Verlaging personele belasting nog niet mogelijk In de drukte voer de boot op Newhaven een uur te laat uit Hoog tempo, vlot einde DCIJ haalde grote achterstand tegen Wormerveer op tot gelijk spel Achterstelling Velserbroekpolder wordt onderzocht Visserij-varia BEGROTING AFGEHANDELD OLD CLOTHES NEW Velsens „geheugen gehuldigd Verlovingsringen St. Bavo in netelige positie Dieppe als vissersbasis Vergrijp met braadje haring „afbetaald" Motie Lages buiten de orde gesteld DONDERDAG 18 DECEMBER 1952 4 Veel sympathie voor de heer A. D. Dijkstra Service P. DE GROOT, Juwelier Opbrengst tonnenactie Burgerlijke stand Velsen BEDRIJFSBEGROTINGEN Kijk Uit successen met kampioenskansen Haring aanvoer 100.000 kantjes meer dan vorig jaar Kerstavond in de Hervormde kerk De begroting der gemeente is gisteravond als het ware onder de hamer „doorge jaagd": de eerste hoofdstukken werden zonder veel discussie aanvaard al waren de communisten het niet eens met de post „voorlichting aan jonge kiezers", even min als de uitgaven voor de reserve-politie en de dienst bescherming burgerbe volking het rode fiat kregen. Overigens: aan het eind kregen ze de aantekening „tegen" op de hele begroting. De heer De Groot (Arbeid) vond het naarstig opvangen van honden een op bouwende bezigheid en hij ried aan op de ingeslagen weg voort te gaan, omdat er zijns inziens nog veel te veel „fikkies" loslopen in Velsen. De openbare veiligheid aan de De Noostraat vond de heer Van Dongen (C.H.U.) niet ideaal met die grote dragline en de materiaalauto's ten gevolge van de nieuwbouw daar; waarin hij door mevrouw Heijkoop (V.VD.) van harte werd gesteund. „De De Noostraat wordt straks afgeslo ten" beloofde wethouder Visser kort en bondig, „want wat daar nu gebeurt is nog maar een kleinigheid vergeleken bij wat er staat te geschieden." Huis op gracht De hoofdstukken Volksgezondheid en Volkshuisvesting werden zonder verdere discussie geaccepteerd; de heer Maas (Kath.) spuide bij de behandeling van het chapiter Openbare Werken de bemerking, dat er over een plaats, waar vroeger een tankgracht heeft gelegen, huizen zijn ge bouwd, wat tot gevolg heeft dat nu de tankgracht is gaan „wellen" de onder grond en dus ook de huizen uitermate vochtig zijn geworden; daarenboven is er een gat onder de huiskamer ontstaan waar een volwassen mens makkelijk in kan staan, een gat dat in het natte jaargetijde volloopt. Dit geval is echter al in behan deling, maar voor de toekomst meende de Katholieke fractieleider dat het geen kwaad kan, dat de technici daar op letten voor ze gaan bouwen. „We hebben geen te bebouwen tank grachten meer", stelde de wethouder de heer Maas gerust „en alle bouwrijp te maken grond wordt nauwkeurig geson deerd." „Badhuis" wordt gesaneerd Zou het niet mogelijk zijn het voormalige „badhuis" aan de Wüstelaan, een van de weinige Santpoortse zalen naar de heer Kruisman meende, wat appetijtelijker te maken? Wethouder De Boer kondigde plannen tot verbetering van het „badhuis" aan en de heer Striibosch vertelde de heer De Groot op zijn vraag, dat de daar nog liggende boeken alleen maar oud-papier waarde hebben. Het hoofdstuk onderwijs lokte een prin cipe-bepaling van de heer Den Hollander over de schoolgeldheffing uit dit jaar zonder motie zoals andere keren. Via het gymnasium en het nijverheids onderwijs spoedde de raad zich naar de culturele zaken en de maatschappelijke zorg. Het lidmaatschap van de Commissie voor Noordzeebadplaatsen en de positie van „IJmuidens Bloei" bij de actie voor de herbouw van oud-IJmuiden werden beide wat verder doorgepraat: de heer Den Hollander (C.P.N.) toonde zich voor stander van de vrije meningsuiting van een Nederlandse vereniging; zelfs als zij steun van de overheid geniet. Of het voorts noodzakelijk was, dat het gemeentebestuur vertegenwoordigd is in het bestuur van „IJmuidens Bloei", vroeg de heer Lips (C.H.U.) verder en de wethouder Aschoff antwoordde de heer B o e r s m a (Ar beid) op zijn vraag over de commissie Noordzeebadplaatsen, dat het hem ver standig leek een representant van B. en W. naar deze commissie af te vaardigen. De heer Lips kreeg te horen, dat de sub sidie aan IJmuidens Bloei wordt gegeven als vereniging voor vreemdelingenverkeer, op welk gebied IJ.B. naar het zeggen van de wethouder onomstotelijke verdiensten bezit, zoals uit en te na is bewezen, al zijn ADVERTENTIE Uw kleding binnen één dag gereed Koningsplein 10 - Tel. 4886 De hele dag heeft de heer A. D. Dijkstra, Velsens gemeente-archivaris, die gisteren veertig jaar in overheidsdienst was, blijken van een veelzijdige belangstelling mogen ontvangen in zijn woning aan de Meer- vlietstraat. In de ochtenduren kwamen er niet al leen vele telefoontjes, telegrammen, brie ven en bloemstukken, maar ook het col lege van burgemeester en wethouders was present om de sympathieke jubilaris de hulde te brengen, die hem na zovele jaren harde en vooral toegewijde arbeid meer dan toekomt. De secretaris der gemeente, de heer J. Veenstra, voerde het woord en noemde de heer Dijkstra een zeer gewaardeerde kracht, wiens kwaliteiten hij in de jaren hunner samenwerking uitermate had leren appreciëren: onder meer zijn eigenschap om niet op de ambtelijke klok van vijven te stoppen, maar zo nodig door te gaan met het historisch archief der gemeente. De heer Veenstra vergeleek de jubilaris met een dokter: ook hij behandelt de in- en uitgaande stukken en de patiënt be vindt-zich er prima bij. Een enveloppe met inhoud vergezelde deze woorden en een bloemstuk van het gemeentebestuur vertolkte verder de ge- voels van erkentelijkheid jegens de heer Dijkstra, die voor alles, maar speciaal voor de prettige samenwerking, bedankte. Sigaren, vier boeken waarvan twee geschonken werden door de ondergeschik ten van de jubilaris op de secretarie en een even fraai als .geslaagd gedicht over de geheimen van het vak waren even- zovele verrassingen voor het echtpaar Dijkstra, dat later ook het persoonlijk be zoek van burgemeester Kwint hogelijk op prijs zei te stellen. OOCOOOCCCCCOOCCOCOCOC» De her en der wonende Velsense raads leden zijn niet om niet zo trouw opge komen tijdens de drie zioarc zittingsda gen, die er aan de begroting 1953 gewijd werden; dank zij de organisatie van de wethouder voor 't vervoer, de heer J. C. Aschoff, konden de dame en heren er op rekenen, dat ze ondanks sneeuw en gladheid op tijd ter zitting verschenen: er waren namelijk auto's gecharterd, die de gekozenen thuis brachten en op haalden en deze service van de zijde van het dagelijks bestuur der gemeente is door de raadsleden kennelijk op zeer hoge prijs gesteld. Al had men vermoe delijk voor het zelfde geld een stevig diner kunnen aanrichten in de raadszaal tussen de middag- en avondzittingen der eerste twee dagen in. niet alle experimenten de eerste keer ge slaagd te noemen. Schoolreizen naar IJmuitlen Onder meer wordt op het programma van de schoolreizen der N.S. voor het eerst nu ook IJmuiden als doel genoemd; vol gende maand zullen alle autobusonderne mers een folder over IJmuiden krijgen: kortom de organisatie verdient waardering Al die dingen zijn óók van belang voor het gemeentebestuur en daarom stelt de gemeente het op prijs in de vereniging vertegenwoordigd te zijn, waar men het ook van de andere kant „roerend" mee eens is. „Nou roerend" interrumpeerde de heer Lips. De heer Maas pleitte voor verlaging van de opcenten op de personele belasting met het oog op de gunstige gemeentefinan- ciën, maar dat was de heer Verbeek niet met hem eens: dat had kunnen gebeu ren, toen de gemeente nog tegoeden had, maar nu het tij kennelijk keert gezien de grootse maar dure toekomstplannen, leek het hem minder gezond. Daar sloot de heer Aschoff zich als wethouder van Finan ciën bij aan, bovendien zeggende, dat het mogelijk is, dat de gemeenten mettertijd een eigen belastinggebied gaan krijgen, zo dat het in afwachting daarvan niet juist zou zijn aan de opcenten te gaan knabbe len. In een uur en een kwartier was de be groting er door: met alleen de C.P.N. tegen. Als aanvullingspunt op de agenda deel de weihouder De Boer het een en ander mee over de psychiatrische voor- en na- zorgdienst in de kring rond Haarlem. Daarnaast is in Noordholland een provin ciale stichting in het leven geroepen; de overeenkomst met Haarlem loopt af en nu vragen B. en W. evenals het Beverwijkse college dit aan de raad daar deed, de vroedschap om alvast de overeenkomst op te zeggen in afwachting van wat er verder op dit gebied loskomt. De raad sloot zich tenslotte aan bij een voorstel van de heer Maas om een com missie te benoemen die de rechtspositie van de wethouders zal bezien. Na 15 V2 uur algemene beschouwingen was de begroting dus in vijf kwartier af gehandeld. ADVERTENTIE in een aantrekkelijke sortering bij Kenncmerlaan 30 - Telefoon 4137 De „tonnenactie" gedurende de Sint Ni- colaasweek in de gemeente Velsen, ten bate van de Stichting het Gebrekkige Kind, heeft 397,85 opgebracht. GEBOREN: J. WassenaarNijenhuis, z„ Melklaan 37, Velsen-N.; G. van der Gaag— Zwiers, z., Centrumstraat 10, Velsen-N.; G. W. TrompMartens, d., Bonairestraat 40, Santpoort; H. Reker—Veldman, z., IJssel- straat 35, IJmuiden; J. L. de Smitvan Al phen, z., Wijkcroogstraat 178, Velsen-N.; D BronStreefland, z., Lekstraat 56, IJmuiden; C. F. van der Vlugtvan Kimmenaede, d., Hagelingerweg 183, Santpoort. OVERLEDEN: A. Verschoor, 70 j., echt genoot van A. Guijt, Reggestraat 52, IJmui den; P. van Breda, 79 j., echtgenoot van E. van Dongen, Pancrasplantsoen 4, Velsen-N.; G. Domper, 55 j., echtgenote van W. Tuijn, P. J. Troelstraweg 14, IJmuiden-O. Het resultaat, dat het DCIJ-tiental tegen Wormerveer behaalde, was voar St. Bavo niet zo best: de club uit Heemstede heeft na 8 wedstrijden nog geen enkel punt veroverd en haar mede-candidaten voor de onderste plaats (DCIJ en Wormerveer) deelden nu broederlijk te punten, waardoor DCIJ vijf en Wormerveer vier punten op de ranglijst bezit. Met nog vier wedstrijden in het zicht is er weinig kans meer voor Warmerdam en zijn mannen om de onderste plaats te verlaten. Het leek er in het eerste speeluur van de strijd tussen Worverveer en DCIJ op, dat Wormerveer met een klinkende overwinning zou gaan strijken: alles was „voor Wormer veer". Van Straten liep in een zetje van licht kaliber en verloor op slag; Postma verloor op vrij eenvoudige wijze een stuk, H. Swier raakte een stuk achter en Ott kreeg een hopeloze positie na een va-banque-spelletje. Dus een 80 voorsprong voor Wormerveer zou helemaal niet onmogelijk zijn geweest. Doch gelukkig is het bij een dreiging geble ven, want nadat de stand na de nederlaag van Ot en Postma op 60 voor Wormerveer was gebracht, keerden de kansen voor DCIJ. Voorzitter K. de Jong gaf het voorbeeld met een brillante winst en ook Swier klem de zich krampachtig aan de laatste strohalm vast: remise. Een formidabele slagzet be spoedigde het einde aan bord één van Wor merveer: een mooi staaltje dam van Laros, die de achterstand tot 7—5 voor zijn club deed inkrimpen. Dukel kreeg hulde Bij de aanvang van de wedstrijd huldigde voorzitter Demendaal van damclub, Wormer veer Dukel wegens zijn prestatie in het pas- geëindigde DAMAS-tournooi. De 65-jarige G. Beets speelde een defen sief partijtje tegen Dukel, die echter met remise genoegen moest nemen. Nog slechts drie borden waren (met een 8—6 achterstand) in de strijd. Op fraaie wijze forceerde Koetsier evenwel in het eindspel winst, na keurig behaald terreinvoordeel en met 88 had DCIJ zelfs kansen op de over winning. Invaller Nieuwenhuizen die G. Postma verving had in het eindspel stukvoordeel. Het bleeft voor v. Sambeek op het nippertje remise, zodat de strijd wegens het late uur met 99 werd onderbroken. Secretaris L. Vooys moest in een iets na delig eindspel afbreken, doch hij kan in een „drie om één" stelling remise forceren. Daar door wordt dan de uitslag 1010. DCIJ ontmoet nog Jozeph Blankenaar en Wees uit: DCG en Zaandam thuis. Voor Dinsdag 23 December is de uitwed strijd tegen Jozeph Blankenaar vastgesteld. (Van een verslaggever) ZOVEEL HOOFDEN ZOVEEL ZINNEN. Als rond duizend man de wal opgaan, komt er wel eens wat voor, dat weer in het reine moet worden gebracht. Ernstige zaken zijn het meestal niet, maar de Fransen stellen het op prijs dat zij dan een adres hebben, waar zij met hun bezwaren kunnen aankomen. Die zaken handelen zij af met de heer J. Thurmer, lid van het Dieppe Comité en vertegenwoordiger van de Redersvereniging voor de Nederlandse Haringvisserij. Van diens gezag en diplomatie hangt het af of de goede verhouding tussen de Hollandse vissers en de autoriteiten van Dieppe bestendigd blijft. '.i-Kf l mm mm mmm K Een Engelse monnik, broeder Gilbert, vervaardigt in zijn klooster in Gloucestershire beeldjes die zijn bedoeld als kroningssouvenirs. Broeder Gilbert maakt ongeveer 30 dozijn van deze beeldjes per week! Zo was er op een Zaterdag nogal wat dei ning, toen de Duitse haringvissers Dieppe binnenliepen en zich niet stoorden aan de aanwijzingen welke bij het binnenlopen werden gegeven. Het enige excuus was, dat het zwaar weer was. Maar de Duitsers ver gaten dat iedereen in dezelfde moeilijke omstandigheden verkeerde. Het gevolg was een kleine chaos en een vertraging van het vertrek van de paketboot naar Newhaven van een uur. En aan de Franse paketboot moet men niet raken. De havencomman dant zei er het zijne van, de heer Thurmer speelde eens flink tegen de Duitsers op, ze kregen een knaap van een boete en ze mochten zich een week niet in Dieppe laten zien. Verdwenen Meer last en ongerustheid hebben verle den jaar de afhouwer en de reepschieter van een Hollandse logger veroorzaakt. De vloot was in de loop van de week wegens stormweer in Dieppe binnengelopen. Een dag later waren van een logger de twee jongste opvarenden verdwenen. Ze waren de wal opgegaan en kwamen niet terug. De politie werd er in gemengd, de heer Thur mer ging Dieppe uitkammen maar in de gelegenheden waar men de jongens mis schien kon aantreffen, waren ze niet te vinden. Het weer verbeterde, de vloot voer weer uit. Ook de logger, waarop de ver miste knapen thuishoorden, liep uit. Men had al lang genoeg verlet. In Dieppe wer den de nasporingen met kracht voort gezet, maar de jongens kwamen niet voor de dag. Toen de loggers weer binnen liepen, werden de jongens verhoord, die wel eens met de vermiste knapen de wal opgingen. Maar die konden niet anders ver- De laatste ronde van de begrotingsdrie- daagse ging in met drie uitvallers: de he ren r 0 n i n 0, v. Leuse 11 en Nuyens, De voorzitter stelde voor de commu nistische motie Lages, waarin de lande lijke overheid wordt verzocht Lages nim mer in vrijheid te stellen, als vallend bui ten de competentie van Velsens raad, ter zijde te leggen. Maar de heer Kruisman (CPN) wilde de motie wel behandeld zien, waarop er harde woorden vielen tussen de burgemeester en de fractie der com munistische partij. Er kwam alzo eerst een motie van orde in stemming, om de motie Lages niet in behandeling te nemen, die met alleen de stemmen van de com munistische raadsleden tegen werd aan genomen. En Lages verdween uit de begrotings zitting. Achtereenvolgens kelderden met de grootst mogelijke meerderheid van stem men de volgende communistische moties: toekenning brandstoffentoeslag aan de on dersteunden met terugwerkende kracht; Kerstpakket gemeer.tepersoneel en de ver hoging van de Kersttoeslag werklozen. En toen kwam dan de eigenlijke begroting aan de orde: het grondbedrijf ging zonder meer onder de hamer, bij die voor het be drijf Openbare Werken maakte de heer Luijkman (Arbeid) de opmerking dat de functie van adjunct-directeur van dit bedrijf blijkbaar nog steeds niet vervuld is en hij vroeg, of dit misschien lag aan een te lage salariëring. Wethouder Visser hoopte, dat hij hierin binnenkort zou sla gen en antwoordde de heer Walthuis (CHU) op een desbetreffende vraag, dat de arbeidscontractanten bizondere- om standigheden daargelaten volgens de ge stelde regels worden behandeld. De begro ting voor de Reindgings- en Ontsmettings- dienst kreeg geen enkele on- of aanmer king; de heer Boersrna (Arbeid) vond echter samen met de heer J. Visser (A.R.) dat de Gemeentelijke Ophaal- en Stortingsdienst maar slecht gehuisvest was, waarop wethouder Aschoff (financiën) vertelde, dat Gedeputeerden het daartoe strekkende crediet nog niet hebben goedge keurd maar goed ook, omdat er mis schien een goede kans is op een plaatsje in het nieuwe postkantoor, naast de be lastingen en de gemeente-ontvanger dus, zoals de vorige dag al werd aangekondigd. Het rapport van de dienst voor Sociale Zaken oogstte de waardering van de heer J. V i s s e r, die het betwijfelde, of de hui dige bezetting aan sociale werksters wel groot genoeg is met het ook op de steeds drukker wordende werkzaamheden. Verwijt „Ze kunnen het werk nog wel aan" re pliceerde de heer Strijbosch, „maar als de uitbreiding te ver gaat zal de raad tij dig. voorstellen zien". Als Katholieke fractievoorzitter stelde de heer Maas vast, dat de twijfel van de heer Visser aan voldoende bezetting in feite een afbre ken is van wat de vorige dag in de vorm van hulde aan de dienst werd opgebouwd; de heer Visser zag hel helemaal niet zo maar dit plotselinge geschil deed toon even hakerig aan. De Plantsoendienst-begroting werd zon der stemming goedgekeurd evenals die van de Woningstichting en de dienst Kin derverzorging. De te laat komende wethouder De Boer zat nauwelijks achter de collegetafel, of mr. Kwint smeet de begroting voor gas, water en e'ectriciteit in de discussie: uit de communistische hoek kwam na een eerdere vraag van de heer v. d. Veen (Kath.) een verzoek om de polders nu ein delijk eens van electrische energie te voor zien. De weihouder beloofde spoed om de uitzonderingspositie van bepaalde hoekjes in de polder op te heffen. De heer v. d. Veen noemde man en paard: in de Vel serbroekpolder is geen gas,' geen water en geen electra en vooral nu er diverse boe renbedrijven uit de bebouwde kom zullen moeten verdwijnen leek het hem tijd wor den dat er eindelijk moderne gemakken kwamen: „De mannen willen wel, maar de vrouwen zeggen: ik ga niet mee". De begroting voor het Waterleidingbe drijf werd tenslotte zonder boe of ba goed gekeurd. De wedstrijdleider van de IJmuidense schaakclub Kijk Uit heeft het de afgelopen week bijzonder druk gehad, daar niet minder dan vijf tientallen in het strijdperk zijn ge treden. Het achtste speelde een uitwedstrijd tegen SSCH 2 in Haarlem en kon het niet bolwerken; met de kleinst mogelijke neder laag werd de terugreis aanvaard. Het werd 5li4Vè voor SSCH 2. Het tweede tiental heeft de opmerkelijke prestatie geleverd om het sterke HSG 3 te verslaan en nog wel in eigen huis moesten de Haarlemmers met 73 de vlag strijken. Door deze prestatie staat Kijk Uit 2 er prachtig voor: drie punten uit twee wed strijden en het verdere programma wettigt het vermoeden, dat hier een redelijke kans voor de bovenste plaats in zit. Het derde heeft zich ook al goed gehouden tegen De Torens 1, een verdienstelijke 55 is het resultaat, dat in deze moeilijke uit wedstrijd werd behaald en de mogelijkheid, dat met De Torens de beslissing zal moeten worden uitgevochten, is lang niet denkbeel dig. Hier heeft het derde tiental met drie punten goede kansen. Kijk Uit 4 bond de belangrijke strijd aan tegen Santpoort 2 en de voorlopige stand is 43, met enige afgebroken partijen, die over het algemeen gunstig voor Kijk Uit staan, zodat op een kleine overwinning gerekend kan worden. Indien dit zo is, dan maakt ook het vierde tiental een serieuze kans om bovenaan te eindigen, want het verdere pro gramma vermeldt alleen VAS 7 als con current. En ten slotte maakte het zesde tiental de reis naar Hillegom om aldaar een 3'.2—2'£ voorsprong te behalen en de afgebroken partijen zijn van dien aard, dat op een ver diende overwinning gerekend kan worden. Er volgen nu enige weken, waarop geen bondswedstrijden gespeeld worden en alle aandacht aan de onderlinge wintercompeti tie gewijd kan worden. De eerstvolgende bondswedstrijd wordt op 7 Januari gespeeld en wel te Amsterdam waar het eerste en het vierde slag gaan leveren tegen VAS 5 en VAS 7. tellen dan dat zij wel eens naar het kasteel op de rots gingen. Daar had je onderaardse gangen. Dat kasteel bereikt men eerst na een klauterpartij en er werd direct nage gaan of zij misschien hierbij waren veron gelukt. Ook dat bleek niet het geval te zijn. Een dag later, na drie dagen onvindbaar te zijn geweest, kwamen ze plotseling voor de dag. De bemanning van een bananenbool had hen gevonden. Zij hadden zich aan boord in een kast verstopt met de bedoeling de reis als stow away mee te maken. Maar vóór het uitvaren werden zij ontdekt. Vriend Thurmer mocht de politie, die de verdwijning ook al erg onaangenaam had gevonden, op de hoogte gaan stellen. Haring als beloning Nu houden de Dieppenaren erg van een braadje verse haring. En politieagenten maken hierop geen uitzondering. Om hen te bedanken voor de moeite liet hij de twee boosdoeners een mandje haring meenemen. Toen hij op het bureau vertelde, dat de ver misten waren gevonden, kon slechts de haastige aanvulling, dat deze twee knapen er niet mee hadden uit te staan, voorkomen, dat zij een stevige lijfelijke afstraffing kre gen. De gummistok zit bij de Franse poli tieman nu eenmaal wat losser in de zak dan bij een Nederlandse collega. Maar de jongens hadden een lesje gekregen. Meermalen komt het ook voor, dat een visserman wegens ernstige omstandigheden thuis van Dieppe over land naar Nederland moet reizen. Dat is altijd een heel karwei, want Frans spreekt de haringvisser niet. Hij heeft geen paspoort en met het over stappen in Parijs is het nu ook niet zo ge makkelijk. De man heeft zijn monster boekje bij zich, maar het is natuurlijk nodig aan de grenzen een verklaring te geven waarom hij geen paspoort heeft en alleen een monsterboekje. Alleen op de trein Men zet hem in Dieppe op de trein met een spoorkaartje voor Holland en een aan tal genummerde briefjes bij zich. Briefje nummer 1 moet hij afgeven aan de eerste de beste politie-agent, die hij in het sta tion St. Lazare ziet. Op dit briefje staat dat deze Hollandse visser geen Frans spreekt, wegens familie-omstandigheden op weg is naar huis en daarbij het verzoek hem in De aanvoer van gezouten haring heeft dit seizoen ongeveer 1U0.000 kantjes meer bedragen dan het vorig seizoen. De afzet geschiedt echter in zo ruime mate, dat zich geen problemen voordoen door de vergrote aanvoer. De export naar België, Frankrijk, West-Duitsland, Noorwegen, de Verenigde Staten, Canada en enige andere landen voltrekt zich op normale wijze en zodoende is er geen overbelas ting van de Nederlandse markt. Voorts werden in September en October van dit jaar twee belangrijke contracten afge sloten: één met Polen voor 35.000 vaten en een met Oost-Duitsland voor 57.000. Vo rige week werden er drie contracten af gesloten met Tsjechoslowakije, waardoor er in December ongeveer 25.000 vaten gezouten haring naar dit land kunnen worden verzonden. Van de aanvoer werden ongeveer 100.000 kantjes naar de vismeelfabrieken gestuurd, zodat naar de mening van de Eond van Nederlandse Haringhandelaren, mede gelet op het binnenlandse gebruik van gezouten haring, zowel voor de on middellijke consumptie als voor de bok kingrokerijen en inleggerijen, een zekere voorzichtigheid moet worden betracht bij het aangaan van grotere contracten. In Santpoorts Nederlands Hervormde Kerk wordt Vrijdagavond een Kerst- samenkomst gehouden. Enige leden van de jeugdgroepen „Vrije Vogels" en „Bosvolk" zullen het Kerstspel „Haast u naar de stal" opvoeren en verder vermeldt het Drogram- ma zang en declamatie. een taxi naar het Gare du Nord te zetten. Bij de Frans-Belgische grens komt briefje nummer 2 op de proppen, waarin de douane een en ander duidelijk wordt ge maakt enz. Die briefjes schrijft de heer Thurmer en hij heeft altijd succes met deze methode geboekt. Zo zorgt hij voor honderd-en-één-dingen evenals zijn broer, die als visserij-consulent ook altijd in Dieppe is en de schakel is tussen visser en het Departement van Landbouw en Visserij. Markt aan de top. De middenweekse markt heeft bewezen, dat de vis altijd nóg wel een beetje duurder kan: na een gepe perd begin van de nieuwe week werden er deze Woensdag ongekend hoge bedragen neergeteld voor de vis, die als sneeuw voor de zon verdween. De kleine schol bijvoorbeeld liep even twintig gulden per kist op en kwam daar door op de eenzame hoogte van f 65.- voor de tweeën terecht. Wat normaliter een ste vige prijs mag heten voor de mooiste ex portsoorten van heel wat groter slag. De drieën zaten tegen de vijftig gulden aan en ook verse haring en makreel lieten zich met goud beleggen: regelmatig zijn er bedragen van f 25.- per kist voor betaald. Ook fijnvis lien on: de lappen tot f 3. per kilo, de middelsoorten tot ongeveer f 1,80 en de grove slips tot f 1,30. Voor grote- en middelschelvis werd graag f 70.per kist betaald en alleen de braadschelvis deed niet mee aan de alge mene hausse, door zich bescheiden aan f 32 per 50 kilo te houden. Prijzen maakten reizen goed. De Bergen werd gisteren de beste besommer al was het bedrag van f 28.000.voor een twaalfdaagse reis nog geen vetpot door de geringe aanvoer; de tweede besommer naar hoogte werd de Duyvis, die eveneens voor twaalf dagen f 26.000.in het laatje voer. Voor de Limburgia werd na een twaalf daagse reis f 17Ö09.gemaakt, de Hoop deed even lang over duizend gulden min der en de Shamrock boekte f 7800 voor dertien dagen. De enige Kanaalboot van deze afslag, de Sumatra, kreeg voor'de 700 kisten verse haring nog f 21.000. waardoor het reisje er dus toch nog uit kwam. Allan houdt alleenrecht. Als enige trawler verscheen vandaag de Allan Wa ter aan de markt, die blijkbaar een abon nement op het alleenrecht heeft: het schip bracht mee van de Noordzee 200 kisten kool en kabeljauw, 200 schelvis en piepers, 100 wijting, 150 makreel, 80 „stijve" en daarbij kwam dan nog de Onderneming I, die 100 kisten Kanaalharing voor zijn re kening nam. Plat- en fijnvis was er maar weinig, daar er slechts een paar kustvis- sers naar huis kwamen. Morgen onwis. Al kan er met het on bestendige weer van de laatste dagen moeilijk peil getrokken worden op de bin nenkomsten, de verwachting lijkt gewet tigd, dat de Vrijdagmarkt het alleen met wat kleine schepen zal moeten zien te stel len: er stonden gisteravond namelijk nog geen trawlers op het lijstje. De handel zal het dus even moeten uitzingen met de voorraad van gisteren. VEM hardnekkig. Alleen de VEM- trawlers weten op het ogenblik nog van geen ophouden in het Kanaal: het zijn de enige der Nederlandse trawlers die blijven trekken op haring. De laatste paar dagen was het daar overigens maar matig met de vangsten en slecht met het weer. De bui tenlanders halen evenmin veel scheep: een enkele Duitser maakte in de buurt van Fécamp nog een redelijk trekje, maar ho ger dan 150 manden kwam het toch niet. De Haarlem zal inmiddels Zaterdag mark ten dê vangst bedroeg gisteren rond 700 kisten. Als het niet verandert zullen de twee andere VEM-mers Mary en Post Boy niet voor het begin van de volgende week aan de afslag komen. Marktberichten. Prijzen: Heilbot 3- 2.20, gr. tong 2,75-2,35, grm. tong 1,79-1,68, kim. tong 1,92-1,82, kl. tong I 1,90-1,81, kl. tong II 1,51-1,41, tarbot I 2,60-1,85, alles per kg.; tarbot IV 69, scharto.ng 48-37, gr. schol 50, grm. schol 60-57, kim. schol 62- 56, kl. schol I 64, kl. schol II 63-48, v. ha ring 25,50-20,50, makreel 26-19,56, gr. schelvis 76-58, grm. schelvis 64-56, kim. schelvis 49-42, kl. schelvis I 47-41, kl. schelvis II 35-18, wijting 26,50-14, gr. gul 44-38, mid. gul 34-29, kl. gul 24-18, kl. haai 42-31, ham 82-74, poontjes 23-20, kl. koolvis zw. 21,50-17,50, kl. koclvis wit 33- 24,50, alles per 50 kg.; gr. kabeljauw 196 128, gr. koolvis zw. 54-43, gr. koolvis wit 80-66, gr. leng 73-68 alies per 125 kg. Aanvoer: 97 k. tong en tarbot, 7 k. heilbot, 15 k. tongschar en schartong. 24 k. schol, 916 k. haring, 905 k. makreel, 1115 k. schelvis, 715 k. wijting, 121 k. kabeljauw en.gul, 18 k. leng, 15 k. kl. haai, 10 k. ham, 35 k. poon, 317 k. koolvis, 50 k. diversen, totaal 4360 kisten.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6