„RITSA" pas op voor hinderlijke luchtjes Aantrekkelijke nieuwe vorm van sparen geïntroduceerd Monografie van J. G. N. Renaud over Oude Slot van Heemstede Verrassend spel van Enny Meunier in twee Engelse éénacters STOFZUIGERS Goudvoorraad weer aanzienlijk gestegen C oncurrentiebeding niet nagekomen «KS«> Sparen met levensverzekering Resultaten van recent bodemonderzoek Vijftig jaar Christelijke Mulo-vereniging 3 Verkooplokaal NOTARISHUIS INBOEDELVEILING 13/14 JAN. 1953 STOFZUIGERHUIS Agenda voor Haarlem Prof. dr. W. M. van der Scheer zeventig jaar Nederlandsche Bank Vraag uitsluitend de originele flacon Air-Wick a f. 2.40 KOU GEVAT... ADVERTENTIE J} j Dir. W. N. WOLTERINK Bilderdijkstraat bij de Zijlweg Haarlem - Tel. (K2500) 11928 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst Zaterdag 27 December gesloten „Als een Phoenix.noemde Bert Voe ten zijn op het eerste gehoor magnifieke vertaling van de eénacter ,.A Phoenix too frequent" van Christopher Fry, die thans in één programma met „Toevallige ont moeting" van Noel Coward door de her doopte toneelgroep Comoedia in het Cen traal Theater te Amsterdam wordt ver toond. Een titel die, gelukkig genoeg, sym bolisch mag heten voor de artistieke we deropbloei van dit dapper volhardende ge zelschap, dat dit seizoen van subsidie werd uitgesloten. Wie het eerstgenoemde stuk nog niet zo lang geleden door The London Studio Company onder regie van Walter Hudd in ons land opgevoerd heeft gezien, zal na vergelijking moeten toegeven dat Joris Diels en de zijnen de destijds gele verde prestatie niet alleen evenaren, maar in vele opzichten zelfs ruimschoots over treffen. Het heeft weinig zin hier alle reeds des tijds gegeven argumenten pro en contra dit bizarre verzinsel van de ten onrechte zo veelvuldig met Shakespeare vergeleken moderne Engelse dichter in extenso te herhalen. Men mag in het algemeen aan dergelijke helaas nog altijd veel te wei nig vertoonde korte stukken niet de zelfde eisen van karaktertekening stellen als aan een avondvullend drama. Mis schien komt het daardoor dat ik deze toch betrekkelijk omvangrijke paradox van Christopher Fry verre verkies boven zijn blijspelen (zoals „Venus bespied" of „Ge lieve de dame niet te verbranden") van langere adem, waarin de versieringen zo veelvuldig het wezenlijke overwoekeren. Want hier kan men zich zonder veel voor behoud overgeven aan de luxe van een alle faculteiten der verbeeldingskracht sti mulerende woordkeus. De tovermacht dei- gracieus met de nodige ironie vermengde poëzie maakt het onwaarschijnlijke vol strekt aannemelijk. De fabel- werd aan een verhaal van Pe- tronius ontleend. De jonge Egyptische we duwe Dynamene heeft zich vrijwillig in het graf van haar overleden echtgenoot opgesloten om zolang om hem te treuren tot zij door de dood in het Elysium met hem zal worden verenigd. Mede onder in vloed van een paar glazen wijn ontvlamt zij echter in liefde voor een Romeinse kor poraal, die buiten op wacht stond en op het lichtschijnsel in de tombe is afgeko men. Na een hartstochtelijke uitwisseling van wederzijdse gevoelens komt de soldaat tot de verontrustende ontdekking, dat één van de zes gehangenen, die hij moest be waken, verdwenen is. Maar dan bedenkt liefdes list de paradoxale oplossing: Dy namene stelt voor het stoffelijk overschot van haar gewezen echtgenoot aan de leeg gekomen galg te hangen, teneinde haar minnaar voor strafvervolging te vrijwaren, onder het motto: „Ik had zijn leven lief en niet zijn dood. Nu kunnen wij zijn dood de kracht van het leven geven". Mede dank zij een zuivere plastiek lie ten de vertolkers der hoofdrollen, Enny Meunier en Guus Hermus, de gezonde ADVERTENTIE vanaf 2.25 p. w., zonder vooruitbetaling. Gr. Houtstr. 132. Haarlem Tel. 1G693 Ook voor reparatie en onderdelen WOENSDAG 24 DECEMBER Begijnhofkapel: Christen-spiritualistisch Centrum „De grotere wereld", Kerstwijding, 8 uur. Frans Hals: „De onderdaan", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: ..Detective story", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Tarzan de aapmens", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Scrooge", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lidoj „Always in my heart", alle leeft., 7 en 9.15 uur. City: „De madonna der zeven manen", 18 jaar,'7 en 9.15 uur. Spaarne: „De dood speelt mee", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 25 DECEMBER Stadsschouwburg: „U spreekt met uw moordenaar" (Nederlandse Comedie), 8 uur. Frans Hals: „Vader is vrijgezel", alle leeft., 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Lullaby of Broadway", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Limelight", a. leeft., 1, 3.45, 6.30 en 9.15 uur. Luxor: „Limelight" alle leeft., 1. 3.45, 6.30, en 9.105 u. Lido: „De zoon van Ali Baba", 14 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Palace: „De tante van Charley", alle leeft., 2 4 15. 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Vlammende pijlen", 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. City: Gevleugelde acrobaten", „Gevaarlijk para dijs". alle leeft.. 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 26 DECEMBER Stadsschouwburg: Haarlemse Kunstge meenschap „Van de koning die een kip werd", 2.15. uur. „De koopman van Venctie (Nederlandse Comedie), 8 uur. Concertge bouw: Haarlems Gemengd Koor „Weih- nachtsoratorium", 2.30 uur. Kerstprogram ma (cabaret), 8 uur. Frans Halsmuseum: Simon Halie (piano) en Jaap Engelberts", 3.15 uur. Bioscopen: Zie programma onder Donderdag. ZATERDAG 27 DECEMBER Stadsschouwburg: „Via Lissabon" (Neder landse Comedie), 8 uur. Concertgebouw: Jeugdkoor ..Inter Nos". Kerstconcert. 8 uur. Bioscopen: Zie programma onder Donder dag De tijden van Minerva, Spaarne en Frans Hals zijn: 2.30, 7 en 9..15 uur, van Palace en Lido: 2. 4.15, 7 en 9.15 uur en van Rembrandt en Luxor: 1, 3.45, 6.30 en 9.1a u. "ftp?" Enny Meunier en Guus Hermus in „Toe vallige ontmoeting" van Noel Coward. werking var. een hartveroverend sex-ap- peal duidelijk uitkomen. Ook vocaal wa ren zij stellig voor hun taak berekend. Al kon zij de herinnering aan de kostelijke creatie van de kamenier Doto door Helen Burns geenszins uitwissen, toch moet Bep Dekker volmondig geprezen worden voor haar verrassende typering van deze ge moedelijke materialiste met haar zange rige voikstoon. Toevallige ontmoeting Is het dichtwerk van Fry een louter cerebrale comedie, de na de pauze ver toonde „Toevallige ontmoeting" van Noel Coward is ondanks het kleine bestek rijk aan menselijke bewogenheid, zoals ieder een weet die de filmversie „Brief Encoun ter" (met Cel ia Johnson en Trevor Ho ward) heeft gezien. Deze fragmentarische tragedie verscheen in 1935 onder de meer- zegger.de doch thans verzwegen titel „Still Life" voor het eerst ten tonele. Het spel is een reeks van vijf tafrelen, moment-op namen zoals het programma zegt, uit het leven van gewone mensen, geenszins heldhaftige karakters, die zich onder de morele dwang der omstandigheden held haftig gedragen een getrouwde arts en een getrouwde vrouw, die elkaar weke lijks op een klein station ontmoeten en gaandeweg hun genegenheid tot waarach tige liefde zien groeien. Deze ontwikkeling wordt de toeschouwer bijgebracht door flarden van gesprekken in de ongezellige restauratie, afgewisseld door het gedaver der treinen en de gesprekken aan weers kanten van het buffet. I-Iet is waarlijk een meesterwerkje in realistische trant, sterk van constructie met zeer beperkte doch uiterst economisch toegepaste middelen en scherp van sympathiek observatievermo gen, uitlopend op een aangrijpende anti climax als een toevallig binnenkomende vriendin door een stortvloed van afschu welijke conversatie de vrouw het nemen van het laatste afscheid van haar minnaar onmogelijk maakt. Met warmte en grote beheersing heeft Noel Coward, de vervaardiger va"n zovele brillante oppervlakkigheden, aan de eigen lijk banale gesprekken een ontroerend palhos verleend. Deze loon is door Joris Diels in zijn regie op volmaakte wijze be waard Wederom vervulden Enny Meunier en Guus Hermus de hoofdrollen. Vooral om net spel van eerstgenoemde moet men deze voorstelling gaan zien. Het is onbe grijpelijk dat men dit talent, als deze beeldspraak ermee door kan, zolang onder de korenmaat heeft, gehouden. Het is een prachtig vrouwenportret dat zij ons laat zien, verheven in haar gewoonheid, ont roerend in haar verdriet. In een strikt ge nomen volkomen onbelangrijke bijrol trekt Johan Elsensohn de aandacht door zijn formidabel talent, waarmee hij van niets een figuur weet te maken, die een heel leven suggereert, zonder in het minst daardoor de eenheid van sfeer, zo voor treffelijk door het décor van Wim Vesseur opgeroepen, te verstoren. Ook Clara Vi- scher en de andere medewerkenden dragen bij tot het succes, dat Coemedia met deze lofwaardige onderneming wordt toege wenst. DAVID KONING Huldiging op 17 Januari in Prov. Ziekenhuis te Santpoort Prof. dr. W. M. van der Scheer te Haren (Gr.), oud-hoogleraar aan de rijks universiteit te Groningen, hoopt Zaterdag 27 December zijn zeventigste verjaardag te vieren. Prol'. Van der Scheer, thans advi seur bij het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid voor de actievere be handeling van geestelijk gestoorden, was van 1921 tot 1930 eerste geneesheer-direc teur van het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort. In dit ziekenhuis zal de staatssecretaris van Volksgezondheid, dr. P. Muntendam, op Zaterdag 17 Januari 1953, des middags om 3 uur, als voorzitter van het huldigings comité en in tegenwoordigheid van prof. Van der Scheer, namens alle psychiatrische inrichtingen in Nederland aan de provincie Noordholland een beeld van prof. Van dei- Scheer aanbieden, dat vervaardigd werd door de beeldhouwer Titus Leeser te Eerde Niet alleen de mutaties in de goud- en deviezenreserve vormen een voornaam element in de verkorte balans van de Ne derlandsche Bank per 22 December, maar ook de grote behoefte aan geld komt hierin duidelijk tot uiting. De aanstaande feest dagen en de komende jaarwisseling wer pen reeds hun schaduw vooruit. Zaterdag j.l. is op de geldmarkt de rente van dag geld van Vi procent gebracht op pro cent en de situatie aldaar is min of meer krap. Morgen en 11a de feestdagen vervalt echter weer het nodige schatkist-papier: men verwacht dat de positie dan wat rui mer zal worden. De bankbiljettencirculatie vertoont een zeer belangrijke stijging van 2.960 mil- lioen tot 3.067 millioen, dus de circulatie is deze week met liefst 107 millioen ge stegen. Ook voorschotten en rekening cou rant vertonen een ongewone verhoging, deze week 73 millioen tegen vorige week 41 millioen. De banken hebben eveneens moeten bijspringen, want zij zagen haar tegoed met 29 millioen verminderd tot ƒ30 millioen. Deels kan dit verband houden met de aankoop van schatkistpapier; het rijk heeft immers zijn tegoed, ondanks de behoefte aan geld die ook daar gevoeld moet wor den, met 4 millioen versterkt tot 923 millioen. Ook ditmaal heeft de bank haar goud voorraad aanzienlijk vermeerderd en wel met 241 millioen, hetgeen nog 14 mil lioen meer is dan de recordaanwas van vorige week. Waar vorderingen en papier in buitenlands geld met 196 millioen ver minderd zijn, mag wederom worden ver ondersteld, dat deze waarden zijn omgezet in edel metaal. Overige mutaties hebben ertoe geleid, dat de deviezenreserve met 224 millioen verminderd is, doch goud en deviezen tezamen met 17 millioen ver meerderd zijn tot 3.685 millioen, een nieuw hoogtepunt in 1952. Onderdirecteur van „De Ommelandenveroordeeld De president van de Leeuwarder recht bank heeft uitspraak gedaan in het kort geding tussen de coöperatieve condens- fabriek „Friesland" te Leeuwarden en de heer B. Vooistra aldaar. De heer Vooistra is sedert 4 December als onderdirecteur in dienst van de coöpe ratieve fabriek voor melkproducten „De Ommelanden" te Groningen. Vóór die tijd was hij in dienst van de „Friesland". Hij heeft toen een zogenaamd concurrentie beding getekend, waarbij hij zich verbond tot geheimhouding van alles wat hem in zijn functie bij de condensfabriek ter ken nis is gekomen omtrent fabricage en afzet der producten. Gedurende vijf jaar na het einde van zijn dienstbetrekking zou hij zonder toestemming van de directie der condensfabriek „Friesland" geen nieuwe functie in dezelfde branche mogen aan vaarden op straffe van betaling van 10.000.—. Namens de condensfabriek „Friesland" was geëist dat gedaagde zich zal onthou den van alle arbeid bij „De Ommelanden" en van het verblijven op het terrein van de fabriek en van alle contact met de lei ding, het personeel en de verkooporgani satie van de fabriek. Voorts was lijfsdwang gevraagd, indien de heer Vooistra zijn werkzaamheden bij „De Ommelanden" voortzet. De president heeft deze vordering toe gewezen. Hij achtte lijfsdwang in dit geval mogelijk, evenwel slechts na betekening van het vonnis. Voor de eerste overtreding zal dan een lijfsdwang van 14 dagen wor den toegepast en voor een volgende de wettelijke termijn van 1 jaar. Bovendien werd de heer Vooistra veroordeeld in de kosten van het geding. Op Tweede Kerstdag zal de N.C.R.V. in een uitzending die om tien uur 's avonds be gint trachten een verbinding tot stand te brengen met de dan tussen Eindhoven en Venlo voortsnellende Holland-Italië-Expres, met het Djakarta-vliegtuig van de K.L.M. dat dan vermoedelijk boven Italië vliegt, met een schip van de K.N.S.M., met een loodsboot bij Hoek van Holland, met een dei- mijnen in Limburg, met een uit Zwitser land terugkerende vrachtauto van een Ne derlandse transportonderneming, met Ne derlandse haringvissers in Dieppe en met de pikctwacht van de Koninklijke Lartdmacht ergens in Nederland. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Wanneer men 's avonds nog kan ruiken dat U kool, ui of gebakken vi3 hebt gegeten - of als bijvoorbeeld de tabakslucht van de vorige avond 's morgens nog merkbaar is - dan heeft U vergeten Air-Wiek te gebruiken. Air-Wiek geeft de luchtjes geen kans, want het V-vat o.a. chlorophyl en zorgt voor :ds frisse woning. een air-wick Reeds geruime tijd bestonden er bij de spaarbanken, aangesloten bij de Neder landse Spaarbankbond, plannen tot het in voeren van een nieuwe spaarvorm, het spa ren met levensverzekering. De plannen zijn thans volledig uitgewerkt, zodat bij een aantal Nederlandse spaarbanken deze spaarvorm binnenkort zal worden inge voerd. Ook de Nutsspaarbank te Haarlem is dezer dagen met deze spaarmethode be gonnen. Het systeem is afkomstig uit Amerika, waar het reeds enkele jaren met veel suc ces wordt toegepast. Het komt in wezen neer op een combinatie van sparen met levensverzekering, waarbij echter het ken merk van het zuivere sparen geheel onaan getast blijft. De deelnemers aan deze spaarvorm ver binden zich tot het sparen van een totaal bedrag van 600,te storten in 60 maan delijkse termijnen van 10,Tegelijk wordt een overeenkomst van levensverze kering gesloten, hetzij op het leven van de De leden van de Oudheidkundige vereniging „Oud Heemslede-Bennebroek" te Heemstede, kunnen zich binnenkort verheugen over het verschijnen van het boekje „Het Huis en de Heren van Heemstede tijdens de Middeleeuwen", dat door deze vereniging in de bekende serie over de geschiedenis van Heemstede wordt uitge geven en de leden binnenkort zal worden toegezonden. Ditmaal is de heer J. G. N. Renaud, conservator aan de Rijksdienst voor het oudheidkundig bodemonderzoek, aan het woord. Onder zijn leiding werd in 1947 een aanvang gemaakt met de op gravingswerkzaamheden bij Het Oude Slot, achter de Javalaan te Heemstede. De schrijver was voornemens de resultaten van dit onderzoek onder de aandacht van de vele belangstellenden in Heemstede en omgeving te brengen, maar uit vrees dat deze studie hierdoor in een enigszins droog archeologisch verslag zou vervallen, voegde hij zijn visie op de geschiedenis van hel gebouw en zijn bewoners tijdens de Middeleeuwen aan deze monografie toe. Dit besluit zal door geen enkele lezer worden betreurd, want niet alleen dat hem hierdoor wordt geopenbaard welke conclusies de bekwame bodemonderzoeker kan trekken uit een zandlaag, een potscherf of een puinhoop; ook de historische bijzonderheden over de verschillende Heren van Heemstede, die het kasteel hebben bewoond, zal de geïnteresseerde met belangstel ling in zich opnemen. Met de bouw van het slot werd waar schijnlijk reeds tussen 1200 en 1300 een aanvang gemaakt, maar in 1346 wordt het pas door de eerste Heer van Heemstede bewoond. Het is Gerrit van Heemstede, die van Margaretha van Henegouwen de „Hoge Rechten" binnen de grachten en landerijen in de omgeving ontvangt. Zijn zoon Jan volgde hem in 1382 als eigenaar op, maar een tiental jaren later viel hij bij Hertog Albrecht van Holland in ongenade. Deze was namelijk na de dood van zijn gemalin sterk onder de invloed van de even schone als intelligente jonkvrouwe Aleida van Jan Wiegman maakte een mooie sepia- tekening van het Oude Slot met de monumentale brug. Poelgeest geraakt, die al haar charmes aan wendde om de hertog die eerst de Hoe ken bijzonder welgezind was geweest thans voor de partij der Kabeljauwen in te nemen. Dit betekende ten slotte haar dood vonnis, want de edelen, die zich met deze gang van zaken allerminst konden vereni gen, besloten Aleida boudweg te vermoor den, welk voornemen zonder verwijl ten uitvoer werd gebracht. Onze Jan van Heemstede behoorde in dit complot tot de belangrijkste samenzweerders, zodat de wraak van de hevig verbolgen Albrecht in volle omvang op hem neerkwam. Hij trachtte zich hieraan door een vlucht te onttrekken en omdat de hertog nu zijn woede niet op de persoon in kwestie koelen kon, gelastte hij in 1393 de schout van Haarlem het slot volledig af te breken en wel zo grondig, dat er „stock noch stake staan blive". De Haarlemse slopers hebben dit bevel met een pijnlijke nauwkeurigheid ten uitvoer gebracht; zij haalden de muren om, braken de funderingen geheel uit, bik ten de steen ter plaatse af en lieten slechts de troosteloze met kalkpuin gevulde bouw- sleuven op het terrein achter. Interessante conclusies En het zijn nu voornamelijk deze fun deringen, welke bij de laatste opgravingen werden bloot gelegd, waaruit de schrijver de interessantste gevolgtrekkingen maakt. Zo neemt hij bijvoorbeeld aan, dat het oor spronkelijke slot aanzienlijk kleiner is ge weest dan het kasteel, dat later door Adriaan Pauw werd bewoond. Hoewel de reeds vermelde verwoesting zo radicaal was, dat alle détails geheel verloren gingen, vond hij toch voldoende aanwijzingen om in grote lijnen de platte grond van het oud ste Huis Heemstede te kunnen vaststellen. Van daaruit konden een tweetal reconstruc ties worden ontworpen van het slot, zoals dit vermoedelijk voor de vernietiging en na de herbouw deze omgeving heeft opge luisterd. Het opmerkelijke hierbij is, dat elk spoor van een brug of een poort uit die jaren volkomen ontbreekt. De reconstruc ties waarvan de illustraties eveneens in het boekje werden opgenomen berusten dan ook voornamelijk op fantasie, zodat niet meer te achterhalen is hoe het kasteel er werkelijk heeft uitgezien, waar Jan van Heemstede voorname gasten als Graaf Jan van Blois ontving. Helaas moet ook hier het onherroepelijke van een totale verdwij ning worden aanvaard. Tweede verwoesting Toch is het frappant te vernemen, welke historische feiten door een dergelijk des kundig en verantwoord bodemonderzoek aan het licht kunnen worden gebracht. Zo wist Jan van Heemstede zich tenslotte weer met hertog Albrecht te verzoenen; hij werd in 1398 opnieuw in de Grafelijke Raad opgenomen en verkreeg daarnaast toestem ming zijn slot weer te doen herrijzen. Nu is het lange tijd aan twijfel onderhevig ge weest, of het kasteel reeds kort daarop in 1405 opnieuw door de Haarlemmers werd verwoest, die aldus van hun haat ten op zichte van de Hoekse edelen blijk gaven. In het Stedelijk Archief te Haarlem bevindt zich een oorkonde, waarin staat vermeld dat „Heer Jan van Heemstede sijn huys, bosch, renten, etc. tot twee malen verdur ven was". Dit wijst dus op een tweede ver nieling, welke door de laatste opgravingen bevestigd werd. In de nabijheid van het poortgebouw ontdekte de heer Renaud namelijk brandsporen, terwijl uit het puin bovendien een klomp gesmolten daklood te voorschijn kwam. Ook vond men nog een aantal scherven, dat uit het begin van de vijftiende eeuw gedateerd kon worden. Al dus kon met vrij grote zekei'heid worden vastgesteld, dat de tweede verwoesting in derdaad heeft plaats gevonden. Het is maar goed dat deze uiting van vernielzucht intus sen is verjaard, anders zouden de Haar lemmers van vandaag misschien nog ter verantwoording geroepen worden en met de kosten van een restauratie belast. Aan de hand van dergelijke gegevens is het de schrijver gelukt de verdere historie van het kasteel en zijn bewoners vrij nauw keurig vast te stellen en wanneer het puin dan uitgesproken was, riep hij de inhoud van de rijke stedelijke archieven te hulp, die hem de ontbrekende feiten gul verstrek ten. Hij behandelt in dit boekje de geschie denis tot de komst van Adriaan Pauw, waarover een vroegere uitgave van de ver eniging de belangstellende lezer nader in licht. Een apart hoofdstuk werd gewijd aan de talrijke gebruiksvoorwerpen die opgegra ven werden en waarvoor nog steeds geen passend onderkomen gevonden is. Wanneer de schrijver zijn boekje dan ook besluit met de wens, dat deze attributen nog eens in een behoorlijke omgeving te bezichtigen zullen zijn, dan doelt hij hier kennelijk op een Oudheidkamer, welke nog steeds tot de vrome en niet vervulde wensen van Heem stede behoort. Het boekje, dat met talrijke duidelijke foto's en tekeningen werd geïllustreerd, is weer bijzonder smaakvol uitgevoerd en zal ongetwijfeld ool$ hierdoor met genoegen door de leden wórden ontvangen. spaarder, hetzij op het leven van een derde. Indien de verzekerde echter overlijdt vóór dat het spaardoel van 600,is bereikt, zal niettemin aan de spaarder of diens rechtverkrijgenden het volle bedrag van 600,worden uitbetaald. Over de gestorte spaartermijnen wordt bovendien een rente vergoed van 2 per jaar. De kosten van de levensverzekering worden geheel door de spaarbank gedragen. Als enige voorwaarde voor deelneming is bepaald, dat de verzekerde (degeen op wiens leven de verzekering is gesloten) ouder moet zijn dan 1 jaar en jonger dan 40 jaar. Met betrekking tot de leeftijd van de spaarder zijn echter geen beperkende bepalingen gesteld. Misschien zijn er mensen die zelfs in deze tijd meer kunnen overhouden dan 10, per maand. Zij kunnen dan ook 20, 30,of 40,naar de spaarbank bren gen, zodat zij aan het eind van de vijf jaar respectievelijk ontvangen 1200, 1800, of 2400, vermeerderd met 2 rente op rente. Het aantrekkelijke van deze spaarvorm is voorts gelegen in de dwang, welke de spaarder zich vrijwillig oplegt, om gedu rende een niet te lange periode van 5 jaar elke maand 10,opzij te leggen. Zonder deze lichte dwang zou er anders in een aan tal gevallen van sparen misschien niets ge komen zijn, hoewel de mogelijkheden daar toe wellicht aanwezig waren. Het essentiële kenmerk van het sparen, het vrije beschikkingsrecht over het ge spaarde bedrag, blijft ook bij deze methode geheel onaangetast. Indien de spaarder om de een of andere reden niet meer in staat zou zijn de spaartermijnen te voldoen, be houdt hij de vrije beschikking over de ge storte spaartermijnen, vermeerderd met 2 rente op rente, doch onder aftrek van een gering bedrag wegens betaalde premies en onkosten. In de practijk komt dit hier op neer, dat na het eerste jaar deze kosten vrijwel geheel uit de rente bestreden kun nen worden. Het betalen van een afkoop som komt bij deze spaarvorm dus niet voor. Het sparen met levensverzekering kan voor verschillende doeleinden uitstekende diensten bewijzen. In de eerste plaats voor een goede oplei ding van de kinderen; voorts ter verschaf fing van een uitzet aan de dochter; ook kan men hiermede de nodige uitrusting aan schaffen voor de vestiging van zijn zoon na voltooiing van diens opleiding. In het algemeen kan men met deze spaarvorm zorgen voor een ruggesteuntje voor zijn na bestaanden, vrijwel zonder kosten. ADVERTENTIE Bedek keel en borst met de pijn stillende Thermogène; de weldadi ge warmte verjaagt verkoudheid De vereniging tot behartiging van de belangen der Christelijke scholen voor Mulo in Nederland heeft in Krasnapolsky te Amsterdam het eerste deel van haar al gemene vergadering gehouden, waarop het 50-jarig beslaan is gevierd. Dinsdagmor gen heeft het gemeentebestuur de deelne mers op het stadhuis ontvangen en des avonds werd een feestelijke samenkomst gehouden. Vanochtend werd de vergade ring voortgezet en besloten. De vertegenwoordiger van de minister van O. K. en W., dr. J. H. Wesselings, raadsadviseur in algemene dienst, Amster dams wethouder van Onderwijs, mr. A. de Roos, en de vertegenwoordiger van het Christelijk Nationaal Vakverbond de heer R. Hagoort woonden de bijeenkomst bij. In zijn herdenkingstoespraak over „ver leden en toekomstverwachting" releveer de de voorzitter, de heer H. van Tol, de strijd om de erkenning en de gelijkberech tigdheid van de vrije school. Hierna voerde een lange rij van sprekers het woord, die het bestuur met het gouden jubileum complimenteerde.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 5