De mens speelt voetbal niet alleen om de vreugde en voldoening Voetbalwedstrijden in Haarlem en omgeving te vroeg afgelast i RR Wolverhampton opnieuw uit in Wanderers loopt Engelse league rolt plakt brandt Psychologische studie over het voetballen Waaraan dankt het spel zijn grote populariteit dee Hervormingen in de Engelse league? Vele candidaten voor Europese bokstitels Nederlanders te zwak voor Zweedse spelers 3 Voetbalprogramma's verzet Nieuwe abonnés Zaterdagmiddagvoetbal Bartei Bontgevoerde Handschoenen Neem dus nooit'zomaar „vloei", vraag om MASCOTTE GRATIS Bruid en bruidschat Het ging in Barcelona echt „Spaans" toe Boksen Schoenmaker verloor boksmatch in Gent Tafeltennis Tennis Italië kansloos tegen V.S. in interzönefinale? MAANDAG 15 DECEMBER 19 5-2 Wf 'e l^e ontwikkeling van de beoefening en de belangstelling in de naoorlogse W jaren bij het voetbalspel heeft gevolgd, zal niet onverschillig kunnen blijven voor het feit dat deze beide een zeer grote vlucht hebben genomen en vele malen aanleiding gaven lot de vraag aan welke factoren het voetballen de steeds groter wordende populariteit te danken heeft. Het is professor F. J. Buytendijk geweest, die van het spel een psychologische studie maakte, die hij door middel van de uitgeverij Het Spectrum ie Utrecht in breder kring bekend maakte. De directeur van liet psychologisch laboratorium in Utrecht heeft in het boekje op eenvoudige, maar zeer duidelijke wijze uit de doeken gedaan wat de mens eigenlijk tot voetbal brengt en wat tijdens de wintermaanden iedere Zondag opnieuw de tienduizenden mensen in Nederland, tot ecu bezoek aan een voetbalwedstrijd brengt. Natuurlijk kan vrijwel iedere beoefenaar of toeschouwer van het voetbalspel een reden opgeven voor zijn aanwezigheid op een sportterrein. De één zegt zus, de ander zo. Doch professor Buytendijk heeft ver der willen gaan dan een oppervlakkige reden. Het is onjuist, zegt hij, te menen dat de voetbalsport haar waarde uitsluitend ontleent aan een onschuldige kanalisering van de aggressieve en destructieve ten- denzen van de man. Het voetballen heeft, evenals elk sociaal sportspel (teamspel), een positieve waarde omdat de tegenstan der tevens een medespeler en beslist geen vijand is en het spel ook in de vorm van een wedstrijd pas mogelijk wordt door het „moreel" van het samenspel te handhaven, door discipline, „fair play", eneen goed humeur. Vooral deze laatste factoren vindt de schrijver van groot belang in de tegenwoordige maatschappij. Mens en bal Na een korte verhandeling over mens en wereld breekt de schrijver deze overden king af en komt op zijn onderwerp terug met een beschouwing over de ontmoeting van de mens met de bal. Wat gebeurt er als op straat een paar jongens met een bal spelen en bijvoorbeeld een oud heertje de bal voor zijn voeten krijgt? De man geeft de bal een schop, schijnbaar ter wille van de spelende jongens, maar stellig niet alleen daarom. Hij doet het vooral omdat hij het niet laten kan; omdat het een aan gename voldoening geeft de bal weg of weer terug te trappen en hem dus door eigen toedoen in omgekeerde richting te zien terugrollen. Men ziet zoiets ook gaarne «en ander doen en de reden hiervan is weer, dat men het zelf zou willen doen en er hierom reeds plezier in heeft. Waarom? Een onderzoek van de schrij ver naar het kenmerkende in de verhou ding bal-mens leidde tot het ooi-deel dat de bal (bol) de meest eenvoudige en meest volmaakte vorm is. Niet alleen in geome trisch opzicht maar ook in de aanschou wing en het gevoel. Het oudste balspel ontstond als ritueel uit magie en mythe, aldus de schrijver. Men beschouwde de bal inderdaad tot het meest natuurlijke en volmaakte speelobject omdat hij ook met de speler speelt. Dit hebben de Egyptena- ren en de Chinezen evenzeer ei-varen als de straatjongens, die wat papieren en lap pen met een touwtje samenbinden. De meest volmaakte speelbal is echter de elastische. Dit is een grote culturele ontdekking geweest, zegt de schrijver. Het elastische lichaam is in beginsel een voor treffelijk tegenspeler van het „antwoord" op elke druk of stoot met een tegendruk of -stoot en lokt relatief telkens weer de activiteit van een speler uit. Specifiek manlijk Nadat professor Buytendijk de verschil len uiteen heeft gezet tussen hand- en voetbalspel komt hij tot de conclusie dat het voetbalspel een specifiek manlijk spel is, omdat het in spelende vorm de man lijke neigingen demonstreert. Daarom be staat er dan ook reeds op straat bij onge disciplineerd kinderspel, zegt hij, een ge richtheid op het doel, de intentie om iets te bereiken, een strijd voor een prestatie en dus ook inspanning en kracht. En juist het voetbalspel is door het trappen zó ge constitueerd dat het zeer gemakkelijk de zuivere spelsfeer overschrijdt en tot sport wordt. Dat wil zeggen prestatie en wed strijd, zij het ook binnen de regels van het spel. In de sport is dus de prestatie de cen trale factor, waarvan de persoonlijkheids- waarde in de wedstrijd gemeten wordt. Terwijl elke beroepsarbeid tot „gewoonte" dreigt te worden, zo zegt de schrijver, is de sport een binnen het bereik van ieder „gewoon" mens vallende vorm van vrije prestatie. De sport is dus hoe vreemd het ook moge klinken foi-meel verwant met het vrije beroep van de kunstenaar of de geleerde en het zelfbewustzijn van de sportbeoefenaar is dikwijls niet minder. Opgaan in situatie Speelt men voetbal alleen om de vreugde en de voldoening, zo vraagt de schrijver zich daarna af. Zeker niet, meent hij. Er is ook nog „een opgaan in de situatie" en het scheppen van een suuauc meae door het spel van de speler zelf. Alhoewel hij ook accepteren moet en wel door het spel van zijn tegenstander en medespeler en door het onberekenbare toeval. Iedere wed strijd is daarom een prestatie en tevens in zekere zin een avontuur. Een voetbalwedstrijd is daarnaast niet één verlopend geheel, zoals een roeirace of hardlopen: er is een uitgangspositie, een spel- en situatie-ontwikkeling, een toene mende spanning en een ontknoping, een doelpunt of niet, er juist naast, enz. Het dramatisch karakter dus, dat zich in elke voetbalwedstrijd vele malen herhaalt. Men is van mening dat het zuivere voet bal zich dient te ontwikkelen tot het ont werpen van ideale bewegingsvormen, sa menspel en techniek door lichaamsbeheer- sing, snelheid en vaardigheid. Maar juist omdat het dit nooit geheel kan worden en het dramatische en het toevallige evenzeer behouden blijven als de maximale inspan ning, het aggressieve en het waagstuk, is het voetballen bij ons steeds weer populair onder jonge en oudere spelers. Overwinning geen doel Omdat voetbal voorts behoort tot de sociale sportspelen (tcamspelcn) betekent dat, dat iedere speler een medespeler wil zijn en dit ook op de wijze van tegen speler bedoelt te blijven. De tegenpartij is immers geen vijand, die een bedreiging vormt, maar de strikte voorwaarde voor het spel. Medespelers en tegenspelers zijn op elkaar aangewezen en behoren door hun bekwaamheid op elkander te zijn afge stemd. Het bijeenhoren van de partijen le vert pas de vreugde van een goede match. Niet slechts de gelijkwaardigheid in de beheersing van de speltechniek en in uithoudingsvermogen bepaalt de een heid der tegen elkaar spelende groepen, zegt de schrijver. De eenheid berust vooral op het bewustzijn hiervan en dus op de besliste bedoeling m e t de ander als te genspeler om de overwinning te strijden. Deze overwinning is noodzakelijk voor de sociale structuur van het tegen elkaar spe len, maar zij is niet het doel. Het doel is uitsluitend een goede partij te spelen door een eerlijke strijd om-de overwinning. Heeft men eenmaal ingezien dat in de sociale sportspelen de tegenstander tevens de mede-speler is, dan begrijpt men de grondslag van het „moreel", dat ook de voetbalsport tracht op te roepen en te handhaven. Dit moreel uit zich in het eer biedigen van de spelregels, het aanvaarden van de discipline en dus eventueel van de straffen. Bovenal uit zich het moreel in „fair play" en ..good humour". Dat moreel maakt het voetballen tot een sport van zeer grote waarde en het is zaak om het moreel dus op een zo hoog mogelijk peil te hou den. Niet alleen verenigingsbesturen, maar ook en nog veel meer het publiek kan daar volgens prof. Buytendijk aan medewerken door een wedstrijd als een samenspel van twee partijen op te vatten en niet. als een strijd van een aantal vrien den tegen een „vijand". Sensationeel karakter En hoe komen nu de voetbalterreinen iedere Zondag zo vol, vraagt professor Buytendijk zich af. Door het sensationele karakter van de voetbalsport, zo geeft de schrijver ten antwoord. Waarbij hij con stateert dat een sensatie een onverwachte gebeurtenis is. Maar één die niet toevallig is, niet zinloos, maar betrokken op een bepaalde verwachting. De sensatie ver stoort de verwachting, niet door haar teniet te doen dan zou het een teleurstelling heten maar door dat die verwachting wordt overtroffen. Een sensatie is dus steeds een ontknoping. De verwachtingen ontwikkelen zich door steeds toenemende spanning en een opwin ding die zich vele malen herhaalt. De toe schouwer beleeft de wedstrijd voorts mee. En het staat hem vrij het in zijn ver beelding anders te doen. Bovendien heeft hij vooral het behaaglijke voorrecht om het veel beter te doen als het niet goed gedaan is. En dat geschiedt dikwijls! De toeschouwer is dus èn medespelend èn een critisch toeschouwer. Het is juist deze dubbele rol, aldus de schrijver, die zo zeldzaam aantrekkelijk is zelfs voor vrouwen. De toeschouwer draagt geen ver antwoording, wordt niet moe, en doorleeft toch de ontwikkeling van de totale spel situatie en kruipt in de huid van elke spe ler. Hij is zelfs tegenover de spelenden in het voordeel omdat hij medespelend ieders rol tot de zijne kan maken. Zo deelt hij in ieders sensatie en in die van allen te zamen. Dubbele rol Tegelijk echter en dit is volgens de schrijver de grootste, haast sublieme ironie houdt hij een afstand tot de situatie en de spelers zodat zijn toezien een voortdu rend prijzen en afkeuren kan worden. Voeg da rbij de onzekere uitslag, de nooit be reikte volmaaktheid van de speltechniek, de nationale of locale trots, de verering van sportfavorieten en de aanmoediging van dit alles door de gesprekken met an deren en door de pers, dan heeft men alle factoren die de populariteit van het voet ballen evenzeer verzekeren als die van het base-ball of rugby elders, van het stieren gevecht in Spanje of van de gladiatorenge vechten in het oude Rome. Hoe loopt het af met deze voor de verdedigende club zo uiterst gevaarlijke situatie? Het antwoord op die vraag maakt het iedere Zondag voor velen aantrekkelijk naar een voetbalwedstrijd te kijken. De verwachtingen van de toeschouwer ontwikkelen zich door steeds toenemende spanning en een opwinding die zich vele malen herhaalt. Het is een van de verklaringen, die professor Buytendijk geeft op de vraag wat of het voetballen bij het publiek zo populair gemaakt heeft. Op en om de voetbalvelden in het Westen van Nederland is Zaterdagmiddag zo wel het een en ander gesputterd. Want wat was het geval? Kort voor één uur berichtte het Bond.sbureau van de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond via het A.N.P. dat alle voetbalwedstrijden zowel in de Bond dus als in de afdelingen voor Zondag wegens de slechte toestand van de terreinen waren afgelast. Met grote verwondering stapten bestuursleden, spelers en supporters Zaterdagmiddag naar hun terreinen om te zien hoe slecht of het er wel voorstond. Het resultaat was dat hun verwondering nog steeg omdat de meeste velden uitstekend bespeelbaar bleken. „Waarom afkeuren?", zo vroeg men zich af. Later bleek dat de KNVB tot collectieve afkeuring was overgegaan omdat in het Noorden, Oosten en Zuiden van Nederland zoveel sneeuw was gevallen dat de terrei nen daar onbespeelbaar waren. Accoord, maar waarom volgde men dan niet de ge dragslijn van twee weken geleden toen het in het Westen en andere delen van het land gesneeuwd had en in het Zuiden niet, waarop men van KNVB-zijde van oordeel was dat dan de wedstrijden maar door moesten gaan waar de velden wel bespeel baar waren? Critic k Er is in vorige jaren nogal wat critiek geweest op het afkeuringsbeleid van de Bond. Terecht soms, soms ten onrechte. Voor de vlotte afwerking van het compe- tilieprogramma is het echter noodzaak- om zoveel mogelijk wedstrijden te laten spelen. De gedragslijn van twee weken geleden hebben wij dan ook van harte toegejuicht. Per slot van rekening zijn de consuls en scheidsrechters mans genoeg om te bepalen of een voetbalveld bespeelbaar is of dat het in verband met de conditie van het terrein beter is niet te laten voetballen. Spel gaat voor Wij menen dan ook dat de KNVB er vcr- slandig aan zou doen om in gevallen als Za terdag waar dus zuiver plaatselijk de weersomstandigheden voetbal onmogelijk maakten niet meer collectief het pro gramma uit te stellen naar een latere datum. Wij begrijpen heel goed dat een ge deeltelijk gespeeld programma moeilijk beden schept voor bet verdere programma, doch dat neemt niet weg dat in gevallen als deze spelers en spel voorgaan. En dan rest nog de kwestie van het col lectief afkeuren van de terreinen van de verenigingen die in de onderafdelingen van de KNVB spelen. Fout Bondsbureau De competitielcider van de onderafdeling Haarlem was Zaterdagmiddag in bet geheel niet te spreken over bet besluit van de KNVB. En hij heeft dan ook alle mogelijke moeite gedaan om het besluit voor wat be treft Haarlem weer ongedaan te krijgen. Bij zijn gesprekken met de KNVB kwam toen aan het licht dat Zaterdagochtend alleen besloten was om het KNVB-pro- gramma niet te laten spelen over de programma's van de onderafdelingen was geen beslissing genomen! Door een fout bij het Bondsbureau werd aan het ANP doorgegeven dat'ook alle wedstrijden van de onderafdelingen waren afgelast. Die fout is door zeer velen betreurd, want nu waren er Zaterdagmiddag bij de vereni gingsbestuur heel wat misverstanden om trent het al of niet doorgaan van de wed strijden van Zohdag. Het voor Zondag 14 December vastge stelde voetbalprogramma in alle districten is naar Zondag 21 December verschoven. De voor Zondag 21 December vastgestelde wedstrijden zullen nu op 4 Januari wor den gespeeld. De 28e December wordt als inliaaldag gehandhaafd. Het programma van de HVB van Zon dag 14 Dec. is ook verschoven naar Zon dag 21 December en het reeds in de offi - ciële mededelingen gepubliceerde program ma van Zondag 21 December verschuift naar Zondag 4 Januari. Voor Zondag 28 December wordt een programma vastge steld dat speciaal is bestemd voor zoge naamde inhaalwedstrijden. die per kwartaal wensen te betalen ontvangen ons blad tot 1 Januari Er is Zaterdagmiddag niet veel gevoetbald. Het programma was klein en door afkeuring van enkele terreinen gingen er mede daar door maar weinig wedstrijden door. In de derde klasse werd alleen de wed strijd KMVZSNL gespeeld die door SNL met vijfeen werd gewonnen. Een gunstige uitslag voor het in gevaar verkerende IJmuiden. De stand luidt: Zuidvog. IJselm.vog. Huizen Sp.burg SNL In de 4e klasse B werd de belangrijke wedstrijd ZandvoortmeeuwenVEW uitge steld en is thans opnieuw vastgesteld op Zaterdag aanstaande. Hier luidt de stand: 10 17 SSVU 10 9 10 14 K'land 11 9 9 13 Geuzen 8 6 8 11 KMVZ 10 4 10 10 IJmuiden 10 3 PVF 11 21 NDSM 10 9 Telefonia 11 14 OSO 11 2 SIZO 10 13 VVGA 10 8 SVJ 11 13 Zandv.m. 9 3 UPTTS 9 10 VEW 10 2 Drie wedstrijden in de eerste klasse van de afdeling vonden doorgang en in de lagere klassen werd niets afgekeurd. In de eerste klasse heeft Kinheim na deze speeldag met grote voorsprong de leiding hetgeen het ranglijstje duidelijk aantoont. Kinheim 8 15 K'land 3 8 9 IJmuiden 3 10 11 RCH 9 7 SIZO 2 8 10 Tw. Jeugd 9 6 K'land 2 9 10 IJmuiden 2 10 5 N. Vennep 7 9 ETO 8 4 Uitslagen De uitslagen waren: 1: IJmuiden 2—Kennemerland 2 03; De Tweede JeugdKinheim 19; IJmuiden 3 RCH 3—0. 2: HillegomKennemerland 5 51: Ken nemerland 4Telefonia 2 21: SVJ 2VVRA 103: IJmuiden 4Kinheim 2 14. 3: ConcordiaSVJ 3 01Kennemerland 6—SSH 0—2; VEW 2—IJmuiden 5 3-4; WSV SIZO 4 3—4. 4: Telefonia 3—ETO 2 3—2; SVJ 5—VEW 3 15; Energie 2Kennemerland 7 41. ADVERTENTIE sstr ADVERTENTIE Sportbetrekkingen tussen Oost- en West-Duitsland hervat De vertegenwoordigers van de sportor ganisaties van V/est- en Oost-Duitsland hebben besloten de normale betrekkingen te hervatten. Op 15 September van dit jaar waren deze relaties verbroken door de West-Duitse organisaties aangezien men van oordeel was dat de Oost-Duitse orga nisaties de wedstrijden, waaraan zowel Oost- als West-Duitse sportbeoefenaars deelnamen, als een politieke manifestatie zagen. Beide organisaties zullen hun best doen, dat de uitwisseling tussen de sportbeoefe naars van West en Oost zo intensief mo gelijk zal geschieden en dat in elke tak van sport Duitse (en dus niet meer Oost- Duitse en West-Duitse titelwedstrijden af zonderlijk) kampioenschappen worden uit geschreven. De wedstrijden zullen worden gehouden onder de geldende Duitse bepalingen. In dien er afwijkende reglementen bestaan zal men zich houden aan de internatio nale bepalingen. t! kunt zich opgeven aan één onze. kantoren of aan dc bezorger. DE ADMINISTRATIE Op een dag, dat in het Noorden de vel den met een sneeuwlaag bedekt waren en in de overige delen van het land het laag hangende wolkendek het zicht vaak zo slecht maakte, dat de bal af en toe nauwe lijks te volgen was, waren er in de Engelse league Zaterdag een aantal niet verwachte uitslagen. Vooral in de eerste divisie. Wel wist de leider Wolverhampton Wanderers op Sheffield Wednesday een benauwde drietwee zege te behalen, maar dc num mers twee. drie en vier op de ranglijst Sunderland, West Bromwich Albion cn Blackpool moesten alle dc winst aan de tegenpartij laten. De staartclubs Stoke City en Manchester City brachten het verder voor het eerst sinds lange tijd weer eens tot een overwinning. Ofschoon Wolverhampton Wanderers in de uitwedstrijd tegen Sheffield Wednes day veel beter speelde heeft de zege toch aan een zijden draadje gehangen. Want nadat de Wolves lange tijd met tweeeen de leiding hadden gehad, wist Sheffield de partijen toch nog op gelijke voet te bren gen. Wolverhampton zette daarop alles op alles en drie minuten voor tijd zag Swin- bourne kans het winnende doelpunt te scoren. Vele tienduizenden toeschouwers waren ongetwijfeld naar het veld van Cardiff City, dat tegen Sunderland aantrad, ge trokken om daar de nationale midvoor Trevor Fbrd aan het werk te zien. Het waren echter de Cardiff-vocrwaartsen. die het beste voetbal lieten zien. Tegenover de ene .treffer van Ford stelden zij er vier. Ook Stoke City, dat tct nu toe van de twintig gespeelde wedstrijden er slechts drie had weten te winnen, scoorde vier maal. Dat was voldoende om Blackpool de zege af te dwingen (41). Manchester City wees voorts met viernul Chelsea terug. Uitslagen De uitslagen van de wedstrijden ge speeld voor de Engelse league luidden: Eerste divisie: BurnleyArsenal 11, Cardiff CitySunderland 41. Liver poolManchester United 12, Manches ter CityChelsea 40, Middlesbrough- Portsmouth 32, Newcastle UnitedAston De manager van een eerste divisieclub in het Noorden van Engeland wil, teneinde het peil van het profvoetbal in Groot-Brit- tannië omhoog te brengen, een hoofdklasse ingesteld zien. Deze hoofdklasse, of „gla mour league" zoals hij het noemt, zou dan moeten bestaan uit de tweeëntwintig sterk ste clubs van Engeland, Schotland en Wales. Er zijn de laatste tijd vele suggesties ge daan inzake hel uitbreiden van het com- petitiestelsel door een vierde divisie toe te voegen en om de salarissen van de spelers te verhogen. Het plan van de manager, die onbekend wenst Ie blijven, komt, zegt hij, aan beide wensen tegemoet. Hij is name lijk van mening dat de meeste vooraan staande clubs meer kunnen betalen dan het maximum van veertien pond sterling per week. „Voetbal is een prachtig spel met grote zakelijke perspectieven", aldus de opsteller van het plan. „De vooruitgang van het spel wordt door de huidige bepa lingen verhinderd. Geef de grote clubs de kans, scheidt hen van de meerderheid cn laat ze het publiek doen genieten van hei beste spel, dat mogelijk is". Arsenal als voorbeeld Dc manager, die vroeger tot de vooraan staande spelers in Engeland behoorde cn zijn argumenten baseert op hetgeen hij als speler en als official heeft ervaren, stelt voor, dat de clubs, die uiteindelijk de .glamour league" zullen formeren, zich organiseren naar het voorbeeld van Arse nal, dat met zijn fraaie stadion en zijn technische voorbereidingen de supporters het allerbeste kan bieden. Hij acht een maximum weeksalaris van dertig pond met een extra premie naar gelang dc plaats, die op de ranglijst wordt ingeno men, mogelijk. Gunnar Nuernberg, kassier bij een ber ging smaatschappij in Pdnge (Denemar ken), is op dezelfde dag een echtgenote en waarschijnlijk een fortuin rijker ge worden, dit laatste in de vorm van een grote prijs uit een voetbalpool. Tijdens het bruiloftsmaal zette hij de radio aan om naar de voetbahdtslagen van de Engelse League te luisteren en vernam toen tot zijn grote vreugde dat hij één gewonnen locdstrijd, zes gelijke spelen en twaalf nederlagen goed geraden had. Het bericht van zijn buitenkansje ver spreidde zich als een lopend vuur door Ringe en de hele bevolking dromde sa men voor zijn huis om hem en zijn bruid een serenade te brengen. Naar het ver haal wil gaf de Deense radio de uitsla gen in gedeelten door. En zo hoorde Nuernberg hel nieuws van de gewonnen wedstrijd toen het gezelschap net aan de soep was begonnen, dat van de gelijke spelen terwijl men aan de patrijzen be zig was. en de fortuinlijke gissing van de nederlangen, die de kroon op het geheel zette, aan het dessert. Villa 21, Preston North EndDerby County 30. Sheffield WednesdayWol verhampton Wanderers 23, Stoke City Blackpool 40, Tottenham Hotspur Charlton Athletic 20, West Bromwich AlbionBolton Wanderers 01. Tweede divisie: Birmingham City Brentford 31, Bury-Everton 05. Ful- hamBarnslcy 31, Leeds UnitedSwan sea Town 51, Leicester CityHull City 50, Luton TownDoncaster Rovers 12, Notts CountyBlackburn Rovers 50, Plymouth ArgyleHuddersfield Town 02, Rotherham UnitedSheffield United 02, SouthamptonNotts Forest 22, West Ham UnitedLincoln City 51. Dc stand De stand is nu: gesp. pnt. Wolverhampton Wanderers 21 28 Sunderland 20 26 West Bromwich Albion 20 25 Arsenal 19 24 Burnley 20 24 Blackpool 21 24 Preston North End 19 22 Newcastle United 20 22 Liverpool 19 20 Bolton Wanderers 19 20 Middlesbrough 20 20 Manchester United 20 20 Tottenham Hotspur 21 20 Charlton Athletic 19 19 Sheffield Wednesday 20 19 Portsmouth 21 18 Cardiff City 18 17 Aston Villa 19 17 Derby County 20 14 Chelsea 20 14 Stoke City 21 13 Manchester City 21 12 Vijftien toeschouwers werden min of meer ernstig gewond toen het tijdens de in het stadion van Las Cortes (Spanje) gespeelde voetbalwedstrijd tussen de lei ders in de competitie, Espanol en Barce lona, tot een incident kwam. Twintig mi nuten na het beginsignaal slaagde Espanol er in het eerste doelpunt te scoren, maar over de wijze waarop dit tot stand kwam, was een groot deel van het publiek niet te spreken. Na een gedeelte van de afzetting ver broken te hebben liepen tientallen opge wonden Barcelona-supporters hel veld op, doch niet zodra waren zij op de grasmat verschenen of de suppoosten liepen hun achterna. Ook de prefect verliet zijn loge en kwam het terrein op om de menigte tot bedaren te brengen. De talrijke slachtof fers werden door de eerste hulpdienst van het stadion verbonden. Een van de toe schouwers moet waarschijnlijk in het zie kenhuis worden opgenomen. Nadat de orde hersteld was bracht de scheidsrechter de bal weer aan het rolleii en werd de ontmoeting voortgezet. Bij internationale bokswedstrijden in Gent heeft dc Belgische welter De Wulf gewonnen van (le Hagenaar Nico Schoen maker, die in de vierde ronde opgaf. In een partij over acht ronden in het halfzwaai-gewicht won de Nederlander Doorenbosch op punten van de Belg Vicky. De Belg Karei Sys, die als officieel uitda ger van de Europese kampioen zwaarge wicht Neuhaus erkend is, trad aan tegen de Amerikaan Al Hoosman. Sys won door k.o. in de achtste ronde. In een bijeenkomst van de A.C.A.B., de speciale commissie van de Europese boks- unie, die tot taak heelt uitdagingen van Europese kampioenen te beoordelen, zijn de Brit Cliff Curvis en de Fransman Gil bert Lavoine officieel erkend als candi daten voor de vacante Europese weiter- titel. De laatste houder van de titel was de Fransman Charles Humez, die overgegaan is naar de middengewicht categorie. De candidatuur van de Deen Christensen werd niet aanvaard. Voorts is Jacques Royer-Grecy, kam pioen van Frankrijk middengewicht, offi cieel aangewezen als uitdager van de Euro pese kampioen in deze klasse, de Brit Ran dolph Turpin. Om de titel in het vliegge- wicht, beschikbaar gekomen doordat de Brit Teddy Gardner zich heeft terugge trokken, zullen Terry Allen (Groot Brit tan nië) en Louis Skena (Frankrijk) tegen elkaar moeten uitkomen. De A.C.A.B. zoekt nog naar een uitdager voor de Europese vedergewicht kampioen Ray Famechon (Frankrijk) en naar een candidaat. die tegen Maurice Sandeyron (Frankrijk) zal moeten aantreden om de vacante titel in het bantamgewicht. Voor de vacante titel in het halfzwaar- gewicht zuilen de Fransman Hairabedian en de Italiaan Tontini tegen elkaar uitko men. Tenslotte zal de Duitser Heinz Neu haus zijn Europese titel in het zwaarge wicht moeten verdedigen tegen de Belg Karei Sys. De Zaterdag in Hilversum gespeelde landenwedstrijd tussen de tafeltennisteams van Nederland en Zweden is door de Zwe den met negen-nul gewonnen. De gedétailleerde resultaten, waarbij de namen van de Nederlandse spelers het eerst, worden genoemd, luiden: Pelser- Jonsson 12-21 18-21; Van Zoelen-Frede- riksson 7-21 21-13 15-21; Du Buy-Larsson 20-22 18-21; Pelser-Frederiksson 9-31 14-21: Du Buy-Jonsson 21-16, 18-21 20-22: Van Zoelen-Larsson 16-21 16-21; Du Buy- Frëderiksson 13-21 18-21; Pelser-Larssan 10-21 21-19 9-21; Van Zoelen-Jonsson 12-21 10-21. Zondag kwamen de Zweden aan de tafel tegen een ploeg uit Den Haag. Deze wed strijd werd door de Zweden met vijf-één gewonnen. De Zweden waren wederom te sterk voor onze landgenoten. Alleen Van der Spek kon na een spannende partij in drie games tegen Frederiksson de zege be halen (12-21 21-12 21-19). In de overige partijen kregen de Hage naars niet veel kans. De resultaten waren: HeemskerkFre deriksson 10-21 11-21; Van der Spek Larsson 18-21, 10-21; HoogendoornJons- son 11-21 12-21; Van der Spek-Frede- riksson 12-21. 21-12, 21-19; Heemskerk- Jonsson 7-21, 13-21; Hoogendoorn-Larsson 15-21, 19-21. ADVERTENTIE Geheel droog 37 ct. per kg Crawford, dc Australische tenniscrack, heeft zich in een dagblad uitgelaten over do kansen, welke Italië heeft in de inter zönefinale tegen de Verenigde Stalen. Italië heeft met moeite een drie-twee zege op India behaald en vooral de zege van Misra op Del Bello heeft Crawford ge ïmporteerd. Crawford prees de service van de ver tegenwoordiger van India en, zo voegde Crawford eraan toe, de kracht van Italië is tegengevallen. Daarom geef ik Italië geen kans in de interzönefinale tegen de Verenigde Staten. Een humoristisch voorval vond plaats, toen Gardini Misra had geslagen. Na de winnende slag van de Italiaan liepen beide spelers naar het net en met uitgestrekte armen sprengen zij tegelijk daarover hoen. Kennelijk was het de bedoeling geweest om elkaar do hand te drukken, maar door hun manoeuvre waren zij even ver als daarvoor.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 5