De Ster van Beth lehem door leden van de Jonge Kerk Kort en bondig ,151 Abr. Meyer Ieder vogeltje zong zoals het gebekt was in „Parkzicht" Kotter „Noordzee" op breker bij Oranjesluis Santpoort Goede Deense film voor „Alcura" Vrolijk blijspel voor de Plaatwellerij Castricum Johanna's Hof heropend Beverwijk KPV-voorzitter: „Moge expositie internationaal karakter krijgen" 8 De IJM 363 gezonken, motor sloeg af M.s. „Wiikinki" overgedragen Feestavond van „Hercules1' „Haast u naar de stal" Betaling abonnementsgeld per giro Schepen gestrand en vlotgetrokken „Kookhuisman" B. Schoo Velsens gemeentepersoneel en de werkloosheidswet „Discogroep" opent nieuwe perspectieven Jongens hadden mijn eerst even geprobeerd WASSERIJ DUYN Bedrijfsgroepen Centrale bracht haar leden 'n TIP VAN BOOTZ Éénmaal wordt de vuilnisbak geleegd Scheepvaart MAANDAG 22 DECEMBER 1952 99 Het Kerstspel „De Ster van Bethle hem" werd door de bekende dichter M. Nijhoff in het oorlogsjaar 1941 geschre ven, omdat hij in deze moeilijke dagen voor jong en oud een positieve gedachte wenste te brengen, als troost en verster king tegen de ellende van die tijd. Bij de conceptie daarvan bleef hij trouw aan de verkondiging, zoals deze in de Bijbel ge schiedt, hetgeen een bemoedigend en waar devol kunstwerk ten gevolge heeft gehad. Het is bijzonder schoon van taal en re presenteert aldus één onzer grootste mo derne dichters op een volkomen waar dige wijze. Uiteraard moet het zwaartepunt van de vertoning volledig in de dialogen worden gezocht. Bij een dichter als Nijhoff kan dit geen enkel bezwaar opleveren. Inte gendeel, door de zinrijke betekenis van vrijwel ieder woord is dit spel in staat ook bij vele buiten-kerkelijken een diepe ontroering op te wekken. Door dit alles worden aan de vertolkers meer dan nor male eisen aan dictie en articulatie ge steld. In ieder geval heeft Nijhoff ons voor de dagen, welke het Kerstfeest voor afgaan een wijdingsvol spel geschonken, waarvan dan ook door talrijke groepen lekenspelers een dankbaar gebruik wordt gemaakt. In Velsen geschiedde dit Zaterdag door e.en ensemble, samengesteld uit leden van de Jonge Kerk van de Nederlands Her vormde gemeente, dat 's middags in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rembrandt- laan reeds een aantal Ouden van Dagen in de gelegenheid stelde dit spel te on dergaan. 's Avonds werd deze opvoering in dezelfde zaal herhaald en ook hiervoor bestond van de zijde van het publiek ge lukkig een grote belangstelling. De lieer Hunsche heeft bij zijn regie moeten woekeren met de enigszins be perkte ruimte, welke hem op dit voor een dergelijk spel eigenlijk te kleine toneel tot zijn beschikking stond. Doordat het in twee vakken moet worden verdeeld, waar van de stal de grootste oppervlakte op eiste, geraakte het paleis van Herodes enigszins in de verdrukking. Maar dit verhinderde de spelers niet in de uitbeel ding van hun rollen een onmiskenbare Omstreeks 10 uur is Zaterdagavond bij harde wind de kleine kotter IJm. 363 „Noordzee", eigendom van de Haarlemse schipper-eigenaar W. Duyn, die met zijn broer op het scheepje onderweg was naar Goes, op een golfbreker van de Oranjeslui zen gelopen en gezonken. De beide opva renden konden door een politieboot gered worden. Volgens verklaringen van de schipper was de „Noordzee" onderweg van Amster dam naar Zeeland, via het Merwedekanaal. Bij het verlaten van de Oranjesluizen schijnt hij zich te hebben verrekend, waar door het bootje, dat 4 ton meet en 8Vs me ter lang is, een prooi van de straffe Zuid wester werd. Tot overmaat van ramp sloeg de motor een 16 p.k. benzinemotor af en even later woei het kottertje op een van de golfbrekers. Al liepen de opvarenden geen direct gevaar, er werden noodsignalen gegeven, waarop de politieboot van Schel- lingwou de twee mannen omstreeks mid dernacht van boord heeft gehaald. De „Noordzee" is later gezonken en steekt even met de boeg boven water uit. Er zal waarschijnlijk een poging worden gewaagd om de „Noordzee" te lichten. De kotter was onderweg .van Amsterdam naar Goes om een sloep te halen. Het scheepje dateert uit 1944. Het op de werf van de n.v. C. van der Giessen en Zonen te Krimpen aan de IJssel gebouwde .motortankschip „Wiikinki" is na een geslaagde driedaagse proeftocht op de Noordzee aan de Finse rederij, de Suo- men Tankkilaiva Oy te Helsinki, overge dragen. De „Wiikinki" is het grootste thans in de vaart zijne Finse koopvaardijschip. Het heeft een draagvermogen van 15.275 ton en een snelheid van 14V2 knoop. Het biedt accommodatie aan 45 opvarenden, die op een enkele uitzondering na worden on dergebracht in éénpersoons hutten. Veteranen worstelden De IJmuider krachtsportvereniging „Her cules" heeft voor de classificatie van ge wichten een weegschaal nodig en daar de benodigde gelden niet in de kas voor kwamen had men Zaterdagavond in Flora aan de Zeeweg een feestavond op touw gezet. Het is een gezellig festijn gewor den waarbij het accent bij dansen en kienen werd gelegd. Voor het laatste vormde een aantal prijzen door de le den beschikbaar gesteld de inzet. Verder is er nog een demonstratie wor stelen ten beste gegeven, waarbij de senio res nog eens op de mat aantraden; een 11-jarig meiske heeft met accordéon voor vrolijke klanken gezorgd en het drie mans-amateursbandje „The swinging boys" heeft op waarlijk niet onverdienstelijke wijze de dansmuziek verzorgd. Tenslotte lieten enige jongelui zich met mondaccor- déon evenmin onbetuigd. In Santpoorts Nederlands Hervormde kerk is Vrijdagavond een Kerstwijdings- bijeenkomst gehouden, die uitermate druk bezocht was. De dienst werd geopend dooi de heer A. P. F. Bijtelaar, zeggende dat, of schoon het nog geen Kerstfeest was, men al in gedachten kon gaan naar de stal van Bethlehem om daar te aanbidden de ge boren „Koning der Eere". Hierop las ds. D. ter Steege voor uit Lukas 2, de verzen 1-21, waarna de heer W. Doevendans een Kerstverhaal vertelde. Door leden van de jongerengroep „Het bosvolk" en „De vrije vogels" is vervolgens opgevoerd het een voudige lekenspel „Haast u naar de stal" elk jaar een goede typering van de sereni teit rond de Kerstgebeurtenis. De kinderen op het toneel zowel als de vele jongeren en ouderen in de half don kere kerk hebben deze sfeervolle avond dan ook ten zeerste kunnen appreciëren. echtheid van gevoel aan te brengen, zo dat hun devote stemming geheel op het publiek werd overgebracht. Daarbij werd de handeling door de fang van een groot gemengd koord ondersteund, hetgeen de totaalindruk nog versterkte. Uiteraard zouden er tegen deze opvoe ring door weinig geroutineerde krachten wel enige kleine bedenkingen zijn aan te voeren, maar het publiek geraakte diep onder de indruk, zodat het resultaat een uitstekend geslaagde voorbereiding van het Kerstfeest genoemd mag worden. J. v. D. U kunt hel Uzel1 gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad, U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 16.10, post- abonnés 1 6.60. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij be hoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn jormu- lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. DE ADMINISTRATIE ooccococxxxcocooococccocoooccoccocooo De Algemene Culturele Raad in de ge meente Velsen had voor Zondag in het Rex Theater opnieuw een filmochtend georgani seerd, waarvoor een alleszins bevredigende belangstelling heeft bestaan. Het publiek werd daarbij tevens op de hoogte gebracht met de volgende plannen, welke bestaan uit de vertoning van „Gentlemans Agree ment" (ingeleid door de heer Meyer Slui- zer) op 25 Januari en van „Louis Pasteur" (met een inleiding van dr. Voorzanger) op 24 Februari. De opbrengst van de laatste voorstelling zal geheel worden afgedragen aan het Fonds voor Oud-Verpleegsters. Het publiek nam onder applaus van de mede deling kennis, dat de directie van het thea ter de zaal voor deze gelegenheid gratis heeft afgestaan. Ditmaal stond de Deense film „Kinderen van de straat" op het programma, waarbij de heer H. Wielik enige inleidende woorden sprak. Hij wees hierbij op de grote beteke nis van de bioscoop bij de vorming van de openbare mening: jaarlijks worden er in ons land 65 millioen entreebiljetten voor de film afgenomen tegen slechts twee millioen voor schouwburgen en concertzalen. In Hollywood alleen worden per jaar reeds 400 films vervaardigd, waarvan zich 80 percent in luxe millieus afspeelt en er dus op zijn gericht de sociale bewustwording bij het volk te verdoezelen. Hierin wordt voornamelijk een „elleboog-moraal" ver kondigd, waarbij het desnoods gaan over lijken voor bereiken van een bepaald doel ais een idealistische theorie wordt aange prezen. Spreker stelde hier Italië en de Scandinavische landen tegenover, waar films van een opmerkelijk beter gehalte worden vervaardigd. De kunstzinnig en so ciaal verantwoorde films als Fietsendieven, Ditte, een mensenkind en Vier stappen in de wolken" bijvoorbeeld, veroorzaken een sociale bewustwording, in duidelijke tegen stelling met de meeste producten uit Holly wood. De heer Wielik wees ten slotte op het grote belang van de voorstellingen van Al cura, waar het publiek met films van een belangrijke strekking zal worden gecon fronteerd. Kinderen van de straat, een Deense film, welke door een geestige technicolor van het Sadler's Wells Ballet werd voorafgegaan, speelt zich af in de achterbuurten van Kopenhagen, waar de straatjeugd uit de huurkazerne door het oog van de camera in twist, snel, verdriet en vreugde gevolgd wordt. Een nieuwe concierge, die de kin deren een bijzonder warm hart toedraagt, verschaft hen een ideale speelgelegenheid. nadat hij eerst hun natuurlijke tegenstand moest overwinnen. Maar daarna gaan zij dan ook voor hem door het traditionele vuur en als hij onschuldig in de gevangenis belandt, rusten zij niet eerder voor zijn goede trouw aan het licht is gebracht en de werkelijke daders met waarlijk vereende krachten zijn gearresteerd. Vooral deze laatste tafereeltjes zijn bijzonder vermake lijk, al blijkt hieruit, dat ook de Deense regisseur niet voor Amerikaanse effecten is teruggeschrokken. De overmeestering van de dieven is bijvoorbeeld niet direct bijzon der aannemelijk voorgesteld. Overigens werd er van het woelige kindermateriaal een dankbaar gebruik gemaakt om een amusante historie samen te stellen, waar door de toeschouwers opnieuw voor het probleem werden gesteld, hoe toch mogeliik is zulke jonge kinderen tot dergelijke knappe acteursprestaties te bewegen. J. v. D. Te Skalkorgarna bij Gothenborg in Zwe den is Zaterdag het Nederlandse kustvaar tuig „Westerdok" (400 ton) gestrand. Het bergingsvaartuig Rudolf uit Gothenburg voer naar het gestrande schip om de la ding pulp over te nemen. De „Westerdok", die eigendom is van de rederij „Holland Coasting" te Amsterdam, is laat in de avond vlot gesleept, nadat vijftien ton van de lading waren gelost. Het schip heeft geen lek gekregen, maar is voor anker gegaan om een onderzoek door duikers te doen instellen. Zondagavond is het 6482 ton metende s.s. „Albireo" van de Nederlandse rederij Nieveld Goudriaan te Rotterdam bij Bath aan de grond gelopen. Enkele sleepboten van de Union de Remarqage uit Antwer pen voeren er heen om assistentie te ver lenen. De „Albireo" was met een lading stukgoederen op weg naar Antwerpen. Hedenochtend om zes uur zijn vijf sleep boten erin geslaagd het s.s. „Albireo" vlot te krijgen. Het Finse schip „Margareta" is Maan dagochtend bij het eiland Ailsa Craig, ten Westen van Schotland in de Firth of Clyde, aan de grond gelopen. In het voorschip bevindt zich een groot lek. De kapitein verzocht om assistentie BINNENLAND Op het stikstofbindingsbedryf van de staatsmijnen is men er in geslaagd om capro- lactam te vervaardigen. Caprolactam is de grondstof voor de fabricage van kunst stoffen. Uit deze stof wordt onder meer het garen vervaardigd, dat de algemene Kunst zijde Unie te Emmen gebruikt. In Tilburg is Zaterdag de volledige in stallatie voor het longsanatorium te Parama ribo in Suriname overgedragen. De midde len voor deze installatie werden bijeen gebracht door het Koningin Wilhelminafonds. In Maastricht is de étalageruit van een fotohandel ingedrukt. Vier camera's ter waarde van meer dan drie duizend gulden werden ontvreemd. De minister van Marine heeft zich in principe bereid verklaard aan de uitvoering van het plan voor een eventuele IJtunnel, die over en door het terrein van het Marine établissement te Amsterdam zou lopen, geen beletselen in de weg te leggen, indien het gemeentebestuur van Amsterdam medewer king verleent om de marine-outillage, voor zover nodig is, elders te vestigen. In het weeshuis „Nam Muk" te Seoul bevinden zich 170 ouderloze Koreaanse kin deren. Het Nederlandse Rode Kruis heeft 180 kindercapes, 180 wollen rokjes en 170 wollen kindermutscn ter beschikking gesteld van dit weeshuis. Op de Schelde b(j Antwerpen zijn twee Nederlandse lichters, de „Amstel 7" en de „Hécopile" in aanvaring gekomen. De „Am- stel 7", die geen lading aan boord had, is dadelijk gezonken. De bemanning kon het schip tijdig verlaten. Tot officier in de orde van Oranje Nas sau is benoemd de heer T. Cnossen, directeur van de Christelijke Emigratie Centrale te s Gravenhage. De Partij van de Arbeid houdt op 9 en 10 Januari haar zevende agrarisch congres. Onderwerpen van bespreking zullen zijn de rechtsgelijkheid van het platteland en de uitgifte van de Zuiderzeegronden. Het con gres wordt gehouden te Emmeloord. Tot lid der Tweede Kamer is in de vacature-mr. J. Terpstra benoemd verklaard de heer H. van Eysden te Rotterdam. De zetel van het Internationaal Christe lijk Vakverbond, welke sinds 32 jaar in Utrecht gevestigd is geweest, zal naar Brus sel worden verplaatst. ADVERTENTIE ■ZuiWl UiïUtlh %ajade jmeqjuinp&i De Tricot Specialist GROTE HOUTSTRAAT 16 HAARLEM nam afscheid hij Van Gelder De heer B. Schoo, kookhuisman in de cellulosefabriek van Van Gelder's papier fabriek, heeft Zaterdagmorgen na een ar- beidsperiode van 33 jaar met een korte onderbreking na de eerste twee jaren afscheid genomen wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Dit afscheid bleef niet onopgemerkt, want zoals werkbaas L. Eckhard, dit in tegenwoordigheid van collega's uitdrukte „was Schoo altijd een beste jongen, met wie het wegens zijn kameraadschappelijke eigenschappen prettig was om samen te werken". Eenzelfde geluid liet de heer G. Goossens horen, die het werkelijk verdrietig vond van een zo goede makker afscheid te moe ten nemen. Namens het personeel schonk hij de scheidende een enveloppe met in houd, waarvan hij voor zijn liefhebberij, de vissport, een mooi „stuk" kan aanschaf fen. De heer Schoo, die eerder door de di rectie en de bedrijfsleiding was ontvangen, waarbij hem voor zijn vele goede verdien sten voor het bedrijf dank was gebracht, bedankte nu zijn collega's voor de harte lijke waardering. Deel wordt aan de wet onttrokken De minister van Binnenlandse Zaken ves tigde er bij circulaire van 11 December 1951, betreffende de verlenging van de tij delijke uitkeringsregeling 1947 tot 1 Janu ari 1953, de aandacht op, dat de minister raad had besloten de totstandkoming te be vorderen van een Koninklijk besluit, waar bij de geldigheidsduur van de tijdelijke uitkeringsregeling zou worden verlengd. Bij schrijven van 28 April 1952 bood het Centraal Orgaan B. en W. van Velsen een ontwerp-uitkeringsverordening ter vast stelling aan. Hierbij werd medegedeeld, dat deze regeling kan gelden als bijzondere regeling, bedoeld in de Werkloosheidswet. Ingevolge de per 1 Juli in werking getre den Werkloosheidswet was een voorlopige voorziening noodzakelijk. Het lag in het voornemen, het daarvoor in aanmerking komende personeel aan de werking van de Werkloosheidswet te onttrekken en aan de minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid is verzocht voor dit personeel tot en met 31 December 1952 een voorlopige erkenning te verlenen, daarbij mededelen de, dat het besluit tot verlenging van de tijdelijke uitkeringsverordening aan de raad ter vaststelling zou worden voorgelegd. Op dit verzoek werd afwijzend beschikt, aangezien de desbetreffende gemeentelijke verordening op 1 Juli 1952 geen rechts kracht bezat. Als gevolg hiervan is op het personeel, werkzaam in dienst van deze gemeente de arbeidsovereenkomst naar burgerlijk recht, in geval van onvrijwillige werkloosheid, de Werkloosheidswet van toepassing. Zolang zulks het geval is, zal in verband met de hieruit voortvloeiende premieheffing, een looncompensatie nood zakelijk zijn. Ten einde een deel van het gemeentepersoneel ingaande 1 Januari 1953 aan de werking van de genoemde wet te kunnen onttrekken en mede in verband met het in de op 9 September 1952 gehou den raadsvergadering genomen besluit, strekkende tot vaststelling van het Alge meen Ambtenarenreglement en de Arbeids overeenkomstenverordening, zijn B. en W. van mening, dat het aanbeveling verdient de ontwerp-Uitkeringsverordening en ge noemd looncompensatiebesluit voor de ge meente Velsen van toepassing te verklaren. De Personeelsvereniging van de Plaat wellerij te Velsen voerde Zaterdag in ge bouw „Concordia" een blijspelletje op, dat gevoegelijk als voorbereiding tot het tradi tionele bal kon worden beschouwd. „De nieuwe veearts" van P. L. van Probyen Bogaerds is althans voor een serieuze toneelvereniging totaal ongeschikt, omdat er zelfs met de beste wil van de wereld geen sprankje originaliteit in ontdekt kan v/orden. Het stuk speelt op een kapitale boerderij, waarvan de eigenaar, Dirk Verhoeve, er bij zijn zoon Jaap vergeefs op aandringt dat deze hem in het bedrijf zal opvolgen. Zijn dochter Hannie is zo goed als verloofd met buurjongen Bram, maar deze knaap wordt in stilte door haar zuster Miep geadoreerd. Dan verschijnt er een hevig charmant jong mens ten tonele, dat niet alleen voorgeeft 'n adellijke naam te bezitten, maar ook nog voor veearts wenst door te gaan. Hij maakt van Brams afwezigheid een dankbaar ge bruik om Hannie volgens de regelen der kunst het hof te maken en met haar hart bovendien een aanzienlijke bruidschat te veroveren. Natuurlijk mislukt deze snode opzet grandioos: de bedrieger wordt tijdig ontmaskerd en de nieuwe veearts rest nog slechts een smadelijke aftocht, terwijl Bram de charmante Miep voor de trouwe loze Hannie ruilt. Maar voor deze Janus Tulp-intrige was één gelukkig paar stellig onvoldoende, zodat het nog werd aangevuld door Jan de postbode en Maartje het dienstmeisje. En omdat de schrijfster toen met het resultaat nog niet helemaal tevre den was, moest tegen het einde ook Dirk Verhoeve zich plotseling van zijn liefde voor de huishoudster bewust worden, waarna het scherm voor zes verloofden ge sloten kon worden. Conventioneler kan het bijna niet. Het is duidelijk dat een dergelijk blijspel de ge regelde theaterbezoeker weinig nieuws en nog minder amusement verschaffen kan. Maar het publiek, dat gebouw „Concordia" vulde, heeft blijkbaar minder contact met de schouwburg, zodat het stuk met een daverende bijval werd ontvangen. Er is veel en hartelijk gelachen, waardoor het doel van deze avond in alle opzichten be reikt mag worden geacht. Dit succes kwam de spelers ook volkomen toe, want zij hebben dit niemendalletje met een aanstekelijke vrolijkheid en vaart voor het voetlicht gebracht. De dames Stammis- Cornelissens, G. Verhagen, J. Muys en A. Hühl deden niet in het minst voor elkaar onder en zij representeerde het vrouwe lijk element levendig en vlot. Bij de heren gaat de erepalm ditmaal naar J. de Graaf, die van meester Mierema, de schuchtere dorpsonderwijzer, een bijzonder aardig type wist te maken. Zijn grootste verdienste was, dat hij nimmer hinderlijk overdreef, hoewel deze rol hiervoor alle aanleiding geeft. Hij bleef steeds binnen de grenzen van het waarschijnlijke en verleende dit ventje hierdoor zelfs nog een aannemelijke gestalte. G. van Zanten was een robuuste hereboer, die door Th. Groen als Jaap en J. Luiken als Bram op acceptabele wijze ter zijde werd gestaan. Th. Raaymakers speelde een kwieke postbode en J. de Graaf een onderdanige boerenarbeider. A. Hooge- land schoot als de pseudo-veearts in de scène van zijn ontmaskering aan het slot aanzienlijk in uitbeeldingsvermogen te kort. J. v. D. Ten huize van het bestuurslid de heer J. van Gulik, vond Zaterdagavond de eer ste bijeenkomst plaats van de „discogroep" van het Castricumse Instituut voor Arbei dersontwikkeling. In de serie „kleine" avonden van het Instituut zal in de toe komst ongetwijfeld blijken, dat dergelijke bijeenkomsten van belang zijn, niet in het minst omdat men op een „kleine" avond gemakkelijker tot het stellen van vragen komt dan op grote bijeenkomsten. Voor zitter J. Reijnders gaf een aantal beschou wingen over muziekontwikkeling in de loop der tijden, maar niet nadat de leden hadden kunnen genieten van een serie pla ten van componisten uit de oude en nieu we tijden. Deze componisten zijn uitvoerig besproken en zullen er zeer zeker toe bij gedragen hebben dat de opkomst op de tweede avond in Januari groter is. Ontspanningsavond op Duinenbosch De patiënten van het provinciaal zieken huis Duinenbosch hebben het afgelopen weekend kennis gemaakt met de Amster damse Operettevereniging „Avanti". Zij genoten ten zeerste van de zang door de sopraan Ger Rooda en de bariton Dick v. d. Goot. De nog jeugdige Liesje Bauwe- riks ontpopte zich als een veelbelovende accordéonniste, en een balletgroep onder leiding van F. Zeivers zorgde voor een uitstekende afwisseling. Onder grote belangstelling is Zaterdag middag het café-restaurant van de heer Th. S. de Hoop aan de Zeeweg, beter be kend als „het theehuis", heropend. In 1933 maakte de heer C. W. Heek een aanvang met de exploitatie van het etablissement, dat in 1942 door evacuatie geheel leeg kwam te staan. Sindsdien gebruikte de be zetter het huis als opslagplaats en in Janua ri 1945 werd het hele gebouw in brand gestoken. De heer Heek bleef na de oorlog echter niet bij de geroosterde resten zitten en in enkele noodgebouwen is toen de ex ploitatie voortgezet. De schoonzoon van de toenmalige exploitant, de heer Th. S. de Hoop, nam in het voorjaar van 1948 de zaak over. Hoewel het theehuis in alle opzichten aan moderne eisen voldoet, koes tert de heer De Hoop dé stille hoop in de naaste toekomst van Johanna's Hof een hotel te maken. Tot diegenen die Zaterdag middag de exploitant kwamen gelukwen sen behoorden de hoofdingenieur en direc teur van de Rijks Waterstaat in Noordhol land de heer C. Krijn uit Haarlem, ir. C. C. Th. de Beaufort van het PWN te Bloe- mendaal. het hoofd van de dienst terreinen van het PWN te Bakkum, de heer P. L. Duinker, wethouder G. Meijer en de ge meente-secretaris N. A. van Lunen. Dat de jeugd vaak het gevaar van oor logstuig helemaal niet inziet, bleek Zater dag weer in Castricum. Op de Zeeweg waren twee circa 10-jarige jongens ijverig aan het ploeteren om een voorwerp van flinke omvang achter op de bagagedrager van hun fiets te krijgen. Voorbijgangers maakten de jongens erop attent dat het wel eens een geladen mijn kon zijn, waarop een van de heren de opmerking lanceerde: „Er zit alleen maar water in en we hebben hem eerst „geprobeerd" door hem hard op de straat te gooien!" Inderdaad was de mijn niet meer intact, maar het had hen beiden het leven kost, als ze met een com pleet exemplaar dezelfde manoeuvres had den uitgehaald. ADVERTENTIE A M STER D A M S EVA ART 20 TEL. 11053 Geheel droog 37 ct. per kg „Pension Zonneschijn Het Beverwijkse publiek moge de klein kunst niet altoos even gunstig beoordelen als zij als „toneel" is geannonceerd komt zij in gi-oten getale. Het was alleen al daarom van de Algemene Bedrijfsgroepen Centrale een goede keuze om Zaterdag avond op haar gehouden feestavond Alex Wins en Jan Blok met „Pension Zonne schijn" te laten optreden. „Pension Zonneschijn", een stuk van Cor Hermus, beschrijft de verschillende karakters van mensen die door het toeval bij elkaar zijn geveegd in een pension ge durende de jaren van vlak voor de tweede wereldoorlog. Daar is in de eerste plaats de pensionhoudster (Sophie Kohier) de door het leven geslagen, gerijpte vrouw met haar slappe leugenachtige zoon Henri (Jos. Maneke wist deze figuur zulk een gestalte te geven, dat de figuur volledig aanvaardbaar werd) en daarnaast gaf Mimi Kok een prima vertolking van een actrice, wier ster eenmaal hoog aan de he mel van de roem had gestaan, maar wie nu niets was gebleven dan een huwelijk met een oude man. Een zure, te preutse school- juffi-ouw, die in feite naar wat liefde hun kert, werd door Els Mannoury raak op de planken gezet, waarnaast Jan Blok als de rijke film-ondernemer die de liefde bij het pond koopt en verkoopt zich scherp contrasterend aanvaardbaar maakte. Blij ven nog over de doelbewust Marietje Woerdeman (Diny van Dijk) en de uitge weken Joodse arts, dr. Dessauer, wie de slagen van het lot geen vei-bittering, maar levenswijsheid en kalmte hebben doen leren. Een goed uitgebalanceerde vertol- king van die sympathieke geneesheer werd door Alex Wins gegeven. Cor Hermus heeft met „Pension Zonne schijn" een verhaal geschi-even, dat met zoveel tintelende humor is door spekt, dat men in het eerste bedrijf denkt een volslagen blijspel te beluisteren; de spitse dialogen afgewisseld door de kleine, menselijke tragiek hebben dit stuk op verscheidene punten tot een spiegel ge slepen de spiegel van de menselijke ziel. De heer Van Hattum districtsbe stuurder van de ABC sprak ter inlei ding een paar woorden. ADVERTENTIE Een limerick kost mij mijn, nachtrust Daar ben ik mij- inderdaad van bewust Maar toch zet ik door En waar doe ik 't voor? Omdat ik met Kerst, Tip van Bootz lust Voor de liefhebbers en de kenners van zangkanaries, kleurkanaries, „exoten" en „wildzang" is het dit weekeinde een pracht gelegenheid geweest om in het Beverwijkse hötel Parkzicht, waar de vereniging „Vo gelvreugd" een expositie heeft ingericht, het hart op te halen. Bergen werk zijn voor het tot stand komen van deze tentoonstel ling verricht en vele teleurstellingen heeft de tentoonstellingscommissie moeten incas seren; het heeft er zelfs nog even om ge spannen of alles op tijd in orde zou komen. Maar van deze show hebben de organi satoren in elk geval veel geleerd, zodat een volgend maal de opzet iets grootser zal kunnen zijn en de voorbereidingen wat soepeler zullen lopen. Zaterdagmiddag werd de kleurige vogel-expositie officieel geopend door de voorzitter der Kennemer Pluimveevereniging, de heer H J. Vessies. In zijn openingswoord attendeerde hij op de band die er tussen de KPV en „Vogel vreugd" bestaat, waarna hij een bezield betoog hield over de vreugde, die men ondei-vindt bij het veredelen der dieren op zang en kleur. „Moge uw tentoonstelling een groot suc ces worden en in de toekomst tot een van internationaal karakter uitgroeien," zo be sloot de heer Vessies, waarna hij de ten toonstelling voor geopend verklaarde. Temidden van een afwisselend tremolo der dieren werd langs de prachtige vogels gedéfileerd.. Met het keuren der 295 vogels hadden de keurmeesters, de heren Vos uit Haarlem en Van der Herik uit Amsterdam Vrijdag al de handen vol gehad. De wissel bekerhouder kon echter nog niet worden bekend gemaakt, aangezien degene, die deze beschikbaar had gesteld, bedongen heeft dat alle soorten hiervoor moesten mededingen. Dit levert echter technische bezwaren op. De uitslagen waren: Vrije klas kleurvogels P. Nan, 90 p., kampioen. Kampioen eigen kweek (na loting): 1. R. Schram, 89 p.; 2. G. v. Gin- neken, 89 p. Eigen kweek siervogels Har- zer: eerste prijs H. Junge, 306 p. Meester zanger eigen kweek H. Junge, 83 p. Tropi sche vogels, Japanse meeuwtjes: mooiste inzending J. Demmers. Water-slagers, klas se 8: 1. Th. Veenendaal, 465 pt.; 2. C. v. Deursen, 457 pt.; klasse 9: 1. P. Spitters, 210 p.; 2. G. v. Ginneken, 193 pnt.; klasse 10: 1. P. Spitters, 115 pt. Vrije inzendingen: 1. Th. Veenendaal, 137 p.; Kleurzang: 1. H. Buttei-, 80 pt. Voor de mooiste nachtegaalzang ging de eerste prijs naar de heer P. Spitters met 80 punten. De heer C. van Deursen be haalde 136 punten met zijn waterslager, die als meesterzanger werd aangeduid. Naar het bestuur mededeelde, zal deze tentoonstelling, die aan belangstelling niet te klagen heeft gehad, zeer zeker worden herhaald. Inz. Heer K. H. C. C., Haarlem, orrtv. l fl. Tip en l Lfl. Bootz' Oude Genever. -Burgemeester en Wethouders van Be verwijk maken bekend, dat op Zaterdag 27 December de gemeentelijke diensten behoudens onderstaande uitzondering niet zullen functionneren en de gemeente lijke bureaux gesloten zullen zijn. Het bux-eau van de burgerlijke stand zal cp die dag geopend zijn van 910 uur. De reinigingsdienst zal in de week van 21 tot en met 27 December slechts een maal vuilnis ophalen. Aagtekerk, 20 te Genua. Aalsum, 19 v. de Gironde n. Dakar. Alioth, 19 v. Santos n. Montevideo. Almdijk, 19 v. Havana n. Coatza Coalcos. Alwaiki, 19 v. Trinidad n. Rio de Janeiro. Annenkerk, 19 te Londen. Aldabi, 19 v. Las Palmas n. Antwerpen. Ahphard, 19 v. Bahia n. Antwerpen. Arendskerk, 20 v. Suez n. Aden. Adri, 19 11 u. v. Aden. Amor, 19 v. Piraeus n. Limasol. Argos, 19 v. Hamburg n. Bremen. Axeldijk, 19 v. Le Havre. Akkrumdijk. 19 v. Suez 22 Aden verwacht Abbedijk, 19 250 m. N. F lores. Agamemnon, 19 t.h.v. Kp. Hatteras. Alnati, 19 440 m. NO. St. Vincent. Amstel dijk, 19 230 m. Z.ZO. Savanna. Arkeldij'k, 19 670 m. O.NO. Bermuda. A verdijk, 19 210 m. Z.ZW. Flores. Bengkalis, pass. 19 Guardafui n. Aden. Bloemfontein, pass. 19 Dakar. Boschfontein, 19 v. Genua n. Antwerpen. Baarn, 19 v. Molindo n. Arica. Blitar, 20 v. Sydney n. Rotterdam. Bacchus. 20 v. Curasao te Brownsville. Bantam, 19 640 m. W.t.N. Flores. Ben nek om, 19 1030 m. NO. Barbados. Blommersdijk,, 19 120 m. W.NW. Flores. Britsum, 19 670 m. O.NO. Kp. Race. Coryda, 27 Curasao verw. Ceronia, pass. 19 Guardafui. Cottica, 19 v. Georgetown te Amsterdam. Ceram, 20 v. Rotterdam n. Golf v. Mexico. Caldstp, 19 300 m. O. Honolulu. Cham'a, 19 dwars Golf v. Masira n. Gibraltar Danae, 19 te Lissabon. Delft, 19 v. Hamburg n. Bremen. Douro, 20 v. Rotterdam n. Gibraltar. Elmina, pass. 19 Kp. Blanco. Edam. 19 te Antwerpen. Eemdij'k, 19 MO m. W. Ouessant. Eos. 19 dwars Kp. Tenez n. Amsterdam. Esso Amsterdam, 19 390 m. ZW. Flores. Etrema, 19 1140 m. W.ZW. Madeira. Fairsea, 19 600 m. ZO. Socotra n. Fremantle. Gadilla, 19 820 m. ZW. Flores. Garoet, 19 150 m. W. Sabang. Groote Beer. 19 450 m. NW. Walvisbaai. Hector. 19 v. Palermo te Tunis. Hera, 19 v. Amsterdam n. Z. Pacific. Hercules, 19 te Piraeus. Helena, 19 430 m. ZO-t.O. Kp. Race. Helicon, 19 250 m. NW. Finisterre. Hermes, 19 80 m. ZO. Trinidad. Hersllia, 19 290 m. ZO. Fayal. Hestia, 19 v. Guayaquil te Manta. Hoogkerk, 19 105 m. ZO. Kreta. Hydra, 20 v. Maracaibo te Curagao. Joh. v. Oldcnoamevel't, 19 Kp. Leeuwin. Java, 19 v. Colombo n. Singapore. Jupiter, 19 v. Hamburg n. Bremen. Japara (KRL), 18180 m. ZO. Ras al Hadd. Klipfontein, 1980 m. W.NW. Walvisbaai. Kola Agoeng, 19 v. Colombo. Leersum, 20 v. Rotterdam te Houston. Limburg, pass. 18 Kp. Flores. Lutterkerk, pass. 20 Gibraltar n. Marseille. Lemsterkerk, 21 v. Bombay te Rotterdam verw. Lieve Vrouwekerk, pass. 19 Gibraltar. Limge, verm. 20 v. Portgentil n. Hamburg. Lamgikoeas, 19 110 m. W. Sabang. Leerdam. 19 600 m. O. Kp. Race. Leopoldskerk. pass. 19 Str. v. Jubal. Lombok, 19 330 m. W. Sabang. Maashaven. 20 te Las Palmas. Malea, 19 v. Bahias te Bordeaux. Maasdam, 20 v. Rotterdam te New York verw. Maasland. 19 v. Ilheus n. Bahia. Mariekerk, 20 Suez verwacht. Marken, pass. 18 24 u. Ouessant. Maas, 22 v. Valencia te Rotterdam verw. Manoeran, 19 120 m. ZO. Socotra. Mentor. 19 110 m. W.NW. Gibraltar. Merwede, 19 600 m. O.ZO. Kp. Race. Nestor, 19 910 m. ZW. Fayal. Ovula, 19 60 m. NW. Scillsy's. Oberon, 19 v. New York n. Curagao. Omala, 19 v. Singapore te Rangoon. Ondina, 20 v. Avonmouth te Rotterdam. Ootmarsum, 19 v. Mobile n. Savanna. Orestes, 19 v. Amsterdam te Antwerpen. Phrontis, 20 Suez verwacht. Prins Alexander. 19 v. Rotterdam n. Halifax. Prins Frederik Willem, 19 v. R'dam te Valencia Prins Willem V, 19 v. Chicago te Rotterdam. Prins Alexander, 20 Southampton. Papendrecht, 19 740 m. ZW.t.W. Flores. Pygmalion. 19 te New Orleans. Rijnland, pass. 19 Ouessant. Ridderkerk. 19 t.h.v. Elba Cape. Rodas. 19 150 m. O.NO. Bonaire. Slamat, 19 v. Port Said n. Napels. Sumatra, 19 v. Southampton n. Marseille. Salland, 20 Buenos Aires verwacht. Sarpedon, 19 v. Ponce n. Antwerpen. Sliedrecht, 20 v. Pto La Cruz te Campana. Sommelsdijk, 18 Kp. Florida gepass. Stad Breda. 19 Kp. Florida gepass. Sarangan. 19 830 m. W. Wake eil. Scherpendrecht, 19 390 m. W.t.Z. Ouessant. Stad Alkmaar. 19 160 m. ZW. Flores. Stentor. 19 180 m. NW. Flores. Tarakan, 19 v. Amsterdam n. Hamburg. Tabian, 20 te Djibouti. Ternaite, pass. 19 Pantellaria. Thalatta, pass. 19 Malta n. Le Havre. Tjipanas, 20 te Priok. Tjisadane, 20 te Kaapstad. Tamo, 20 v. Trinidad te Houston. Tiba. 17 v. Rotterdam te Pto Alegre. Tero, 24 v. Newport News te Rotterdam verw Themisto, 19 360 m. N.NO. Flores. Tiberius. 19 120 m. O.ZO. Trinidad. Trompenberg, 19 780 m. O.NO. Bermuda. Waal, 19 v. Middell. Zee te Amsterdam. Wonosari, pass. 20 Ceylon n. Chittagong. Weltevreden, 19 750 m. O. Kp. de Gata. Winsum, 19 220 m. Z. Teneriffe. KLEINE VAAR7 Atlas, 19 v. Trlës>t n. Rijeka. Att, 19 v. Avonmouth te Manchester verw. Asunsicn, 20 te Norresundet. Audacia, 20 v. Loriënt te Fowey verw. Bill, 22 v. Wismar te Drontheiin verwacht. Birmingham, 19 v. Leith te Newcastle. Dacapo. 20 v. Rotterdam n. IJmuiden. Deni, 20 v. Southampton te Port Talbot. Depa. 21 v. Frederieia te Rotterdam verw. Ellewoutsdijk, pass. 20 Brunsbültel. Fiducia, 19 v. Boston n. Middelharnis. Gerry, 20 v. Drogheda te Swansea verwacht. Goote, 24 v. Rouaan te Casablanca verwacht. Gaasterland. 19 v. Goole te Hartingen. Geert Bodewes, 23 le Tonnay Charente verw. Hartel. verm. 20 v. Antw. n. Hamburg. Hast V, 20 v. Londen n. Dordrecht. Henrica, 21 te Aviles verwacht. Hada, 19 v. Marseille te Port Lyautey. Harold, verm. 20 v. Antwerpen n. Helsinki. Hasfkerlarrd, 20 v. Rotterdam n. Harllngen. Import, 20 v. Antwerpen n. Rotterdam. Ingeborg, 21 v. Frederikstad te Duinkerker, erwaeht. Joost, 19 v. Stockholm n. Hargshamn. Julia, 20 bij Southampton. Kenitra, 22 v. Rotterdam te Rouaan verw. May Mere. 20 v. Civlta Vecchia n. Valencia. May Star, 21 v. Genua te Valencia verw. Marcella, 20 v. Harwich le Ipswich. Markab, 20 te Hamburg. Mcnkar, verm. 25 v. Casablanca n. Rouaan. Midsland, 20 v. Rotterdam n. Grangemouth. Nero, 19 te Kopenhagen n. Amsterdam. Netta, 20 te Ajacclo. Nieuwland. 19 v. Leith n. Grangemouth. Nottingham, 19 v. Goole n. de Tyne. Omlandia, 19 v. Marseille n. Port Lyautey. Ponza, 18 Brunsbüttel gepass. n. Zaandam. Palrna, 20 bij Brunsbüttel verw. Prima. 19 v. Gothenburg n. Londen. R. P. S., verm. 20 v. Goole n. Nan'tes. Sbrijpe, 20 v. Amsterdam fce Hamburg verw. Sobat. 20 v. zierikzee n. Hansweert. Ton, 20 v. AaKborg te Leer verwacht. SLEEPVAART Loire. 19 Kp. Bon gepass. Noordzee, 20 te Rotterdam. Poolzee, 10 v. Corcubion n. Rotterdam. Tholen, 18 geankerd bij Dover. Witte Zee, 20 180 m. O.t.Z. Malta.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 10