Schipper W. Rog neemt het commando over op „De Hoop" IJmuidense modelbouwers richtten een vereniging op Het licht straalde op vele bijeenkomsten Agenda voor Velsen Havenberichten Wij verkopen gezelligheid! Jiex JAeatet Visserij - varia Zijn laatste reis met de „Prinses Marijke" was niet gemakkelijk Diamanten echtpaar in aller belangstelling Terrasvogels leed zware nederlaag KERSTMIS 1952 Kleuters uit Velsen Noord zingend op ziekenbezoek DINSDAG 23 DECEMBER 1952 5 „Lofzang van Kerst" Jubileum J. Boekhout Kerstspel in de Doopsgezinde Kerk Kerst-duivenshow van „Oranje Nassau" Stormvogels II deelde 10 doelpunten met Blauw Wit 3 Wildavond van „Schulpen" Waterloo—D.S.K. 6-4 Schipper W. F. Rog zal met ingang van 1 Januari het commando van het hospi taal-kerkschip „De Hoop" overnemen. Hij hoopt met deze functie zijn eervolle staat van dienst als zeeman af te sluiten. Zelf beschouwt schipper Rog zijin nieuwe be trekking als een erebaantje. Zaterdagoch tend vroeg is hij met de Sch. 9 „Prinses Marijke", binnengevallen. De zoveelste reis zat er weer op. Een lang niet gemakke lijke, want een stijve wind had hem ge dwongen drie dagen lang werkeloos in Do ver te liggen. Als een Scheveninger het raadzaam acht om binnen te blijven, dan kun je er zeker van zijn, dat het buiten spookt. Trouwens, de „Prinses Marijke" droeg de sporen van de storm. Het hek werk, voorop de bak, is door de hoge zeeën enkele decimeters naar binnen gebo gen. „De kop van de schuit hebben we niet veel gezien", zegt schipper Rog. Hij heeft er geen notie van gehad, dat het zijn laatste reis zou zijn als schipper op een haringlogger. Evenals zo vele schip pers had hij ook gesolliciteerd naar de vrij komende post op „De Hoop". Hij wist dat het er om zou spannen. Vooral die van Katwijk zaten op het vinkentouw. Niet minder dan veertig jaar lang is een Katwijker schipper op „De Hoop" geweest. Hoewel geen enkele Scheveninger twijfelt aan de vakbekwaamheid van zijn Katwijk- se collega's, stak het ze toch wel een beetje. Maar Rog had prima papieren: een rijke ervaring van ruim twintig jaren als schip per, een prachtige staat van dienst en een rotsvast geloof in de Heer der Zeeën, die de liefde tot de naasten tot een van zijn voornaamste geboden maakte. Want liefdebetoon in zijn meest uitge breide vorm aan alle zeevarenden behoort tot de belangrijkste taak van „De Hoop". Hoevelen zijn er niet van de zeevarenden, die aan een snel, operatief ingrijpen aan boord van het hospitaalkerkschip hun le ven te danken hebben? Hoevelen zijn er ook niet, die in bange ogenblikken door een bemoedigend v/oord van de geestelijke van „De Hoop" moreel werden gesterkt? Ervaren zeeman Schipper Rog kent het harde leven van de zeeman. Als afhouder, als reepschieter, als monteur en tenslotte als schipper heeft hij onder alle omstandigheden de zee, die hem zo lief geworden is, bevaren. Dat le ven heeft hem tot een kerel uit één stuk gemaakt. Hij weet, dat zijn nieuwe taak als schipper van „De Hoop" een niet ge-, makkelijke zijn zal. „De mensen aan de wal moesten eens weten, wat „De Hoop" voor de zeeman betekent. Dan zou het geld stromen voor een nieuw schip. Want dat is hard en hard nodig. Veertig jaar lang heeft het tegen woordige schip dienst gedaan. De inrich ting voldoet niet meer aan de eisen, welke men aan een modern hospitaalkerkschip kan stellen. Er moet 9poedig een „Hoop" komen, die de trots is van heel Neder land". Schipper Rog heeft een paar weken ge leden in het VAR A-programma, zo voor de vuist weg, een propagandaspeechje ge houden. Dat zijn woorden zo zijn ingesla gen en er een bom duiten los kwam, was een gevolg van het feit, dat Rog uit de grond van zijn hart heeft gesproken. Drie keer eerste met nieuwe haring Het is moeilijk Rog over zichzelf aan het spreken te krijgen. We hebben slechts van hem los weten te krijgen, dat hij sinds 1933 als schipper van de rederij Tuyt heeft gevaren en in 1949 in gelijke functie kwam bij de rederij J. J. van den Toorn. Drie jaar achtereen heeft hij de eerste nieuwe haring aan de wal gebracht. „Een schip breuk of iets van dien aard heb ik nooit meegemaakt en gelukkig ben ik nooit voor de Raad van de Scheepvaart geweest. Ik heb al gezegd, dat ik het als een ere baantje beschouw. Er is ook nog iets an ders, waarom ik het zo prettig vind, schip- Bijzondere kerkdienst in de Gereformeerde Kerken Op Eerste Kerstdag worden in de Bethel- kerk (om drie uur) en in de Ichtuskerk (om half aëht) diensten gehouden, waarin respectievelijk ds. J. A. Tiemens en ds. R. D. Beukema het woord zullen voeren. Aan die bijzondere dienst, die genoemd wordt „Lofzang van Kerst", werken, be halve genoemde predikanten, mede de heren J. den Duik, die de teksten van de evangelist zegt, P. L. Wapenaar, pelgrim, Ab de Jong, profeet, en een „rei van zan gers", bestaande uit het Gereformeerd Evangelisatiekoor, onder leiding van Jan Klinkhamer. De solopartijen worden ge zongen door mevrouw Bels den Otter Slotboom, Henk Bakker bespeelt het orgel. Op 2 Januari 1953 viert de „.eerste- arbeider, stationsassistent" bij de Neder landse Spoorwegen J. Boekhout zijn zilve ren jubileum. De heer Boekhout, die als arbeider van de N.S. zijn werk in Bunnik begon, ging er.ige tijd later naar Maarn en kwam op 1 October 1928 in IJmuiden in dienst. Hier vervulde hij achtereenvolgens de functies van blokwachter, rangeerder en seinhuis wachter. De laatste vijf jaren is hij als stationsassistent werkzaam aan de halte Julianakade. Op 2 Januari wordt de heer Boekhout te zijnen huize gehuldigd. DINSDAG 23 DECEMBER LEGER DES HEILS, Edisonstraat 14.30 uur: Kerstfeest voor ouden van dagen. REX 20 uur: „Decembernacht". THALIA 20 uur: „De mijnen van Ko ning Salomo". WOENSDAG 24 DECEMBER RAADHUIS 14—15 uur: Spreekuur wethouder van Onderwijs. REX 20 uur: „Torero". THALIA 20 uur: De mijnen van Ko ning Salomo". per op „De Hoop" te worden. Een zeeman, die zowel 's zomers als 's winters vaart, kent geen huiselijk leven. Ik kan daar van meespreken. Hopelijk zal daarin nu een verbetering komen". Aan de wand van de gezellige huiska mer van schipper Rog hangt een gebor duurde tekst. Het is een diepzinnig woord van de profeet Jesaja. Er spreekt de on derworpenheid van de mens jegens zijn Goddelijke Schepper uit. Maar ook een kracht, welke schuilt in een onbegrensd geloof. Die tekst is typerend voor de man, die met zijn 43 jaren straks het commando zal overnemen van een schip, dat door zijn naam en zijn bijzondere taak, iets van dat gene, dat in dit Schriftwoord ligt besloten, in de praktijk wil volbrengen. Schevenin- gen zal trots zijn, dat een uit haar midden schipper van „De Hoop" is geworden. Woensdagavond om half negen wordt een Kerstwijdingsavond gegeven in de Doopsgezinde Kerk aan de Helmstraat in IJmuiden. Deze avond staat onder auspi ciën van de Doopsgezinde Gemeente en de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden VelsenIJmuiden-Oost. Leden van de Doopsgezinde Jeugdge- meente en van de Vrijzinnig Christelijke Jongerenbond voeren een Kerstspel van een onbekende acteur op. De heer J. B. Assendorp zal een wijdings woord spreken. Gedurende de Kerstdagen zal de postdui venvereniging Oranje Nassau in IJmuiden een duivenshow voor haar leden organiseren. Er zullen pl.m. 170 duiven ten toon worden gesteld, die elkaar in 20 verschillende klas sen zulen bekampen. Als attracties voor de dames van de leden heeft de commissie gemeend, een bijzondere „damesklasse" op het programma te moeten plaatsen, waarvoor een fraaie prijs beschik baar gesteld is. De klassen zijn van 16 voor oude vogels, die niet verder gevlogen hebben dan 300 k.m. De klassen 7—12 zijn voor de vogels, die verder vlogen dan 300 k.m. De klassen 1318 zijn jonge vogels van het broed 1952. Daarna volgen late jongen. Als keurmeester treedt op de heer H. Pijpers uit Rotterdam, die zeker geen mak kelijke taak zal hebben in het bepalen van prijswinnaars. De tentoonstellinig z«1 geopend worden Woensdag 24 December des avonds om 8 uur in de bovenzaal van café Van der Lem aan de Zeeweg in IJmuiden-Oost. De vogels blijven gedurende de Kerstdagen te bezichtigen. Zaterdag 27 December zullen de prijzen worden uitgereikt. Maandag 22 December kwamen de haven van IJmuiden binnen: Strype van Hamburg. Hagno van Dublin. Antenor van Le Havre. Lingestroom van Fowey. Eemstroom van Grangemouth. Libelle van Bremen. Ulmbrö- der IV van Kopenhagen. Saxon Heath van Noordzee; Iris van Gothenburg. Singorita v. Sundsvall. Admiraal De Ruyter van Skoghal. Argos van Bremen. Colsater v. Kristianasand. Lungo van Sundsvall. Ardeta van Liverpool. Gallion van Sundsvall. Jupiter van Bremen. Vertrokken zijn: Franz naar Oskarhamn. Danae naar Antwerpen. Lacra naar Huil. Frisian Coast naar Rotterdam. Birming ham naar Londen. Catharina Wiards naar Esbjerg. Libelle naar Bremen. Madjoe II naar Delfzijl. ADVERTENTIE Jenever6.50 p. L. Oude Jenever (20 merken!) v.a. ƒ7.15 p. L. Citroen v.a. ƒ5.95 p. L. Cognac v.a. ƒ6.85 p. L. Bessenjenever, Advocaat enz Alle kwaliteitsartikelen van bekende firma's Grote sortering b'innen- en buitenlandse likeuren, orig. Franse Cognacs van ƒ7.45ƒ20.50 per fles WIJNEN. Probeert U aan tafel eens onze originele Franse Landwijn (Bordeaux), rood en wit van 1-90 per 3/4 L.fles. Het echtpaar J. Eenhoorn en A. Koeman, dat Maandag zijn zestigjarig huwelijks feest vierde, heeft ondervonden, dat men in vele jaren ook zeer veel vrienden kan maken: de belangstelling voor deze echte lieden ten huize van hun zoon aan de Wij- kerstraatweg 212 was overweldigend. De gehele dag is het een komen en gaan ge weest van vrienden, kennissen en oud medeleden van verschillende verenigingen, waarvan de bruidegom in de loop van zijn 56-jaar Wijkeroog-schap deel heeft uitge maakt. Talrijk ook waren de bewijzen van har telijk medeleven in de vorm van cadeaux, taarten en bloemstukken, die de oudjes naast de vele schriftelijke gelukwensen ten deel vielen. Daar van het voornemen van de Har monie „De Eendracht" aan haar oprichter een muzikale hulde te brengen wegens de gezondheid van de echtelieden en in ver band met de weersgesteldheid moest wor den afgezien, kreeg de hulde een tastbare vorm in een kolossale mand met fruit. Om dezelfde reden moest ook de R.K. Harmo nie „St. Caecilia" worden teleurgesteld. Door de bond van ouden van dagen was ook een mand met bloemen gezonden, zodat het echtpaar een prachtig dag beleefde. De Stormvogels-reserves moesten de wed strijd tegen Blauw Wit 3 op een zeer zwaar terrein spelen. Een en ander bleek voor de verdedigers nog de grootste handicap te zijn, want de voorhoede-spelers scoorden er lustig op los. Blauw Wit begon met na een foutje van Vader de leiding te nemen, maar daarna wisten Goedhart c.s. de Blauw Wit-doelman tot driemaal toe het nakijken te geven, zodat de kans op een Stormvogels-zege vrij groot was. Onder aanvoering van haar actieve mid- voor speurde de Blauw Wit-voorhoede hier na ijverig naar lekken in de Stormvogels defensie en vond ze ook. Vier doelpunten waren hiervan het resultaat, zodat Blauw Wit toen met 53 de leiding had. Door taai volhouden wisten Effern c.s. tenslotte toch nog een gelijk spel uit het vuur te slepen (5-5). ADVERTENTIE ,Rex draazt de kroon voor beeld en toon" le en 2e Kerstdag en Zaterdag IK ZOEK HET GEVAAR Een verrassende en fascinerende thriller. 18 j. Zondag, Maandag en Dinsdag GEEN MEDAILLES VOOR SPIONNEN Een boeiend en realistisch verhaal van het meest geheimzinnige handwerk ter wereldspionnage. Zaterdag 27 Dec. a.s. SPECIALE JEUGDFILM SNEEUWWITJE EN DE 7 DWERGEN Prijzen der plaatsen: 55. 70 en 90 ct. Aanvang 2.30 uur. Op het lastig te bespelen QSC-terrein leed Terrasvogels Zondag een zware nederlaag. Het terrein echter alleen de schuld van de débacle te geven, zou onbillijk zijn, want ook aan het spel der Vogels zelf kleefden nog al fouten. Zo zorgden de binnenspelers en vleu- gelhalfs er onvoldoende voor het midden veld te beheersen, wat de jonge voorhoede der Wormerveerders vooral na de rust ter dege uitbuitten. Met de rust was de stand nog gelijk. Wel had QSC de leiding genomen, doch Wijnen had voor de gelijkmaker gezorgd. Na de thee nam QSC opnieuw de leiding en vergrootte in buitenspelpositie de voorsprong zelfs tot 31. Toen zakte de Santpoortse ploeg, mede als gevolg van wijzigingen in het elftal, ineen en binnen 5 minuten voerde QSC de score tot 6—1 op. In IJmuiden is opgericht een model bouwvereniging onder de naam van „IJmuider Modelbouw Vereniging". Vele plaatsen in ons land hebben reeds zulk een modelbouwersclub, maar tot nu toe ontbrak een dergelijke organisatie in IJmuiden. In November reeds werd in het clubhuis van de speeltuinvereniging Heu- velwijk een eerste vergadering belegd en de 20 aanwezigen gaven zich meteen als lid op. Zij houden zich bezig met de scheeps- modelbouw en spoormodclbouw, anderen hebben geen specialiteit en houden zich bezig zowel met de machinebouw of met miniatuur-constructies op het gebied van de electriciteit. In deze donkere dagen voor Kerstmis worden op vele plaatsen de lichtjes in de groene boom ontstoken en haast alle verenigingen maken zich op om het Kerstfeest te vieren al naar hun aard en opvatting. Wij hebben een greep gedaan uit de ver slagen van Kerstgebeurtenissen in Kennemerland, omdat nu eenmaal niet alle vie ringen een plaats kunnen krijgen: het intieme feest rond de kribbe, de kaarsen en de geurende den in de ziekenhuizen, bij de kinderen en op de varende schepen zijn er evenzovele voorbeelden van. Kerstfeest in Velsen-Noords C.V.O.-school Het Kerstfeest van de leerlingen der C.V.O.-school aan de Van Langeveldstraat, dat Maandagavond in het gymnastieklokaal is gehouden, trok ook .van de kant van de ouders een zo grote belangstelling, dat de zaal haast te klein was. Een mooie boom, de versieringen en de binnenkomst van zingende kinderen, ieder met een brandende kaars, gaven dit feest een bijzonder effect. Na de gebruikelijke opening onder leiding van het schoolhoofd voerden de leerlingen de Kerstcantate „Waar engel en kinderen van zingen" op, waarbij de zang, afgewisseld met het ge sproken woord, zeer goed was verzorgd, zodat deze gezongen vertelling van de Kerstgeschiedenis geheel tot haar recht kwam en aandachtig werd gevolgd. De pauze met tractatie werd gebruikt om leerlingen en ouders samen te laten zingen. Daarna vertelde de heer C. Oderkerk zijn verhaal „Het ongeluks-Kerstfeest van Bob van Dam", dat de geschiedenis weer geeft van een rijke jongen, die geen feest zou hebben, doch door een toevallige om standigheid toch zijn Kerstfeest kreeg. Hervormde kleuters naar de zieken De traditie van het Kerstfeest voor de kleine pupillen van de Hervormde kleuter school kon ook Maandagmiddag worden voortgezet in het versierde en met een grote boom prijkende gymnastieklokaal van do Christelijke school aan de Van Lan geveldstraat in Velsen-Noord. Het hoofd der school, mejuffrouw J. C. Markerink, vertelde de Kerstgeschiedenis, die door de kleinen met zang werd afge wisseld, waarna mejufrouw Krist het Kerstverhaal van „Jantje van de Scholte- hoeve" vertelde, dat de kinderen geboeid deed luisteren. De kinderen van de hoogste kleuterklas zullen, in groepjes verdeeld, op Eerste Kerstdag 's middags tussen 3 en 4 uur hun Kerstliedjes zingen bij langdurige en ern stige zieken van alle gezindten in „Noord". Daartoe hebben enkele autobezitters hun wagen disponibel gesteld, maar om deze aardige geste vlot te doen verlopen, zijn er nog enkele autobezitters nodig. Patiënten genoten van Kerst spel en zang De avond van Maandag stond ook in de Duinenbosch te Castricum al in de Kerst sfeer. Door patiënten en verschillende per soneelsleden werd er een Kerstspel opge voerd, genaamd „De ster van Bethlehem", geschreven door de dichter Nijhof. De medespelenden hadden zich volkomen in het verhaal ingeleefd en gingen zo in hun spel op, dat de aanwezigen geboeid luis terden. Door de voortreffelijke zang be reikte men de juiste sfeer, die nog werd verhoogd door de fraaie decoratie. Op het tweede gedeelte van de avond gaf het dameskoor van Duinenbosch onder bekwame leiding van mejuffrouw Jo Im- mink enige Kerstliederen ten beste, zowel van Nederlandse als van Duitse en Franse oorsprong. De solopartijen waren bij de Castricumse sopraan mejuffrouw Annie Groot in goede handen. Rode Kruiscolonne bijeen Maandagavond kwamen de leden der Beverwijkse Rode Kruis-transportcolonne in het gebouw aan de Beeckzanglaan bij een om gezamenlijk het Kerstfeest te vieren. De heer W. Rademaker sprak een woord vooraf over de taak van het Rode Kruis in deze ontredderde wereld. De voordrachtskunstenaar Cor van Beek uit Amsterdam heeft in samenwerking met de dubbelmannenkwartet de „Verenigde Zangers", onder leiding van de heer H. v. Dijk, deze Kerstavond op uitstekende wijze gevuld. De heer Van Beek begon met het voor dragen van een nieuwe berijming van Ps. 38 van Gabriël Smit en vervolgde met enkele reien uit Vondel's Gysbrecht. De Verenigde Zangers voerden verschil lende Kerstliederen uit en tenslotte droeg Cor van Beek „De levende speelbal" van Ina BoudierBakker voor. De leden kregen als aandenken een Kerst-bloemstukje mee naar huis. Huisvrouwen vierden Kerstfeest Maandagmiddag heeft de Beverwijkse afdeling van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen een Kerstmiddag gehou den in huize „Terpsichore" aan de Zee straat. Er bestond grote belangstelling voor en de vice-presidente kon dan ook haar oprechte vreugde uitspreken over de vele opgekomen leden. Een groot deel van het programma van deze Kerstmiddag werd verzorgd door mevrouw Lottie Polet. Zij declameerde onder andere uit het werk van Selma toneelzaal van het provinciaal ziekenhuis Lagerlöff „Gösta Berling" en wist de sfeer in de bekende Kerstverhalen van deze autrice af en toe raak te treffen. Met grote aandacht luisterden de aan wezigen verder ook naar „Het meisje met de zwavelstokken". Het is een buitengewoon geslaagde Kerstmiddag geworden, waarbij de aan wezigen verrast werden met een thé- complet. Bij de vrouwenbond De Nederlandse Christen Vrouwenbond heeft Maandagavond eveneens het Kerst feest gevierd. De presidente heeft na het zingen van „Hef op uw hoofden", een woord ter overdenking gesproken en een dameskoor onder leiding van mevrouw Lyeszen bracht Kerstliederen ten gehore. Met aandacht volgde men de Kerst liturgie, waarna mevrouw L. SlingsVan Dijk een toepasselijk verhaal voorlas. Tot besluit van dit stemmig feest zong men het „Ere zij God". KERSTCANTATE. In de kerkdienst van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden op 25 December, de? morgen om 10.30 uur, in het Vergader lokaal aan de Abelenstraat, zal de Kerst cantate worden gezongen, samengesteld uit oud-Nederlandse liederen en bewerkt door J. R. le Cosquino de Bussy. Wat fortuinlijker. De vangstberich- ten uit het Kanaal van Zondag waren iets beter. Ook de Post Boy behoorde tot de gelukkigen en wist die dag 400 kisten scheep te halen. Het bestuur is als volgt samengesteld: F. Kool, voorzitter, A. van der Veer, le secre taris, H. v. d. Put, 2e secretaris, L. Rolloos, penningmeester, J. Berkenkamp, P. van Dorp en H. Dekker, leden. Tentoonstellingen De vereniging stelt zich ten doel de lief hebberij voor de modelbouw te bevorde ren en het kweken van belangstelling voor de modelbouw, het geven van voor lichting op het gebied van modelbouw en het bevorderen van uitwisseling van tech nische ervaringen, het houden van en deelnemen aan tentoonstellingen en wed strijden. De bedoeling is vooral bij de jeugd belangstelling op te wekken voor de mo delbouw. De jongens kunnen zich reeds opgeven, want vaak is het juist voor hen zo moeilijk om er aan te beginnen, daar goede leiding veelal ontbreekt. Vele leden hebben hun sporen op het gebied van de modelbouw al verdiend. Enige modellen zijn thans tentoongesteld in de etalage var. een winkel aan de Oosterduinweg. Het is de bedoeling om eenmaal per veertien dagen bijeen te komen om van gedachten te wisselen over in aanbouw zijnde modellen en men hoopt in de naaste toekomst de beschikking te krijgen over een zaal of gebouw, waar gewerkt kan worden. De buurtvereniging „Schulpen", die te gen de feestdagen de gewoonte heeft om bijzondere contactbijeenkomsten te hou den, gaf Maandag in ,,'t Centrum" te Be verwijk haar wildavond, die veel minder bezoek trok dan de voorgaande keren. Dit verheelde de voorzitter, de heer A. Lang- kemper zich niet, toen hij opmerkte, dat aan de traditie blijkbaar iets gaat haperen. Voor het bestuur vroeg hij om versterking met jongere krachten, daar veel van en kelen afhankelijk is geworden. Dit betreft ook de speeltuin, voor welk werk het aan jonge krachten mankeert. Daar de eigen toneelclub wegens gebrek aan spelers niet bij machte is zelf weer een uitvoering te kunnen geven, maakte de voorzitter bekend, dat op 24 Januari het Langedijker cabaretgezelschap een „Schulpen"-avond zal verzorgen. Maar on danks alle tegenslag merkte de heer Lang- kemper op, dat „Schulpen" zal blijven roeien, al is het tegen de sterkste stroom in Daarna was het woord aan de heer J Wijker, die met enkele actuele gees tigheden en een liedje direct een goedlachs gezelschap tegenover zich vond. Deze con férencier wist verder met piano- en accor- déonmuziek de stemming op het gewenste peil te houden. De bemanning van de kustwachtkotter „.Laurel" blust nabij de kust van Rockland een brand op de schoener „Evzone". Aan boord van het schip was na een ontploffing brand ontstaan. De opvarenden werden gered, doch de schoener zonk veertig mijlen van de kust, ondanks de pogingen van de bemanning van de „Laurel" het vaartuig te redden. Stevig gebleven. Gisteren bleven de noteringen standvastig. Hoewel er geen abnormale prijzen zijn geboekt, bleven de meeste soorten toch mooi aan de maat. De schelvis, waarvan het aanbod ruim was, kon desondanks f 60 tot f 55 voor de grote maken; de goede braad permitteerde zich f 34 en f 38 per 50 kg. Ook wijting liet zich goed betalen: goede soorten boekten de niet te versmaden koers van f 30 a f 28 per 50 kg. De verse haring liëp sterk uit een: in hoofdzaak door de wisselvalligheid der kwaliteiten. Voor goede soorten gol den aanvankelijk prijzen van f 19 tot f 18. Deze daalden bij de laatste afslagen tot f 16 per kist. Minder sterk geijsde soorten gingen echter voor f 13 van de hand. De tong zorgde ditmaal voor een verrassing: lappen varieerden van f 2,90 tot f 3,10, overige soorten deden f 2: grove slips niet minder dan f 1.35 en f 1,30 per kilo. Hoe wel kleine schol niet zo hoog reikte als Za terdag bleven de prijzen niet onbevredi gend met f 40 tot f 45 voor de tweeën en f 25 tot f 30 voor de drietjes. Wel werd er ook nog iets minder betaald voor beide soorten, doch dan lag het aan de kwali teit. Vivat Vlos. De „Vios", die de grootste aanvoerder was van de Maandagmarkt met ruim 450 kisten schelvis, moest wel de hoogste besommer worden. De 12-daag- se reis werd afgesloten met niet minder dan f 31500. De Eli Chénévière bracht het tot f 20.000 voor de 12-daagse reis, de Eve line tot f 14000 voor een 12-daagse reis en de Zeelandia tot f 14500 voor een eveneens 12-daagse reis. De haringlogger SCH 36, die ruim 700 kisten loste, werd de hoogste van deze aanvoerders met f 12400. hoewel de logger werd terzijde gestreefd door zijn plaatsgenoot de Sch 310, die het tot f 11300 bracht. De hoogste van de trawlloggers werd de KW 20, die bijna f 6500 wist te halen. m Mary mislukt. Behalve de Tubantia, die vandaag aan de afslag kwam^ met 100 k. schelvis en piepers 170 gestripte wij ting, 30 dichte wijting, 30 diversen, 100 makreel, 60 zwarte koolvis, kabeljauw en gul, 30 heek en 20 diversen kwam de Mary binnen na een onfortuinlijke Kanaalreis met circa 400 kisten haring. Een volle dag halen. De trawler Jo hannes Polderman, die Woensdag j.l. naar zee is vertrokken, kreeg Vrijdag na het uitzetten van de netten trammelant met de winch. Een der werkassen bleek defect te zijn. Na alles in het werk te hebben ge steld om de zaak te repareren en zo de uit gezette netten binnen te halen, bleek alle moeite echter vergeefs te zijn geweest, daar men de reparatie niet kon klaren. Er zat niets anders op dan de netten met de hand in te halen. Dit karweitje vergde echter een dag. Men slaagde tenslotte en na overleg met de rederij werd besloten maar naar IJmui den terug te keren, zodat Zondagavond de thuisreis weer werd aanvaard om het euvel thuis te.laten verhelpen. Nog onzeker. Volgens de laatste be richten van Maandag zal er ook Woensdag nog een trawler binnenkomen voor de af slag Dit zal de „Thorina" zijn, die een nog niet gespecificeerde vangst doorgaf van ongeveer 550 kisten. Of ook de Tzonne nog zal komen was op dat moment niet be kend, hoewel ook dit schip Maandag meer Zuidelijker is getrokken. De Herman ech ter, die van dezelfde vertrekdatum is als deze beide schepen, komt in geen geval echter voor de Kerstdagen meer binnen. Huistoe. Om Kerstmis en Nieuwjaar in huiselijke kring door te brengen komen de Urker, IJmuider en Wieringer schepen naar IJmuiden om de laatste vangst ha ring te lossen. Het zijn goeddeels vissers, die al vier of vijf weken aan de haring- jacht in het Kanaal hebben deelgenomen en de vangst regelmatig in Breskens zijn kwijtgeraakt. Marktprijzen. Heilbot 3,15-2,10, gr. tong 3.25-2,80, gr.m. tong 2,15-1,57, kl.m. tong 2,09-1.68, kl. tong I 2,42-1,92, kl. tong II 1,80-1,54, tarbot I 3,45-2,05 per 1 kg. Tarbot II 135-100, tarbot III 84-73, tarbot IV 80-45, schartong 45-30, gr. schol 45-39, gr.m. schol 46-41, kl.m. schol 48-44, kl. schol I 48-34, kl. schol II 50-17, schar 33- 23, v. haring 21-12, makreel 32-24,50 gr. schelvis 69-49, gr.m. schelvis 60-47, kl.m. schelvis 47-38, kl. schelvis I 43-38, kl. schelvis II 37-20, wijting 28-12, gr. gul 41-30, midd. gul 31-24, kl. gul 23-17, kl. haai 37-31, ham 80-74, kl.m. heek 60, kl. heek I 37, kl. heek II 22, poontjes 30-20, kl. koolvis zw. 19,50-17,50, kl. koolvis wit 27 per 50 kg. Gr. kabeljauw 248-112, gr. koolvis zw. 53-42, gr. koolvis wit 69, gr. leng 66-63 per 125 kg. Marktaanvoer. 520 kisten tong en tar bot, 4 kisten heilbot, 18 tongschar en schartong, 895 schol, 19 schar, 1905 haring, 495 makreel, 955 schelvis, 945 wijting, 195 kabeljauw en gul, 30 leng, 5 kl. haai, 8 ham, 25 heek, 6 poon, 220 koolvis, 65 di versen. totaal 6310 kisten. Besommingen. TJM 32 Eli f 19000, IJM 38 Zeelandia f 14500, IJM 114 Eveline f 14300, 1 trawler met f 31760. Verse ha ring: KW 45 f 3370, KW 38 f 1550, KW 75 f 620, SCH 310 f 11370, SCH 36 f 12480, WR 7-67 f 4100, IJM204 f 1560, IJM53 f 1600, KW104 f 3630, KW155 f 2530, KW 89 f 2130, KW24 f 2930, KW125 f 2530, KW 17 f 1870, KW26 f 1290, KW19 f 3370, KW 20 f 6480, KW37 f 3820, AM17 f 1920, AM 18 f 1890, BU33 f 1420, IJM208 f 5600, IJM210 f 4070, IJM221 f 6220, IJM228 f 970, IJM276 f 940, IJM7 f 2210,, IJM 229 f 1420, KW30 f 730, KW77 f 690, KW12 f 760, KW133 f 1620, KW34 f 1310, KW21 f 940, KW27 f 910, KW98 f 1710, KW94 f 1040, KW210 f 1170. In de wedstrijd Waterloo-DSK was van weinig fraai spel te genieten. Wel werd er van het begin tot het einde hard gewerkt. De beide achterhoedes waren het zwakste deel der elftallen. Binnen een half uur was de stand reeds 43 in het voordeel van de IJmui- denaren, na doelpunten van Post, v. d. Steen en twee scores van Buding. Waterloo bleef weliswaar sterker, maar gescoord werd er niet meer. Na de rust was het Waterloo die de eerste aanvallen ondernam, maar het ver band m de ploeg was zoek, zodat DSK de aanvallen afsloeg, om daarna met gevaarlijk spel het doel van Waterloo te belegeren. Waterloo wist de voorsprong te vergroten maar DSK scoorde ook 54. Waterloo viel fel aan en met een zesde doelpunt kwam het einde van deze wedstrijd. Het tweede elftal won zijn wedstrijd tegen Beverwijk 4 met 4—1. Het derde ging op de goede weg voort, het won met 5—1 van DSB 3. En wat betreft de jeugd: het kranige junioren-elftal nestelde zich door een 6—1 overwinning op DIO Jun. steviger op de bovenste plaats.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 7