Burgemeester Schokking van Den Haag opende interessante tentoonstelling Problemen Schatten uit de tijd der bomschuiten bijeengebracht Feestavond Willem de Zwijgerschool H Él m m f§§ §S ÜP Él m Él WÊ1 ÜP! üf 11 B Éi HP Éi Hf 8 ël 8 fi B m ms SSS 8 m ël in E ii üf a a €1 B Agenda voor Velsen HF m 8 éi él 8 8 8 éi üp in él él 8 S Éi 8 §§p jü nu S ff 11 gj 11 Éi M éh Ef él él 8 8 B ÉS éi advertentie VISSERIJ WENDT ZICH TOT DE JEUGD OLD CLOTHES NEW „Reclassering" voor 't Nut Winter-confectie Joh. Meijer Zn op de honderd velden Nieuwjaars* 8 Room of haring Duiven tonen hun mooiste kleuren Derde stem na v. Iependaal en Fijma Houtcampagne bij de papierfabriek ten einde Tze wekelijkse damrubriek onder leiding van B. Dukel) Drie veld- en twee zaal wedstrijden voor „IJmond" ÜP lui hp mË |p Hl Éi Profiteer hiervan Bijna vierhonderd gulden uit de tonnen Jeugddienst in de Oude kerk VRIJDAG 19 DECEMBER 1952 „Eigenlijk moest deze tentoonstelling geopend worden door de eerste visser van Den Haag", zei burgemeester mr. F. M. A. Schokking gistermiddag tijdens zijn openings speech voor de Visserij-expositie in het jeugdhuis achter de Keizerstraat te Scheve- ningen. „En wel door de ooievaar uit ons stadswapen", voegde hij er verduidelijkend aan toe, „want ik heb maar heel weinig verstand van de visserij, al kan ik wel zeggen, dat er wellicht met kunst en „vliegwerk" een beter geoutilleerde haven voor Scheve- ningen te bereiken is voor deze ooievaar, die zulk een moderne vissershaven als een der pijnlijk ontbrekende veren aan zijn gestalte beschouwt". Deze speelse woorden gingen vooraf aan de openstelling van een tentoonstelling, die over ettelijke zalen verdeeld de geschiedenis en het heden van de Neder landse visserij in beeld brengt en al was veel van het hier uitgestalde materiaal al eerder te bewonderen op de speciale Jaar beurs van dit voorjaar, de grote belang stelling van het begin af bewees wel, dat de geheimen der visserij een groeiende in teresse zijn gaan wekken bij velen, die vroeger geen walvis van een sprot konden onderscheiden. Verleden In beeld En dat deze „geheimen" een nadere be schouwing overwaard zijn, wordt bewezen op de bovenverdieping van het Scheve ningse gebouw, waar het museum voor On derwijs in samenwerking met de Stichting voor de Nederlandse visserij, het Bedrijf schap, het Instituut voor Scheepvaart en Luchtvaart en de Stichting Oud-Scheve- ningen vele schatten heeft vergaard. Schat ten zijn het vooral, die afgestaan werden door een aantal particulieren en die Stich ting en die herinneringen wakker maakten aan de tijd van bomschuiten en kleurigge- tooide visvrouweneen tijd, die voorgoed voorbij is, maar waarin hechte funderin gen werden gelegd voor het gemechani seerde bedrijf van thans. Jeufer en blok In het kille licht van kwikdampbuizen ligt de takelage van een bomschuit uitge stald: de „achtermastjeufer" bij een stukje van de bezaan en een verweerd vloeistof kompas bij een oud „binnewalblok" na men van onderdelen, die hier en daar nog terug te vinden zijn op de logger, maar waarvan de meeste toch niet meer gekend worden door de motordrijver en de trem mer van nu. Roestig staat er een ijzeren etenspan, afkomstig van een dier logge Scheveningse bommen, waaruit de mannen in het be nauwde logies om beurten een aêrpel pik ten. En een koperen rijstketel is niet al leen een kostbaar stuk antiek, maar ook een van die geringe herinneringen uit een tijd, dat het vissen op hoop van zegen ge beurde. Er staat een misthoorn met een zwengel-aan-stuurboord en 't ding maakt een zwaar, klaaglijk geluid, waar de sup poost onmiddellijk vermanend op af komt en er zijn toplichten met een petroleum- reservoir, cüe eens in een mast hebben geflakkerd, misschien wel van de Goede Geziena of de Twee Gebroeders. Radio en „lupe" Dat direct naast dit sfeerrijke hoekje van de expositie een firma met radiocom- muniquatie experimenteert niemand trapt er overigens in, want een per wire- recorder vereeuwigd kruisgesprek tussen schipper en reder is te kennelijk geënsce neerd om aardig te zijn getuigt niet van goede smaak. Het zal overigens wel een kwestie van ruimtegebrek zijn geweest. Want de nieuwe tiid is tóch al zo flink vertegenwoordigd: echoloden of „fischlu- pen", Radio Holland met moderne zend- ontvangapparaturen en al het cijferma teriaal, dat de spreiding van onze visex- port over de wereld laat zien, nylonnetten ADVERTENTIE Het middëh en betere' génre- Voor de chic .„UN IC" - Meeuwenlaan hoek Cederstraat IJmuiden-Öost Tel. 4206. KENT U ONS 'SPAARSYSTEEM? en de haast al beroemd geworden diora ma's van het Rotterdamse scheepvaartmu seum geven een overzichtelijk beeld van het bedrijf in al zijn vertakkingen en be langensferen. „Het is niet toevallig, dat deze tentoon stelling werd ingericht in een huis van de jeugd", zei dr. J. W. B. van der Stigchel, de directeur van het Haagse Museum voor het Onderwijs, tijdens zijn inleiding op de tentoonstelling, „want wij willen er vooral de jeugd mee aantrekken." En bovendien vond zij een plaats in Scheveningen, vlak bij het hart der visserij". Mr. H. J. Kie- wiet de Jonge, de voorzitter van de Stich ting van de Nederlandse Visserij meende, dat het goed gaat met de Nederlandse vis serij, nu er zoveel voor haar op de grote trom wordt geslagen als de laatste tijd: er zullen ook hier weer tienduizenden school kinderen uit Den Haag heengehaald wor den en dit contact met de jeugd kan moei lijk hoog genoeg worden gewaardeerd. De heer Kiewiet de Jonge overhandigde voorts burgemeester Schokking het laatste exemplaar van de eerste oplaag van het Rapport-Tinbergen; hopende, dat de daar in vastgelegde idealen in vervulling mo gen gaan tot heil van het ganse bedrijf. Tenslotte sprak ook drs. D. J. van Dijk als directeur der afdeling Visserijen van het ministerie voor Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening over de economische belangrijkheid van de visserij. Burgemeester Schokking van Den Haag zei in zijn openingsrede bij de Scheve ningse visserijtetitoonstelling dat hij tot zijn genoegen gelezen had, dat een Scheveningse firma binnenkort een pro duct op de markt gaat brengen, dat de naam roomharingdraagt. „Ik vraag mij slechts af", merkte mr. Schokking op, „onder welk bedrijfschap deze delica tesse gaat vallen, onder dat voor zuivel of dat voor visserijproducten. Maar in afwachting van het antwoord meen ik toch de hoop te mogen uitspreken, dat deze expositie er bij het publiek ingaat alsroomharing". Zaterdag 20 December wordt in de bo venzaal van café Van der Lem aan de Zeeweg in IJmuiden-Oost de jaarlijkse tentoonstelling van de postduivenvereni ging „De Snelvlieger" geopend. Zaterdag tussen 1622 uur kunnen de duivenliefhebbers van hun belangstelling blijk geven en Zondag is de tentoonstel ling geopend van 1017 uur. Zondagavond om 8 uur heeft de feeste lijke prijsuitreiking plaats. Christenvrouwen houden Kerstfeest De leden van de afdeling IJmuiden- Oost van de Ned. Christenvrouwenbond vieren morgenavond in het Hervormd Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan Kerstfeest. Het programma vermeldt naast het verhaal en gemeenschappelijk zingen de Kerstliturgie van de N.C.V.B. ADVERTENTIE Uw kleding binnen één dag gereed Koningsplein 10 - Tel. 4886 Als laatste spreker in de serie lezingen „De andere wereld", kwam de psycholoog dr. P. v. d. Griend Donderdagavond in de vergaderzaal aan de Abelenstraat voor de leden van de afdeling Velsen van de Maat schappij tot Nut van het Algemeen, een inleiding houden over reclassering. „De schijnwerper is vroeger altijd ge richt geweest op het misdrijf en niet op de persoon van de misdadiger tot in het begin van de vorige eeuw de crimino logie of misdaadkunde van zich deed spre ken, zo begon de inleider. De Italiaanse criminoloog Lombroso ging uit van het toen volkomen nieuwe stand punt, dat misdaad een kwestie van aanleg is. Dr. Van der Griend was het daarmee niet eens: bij onderzoek van misdadigers blijkt dat zij veel meer geestelijk en psy chologisch „geremd" zijn dan niet-misda- digers en hij knoopte er de opmerking aan vast, dat zwak-begaafde kinderen eerder in conflict kunnen komen met de normen der maatschappij dan begaafde. Over cel lulaire straf sprekend, meende dr. Van der Griend dat deze kan leiden tot ego-cen- trisme maar aan de andere kant leek zij hem de enige manier, om de mens zijn masker af te doen leggen. „De staat heeft niet alleen het recht doch ook de plicht te straffen", zo stelde hij het, „iedere gedetineerde heeft zijn keus gehad". Hiermede ging hij dus tegen een van de stellingen van Willem van Iependaal in, al moest dr. Van der Griend toegeven dat de keuze vaak zeer klein is.... In de straf moeten factoren zitten van herstel en zij moet actief gericht zijn. Het sociale werk in de gevangenis en in het algemeen ligt op een gevaarlijk ter rein volgens de psycholoog, om daarna dit standpunt verder uiteen te zetten. Over de lichamelijke opvoeding voor gedetineerden was hij het voorts niet eens met inspecteur Fryma, die beweerde dat zulks niet nodig zou zijn: nu, zei deze spreker: zij is de beste observatie en dit zelfde geldt ook voor muziek en toneel. Vrije tijdsbesteding is in dit opzicht ook zeer belangrijk en dr. Van der Griend haal de daar enige voorbeelden van aan. De inleider, die vaak van zijn onderwerp af dwaalde en belangwekkende détails der psychologie aanhaalde, gaf als zijn con clusie te kennen, dat bescherming en juis te opvoeding van het kind, de beste be strijders van de criminaliteit zijn. ADVERTENTIE Op al onze Uitsluitend prima kleding MAATKLEERMAKERS MODES Kennemcrlaan 36 Tel. 4153 - IJmuiden Voor de kust van Livorno is de „Grommet Reefer", een Amerikaans koelschip, middendoor gebroken. De bemanning van 41 koppen werd gered. Op de plaats waar de „Grommet Reefer" doormidden brak, drijft nu de lading rond: kalkoenen, vlees, hammen en worsten, die waren bestemd voor de kerstdiners van de Amerikaanse legeronderdelen in Italië, Triest en Oos tenrijk. Foto: de „Grommet Reefer" na de ramp. Met een kennelijk genoegen deelde de heer Wiedermeyer, directeur van de Wil lem de Zwijgerschool, Woensdag in 't Her vormd Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan mede, dat de belangstelling van de zijde der ouders voor de schoolfeestavonden zo groot bleek te zijn, dat men dit keer ge noodzaakt is nog twee herhalingen te geven. Vandaar dat het thans besproken programma vandaag en morgen nogmaals in het Hervormd Jeugdhuis zal worden opgevoerd. De wethouder van Onderwijs, de heer H. de Boer, noemde de Willem de Zwij gerschool een sieraad voor de gemeente, doordat zij op een uitstekende naam kan bogen. Hoe belangrijk deze school in zijn ogen is, meende hij niet beter te kunnen aantonen dan door er op te wijzen, dat op hetzelfde moment de vroede vaderen van de gemeente Velsen in hun begrotingsver gadering op hem moesten wachten, omdat hij niet kon nalaten hier even aanwezig te zijn. Verder wees de wethouder er op, dat voor een werkelijk goede school in de eerste plaats een voorbeeldige verhouding tussen leerlingen, ouders en leraren de grote vereiste moet zijn, waarvan bij deze scholen gelukkig in alle opzichten sprake is. Hij wees vervolgens op het nut van een U.L.O.-diploma om in het leven een eer volle positie te kunnen bereiken en deed een beroep op de eerzucht van de jongelui om de studie te blijven volhouden. Daarna opende zich het doek voor de leerlingen van de Willem de Zwijger school, die voor het forum van ouders en bekenden uiteraard een bijzonder dank baar publiek een proeve van bekwaam heid aflegden op het gebied van vocaal en instrumentaal kunnen. Dit geschiedde door middel van een rijkelijk overladen pro gramma, dat het middernachtelijk uur be denkelijk dicht zag naderen en bij de herhalingen dus wel enige beknoptheid verdragen kan. Overigens werd de onmis kenbaar grote invloed van radio en film op de jeugd nog eens duidelijk bevestigd, want het grootste deel van het progz-amma bestond uit een aantal meer of minder ge slaagde pogingen tot imitatie van bekende filmsterren en ensembles. Op zich zelf valt hier natuurlijk weinig tegen in te bren gen; men beleeft dikwijls een onverdeeld genoegen aan deze frisse ondernemingen, die gelukkig nog niet door allerlei routine gebaartjes bedorven zijn. Maar dan moet er toch in ieder geval een redelijke kans van slagen zijn en mag het niet vooi-komen dat een zorgvuldig ingestudeerd nummer een bijna pijnlijk échec wordt. Wij horen toch liever „Een karretje op de zandweg reed" dan een totaal mislukte filmschlager. Overigens werd er met bijzonder veel animo en een aanstekelijk enthousiasme gezongen en gemusiceerd, waarbij men menigmaal een gevoel van bewondering kreeg voor hetgeen deze jeugdige debutan ten wisten te bereiken. Zo werd het pu bliek zelfs onthaald op Beethovens „Mond- schein-Sonate". Verder werd de avond ge vuld met allerlei vormen van moderne amusementsmuziek. Opmerkelijk zuiver en melodieus was het duo „De Gerwietie"s" met begeleiding. Na de pauze stond er nog een blijspel in drie bedrijven op het programma, maar wegens het vergevorderde uur kon ik de opvoering daarvan niet meer afwachten. Te ooi-delen naar het plezier, dat de jeug dige acteurs en actrices zelf reeds bij voor baat over hun pruiken en grime hebben gehad, zullen ze er ongetwijfeld in zijn geslaagd deze vrolijkheid op het publiek over te brengen. Een «-publiek, dat zich trouwens de gehele avond niet onbetuigd gelaten heeft. JAN VAN DAM. Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is Donderdagmorgen het Finse s.s. „Asta" aangekomen met een lading van 675 vadem hout. Dit schip, dat zijn vracht heeft ingenomen in de Finse havens Yxpila en Kristinestad, zal voor dit jaar niet alleen het laatste schip zijn, dat een volle houtlading aanvoerde naar sluit tevens de houtcampage 1952 bij Van Gelder af. DGIJ II begint met twee punten voorsprong tegen Sportief I Hedenavond wordt voor de bonds-dam- competitie van Haarlem en omstreken de ontmoeting verspeeld tussen het eerste team van de damclub Sportief 1 en de DCIJ-reser- ves in het clublokaal van damclub Sportief. De reeds vooruit gespeelde partij tussen J. Visser (DCIJ) en J. Slager (Sportief) werd door J. Visser gewonnen. De handbalvereniging „IJmond" heeft voor Zondag weer een groot programma af te werken: drie elftallen zulen de veldhandbal- competitie voortzetten en twee teams gaan naar het RAI-gebouw voor de zaalwed strijden. Het tweede dameselftal gaat op bezoek bij Foresters I in Heiloo, dat geen gemakkelijke tegenstander is en de bezoeksters wel eens voor een lastige taak kan stellen. IJmond 3-dames ontmoet Beverwijk I op „Watervliet" en met het voordeel van eigen terrein zullen de gastvrouwen toch zeker een gelijk spel kunnen behalen. Ook het derde herenelftal heeft een thuis wedstrijd tegen Tonegido 2 uit Haarlem, dat mogelijk de punten aan IJmond moet laten. IJmond 2-dames komt uit met: T. Zuur bier; L. Mossel, A. v. d. Vis; L. Hendrikse, A. Stek, L. Vissinga; N. v. Veelen, T. Groen, A. Wolters, Tr. Zuurbier, H. Nabben. De zaalwedstrijden in Amsterdam zullen wel weer een spannend karakter hebben. Vooral het IJmond-damesteam, dat het goed doet, kan tegen DWS tonen met een betere schotvaardigheid en beheerst samenspel sterker te zijn. De IJmond-heren daarentegen zullen in Aalsmeer 2 een gevreesde tegen stander hebben, doch behoeven niet zonder winstpunten terug te keren. De IJmond-activiteit voor jeugdhandbal blijkt onder een flink aantal jongeren zeer hoopvol te zijn ten aanzien van de resulta ten. Wekelijkse intensieve training van de jeugdige handballeifhebers heeft inmid dels al goede vorderingen in de hand ge werkt. Voor de eerste keer is buiten ge oefend en dit gebeurde met grote animo. Door het verrassend sterke spel van de Canadese grootmeester Dagenais in de pas geëindigde strijd om het wereldkampioen schap, werd er min of meer een -schaduw ge worpen over de Italiaan Saletnik, die overigens een niet minder groots resultaat behaalde: om remise te spelen tegen P. Roo- zenburg. Keiler, ir. v. Dijk, Wim Roozenburg en te winnen van Marcel Bonnard, allen spelers, die tot de eerste zeven aankomenden in het wereldtournooi behoorden, moet men toch wel een speler van formaat zijn. Marino Saletnik uit Triest, vrijgezel, oud 37 jaar, is een eenvoudig handarbeider, maar met aanleg voor dammen. Al jong leerde hij het 64 ruiten spel in het district „Triëst", dat geheel andere spelregels heeft, als het spel in Italië, waar ook op de 64 ruiten wordt gespeeld. Omdat hij in de stad Triëst geen tegenstan der van betekenis meer kon ontdekken, moest hij zich, om voor het kampioenschap van Italië uit te komen wel geheel geven aan het spel, dat de Italiaanse dambond op het kleine bord speelt. Een record-aantal nationale kampioen schappen kreeg Saletnik al op zijn naam. Verschillende uitnodigingen uit het buiten land deden hem echter in de na-oorlogse jaren besluiten tot het 100 ruitig-bord over te gaan. Zijn gave en aanleg grenzen aan het ongelooflijke. Met zijn eerste optreden in een Frans tournooi op het 100 ruitig bord eindigde Saletnik onderaan, maar met een ervaring rijker speelde hij in Italië niets an ders meer dan op het 100-ruiten bord. Zijn tweede optreden in Zwitserland was al heel wat beter en in de voorwedstrijd om het wereldkampioenschap 1951 in Mei te Parijs werd de eindstand van „Challenge-Mondial" (10 partijen): 1) Keiler 17, 2) Malfray 13, 3) Gordijn 10, 4) Saletnik 9, 5) Vaessen 7, en 6) Gedance 4. Zijn vierde optreden in het internationaal damtournooi was de strijd om het wereldkampioenschap November 1952 en Saletnik eindigde van de 19 deelnemers op de 11de plaats met 18 gespeelde partijen en 18 punten. In dit wereldkampioenschap vestigde de Italiaanse meester al sterk de aandacht op zich, doch het verrassende optreden van de Canadees Dagenais in de strijd met Piet Roozenburg om de leiding, zette Saletnik in de schaduw van Dagenais. Maar zijn vijfde optreden - in het tournooi te IJmuiden - heeft bewezen, dat Saletnik, hoe langer hij met de sterkste Franse en Nederlandse dammers in contact komt, hoe beter hij gaat spelen. Deze wonderlijke figuur noteert niet, maar doorziet het spel erg diep. Zijn speelkracht I drijft op listige en goed verborgen combina ties. Met een bepaald plan speelt hij niet; hij klampt zich direct aan zijn tegenstander vast, om steeds een „lijf-aan-lijf'-gevecht te aanvaarden. Deze schikking naar zijn tegen stander en het gebrek aan kennis van de waarde der speelvormen, hebben de Italiaan vooral in het IJmuider tournooi nog wel eens een puntje gekost. Zijn beslist uitgesproken nadelige hek stelling tegen Den Hartogh was een gevolg van het gemis aan kennis omtrent deze speelvorm. Maar toen zelfs de kenners in de zaal twijfelden of de Italiaan de stelling nog zou houden, kwam het damgenie, eenmaal in moeilijkheden, los, en op wel zeer fraaie wijze forceerde Saletnik het spel als volgt: Zwart: Den Hartogh, Utrecht. wê. WB. '/MM wm m Wit: Saletnik, Triëst. Ondanks de moeilijke stand is Saletnik de stelling volkomen meester. 1) 37-31 sluiten met 8-12 gaat niet wegens 31x22 18x27 34-30 25x23 33-29 en steeds 33x6. De dam, die wit aanbiedt met 27-32 38x27 18-23 29x16 24-30 20x27 wordt na 31-26 steeds afgenomen, met in het eindspel voor wit beter spel. Den Hartogh speelde terecht 18-22 in de diagramstand. Nu is 33-28 verhinderd door de volgende niet alledaagse damzet. 22x33 31x22 24-30! 35x24 of? 11-16 39x28 12-18 22x13 en 8x37. Maar de Italiaan doorzag deze lokzet van stukwinst. Zelf merkte hij na afloop der partij op, dat hij in overweging had geno men om 29-23 te spelen, doch dan kan zwart dam nemen door 22-28 23x21 24-29 33x24 20x29 34x23 12-18 8x48 dam. Uit de diagramstand kwam op de volgen de wijze wit in een gunstiger positie. 37-31 18-22 35-30 24x35 29-23 en zwart speelde 12-18 A 23x12 en 8x17, waarna wit met 33-28 22x33 39x28 het stuk op 27 terug won en de stelling later remise werd. Op A 12-18 spe len wij liever direct 12-17, waarna wit ook moet spelen om het geofferde stuk terug te veroveren 33-28 22x33 39x28, waarna wit met 20-24 31x22 24-30 34-29 kansrijk spel overhoudt. Brieven Heer H. A. te Velsen. Het door u ge vraagde eindspel: zwart: dammen 35 45 en 2 stukken op 26 en 34, wit 23 46 en 1 dam op 4 is voor zwart gewonnen. Het tweede eind spel is remise. Probleem nr. 14 d.d. 27 Nov. '52, stand: Zwart 12 schijven op 5 7 8 9 12 14 20 21 24 30 33 en 45; Wit 12 schijven op 16 22 27 28 31 32 37 39 41 44 47 en 50. 1. 39x34 30x39; 2. 44-40 45x34; 3. 50-44 39x50; 4. 28x10 5x14 of 50x6; 5. 47-42 50x6 of 5x14; 6. 32-28 6x36; 7. 16-11 21x41; 8. 11x4 36x27 enz.; 9. 4x15 en het volgende eindspel: A. 14-19; 10. 15-33 12-18 (na 19-23 volgt 33-6 23-29 of 12-18 6-1 en wint); 11. 33-11 18-23 (na 19-23 volgt 11-17; na 19-24: 11-2 24-29; 2-7 18-23; 7-1 en wint); 12 11-33 en wint. B. 12-18; 10 15-33 18-23 (na 14-19 is het verloop als bij A); 11. 33-15 23-28 (na 14-19 volgt 15-33); 12 15-38 14-19 (na 14-20 volgt 38x15 28-32; 15-42 en wint); 13 38-15 19-23 (na 28-32 volgt 15-10 19-24; 10x37); 14 15-38 en wint. C. na. 9 —- 12-17 volgt 10. 15-42 met drie voortzettingen voor zwart: I. io. 17-21; 11. 42-26 21-27; 12 26-3 14-19; 13. 3-9 27-32; 14. 9-4 32-38 a) (op 32-37 volgt 4-10; 15. 4-10 19-24; 16. 10-15 24-30; 17. 15x42 30-34; 18. 42-33 en wint. a) op 14. 19-23 (19-24 geeft het- zelfde re sultaat als hiervoor) volgt 15. 4-15 32-37 (op 23-28 volgt 15-42); 16. 15-10 23-29; 17. 10x41 29-33 (op 29-34 volgt 41-28); 18. 41-32 en wint. II. 10. 17-22; 11. 42-38 22-28 a); 12. 38-15 14-19 (op 28-32 volgt 15-42 14-19 42-15 19-23 op 32-37 15-10); 13. 15-10 19-23; 14. 10-14 23-29; 15. 14x32 en wint. a) 11. 14-19; 12. 38-15 19-23 (op 22-27 volgt 15-4 27-32 4-10 en op 22-28 volgt 15-10 met gelijk verloop als hiervoor vermeld); 13. 15-4 22-28; 14. 4-10 en verder als hier voor vermeld). III. 10. 14-19; 11. 42-26 17-22; 12 26-31 22-28: 13. 31-42 28-32 (op 19-23 volgt 42-38); 14. 42-15 19-23 (op 32-37 volgt 15-10); 15. 15-20 en op 32-27 volgt 20-14 en op 23-28: 20-42. De twee zwarte stukken bij elkaar drij ven op een lijn is het spel voor wit gewon nen. De stand der oplosserscompetitie luidt: 1. N. Adelaar, Beverwijk 14 punten 2. A. W. Beukema, Velsen-Nrd. 14 3. P. de Boer, Beverwijk 14 4. J. Suyk, IJmuiden 14 5. G. Kok, Santpoort 14 6. J. G. Koppelman, IJmuiden 14 7. W. 't Hart, IJmuiden 14 8. L. C. Vooys, IJmuiden 14 9. W. 14 10. G. Provoost, Santpoort 13 11. H. 12 12. J. Buur, IJmuiden 12 13. G. Eckhard, Driehuis 12 14. G. 12 15. J. J. Wesselius, Driehuis 12 16. J. 10 17. J. de Boer, IJmuiden 12 18. W. de Smit, IJmuiden 11 19. H. Lichtendahl, Driehuis 12 20. J. v. Stralen, IJmuiden 11 21. Corn. Spanjaard, Beverwijk 10 22. W. J. Tunen. Velsen-Noord 10 23. H. Schaap, IJmuiden 6 24. J. Muntz, Santpoort 6 25. Th. Souer, IJmuiden 5 26. G. Zuiderduyn, Santpoort.. 6 27. Jo Bierman, Velsen-Noord.. 4 28. J. Meyer, IJmuiden 3 29. G. H. Ploeg, IJmuiden 3 30. J. Jochems, IJmuiden 1 31. J. Braveboer, IJmuiden 1 32. J. H. Bakhuys, Santpoort 1 Voor onze oplosserswedstrijd een vraagstuk van de Franse dammeester Marcel Bonnard. M. Bonnard, Lyon hp pp pp pp -V -y/, wm HP Zwart, 11 stukken: 4, 8, 9, 10, 13, 14, 18, 19, 21, 26 en 27. Wit, 11 stukken: 25, 29, 32, 37, 38, 41, 43, 44, 45, 46 en 50. Wit speelt en wint. Nogmaals willen wij er vriendelijk aan herinneren dat uiterlijk 14 dagen na het ver schijnen van het vraagstuk, oplossingen kun nen worden ingezonden. De oplossingen die nadien worden inge zonden, kunnen wij niet meer mee laten tellen in onze oplosserswedstrijd. Oplossingen en correspondentie le zen den aan het adres van de damredacteur B. Dukel, Wijk aan Zeeërweg 121, IJmuiden. Met een IN DEZE COURANT bereikt U Uw vrienden, ken nissen en cliëntèle op het rustige moment dat zij de krant lezen. De prijs van de Nieuwjaarsadvertenties, welke in ons nummer van 31 December of 2 Januari worden geplaatst, bedraagt bij een minimum van 12 mm 1.20, elke mm meer f 0.10, maximum 60 mm. Geheel gezet in de gewone courant- letter. Bij groter formaat en groter letters afschrijving van het bestaande contract of. indien niet aanwezig, ge wone losse-regelprijs. Gaarne ontvangen wij tijdig Uw opgave aan ons kantoor: KENNEMERLAAN 186 IJMUIDEN De „tonnenactie" gedurende de Sint Nicolaasweek in de gemeente Velsen, ten bate van de Stichting het Gebrekkige Kind heeft 397.85 opgebracht. In de oude Nederlandse Hervormde Kerk zal Zondagavond, voorafgegaan door een zangdienst om 18.45 uur, een jeugddienst worden gehouden. Ds. L. Brink zal in deze bijeenkomst spreken over het onderwerp: „Is Maria een heilige?" MEDISCHE VERZORGING TIJDENS HET WEEKEINDE IJMUIDEN Dokters Van de groep artsen, aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevordering van de Geneeskunst zijn, uitsluitend in spoedgevallen, van Zaterdag 1 uur tot aan het spreekuur van Maandag morgen te raadplegen de artsen: D. J. Boosman, Stationsweg 7, tel. 4340 en P. Brouwer. Kon. Wilhelminakade 79, tele foon 4507. Voor de niet aangesloten doktoren neemt waar de arts W. van Haselen, Leeuwerik laan 52, tel. 4290. Apotheken Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door Kennemer Apotheek, Wijk aan Zeeërweg 101, tel. 4204. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagmiddag 2 uur en Zondagavond 12 uur mejuffrouw J. Winter, Evertsenstraat 3, tel. 5259 of mevrouw Bakker, Snellius- straat 53, lel. 5053. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Dokters Zondagsdienst van Zaterdagmiddag 12 uur tot Zondagmorgen 9 uur wordt deze week waargenomen door de arts H. J. Royaards, Dr. Schuitstraat 12, tel. 3636. Van Zondagmorgen 9 uur tot middernacht neemt waar de arts G. J. Vos, Waranda 13, tel. 3586. Verloskundigen Mejuffrouw A. Zandvoort, Bornstraat 43. Apotheken Apotheek Reindersma, Wijkerstraatweg 162, telefoon 3883 doorlopende nachtdienst. Tijdens het weekeinde neemt waar: Apotheek Duinwijk, Populierenlaan 44, tel. 3388. SANTPOORT Dokters In spoedgevallen is de arts A. de Groot, Hoofdstraat 165, tel. 8310 te raadplegen. Apotheken Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, tel. K 2560 8284 en Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalse weg 85, telefoon K 2500 22181. Vrijdag 19 December Rex, 20 uur: „Torero". Thalia, 20 uur: „De mijnen van Koning Salomo". Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, 20 uur: Lezing dr. A. v. d. Boom voor „Felison". Zaterdag 20 December Rex, 20 uur: „Torero". Thalia, 19 en 21.15 uur: „De mijnen van Koning Salomo". Zaal v. d. Lem, 16 uur; Opening duiven- tentoonstelling „De Snelvlieger".

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 12