Schuman wenst NAVO-opperbevel voor de oorlog in Indochina Rode Kruis-protest tegen Weerbericht behandeling Noordelijke gevangenen Frans verzoek tot meer steun met gemengde gevoelens ontvangen Geld en mannen Lattimore beschuldigd van meineed Boerderij bij Hoofddorp grotendeels afgebrand Frankrijk wil in Noord-Afrika praten „Schokgranaten" gebruikt tegen zieken, die bovendien te weinig voedsel en water kregèn Vandaag stemmen Bolsward en Delft Het woord is aan Nederlandse kust vaarder gezonken Regen deed sneeuw laag verdwijnen Amerikaanse schipbreu kelingen bij Livorno gered Vier paarden en een koe in de vlammen omgekomen Werk voor Nederlanders in Australië Goud en deviezen met 22 millioen toegenomen Brits-Amerikaanse stappen inzake het oliegeschil Hertog van Windsor niet naar kroning Proces Kenjatta verdaagd Tsjechische communisten zijn gewaarschuwd Nieuwe abonnés GRATIS Storm op de Noordzee Dronken Bankbediende verdacht van verduistering Vanavond weer storm uit het Westen 67e JAARGANG No 137 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 17 DECEMBER 1952 IJmuider Courant vel SER Haarlems Dagblad editie OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 296e JAARGANG No 297 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon- en Feestdagev. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.tZ. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Van onze correspondent in Parijs) De 42 ministers van het Atlantisch Pact hebben gisteren onderwerpen van meer politiek karakter aangesneden, nadat de eerste dag vooral aan militair-technische kwesties gewijd was geweest. Met name heeft men de gebeurtenissen in het Verre Oosten de revue laten passeren en daarbij werd speciaal nogal langdurig stilgestaan bij de kwestie Indochina. Robert Schuman en René Pleven, die voor deze gelegenheid versterkt waren met de hoge vertegenwoordiger in Indochina, minister Letourneau, hebben daarbij alle argumenten ontvouwd, die zouden pleiten voor een internationalisatie van dit conflict. Er zijn daarbij weer veelzeggende cijfers genoemd, waaruit onder meer bleek dat 90.000 Fransen in de kolonie zijn gesneuveld en dat meer dan een kwart van het Franse kader en van de genie nog steeds in Indochina wordt vastgehouden. Het was zeker niet de eerste maal, dat van Franse officiële zijde verzocht werd de oorlog: in Indo-China als een gemeen schappelijke zaak te willen beschouwen. Nog: nooit echter is de toon van de Franse woordvoerders zo dringend geweest en nog nooit ook waren hun voorstellen zo vast omlijnd. „Wij hebben geld en manschappen nodig", zo besloot Schuman zijn rede, „en we stellen voor het opperbevel in Indo china onder Atlantische leiding te plaat sen." Het Franse verzoek is zoals dat heet met gemengde gevoelens ontvangen. Eden zei, dat Engeland alles zou doen om Frankrijk te helpen en Acheson moest zich uiteraard weer bepalen tot zeer vage aan duidingen. Vanmiddag zouden de drie ge noemde ministers vergaderen om de zaak eens uitvoei-iger te bezien. Wat onder sommige delegaties vooral verbazing wekte, was dat Frankrijk zijn aanbod tot de N.A.V.O. en niet tot de U.N.O. heeft gedaan. Een rol kan hierbij gespeeld hebben de overweging, dat Frank rijk de laatste maanden met de kwesties- Tunis en Marokko bij de U.N.O. nu niet zulke prettige ervaringen heeft gehad, en verder heeft Frankrijk aldus ook zeker een Russisch veto willen vermijden, waar op in New York het voorstel zeker zou zijn gestuit. A.N.P. meldt: De ministers van Neder land en van andere kleine N.A.V.O.-lan den gaven in particuliere gesprekken uiting aan de mening, dat indien Frankrijk Indochina niet als een louter-Franse aan gelegenheid beschouwt, het logischerwijs de U.N.O. moet verzoeken zich met deze aangelegenheid bezig te houden, zoals is geschied met Korea. Een ander bezwaar, dat tegen de Franse voorstellen werd ge hoord, was dat het beschouwen van Indo china als een N.A.V.O.-aangelegenheid aardrijkskundig en juridisch in strijd zou zijn met de beginselen, waarop het Noord- Atlantische verdrag is gegrondvest. Mountbatten De raad heeft zijn goedkeuring gehecht aan de benoeming van admiraal Mount batten tot commandant van de geallieerde zeestrijdkrachten in de Middellandse zee. Onze Londense correspondent schrijft: Engeland begroet met voldoening de be noeming van admiraal Mountbatten tot opperbevelhebber in de Middellandse zee, hoewel men het betreurt, dat hij zijn be voegdheden in zekere zin moet delen met WASHINGTON (Reuter). Professor Owen Lattimore, gewezen deskundige van liet Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken voor aangelegenheden be treffende het Verre Oosten, is Dinsdag op zeven punten in staat van beschuldiging gesteld wegens „het onder ede afleggen van valse verklaringen tegenover de subcom missie van de Amerikaanse Senaat, die be last is met het instellen van een onder zoek naar de Amerikaanse binnenlandse veiligheid". Op elk der zeven gevallen van meineed, welke Lattimore ten laste zijn gelegd, staat een maximumstraf van twee tot tien jaar gevangenisstraf. Er is nog niet bepaald, .wanneer Latti more zal moeten voorkomen. Professor Lattimore is een der voor naamste raadgevers van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken voor aangelegenheden van het Verre Oosten ge weest, onder andere bij de behandeling van het Indonesische vraagstuk. Hij is er door senator McCarthy, de beruchte com munistenjager, van beschuldigd een spion der Sovjet-Unie te zijn. Lattimore heeft de juistheid van deze beschuldiging ont kend. Lattimore verklaarde gisteren tegenover een verslaggever: „Ik ben natuurlijk on schuldig". Volgens de beschuldiging heeft hij on der meer onwaarheid gesproken naar aan leiding van de vraag of hij een bescher mer van het communisme en de commu nistische belangen was en of een reis naar China in 1937 georganiseerd was met medewerking van de communisten. Voorts zou hij onwaarheid hebben gesproken in antwoord op de vraag of hij wist, dat de schrijver „Asiaticus", een medewerker in Lattimore's orgaan, een communist was. (Reuter) De nog op het door midden gebroken Amerikaanse schip bij Livorno rrhtergebleven zeelieden zijn door helicop- tères van de Amerikaanse marine gered. Alle opvarenden bevinden zich thans in veiligheid. de bevelhebber der Amerikaanse vloot in dat gebied. Mountbatten is verder ondergeschikt aan de Europese opperbevelhebber generaal Ridgway. Aan de lange strijdvraag tussen Engeland en Amerika over dit commando ging, zoals men zich herinneren zal, het dispuut vooraf over het commando in de Atlantische Oceaan, dat oorspronkelijk door de Engelsen werd opgeëist, omdat zij over de meeste ervaring beschikten op het gebied van de duikbootoorlog. Door onbekende oorzaak is vanmorgen tegen zes uur brand ontstaan aan de ach terzijde van de boerderij van de land bouwer J. Verhulst aan de Hoofdweg bij Hoofddorp in de Haarlemmermeer, daar waar de schuur aan het woonhuis is gebouwd. Als gevolg van deze brand zijn vier paarden, een koe en een aantal kip pen, die niet meer uit de stal gered kon den worden, in de vlammen omgekomen. De landbouwer en zijn vrouw en doch ter, die nog sliepen, werden door omwo nenden gewaarschuwd en konden de boer derij nog tijdig verlaten. De Hoofddorpse brandweer, die onmid dellijk na de melding uitrukte, bestreed het vuur met vijf stralen en was het na enkele uren meester. De schuur ging verloren en het vee, dat er in ondergebracht was, is omgekomen. Ook de voorraad graan, die in het middelste gedeelte van de boerderij was opgeslagen is verbrand. Het woonhuis is echter gespaard gebleven. Verzekering dekt de schade gedeeltelijk. Het Franse persbureau A.F.P. meldt, dat het merendeel der 700 Nederlandse emi granten, die de laatste drie maanden in West-Australië zijn aangekomen, reeds werk gevonden heeft. Een groot aantal is in. de landbouw werkzaam. Men rekent er op na de Kerstdagen ook werk voor de overigen te vinden. Volgens de verkorte balans van de Ne- derlandsche Bank per 15 December is voor de vijfde maal in successie de goudvoor raad aangegroeid, ditmaal met niet minder dan f 227.411.000. Sinds de bank hierme de in November begonnen is, steeg haar goudvoorraad van f 1.235 millioen tot f 1,796 millioen thans. Ook ditmaal mag worden verondersteld, dat convertibele va luta is omgezet in goud. De betreffende post verminderde namelijk met f 261 mil lioen tot f 1.688 millioen. Mutaties in de andere posten hebben ertoe geleid, dat de deviezenreserve uiteindelijk verminderd is met f 205 millioen. Goud en deviezen tezamen echter staan met f 3.668 millioen ruim f 22 millioen hoger dan vorige week. De bankbiljettencirculatie vertoont een lichte vermindering, namelijk met f 19 millioen tot f 2960 millioen, maar gezien het naderend Kerstfeest zal dit wel de laagste stand van deze maand zijn. De Nederlandse delegatie tijdens de NAVO-conferentie in het Palais Chaillot te Parijs. Van links naar rechts de minister van Defensie ir. C. Staf, de minister van Buitenlandse Zaken mr. J. Beyen, de minister van Financiën J. A. van de Kieft en de permanente vertegenwoordiger van Nederland in de NAVO, jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer. PARIJS. (Reuter). De Franse minis ter van Buitenlandse Zaken, Robert Schu man, heeft Dinsdag in de Nationale Ver gadering verklaard, dat Frankrijk de sa menspraak zowel in Tunesië als in Ma rokko wil hervatten. Schuman weigerde zich uit te laten over de nota van de Bey en zeide, dat Frankrijk zijn houding zou bepalen nadat de nota uitvoerig bestudeerd zou zijn en een rap port zou zijn ontvangen van de Franse re sident-generaal, de Hauteclocque, die Dins dag in Parijs is aangekomen. De Franse minister was van mening, dat de debatten in de UNO over Tunis en Ma rokko rechtstreeks in verband stonden met de onrust en de ongeregeldheden in Ma rokko. De agitatie in Marokko schreef de minister toe aan de communistische partij en de istiolal. Een voorstel van de regering om niet onmiddellijk een debat over Noord-Afri- ka te houden, werd door de Nationale Ver gadering met 310 tegen 303 stemmen ver worpen. Met 382 tegen 226 stemmen werd een socialistische motie om het debat de volgende week Dinsdag te houden aange nomen. PARIJS. (Reuter). Van gezaghebbende Engelse zijde te Parijs is Dinsdag medege deeld, dat de lopende Engels-Amerikaanse besprekingen over het Engels-Perzische oliegeschil enige vorderingen hebben ge maakt, die zouden kunnen leiden tot een nieuwe stap bij de Perzische minister president Mossadeq. De besprekingen richtten zich op het vinden van een oplos sing, die zou vallen binnen het beroep dat Churchill en Truman in Augustus deden op de perzische minister-president, welke oplossing misschien zou kunnen bestaan in het aan de markt brengen van Perzische olie door andere maatschappijen dan de Anglo Iranian Oil Company. De besprekin gen te Parijs, die door Acheson en Eden werden geopend, zijn voortgezet door Ame rikaanse en Engelse ambtenaren. Een woordvoerder van het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken te Parijs ontken de, dat oprichting van een internationale maatschappij voor verzending en afzet van Perzische olie tijdens de lopende bespre kingen beoogd zou zijn. Uit Washington wordt gemeld, dat zo wel de internationale bank voor herstel en wederopbouw als de Amerikaanse export import bank Dinsdag hebben tegengespro ken, dat zij voorbereidingen zouden tref fen voor het verstrekken van een lening aan Perzië met het doel een einde aan de Engels-Perzische oliecrisis te maken. Wanneer de bank door de Engelse en Perzische regeringen verzocht zou worden te trachten een oplossing voor deze kwes tie te vinden, zou zij dat doen. Volgens onbevestigde geruchten, die Dinsdag te Washington in omloop waren, zouden de Verenigde Staten bereid zijn tot 100 mil lioen dollars aan Perzië te lenen, om een oplossing van de oliecrisis te bereiken. GENèVE (Reuter). De „internationale commissie" van het Rode Kruis heeft over liet oproer onder communistische krijgsge- gevangenen op het eiland Koje, in Maart en April bij het bewwingen waarvan krijgs- vangenen op het eiland Koje, in Maart cn April bij het bedwingen waarvan krijgs- Iegerleiding beschuldigd van schending der in 1949 gesloten Rode Kruis-overeenkomst van Genève. Dit geschiedde in een schrij ven van 12 Mei 1952. dat pas thans is gepu bliceerd. In een, eveneens van Mei daterend schrij ven van de vertegenwoordiger van het Rode Kruis in Tokio aan generaal Mark Clark, wordt voorts gezegd dat hem, „bij een persoonlijk bezoek aan een kamp van communistische krijgsgevangenen te Poe- san, is gebleken, dat krijgsgevangenen in 7ickenverblijvcn „tekort aan levensmidde len en water hadden en dat tegen andere patiënten „schokgranaten" zijn gebruikt". Deze opmerkingen van het Rode Kruis zijn op 12 Juni schriftelijk door de opper bevelhebber der verbondenen, de Ameri kaanse generaal Mark Clark, beantwoord. Hij zeide, dat fanatieke communisten de leiding van het bezochte kamp in handen hadden en dat deze zich tegen elke poging, om orde en rust te herstellen, hadden ver zet. Hij wees er op dat deze communisten de kampleiding hadden belet de ziekenver- blijven te betreden, waardoor de zieken niet voldoende levensmiddelen en water konden worden verstrekt. Zo werd het punt bereikt, waarop deze openlijke uitdaging van ons gezag niet lan ger kon worden verdragen, wilden wij in staat zijn onze verplichtingen tegenover de krijgsgevangenen na te komen. Ameri kaanse troepen, die zoi-gvuldig voor hun taak waren geoefend en die er nadrukke- De Hertog van Windsor, die als Edward VIII van 20 Januari tot 10 December 1936 heeft geregeerd zonder gekroond te zijn, heeft doen weten dat hij en de Hertogin (de vroegere mevrouw Wallis Warfield Simpson) niet aanwezig zullen zijn bij de kroning van Elizabeth II in Juni aanstaan de, omdat volgens grondwettelijk gebruik de kroning van een Koning of Koningin van Engeland niet wordt bijgewoond door de souverein of voormalige souverein van een staat. MAANDAG STEMMING OVER FRANSE VERTROUWENSKWESTIE. PARIJS (A.F.P.) De Franse Nationale Vergadering heeft besloten, Maandag 22 December te stemmen over de twee ver trouwenskwesties, die de regering^Pinay Vrijdag j.l. heeft gesteld. lijk op gewezen waren dat zij hun taak met slechts het allernoodzakelijkste minimum van geweld moesten vervullen, hebben uit eindelijk de orde in de communistische krijgsgevangenenkampen hersteld. Hierbij werd. toen aggressieve krijgsgevangenen gezamenlijk hardnekkig verzet boden, ge bruik gemaakt van traangas-bommen en schokgranaten. Het zal u bekend zijn, dat schokgranaten geen wapens zijn, die in de strijd te velde wordt gebruikt, zij versplin teren niet", aldus Clark. Incident De geallieerde commandant van het krijgs gevangenenkamp op het Koreaanse eiland Pongam heeft vandaag verklaard, dat hij zijn mannen Zondag bevel heeft gegeven op de betogende gevangenen te schieten om te voorkomen, dat 4500 gevangenen zouden ontsnappen: 84 gevangenen zijn bij het in cident gesneuveld. De rechtbank in Nairobi, waarvoor Jomo Kenjatta en vijf andere Afrikanen terecht staan op beschuldiging van Mau Mau-acti- viteit, heeft het proces verdaagd tot 30 December, hangende de uitspraak van een andere rechtbank over de vraag, of de Britse verdediger Pritt zich schuldig heeft gemaakt aan belediging van de rechters. Minister Nejedly: ProceS'Slansky bedoeld als afschrikwekkend voorbeeld Wenen (Reuter). De Tsjechoslowaakse minister van Onderwijs, professor Nejedly, heeft in een radiotoespraak verklaard, dat het proces tegen Slansky en de zijnen met opzet kort geleden is gevoerd, opdat het vers in het geheugen zou liggen van de af gevaardigden naar het nationale commu nistische congres dat gisteren begon. De beschuldigden in het proces waren tot hun bekentenissen gekomen niet als gevolg van de aanwending van geweld of chemi sche middelen doch door de overweldigen de bewijslast welke geleidelijk aan tegen hen was ingebracht, aldus zeide professor Nejedly. Volgens radio-Praag is het cloel van het congres om de partij zodanig te reorgani seren, dat zij beantwoox-dt aan de besluiten van het 19e congres van de Russische com munistische partij, dat onlangs te Moskou is gehouden. Er zullen maatregelen worden getroffen voor het versterken van de strijd krachten en het verhogen van de productie en de levensstandaard. De leiding van de Russische communistische partij zond een boodschap aan haar zustex-oi'ganisatie te Praag, waarin bewondering wordt geuit voor „de grote successen van de Tsjecho slowaakse arbeidex-s". De president van Tsjechoslowakije, Gottwald, heeft verklaard, dat „de bende van Slansky" zo lang onopgemerkt was ge bleven „omdat zij ovex-al haar handlangers had, vooral bij het ministerie van Binnen landse Veiligheid". Volgens radio-Praag zeide Gottwald vex-der, dat er niet voort durend controle uitgeoefend werd op de activiteit van iedex-e communist in Tsjecho slowakije. Er werd te veel aandacht ge schonken aan wat zij (Slansky c.s.) zeiden en te weinig gelet op wat zij deden. On danks alles was de groep ..betrekkelijk vlug" ontmaskerd na de eex-ste arrestatie in 1949. Het proces-Slansky had „een nieuw kanaal waardoor het veri-aad in de partij binnendrong" aan het licht gebracht. „Dat kanaal is het Zionisme", aldus presi dent Gottwald in zijn toespraak tot het communistische partijcongres te Px'aag. Delft en Bolsward zullen vandaag een antwoord geven op de door de Nedex-landse Raad der Europese Beweging geformu leerde vraag: „Meent u dat de Europese volkeren bepaalde gemeenschappelijke be langen voortaan gezamenlijk dienen te be hartigen en wenst u daartoe een Verenigd Europa onder een Europese overheid en met een democx-atische vertegenwoox-diging, te omschrijven in een Epropese grondwet?" In kringen die tot oordelen bevoegd zijn geeft men algemeen Bolsward met zijn kleinere gemeenschap de beste kansen voor de opkomst Als daar een 80 a 85 procent van de kiezers opkomt, meent men wel dat Delft het tot een 55 a 60 procent kan bx-en- gen. Maar boven de 60 procent gaan zelfs de meest optimistische voorspellingen niet. De leiding van de verkiezingsdienst ver wacht dat omstx'eeks negen uur de uitslag zal kunnen worden bekend gemaakt. Vanmiddag wordt prof. L. J. M. Beel, minister van Binnenlandse Zaken, met enkele Kamerleden exx een delegatie van de Nederlandse Raad der Europese Beweging, te Bolsward verwacht, om zich op de hoogte te stellen van de wijze, waarop Bolsward ditmaal ter stembus gaat. De omstandigheden zijn, wat het weer betreft, niet erg gunstig. Gisteravond lag er een dikke sneeuwlaag op de straten, die dcor regen is veranderd in een vieze brei, waardoor het vervoer over de straat zeer bemoeilijkt wordt. Via 28 Amerikaanse zenders zal vandaag een dix'ecte vijfminuten-reportage over de stemming in Bolsward worden gegeven. Ook worden uitzendingen verzorgd in Luxembux-g, België, Engeland, de Arabi sche wereld en West-Duitsland. De communisten hebben bij de inwoners van Bolsward pamfletten verspreid, waarin deze wox-den opgewekt niet aan de stem ming deel te nemen. Emile Deschamps: Door overpeinzing veredelt de mens zijn wezen. die per kwartaal wensen te betalen, ontvangen ons blad tot 1 Januari U kunt zich opgeven aan één onzer kantoren of aan de bezorger. DE ADMINISTRATIE Tijdens de hevige Westerstorm die giste ren op de Noordzee woedde, is de kust vaarder „Spica" uit Groningen in moei lijkheden geraakt en ongeveer 180 mijl ten Oosten van de Firth of Forth gezonken. Kort voordat het schip omstreeks zes uur gistermiddag in de diepte verdween, waren de zes opvarenden in de redding boot gegaan. Na de gehele avond en nacht op de zee te hebben rondgedreven zijn zij hedenmorgen om kwart voor negen opge pikt door de bemanning van het Zweedse schip „Laponia". Door welke oorzaak de „Spica" is ge zonken, is nog niet met zekerheid te zeg gen. Vermoedelijk is de lading gaan wer ken. De opvarenden waren kapitein H. Vos uit Groningen, stuux-man H. Hoven uit Sappemeer, machinist W. Timmer uit Schoonoox-d, kok H. J. Olinga uit Losdorp, matroos W. Winkel uit Kolham en matroos A. Visser uit Den Helder. De „Spica" was met ijzer ondei~weg van Middlesbrough naar Gothenbxug. Het Zweedse schip zal de bemanning naar Ko penhagen brengen. De „Spica" was een motox-schip van 247 bruto registerton, dat in 1939 werd ge bouwd. Eigenaar is de heer J. Hoving te Groningen. ANNEMASSE (United Press). Liever dan een fles rum in de steek te laten waarmee hij als gevolg van de grens bepalingen niet de Frans-Zwitserse grens over mocht, dronk de 23-jarige Fernand Michel de fles ter plaatse uit, kwam stevig onder invloed, vernielde alle ruiten van het Franse douane-ge- bouw, beet een gendarme een vinger af en werd tenslotte overmeesterd, in de gevangenis gestopt en in staat van be schuldiging gesteld wegens dronken schap en verzet tegen de autoriteiten. Tijdens een repetitie van de rit, die Koningin Elizabeth van Engeland zal maken op de dag van haar kroning, liepen officieren, gewapend met stopwatches, potloden en opschrijfboekjes, naast de koetsen. Ze timeden nauwkeurig de duur van de rit OCOCX>OTOOOOOOOCiCOOOCyXXOOCOOOOOOOCOOOOOCCCOOOOOOOOOOOOOO Te Voorschoten is een 30-jarige be diende van de coöperatieve boerenleenbank aangehouden, verdacht van verduistering van enige tienduizenden guldens ten na dele van spaarders. Dezer dagen nam een spaarder een groot bedrag op van zijn tegoed bij de bank en toen bleek hem dat een week geleden enige duizenden guldens van zijn saldo wax-en afgeschreven, waarvan hij onkundig was. Aanvankelijk dacht men aan een admini stratieve vergissing, maar bij nader onder zoek bleek dat fx-aude in het spel was en dat ook van andere rekeningen gelden waren opgenomen zonder dat de desbetref fende rekeninghoudei-s daarvan iets wisten. De aangehouden bediende is in bewaring gesteld. Het K.M.N.I. deelt mede: Nadat het gistex-en omstreeks het mid daguur in bijna geheel Nedex'land nog 1 tot 3 graden vroor, is er de afgelopen nacht een buitengewoon snelle dooi ingetreden. Wind en regen werkten tezamen om de nog aanwezige sneeuwlaag op te ruimen, zodat deze vanochtend reeds zo goed als ver dwenen was. Deze opvallende weersverandering hing samen met een kleine storing, die Maan dagmiddag de Zuidpunt van Gx-oenland passeerde en daarna met grote snelheid de oceaan overtrok, voortdux'end in diepte toenemend. Het gevolg hiervan was, dat de wind tot storm aanwakkerde, eerst boven de Bx'itse eilanden, later ook aan onze kust, waar gemiddelde windsnelheden tot 75 km. per uur werden gemeten. Snel trokken de depi-essiefx-onten naar het Oosten. De neerslag, die zij brachten viel zowel in Engeland als in Nederland, België en Noord-Frankx-ijk eerst in de vorm van sneeuw of ijsregen, later in de vorm van regen. Vele Nederlandse weerstations in het Westen van het land tapten vanmoi-gen meer dan 10 mm. af. Onmiddellijk nadat het depressiefront gepasseex-d was, nam de wind.in kracht af, maar dit is slechts tijde lijk, want een randstox-ing die om de nu boven de Noordzee aangekomen depressie beweegt, zal waarschijnlijk vanavond nog maals storm brengen, thans uit West tot Noord-West. Geleidelijk wordt dan weer koudere lucht aangevoerd, waarin opnieuw hagel- of sneeuwbuien tot ontwikkeling zullen komen. ocooocooooooooooooooooooc3cc»coo«^>^ococrocyx»oocoorooe VEEL WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Overwegend zwaar bewolkt met enkele regen-, hagel- of sneeuwbuien. Aan vankelijk tijdelijk stormachtige, overi gens krachtige tot matige wind tussen West en Noord-West. Weinig verande ring in temperatuur. 18 December Zon op 8.44 uur, onder 16.30 uur. Maan op 10.24 uur, onder 17.50 uur. Hoog en laag water in IJrauiden Woensdag 17 December Hoog water: 3.34 en 15.49 uur. Laag water: 11.28 en 23.53 uur. Donderdag 18 December Hoog water: 4.19 en 16.34 uur. Laag water: 12.16 uur.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 1