„Donkere dagen" vol hulst en boerekool QSeHi? A genda voor Beverwijk Huis vol mysterie ■Clowntje Riek Predikbeurten Groenten- en fruitmarkt in de afgelopen week Castricum Velsen-Noord ZATERDAG 20 DECEMBER 1952 4 BEVERWIJKSE VEILINGEN JiLiIts Ju Aj telefoon mms Patiënte door uitputting gestorven na zwerftocht Uit de bocht gevlogen Folders bij vooruitbetaling Grote spruitenaanvoer op groenteveiling Voor de kinderen Betaling abonnementsgeld per giro Huisvrouwen om de Kerstboom Uitkering ouden van dagen FEUILLETON door Jane England 3) Er is deze week een redelijk grote aan- Voer op de groentenmarkt geweest, die voor de tijd van het jaar opvallend ge noemd mocht worden. De handel verliep in het begin van de week vlotter dan later, al vielen de prijzen ook toen niet tegen. De spruiten die royaal vertegenwoor digd zijn, brachten al naar gelang van de kwaliteit van 3274 cent per kilo op. De andijvie wordt nog in flinke partijen aan de markt gebracht; hiervoor werd 65 cent per kilo betaald voor de soorten van de koude grond en de glasandijvie bracht tot 85 cent per kilo op. Witlof is nog schaars en gaat voor goede prijzen weg; er wordt tot 70 cent per kilo voor betaald. Tomaten raken nu echt op: de kwaliteit gaat hard achteruit en voor nog enigszins waardeer bare partijen werd tot 68 cent per kilo be taald. Tomaten raken nu echt op: de kwaliteit Het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen in Nederland deelt over het ver loop van de groenten- en fruitmarkt over de periode van 1219 December het vol gende mede: Naar onze koolsoorten bestond ook in de afgelopen week nog geen vraag van be tekenis, hoewel het weer wel enigszins medewerkt, heeft men toch niet het uit gesproken karakter van winterweer, het welk voor een goede afzet van onze win- terproducten een eerste vereiste is. Óp Woensdag j.l. waren de prijzen voor de sluitkool-soorten alsvolgt: rode kool 1 11,50—11,90; 2. 7,50—9,20. De vraag naar dit product kwam hoofdzakelijk van Oostenrijk, Engeland en de U.S.A. De prijzen voor gele en groene Savoye kool waren respectievelijk voor gele 1. 7^09,20; 2. 5.506,70 en voor groene a. 9—15,10; b. 8.70—13, per 100 kg. Duitsland, België en Oostenrijk hadden belangstelling voor groene kool, hoewel in geringe mate. De Deense witte noteerde voor de le kwaliteit 6—8,30 per 100 kg. Ook in deze verslagweek was er weer een grote vraag van de zijde van Hongarije, terwijl ook Italië een behoorlijke hoeveelheid afnam. Van de andere landen welke dit product importeerden, noemen wij West-Indië, Bel gië, Oostenrijk en Amerika. De aanvoer van bloemkool in Noordhol land is zo goed als gedaan. Venlo had nog een kleine aanvoer met een prijs van 42 55 cent voor de a-kwaliteit, terwijl b-kwa- liteit van 2224 cent noteerde. Naar Duitsland werden schorseneren uit gevoerd tegen 6569 cent per kg. De prijs van dit product is tamelijk vast. De kroten noteerden iets lager dan vorige week. De prijzen lagen voor de a- kwaliteit van 13,4013,90 en voor de b- kwaliteit 13,2013,90. Frankrijk is van dit product nog steeds de voornaamste af nemer, hoewel in vorige jaren meer van dit product naar genoemd land werd ge ëxporteerd. Andere landen namen slechts geringe hoeveelheden van dit product af. Ook voor dit product zou evenals bij de sluitkoolsoorten een strengere winter van gunstige invloed kunnen zijn. De boerenkool liep iets terug in prijs en noteerde 1216 cent per kg. Ook de prij zen van de uien was niet stabiel en bedroeg 1620 cent per kg. Witlof is een van de wintergroenten welke in prijs omhoog liepen. Voor dit pro duct werd besteed voor a. 6582 cent en b. 6370 cent per kg. Gezien de niet geringe aanvoer, blijkt er naar dit product grote vraag te zijn. Breekpeen bracht 12,5013,50 per 100 kg. op, een prijs welke niet veel verschilt met die in de vorige verslagweek. Bospeen voorzover deze nog aanwezig was werd verhandeld tegen een prijs van 1518 cent per bos, terwijl de waspeen van de hand ging voor 1620 cent per kg. De knolselderie bleef ook ongeveer op hetzelfde niveau van 1722 cent per stuk, hoewel in het begin van deze week note ringen voorkwamen van 1831 cent per stuk. Sla bracht van 1217 cent per krop op en glasandijvie noteerde van 5272 cent per kg. De prijzen voor ongeschoonde spruiten waren iets minder vast. Voor dit product werd betaald 3951 cent per kg. De ge schoonde spruiten trokken iets in prijs aan en liepen van 0,851,05 per kg. De aanvoer van tomaten is niet meer van betekenis, de prijzen waren voor a. ƒ0,85—1,10; b. ƒ0,75—1,00; c. 0,67—0,90 per kg. De handel in appelen en peren is nog niet bijzonder willig. De Göx'p Orange noteerden tot 65 cent, Goudreinétte tot 25 gaat hard achteruit en voor nog enigszins waardeerbare partijen werd tot 68 cent per kilo betaald. Prei was een product dat voor export in aanmerking kwam en dus opliep tot 36 cent per kilo; selderijknollen noteerden van 1026 cent per stuk. Bospeen ging vlot weg; de aanvoer minderde en er werd tot 41 cent per bos voor betaald; waspeen was ruim vertegenwoordigd en maakte van 1025 cent per kilo. De boerenkool bracht bij een ruim aanbod van 1019 cent per kilo op; rode, groene en gele kool varieerden van 615 cent per kilo. Uien draaiden rond de 20 cent per kilo. Tulpen goedkoper Op de bloemenveiling verloopt de han del stug: er komen steeds meer tulpén aan de markt, die voor de tijd van het jaar maar lage prijzen opbrengen. De rode Kersttulpen met bol, die Maan dag no| tot 15 cent per stuk gingen, brach ten Vrijdag niet meer dan een dubbeltje per stuk op. De lange tulpen zijn er al weer in de soorten Krelage Triumph, White Soil en Hildegarde en er werd van 6085 cent per bos voor betaald. Enkele bosjes Rose Copland noteerden 2.Narcissen zijn er weinig: er is tot 85 cent per bos gebo den: blauwe druifjes brachten van 2733 cent per bosje op. Mimosa liep in prijs terug tot 8 a 10 per doos. Er komen veel Kerst-artikelen, waar van de hulst-met-bes naar de hoeveelheid gerekend de kroon spant en drie gulden per kilo opbrengt. Bij de potplanten zijn het de cyclamen die in grote partijen worden aangevoerd. De Witte cyclamen noteren van 70220 cent per stuk; de rode zijn iets goedkoper. MARKTBERICHT BEVERWIJK 19 December Andijvie 14-82, bloemkool 18-45, bos peen 25-37, waspeen 10-25, sla 7-11, spina zie 51, tomaten 18-65, spruiten 31-74, prei 12-27, knollen 10-22, boerenkool 10-19, groene kool 7-14, rode kool 6-8, gele kool 7-15, witlof 42-70, breekpeen 8-12, soep groente 6-10, appelen 6-28, peren 7-10. Gevonden voorwerpen In het tijdvak van 11 tot en met 17 De cember 1952 werden de volgende gevonden voorwerpen aangegeven: Goudkleurige ro zenkrans, zwarte glacé dameshandschoe nen, zwarte dames handschoen, klein zwart hondje, rood kinderwantje, heren handschoen, grijs-blauwe sjaal, herenrij wiel, rol kastpapier, een paar grijze hand schoenen, zilveren hangertje met steentje, bruine dames glacé handschoenen, kinder mutsje, doublé armband, vergulde schakel armband, een doos sigaretten, rozenkrans in étui, een paar motorkappen, een paar blauw met witte wanten, een bril, geblokte hoofddoek, rood kindertasje met inhoud, bruin-roze kinderwant, een paar witte wanten, een bruine georeide handschoen, een meisjesrijwiel, witte gymschoenen, witte want met gele rand, bruine porte- monnaie met inhoud, een pak kaarsen, donkerbruin kinderrokje, zwarte porte- monnaie met inhoud, rood-blauw geblokte kindersjaal, een bankbiljet van f 10. ADVERTENTIE oncccu'^ ADVERTENTIE êrt. voor haarlem en omstreken rutptt cs. houtstraat 181 i '/oSÖÏcml I Zaterdag 20 December Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Papa Boem". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „De mijnen van Koning Solomo". W.B. Theater, 8 uur: „Treinroof in Mis souri". Kennemer Theater, 8 uur: A.B.C.-toneel- voorstelling met Alex Wins: „Pension Zonneschijn". Zondag 21 December Kennemer Theater, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur: „Papa Boem". Luxor Theater, 2.30, 4.30, 7 en 9.15 uur: v.,-»-De mijnen van Koning Salomo". eent,"Jonathan"toÓ34 cent per kg, aiïes voor 1 W.B. Theaicr, 2.15 uur: „Duivelsgebroed"; standaard a. kwaliteit. Door de geringe export blijven de prij zen aan de matige kant, Ook de prijzen van de stoofperen ondergingen hoegenaamd geen verandering. EXPORT KWALITEIT' Dezer dagen is in de Castricumse duinen het stoffelijk overschot gevonden van een vrouw van omstreeks 38 jaar, die, naar la ter bleek, uit het Provinciaal Ziekenhuis Duinenbosch afkomstig was. In verband met de mogelijkheid van misdrijf, vervoer de men het stoffelijk overschot, dat geheel was ondergesneeuwd, naar het provinciaal ziekenhuis. Een sectie heeft uitgewezen dat van misdrijf geen sprake is en dat de vrouw enige dagen gezworven moet heb ben en tenslotte van uitputting is gestor ven. Vrijdagmorgen is een militaire vracht wagen op de hoek Dorpsstraat-Burgemees ter Mooystraat, door de gladheid van de weg uit de bocht gevlogen, en tegen een vrachtwagen, bestuurd door de heer J. B. uit Alkmaar, gebotst. Vooral de laatstge noemde vrachtwagen werd aan de zijkant ernstig beschadigd. De politie heeft van het gebeurde proces-verbaal opgemaakt.. „Wij verzorgen uw reclamefolders tegen concurrerende prijs." Niet minder dan 25 maal zijn de Amsterdammers Th. G. J. van R. en P. B. met dit verhaaltje bij Castricumse middenstanders op de proppen gekomen en ze wisten nog succes te beha len ook. De heren staken bij vooruitbeta ling de kosten van het drukwerk in de zak en lieten nadien niets meer van zich horen. Eindelijk zijn zij door de plaatselijke rijkspolitie gesnapt en uit het onderzoek is gebleken dat Th. G. J. van R. reeds 20 maal met de justitie in aanraking is ge weest. De elf van CSV Wanneer koning Thialf geen spaak in het wiel steekt, krijgt CSV uit Castricuan op eigen terrein het Zaanse KW op be zoek. Dit is een ontmoeting d'ie oorspron kelijk voor Zorndag 14 December was vast gesteld, doch wegens de slechte weersom standigheden werd afgelast. De opstelling van CSV is als volgt: Doel: G. de Heer; achter: A. Keesman en A. Docter; mid den: II. Veldhuizen, C. Boot en H. Hartog; voor: E. Riethorst, B. Beumer, H. Jacobs, H. Tiemstra en W. van Weenen. De lagere elftallen spelen tegen: CSV 2 HSV 2;. Foresters 4—CSV 3; US VU 4— CSV 4; Egmondia adsp. ACSV adsp. A; Alcmaria adsp. CCSV adsp. b. Zondagsdienst artsen De Zondagsdienst wordt van Zaterdag middag 14 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door arts H. J. van Nievelt, Burgemeester Lommenstraat 10, telefoon 354. Voor hetzelfde tijdvak is de wijk- en kraamverpleging in handen van zuster A. de Reus, Jacob Catsstraat 19. De Engelse filmster Joan Rice bleek niet voor een kleintje vervaard toen zij de dierentuin van Blackpool bezocht. Ze waagde zich tenminste in het hol van twee leeuwinnen. Het bezoek leverde dit plaatje op. De groenteveiling van Vrijdag in Castri cum werd gekenmerkt door een behoor lijke aanvoer van spruiten. In de verschil lende kwaliteiten kwamen de tuinders met 6300 kilo voor de dag, waarvan de „ge schoonde" 5281 cent noteerden. Voor de ongeschoonde betaalden de kopers 4052 cent per kilo en voor de afwijkende soor ten 1638 cent. Prei is verkocht voor 20 22 cent. Een flink kwantum waspeen noteerde 12 tot 19 cent per kilo. Glasandijvie bracht het tot 4063 en boerekool ging voor 1519 cent van de kar. Bouwvergunningen verleend Burgemeester en Wethouders van de gemeente Castricum hebben aan de vol gende personen en instellingen een bouw vergunning verleend: Aan S. Scheerman voor de bouw van een etalagekast bij de rijwielstalling aan de Stationsweg: aan het PW.N. voor de bouw van een jachtopzienerswoning aan de Zee weg; aan F. v. d. Houw voor de bouw van een pakhuis met garage aan de Kon. Juli- anastraat en aan F. Res voor de uitbrei ding van een bedrijfsruimte aan de Hoogeweg. Predikbeurten Gereformeerde Kerk, 10 uur: ds. A. de Ruiter uit Zandvoort. 17 uur: de heer W. A. Jelsma, theol. candidaat te Am sterdam. Ned. Hervormde Gemeente, 10 uur: ds. L. Cannegieter. Hervormde Evane. Vereniging, 10 uur: ds. Jansen van Wijk aan Zee. De aarde draait bij de P.v.d.A. De heer Van Es uit Dordrecht, voorzit ter van hét Humanistisch W'ërkverband"in de Partij van de Arbeid, zal op de Kerst bijeenkomst van de afdeling Castricum van de P.v.d.A. een toespraak houden. De toespraak van de heer Van Es zal gericht zijn op de Kerstmisviering uit Humanis tisch oogpunt bezien. Op deze bijeenkomst in hotel De Rustende Jager op Dinsdag 30 December verleent de Vrouwengroep van de afdeling haar medewerking met opvoering van het bekende stuk „De aarde draait" van Ton Oosterhuis. 4.30 en 8 uur: „Treinroof in Missouri". Maandag 22 December Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Voor waardelijk". Luxor- en W.B.-Theater: als Zaterdag. Maar het kon natuurlijk niet altijd mooi weer blijven. Op een morgen, toen ze waren opgestaan, zagen ze de regen langs de ramen stromen. Ze stonden er naar te kijken; het zag er uit, of dat regentje wel de hele dag kon duren. „Ja, dat moeten we maar op de koop toe nemen!", zei oom Tripje. Regen moet er ook zijn. We zullen dan vandaag wel niet veel buiten kunnen zijn, maar we kunnen dan een flink eind verder rijden. Morgen is het roei weer mooi weer!" Nou ja, zo erg vonden ze het ook niet. Ze zouden zich toch wel vermaken. Zo ging oom Tripje weer achter het stuur zitten en de reis ging voort. Het was wel nodig, niet 'e hard te rijden; de regen stroomde zo dicht neer, dat het uitzicht minder goed was. Op de roeg kletterde een dicht regengordijn neer en overal stonden grote plassen. Als de bus daardoor reed, spatte het water hoog op! Binnen hielden de jongens zich bezig met spelletjes, en ze hielpen tante Liezebertha met de afwas. „Dat gaat fijn!", lachte tante Liezebertha. Drie hulpjeszo schiet het lekker op!" Ze moesten alleen erg oppassen, dat ze niets lieten vallen, zo onder het rijden van de bus U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad, U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f6.10, post- abonnés f 6.60. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij be hoeven dan geen kwitanties uit le zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. DE ADMINISTRATIE Traditie getrouw hield de afdeling Cas tricum van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen Vrijdag in hotel De Rusten de Jager haar Kerstbijeenkomst. Het be stuur had voor deze avond de medewer king verkregen van de declamatrice me vrouw Backer-Breedt uit Schagen, die de aanwezigen heeft laten genieten van haar voordrachtskunst in „De Klokkengieter van Antoon Coolen. Dit welbekende stuk vergt drie bedrijven lang de uiterste con centratie van degene, die het voordraagt en mevrouw Backer-Breedt is er in ge slaagd de gehele avond te vullen en haar publiek te boeien. De bijeenkomst is geopend door de pre sidente mevrouw Veltman-Jans. De Schakel naar toneelconcours De Castricumse Gemengde Toneelver eniging „De Schakel" heeft van de heer P. J. Baltus uit Uitgeest, hotelhouder al daar, een uitnodiging ontvangen om mee te dingen naar verschillende prijzen in een door hem te organiseren toneelwedstrijd. Het bestuur van de vereniging heeft be sloten aan deze wedstrijd deel te nemen. Er zal een keuze gemaakt worde uit het toneelspel „Van ander ras" en het blijspel „Vogel, vlieg de wereld in". Wanneer het concours, waaraan door meer dan acht verenigingen uit Heiloo, Uitgeest, Krom menie, Zaandam en Heemskerk zal wor den meegedaan, begint, is nog niet bekend. AGENDA VOOR CASTRICUM EN UITGEEST „Corso"-Theater, Casiricum. Zaterdag 19.15 en 21.30 uur; Zondag 20 uur: „Het Zevende Kruis"; Zondagmiddag 14 en 16.15 uur; Maandag, Dinsdag en Woens dag iedere avond 20 uur: „Ben je vrij vanavond?" Bioscoop „De Ooievaar", Uitgeest, Zater dag 20 uur: „Patrouille der verlorenen"; Zondag 20 uur en Maandag 20 uur: „Er kan nog meer bij". Nieuwe voorzitter voor „De Meei-weiden" Wegens het aftreden van de heer H. Voordewind als voorzitter van het Water schap „De Meerweiden" ten Noorden van het Noordzeekanaal is Vrijdagmiddag door de stemgerechtigde leden in café „Aneta te Velsen een verkiezing gehouden. Bij deze verkiezing zag het bestuurslid de heer A. J. van Splunter zich als voor zitter gekozen. Voor de opengekomen bestuursvacature zal in Januari een nieuwe verkiezing wor den gehouden. Zondag 21 December IJMUIDEN Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. J. v. d. Berg, 17 uur: ds. D. C. v. Wijngaarden. Gebouw Clxr. Belangen, Enschedestraat, 10 uur: Jongerensamenkomst, G. v. d. Boogaard. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9 en 10.45 uur: ds. J. A. Tiemens, 15 en 17 uur: ds. R. D. Beukema. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.) Helmstraat, 8.30 en 17 uur: ds. N. Bruin van Sant poort. Chr. Geref. Kerk, 10 en 16 uur: ds. J. W. v. d. Gronden. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10.30 uur: Jeugddienst. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: Vroegmis, 10 uur: Hoogmis, 19 uur: Vespers. Dins dag 9 uur: Heilige Dienst (Heilige Tho mas). Woensdag 19 uur; Algemene voor bereiding. f Leger des Heils, 10 uur: Heiligings- dienst, 12.15 uur: Zondagsschool, 16.30 uur: Jeugddienst, 19 uur: Openlucht samenkomst Kennemerlaan, 20 uur: Op wekkingssamenkomst. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 uur: ds. G. Wassenaai-, 19 uur: ds. D. ter Steege van Santpoort, Kerstzangdienst. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 uur: ds. C. W. Thijs, 17 uur: ds. J. A. Tiemens. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat 1, 10.30 uur: ds. J. Heidinga van Haarlem. Evangelisatievereniging „Elon", Casem- brootstraat, 10 uur: de heer W. Köne- man, Laren. Donderdag 10 uur: de heer G. Nieuwenhuizen, Den Haag. Donder dag 19.30 uur: Kerstfeest onder leiding van de heer H. C. v. d. Flier, Enschede. Dit wordt gehouden in het Gem. Verg.- lokaal Abelenstraat 1. Vergadering van Gelovigen, Esdoorn straat 30. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, koffiekamer Westerveld, 10.15 uur: ds. N. Schenkman van Amsterdam. VELSEN: Ned. Herv. Kerk. Zaterdag 19.45 uur: Avondgebed. Zondag 10 uur: ds. B. ter Haar Romenij van Heemskei-k. 18.45 uur: Zangdienst. 19 uur: ds. L. Brink. Jeugdkapel, 10.15 uur: ir. W. v. Monsjou. VELSEN-NOORD: Geref. Kerk, 10 en 17 uur: ds. A. C. van Nood, Heilig Avondmaal. Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. L. Brink, 19 uur: ds. H. P. Huisman. Chr. Ger. Kerk. Da Costasschool, 19 uur: ds. J. W. v. d. Gronden. BEVERWIJK: Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 uur: ds. F. C. Willekes, 19 uur: ds. J. O. Norel. Ned. Herv. Gemeente, Populierenlaan, 10 uur: ds. W. Oorthuys. Ned. Herv. Gemeente, Jeugdkapel, 10 uur: mej. M. Franken. Ver. v. Vrijz. Herv., 18 uur: Kerstfeest Zondagsschool. Doopsgezinde Gemeente, 15 uur: Ad- ventswij dingsdienst. Maranatlia, 10 uur: de heer F. H. van der Horst van Leiden. Geref. Kerk, Moensplein, 10 en 17 uur: ds. C. Meyer. Leger des Heils, Kerkstraat 67, 10 uur: Advents Heiligingssamenkomst, 12 uur: Zondagschool, 20 uur: Verlossingssamen komst. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Gemeente, Julianaplein, 10 uur: ds. J. Wiersma, 19 uur: Jeugddienst, ds. G. Koch van Haarlem-Noord. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, 10.30 uur: de heer W. F. v. d. Slaat, vicaris te Santpoox-t, 19 uur: Kerstwijding ds. A. J. van Rhijn van Haarlem, medewerking Kapelkoor en Kinderkoor. De Tooi-ts, 9 uur: ds. D. ter Steege. Kapel, geen dienst. Doopsgezinde Gemeente, Kapel, 10.30 uur: ds. W. Veen. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. M. W. J. G. de Kluis. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10.30 en 15 uur: ds. J. J. Arnold van IJmuiden. HAARLEM: Church of England, Kinderhuissingel, 3. p.m. Evensong, rev. Mossman. In tegenstelling met de gepubliceerde mededeling, als zouden de Velsense ouden van dagen op andex-e tijden dan gewoon lijk hun uitkering bij de dienst voor So ciale Zaken kunnen halen, deelt de direc teur van deze dienst mede, dat bij uitzon dering die betrokkenen, die deelnemen aan het Kerstfeest van het Leger des Heils op Dinsdagmiddag voor deze ene keer op Woensdagochtend bij Sociale Zaken te recht kunnen. ADVERTENTIE Constance draaide het nummer van de xaxi-ondernemmg. Sara kon zo nu en dan werkelijk bespottelijke dingen zeggen Er v/as niemand aan het verlaten sta tionnetje, toen het boemeltreintje stil hield. Constance was de enige reiziger, die uitstapte, en gedurende een ogenblik bleef ze op het perronnetje stil slaan en keek om zich heen. De rust deed wonderlijk weldadig aan. De kaartjes-beambte was vriendelijk en zakelijk „Ik heb die auto van de Finehams een half uurtje geleden langs zien komen", deelde hij mede, „de jonge meneer Fincham zat erin en waar schijnlijk is hij naar Lindon door gereden om u daar op te pikken. Bezoekers voor de Finehams stappen meestal in Lindon uit om het boemeltreintje te vermijden. „Omaar als hij me daar niet vindt, zal hij wel weer hierheen komen", merkte Constance op. „Zou dat lang duren?" „Ik zou 't niet kunnen zeggen", ant woordde de beambte. „Ik heb de indruk, dat ze u met een latere trein verwachtten, anders was hij al weer Hder langs ge komen. Ik heb zo'n idee, dat hij u om 4 uur in Lindon wil opppikken. En als dat zo is, dan duurt het ongeveer nog een uur, voordat hij hier weer langs zal komen." „Het lijkt me 't beste om dan maar te wachten", zei Constance op berustende toon. Iemand moest het uur van haar aan komst verkeerd begrepen hebben, dacht ze enigszins geprikkeld, en het was waar schijnlijker, dat de vergissing bij de Fin ehams lag dan bij David Pax-kinson. „Het is niet ver lopen", merkte de spoor wegbeambte op. „Als u niet tegen 'n klein wandelingetje opziet.Het is een mooie weg en ik zou uw bagage hier kunnen hou den en aan meneer Fincham meegeven, wanneer hij hier straks weer langs komt. Dat lijkt me wex-kelijk de beste oplossing. Het moet niet prettig voor u zij.n hier rond te hangen". „Nee, niet bepaald", gaf Constance toe. Het dorpje, dat er s!apex-ig en vreedzaam uitzag in de stralende najaai'szon, zou waarschijnlijk niet één behoorlijke gele genheid om thee te drinken hebben. En meer dan naar iets anders verlangde ze naar vele koppen sterke thee. Bovendien zou ze in de dorpsstraat opzien baren. Ze kende zulke dorpjes. Iedereen zou haar aanstaren en ze zou zich niet op haar ge mak voelen. Ze wilde 't niet riskeren haar zelfverzekerdheid te verliezen. Ze was overgevoelig op dit punt. Sara plaagde haar er dikwijls mee en noemde het een vorm van ij delheid. „Je denkt altijd, dat iedereen naar je kijkt," zei Sara, „en je kunt 't je eenvoudig niet indenken, dat geen mens speciale in teresse in je zou hebben". „Kijk", zei de spoorweg-beambte, „u kunt die weg linksaf nemen en dan wan delt u maar rechtuit. U kunt niet mis lopen, het huis van de Finehams is aan het eind van die weg." „Dank u", zei Constance, terwijl ze hem charmant toelachte. Deze charmante lach was iets, waarin ze zich speciaal geoefend had. Je nam er de mensen snel mee voor je in en ze vond het een uitstekend wapen voor een intelligente jonge vrouw. De kaartjes-beambte kwam er echter niet van onder de indruk. Zijn reactie was anders dan die van de mensen in Londen, die al tijd onmiddellijk haar charme schenen te ondergaan. Hij knikte langzaam en ze ver wonderde zich even over het gebrek aan reactie bij deze eenvoudige dorpsman. Hij scheen haast te hebben om haar kwijt te raken en het stationnetje te verlaten.... Constance lachte hem nogmaals toe, iets minder charmant en stralend, en begon in de aangeduide richting te wandelen. Ze voelde het als een slecht begin. Bovendien vond ze het vervelend, dat ze moest wan delen. Het was heel onaangenaam te voet bij de Finehams aan te komen, waar onmid dellijk allerlei drukte gemaakt zou werden over het misverstand inzake het uur van haar aankomst. Ze sloeg de weg in, die de spoorwegman haar gewezen had. Het duurde enkele ogenblikken, voordat ze zich bewust werd van de sterke bloemengeur, welke de bloeiende bomen verspreidden. De lucht was ermee bezwangei-d en boven haar hoofd was een wolkenloze lichtblauwe he mel. Opeens kwam de droom uit haar jeugd in haar gedachten en ze voelde zich verstijven. „Onizin", hield ze zich zelf voor, „Onzin! Overal in Engeland bloeien op dit moment de bomen, overal hangt deze geur van bloesem Ze wandelde stevig door. „Als ik het huis eerst, maar zie, dan zal ik weten, dat het onzin is. Vei-beelding en toevallige ge lijkenis. mompelde ze zacht voor zich heen. Ze voelde echter, dat ze zichzelf niet meer in de hand had, en opeens draaide ze zich om en begon hard terug te lopen, terwijl haar hart bonsde en haar adem moeilijk kwam. De aanblik van een kleine, slordig geklede jongen, die met een geit aan een touw aan kwam wandelen, bracht haar tot bezinning. De jongen sloeg haar vol verwondering en belangstelling gade. Ook scheen er iets van spot in zijn ogen te zijn. Ze hield stil en keek hem aan. Wat zou deze jongen wel van haar denken? Ze moest een dwase vertoning opgeleverd hebben: rennend langs een landweg in een elegar:'. grijs mantelpak en hooggehakte pumps. „Was u bang voor de stier?" vroeg het jonge-^e ?j*geioos. Nu de Kerst al weer gauw voor de deur staat En de hulsvrouw het nodige inslaat, i Ts het de plicht van haar man, Mits hij goed rijmen kan, Dat hij voor een fles Tip aan de slag gaat ^,eer w- P- G-, Amsterdam ontv. 1 il. Tip en 1 Lfl. Bootz' Oude Genever. „De stier?" Constance keek hem vragend aan. „Er is een stier in de wei bij het huis", legde de jongen uit. „Hij is kwaadaai'dig soms komt hij wel eens op de weg, als me neer Neill vergeet het hek te sluiten. „Dat is hel onattent van meneer Neill", zei Constance, terwijl ze haastig bij zich zelf overwoog of ze de stier als voorwend sel voor haar dwase vlucht zou gaan ge bruiken. Niets was natuurlijker dan angst voor een stier. Ze was zelfs als de dood voor een simpele koe! Aan de andere kant zou dit ventje, met zijn pientere blauwe ogen straks heel ge makkelijk kunnen ontdekken, dat de stier rustig in zijn wei stond. Of had de non chalante meneer Neill werkelijk het hek opengelaten De mogelijkheid was helemaal niet uit gesloten. „Meneer Neill is nogal vex-strooid", zei de jongen met een lach, „hij schrijft ge dichten, zeggen ze". „O, juist", zei CConstance langzaam. Ze concludeerde, dat meneer Neill waar schijnlijk de neef was, die niets uitvoerde en litteraire aspiraties had. Juist de ge schikte figuur om hekken open te laten, waardoor gevaarlijke stieren op een arge loos publiek losgelaten werden De jongen keek haar nadenkend aan en gaf dan een i-uk aan het touw, waarmee hij de geit vasthield, die van de gelegen heid gebruik had-gemaakt om van ht jonge gras rte smullen. „Ik moet in, de richting van het huis", zei hij. „U kunt wel met mij meelopen, als u dat wilt. Ik ken de stier en ik weet, dat hij eigenlijk helemaal zo kwaad niet is". „Dat is erg aardig aangeboden", ant woordde Constance vriendelijk. Het ge sprek over de stier had de gedachte aan haar nachtmerrie verdrongen en alles scheen weer normaal te zijn. Ze liep op een doodgewone, mooie landweg op een zonnige lentedag en het enige wat vi'ees zou kunnen aanjagen, was een weggelopen suer „Ik zag helemaal geen stier", bekende ze opeens eerlijk. „Ik werd alleen ineens ex-g bang, ik kan zelf niet goed verklaren waax-om". „U komt zeker uit Londen", zei de jon gen philosophisch. „Mensen uit de grote stad krijgen buiten altijd allerlei nare angsten. Misschien werd u verschrikt doo- een geluid of zo „Ja, dat zal 't geweest zijn", zei Con stance. „Ik heb me heel dwaas aangesteld en ik ben blij, dat ik jou tegenkwam en dat je met je geit zover met me mee wilt lopen". „In orde", zei het ventje gewichtig en trok aan het touw van de geit. „Vooruit!" beval hij autoritair. (Wordt vervolgd

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6