Op „de Hoop" wordt geopereerd in de eetsalon Agenda voor Velsen ilmó va Visserij -varia NIET IN BAD Geld voor een opvolger komt binnen, maar de zes ton is nog lang niet compleet Doorlichtingscentrum in het „Witte Huis" Kerstzangdienst Beverwijk WOENSDAG 24 DECEMBER 1952 11 Eén wedstrijd op Tweede Kerstdag Batig „feestsaldo" naar vissersmonument Velsens record Voorlichtingsbureau naar het Sluisplein IJs belemmerde visserij bij Urk Ook om de „vissersforensen" is gedacht op le Kerstdag Visserijfilms in het Jeugdgebouw THALIA Velsens Huisvrouwen vierden Kerstfeest Medische verzorging Houtstofaanvoer Nieuwjaarswens Als er iemand in bad durft te gaan op het Nederlandse Hospitaal-kerkschip „De Hoop", dan loopt de kombuis zogezegd droog. Want de veertig jaar oude wateriel- dingsinstallatie van dit schoenertje laat niet toe, dat er al te overdreven aan de hygiëne wordt gedaan. En als er een patiënt zou komen in volle zee, die een spoed operatie zou moeten ondergaan, dan wordt de bemanning naar het achterlogies ge commandeerd om daar het „bakkie" verder af te maken. Het is natuurlijk wel spütig, maar de bemanning eet in de operatiekamer of zo ge wilt er wordt geopereerd in de eetsalon. En er wordt ook in gekerkt en bibliotheek gehouden in die benauwde ruimte onder de voorpiek, die deftig „behandelkamer" heet maar daarmee ver boven zyn stand leeft. Dat de mensen van de vereniging tot bevordering van de belangen van zeelieden enzovoorts toch zo blij zijn met deze wrakke boot die benedendeks niet één toilet rijk is, vindt zijn oorzaak in het bekende gebrek aan beter. Gelukkig daagt het echter, want de pasbegonnen radio-actie van de V.A.R.A. bracht in de eerste twee dagen van haar looptijd al rond zevenduizend gulden in kas, het bedrijfsleven zorgde in eerste instantie voor bijna f 90.000.en de waarde van hetgeen er door werven en industrieën in natura is toegezegd bedraagt zo'n f 30.000.De reders hebben ook hun steun beloofd. Dat lijkt al aardig wat, maar een nieuwe De Hoop gaat zes ton kosten plus elk jaar één ton voor de exploitatie en men is dus nog lang niet aan de helft. „Veisen' ontvangt DEM Het eerste elftal van „Velsen" is de enige ploeg, die Tweede Kerstdag in de gemeente Velsen uitkomt en wel tegen DEM. De Be- verwijkers staan slechts 2 punten ten achter op de leider in de afdeling, Zaandijk, dat Zondag op eigen terrein van Purmersteyn verloor. Velsen zal Tweede Kerstdag in de volgen de opstelling het terrein aan de Kwekers laan betreden: doel: G. de Graaf; achter: H. Meyer, C. Tromp; midden: J. v. d. Ende, B. Wijker, L. Boon; voor: B. Tromp. J. v. Bak- kum, W. Kramer, P. Donker, N. Timmer. Het comité „Viering 75-jarig bestaan IJmuiden en Noordzeekanaal" heeft zich zelf geliquideerd. Er bleek een bedrag van 245,21 in kas te zijn, dat overgedragen is aan het comité Vissersmonument. Dat er overigens aan alle kanten hard voor gewerkt wordt, heeft de oud-kapitein B. M. Mulder van de KNSM, een Velsenaar, bewezen door in zijn eentje het record bedrag van 1050 aan „klinknagelkaarten" te verkopen: kaarten van een gulden het stuk, die de betaler de voldoening schenken, dat een der duizenden klinknagels van het nieuw te bouwen schip door hem is bekos tigd. Nee, die nieuwe Hoop is er nog niet. Toch is het bestuur van de exploiterende vereniging optimistisch, vooral nu er zo'n gewaardeerde steun in de rug van radio en televisie kwam: het zou nu wel eens kun nen gebeuren, dat de nieuwe haringteelt 1954 met een nieuwe Hoop wordt ingezet. Want het enthousiasme is waarlijk groots en vaak ontroerend. In Scheveningen ont stond een comité, waarvan de penningmees ter een paar staaltjes kan vertellen over de spontane manier waarop Scheveningen aan de bouw van een beter hospitaalkerkschip meewerkt, resulterend in een flesje lodde- rijn van de weduwvrouw voor de tombola of tien splinternieuwe netten van een reder voor een binnenkort te houden liefdadig heidsverkoping. De eerste vijfduizend klinknagelkaarten zijn uitverkocht. De tweede vijfduizend komen er aan. Survey om van te rillen Maar inmiddels is het witte schoenertje, dat der dagen meer dan zat is, tussen de loggers in de Scheveningse haven gescho ven en de kenners houden het hart vast, als het scheepje volgend voorjaar voor de heren moet komen. De heren van de scheepvaartinspectie, die over het certifi caat van zeewaardigheid zullen moeten be slissen en die hoogstwaarschijnlijk hier en daar wat kleinigheden zullen aanwijzen, die tezamen een slordige honderdduizend gulden gaan kosten. Hoe oud en vervallen die Hoop is gewor-, den na veertig jaren harde dienst op de grote deining van het voorjaar tot de rauwe wintermaanden is deze weken be wezen, toen de roerkoning het begaf. Er is een nieuwe roerkoning echter in de Hoop gekomen, maar dat is een stuk werk ge weest, waar een leek zo geen weet van heeft en dat tenslotte de hele Octoberreis van dit onmisbare bootje in het water deed vallen. Later was de zee te wild voor het hos pitaalkerkschip en toen heeft het in de haven van IJmuiden gelegen om van daar uit via de radio adviezen te geven aan de vloot buitengaats over zendermoeilijkheden en wat er meer voorkomt op de visserij. Slooprijp Maar volgend jaar zal het haast niet meer gaan met dit scheepje. Natuurlijk zal de Hoop koste wat kost vooraan gaan tijdens de uittocht naar de Hollandse Nieuwe, maar eigenlijk moest dit vroegere zeilschip, dit „wrede" schoenertje, dat tekeer kan gaan als een wilde hengst als het even briezen wil tot ongerief van iemand, die in de ziekenboeg naar de zoldering ligt te turen naar de sloper. Laten we eens om ons heen kijken en ons schamen. Duitsland heeft twee van deze schepen: de „Meerkatze" en de „Seefalke", die pronkjes genoemd mogen worden; En geland bezit een ideaal Hospitaalschip voor zijn visserij; Noorwegen idem dito en wij varen veertig jaren met een snel veroude rende schoener, waarop het bad leegloopt en de slingerlatten op tafel eigenlijk door- ADVERTENTIE Het tn'iddcn en betere genre Voor de chic „UNIC" Meeu\Ven!aan hoek Cederstraat IJmulden-Oost - Tel. 420,1 KENT U ONS SPAARSYSTEEM Woensdag 24 December Rex, 20 uur: „Decembernacht". Thalia, 20 uur: „De mijnen van koning Salomo". Donderdag 25 December Rex, 15 en 20 uur: „Ik zoek het gevaar". Thalia, 15 uur: „De vlucht naar het para dijs". 19 en 21.15 uur: „Marva's ahoy". Vrijdag 26 December Rex, 15 en 20 uur: „ik zoek het gevaar". Thalia, 15 uur: „Bambi". 19 en 21.15 uur: „Marva's ahoy". Zaterdag 27 December Patronaat, 15 uur: „Assepoester" door Aerdenhouts Kindertcneel, uitgaande van de IJ. B. B. Rex, 14.30 u.: Kindervoorstelling „Sneeuw witje". 20 uur: „Ik zoek het gevaar". Thalia, 19 en 21.15 uur: „Arabische nach ten". ADVERTENTIE Het hos-pitaalkerkschip „De Hoop". getrokken moesten worden naar de zol dering. Dit jaar zit het er weer op voor de Hoop. Maandagochtend om 1 uur is het scheepje uit Dieppe vertrokken (348 gevallen) om gisterochtend de spitse boeg om de hoek van de Scheveningse haven te steken met twee ernstige zieken voor Katwijk en Vlaardingen bij zich en op de 29e gaat het schip door naar Amsterdam om uit te bla zen op het marine-etablissement. Voor de televisie De terugreis is besteed om aan boord een documentaire film op te nemen, die aanstaande Vrijdagavond in het televisie programma van de VARA gedraaid wordt. De radio geeft die dag een puzzle en zo komt er nog meer uit de bus ten bate van een nieuw hospitaalkerkschip. Dat er op papier haast al is, want diverse werven hebben alvast een ontwerp ge maakt, waaruit valt af te leiden, dat de nieuwe Hoop een schip wordt van 260 tot 290 ton (de oude meet 192 ton) met een motor van 400 pk. (deze heeft er 200), dat het bovendien een veel sneller en zeewaar diger schip wordt dan zijn voorganger. Willem Rog, de schipper van de Prinses Marijke, zal het tot zolang nog even met deze oude knaap moeten doen. Er zal waar schijnlijk nog wel eens een spoedoperatie op de schoongeveegde messroomt'afel moe ten worden uitgevoerd. Dokter Jan van Geijn uit Amsterdam, die het volgende sei zoen graag weer van de partij wil zijn, zal zijn instrumentarium onvoldoende kunnen opbergen en ds. Van der Meulen kon nog wel eens een Zondagochtend „naar achte ren" moeten met zijn preek, omdat de „kerk" onverwacht „ziekenhuis" moet worden. Scheveningen vooraan In Scheveningen is echter de victorie begonnen. Binnenkort komen er twee grote feestavonden in de Kurzaal met de marine kapel en gesprekken via Scheveningen- radio en een grote tombola en een verko ping en wat niet al. Burgemeester Schok king van Den Haag heeft het erevoorzitter schap van het comité, dat al deze plannen en nog veel meer uitbroedt, op zich geno men, zodat het waarlijk aan Scheveningen niet zal liggen, als hun Willem Rog in 1954 niet met een nieuwe „Hoop" voor de vloot revue uit kan varen. De afdeling Vis van het Voorlichtings bureau van de Voedingsraad zal binnen kort het voormalige gebouw van het Loodswezen aan het Sluisplein betrekken. Daar komt de eerste étage beschikbaar en aangezien de dienst wat meer armslag krijgt voor zijn werk, kan er na afloop van excursies en dergelijke meer gedaan worden aan de propaganda voor het vis- verbruik dan totnogtog aan de Zuidzij het geval was. Doordat er de gehele week nog veel ijs voor de haven van Urk lag, werd slechts weinig snoekbaars aangevoerd. Vier vaar tuigen wistoa Vrijdag de haven te bereiken. De vangsten waren per span 245 en 308 pond. De noteringen voor deze beide partijtjes wa ren 0.72 en 0.75 per pond. Blei noteerde per pond 0.11. Aangevoerd werd: 553 pond snoekbaars, 3 pond rode baars, 577 pond blei en 3 pend karper. De totale omzet bedroeg deze week slechts 500.—. Om een zo gunstig mogelijke gelegenheid te scheppen voor het onderzoek op tbc van het personeel van de vissersvloot en de aan de Zuidzijde van de Vissershaven gelegen bedrijven, wordt een onderzoekcentrum gevestigd in het gebouw van de Centrale Bond van Transportarbeiders aan de Traw lerkade. Dit bureau zal geopend zijn gedu rende de volgende dagen en tijden: Zaterdag 27 December a.s., 9-12 uur; Maandag 29 December, 9-12 en 14-17 uur; Dinsdag 30 December 9-12 en 14-17 uur; Vrijdag 2 Januari, 9-12 en 14-17 uur; Za terdag 3 Januari, 9-12 uur en Maandag 5 Januari, 9-12 en 14-17 uur. Het is de bedoeling, dat ook het perso neel, dat in deze gemeente werkt doch el ders woont, alhier wordt onderzocht, aan gezien het onderzoek van de ter plaatse wonenden anders illusoir zou kunnen worden. Het personeel van de vissersvloot wordt verzocht zich onmiddellijk vóór het uit varen van de betrokken schepen op boven genoemde dagen naar het onderzoeklokaal te begeven. Zij, die op die dagen niet naar zee gaan, kunnen ook (individueel) naar dat lokaal komen. Voor de overige, in IJmuiden gelegen be drijven zal naderhand een onaei-zoeklokaal worden gevestigd in de openbare lagere school aan de Kerkstraat. Het onderzoek kan gekleed plaats heb ben, mits zich op het bovenlichaam niet meer dan twee lagen kleding bevinden. In het onderzoeklokaal zijn kleedcellen aan wezig. ADVERTENTIE Wij nodigen U uit op de N.m. 5 uur: in de Bethelkerk, Zeeweg N.m. 7.30 uur: in de Ichthuskerk, Snelliusstraat Solozang - koor - declamatie - orgel „Antoni" 29e naar IJmuiden Maandag 29 December zullen er in het Hervormde Jeugdgebouw aan de Rem- brandtlaan onder auspiciën van de Visserij- inspectie enige visserijfilms worden ge draaid. Het ligt in de bedoeling een zeer in teressante onder water opgenomen docu mentaire te vertonen, terwijl voorts Her man van der Horsts „Het schot is te boord" niet op het programma ontbreekt. Op diezelfde dag zal het visserij-onder zoekingsschip „Antoni van Leeuwenhoek" IJmuiden bezoeken om een aantal genodig den in de gelegenheid te stellen nader kennis te maken met het werk van deze kotter. DAMONTMOETING UITGESTELD De competitiewedstrijd Jozeph Blankenaar DC1J is tot 13 Januari uitgesteld. (het theater met de beste films) presenteert een BIJZONDER KERSTPROGRAMMA Donderdag (le Kerstdag) en Vrijdag (2e Kerstdag) aanvang 7 en 9.15 uur ESTHER WILLIAMS in M.G M.'s technicolor-productie MARVA'S AHOY De vrolijkste musical-show van het jaar Onze KERST-J'EUGDMIDDAG- VOORSTELLINGEN le Kerstdag 3 uur BOBBY BREEN in zijn nieuwste film DE VLUCHT NAAR HET PARADIJS 2e Kerstdag 3 uur WALT DISNEY'S getekende hoofdfilm BAMBI De meest geprezen creatie sinds Sneeuwwitje Een openbaring voor jong en oud Zaterdag, Zondag en Maandag Nieuw programma Stemmingvolle middag in Zomerlust Voordat de Velsense huisvrouwen zich gaan bezig houden met de voorbereidingen van het naderend Kerstfeest thuis, plegen zij ieder jaar samen te komen om een „eigen" Kerst te vieren. En zo hebben gis termiddag in de fleurig met groen en kaar sen versierde zaal van „Zomerlust" in Santpoort 150 huisvrouwen de oude Kerst liederen gezongen en innerlijk iets beleefd van de wijding dezer dagen. Want er was deze middag zulk een serene sfeer van rust en vrede in dit samenzijn, zoals wel licht nog nimmer tevoren was bereikt. De kleine kerstboom, de lange, wit ge dekte tafels en de brandende kaarsen ga ven ieder die binnen kwam reeds het ge voel: we zijn thuis. En dit gevoel groeide naarmate het programma vorderde. Me vrouw C. Hageman-Verhagen heeft met haar declamatie de juiste snaar weten te roeren. Zij droeg onder meer voor: Maria's kerstwandeling van Jeanne Oterdahl, een gedicht van Maasdijk, Driekoningenlied van Bomans, de „Kerstwens van een oud moedertje" en besloot na de pauze met de bekende vertelling „Jimmy's Kerstfeest". Dit vele, waardoor nochtans het pro gramma niet overvoerd werd, werd afge wisseld met zang van het koortje, dat on der leiding van mevrouw Q. Mechanicus- Klomp en met begeleiding van mejuffrouw L. Hubbeling gewijde liederen ten gehore bracht. De presidente, mevrouw Chr. Schooten- van Eeden heeft een kort woord gespro ken, waarin zij speciaal de nadruk legde op het feit dat, waar ieder in eigen kring op eigen wijze het Kerstfeest gaat vieren, deze middag allen eendrachtig bijeen vond, waaruit te concluderen valt dat er in het leven altijd eenheid kan zijn en verder merkte de voorzitster oo dat de leden van de vereniging voor Huisvrouwen altijd bereid zijn elkaar in moeilijke omstandig heden en zorgen bij te staan. •Toch viel er een schaduw over-dit feest, want aan het eind werd een der leden her dacht, wier stoffelijk' overschot morgen ter ruste wordt gelegd. Maar een ding is zeker: menige huis vrouw wie drukke bezigheden ie wachten staan, zal door dit sfeervolle samenzijn on danks lichamelijke vermoeidheid haar stralende blik blijven behouden. tijdens de Kerstdagen en het daaropvolgend weekeinde IJMUIDEN Dokters Van de groep artsen, aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse Vereniging tot bevordering van de Geneeskunst zijn, uit sluitend in spoedgevallen, van Woensdag 24 uur tot aan het spreekuur van Zater dagmorgen te raadplegen de artsen C. H. de Jonge, M. K. Hofstedestraat 48, telef. 5652 en J. Mac Daniel, De Genestetlaan 4, tel. 4203. Tijdens het weekeinde nemen waar de artsen J. H. van Ginkel, Kennemerlaan 123, tel. 4058 en A. J. van Leusen, Van Tuyllweg 34, tel. 4328. Voor de niet aangesloten doktoren neemt waar le Kerstdag de arts W. A. Oepts. Zee weg 295, tel. 4023. Tweede Kerstdag dt arts W. van Haselen, Leeuweriklaan 52, tel. 4290 De dienst tijdens het weekeind heeft de arts W. A. Oepts. Apotheken Zondags en nachtdienst wordt tijdens de Kerstdagen waargenomen door de Kenne- mer Apotheek, Wijk aan Zeeërweg 101, tel. 4204. Het weekeinde heeft Apotheek Ledeboer, Kennemerlaan 80, tel. 4229 dienst. Verloskundigen In spoedgevallen raadplege men zowel tij dens .de Kerstdagen als het weekeinde mej. J. Winter, Evertsenstraat 3, tel. 5259 of mevr. Bakker, Snelliusstraat 53, tel. 5053. VELSEN-NOORD EN BEVERWIJK Dokters Van Woensdag 2 uur tot Donderdagmorgen 9 uur neemt waar de arts C. van Wielink, Duinvlietstraat 109, tel. 4105, van Donder dag 9 uur tot Vrijdagmorgen 9 uur J. H. N. Oud, H. Mandeweg 43, tel. 3622 en daar na tot Vrijdag 24 uur R. W. Fierstra, Zee straat 88, tel. 3737. Van Zaterdagmiddag 2 uur tot Zondagmorgen 9 uur neemt waai de arts M. A. de Ruiter, dr. Schuitstraat 44. tel. 3553, van Zondagmorgen 9 uur tot middernacht M. H. A. Melchior, Noorder- wijkweg 1, tel. 3340. Uitsluitend in spoed gevallen. Verloskundigen Mejuffrouw A. Zandvoort, Bornstraat 43. Apotheken Apotheek Reindersma, Wijkerstraatweg 62, telefoon 3883 doorlopende nachtdienst. Tijdens de Kerstdagen neemt waar: Apo theek Donker. Breestraat 61, tel. 3150. Tijdens het weekeinde Duinwijk-Apotheek, Populierenlaan 44, tel. 3388. SANTPOORT Dokters In spoedgevallen is de arts: Ph. Haselager, Hoofdstraat 135, tel. 8570 tijdens de Kerst dagen te raadplegen. Het weekeinde neemt de arts M. Trooster, Wijnoldi Danielslaan 14, tel. 8410 de dienst waar. Apotheken Van 24 December 18 uur tot het eind van de Kerstdagen nemen waar de Santpoortse Apotheek, Bloemendaalse straatweg 145, tel. K 2560 8249 en de Elswout Apotheek, Bloemendaalseweg 341, tel. K 2500 16760. Tijdens het weekeinde hebben dezelfde apotheken dienst. Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is Dinsdagmorgen aangekomen het Duitse m.s. „Éifel", dat van Gothenburg een lading van 1250 ton houtstof aanvoerde. Zakkende markt. De animo voor de rondvis zakte gisteren in vergelijking tot de dag tevoren al aardig in de schoenen. Verscheidene handelaren hebben Maandag wat voorraad kunnen vormen en het ge volg werd, dat de noteringen aanzienlijk daalden. Toen de daling in de schelvis tot staan kwam, was de koers op f 38 terecht gekomen en de braat was gezakt tot f 25 en f 22 per kist. De wijting hield het uiteraard ook niet meer en sukkelde naar de f17 per kist, terwijl de schol, die toch heus niet royaal aan de markt verscheen, voor f 18 van cle hand ging wat de drietjes en voor rond f 30 wat de tweeën betrof. Tong hield zich redelijk en werd betaald met f2,65 voor de lappen en f 1,50 voor de groot- en klein-middel. De tong 1 deed zowaar f 1.95 en de grove slips werden verkocht voor f 1,35 per kilo. Grove tar bot, een gevraagde delicatesse voor de hotels met de komende feestdagen, werd voor f 30 verkocht voor de wegers en de soorten-twee brachten f 80 op. Twaalf en veertien. Als enige visboot van de Dins.dagmarkt besomde de Tuban- tia f 14.500 voor een twaalfdaagse reis. De Mary, die 400 kisten Kanaalharing mee- braent tot besluit van deze visserij, maakte er f 6000 voor na een reis van elf dagen. Onder het iis houden. De Vemmers Thorina en Herman, die vannacht binnen kwamen zouden eigenlijk vandaag aan de afslag hebben moeten verschijnen, maar daar dit niet bepaald de beste markt van het jaar is, en er Zaterdag vermoedelijk helemaal niets te verdienen is, zijn de beide collega's aan de Zuidzij gaan liggen om de voorraad op te houden tot de markt van Maandag. De Thorina heeft 65 kisten schelvisch, 360 gestripte wijting, 25 dichte wijting, 40 kabeljauw en kool, 60 makreel, 10 varia, 25 „stijve" en de Herman maakte 200 kisten makreel, 80 kabeljauw en gul, 130 schelvis en piepers, 230 gestripte wijting en 10 siokkebit buit met nog 15 stuks stij ve kabeljauwen. Onze beste wensen! De trawlers, die gedurende de Kerstdagen op zee zijn, zijn de Van Hattum (13 Dec.), Gelria, Flamin go en Abraham (15 Dec.), Claesje en Vi- kingbank (16 Dec.), Bergen, Duyvis, Su matra, Limburgia en Hoop (18 Dec.) en de Norma (19 Dec.). Een groot deel van IJmuiden denkt aan jullie Vandaag gedrieën. De afslag van van daag werd bezocht door de Tzonne (700 kisten vis), de Antje (175 kisten) en de Polderman (gebroken reis door winchde- fect) met 150 kisten. Voorts waren er nog een paar dagvissers binnen en een enkele logger, die Maandag uitging. Geen trawlers. Na overleg tussen re derijen en handel is besloten, Zaterdag geen trawlers aan de rnai-kt te laten ko men. Het zou ook niet zo erg veel ople veren om deze tussendag te markten en er kunnen dus hooguit een paar dagvissers verwacht worden, die een zeer beperkte plat- en fijnvisaanvoer voor hun reke ning nemen. Op de plaats rust. De Scheveningse havenkom is vol gelopen met loggers, die ten dele al aan de winterslaap zijn be gonnen en daartoe de houten luiken voor de ramen van de stuurhut hebben laten spijkeren en voor een ander gedeelte de vangst aan de wal laten zetten. De haven ligt zo-vol,-dat er alleen met de uiterste voorzichtigheid tussen de hon- Het Is een goede, hartelijke gewoonte uw vrienden en relaties een gelukkig nieuw jaar te wensen. En u kunt dit niet eenvoudiger en tegelijkertijd vollediger doen dan door een in deze courant De prijs bedraagt slechts 10 cent per m.m., minimum 12 m.m., maximum 60 m.m. In deze Nieuwjaarswensen wordt slechts de gewone cour antietter ge bruikt met een enkele vette regel. Bij groter formaat en groter letter wordt de gewone losse-m.m.-prijs berekend, of de plaatsing op het bestaande contract in mindering gebracht. Zendt ons tijdig uw opdracht voor publicatie in ons nummer van Woens dag 31 December (of Vrijdag 2 Januari) KENNEMERLAAN 186 - IJMUIDEN derden schepen door gemanoeuvreerd kan. worden. Aan de wal is het nog een en al bedrijvigheid met het opslaan van de dui zenden kantjes haring, waarvan er vele klaargemaakt worden voor de opslag ge durende lange tijd: met de trechter wordt het zoutgehalte van de pekel op het juiste peil gebracht en dit winterse beeld van elk jaar geeft wel heel duidelijk aan, dat het voor de kleine schepen van onze vloot voorlopig „fini" is. De grotere pein zen al weer over de verse visserij in het nieuwe jaar. Marktberichten. Prijzen: Heilbot 2.80- 2,65, gr. tong 2,85-2,35, grm. tong 1.56-1,45, kim. tong 1,56-1.47, kl. tong I 2-1,83, kl. tong- II 1,41-1,10, tarbot I 4-2,95 alles per kg.; tarbot III 78, tarbot IV 47, schartong 22-20. gr. schol 37-30, grm. schol 44-35, kim. schol 46-39, kl. schol I 35-28, kl. sohol II 40-17, schar 34,50-21, bot 24-20, v. ha ring 19,50-12,50, makreel 31,50-26,50, gr. schelvis 46-43, grm. schelvis 40-38, kim. schelvis 38-32, kl. schelvis I 35-31, kl. schelvis II 29-24, wijting 22-10, gr. gul 34, mid. gul 24,50, kl. gul 17, kl. haai 25,50, ham 74, kim. hake 41, kl. hake I 25, kl. hake II 18, kl. koolvis zw. 27, kl. koolvis wit 30, alles per 50 kg.; gr. kabeljauw 228-112, gr. leng 67 per 125 kg. Aanvoer. 258 kisten tong en tarbot, 1 k. heilbot, 5 k. tongschar en schartong, 235 k. schol, 11 k. schar, 3 k. bot, 390 k. ha ring, 141 k, makreel, 115 k. schelvis, 333 k. wijting, 35 k. kabeljauw en gul, 7 k. leng, 1 k. kl. haai, 5 k. ham, 28 k. hake, 2 k. koolvis, 10 k. diversen, totaal 1580 kisten. Uit de weg. De ijswagens, die totnutoe het centrum van hal B meermalen ver sperden, moeten voortaan in het meest Westelijke vak van de hal worden neer gezet. Verder zullen de wagenpaden in de hal voorzien worden van verkeersstrepen, die langs de pakhuizen een smalle strook reserveren. Naargeestig werk. Een slechte reis heeft de Toonne Um 1, achter de rug, die maar een beetje vis opleverde voor schipper v. d. Leek en zijn mannen. De ganse reis was het slecht weer en drie etmalen achtereen kon het net niet overboord door de harde wind. En toen er nog een goede dag om te vissen overbleef, liet de vis zich niet vangen. WÊSÊÊMÊÊSMIMiSMÊBÊSÊË. „I love trouble" (Ik zoek liet gevaar) (Beide Kerstdagen en Zaterdag in Rex) Het filmgegeven van de rijkaard, op wiens gade chantage wordt gepleegd en die „dus" een privé detective in de gespierde arm neemt om het zaakje te klaren, is al even oud als de misvatting, dat de politie niets met zulke zaken heeft uit te staan. In elk geval: de detective gaat gezwind en slim ontrafelen en komt tot de ontdekking, dat mevrouw Johnston vroeger een louche nachtgelegenheid van haar charmes voor zag, samen met een komiek, die echter vermoord wordt als hij wat wil gaan ver tellen. En dan komt dit verhaal vlot op gang: het wordt een heel gekonkel en tenslotte heeft niemand anders de dreig brieven geschreven danIn elk geval loopt het allemaal heel anders af dan we dachten en daarmee is een aardige detec tivefilm aan haar eind gekomen, die de Kerstgedachte met revolverschoten poogt te bevorderen. De enige, die volledig aan zijn trek komt, is de gewiekste speurder Stuart Bailey, een sympathieke rol van Franchot Tone, want hij mag zich in de armen van zijn Norma (een pseudo-zusje van de gechanteerde mevrouw) werpen, welke rol Janet Blair voor haar charman te rekening neemt. F. „Marva's Ahoy" (Donderdag- en Vrij dagavond in Thalia). Drie charmante Amerikaanse meisjes nemen uit teleur stelling van haar ervaringen op amoureus gebied dienst bij de marine. De ene is Es ther Williams, die uit de trouwzaal weg loopt naar een opleidingskamp van Mar va's, de tweede is Joan Evans, die eveneens op het allei-laatste moment weigert in het huwelijksbootje te stappen en de dex-de Vivian Blaine gaat naar de marine om daar haar geliefde matroos op te zoeken. U krijgt de belevenissen van dit drietal uitvoerig voorgezet in een amusant ver haal dat er voor een belangrijk deel op be rekend is, Esther Williams zowel in Marva- uniform als in badpak op haar voordeligst te doen uitkomen. En daarom begrijpen wij eerlijk gezegd de schaarse mannen in het opleidingskamp niet, die al dit schoons volgens het scenario blijkbaar hardnekkig moeten negeren, behalve dan een oude loodgieter, die voor Esther natuurlijk geen partij is. Behalve door de fraaie techni color contouren van de Marva's te water en te land worden oog en oor ook ge streeld door aardige liedjes van de vijf Marco-Sisters en van Billy Eckstine, wel ke het tegen de achtergrond van de mee slepende orkestmuziek heel aardig doen. „De vlucht naar het paradijs" (1ste Kerstdag matinée Thalia). Het Thalia Theater haalt voor de matinée van de eerste Kerstdag de brave Bobby Breen met zi.in cherubijnengeluid van stal: de laatste film van deze fijngevoelige jongeman, die thans Roberto heet en zich met een menge ling van romantiek en stoutmoedigheid in Zuid-Amerika onledig houdt, is onder de veelbelovende titel „Escape to paradise" in roulatie gebracht. Al moet gezegd worden, dat onze Bobby een beetje flinker is geworden en dat hij aardig zingt, het is maar goed, dat het de laatste film is, zoals de Express-film trots aankondigt. „Bambi". (Tweede Kerstdag in Thalia). Disney's aardige tekenfilm „Bambi", de kleurige historie van het kleine hertje en zijn vriendje in het woud, beleeft tijdens de matinée op Tweede Kerstdag een re prise in het IJmuidense Thaliatheater. De Marva en haar favoriet. Luxor vertoont de beide Kerstdagen en Zaterdag de film „Marva's Ahoy", die ook in Thalia (IJmuiden) draait. „Drakenzaad", die Zondag, Maandag en Dinsdag speelt belicht een romantische ge schiedenis, gebaseerd op een oude Chinese legende. In dit bonte verhaal, waarin ver nuftig camera-technisch werk te bespeuren valt, is een Hollywood-achtige romance opgenomen, die, met allerlei piratenstreken doorspekt, toch wel een film is, die met genoegen bekeken kan worden. Zondagmiddag draait „Jitterbug", waar door weinig toe te voegen valt. Er wordt erg veel in gedanst. „My dream is yours" wordt in het Ken- nemer-theater vertoond gedurende de bei de Kerstdagen. „De dief van Damascus" loopt van Za terdag tot en met Dinsdag. Het W.B.-theater vertoont op de Kerst dagen „De koning der wildernis" en „Op de planken", een kolderfilm met Joe Brown. Van Zaterdag tot en met Mr.andag „De wet der wetlozen" en Zondagmiddag „Buf falo Bill".

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 13