Goede prestatie van Heemstede: gelijkspel tegen favoriet Rapid STREEFLAND Politie wachtte komst van twee inbrekers af Kort en bondig „De andere wereld" Koopt nu: Prof. Romme's afscheid van De Volkskrant Dit jaar nemen 54 teams deel aan het scholentournooi DE TAFELTENNISC OMPETITIE Brandse versloeg al zijn tegenstanders „BALLET RECITAL VOORDRACHTENREEKS Luidsprekers Poging tot plegen van overval in Haarlemmermeer voor het hof Critiek op Ommelanden in Groninger Zuivelbond Kerkelijk Nieuws Dr. J .L. van Lier overleden Amsterdams Museumplein in discussie Accountant uit Üegstgeest voor de rechtbank Productie van melkwol wordt niet hervat Biljarten Om de Houwelings-beker Haarlemmers slaagden voor examen zwarte band Kanosport STADSSCHOUWBURG Weest bij de hand en koopt bij WOENSDAG 17 DE-OE-MBER 1952 In hoger beroep had zich Dinsdag voor het gerechtshof te Amsterdam te verant woorden de tweeënzestigjarige T. C. te Haarlem, die op 2 October door de Haar lemse rechtbank was veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes jaar met aftrek van voor-arrest. Hem was ten laste gelegd diefstal van een fiets (de rechtbank sprak hem destijds hiervan vrij) en poging tot diefstal in vereniging in het perceel 743 aan de Aalsmeerderweg te Haarlemmermeer, bewoond door H. van den Heuvel, door mid del van braak, vergezeld gaande met poging tot geweldpleging of bedreiging tegen Van den Heuvel. De eis van de officier van justitie was destijds tien jaar en acht maanden gevangenisstraf. Het betrof de zaak tegen de Haarlemmer die met een stadgenoot zou hebben afge sproken een overval te plegen op een alleen wonende landbouwer in de Haarlemmer meer. Laatstgenoemde heeft de Haarlemse politie op de hoogte gebracht, waarna de rijkspolitie werd gewaarschuwd. Toen C. in de late avond van 4 April met zijn stad genoot op de boerderij verscheen, zaten in de huiskamer met de bewoner drie leden van de Rijkspolitie. Als getuigen werden de leden van de politie gehoord, die verklaarden rustig de komst van verdachte en diens makker af gewacht te hebben. Zij hadden de land bouwer op de hoogte gesteld van het voor nemen van T. C. en daarom werden zij in de huiskamer toegelaten. Het licht in de boerderij was uit op het ogenblik dat het tweetal Haarlemmers per fiets het erf op kwam. Men zag beiden naar de achter kant van de boerderij gaan. Vermoed wordt, dat de bezoekers met een breekijzer de schuur geopend hebben en dat T. C. een in de schuur staande fiets heeft gehaald en op het erf heeft gezet. Volgens de poli tiemannen zijn de mannen geruime tijd in ae schuur geweest. Daarna kwamen zij in de keuken en vervolgens in een gangetje, waarop de keuken, de huiskamer en een uitgang uitkomen. Toen de deur naar de huiskamer langzaam open ging trad de opperwachtmeester Roodenhuis naar bui ten en viel een indringer aan. Het bleek hem, dat hij de „verkeerde" gegrepen had en wendde zich vervolgens tot de ander (T. C.) die een weg naar het erf zocht. C. had een breekijzer in zijn hand en tijdens een worsteling kreeg de politieman een klap met dit ijzer tegen zijn hoofd. Met behulp van de andere politiemannen is ver dachte overmeesterd en naar het bureau van politie te Hoofddorp overgebracht. De opperwachtmeester bleek niet ernstig ge wond te zijn. De tweede Haarlemmer werd terstond in de gelegenheid gesteld naar huis terug te keren. Verhoor van de verdacht Tijdens het verhoor van verdachte deelde (Van onze parlementaire redacteur) Prof. Romme's aftreden met ingang van het nieuwe jaar als politiek hoofdredac teur van De Volkskrant heeft op begrijpe lijke wijze in politiek journalistieke als ook in politieke kring heel wat opzien ge baard. Sommigen uitten reeds enige jaren geleden de mening, dat het ongewenst en onjuist was het politieke hoofdredacteur schap van een dagblad met de functie van politiek, namelijk Tweede Kamerfractie leider, gepaard te doen gaan. De krant in kwestie zou daardoor onvoldoende zelf standigheid kunnen ontplooien, bijv. te genover de fracties. Verder werd eveneens als een bezwaar geopperd, dat onwillekeu rig de politieke hoofdredacteur in andere hoedanigheid, te weten die van aanvoer der van zijn partij, van bepaalde feiten en verschijnselen ten behoeve van het blad, waaraan hij verbonden was, gebruik zou kunnen maken. Intussen diene hieraan ter stond te worden toegevoegd, dat prof. Romme naarstiglijk en eerlijk getracht heeft, minder gewenste gevolgen van die persoonlijke unie te voorkomen. Zo oefen de hij in feite in 1951, toen hij „informa teur-formateur" was, en insgelijks dit jaar gedurende de kabinetsformatie, zijn func tie van politiek hoofdredacteur niet uit: hij onthield zich van publicaties over het geen hij onder het zegel van geheimhou ding of vertrouwelijkheid in zijn parle mentair staatkundige functie had verno men De critische gevoelens, die in politieke groepen en organisaties tegen de Rom- miaanse twee-eenheid „fractieleider-poii- tiek hoofdredacteur van de Volkskrant" bestonden golden vooral het feit dat ge noemd blad het orgaan is van de Katho lieke Arbeiders Beweging, terwijl prof. Romme als staatkundig leider van de K.V.P. op de bres had te staan en staat voor handhaving van de eenheid tussen de uiteenlopende richtingen binnen de partij. Nu kan men zich zonder grote in spanning voorstellen dat de K.A.B. menig maal tegenover conservatiever elementen in de K.V.P. aan een forser geluid de voor keur zou hebben gegeven, dan aan hetgeen de politieke hoofdredacteur via haar or gaan liet horen. Wanneer hij de pen ter hand nam kon hij noch wilde hij zich plots van zijn jasje van aanvoerder van de K.V.P.-fractie ontdoen. Dit zou hij met zijn verantwoordelijkheidsbesef nooit in over eenstemming hebben kunnen brengen. Zo is dan verklaarbaar dat men bij de Volks krant allengs de bestaande toestand toch onbevredigend begon te vinden. Het moge waar zijn, dat anderzijds sommige meer rechtse elementen in de K.V.P. niet konden waarderen, dat de fractieleider schreef zoals hij schreef, maar het is toch het in zicht van de K.A.B. respectievelijk van De Volkskrant geweest dat geleid heeft tot beëindiging van prof. Romme's functie aan dat blad. En men is er dan ook volkomen naast zo men meent dat aandrang uit de partij de oorzaak zou zijn. Voor staatkundig Nederland betekent het een verlies, want juist de artikelen van ^nmme lazen ook zijn politieke tegenstan ders met grote belangstelling. Zijn politiek oofdredacteurschap vormde dan ook voor o. voor wie de bovengeschetste bezwaren direct konden gelden, een bijzondere •rekkelijkheid. Een levendig element in politieke gemeenschap zal dus teloor - in. Het besluit, waartoe de leiding van De "''lkskrant tezamen met prof. Romme Hs op 30 October jl. is gekomen, bete- geenszins een eerste stap op de weg verandering in het leiderschap van K V.P.-fractie in de Tweede Kamer, n heeft, naar ik verneem, alleen te ma- i met de verwezenlijking van een door D' Volkskrant gekoesterde wens. hij mee in het voorjaar in het gebouw van Sociale Zaken te Haarlem een hem toen onbekende man ontmoet te hebben. Deze bleek later S. te zijn. Laatstgenoemde opperde het plan een roofoverval te plegen op een alleen wonende landbouwer in Haarlemmermeer. Verdachte voelde voor het plan, want hij had gebrek aan geld. Van de ondersteuning van 17 per week kon hij niet leven. S. vertelde hem verder aldus de verdachte dat de landbou wer een bedrag van 10.000 in huis had. President: „Heeft u dit niet van een ander gehoord?" Verdachte ontkende dit. Hij is in de avond van 4 April mee gegaan naar Haar lemmermeer, doch hij verklaarde er achter af veel spijt van te hebben, want S. had de boel verraden. „Als het plan van mij was uitgegaan, dan had ik iemand mee genomen, die net zo safe is als ik", voegde C. er aan toe. Wat het bezoek aan de boerderij betreft, deelde verdachte mee, geen fiets gestolen te hebben. Dat heeft S. gedaan. Deze heeft de zaak in de schuur geleid en van S. is onder andere het plan uitgegaan de land bouwer met een touw te binden. C. gaf ook een beschrijving van het optreden van de politiemannen; een van hen heeft hem ern stig mishandeld en dat vond hij niet nodig. Ook is er geschoten. President: „U was toch in het bezit van een ijzer, waarmee u een klap- op het hoofd van een opperwachtmeester hebt gegeven. Het is te begrijpen, dat de politie daarna straf is opgetreden." Op een vraag, waarom verdachte in be roep is gegaan, zeide hij, dat hij de straf te zwaar vindt. Het plan is niet van hem uitgegaan en een overval is niet gepleegd. President: „U is een poging ten laste gelegd en u geeft toe daaraan te hebben meegewerkt." Als getuige a décharge werd een Am sterdamse grondwerker gehoord, die mee deelde vorig jaar zekere S., die ver moedelijk dezelfde is, waarover T. C. ge sproken heeft, in ae strafgevangenis te Arnhem ontmoet te hebben. S. had de grondwerker verteld aan een zaag te kunnen komen, als hij tabak zou ontvangen. Later werd de Amsterdammer bij de directeur van de gevangenis geroe pen, omdat S. had meegedeeld, dat hij in het bezit kon komen van een zaag. S. draaide dus de feiten om. De verdediger, mr. E. Brautigam, had S. als getuige a décharge opgeroepen; deze was echter niet verschenen. Verdachte zeide gehoopt te hebben, dat S. iets zou verklaren om hem te ontlasten. Het is mogelijk, dat het geweten van S. zou spreken. Verdachte zag van het horen van de getuige af. Acht jaar geëist De procureur-generaal achtte de diefstal van de fiets niet bewezen. Wèl was hij van mening, dat verdachte gepoogd heeft in te breken en meegewerkt te pogen een roof overval op de landbouwer te plegen. De procureur herinnerde er aan, dat ver dachte reeds vijfentwintig vonnissen achter de rug heeft. Hij was van mening, dat de maximumstraf van acht jaar op haar plaats is en eiste deze straf, omdat de straf van de rechtbank te licht is. Mr. Brautigam bestreed het ten laste ge legde. Er zijn geen verklaringen afgelegd door een zekere S. en daardoor staat het voor hem niet vast, dat verdachte zich aan de poging een roofoverval te zullen plegen, heeft schuldig gemaakt. Pleiter concludeer de tot vrijspraak. Het hof zal op 30 December uitspraak doen. Tijdens de algemene vergadering van de Groninger Zuivelbond, die gisteren in Groningen is gehouden, heeft de voorzit ter, de heer R. Visser, scherpe critiek ge leverd op het beleid van de Coöperatieve Zuivelfabriek „De Ommelanden". De voor zitter stelde voorop dat geen van de leden van de Zuivelbond partij is in het bij deze fabriek ontstane geschil, maar niettemin meende hij dat zij niet slechts toeschou wers kunnen zijn bij de „tragedie", die in deze maanden in de provincie Groningen wordt opgevoerd. De staking is onproduc tief en niet verantwoord. Dit is temeer zo in onze hedendaagse samenleving, nu bij al het verschil van inzicht toch gestreefd wordt naar meer samenwerking in onze bedrijven. Botsingen als bij de staking bij „De Ommelanden" moeten worden voorkomen. Wanneer dit niet gebeurt, aldus de heer Visser, toont men niet voldoende begrip te hebben voor de sociaal-economische toe standen. Des te ernstiger wordt dit alles wanneer men daarbij niet tot een oplos sing kan en wil komen, door elke bemid delingspoging van de hand te wijzen en zelfs deze pogingen thans niet meer wenst. Sprekende over de aangekondigde verkoop van het bedrijf zei de heer Visser, dit uit coöperatief standpunt bezien een zeer be denkelijk verschijnsel en onbegrijpelijk te vinden. Wanneer met de toestemming van een coöperatie zo gehandeld wordt, blijft van het principe weinig over. Men heeft dan van het ontstaan en de ontwikkeling van de coöperatie weinig begrepen. De voorzitter vroeg zich af of hier an dere beweegredenen zijn dan de staking, die tot het besluit tot verkoop hebben ge leid. In een reeks van jaren heeft men een bedrijf gesticht en uitgebouwd en daarin veel geïnvesteerd. Maar toch zeker niet met de bedoeling het daarna in hoog tem po te vernietigen. Wanneer men een liqui datie wil om en door de staking, dan acht ik dit een zeer slap uitgangspunt, aldus spreker. BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Twee trawlers met een gezamenlijke be somming van f 46.500: de ..Bergen" f 23.600; Limburgia f 16.900; Shamrock f7790; De Hoop f216.100. Een logger HD 87 f 6100. BINNENLAND Met ingang van 1 November 1952 is be noemd tot directrice van de stichting Ne derlands Impresariaat mejuffrouw M. Schill. In November is bjj alle Nederlandse spaarbanken ingelegd een bedrag van f85,6 millioen en terugbetaald ƒ69.4 millioen, zo dat f 16.2 millioen is gespaard "(in October f7,1 millioen). In de maanden JanuariNo vember 1952 is een spaaroverschot bereikt van f79 millioen. In dezelfde periode van 1951 werd een bedrag van f 130 millioen ontspaard. De gehele apotheek van de arts O. te Berkel, die wegens verdenking van moord op zijn echtgenote in arrest wordt gehouden, is op last van de geneeskundig hoofdinspec teur vernietigd. Bij het onderzoek waren in een groot deel der aanwezige geneesmid delen sporen van cyaankali aangetroffen Voor een verlof van twee maanden is gistermiddag per K.L.M. de gouverneur van Nieuw Guinea, de heer S. L. J. van Waar denburg op Schiphol aangekomen. Tijdens zijn verlof zal de heer Van Waardenburg overleg plegen met diverse regeringsinstan ties. De 30-jarige Hagenaar G. W., die ver leden week bewusteloos op een trottoir in Brussel werd aangetroffen, wordt er van verdacht de auto. die hij in Nederland huur de, in Antwerpen te hebben verkocht cn van het geld goede sier te hebben gemaakt. W. beweert de auto in Antwerepn te heb ben achtergelaten en naar Brussel gegaan te zijn. Wat er daar met hem is gebeurd weet hij niet. De boot naar Marken is Dinsdagavond in Monnikendam in het ijs blijven steken. Tweehonderd arbeiders die hun huis niet konden bereiken, werden in Monnikendam ondergebracht. De loten, waarop in de Dinsdag gehou den trekking der Staatsloterij de honderd duizend en de vijftigduizend zijn gevallen, zijn alle in Amsterdam, Den Haag en Rotter dam verkocht. De stichter van de „Bond zonder naam", Henri de Greeve, vertoeft reeds lange tijd voor herstel van zijn geschokte gezondheid in een door vrienden geschonken huisje bij Nijmegen. Op de Eerste Kerstdag zal hij zijn zestigste verjaardag vieren. Er heeft zich een comité gvormd. om hem op die dag een huldeblijk aan te bieden. Op Schiphol arriveerde uit Sydney de K.L.M.-Skymaster PH—TAS. De lading be stond uit duizenden papegaaien, kroondui- ven, kakatoes en casuarissen. De meeste vo gels zijn bestemd voor Nederlandse hande laren. De horeca-bedryven en de V.V.V. in Breda hebben een commissie gevormd, die zal waken tegen prijsopdrijving in horeca bedrijven. Dit is gebeurd naar aanleiding van een groot aantal klachten over de te hoge prijzen, die in het afgelopen seizoen werden gevraagd. Ongeveer 20 pet. der horeca-be- drijven heeft zich waarschijnlijk aan over vraging schuldig gemaakt. In Amersfoort zal een permanente „jeugdstad" worden ingericht. De inrichting zal geschieden naar Scandinavisch voor beeld. Het gemeentebestuur heeft een ter rein beschikbaar gesteld. Zwolle, Zaandam en Alkmaar hebben reeds een „jongensstad". Deze zijn evenwel slechts gedurende enkele weken in de zomermaanden geopend. In Amersfoort wordt de „jeugdstad" perma nent. HAARLEM EN OMGEVING De afdeling Haarlem van de Neder landse Christen Vrouwenbond houdt Vrij dagavond in gebouw Molenaerstraat 8 een Kerstwijding waarop de voordrachtkunste nares mevrouw R. BonsetHorst zal decla meren. De heer J. A. Beun te Haarlem is aan de rijksuniversiteit te Leiden geslaagd voor het doctoraal examen wis- en natuurkunde. Ten bate van de vereniging „Vrienden van de H.O.V." geeft Haarlems Trio (be staande uit de musici Jan Hoeben, Onne van de Klashorst en Fred Luyken) op Vrijdag avond 19 December een uitvoering in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum. Een drieënzeventigjarige voetgangster stak Dinsdagmiddag ter hoogte van perceel Jansweg 34 voor een geparkeerde auto de weg over zonder op het verkeer te letten. Zij werd door een bestelauto aangereden en liep een hersenschudding en een wonde aan het voorhoofd op. Per auto is zij naar het Sint Elisabeths Gasthuis overgebracht. Na het aansteken van een patroleum- vergasser zijn gisteravond kwart voor zeven een schoorsteenloper en een gordijn in brand geraakt in een perceel aan het Hasselaers- plein. De bewoners hebben het vuur geblust. De brandweer was ter plaatse, doch behoef de niet op te treden. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Kampen, H. A. van Slooten te Wierden. Geref. kerken Beroepen te Lioessens, Th. Boersma te Uithuizenneeden. Beroepen te Nederhorst den Berg, S. v. Bekkum te Giessen Oud- en Nieuwkerk. Chr. Geref. kerken Beroepen te Arnhem, A. C. Noort te Nieuwe Pekela; te 's-Gravenhage, M. Baan te Dordrecht. Te Hilversum is in alle stilte ter aarde besteld het stoffelijk overschot van dr. J. L. van Lieer, vele jaren psychiater aan het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort en van 1926 tot 1940 geneesheer-directeur van het sanatorium „Zonnestraal" te Hilver sum. In beide ziekenhuizen voerde hij de ar- beidstherapie en de nazorg in. Dr. Van Lier bereikte de leeftijd van 69 jaren. In de vergadering van de Amsterdamse gemeenteraad zou heden het plan tot sanering van het Museumplein worden be handeld, en dit is voor het „Comité van actie tot verbetering van het Museumter rein" aanleiding geweest, uiting te geven aan zijn verbazing „over het negeren van alle adressen, die het gemeentebestuur van de hoofdstad heeft ontvangen en het hand haven van het plan". Dit plan bevat onder meer een 20-meter brede verkeersweg dwars over het plein in de richting van de as van het Rijksmuseum, waardoor vol gens het comité alle mogelijkheden wor den prijsgegeven tot het scheppen van een waardige natuurlijke aanpassing in dit cultuurcentrum, begrensd door Rijksmu seum, Stedelijk museum en Concertge bouw. Het comité spreekt de hoop uit, dat de gemeenteraad niet het plan van publieke werken zal volgen, „maar zich tijdig be wust zal zijn van ook andere dan utiliteits- eisen. die het huidige en die de toekomstige geslachten stellen". Voor de rechtbank in Den Haag stond terecht de 52-jarige accountant L. J. S. uit Oegstgeest. Hem was ten laste gelegd, dat hij de afgelopen tien jaar een concern had gevormd, dat een vijftiental maat schappijen omvatte, overkoepeld door de „Zuid-Hollandse Beleggingsmaatschappij" en dat hij, wanneer gegadigden zich voor de betrekkingen van directeur en adjunct directeur dezer maatschappij meldden, hen zou hebben misleid met onware bescheiden en boekhoudingen met fictieve cijfers. Aanvaardden zij een positie, dan moest een deelnemingssom worden gestort, waarvoor zij aandelen ontvingen, die van generlei waarde bleken te zijn. Daar S. met meer dan de helft van de aandelen op de aan deelhoudersvergadering de meerderheid van stemmen had, kon hij volgens de dag vaarding zelf allerlei beslissingen nemen en zich zelf bevoordelen. De president verklaarde, dat de recht bank niet voldoende kennis had kunnen nemen van het omvangrijke dossier en wenste de zaak tot 3 Februari te verdagen. De eerste raadsman van S., mr. A. Mout, ging uitvoerig in op de omstandigheden, die geleid hadden tot de in hechtenisne ming van S„ die nu reeds tien maanden in voorarrest zit. Hij noemde de gronden waarop S. was gearresteerd, zeer aanvecht baar en zei, dat wanneer er valsheid in geschrifte was gepleegd, dit dan ook be wezen moest kunnen worden. Hij vroeg de onmiddellijk invrijheidstelling van zijn cliënt. De tweede verdediger, mr. J. H. Willems, betoogde dat S. slechts voor enkele din gen, die formeel niet juist zijn, in voor lopige hechtenis zit. De bewering, dat S. geld van anderen in zijn zak gestoken zou hebben, noemde mr. Willems onjuist. Met zijn transacties heeft hij zelf twee ton ver loren. De officier meende dat het verzoek tot in vrijheidsstelling afgewezen moest wor den, omdat er geen nieuwe gezichtspunten naar voren waren gekomen. Nadat de rechtbank zich langer dan een half uur in raadkamer had teruggetrokken, verklaarde de president dat geen termen aanwezig waren S. voorlopig op vrije voe ten te stellen. De productie van melkwol in de „Caso- lana"-fabriek te Leeuwarden zal niet wor den hervat. De fabriek was ondergebracht in een gebouw van de Coöperatieve Con- densfabriek „Friesland", maar dit bedrijf heeft het gebouw zelf nodig. Bovendien lag de productie van melkwol al ongeveer een jaar stil. De voorraden zijn vrijwel geruimd. Hoewel het product vele goede eigen schappen bezit, wordt overal de voorkeur gegeven 'aan natuurlijke wol boven de kunstvezel, zolang deze laatste niet goed koper is. Men is tot de overtuiging geko men dat het geen zin heeft, behoudens bij ernstige schaarste aan natuurwol, om melkwol te produceren. Ook in andere lan den heeft men geheel of gedeeltelijk de melk wolproductie stil gelegd, omdat deze bedrijvigheid niet lonend is. Schoohvedstrüden, in welke tak van sport dan ook, hebben altijd een bijzondere be koring door hun aparte sfeer binnen, maar vooral ook buiten de lijnen. Een sfeer die in het dikwijls te nuchtere competitiebasket ball node gemist wordt. Het dit jaar georga niseerde basketballtournooi belooft interes santer dan ooit te worden, ook al door de gestegen deelname. Waren het er vorig jaar 36, thans dingen 54 teams naar de begeerde bekers. Deze teams zijn ondergebracht in vier groepen: twee groepen voor meisjes en twee voor jongens. Omtrent de kansen is het natuurlijk moei lijk een voorspelling te wagen, doch onge twijfeld zullen de bekerhouders, bij de meisjes het Christelijk Lyceum en bij de jongens het Kennemer Lyceum, weer alles in het werk stellen de prijzen definitief in bezit te krijgen. De voorwedstrijden worden gespeeld op 29 en 30 December in het Sander Instituut aan de Badhuisstraat, in de H.B.S. B aan de Vol dersgracht en in het Krclagehuis, beide da gen van negen tot vijf uur. Op Vrijdag 2 Januari volgen dan in het Krelagehuis in de ochtenduren de halve finales en 's avonds van zeven uur tot half tien de finales. Competitie Op Donderdag 18 en Vrijdag 19 December staan weer enkele belangrijke wedstrijden op het baskctballprogramma. Zo zullen de herenteams van HHC cn Oosterkwarticr uit maken wie samen met HGA aan de kop van de ranglijst komt te staan. Oosterkwartier heeft door het vertrek van Dinkelberg en Argeloo veel aan kracht ingeboet, terwijl HHC juist tot steeds betere resultaten kwam en in Jole en Hopman sterke troeven bezit. Het zal ons niet verbazen als HHC als over winnaar uit de bus komt. RAOAntilopen is in zoverre van belang dat de verliezer ver der kansloos is. De damesteams uit de eerste klasse be ginnen reeds aan de returnwedstrijden. De wedstrijd AntilopenHGA opent de reeks. Ook hier is de verliezer kansloos. De belangrijkste wedstrijden zijn: Donderdag 18 December: dames 2e klasse: Schoten—Rapiditas 2; heren le klasse: ROA Antilopen. Vrijdag 19 December, dames le klasse: Antilopen—HGA; 2e klase: SCH 2—Ooster kwartier; 3e klasse: HOC 4HGA 3; heren le klasse: HHCOosterkwartier; 2e klasse: Schoten—Rapiditas. Standen De derde klassers staan er momenteel als volgt voor: Heren 3 A Heren 3 B IHJ 2 6 11 OK 3 5 10 HOC 2 8 10 Antilopen 3 6 9 RAO 2 6 8 SCH 2 5 8 Schoten 2 6 6 HGA 4 4 5 SCH 3 7 6 HOC 3 6 4 HGA 3 6 3 IHJ 3 4 3 OK 4 7 2 HHC 3 5 1 Schoten 3 5 0 Dames 3 A Dames 3 B IHJ 7 11 HOC 4 3 6 SCH 3 6 8 HGA 3 4 6 PSVH 2 6 7 OK 2 4 4 HOC 3 7 4 IHJ 2 2 2 HHC 3 6 2 Antilopen 3 5 0 In de Overgangsklasse van de tafeltennis-competitie heeft Heemstede een zeer goede prestatie geleverd. Tegen nummer één op de ranglijst, het Amsterdamse Rapid, be haalde het een fraai gelijk spel. Voor een belangrijk deel was dit succes te danken aan J. Brandse, die van al zijn tegenstanders wist te winnen. Ook H.B.C. weerde zich geducht en speelde gelijk tegen K.K.K. Winfried daarentegen stelde tegen Ned. Lloyd 2 wel zeer teleur, en verloor met tien-nul. In de eerste klasse rekende Heem stede 2 stevig af met de concurrent Rapiditas door met tien-nul te winnen. G.T.T.C. bleef in de buurt, en versloeg Winfried 2 met acht-twee. Oranje Zwart stelde zich voorts voorlopig veilig en won met zes-vier van T.O.G. 3. Van Heemstede was het gelijke spel een uitstekende prestatie. Het zag er aanvan kelijk voor Wolters c.s. niet zo best uit. Eerst stonden zij met tweenul, en daarna zelfs met drieeen achter. Gelukkig werden daarop de bakens verzet en de Heemstede- naren scoorden driemaal, waarna het zelfs nog vijfvier in hun voordeel werd. Brandse in vorm Brandse was ongetwijfeld de held van de dag. Hij versloeg op overtuigende wijze al zijn tegenstandei's, die alge meen als cracks bekend staan, in twee games. Abbevé zowel als Wolters wisten alleen van Verdieze te winnen, waarna het dubbelspel moest beslissen over winst of gelijk spel. Helaas waren Brand seWolters niet tegen LorsheydGrij- zenhout opgewassen. De einduitslag werd dus vijfvijf. Hiermede bleef Heemstede dus op de tweede plaats, en behield een behoorlijke kans op de bovenste plaats. HBC leverde ook verdienstelijk werk door tegen KKK ook al gelijk te spelen. De ge- combineerden zijn hierdoor, althans voor lopig, uit de zorgen. Winfried stelde helaas weer teleur en moest tegen NedLloyd 2 de grootst mogelijke nederlaag slikken. Spanning In de eerste klasse blijven Heemstede 2 en GTTC gelijk op gaan. GTTC klopte een ver zwakt Winfried 2 met achttwee en Heem stede 2 versloeg nummer drie op de lijst, Rapidity, met maar liefst tiennul. Win fried 2 moest deze week nogmaals het loodje leggen en wel tegen HBC 2 met achttwee. Oranje Zwart zorgde voor een verdienste lijke prestatie, en klom door een zesvier zege op TOG 3 weer een plaats op de lijst. Hotac en TOG 2 deelden tenslotte de punten. In 2 A was ook deze week volop spanning. Winfried 2 bleef ijverig gelijk spelen. Dit maal tegen TYBB. HBC 3 profiteerde hier dankbaar van en won van Rapidity 3 met zeven—drie. Echter ook GTTC 3 liet een steek vallen. Het speelde tegen Prowano 2 ook al gelijk, mede waardoor deze klasse zeker als kampioen van de gelijke spelen van de gehele afdeling Haarlem kan fun geren. In de onderste regionen won Togido 2 met zesvier van ATT en neemt hierdoor een iets betere positie in. Heemstede 3 favoriet In 2 B is Heemstede 3 nog steeds de grote favoriet. Het won deze week ruim van To gido 2: negeneen. Rapidity 2 bleef zo goed mogelijk volgen door tegen ATT 2 met acht twee de punten en tevens de zeer beschei den kans te behouden. Winfried 3 smaakte ook weer eens het zoet der overwinning en klopte Hotac 2 met zes—vier terwijl Oranje Zwart 2 en GTTC 4 de punten deelden. Bij de dames waren er weer de nodige grote overwinningen. HBC klopte GTTC met negeneen, Velsen Heemstede 2 met tien nul, en Winfried Togido met negen—een. Heemstede deed het tegen TYBB wat be scheidener, maar had aan deze zevendrie zege toch voldoende om de eerste plaats op nieuw te bezetten. Uitslagen Heren le klasse: HBC 2—Winfried 2 82; Heemstede 2Rapidity 100; HotacTOG 2 5—5: GTTC—Winfried 2 8—2; Oranje Zwart —TOG 3 6—4. 2c klasse A: Winfried 4TYBB 55; Pro wano 2—GTTC 3 5—5: ATT—Togido 2 4—6; Rapidity 3HBC 3 37. 2e klasse B: Togido 3—Heemstede 3 1—9; Rapidity 2—ATT 2 8—2; Hotac 2—Winfried 3 46; Oranje Zwart 2GTTC 4 55. 3e klasse A: Heemstede 4—Prowano 3 10—0; GTTC 6—VGZ 8—2; Velsen 2—Win fried 5 55; TOG 4HBC 4 55. 3e klasse B: DIOS 2—Velsen 6—4, Heem stede 5—GTTC 5 7—3; Togido 4—TYBB 2 1—9. 4e klasse B: PSVH 2—DIOS 4 7—3. 4e klasse C: DIOS 5—TYBB 4 4—6; Johez 2—Togido 5 8—2; VGZ 4—OZ 5 3—7. Dames 3e klasse: HBCGTTC 9—1; Heem stede 2Velsen 010; TogidoWinfried 1—9; TYBB—Heemstede 3—7. 4e klasse A: HBC 2TOG 2 82; Togido 2—Geel Wit 6—4; RapidityJohez 6—4. 4e klasse B: ProwanoWinfried 2 46; Heemstede 3—te Zaanen 3 10—0; GTTC 2 Togido 3 9—1; Johez 2—TYBB 3 1—9; Doko te Zaanen 2 37. H'stede 1 GTTC 1 Rapidity Winfried Totac TOG 2 HBC 3 TYBB GTTC 3 Winfried ATT H'stede 3 Rapidity 2 Hotac 2 GTTC 4 te Zaanen Eerste klasse: 9 18 16 13 9 9 9 Togido HBC 2 Oranje Zw. GTTC 2 TOG 3 Prowano Tweede klasse A: 8 14 Prowano 2 Togido 2 te Zaanen 2 Rapidity 3 13 11 9 6 Tweede klasse B: 12 11 8 7 7 Winfried 3 Oranje Zw. ATT 2 Togido 3 In hotel „Hof van Holland" aan de Grote Markt in Haarlem wordt op 26, 27 en 28 December een cadre-tournooi gespeeld om de „Houwelings-wisselbeker". De lengte van de partijen is 250 caramboles; het cadre is 38/2. De partijen beginnen indere dag om twee uur. In Amsterdam zijn door de Nederlandse Judo Raad examens afgenomen voor de eerste dan. Van de tweeëntwintig candida- ten slaagden er vijftien, waaronder de Haar lemmers J. C. Bakker en J. Feyt, beiden lid van de Judoclub Haarlem, en de achttien jarige leerling van het C.I.O.S. in Overveen H.Essink. Essink behaalde de voi'ige week op de Europese kampioenschappen tc Parijs twee tweede prijzen. Het aantal zwarte band dra gers in Nederland is nu gestegen tot vijfen veertig. De Fransman Jean de Hordt was door Kawaishi aangewezen om de examens af te nemen voor de hogere dangraden. Zeven candidaten slaagden voor het examen tweede dan. Nederland telt nu drie, door de Internatio nale Judo Unie erkende derde dans, name lijk J. Nauwelaerts de Agé te Overveen, G. Koning te Amsterdam en J. Snijders te Utrecht. In totaal zijn er tien dans te be halen. Europese kampioenschappen De eerste Europese kano-kampioenschap pen zullen op 7, 8 en 9 Augustus 1953 in Duisburg (Duitsland) op het Bertha-meer worden gehouden. WORDT SEDGMAN PROFESSIONAL? Jack Kramer, eens tenniskampioen van Wim bledon en van de Verenigde Staten, tegen woordig tennispromotor, is van plan Sedg- man onmiddellijk na de Challengeround voor de Davis Cup, een contract aan te bieden. Zaterdag 20 Dec., 8 uur wegens enorm succes ff onder leiding van SONJA GASKELL. Opzienbarend succes Schitterende pers Met Marianne Hilarides, Jaap Flier e.v.a. Prijzen 1.— tot 4.— (alles inbegr.) - Coupons geldig Voorverkoop v.a. Donderdag 103 uur. Tel. na 12 uur. Maatschappij tot Nut van het Algemeen Als laatste spreker van onze zal voor ons optreden Donderdag 18 Dec. a.s. des avonds om 8 uur precies in het gebouw Abeelenstraat 1 Dr. J. VAN DER GRIENT, Inspecteur van het gevangeniswezen. Leden hebben vrij toegang. Niet-leden 40 ct. p. p. HET BB6TUUR NET DAGMEISJE gevr. per 1 Jan. van 8.30-5.30 u. KI. gez. P.G. Br. no. 1230 aan Boekh. de Wit te Bloemendaal. Gevr. NET MEISJE, ongev. 16 jaar tot 4 uur. Mevr. Kuyl- man, W. a. Zeeërweg 101, IJmuiden-O. Voor KERSTBOMEN en dennengroen naar Buisman's Bloemenmagaz. Velser-duin- weg 143, IJm.-O. tel. 5740. Driehuis. Nog enkele HALVE VILLA's v.a. f 15.500. bev. 5 kamers, badk., goede Bruyn- zeelkeuken. voor- en achter tuin, hoge hyp. besch. Brie ven L 2437. Beambte bij een der grote bedrijven zoekt voor zijn ge zin, man, vrouw en 2 schoolg. kind. voor circa 2 mnd. ge- meub. of ongem. kam. met kookruimte. Brieven L 2464 ALLES VOOR DE KERST koopt ti voordelig bij ..Ken- nemer Leeskring", Velser- duinweg 165, IJm.-O. Gerief, zonn. HUIS te Haar lem-N. aang. 5 kamers, en compl. badk. Leeg te aanv. Uiterste prijs f 10.000. Brie ven no. 2073 Wensing's Adv. Bur. Haarlem. JOH. FENENGA, Begrafenis sen, Crematies, IJmuiden, Oosterduinweg 39. Tel. 4952, bij g. geh. 5787. 2 kilo bloem 93 ct. 1 fles Slaolie 138 ct. 250 gr. Rozijnen 45 ct. 250 gr. Krenten 45 ct. 1 pot Boerenjongens „Q0 1 fles Wijn ct' 1 fl.Advocaat 285 ct. Saranto, Punch, enz. enz. 1 blik Appelmoes 65 ct. Zalm - Sardines - Makreel Bieten en Mayonaise TUINDERSSTRAAT 45 IJmuiden-O. Tel. 4918. LAAT UW KONIJNEN vak kundig slachten. Pres. Kru- gerstraat 33, IJm. WONINGRUIL. Gevr. bene- denwoning IJm.-O., Driehuis of Santpoort. Aangeb. huis Hag.weg bij Cremerlaan. Suite. 4 sl.k. Br. Limburg, Hagel.weg 129, Santpoort. Te koop goed onderh. HE RENFIETS, tevens nog z. g. a. n. voetbalschoenen, m. 43. Adres te vern. bur. v. d. blad Te koop eiken DRESSOIR. Zeeweg 290, IJmuiden-Oost. Te koop z. g. a. n. ELECTR. FORNUIS. Te bevr. Hagelin- gerweg 1, Santpoort. Te k. 6 mnd. oude SCHOT SE COLLY (teef) Acaciastr. 37, IJmuiden-O. SLACHTKONIJNEN te koop Waalstraat 23 ben. IJmuiden. Spotkoopje. ELECTR. WAS MACHINE m. houten kuip, loopt prima f 65. pr. wit em. Gasfornuis f 95, eiken linnen kast met spiegeldeur f 75. Brieven L 2439.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 10