn overweldi gende roem mede aan een zekere modegril te danken is, een feit blijft het dat hij een veelzijdig geleerde was met bijzondere ver diensten, wiens invloed in de buitenlandse geneeskunde ook na zijn overlijden nog lange tijd merkbaar bleef. Minder bekend is ongetwijfeld W. J. 's-Gravesande, een tijdgenoot van Boer haave en eveneens een man van uitzon derlijke gaven, in het bijzonder in de wis- en natuurkunde. In 1715 was hij gezant schapssecretaris te Londen, alwaar hij in aanraking kwam met Newton, die hem met onderscheiding en vriendschap behan delde. De baanbrekende ideeën van New ton hadden de bijzondere belangstelling van 's-Gravesande en toen hij twee jaar later tot professor ir de wis- en natuur kunde aan de universiteit van Leiden werd benoemd, sprak het haast vanzelf dat hij zijn onderwijs gaf in de geest van New ton's nieuwe denkbeelden. In een tweedelig standaardwerk publiceert 's-Gravensande op heldere wijze de nieuwe physica, die stormenderhand de wereld zal veroveren en een totale omwenteling in het Westerse denken teweeg brengt. Als Newton in 1727 gestorven is, treffen we Voltaire bij diens begrafenis. De Franse serhijver voelt zich aangetrokken door Newton's ondogmatische geest en zijn wis kundige behandeling van de natuurstudie, en heeft het voornemen het werk van de grote Engels man te populariseren. Hij heeft zijn „Eléments de la Philosophie de Newton", dat zeer veel zal bijdragen tot verbreiding der nieuwere in- zichten, reeds in voorberei ding, maar vóór de Fransman tot publicatie overgaat, reist hij naar het land van de „canards, canaux en canail les". Van uit Nederland sJirijft hij dan in 1737: „Ik ben naar Leiden gegaan om dokter Boerhaave over mijn gezondheid en 's-Gravesande over de filosofie van New ton te raadplegen". Als zo vragen wij Voltaire zijn meesters met canaille betitelt, hoe is het dan met de leerling gesteld? Maar komaan, laten we ons niet langer boos maken. Alle betrokkenen liggen reeds langer dan twee eeuwen in het graf, waarboven de stilte der eerbied past. Over eerbied gesproken, wist u dat de Egypienaren kort geleden nog eerbewijzen brachten aan hun koningen die reeds 3000 jaar geleden waren begraven? Daarover morgen. CNadmk eterb^ésa). H. PéTILLON

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 2