Hollandse gastheren verwelkomen de vissers Fenny Klut verwierf wisselmédaille de unie Vermoeidheid speelde ettelijke dammers parten Agenda voor Velsen Havenberichten DAMESMODEHUIS Visserij-varia Dieppe als vissersbasis Lerwick moest plaats afstaan aan de Franse Kanaalkust Puike prestaties bij de jeugd Fouten en lessen OLD CLOTHES NEW Kerstliederen klinken in Basiliek MAANDAG 15 DECEMBER 1352 6 Wim Berkhemer weer in Hervormd wijkhuis Plaatwellers op de planken IJMUIDENTURNDE Christelijk kinderkoor „De goede Herder" Olympische film voor SSH-leden DCIJ gaat op bezoek bij Wormerveer Feestavond van „Geel Zwart" Feestdagen en Groenteveilingen NA DE DAMAS-STRIJD Humanisme en DUW-kampen Jaarlijkse „Kerstmiddag" van de huisvrouwen (Van een verslaggever) MEER DAN DUIZEND Nederlanders ontvluchtten het kleine verblijf op hun logger en trokken de vreemde stad in om eens wat anders te hebben dan het dag en nacht jagen op de haring. Die kan men niet overlaten aan het weinige vertier dat Dieppe biedt, vertier, dat altijd moet eindigen in de bistros aan de haven. Want een man, en vooral een zeeman, is gauw uitgewinkeld en uitgewandeld. Men heeft het gelukkig snel ingezien, dat er iets voor onze vissers in Dieppe moest worden gedaan. Van 1924 af gebeurt dit reeds. Maar het is reeds van 1892, dat onze haringvissers bemerkten, dat zij niet vergeten werden. Het was de Vereniging Betsaïda, in 3892 te Vlaardingen opgericht en voorna melijk door de Gereformeerde Kerk ge protegeerd, die elk haringseizoen een pre dikant naar Lerwick op de Shetlands ten Noorden van Schotland, stuurde om daar des Zondags de vissers gelegenheid tot kerkgang te bieden. In het begin van het vangstseizoen vist onze haringvloot daar in het Noorden. En de schepen liepen des Zondags Lerwick aan. Enkele weken la ter viste men echter belangrijk Zuidelijker en een aanloophaven was er dan niet meer bij. Daarbij kwam, dat bij de voortgaande mechanisering van de vloot de schepen minder in Lerwick kwamen. Van 600 tot 800 man kerkbezoekers op één Zondag liep dit aantal sterk terug. De St. George kapel, door de Schotten beschikbaar ge steld, zag hoe langer hoe minder Neder landers: Lerwick had als aanloophaven afgedaan. Naar Frankrijk Maar Boulogne en Dieppe stonden voor de deur. Na de eerste wereldoorlog werd het hoe langer hoe meer gewoonte de laatste haring van de teelt in Het Kanaal te gaan vangen. De vissers hadden weer een aanloophaven: eerst Boulogne daarna hoe langer hoe meer Dieppe. En Betsaïda was er als de kippen bij om het verslapte contact weer op te nemen. In 1924 ging de Vlaardingse predikant H. J. Heida van de Gereformeerde Kerk, die reeds zovele jaren naar Lerwick was getrokken, met zijn echtgenote naar Bou logne. Maar hij had al gauw door, dat de meeste loggers Dieppe binnenliepen. Hij pakte de trein naar Dieppe, huurde een zaal van een der hotels aan de Boulevard, die 's winters toch leeg staan en bood daar gelegenheid tot kerkgang. Er kwam een leestafel, men kon schaken en dammen en een der bovenzalen werd al spoedig tot hospitaal ingericht, waar zieke vissers bij gestaan door enkele Nederlandse ver pleegsters, wat op verhaal konden komen. Lang heeft ds. Heida, die thans 77 jaar is en nog steeds verknocht aan het werk, dat hij nu van zijn studeerkamer uit leidt, deze arbeid in Dieppe verricht. Het jaar 1938 was het laatste voor onze haring visserij. Een jaar later brak de tweede we reldoorlog uit en toen de predikant in 1946 in Dieppe terugkeerde vond hij van hotel Bellevue, dat zo dikwijls het verza melpunt van de vissers was geweest, slechts de grondvesten. Dieppe had zijn zware tol aan de oorlog betaald, zeker niet in het minst bij de proefinvasie van 1942, die 3000 van zijn burgers het leven kostte en een deel van de stad in puin legde. Barakken tegen de grond Betsaïda kreeg een nieuwe vorm. Het Dieppe Comité werd opgericht, waarin zo wel de Geref. Kerk als de Herv. Kerk en de reders zitting namen. Het werk werd voortgezet, zelfs uitgebreid. Het gemeente bestuur van Dieppe stelde een barak ter be schikking in het Pare Jehan Ango, een houten behuizing, waarin eerst daklozen tijdens de oorlog en later krijgsgevange nen hadden vertoefd. In die barak verricht het Dieppe Comité nu nog het werk, maar voor het laatst. De barakken zullen over enkele maanden worden afgebroken. Het comité hoopt ech ter, dat de plannen voor een nieuwe Pro testantse kerk in Dieppe zullen worden gerealiseerd en dat bij dit kerkje (het oude werd in de oorlog verwoest) een recrea tiezaal zal komen, waarover het Dieppe Comité in November en December van elk jaar de beschikking zal krijgen. Nu is de barak echter nog een toevlucht voor vele honderden van onze vissers. Zij vinden er tijdschriften en boeken, zij kun nen er hun brieven schrijven, schaken, dammen en pingpong spelen. Zondagmor gen zaten er 300 vissers onder het gehoor van ds. De Kleer uit Schevcningen, die sprak naar aanleiding van het tekstwoord in Exodus 30 en de vraag stelde, of alle voorspoed, alle goede vangsten, wel als een zegen mogen worden beschouwd. De mens mag verlangens hebben, maar er geen voorwaarde van maken. Een zegen is, als God in onze nabijheid verkeert, ook aan boord van de logger. Het was een- kerkdienst, waar het koffiewater gezellig op de kachels stond te koken en Maart van Duyven, matroos van „De Hoop", het orgel bespeelde. Na de kerkdienst was er koffie met koek rondgediend door de predikan ten en hun echtgenoten, die, met het echt paar Thurmer, voor alles zorgden. Des avonds leidde ds. Moerenhout uit Katwijk aan Zee de dienst, sprekende over de ge lijkenis van de wijze en dwaze maagden. Film bij de bond Het tweede Nederlandse steunpunt in Dieppe is op de Boulevard. Daar zwaaien de bondsbestuux-ders van de Centrale Bond van Werknemers in het Transportbedrijf, Gerard van Houwelingen en zijn vrouw, de scepter. Zij wisten de hand te leggen op de benedenzaal van het in wederop bouw zijnde Hotel de la Plage, een welis waar kleine ruimte, maar met het vooruit zicht volgend jaar de beschikking te kun nen hebben over een grote zaal, die nog bij het hotel wordt gebouwd. Van Houwelin- Maandag 15 December Hervormd Jeugdgebouw, Rembrandtlaan, 20 uur: Film en lezing door Ned. Ver. voor Sexuele Hervorming. Rex, 20 uur: „Furie van de Kongo". Thalia, 20 uur: „Verboden huwelijk". Dinsdag 16 December Rex: Geen voorstelling. •Thalia, 20 uur: „Verboden huwelijk". gen komt ook reeds jaren in Dieppe en ditmaal had hij de beschikking gekregen over een aantal films, waaronder visserij films, die Zaterdag en Zondag worden ge draaid. Het kleine zaaltje was overvol en er was belangstelling van de zijde van het gemeentebestuur van Dieppe. Ook daar vindt de visser een tijdelijk tehuis waar hij rustig kan lezen en schrijven en iets terugvindt van wat hij thuis achterliet: belangstelling voor zijn persoon, huiselijke gezelligheid. Van beide centra waait de Nederlandse vlag. Stukjes Nederland in den vreemde, waar een prachtig sociaal werk wordt verricht. De Culturele Commissie van de Ned. Hervormde Gemeente te Velsen-Noord heeft voor haar culturele bijeenkomst, die Woensdagavond 17 December in het Her vormd wijkhuis aan de Dijckmansstraat wordt gehouden, de voordrachtkunstenaar Wim Berkhemer kunnen uitnodigen. Met het 'oog op het naderende Kerst feest zal hij het eerste deel van het Evan gelie van Johannes voordragen. De toneelclub van de personeelvereni- gïng ,,De Plaatwellerij" kan er eindelijk toe overgaan om haar reeds lang voorbe reide uitvoering te geven, die wegens de zalennood zo lang op zich heeft laten wachten. Zaterdagavond zullen de plaatwellers naar gebouw „Concordia" optrekken om daar de opvoering te zien van het blijspel in drie bedrijven van G. L. v. Prooyer- Bogaerds „De nieuwe veearts". De regie is in handen van de heer H. Geerlofs. De hallen van Dieppe. In de gymnastiekzaal van de Marnixschool te IJmuiden en van de voormalige school aan de Heidestraat te IJmuiden-Oost zijn de jaarlijkse onderlinge wedstrijden gehouden voor de adspirant-leden van de Chr. gym nastiekvereniging „IJmuiden". Op sportieve wijze betwistten de leden el kaar de prijzen en de bondsjury stond dan ook veelal voor moeilijke beslissingen, daar vele leden blijk gaven van opmerkelijk goe de vorderingen. Ook de toenemende presta ties van de afdelingen te IJmuiden-Oost, die nu voor de tweede maal aan deze wedstrij den deelnamen, vielen op en de jury was unaniem van oordeel, dat er door de leden van de vereniging het laatste jaar, dank zij de uitstekende leiding, goede vooruitgang is gemaakt. Van de zijde der ouders bestond grote belangstelling. Op Maandag 19 Januari 1953 zullen deze onderlinge wedstrijden voor de dames en heren plaats vinden in de Marnixschool. De voornaamste uitslagen waren: Adsp. dames: IJmuiden-West, le groep le prijs Femmy Klut 43 pnt. (wisselmédaille). 2e groep: le prijs Marie de Boer 33 pnt. 3e groep: le prijs Bep van der Vaart 33 pnt. Grote meisjes: le groep: le prijs J. Post 38 pnt. 2e groep: le prijs G. ten Napel 38 pnt. 3e groep: le prijs L. Kramer 37pnt. Meisjes B: le groep A: le prijs M. Lang broek 30'!i pnt. le groep B: le prijs B. Stam 28'/» pnt. 2e groep A: le prijs J. Post 27'/s pnt. 2e groep B: le prijs G. Zwart 311/» pnt. Meisjes A: 9 jaar: le prijs M. Zwaan 35'/s pnt. 8 jaar: le prijs A. Riedijk 35 pnt. 67 jaar: le prijs T. Bakker 36'/2 pnt. Bij de uitvoex-ingen van het Chx-istelijk kindex-koor „De Goede Herder" is men aan een grotere belangstelling gewend dan Zaterdagavond het geval was, toen de meisjes en jongens in het Nederlands Her- vormd Jeugdgebouw zongen. De wegblij vers hebben een goed concei-t gemist, het geen ze vooruit hadden kunnen bevroeden. Want de koorleider Joop Huizinga weet van de door hem en zijn Goede Herder koor gegeven uitvoeringen steeds iets bij zonders te maken. Ook deze zangavond muntte uit door een verkwikkende vlot heid van fris uitgevoerde, montere kinder liedjes. En dit alles met een bewonderens waardige zuiverheid en strak rhythme. Wandelliedjes zowel als canons, tweestem mige zowel als driestemmige koren, het liet zich allemaal even gemakkelijk zingen. Op zo'n aanvoerder als Huizinga mag men zuinig zijn, want hij moet er wel bijzon der slag van hebben met zijn kinderen om te gaan, gehoord de resultaten van zijn geduld vragend werk. Twee grote cantates fungeerden als hoofdschotels: „De Jaarkring" (een lief lijke verhalencyclus over de maanden van het jaar van de hand van Atie Dyserinck) en „De Schoonste" (welke sinds haar pre- mière in 1903 ontelbare malen geklonken heeft). Albert de Groot verricht zijn taak als accompagnateur bij dit soort uitvoeringen steeds met animo en - wat zeker even be langrijk is - met goede muzikale smaak. Als solist trad hij op met een geestige im provisatie, vol rake vondsten, over het schone lied „Aan de oever van een snelle vliet" en toonde daarmee een goede leer ling van Jacob Bijster en het Amsterdams Conservatorium te zijn. A. J. VAN DER WEIJDEN De leden van de gymnastiekvereniging S.S.H. kunnen Zaterdag 20 December pro fiteren van een mooie gelegenheid om in het Sportpaviljoen „Watervliet" de Olym pisch film van Helsinki te zien. Er zullen twee avondvoorstellingen zijn. Voor de ad- spirant S.S.H.-ers van 12 tot en met 15 jaar is de bijeenkomst op half zeven be paald. De oudere leden krijgen hetzelfde programma later, aangevuld met andere sportfilms en gevolgd door gezellig samen zijn. Grote jongens: le groep: le prijs A. Post 30K pnt. 2é groep: le prijs P. Noordzij 31 pnt. 3e groep: le prijs H. Schmid 33 pnt. Jongens: 9 jaar: le prijs J. Klut 30 pnt. 8 jaar: le prijs G. Zorgdrager 281/s pnt. 6—7 jaar: le prijs E. Schmid 27 pnt. Meisjes B, IJmuiden-Oost: le groep, le prijs L. Manten 361/e pnt. 2e groep: le prijs H. Koffeman 36 pnt. 3e groep: le prijs A. Mulder 34 pnt. Meisjes A: le groep: le prijs G. Meijer 35 pnt. 2e groep: le prijs L. Schol 33'/» pnt. Jongens, IJmuiden-Oost, le groep: le prijs G. Willemsen 35'/2 pnt. 2e groep: le prijs C. Manten 36'/2 pnt. 3e groep: le prijs K. Ol denburg 28 pnt. 4e groep: le prijs J. Streef- land 27 pnt. De hoofdklasse-competitie heeft vijf we ken stil gestaan en door het D.A.M.A.S.- tournooi is de oorspronkelijk vastgestelde volgende ronde verschoven naar de week voor Kerstmis. Volgende week gaat de com petitie dus weer draaien. Het eerste tiental van D. C. IJ. gaat cp visite bij damclub Wormerveer en daar de D.C.IJ.'ers 4 punten en de Wormer dammers 1 punt hebben in deze Noordhollandse hoofdklasse-competitie, gaat het Dinsdag in Wormerveer spannen. Verder spelen G. S.Haarlemse Damclub; Oosterkwax-tier ontvangt Jozeph Blankenaar; St. Bavo ontvangt Weesp (en kon wel eens winnen). Door Comb. Groot tegen O. D. V. wordt een plaatselijke ontmoeting. C. D. A. kan ook best nog enkele punten gebruiken en krijgt deze week een kans tegen Zaandam. De contactbijeenkomsten van cle suppor tersvereniging „Geel Zwart" blijken grote opgang te maken, want voor de feestavond, die Zaterdag in ,,'t Centrum" te Beverwijk is gehouden, was zoveel belangstelling, dat de zaal bijna te klein was. In zijn ope ningstoespraak verheugde voorzitter C. Stijnman zich daarover, maar nog meer over het gx-oeiende ledental van Geel Zwart, dat er vorig jaar met de minder prettige vooruitzichten van Kinheim heel anders uitzag. De „P.W.-boys", die hun medewerking verleenden, oogstten met een cabaret- programma een buitengewoon succes. Hun optreden met cowboy-songs was waarlijk voortreffelijk. Pittige, rhythmische voor dracht van de liedjes, die spontaan wer den meegezongen, oogstte veel succes. De accordéonnist Cor de Bruin wist na een schuchter begin met zijn potpourri's het juiste contact le vinden. Ook de goed ge zongen Levensliedjes van The Dikla's kre gen veel waardering. Een vrolijke finale sloot dit uitstekende programma af. Vooi'- zitter Steijnman dankte het gezelschap voor de medewerking en schonk de dames bloemen. Kinheims voorzitter, de heer E. Sanders, bracht het bestuur van Geel Zwart alle hulde voor het opbouwende werk voor de voetbalclub. Hoewel Gcel-Zwart volgens sommigen vorig jaar was gedoemd te ver dwijnen, stond nu onomstotelijk vast, dat de supportersvereniging iets presteert, maar nog meer kan doen als alle belang stellenden haar steunen. Ondanks het eivolle Centrum-zaaltje volgde een gezellig bal op muziek van De Tosca's. Zondag 14 December kwamen de haven van IJmuiden binnen Irene N. van Swansea. Thamcslight van Swansea. Orestes van Rotterdam. Argos van Suriname. Pasehol van Norrköping. Amstel- land van Las Palmas. Alstern van Otter backen. Drittura van Hamburg. Jans van Londen. Mentor van Port Said. Eleonore van Rotterdam. Amsteldiep van Mobile. Frisian Coast van Newcastle. Falcon van Londen. Berkelstroom van Hull. Onega van Moer- mansk. Nero van Lissabon. Memel van Ham burg. Neptunus van Karlshamn. Albatros van Norrköping. Fram van Kalmar. Vertrokken zijn: Arcturus naar Kotka. Del- finus naar Vlekkefjord. American Judge naar Rotterdam. Tim naar Kopenhagen. Ulmbröder VII naar Stockholm. In de Kerstweek wordt de groente veiling gehouden op 22 en 23 December. In de Nieuwjaarsweek veilt men op 29 en 30 December en 2 Januari. ADVERTENTIE Hot middeii on hetero genre Voor de chic ..UNIC" Meeuwenlaan hoek Cederstraat IJmuiden-Oost - Tel. 1206 KENT U ONS SPAARSYSTEEM? Het is belangwekkend de resultaten van de spelers na de grote DAMAS-strijd onder de loupe te nemen. Om met de onderste te beginnen: de rode lantaarn-drager van dit tournooi was Den Hartogh uit Utrecht. Zijn resultaat: 4 punten uit 11 partijen, bleef beneden de verwachtingen, die men omtrent deze hoofdklassespeler had ge koesterd. Den Hartogh heeft wel wat pun ten vex-speeld door het onjuist verdelen van de beschikbare speeltijd. Het tempo was 60 zetten in twee uur en dan is het onjuist als voor de eerste 40 zetten 7 kwartier woi-dt opgebruikt om dan voor de laatste periode van 20 zetten slechts een kwartier over te houden. Juist in de periode na de 40ste zet is het spel veelal het meest gecompliceerd van de hele partij. En daarom speelde de steeds in tijdnood verkerende Utrechtenaar ook Noome en Lai'os konden er van mee praten door gedwongen vlug spel vaak zwak en dus fout. Buiten vei-wachting haalde Berk uit Haarlem nog drie overwinningen binnen. Zijn beste partij speelde de man uit Haarlem tegen Gordijn. In het eindspel vei-loor hij dit remise-spel door een blun- dertje, een euvel waaraan de DOS-speler zich nog wel meer een kostbaar punt zag ontgaan, maar de elfde plaats uit 11 par tijen (6 punten) was zeker niet onverdien stelijk. De 10e plaats veroverde Noome met 7 punten. Dit i-esultaat is hem zelf en ons wat tegen gevallen. Als excuus geldt voor hem een lange werkdag, de reis van Utrecht naar IJmuiden en dan na het in spannende spel maar weer naar Utrecht terug, om na een korte nachtrust zijn dage lijkse arbeid te beginnen. Op de negende plaats kwam met negen punten de Italiaan Fanelli. Oorspronkelijk werd in Italië op de 64 ruiten gespeeld. Ên ADVERTENTIE Uw k.'sding binnen één dag gereed Koningsplein 10 - Tel. 4886 Kerstmis nadert en de koorschool van dr. Kat oejent in de basiliek van St. Bavo. voor zijn zorgen. de resultaten van Fanelli en Saletnik be wegen zich nog steeds in stijgende lijn op 100-ruitig box'd. Fanelli heeft overigens een grondige studie gemaakt van de Hollandse theorie. Reeds nu beweegt zijn spelontwikkeling zich op sterk hoofdklasse-peil. En wij voor spellen, dat Fanelli met de aanleg van de geboren speler in het volgende internatio naal damtournooi betere resultaten gaat behalen. Op de achtste plaats kwam de man uit Lyon, Fankhauser, terecht. Ook dit resul taat viel wat tegen. Fankhauser is een der stex-kste Franse spelers, maar vermoeid heid na 7 weken spelen en reizen in geheel Nederland is de grondoox-zaak van zijn minder goed resultaat. Op de zevende plaats arriveerde de IJmuidenaar Laros met 11 punten uit 11 partijen. In de aanvang van dit toui-nooi had men Laros als een der ernstigste can- didaten voor de bovenste plaats genoemd: zijn eerste nederlagen tegen Noome en Du- kel schakelden hem echter volkomen uit voor de eerste plaats. En toen Henk er weer wat in kwam, was van her-stellen geen spi-ake meer. Eén zwak punt zal Laros echter beslist moeten herstellen: In de partij sneller beslissen en meer vertrou wen op zijn intuïtie! Dat deze DCIJ'er er lex'ing uit heeft ge trokken voor de komende strijd om het kampioenschap van Nederland, in Februaxü 1953, is boven twijfel verheven. Een sieraad van het tournooi was de 66- jarige „papa" Bonnard. De zesde plaats met 12 punten bleef beneden het kunnen van deze Franse speler, maar hoe kan het ook andei-s. Eerst 4 weken wereldstrijd en dan nog eens een lang niet mak toornooi. Vermoeidheid is dan ook oorzaak van zijn minder goede resultaat. De Noordhollandse kampioen v. d. Sluis bezette de vijfde plaats. Deze Amsterdam mer heeft een onaangename ervaring in IJmuiden opgedaan: hij verloor twee par tijen van Dukel en Laros. In het midden van het tournooi zakte v. d. Sluis wat af en hij liet enkele gewon nen partijen op x-emise uitlopen. Maar het is een kundig speler, die in de toekomstige strijd om het kampioenschap van Nederland goed naar voren zal kunnen komen. Op de 2e, 3e en 4e plaats kwamen met 14 punten Wim de Jong, Gordijn en de Italiaan Saletnik aan. Door het gecompliceerde systeem van SonnebornBerger is er een beslissing ge kregen, doch volgens de heer R. C. Keiler heeft de rekencommissie die roezemoezige Vrijdagavond bij het vaststellen van de 2e en 3e plaats een fout gemaakt. Gox-dijn werd als 2e en Saltenik als 3e aankomende uitgeroepen en dit moet vol gens de heer R. C. Keiler andersom zijn. De Italiaan is 2e en de Hagenaar Gordijn 3e. In speelkracht ontlopen de gelijk aange komen spelers elkander overigens niets. Gordijn is stei-k, maar heeft zwakke mo menten tegen minder sterke spelers. Hij blijft voor elk toui-nooi een ernstige can- didaat voor de eerste plaats. Saletnik gaat steeds beter spelen. Men moet grote bewondering hebben dat deze speler zulk een speelki-acht zonder veel theox-ie-studie kan ontwikkelen. Omdat zijn materiaal in het eindspel veelal strategi sche nadelen vertoont, lopen er nogal veel „goede" partijen voor hem remise. Wim de Jong won zes partijen, doch ver loor er drie. Hij nam en neemt zeer grote risico's en blijft in ieder tournooi een kracht voor de bovenste plaats. De door hem gewonnen beker van de IJmuider Courant was zo helemaal verdiend, omdat hij van drie buitenlanders, Saletnik, Bon nard en Fanelli won en met Fankhauser remise speelde. Met drie punten voorsprong op Gordijn, Wim de Jong en Saletnik behaalde de IJmuidenaar Dukel de eerste plaats met de hoge score van 17 punten en de IJmuide naar kan op een zeer goede wedstrijd terugzien. De enige partij, waarin hij zich bedreigd heeft gevoeld, was die tegen Gor dijn, doch, eenmaal in moeilijkheden, wist hij op krachtige wijze remise te forceren. Tegen Bonnard verzuimde hij in een 11 om 11 stand winst, doordat de Fransman met een verrassend offer kwam. Het nadelige eindspel leidde Dukel daarna echter fraai tot remise. Wat de oi-ganisatie betreft: wedstrijd leider Nic. Blom heeft uitstekend geleid. De zaal waarin werd gespeeld was voor sommige dagen voor het publiek wel wat le klein, maar de heer Marcelis verdient met zijn personeel een woord van dank Vasten, vast duurder. Zaterdag was op de IJmuidense vismarkt de nadering van de twee Katholieke vastendagen in deze week al mei-kbaar en de rondvis, waax-van de voorraad tot de aanvoer van de Vikingbank beperkt bleef, ging dan ook vlot van de hand. Grove schelvis was uitermate gewild en varieerde van f 50 tot f 55 per kist, terwijl de braadschelvis geen slecht figuur sloeg met f 45 tot f 38 per kist. Voor de grove gestripte wijting kwam f 25 tot f 22 binnen en de dichte kwalitei ten bi-achten gemiddeld f 18 tot f 20 in het laatje. Tong ging minder vlot, waardoor de gro- vc kwaliteit f 2,60 haalde en de overige long niet hoger kwam dan tot f 1,25. Gro ve slips lieten zich naar verhouding rede lijk betalen met f 1,10 per kilo. Vikingbank volop. De enige visboot van deze Zalerdagmarkt boekte zoals wel verwacht kon worden, een mooi x-esultaat. Het schip maakte, naar wij Zatei-dag al konden melden, een eindbesomming van f 26.120 voor een tiendaagse reis op de woelige Nooxxlzee. De Gelria, die een tien daagse Noordzeetocht achter de rug had, maakte voor de haring f 10.130. Van de overige verse haringaanvoerders werd de Robert William (KW 123) de beste met f 7600 en van de verse visloggers kwam de KW 24 veruit aan de top met de pracht- besomming van f 11.240. Vandaag ruim voldoende. De markt van vanmoi-gcn zat ruim in de vis: voor de vroege beux-ten kwamen aan bod de Flamingo (400 Noordmakreel, 150 schel vis en piepers, 90 dichte wijting, 220 dich te dito's, 80 kabeljauw en gul, 65 radio, 30 varia, de Bloemendaal met 350 Noordma kreel, 45 schelvis en piepers, 75 wijting, 55 kabeljauw en 20 radio, de Norma met 170 Noordmakreel, 130 schelvis, 100 wij ting, 25 radio, 285 gul en koolvis, 90 rog en poon, de Pelten met 400 haring en in de late beurt zaten de 15 loggex-s met 22000 kilo tong, 500 schol, 100 wijting, 35 tai-bot, 75 divex-sen, plus 19 kotters die voor 12000 kilo tong, 500 kisten schol en 150 kisten diversen zorgden. Voor Woensdag. Als sollicitanten voor de middenweekse markt worden de Johan nes Polderman en de Bex-gen verwacht, die geen van beide nog een vangstopgave vei'streklen. Binnenkomstprognose. Van de traw- lervloot waren Zondag de volgende sche pen nog buiten: Polderman (2 Dec.), Duy- vis en Bergen (4 Dec.), Hoop, Medan en Limbui'gia (5 Dec.), Sumatx-a (6 Dec.), Eli (8 Dec.), Vios, Haaxdem, Zeelandia, Eve line en Tubantia (9 Dec.), Mai-y (10 Dec.), Tzonne en Herman (11 Dec.) en de Antje en de Van Hattum (13 Dec.), Marktprijzen. Gr. tong 2,70-2,20, gr.m. tong 1,50-1,36, kl.m. tong 1,621,40, ld. tong I 1,70-1,42, kl. tong II 1,16-0,96, tarbot I I,92-1,60 per 1 kg. Tarbot III 71-67, tarbot IV 41-38, gr. schol 49-42, gr.m. schol 50-43, kl.m. schol 53-44, kl. schol I 44-42, kl. schol II 41 27, schar 22-20, v. hai-ing 14,50- II,10, makreel, 35,50-21, gr. schelvis 60-57, gr.m. schelvis 51-47, kl.m. schelvis 48-47, kl. schelvis I 48-45, kl. schelvis II 41-39, wijting 25-12, gx\ gul 46-42, midd. gul 40- 32, kl. gul 24-23, poontjes 19-18, kl. koolvis zw. 28,50-26, kl. koolvis wit 34-32 per 50 kg. Gr. kabeljauw 240-200, gr. koolvis zw. 68-64, gr. koolvis wit 80-74, gr. leng 90-82 per 125 kg. Visaanvoer. 400 kisten tong en tarbot, 195 schol, 12 schar, 3695 haring, 211 ma kreel, 125 schelvis, 540 wijting, 27 kabel jauw en gul, 4 leng, 10 poon, 81 koolvis, 20 diversen, totaal 5320 kisten. „Wij zijn geen Christelijke natie meer' Zondagmox-gen heeft de heer H. C. Schonk in hét bovenzaaltje van het Rex- Theater voor leden van het Humanistisch Vex-bond, afdeling Velsen-IJmuiden, een lezing gehouden over het onderwex-p: „Geestelijke verzorging in de DUW-kam pen". De heer Schonk koppelde en kele algemene opmerkingen aan een aantal voorbeelden persoonlijke ervax-ingen uit de praktijk vast. Hij begon met de stel ling, dat Nederland dikwijls een Christe lijke natie genoemd wordt. „Het is het niet meer. Hetgeen blijkt uit recente gegevens hieromtrent. Van de Nederlandse bevol king kwalificeert zich 17 als buiten ker kelijk. Voor Amsterdam is zulks 45 en voor de Zaansti-eek zelfs 60 Een pater die over dit ondei-werp een brochure heeft geschreven, zegt: In elk DUW-kamp zijn een dominéé en een aal moezenier wei-kzaam. Een deel van de ar beiders heeft geen godsdienst, doch is aan gewezen op de dominéé. Dat deze mensen zich daarmee dikwijls niet kunnen vei-eni- gen in hun goed recht" „Zij wilden dus een eigen geestelijke ver- zox-ging", aldus vervolgde de heer Schonk, „gebaseerd op humanistische grondslagen. Een ongodsdienstig mens is niet geholpen met een verwijzing naar kerk en gebed. Het Humanistisch Verbond heeft korte lings van regeringswege toestemming ge kregen geestelijke verzorging te activeren in DUW-kampen. Wij wilden ons beslist niet spiegelen aan de chxistelijke zielszorg, daar deze primair bestaat uit evangelisa tie-arbeid; het brengen van de mens tot God en pas secondair uit het steunen en helpen van de ai-beider iix zijn levens moeilijkheden. Wij hebben dit laatste juist de grootste waarde toegekend. Op de tweede plaats komt bij ons de prediking van de Huma nistische grondslagen en het wekken van besef van de geestelijke en zedelijke ach- tergronden van het leven. Het is dus louter een gerichtheid op intermenselijke steun. Dat dit dringend noodzakelijk is bewijst het feit, dat er steeds weer gewezen wox-dt op de dreiging van geestelijke vervlakking, waaraan men tegenwoordig, in vrijwel alle geledingen van de maatschappij, blootstaat. Hiervoor is een voortdurend zorg vereist. En de Humanistische geestelijke verzor- gers in de DUW-kampen zijn hier wel de gelijk van doordrongen", aldus besloot de heer Schonk. Dinsdag 23 December komen de Vel- sense huisvrouwen in de zaal van „Zomer- lust" aaix de Hoofdstraat in Santpoort bij een voor een Kerstmiddag. Mevrouw C. Hageman-Verhagen uit Lei den declameert en het dameskoorlje onder leiding van mevrouw Q. Mechanicus- Klomp brengt Kerstliederen ten gehore.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 8