Vroeger chef beroepspersoneel hrandweer voor de rechtbank Behalve landbouw vraagt ook industrie immigranten Gevarieerde kerstuitvoering 23.50 Kort en bondig Bouw van een zeilboot in brandweerkazerne Nieuwe directeur bij Boeke en Huidekoper Toon Hermans terug Emigratie naar Brazilië Gunstige kansen voor Indische Nederlanders Castricum DINSDAG 23 DECEMBER 1952 9 Stalin was jarig Nieuw voorstel in Perzisch oliegeschil Muziekavond op Koningsbos MET BABY OP REIS! VOOR DE BABY Scheepvaart Maandag had zich voor de Haarlemse rechtbank te verantwoorden het vroegere hoofd van het beroepspersoneel van de brandweer te Haarlem, de drieënveertig- jarige J. W. H., verdacht van diefstal van electrische energie en van enige goederen, ten nadele van de gemeente Haarlem en van het aannemen van steekpenningen. Als eerste getuige werd gehoord de re chercheur-brigadier, die het onderzoek in de zaak heeft ingesteld. De verdediger, mr. B. W. Stomps, informeerde: „Wie is bij ge tuige geweest om de zaak aan te brengen?" De president, mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken: „Deze vraag is niet toelaatbaar; zij heeft niets met de zaak te maken". De heer H. N. Cramer, brandmeester te Wassenaar, van Augustus 1937 tot 1951 onderbrandmeester bij het beroepsperso neel te Haarlem, deelde mee, dat er vroe ger twee diensten waren, die elk vieren twintig uur duurden. Er werkten twaalf man tegelijk van wie negen in de werktijd van negen tot half zes in de garage waren. Drie waren in de stad voor het verrichten van controle enzovoort. In de werktijd was het personeel bezig met het onderhoud van het materiaal en in de wachttijd mocht het knutselen, als het daarop prijs stelde. Verdachte is in 1943 in dienst gekomen als chef van het be roepspersoneel. Na zijn komst - aldus de getuige - ging de discipline - langzamer hand achteruit. De heer Cramer zei, chef van een groep geweest te zijn. Weigerde hij zijn personeel iets, dan stelde het zich in verbinding met verdachte en over het algemeen met succes. Hij verklaarde ver der vernomen te hebben, dat leden van het personeel in werktijd in de woning van verdachte gewerkt hebben, zoals schilde ren en timmeren. In de bi-andweerkazerne heeft getuige deuren gezien en hij heeft gehoord, dat er een naar de woning van verdachte is vervoerd met materiaal van de brandweer. Ook heeft hij gehoord dat er tegels uit de kazerne naar de woning zijn vervoerd. Getuige heeft gezien, dat er in de ka zerne een zeilboot voor verdachte is ge bouwd. Dat geschiedde gedeeltelijk in diensttijd en bij het werk werd electrici- teit gebruikt. Tenslotte deelde de getuige mee dat gewichten van de brandweer, die in het Waaggebouw stonden, naar de brandweerkazerne zijn overgebracht; hij heeft vernomen dat die gebruikt zijn voor de tewaterlating van de zeilboot. De heer J. Bouwman te Roozendaal, die eveneens onderbrandmeester is geweest, verklaarde ook, dat er leden van het be roepspersoneel aan de dienst onttrokken zijn geweest in de werktijd, om werkzaam heden in de woning van verdachte te ver richten. Enkele brandwachts vertelden dat zij in de woning van verdachte gewerkt hebben in werktijden. Een heeft getimmerd, een ander geschilderd en in de tuin een tegel pad aangelegd en weer andereh hebben gewerkt aan de bouw van een zeilboot in werktijden, echter niet als er brand was. President: „Gelukkig was de brandweer paraat als er brand was in Haarlem". Een lasser verklaarde ongeveer 140 uren met zijn lasapparaat aan de zeilboot ge werkt te hebben. Verdachte: „Ik meen dat de comman dant van de Haarlemse brandweer toe stemming heeft gegeven het laschapparaat te mogen gebruiken". President: „Doet u niet zo naïef. Overi gens heeft u het recht om de gedachte te hebben". Een hoofdbrandwacht verklaarde in de wachttijd aan de boot te hebben gewerkt en een deur mee naar huis te hebben ge nomen om die te gebruiken voor een dui venhok. President: „Als de gemeente de deur no dig heeft, kan zij die dan uit uw duiven hok halen?" Aannemen van een geschenk Een vierendertig jarige firmant van een fabriek van brandspuiten te Hedel deelde mee, dat zijn bedrijf in 1948 van de ge meente Haarlem de order had ontvangen een brandspuit te leveren. De spuit is in 1951 afgeleverd voor een prijs van f 21.847. Bij de bouw oefende verdachte toezicht uit. In de loop van 1951 sprak verdachte met getuige over zijn plan een zeilboot te bouwen. Hij had staalplaten nodig en vroeg de firmant of hij ze bij hem kon kopen. Daarna heeft getuige de platen in Rotterdam besteld en de rekening van f 363 na de levering betaald. Aan de politie heeft deze getuige verklaard, dat hij van verdachte een rekening had ontvangen. Dit bleek niet juist te zijn. President: „Waarom hebt u deze ver klaring in strijd met de waarheid afge legd?" Getuige aarzelde bij het beantwoorden, waarop de president opmerkte: „Ik be grijp dat u verdachte wilt redden. U staat in het land bekend als iemand die steek penningen geeft. Het is niet prettig voor de dag te komen met uw verklaringen. De heer B. Plaisier legt per 1 Januari zijn functie als directeur van de Ko ninklijke Handelmaatschappij v h. Boeke en Huidekoper N.V. te Haarlem neer. Hij wordt opgevolgd door de heer A. H. Buddingh, die sinds Februari 1951 als ad junct-directeur aan de onderneming is ver bonden. Op Woensdagmiddag 7 Januari wordt in Brinkmann een afscheidsreceptie gehou den. De heer Plaisier is 34 jaar aan Boeke en Huidekoper verbonden geweest. Zijn ge degen vakkennis en ruime ervaring op het gebied van landbouwmechanisatie zijn een begrip geworden in binnen- en buitenland, hetgeen onder meer tot uiting kwam in de vele bestuursfuncties die hij vervulde, zo als het voorzitterschap van de Ondervak groep Landbouw- en Zuivelbereidingsma chines en dat van de Vereniging van Im porteurs van Landbouwwerktuigen, voorts maakte hij deel uit van het bestuur van het Mechanisatiecentrum, van vele com missies uit de agrarische sector en de han del. In 1945 nam hij op verzoek van de regering zitting in de aankoopcommissie, die onder meer in Amerika onderhandelin gen voerde. De bedoeling is geweest verdachte aan u te binden, opdat u iemand in Haarlem heeft die opkomt voor uw belangen". Getuige: „Ik heb verdachte een plezier willen doen. Het initiatief is van mij uit gegaan". De heer H. C. Vernout, commandant van de brandweer, zeide geweten te hebben, dat er een zeilboot gemaakt werd, doch hij vermoedde., dat het des avonds geschied de. Hij kwam overdag op kantoor in de brandweerkazerne en hield besprekingen met verdachte. Nooit controleerde hij het personeel; hiervoor was verdachte aan sprakelijk. Getuige heeft geen toestem ming verleend aan verdachte electriciteit, zuurstof en gas te gebruiken. Verhoor van de verdachte Verdachte gaf toe, dat leden van het beroepspersoneel in 1948, toen hij in Haar lem was komen wonen, in zijn huis heb ben gewerkt. In de kazerne is een zeilboot gemaakt. Van de commandant der brand weer had hij toestemming de boot te mo gen bouwen en hij vermoedde, dat daarbij begrepen was het gebruik van gas en electra. President: „Dat ging dus ten koste van de belastingbetalers". Verdachte vervolgde, dat hij met de fabrikant van de brandspuit gesproken heeft over ijzeren platen voor zijn zeilboot en overeengekomen was, dat hij het be drag terug zou betalen. Dit is niet ge schied. Verdachte beschouwde het aan vaarden van de platen als een kameraad schappelijke dienst en niet als het aan vaarden van steekpenningen. Requisitoir In zijn requisitoir merkte de officier van justitie op, dat het pijnlijk aandoet, als ec-n instantie in opspraak komt, waarmee het publiek te maken heeft. Men ver heugde zich in Haarlem er over, dat er weer een corps van vrijwilligers was ge komen na de bevrijding. De hogere lei ding was in handen van vrijwilligers, die hun beste krachten geven aan het werk, wat betreft het blussen van branden, doch op technisch terrein zijn zij niet goed ge oriënteerd. Voor de technische functies was verdachte aangesteld, die echter zijn ongeschiktheid gedemonstreerd heeft. Al lerlei privé-aangelegenheden heeft hij door het personeel laten verrichten. Daar door ontstonden moeilijkheden. Van di recte leiding van verdachte is niets te recht gekomen. Een groot geluk is het, dat de burgemeester de zaak niet over zijn kant heeft laten gaan. Hij heeft de knoop doorgehakt en veel „vuils" is aan het licht gekomen. Volgens de officier heeft verdachte zich ernstig misdragen. Het is moeilijk te zeggen hoe veel hij de gemeente Haarlem benadeeld heeft door het laten werken door het per soneel. Spreker eiste tenslotte een gevangenis straf van acht maanden met aftrek van voor-arrest wegens verduistering van te gels en deuren, zuurstof, doen plegen van diefstal van gewichten, diefstal van energie en het aannemen van steekpenningen. Hierna was het woord aan mr. B. W. Stomps. Een verzoek om verdachte in vrijheid te stellen werd afgewezen. De uitspraak is bepaald op 5 Januari. De bekende cabaretier Toon Hermans, die op 11 November met de Nieuw Amsterdam naar Amerika vertrok, is met de Wester- dam in ons land teruggekeerd. De bedoe ling van deze reis was, aldus vertelde de heer Hermans ons hedenochtend, ervarin gen op te doen en te studeren, hetgeen in houdt dat hij in Amerika niet is opge treden. Na een verblijf van een paar dagen in New York, waar hij in twee radio-uitzen dingen voor Nederland van Max Tak heeft gesproken, reisde hij door naar Hollywood. De uitnodiging voor het bezoek aan Ame rika was van Max Tak uitgegaan, die wist dat Hermans scenario's voor de film had geschreven. In Hollywood heeft Hermans zijn ideeën besproken met de schrijver Beirne Lay, met v/ie hij gaat samenwerken, hetgeen in orde werd gemaakt door het Screen-Wri ters Guild, van welke vakbond Hermans eerst lid moest worden. Mocht uit zijn plannen ooit een film voortkomen, dan zou Hei-mans hierin zelf willen meewerken. Hij vertelde nog, dat men in Amerika enthou siast is over de Nederlandse documentaires, die men de beste van de wereld noemt. Op het ogenblik heeft Hermans geen verplichtingen. Hij wil niet voor een heel jaar voortdurend spelen. Hij verwacht echter, zoals hij zei, op een bepaalde tijd internationaal iets te kunnen doen. „Ik zou wel een half jaar in Amerika willen zijn, doch zeker niet mijn leven lang," zo besloot Toon Hermans, die thans weer in Zandvoort verblijft. LONDEN (Reuter). Zondag heeft maarschalk Stalin zijn 73ste verjaardag gevierd. De kranten brachten met grote opmaak de namen der winnaars van de Stalinprijs, een prijs, die drie jaar geleden werd ingesteld „ter versterking van de vrede". Onder de zeven winnaars bevin den zich Yves Farge, een vroegere Franse minister van Voedselvoorziening en voor zitter van de beweging der vredespartisa- nen, de Amerikaanse zanger Paul Robeson, Elise Branco, lid van de Braziliaanse vrou wenfederatie en Johannes Becher, auteur van het Oost-Duitse volkslied. De win naars krijgen een diploma, een gouden medaille en een prijs van 100.000 roebel (ongeveer 90.000 gulden). Radio-Moskou besteedde, zoals gewoon lijk, weinig aandacht aan de verjaardag. De Oost-Europese zenders echter wijdden veel aandacht aan de gebeurtenis. Zij zonden gelukwensen uit en verklaringen van aan hankelijkheid. NEW YORK (Reuter) Washingt.onse bladen melden dat de Amerikaanse ambas sadeur te Teheran, Loy I-Ienderson, binnen kort naar Perzië zal terugkeren, om te pogen een einde te maken aan het Perzi sche oliegeschil. Henderson heeft in het afgelopen weekeinde besprekingen gevoerd met minister Acheson. Volgens deze persberichten is van Ame rikaanse officiële zijde vernomen dat de Perzische regering een nieuw voorstel zal worden gedaan, inhoudende dat Ameri kaanse oliemaatschappijen èn de „Anglo- Iranian Oil Company" de van Perzische olievelden afkomstige olieproducten zullen vervoeren en verkopen. Groot-Brittannië zou met dit voorstel hebben ingestemd. BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Trawlers: Tubantia f 14.400; 1 trawler f 5970. Loggers: HD 79 f 8550; KW 114 f 2950; KW 84 f3030; KW 91 f2730. Kort dag. Van de gehele kust- en loggervloot, die Maandag aan de afslag kwam, gingen er Maandagmiddag slechts enkele schepen naar zee. In hoofdzaak wa ren dit kotters, die Woensdag of Dinsdag middag weer binnenverwacht kunnen wor den. De Commissaris voor de Emigratie heeft er de aandacht op gevestigd dat, hoewel Bra zilië voor immigranten vele mogelijkheden biedt, de emigratie van Nederlanders naar dat land, door de weinige bekendheid die het geniet, in de afgelopen jaren slechts van 'n zeer bescheiden omvang is geweest. Brazilië heeft echter een grote behoefte aan immigranten. Hoewel het land een sterk agrarisch karakter heeft, behoeft hierbij niet uitsluitend aan agrarische emigratie te worden gedacht. Door de zich snel voltrekkende industrialisatie bestaan er ook mogelijkheden voor stedelijke wer kers, voor personen, die door hun be kwaamheid in enig technisch vak aan deze industrialisatie hun medewerking kunnen verlenen (ongehuwde mannen van 18 jaar en ouder en kleine gezinnen). In geen ge val komen hiervoor ongeschoolden in aan merking. De vakbekwaamheid welke ge- eist wordt, zal tenminste gelijk moeten zijn aan die van hen, die een cursus gevolgd hebben aan een rijkswerkplaats. Door de grote behoefte welke in Brazilië bestaat aan immigranten van de bovenom schreven groep lijken de omstandigheden thans gunstig om op ruimer schaal Neder landers in deze groep in de gelegenheid te stellen naar dat land te vertrekken. Met de Braziliaanse immigratie-auto riteiten werd daarom overeengekomen dat van 1 Januari 1953 af per maand aanvankelijk 50 Nederlanders bij goede ervaringen later geleidelijk op te voeren tot een groter aantal in de groep van stedelijke werkers zullen kunnen emigreren. Binnen deze rege ling is eveneens plaats voor Indische Nederlanders, die eventueel ook uit Indonesië kunnen worden voorgedra gen, en wel tot 40 procent van het aan tal van elke maandelijkse groep. De Amerikaanse marine heeft thans de eerste zee-straaljagers in gebruik genomen. We zien hier de „Zeepijl", de nieuwe XF2Y-1 tijdens een proefvlucht loskomen van het water in de baai van San Diego. Het is het eerste vliegtuig van deze soort ter wereld. Het weekend dat deze Zaterdag en Zon dag een groep studenten uit Leiden en een groep trekkers uit Amsterdam op de jeugd herberg Koningsbos bijeenbracht, is Zon dagavond afgesloten met een muziekavond in de recreatiezaal van de jeugdherberg Van de uitnodiging om deze avond bij te wonen, hebben tal van inwoners uit Castri cum en omgeving gebruik gemaakt. Met instrumentale begeleiding zong een uit studenten bestaand koor onder meer een nummer van Orlando di Lasso dat op viel door zijn uitstekende vertolking. Het ging deze avond om het zelf musiceren, waardoor het kon gebeuren dat enkele enthousiaste toehoorders later op de avond met de studenten speelden of zongen. MARKTBERICHT Andijvie 2385; bospeen 1534; waspeen 1024; sla 814; tomaten 401,85; spruiten 2278; prei 1023; knollen 822; boerenkool 817; groene kool 612; rode kool 5—8; gele kool 5—9; winterpeen 714; selderij 1221; pieterselie 14—23; appelen 719; peren 412. Evenals op vorige Kerstwijdingsfeesten waren het Maandagavond wederom twee verenigingen, die elkaar gevonden hadden voor het geven van een uitvoering. Dit maal waren hel de Christelijke Harmonie vereniging „Wilhelmina" en het Goede Herder Kerkkoor, die gezamenlijk een volle zaal in het Hervormd Jeugdgebouw getrokken hadden. „Wilhelmina" heeft het gedurende de jaren van haar bestaan met haar dirigen ten niet getroffen. Er hebben er al velen voor het corps gestaan. Iedere vereniging van amateurmusici, die zoiets meemaken moet, zal er onder lijden. De heer Boorsma van het Concertgebouw-orkest, die zo'n goede invloed op het musiceren uitoefen de, is na enkele maanden vertrokken en thans vervangen door de heer L. van der Hoef, die in christelijke muziekkringen geen onbekende is. Het was begrijpelijk, dat de nieuwe diri gent op enkele nummers van het program ma, dat de heer Leistikow destijds al had ingestudeerd, teruggegrepen heeft. Het reeds vele keren gespeelde Andante van Eatiste fungeerde daarbij als een der ex ponenten van Wilhelmina's studie geduren de een periode van drie jaar. Wat ik echter van het corps hoorde, of het nu dit werkje was, de parafrase over een geestelijk lied of de begeleiding van „Panis Angelicus", het was allemaal nogal povertjes: ongelijk, niet zuiver (vooral in het middenregister), aarzelend en slap geblazen. Uit eigen ervaring weet ik dat men het beter kan. Men heeft echter aan dit pro gramma geen behoorlijke studie gewijd en zeker niet thuis geoefend. Het laatste is absoluut noodzakelijk, wil men op de geza menlijke repetities iets bereiken. Theo van Zutphen, die van circa 1926 1937 te IJmuiden als koordirigent werk zaam was, schreef onder meer een Missa Breve, waarin het zwaartepunt op de koren valt. Daarnaast is echter de orkestpartij eveneens met kennis van zaken geschre ven waarbij de componist trouwens colle giale voorlichting van Sam. Vlessing ont ving. Uit deze Missa voerde het Goede Herder Kerkkoor het „Gloria" uit, waar bij ik mij niet aan de indruk onttrekken kan, dat men dit vlotter had kunnen doen. Nu had dirigent Joop Huizinga zicht baar moeite, ondanks de pittige directie, zijn zangers en zangeressen mee te krij gen. De invloed van „Wilhelmina" was er ongetwijfeld niet vreemd aan. De vrij conventionele Kerstcantate van G. Jellesma slaagde beter. Hier was dan ook het koor a capella aan het woord. In het bijzonder blonken fraai zingende alt stemmen uit, waarachter de bassen een fluwelig fond vormden. De fugatisch ge schreven finale had men grondig bestu deerd. Ook het drietal Kerstliederen klonk goed. De heren J. de Vlugt (bugel) en A. Hei- dema (piston) gaven enkele instrumentale soli ten beste, waarmede zij toonden tot de prominenten van het corps te behoren. Ds. G. Wassenaar en ds. J. A. Tiemens hebben beiden op de betekenis van het Kerstfeest in deze tijd gewezen. BINNENLAND Aan boord van het s.s. „Alderamin", dat in een dok aan de Maashaven te Rotterdam ligt, is een 34-jarige classificeerder uit Den Haag door een misstap in een negen meter diepe tank gevallen. Tijdens het vervoer naar een ziekenhuis is hij overleden. Voor de krijgsraad heeft terechtgestaan de sergeant W. S„ wie ten laste was gelegd, dat hij op 15 October 1952 te Laren zo on voorzichtig en onverantwoordelijk met een geweer heeft gehandeld, dat een schot is afgegaan, waardoor een soldaat zwaar licha melijk letsel opliep. De krijgsraad veroor deelde S. tot een maand hechtenis voorwaar delijk met een proeftijd van een jaar en ver laging tot de rang van soldaat laagste klasse. Op het IJselmeer is geen ijs, dat hinder lijk voor de scheepvaart is, meer aanwezig, behalve voor Harderwijk, waar zich nog opeengepakt drijf ijs bevindt. De Provinicale Staten van Zeeland heb ben na langdurige discussies over de kosten verdeling besloten tot oprichting van een „Wegschap Walcheren" voor het beheer en het onderhoud van het nieuwe wegennet op het eiland. Van de kosten komt 25 percent ten laste van de polder Walcheren en 75 percent ten laste van de gezamenlijke gfe- meenten. De Bond van Statenlozen in Limburg heeft zichzelf geliquideerd. Zijn doel om kosteloze naturalisatie te verkrijgen voor reeds lang in Limburg woonachtige staten lozen is voorzover als mogelijk bleek te zijn, verwezenlijkt. De bond werd in 1935 op gericht. Te Amsterdam is op 68-jarige leeftijd overleden de heer J. van Altena C.zn., die zich met velerlei verenigingswerk heeft be last en leidende functies heeft bekleed op het terrein van vakbeweging, coöperatie, politiek, kerk, onderwijs en sociale arbeid. Hij was onder meer chef-enquêteur van het Economisch Instituut voor de Middenstand, makelaar in onroerende goederen, directeur van de Christelijke Coöperatieve Productie- en Verbruiksvereniging „Patrimonium" en oprichter en hoofdredacteur van het „Cebu- Nieuws", een orgaan van zelfstandige krui deniers. De Kamers van Koophandel en Fabrie ken te Groningen, Veendam, Leeuwarden en Meppel hebben zich in een schrijven tot de directie van de Nederlandse Spoorwegen gericht Inet het verzoek het reizigersverkeer met Noord-West Duitsland via Nieuwesclians De Spaarbank voor de Stad Amsterdam heeft de rente verhoogd van 2.28 pet. tot 2.4 pet., tot een maximum van f 10.000 per reke ning. Voor de jeugdspaarders wordt de rente verhoogd van 2.28 pet. tot 3 pet. tot een maximum van f50 per rekening. Wanneer deze f 50 is overschreden, wordt voor het overige 2.4 pet. rente vergoed. Het dorp De Rijp zal 17 Januari Jan Adriaanszoon Leeghwater feestelijk herden ken. Vele werktuigkundige studenten en oud-leden van de Delftse studentenvereni ging „Leeghwater" zullen in De Rijp het 85-jarig beslaan van hun vereniging vieren. Voorafgegaan door een fanfarecorps begeven de reünisten zich naar de Dam, waar zij op De emigranten, die onder deze regeling vallen behoeven niet zoals tot dusver ge bruikelijk was, een arbeidscontract met een werkgever in Brazilië te bezitten. Zij worden eerst na aankomst in Brazilië ge plaatst. Teneinde deze plaatsing zo effi ciënt mogelijk te doen geschieden zal deze door de Braziliaanse autoriteiten, daarbij geassisteerd van Nederlandse zijde, worden uitgevoerd. Nederlandse emigranten zullen daarbij worden geplaatst in Sao Paulo en Indische Nederlanders in de staten Bahia of Pernambuco. De Braziliaanse regering zal de kosten van de huisvesting en het levensonderhoud van iedere emigrant voor een periode van een maand na zijn aankomst, op zich nemen. Emigranten, die onder deze rege ling zullen vertrekken ontvangen een bij drage in hun vervoerskosten (gedeeltelijk door de Braziliaanse en Nederlandse rege ringen, gedeeltelijk door de I.C.E.M., Inter governmental Committee for European Migration), waardoor hun eigen kosten in dit opzicht tot een betrekkelijk gering be drag worden teruggebracht. Het kan uiteraard voorkomen dat onder degenen, die zich in het kader van deze regeling aanmelden, personen zijn, die overigens door de aanmeldingskantoren gunstig worden beoordeeld, maar wier vakbekwaamheid niet vaststaat. Deze moet op objectieve wijze vastgesteld worden. In dien door hen wordt voldaan aan de door de rijkswerkplaatsen gestelde eisen, kun nen zij eveneens in aanmerking komen voor deze regeling. Zo het tegendeel het geval mocht zijn bestaat de mogelijkheid voor scholing op een rijks werkplaats. Teneinde de hier te lande woonachtige Indische Nederlanders zo goed mogelijk van voorlichting en advies te dienen, zijn de in Nederland aanwezige vier organisa ties welke de belangen van deze groep be hartigen bij het nieuwe emigratie-schema ingeschakeld voor wat de voorlichtingen in zeer algemene zin betreft. Deze organisaties zullen hun leden, die hiervoor in aanmer king komen, verwijzen naar de aanmel dingskantoren. Indische Nederlanders, die zich in Indo nesië bevinden, zullen worden voorgedra gen door de emigratie-attaché bij het Hoge Commissariaat der Nederlanden te Dja karta. ADVERTENTIE Wii hebben prachtige TEDDY REIS CAPE S met capuchon, geheel ge voerd, prijs v£UJee>iè GR. HOUTSTR. 116 - ANEGANG 46 A. J. VAN DER WEIJDEN het gemeentehuis zullen worden ontvangen. Aalsd-ijk, 2G v. Rotterdam n. New York. Alblasserdijk, 21 te Antwerpen. Alm kerk, 22 te Colombo. Amor, 21 v. Piraeus te Limasol. Ampenan, 21 in Str. Ormoez. Arendsdijk, 20 v. Rotterdam te New York verw. Argos, 21 v. Bremen naar Amsterdam. Axeldijk, 21 v. Le Havre te Bremen. Agamemnon, tl v. San Salvador te Port au Prince verwacht. Alchi'ba, 21 v. Recife n. Bahia. Aldabi, pass. naoht 21-22 Lissabon n. Antw. Aln-ati, 21 340 m Z. St. Vincent. Amstelpark, 17 v. Oxelosund te Mobile. Aagtedijk, 21 te Santos. Arenidedijk, 20 v. Rotterdam te New York. Ametelkroon, 23 v. Bahikpapan te Fremantle verwacht. Aagtekerk, 22 te Marseille. Ampenan, 22 te Bahrein. Agamemnon, pass. 21 San Salvador. Albireo, pass. 21 Vlisslngen. Almdijk, 21 v. Bavana te Coa-tza Coalcos. ALphard, 21 70 m. Z.ZO. Recife. Alpherat, 21 v. Bremen n. Hamburg. Alwaki, 20 230 m. N.NW. Paramaribo. Arendskerk, pass. 21 Daedalus. Ariadne, 21 v. Port de Paix. Arnedijik, 19 v. Norfolk n. New York. Aalsurn, 21 t.h.v. Oporto n. Dakar. Abbed'ljk, 21 340 m. ZO. Kp. Race. Akkrumrijk, 21 t.h.v. Port Soedan. Alcyone, 21 dwars Golf v. Marisa n. Karachi. Amsteldójk, 20 210 m. ZO. Kp. Hatteras. Amstelstad,- 20 290 m. NO. Bermuda. Ai'keldiik, 20 280 m. O.NO. Bermuda. Averdijk, 21 910 m. ZW. Plores. Amstetland, 21 v. Amsterdam n. Hamburg. Amstelvaart, 21 v. Amsterdam n. Bremen. Bantam, pass. 21 Azoren n. Alexandrië. Barendrecht, 21 v. Port de Bouc te Port Said. Berugkalis, 21 v. Aden n. Port Soedan. Bloemfontein, 21 te Teneriffe. Breda, 21 Curogao verwacht. Baarn, 21 te Antofagasta. Bali, 18 te Belawan. Boissevain, 13 v. Singapore n. Kobe. Boskoop, r.acht 21-22 v. Balboa. Boschfontein, 22 Gibraltar gepass. Baud, 22 v. Singapore te Belawan. Billlton, 21 nog te Rastanura. Blijdendijk, 21 dwars Duinkerken. Benmekom, 21 340 m. NO. Barbados. Bin-tang. 21 150 m. W. Bombay. Caltex Delft, 21 v. Sidon te Rotterdam. Caltex Leiden, pass. 21 Kp. St. Vincent. Caltex Nederland, 21 v. La Pallice. Caltex Pernis, 21 v. Rotterdam n. Sidon. Celebes, 20 v. Tj. Pandang n. Tj. Priok. Ceronda, pass. 20 Socotra. Cistula, 20 Singapore n. Hongkong. Congostroom, pass. 20 Kp. Finisterre n. Dakar. Corilla. 21 v. Epezla n. Perz. Golf. Cronenburgh, pass. 20 Ouessant. Ceram, 21 te Amsterdam. Cham a, 21 150 m. W.ZW. Ras Fartak. Drente, 21 v. New Orleans te New York. Duivendrecht, 21 v. Lagos. Dailerdijk, 22 v. Rotterdam te Hamburg. Dlemerdijk, 20 v. San Francisco n. Portland Oreg Delfland. 21 v. Itajai. Danae, 21 v. Lissabon n. Tanger. Delfshaven, 21 50 m. W. Oporto. Edam, 21 v. New York te Rotterdam. Eilmina, pass. 21 Teneriffe. Enggano, 21 v. Amsterdam te Antwerpen verw. Eos, pass. 21 Kp. St. Vincent n. Antw. Eemdijk, 22 v. Antwerpen. Ksso Amsterdam, 21 990 m. NO. Sombrero eil. Esso Rotterdam, 21 300 m. Z. ten O. Kp. Race. F.trema, 21 670 m. W.ZW. Madeira. Friesland ,(KRL), 21 v. Gdynia n. Antwerpen. Fairsea, 21 300 m. N.t.W. Diego Garcia. Felipes, 21 v. Haiphong n. Pladju. Friesland (SSM), 21 230 m. ZW. Ouessant. Groote Beer, 20 630 rri. O.NO. St. Helena. Gardias, 2J v. Calamata te Philippeville. Groote Kerk, 21 v. Bremen te Hamburg. Gaasteriand, 20 200 m. N.NO. Kp. Verd. eil. Gadila, 21 400 m. Z.ZW. Fayal. Ganymedes, 21 v. Port au Prince n. Ciudad Tru- jillo. Haulerwijk, 21 v. Basrah n. Khorramshar. Hector, 21 v. Tunis te Algiers. Hermes, 21 v. Georgetown te Ciudad Bolivar. Heemskerk, pass. 22 Gibraltar n. Marseille. Helder, 20 v. Bocagranda n. Amsterdam. Hercules, 21 v. Piraeus n. Thessaloniki. Hecuba, 20 v. Paramaribo n. Port of Spain. Hoogkerk, pass. 21 Stromboli n. Genua. Haarlem, 21 255 m. NW. Finisterre n. San Juan Hathor, 21 t.h.v. Wight n. Lissabon. Hecuba, 22 v. Paramaribo te Port of Spain. Helicon, 21 240 m. NO. Fayal n. Curasao. Ilersilia, 21.240 m. O. ten N. Fayal. I los,'20 v. New York n. Ciudad Trujillo. Ittersum, 20 830 m. W.ZW. Flores. Jagersfontein, pass. 21 Ouessant. Job. v. Olderbarnevelt, 21 1020 m. Z.ZO. Cocos eil. Japara (KRL), 22 t.h.v. Kp. Comorin. Jupiter, 21 v. Bremen n. Amsterdam. Japara ,KPM), naoht 20-21 v. Tj. Priok te Palem- ban-g. Kota Gede, pass. 21 Fayal. Kaimana, 20 v. Singapore n. Penang. Kalabahi, 20 te Holl-ardia. Kieldrecht, 21 v. Hamburg te Bremen. Klipfontein, 21 370 m. NW. Kaapstad. Kota Gede. 21 140 in. Z.ZO. Flores. Laagkerk, pass. Albany n. Adelaide. Lekhaven, 22 v. Beira te Dar es Salaam. I.emsterkerk, 21 v. Hamburg te Rotterdam. Leopoldskerk, 21 te Port Soedan. Lieve Vröuwekerk. pass 21 Kp. Finisterre. Limburg. 20 v. New Orleans te New York. Lindekerk, 22 v. Rastanura te Bahrein. Loenerkerk, 20 v. Bombay n. Colombo. Lombok. 21 v. Belawan n. Penang. Loosdrecht, pass. 20 Perim. Lankoeas, 21 t.h.v. Noordp. Ceylon, Llssekerk, 22 v. Bandarshapur n. Basrah. Llnge, 20 v. Port Gentil n. Hamburg. Lutterkerk, pass. 20 Gibraltar. Lekkerkerk, 22 dwars Kp. Roca. Maeuba, 21 In Str. Luzon. Mapia, 22 v. Tj. Priok te Singapore. Marken, pass. 20 Kp. Finisterre. Meerkerk. 21 v. Antwerpen te Rotterdam. Maas. 23 ca. 12 u. v. Valencia te Rotterdam verwacht. Maasdam, 20 v. Rotterdam te New York. Maaslar.d, 20 te Bahia. Mentor, 21 te Algiers. Macoma, 20 v. Bombay te Bahrein. Mentor, 21 Algiei-s verwacht. Min jak, 21 v. Pemangkat n. Makassar. Muiderkerk, 21 v. Bremen te Hamburg verw. Maashaven, 21 150 m. O. ten N. Madeira. Malvina, 21 220 m. NO. Miri. Merwede, 21 1000 m. W.ZW. Lands End. Maaskerk, 22 te Antwerpen. Mariekerk, 21 v. Port Said n. Genua. Noordam, 22 v. Rotterdam te New York verw. Noordwijk, 21 v. San Juan te New York. Nigerstroom, 20 v. Novoredondo n. Lagos. Ootmarsum, pass. 21 Key West n. Savanna. Orestes. 21 v. Antwerpen n. Trinidad. Oranjestad, 22 v. Cristobal n. Amsterdam. Orion, 20 v. Alexandrië n. Beirouth. Ophir, 22 te Tj. Priok. Ovula, 21 300 m. NW. Kp. Finisterre. Oberon, 21 410 m. N. Turks eiland. Phrontis, 21 v. Port Said. Prins Willem 2 pass. 20 Scilly's. Prins Alexander, 20 te Southampton. Plane!us, 21 te Tj. Priok. Poseidon, 21 v. Curasao n. Ciudad Trujillo. Prins Fred Willem, 20 v. Valencia op rede Bur- riana. Prins Joh. W. Friso, 21 v. Hamburg te Bremen. Prins Willem III, 21 150 m. Z.ZW. Ouessant. Prins Willem IV, nacht 20-21 v. Gandia te Ham burg. Pygmalion, 21 v. New Orleans n. Aruba. Rempang, 21 v. Semarang op rede Tj. Priok. Ridderkerk, 21 te Suez. Rijnland, pass. 21 Kp. Finisterre. Roepa t, 22 op rede Belawan. Rondo, 21 nog te Bahrein. Raki, 21 300 m. N.NO. Bermuda. Rodas, 21 240 m. O.ZO. Kingston- Sliedrecht, 21 v. Campana n. Caripito. Sumatra, pass. 21 Finisterre n. Marseille. Salawati, 21 v. Soerabaja te Bowen. Schiedijk, 22 v. Tj. Priok te Soerabaja. Soesidijk, 20 v. New York n. New Orleans. Straat Soenda, 21 te Penang. Samarinda, 16 v. Los Angeles te San Francisco. Sal land, 20 v. Amsterdam le Buenos Aires. Stad Maastricht, 22 v. Piombino n. Casablanca Sirrah, 20 te Amsterdam. Stad Arnhem, 20 v. Narvik te Midd'lesforo. Stad Schiedam, 21 v. Savona te Safi. Sibigo, 20 te Benlkulen. SiigM, 22 te Tj. Priok. Sinaba-ng, 22 te Palembanig. Stad Vlaardingen, 21 940 m. W. Lands End. Stanvac Benakat, 20 v. Sungeigerorug n. TJ. Uban Stanvac Djirak, 22 v. Soerabaja te Sungedge- rong. Stanvac Talang Akar, 21 v. Sungelgerorag naar S wet ten ham. Straat Malakka, 20 v. Dar es Salaam n. Lorena zo Marques. Sunetta, 21 v. Holtenau. Swartenhondt, 21 v. Makassar te Soerabaja verw. Saipedon, 21 540 m. O.NO. San Juan. Scherpendrecht, 21 230 m. NO. Flores. Stad Maassluis, 21 200 m. NO. Shetland» eil. Straat Makassar, 21 580 m. W. ten Z. Rio d« Janeiro. Taria, pass. 20 Sombrero eil. Teucer, 20 v. Penang n. Belawan. Tiba, 22 v. Pto Alegre te Buenos Aires verw. Tara, 21 te Victoria. Ternate, pass. 20 Kp. Bon. Tibia, 21 v. Miri te Ba-likpapan. TJlsadane, 21 .v Kaapstad n. Buenos Aires. Tjitjailengka, 25 v. Manilla te Kobe verw. Tomini, 22 v. Hollandia te Sororvg. Tosari, 20 v. Portland Oreg te Seattle. Tegelberg, 17 te Singapore. Taw-all, 21 v. Amsterdam n. Indonesië. Tablan, 22 te Massadah. Talisse, pass. 22 Kp. Finisterre. Titus, 20 v. Heraklion naar Amsterdam. Tarakan, 21 v. Amsterdam te Hamburg. Tankhaven I, 21 v. Tj. Uban n. Palembang. Tankhaven III, 21 v. Singapore n. Penang. Tarakan, 20 op de Elbe. Tiberius, 21 v. Paramaribo te Willemstad. Tjibantjet, 20 v. East London n. Durban. Tjikampek, 20 v. Tj. Priok. Tjlluwah, 22 v. Singapore, te TJ. Priok. TJiwangl, 21 v. Makassar te Tj. Priok verw. Themisto, 21 360 m. W.ZW. Ierland. Trompenberg, 21 280 m. NO. Bermuda. Van Outhoorn, 21 v. Tj. Priok n. Seiharang. Van Rlebeeck, 20 v. Soerabaja n. Makassar. Westerdam, 22 v. New York te Rotterdam. Willem Barendsz, 20 v. Kaapstad n. Zuid. IJszee vangstgebied. Weltevreden, pass. 21 6 u. Kp. Bon. Waal, 21 v. Amsterdam n. Middell. Zee. Waterland, 24 v. Buenos Aires voor IJmuiden. Westland. 21 v. Monte-video n. Las Palmas. Waterland. 21 180 m. ZW. Ouessant. Winsum, 21 160 m. N. Kp. Verde. Wonosari, 23 Chdtagong verw. IJsel, 21 v. Thessaloniki n. Istanboul. Zeeland (SSM), 21 v. Rotterdam op de Tyne. Zijpenberg, 22 v. Houston te Rotterdam. Zaan, 20 v. Gefle n. Tunadail. KLEINE VAART Arnoudspolder, 21 v. Lissabon n. Oporto. Annie, 19 v. Londen n. Middlesboro. Annihem, 20 v. Amsterdam naar Malmö. Audacia, verm. 23 v. Fowey n. Genua. Binnenhaven, 22 te Duinkerken verw. Birmingham, 22 v. Newcastle te Amsterdam. Bounty, 21 v. Rotterdam te Hull. Batavier III, pass. 21 Casquets. Betty, 21 v. Rotterdam te Stralsund. Carpo, pass. 21 Lizard Head. Casablanca, 19 v. Nantes te Bordeaux. Dacapo, 22 v. IJmuiden n. Amsterdam. Deneb, 20 v. Mididiedboro n. Newburgh. Deo Duce, pass. 22 Kiel. Diligent-la, 22 200 m. Z.W. Lissabon. Domiburgh, 22 v. Casablanca te Le Havre verw. Ellewoutsdijk, 21 v. Rotterdam te Stralsund. Express, 21 v. Rouaan. Frisia, 21 v. Algiers te Berre. Ferocia, verm. 22 v. Port Lyautey n. Liverpool. Fiducia, 20 v. Boston te Maassluis. Friblo, 20 v. Rouaan n. Londen. Gaasteriand, 20 v. Harlingen n. Leith. Haskerland, 20 v. Harlingen n. Gool. Hast III, pass. 21 Brunsbüttel. Hagno, 22 v. Dublin te Amsterdam. Harold, pass. 22 Brunsbüttel. Julia, 20 te Ellng. Joost, 20 v. Stockholm te Hargshamn. Koningshaven, pass. 21 Ouessant. Koningin Juliana. 19 v. Tunis n. Norderihamn. Laera, 22 v. IJmuiden n. Hull. Larix, 20 v. Hai'gshamn n. Zaandam. Ma-reella, 21 v. Ipswich te Hull. Merak, 25 v. Londen te Montevideo verw. Muphrid. 22 v. Rotterdam te Stralsund verw. Marne, 21 v. Stockholm te Oscarsbamn. Megrez. 19 v. La Pallice te Bordeaux. Noord. 22 v. Shellhaven n. Billlngham. Nottingham, 20 v. Goole op de Tyne. Nero, 21 v. Kopenhagen n. Amsterdam. Palma, 20 te Brunsbüttel. Prior, pass. 20 O ran. Pon-za, 20 te Zaandam v. Hargshamn. Ponto, 20 te Stockholm v. Goole. Rijnhaven, 20 v. Rouaan te Casablanca. Sambre, 21 v. Parijs n. Rotterdam. Sanernburgh, pass. 21 Brunsbüttel. Slan, 20 v. Bergqvara te Harlingen. Spurt, 20 v. Leixoes te Valencia. Swallow. 21 v. Casablanca te Rouaan. Texel, verm. 22 v. Rotterdam n. Bremen. Tom van dér Heide, 20 v. Casablanca n. Nantes. Trompenburgh, 20 v. Rotterdam te Boston. Tyro, 22 v. Drogheda te Rotterdam verw. Tilly, 19 v. Middlesboro te Visby. Veenenburgh, 19 v. Rotterdam te Middlesboro. Vrij burgh, 21 v. Rotterdam te Casablanca. Westlaan, verm. 22 v. Hamburg n. Rotterdam. Westpolder, 21 v. Lissabon te Oporto. Walenburgh, pass. 31 Ouessant. Wiebold Bohmer, 20 v. Bordeaux n. Lissabon. SLEEP VA ART Noordholland, 22 200 m. W. Port Said. Hudson, pass. 21 Kp. Guardsful. Oceaan, met zuiger en bak 20 80 m. O. ten Z. Malta. Poolzee, met zuiger en bak 21 80 m. Z.ZW. Ouessant. Rode Zee, 20 v. d. Bermuda in Gibraltar. Tyne. 20 600 m. O. ten Z. Albany. Walcheren^ 18 te Le Buan.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 3