Grote nieuwe centrale met hoge drukketels voor de Hoogovens <*enda voor Beverwijk Velsens cultureel leven in de komende week CÏÜeek AUTOVERHUUR Kerstrede ir. A. H. Ingen House Vergrote kooksproductie zal AMSTERDAM aan gas helpen Gebroeders Postma aan kop in DCIJ-tournooi Castricum Sober Kerstspel in de Doopsgezinde Kerk Beverwijk Woord en klank rond het Kerstgebeuren ilmó va Beverwijk Stralende ogen in het Zeehospitium Alleen IEV speelt Nederlands en Noors schip in botsing Bel 5050 Bombard leefde twee maanden op een vlot Scheepvaart ZATERDAG 27 DECEMBER 1952 8 In zijn traditionele Kerstrede heeft de president-directeur der Koninklijke Neder landse Hoogovens en Staalfabrieken ir. A. H. Ingen Housz de mening uitgesproken, dat de zware spanningen, die over de wereld gelegen hebben, meer en meer aan het verminderen zijn, waarmee hij overigens niet bedoelde te zeggen, dat er nu geen spanningen meer bestaan. „Maar er is nu in elk geval een zekere kalmering en dat is veel gewonnen, omdat het leven onder een voortdurende zware spanning een zware plaag is". Ingaande op de vraag, wat „evenwicht" wil zeggen, voorzover er dan in politiek opzicht van een zeker evenwicht sprake is, meende dr. Ingen Housz in dit opzicht minder optimistisch te moeten zijn dan in zijn generale beschouwing: ook al schijnt de neiging tot evenwicht toegenomen, een kans op verstoring is veel ernstiger dan wanneer de op dat evenwicht inwerkende krachten minder groot waren. Samengaan versterkt „Maar aan de andere kant is in de we reld ook het samengaan versterkt". Als opvallend voorbeeld noemde de K.N.H.S.- directeur het plan-Schuman, dat nu aan een begin van uitvoering toe is: de vraag dringt zich op wat in hoofdzaak het plan gaat beheersen de politiek of de econo mie. „Voor ons is de harde werkelijkheid van het plan een stuk economie, een stuk van het leven van onze fabriek, maar wij hebben gezien, dat terstond bij het begin van de uitvoering de politiek zich meester heeft gemaakt van het plan". Aldus de heer Ingen Housz, om vervolgens zijn bewon dering te omschrijven voor het werk van de Hoge Autoriteit, die een supra-nationaal lichaam creëert, in feite uit het niets. Hij wenste deze Hoge Autoriteit de wijsheid en de kracht toe, die zij zo bitter nodig zal hebben. Atoomenergie Wat mij in de laatste maanden zozeer gegrepen heeft en waarom ik er nu over spreken wil, is het inzicht dat de weten schap reeds zeer ver gevorderd is op het gebied van de beheersing van die natuur krachten en dat er een prachtig gemeen schappelijk werk aan de gang is om te bereiken, dat aan het mensdom ook de zegeningen van deze natuurkrachten ten deel zullen vallen in de vorm van een vol komen beheerste opwekking van energie. Vandaar dat het zo belangrijk is dat in deze ontwikkeling Nederland ook een eigen plaats mee kan innemen en dat ons land ook op dit gebied de eervolle plaats bekleedt, die het bij de ontwikkeling van verschillende takken van wetenschap, o.a. juist de natuurkunde, door de eeuwen heen steeds bekleed heeft. Wij hebben knappe geleerden, maar wij hebben slecht beperk te middelen, doch ook met beperkte mid delen is wat te doen, vooral wanneer men dat doet in samenwerking met de geleer den van andere landen. „Ook hier blijkt weer hoe belangrijk goede samenwerking in het huidige tijds bestek is en hoe blij wij kunnen zijn dat onze geleerden met hun voortreffelijke re putatie aan deze uiterst belangrijke en boeiende en als het ware vlak voor de deur liggende mogelijkheden kunnen meewer ken", zo zei ir. Ingen Housz. Sprekende over het verleden en de toe komst, herdacht ir. Ingen Housz de smar telijke bedrijfsongevallen in het. aflopende jaar, om daarna te gewagen van de goede verkoopmogelijkheden in 1952 en de glo rieuze dagen 1 April en 1 October, waarop de Breedband N.V. in haar aanloop begon te draaien, om te vervolgen: Het is daar in het 'Rotterdams Zeehos pitium" in Katwijk aan Zee een feest geworden, dat klonk als de stem van de Kerstklok zelf op de avond van de Eerste Kerstdag. Dit mede dank zij de vele en schone cadeaux, die Velsens schooljeugd, onder auspiciën van het Jeugd Rode Kruis, had vervaardigd. De patiëntjes hebben met blijdschap de presentjes aanvaard en menige kreet van bewondering geslaakt. Dit kunnen de Velsense ooggetuigen,, mejuffrouw Vijlbrief en mevrouw Hoffman getuigen. Deze dames, die in de middag ter plaat se arriveerden, werden ontvangen door de adjunct-directrice, mejuffrouw J. C. Deyl, die haar door het gebouw leidde: in ieder vertrek stond een opgesierde (electrisch)verlichte Kerstboom eh bo vendien waren de zalen met sparregroen en klokken versierd, zo vertelden zij. En onder de kerstbomen lagen de Vel sense gaven, keurig verpakt. Kerstliederen zijn er gezongen, het Kerstevangelie is er gelezen, maar de kleuters hebben toch met ongeduld het ogenblik verbeid, waarop ze een pakje ontvingen. De mooie poppenkamer en enige andere „grote stukken" blijven gereserveerd voor de kleuter-afdeling, waar bevoeg de leerkrachten naast de verpleegsters werkzaam zijn. Maar wat de „persoon lijke cadeaux" aangaat: Velsens jeugd heeft met Kerstmis 1952 vrede gebracht in vele jeugdige harten. niiemer Theater, 7 en 9.15 uur: „De dief van Damascus". .uxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Marva's Ahoy". VV.B. theater, 8 uur: „De wet der wet lozen". Zondag 28 December Kennemer Theater, 2.30, 4.30, 7 en 9.15 uur: „De dief van Damascus". Luxor Theater, 2.15, en 4.30 uur: „Jitter bug", 7 en 9.15 uur: „Drakenzaad". W.B. Theater, 2.30 uur: „Buffalo Bill", 4.30 en 8 uur: „De wet der wetlozen". Maandag 29 December Kennemer Theater en W.B. Theater als Zaterdag. Luxor Theater, 7 en 9.15 u.: „Drakenzaad". „Zo ligt er voor 1953 een zeer grote taak weggelegd. Wij hebben het begonnene ver der af te maken en er zijn nog enige zeer grote nieuwe taken die er bij komen. De Breedband zal haar koudwalserij in bedrijf kunnen gaan nemen, dan zeer dunne plaat gaan walsen en tenslotte daarvan het vertinde blik maken. Bij de Hoogovens zul len wij de vergrote ovens, die zo uitstekend ingelopen zijn, verder tot hun allerbeste productie kunnen brengen; ook in de Staal fabriek is nog een massa af te doen. Aan het vervoer zullen wij te hulp komen door dat wij in dit jaar hopen op te bouwen onze vierde loskraan aan de buitenhaven en onze tweede opslagkraan. Ook onze gespannen stoomvoorziening zullen wij gaan verbeteren. Er zal een grote nieuwe centrale met hogedrukketels verrijzen en met een turbine, die ook een gedeelte van onze electrische energie, voor zover die met de stoomontwikkeling is te combineren, zal opleveren. En daarnaast zijn er belangrijke andere nieuwe zaken in studie, waarvan ik in het bijzonder noem een mogelijke vergroting van onze kooks- fabriek, die dan moet samenhangen met levering van het daarin te produceren gas aan de stad Amsterdam. Wij hebben goede hoop dat de onder handelingen, die wij daartoe voeren, zullen slagen en dat wij op deze manier onze fabriek opnieuw kunnen versterken en te gelijkertijd een nieuwe bijdrage aan de economische ontwikkeling van ons land kunnen brengen. Ir. .4. H. Ingen Hous Contactavond van „Watervliet"-buurtgenoten Het bestuur van de buurtvereniging „Watervliet" heeft Woensdagavond in het sportpaviljoen „Watervliet" voor een groot aantal leden een prettige bijeen komst gehouden. Wegens ontstentenis van de voorzitter heeft de heer G. Voerman, tweede voor zitter, de buurtgenoten verwelkomd. De kienwedstrijd, die in vier ronden was on derverdeeld, deed een aantal zeer bege renswaardige prijzen van eigenaar veran deren. Een familie bracht het zelfs tot twee van de vier te winnen konijnen! Wildavond van „De Plaatwellerij" Voor de leden van de Personeelsvereni ging „De Plaatwellerij" wordt hedenavond in de cantine van het bedrijf een wild avond gehouden waarbij het bestuur zich de medewerking heeft verzekerd van het muziekgezelschap de „P. W."-boys. Het bestuur heeft bewust deze bijeen komst op Zaterdag vastgesteld omdat naar zijn mening dan ook de „Karwei"- monteurs hieraan kunnen deelnemen. ZONDAG 28 DECEMBER Rex. 15 en 20 uur: „Geen medailles voor spionnen". Thalia. 15, 19 en 21,15 uur: „Arabi sche nachten". MAANDAG 29 DECEMBER Hervormd Jeugdgebouw, Rembrandtlaan. 20 uur: filmavond van de Redersvereni ging. Nutsbibliotheek. Uitlening van 19,30 uur tot 21,30 uur, Heidestraat, Rex. 20 uur: „Geen medailles voor spionnen". Thalia. 20 uur: „Arabische nachten". DINSDAG 30 DECEMBER Hervormd Jeugdgebouw, Rembrandtlaan. 20 uur: Centrale Bond van Werknemers in het Transportbedrijf, 35-jarig bestaan, herhaling cabaretavond met Frans Volijk. Rex. 20 uur: „Geen medailles voor spionnen". Thalia. 20 uur: Geen voorstelling. WOENSDAG 31 DECEMBER Bioscopen. Geen voorstellingen. DONDERDAG 1 JANUAI 1953 Rex. 15 en 20 uur: „Het tovertapijt". Thalia. 15 uur: „In de penarie". 19 en 21,15 uur: „Starlift". In de afgelopen week is er een mager programma in de hoofdklasse van het DCIJ- tournooi verspeeld, maar de drie uitslagen in deze klasse waren van groot belang voor de strijd om de DCIJ-clubtitel. Tommy Postma behaalde een overwinning op secretaris L. Vooys en heeft daardoor de kop in de sterkste afdeling genomen, maar relatief staat zijn broer George er heel wat beter voor. Hoewel deze speler zelf niet heeft gespeeld zijn de verrichtingen van deze rustige speler weer van „vooroorlogs gehalte". Daarom zal de strijd voorlopig wel gaan tussen de gebroeders Postma met George als de gevaarlijkste man. J. v. Straten won van C. Kaan. Laatst genoemde zet zijn partijen vaak met wat te veel bravour op, hetgeen hem al heel wat punten aan Kaan heeft gekost. Heime Langbroek doet het goed in de hoofdklasse. Het feit, dat hij uit 8 partijen 10 punten veroverde, rechtvaardigt zijn pro motie volkomen. Zijn partij tegen Swier ein digde in een remise. De stand in de afdeling is: T. Postma 12 pnt. uit 8; G. Postma 11 pnt. uit 6; H. Swier 10 pnt. uit 7; Heime Langbroek en J. v. Stra ten 10 pnt. uit 8; D. Ott 8 pnt. uit 7; Wim v. Wort 6 pnt. uit 5; C. Kaan 4 pnt. uit 7; L. Koetsier 5 pnt. uit 6: J. Smit 3 pnt. uit 5; L. Vooys 3 pnt. uit 6: J. Visser 3 pnt. uit 6; A. Beukema 2 pnt uit 3; H. van Nieuwenhuizen 2 pnt uit 5 en K. de Jong 1 pnt. uit 3. In de eerste klasse versterkte Jelle Post zijn positie aanmerkelijk. Hij won van Kok Jr. en zijn grootste rivaal Jan de Waal kreeg een geheel onverwachte nederlaag van de steeds beter spelende W. Freeken. En Bra- veboer is er momenteel goed in. Nu bond hij H. Leeuw aan zijn zegekar. Deze jeugdige DCIJ-kern zal over enige jaren de plaatsen van verschillende oudere spelers in de hoofdklasse moeten kunnen oyernemen. J. de Boer speelde twee partijen en haalde de volle buit binnen: zijn slachtoffers waren W. Gravemaker en W. Freeken. Met vier overwinningen is zijn retour in het DCIJ- nest wel glorieus. Het nieuwe lid Malenstein speelde tegen W. Gravemaker, die als no. 6 geplaatst stond op de ranglijst van 20 spelers en won overtuigd. Piet Schadé overwon D. Woord. Voor de voetbalclubs uit „Noord" is voor Zondag alleen de wedstrijd BSM-IEV vast gesteld. IEV komt uit met: W. v. Tünen; H. Zon neveld en W. Michel; A. Leering, Th. Koek en W. Castricum; J. v. d. Vlies, H. Duin, J. Bos, H. Prinsen en J. de Reus. VRIJDAG 2 JANUARI Rex. 20 uur: „Het tovertapijt". Thalia. 20 uur: „Starlift". ZATERDAG 3 JANUARI Rex. 20 uur: „Het tovertapijt". Thalia. 19 en 21,15 uur: „Starlift". BURGERLIJKE STAND VAN CASTRICUM GEBOORTEN: Gerardus Joannes Nicolaas Maria, z. van N. C. Steeman en E. A. Borst; Jacoba Leentje Adriaantje. d. van H. Troost en M. W. van Dam: Anna Maria Catrina Theresia.d. van H. Zeeman en A. M. C. Wes- seling; Petrus Johannes, z, van A. F. Hol- lenberg en A. J. Welp. ONDERTROUWD: Petrus Johannes Bak ker wonende te Haarlem en Agatha Geer- truida Beentjes, wonende te Castricum: Jo hannes Willebrordus Glorie, en Margaretha Weel. wonende te Castricum. OVERLEDEN: Cornelia Geertruida Groen land, oud 62 j., geh. met J. Beentjes, wonen de te Castricum; Ennij Brand, oud 37 j., geh. met N. Wijn, wonende te Winkel; Adriaantje Boeken Kruger, oud 70 j., geh. met J. H. G. Buxtrorff, wonende te Castricum; Geertrui- da Wilhelmina Frederica Greebe, oud 79 j„ wed. van J. Ronk, wonende te Castricum; Johannes Scheen, oud 76 j„ geh. met W. Vos. wonende te Amsterdam; Jacob Snijder, oud 86 j„ wedn. van A. E. Oberich, wonende te Koog aan de Zaan; Simon Bartels, oud 85 j., wedn. van T. de Jong, wonende te Zaandam. Het Kerstspel heeft zich dit jaar in een bijzondere belangstelling mogen verheu gen en de kerkgenootschappen of groepe ringen, die hun leden met de opvoering van een dergelijk spel op het Kerstfeest hebben voorbereid, zijn de laatste dagen ongewoon talrijk geweest. Zo werd Woensdagavond in samenwerking met de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden te IJmuiden-Oost in de Doopsgezinde kerk aan de Helmstraat eveneens een Kerstspel opgevoerd, waarvoor de medewerking was ingeroepen van de Doopsgezinde Jeugd- gemeente en de Vrijzinnig Christelijke Jongerenbond. De naam van de schrijver van dit Kerstspel werd niet bekend ge maakt. De opvoering had plaats onder sobere, welhaast primitieve omstandighe den: de spelers bevonden zich op het po dium voor de kansel, er was geen décor aangebracht en voor de belichting werd slechts gebruik gemaakt van kaarsen en het schijnsel van een grote bureaulamp. Uiteraard was ook dit spel geheel op het Kerstgebeuren geconcentreerd, al had de schrijver de handeling in een oorspron kelijke vorm samengevat. Een hei-der, die in de eenzaamheid veel tijd voor overpeinzingen vindt, gaat twij felen aan het bestaan van God, omdat hij het onrecht en de wreedheid van de hui dige wereld moeilijk met dit begx-ip in overeenstemming kan brengen. De ge boorte van het Kerstkind kon volgens zijn ideeën dan ook alleen maar gebeuren in een vroegere periode, nu reeds vele eeuwen geleden. Maar dan beleeft hij in een visioen het Kerstgebeuren opnieuw en ziet hij. hoe dit Christuskind de hoop en toevlucht is geworden van alle verdruk ten en wanhopigen, die uit Zijn aanblik nieuwe kracht en levensvreugde putten. En op hetzelfde ogenblik wordt het hem duidelijk, dat het geloof niet aan tijd of jai-en gebonden is, maar ook nog zal gel den in de eeuwen die na ons komen. Uit het spel sprak een diepe geloofs overtuiging, waarbij de spelers in de tekst voldoende bezieling vonden om deze op de aandachtig luisterende toehoorders over te brengen. Misschien was het de sober heid, die er een speciale bekoring aan verleende, welke het voor een Kerstwij- dingsdienst bij uitstek geschikt maakte. J. v. D. Burgemeester houdt geen spreekuur In afwijking van de gewone gang van zaken houdt burgemeester Kwint Maan dag 29 December geen spreekuur. BESOMMINGEN VAN HEDEN Kotters: IJm. 11 2150.—. IJm. 5 f 1160— BURGERLIJKE STAND over de week van 1924 Dec. 1952 ONDERTROUWD: J. C. Veenis en E. A. Visser. GEBOREN: Marcus, z. v. M. v. d. Klooster en M. Botman. Alida M. J., d. v. P. Kuijs cn J. de Haan. Hendrika H., d. v. H. A. v. d. Pas en N. van Dijk. GETROUWD: P. H. Rens en E. Mulder. H. Fr. Goethals en N. Betzema. W. Koridon en C. M. J. Kabel. OVERLEDEN: Fr. M. Pimmelaar, 68 j., wed. van A. van Ameijde. G. Brands, 43 j„ ongehuwd. J. v. d. Vegt, 67 j. geh. met M. Bakker. A. Koopman, 63 j., geh. met W. Rijs. NEW ORLEANS (Reuter). Twee kleine stoomschepen, de Nederlandse „Bacchus" en de Noorse „Holberg", zijn Dondex-dagochtend vroeg in de Golf van Mexico in aanvaring gekomen, dicht bij de in mist gehulde monding van de Missis sippi. De „Bacchus", op weg van Houston in Texas naar New Orleans, kreeg schade aan de stuurinrichting. De „Bacchus" is een K.N.S.M.-schip van 2255 ton. Het Noorse schip is eigendom van de x-ederij Paul Jeb- sen te Bei-gen. Het schip meet 2434 ton. 4 DVERTFNT1F IJSSELSTR. 49 IJMUIDEN Het belooft een soort traditie te worden dat de jonge kunstenaars Simon Halie (piano) en Jaap Engelberts (voox-dracht) op de middag van de 26ste December in de fraaie Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum komen optreden. Zij deden dat gistex-en met een voorbeeldig samen gesteld px-ogramma van „Woord en klank rond hel Kerstgebeuren" voor een betrek kelijk kleiixe schare aandachtige toehoor ders. Verleden jaar heeft mijn collega Jos. de Klerk voornamelijk het muzikale ge deelte besproken en zich daarover bijzon der waarderend uitgelaten. Ditkeer was het mijn taak de vex-tolking van enkele ge dichten te beoox-delen. Tot mijn spijt had ik geen gelegenheid het na de pauze ko mende verhaal „De os en de ezel van de heilige stal" door Jules Supervielle (in de uitmuntende vertaling van Maurice Roelants) te beluisteren. Hoeveel bewondering men ook moet heb ben voor de mei-kwaardig hai-monische opbouw van het programma, waarin woordkunst en klaviermuziek, zeer duide lijk onderscheiden artistieke grootheden met geheel eigen nonnen, elkander zinrijk afwiselen en aanvulden, toch mogexx en kele bedenkingen niet onvex-meld blijven. De voodx-acht van Jaap Engelberts is over het algemeen zeer welluidend, al heeft hij de neiging om beginvocalen te dik aaix te zetten, de rijmwoorden soms te zangerig uit te halen en de letter r in het achterste van zijn keel te laten rollen. Zijn over wegend muzikale intex-pretatie heeft veelal echter het bezwaar dat de intrinsieke waarde van de poëzie vex-zwegen wox-dt. Dit is overigens gemakkelijker gezegd dan uitgelegd. Het is namelijk geenszins een kwestie van gewilde mooidoenerij, maar van overschatting van het klankfenomeen, dikwijls ten koste van de betekenis. Mex-kwaardig genoeg werd dit verschijn sel bepaald een euvel bij de declamatie vair de x-eien van Edelingen en Klarissen uit het tx-eurspel „Gysbx-eght van Aemstel" van Joost van den Vondel, die al te lyrisch klonken door vex-waarlozing van de een voudige regelmaat. Hier offerde Engel berts bovendien het epische element aan zijn melodische vormgeving. Ook elders trouwens ging veel van de mededelende functie van de taalmiddelen verlox-en. Ten slotte dient nog opgemerkt te worden dat alliteraties en asonances, tenzij onmisken baar klankschilderend gebruikt, nooit zo opzettelijk mogen aandoen als nu soms geschiedde. Verreweg de beste indruk maakte de voox-di-achtgever met twee verzen van An ton van Duinkerken, waarbij zich het her- dei-slied van Freek van Leeuwen heel mooi aansloot. Maar de vei-zen van Aafjes en vooral het Kerstliedje van Leopold hadden veel eenvoudiger, gewoner gekund. Het muzikale deel van het niettemin op uit zonderlijk niveau staande recital bestond uit werken van Bach, Krebs, Handel, Scar latti, Mozart (de Fantasie in c), Schubert (Impromptu in Ges), Gi-ieg en Poulenc. DAVID KONING. Veertig pond afgevallen LONDEN (A.F.P.) De Franse arts dr. Alain Bombard, die na een reis van ruim twee maanden over de Atlantische Oceaan te Barbados is aangekomen, vertelde daar dat hij geleefd heeft van rauwe vis, die hij gevangen had behulp van een apparaat voor de jacht-onder-water. Als drank had hij gebruikt hst vocht, dat hij uit de vissen geperst had, en verder regenwater, dat hij opgevangen had in een x-eservoir op zijn vijf meter lange vlot. Het vangen en doden van haaien was niet moeilijk, maar hun vlees bleek een weinig te zout. Zijn ergste vijanden waren de zwaardvissen, die her haaldelijk het rubbervlot lek hadden ge stoten. Ook tengevolge van de hoge golf slag had hij enige benauwde ogenblikken doorgemaakt. Bombard verklaarde voorts dat hij 27 da gen met windstilte te kampen had gehad en bovendien uit de juiste koers geraakt was, waardoor hij een maand later aan kwam dan hij had verwacht. De Franse arts heeft op zijn reis 20 kilo aan gewicht verloren. ijKvxgc rw «p t?* rf? VS":*W rSyr-j „Geen médailles voor spionnen" (Rex, Zondag tot en met Dinsdag). Rex vertoont „Geen médailles voor spionnen", gemaakt naar de roman van George Howe „Call it treason". Boek en film zijn gebaseerd op gegeven van „G-2", de militaire inlich tingendienst der V.S. De geschiedenis be gon in December 1944. Bij de inlichtingen dienst van het zevende Amerikaanse leger is groot gebrek aan krachten voor spion- nage achter de vijandelijke linies en het opperbevel geeft toestemming vrijwilligers op te leiden, voornamelijk Duitsers die bij tienduizenden in de krijgsgevangenkam pen opgehoopt zijn. Na het nodige geschift worden twee Duitsers uitverkoren en naar een oplei dingscentrum gestuurd: Karl Maurer, kor poraal van de Luftwaffe, afdeling medi sche troepen en Rudolph Bart, sergeant en veteraan van de Wehrmacht. Bart beschikt over een contact-adres in Mannheim. Lui tenant Rennick krijgt order met Bart in Duitsland te parachuteren en Maurer wox-dt dezelfde nacht afgeworpen en moet in eigen uniform, met valse papieren, zijn levensgevaarlijke tocht ondernemen. Maurer laat zich echter in gezelschap van enige „schone" jongedames uitdruk kingen ontvallen, die argwaan wekken en wat dit in die tijd in het Hitleriaanse Duitsland betekende, hoeft niet meer ver teld. Actie en sensationele gebeurtenissen heeft deze film te over en de vele opna men in Mannheim en München maken de sfeer des te „echter". Oskar Werner en Gary Merrill vervullen de hoofdrollen. (18 jaar). „Arabische nachten" (Thalia, Zaterdag tot Nieuwjaar). Thalia brengt dè bezoe kers in de zwoele zoelte van de „Arabische nachten", een film waarin Maureen O'Hara, Jeff Chandler en Lon Chaney zich best thuis voelen. Reeds in de eerste ogenblikken wordt de toeschouwer geconfronteerd met het wil de woestijnleven als Tamerlane, zoon van een Arabische sheik, tracht de wilde hengst Shuzada te vangen en „en passant" de prinses van Tunis redt. Door dit grapje is hij de zwarte hengst kwijt en, daarover gebelgd, koelt hij zijn woede door de prin ses over de knie te leggen. Ja ja, over de knie. Op dit uiterst critieke moment be reikt haar het bericht dat haar vader op sterven ligt en zij komt nog juist op tijd, zoals dat in dergelijke films gebruikelijk is. Zij verdenkt haar neef ervan haar va der te hebben vergiftigd en dit geeft de nodige verwikkelingen. Een stel rasechte piraten komt de spanning verhogen, er volgt een duel en de sensatie stijgt ten top als de piraten en de zoon van de sheik in een „wedstrijdrace" op Arabische volbloed- hengsten zich van de gunst van de prin ses trachten te verzekeren. Uiteraard wint de zoon van de sheik en dan besluit het v.erhaal, zoals bijna alle sprookjes uit de 1001-nacht: zij leefden lang en gelukkig, (alle leeftijden). „De dief van Damascus" (Kenne mer Theater). Als die verschrikke lijke wreedaard, koning Khalid, die Da mascus in oex-oude tijden belegerde en al lerlei snode daden pleegde, geweten had, dat al zijn daden verfilmd werden, zou hij wel getx-acht hebben, de minder mooie kanten van zijn persoon wat te verdoeze len. Thans lijkt het echter in de film niet meer zo heel erg en is het verhaaltje ver wrongen uit handen van de regisseur ge komen. Het idee, dat „De dief van Damas cus" veel overeenkomst zou vertonen met „De dief van Bagdad" is in zo verre waar, dat ze beiden in technicolor zijn opgeno men. De Bagdadse collega komt echter met overgrote meerderheid aan sympathie uit de bus. „De wet der wetlozen" (W. B.-t hea ter) is een uiterst spannend Wild West ge val, waarin de goeden gelukkig weer van de kwaden winnen. Klinkende namen als Anne Baxter, Marion Hopkins, Bill Robei-t- son en Cameron Mitchell zullen er wel voor zorgen, dat deze films het nodige pu bliek trekt. „Buffalo Bill" draait Zondagmiddag. Een van de zwaar-romantische scènes uit „Arabische Nachten". Amstelveen, pas. 23 Wight n. Curasao. Arendsdijk, 23 v. New York te Philadelphia. Aagtedijk, 23 v. Santos n. Victoria. Aalsum, 23 160 m. O. Madeira. Algatha, 23 v. Saigon n. Haiphong. Algenib, 23 v. San Francisco do Sul. Alhena, 23 v. Buenos Aires n. Rotterdam. Aln'ati, pass. 23 St. Pauls Rock n. Rio de Janeiro. Alblasserdijk, 24 v. Antwerpen n. Havana. Amor, 23 v. Famagusta n. Tel Aviv. Amsteldijk, 30 Le Havre, verw. Argos, 23 v. Amsterdam n. Middell. Zee via Rotterdam. Arundo, 23 v. New Orleans n. Rotterdam. Amerskerk, 24 v. Rotterdam vla Marseille. Amstelkroon, 23 v. Balikpapan te Fremantle. Amsteldijk, 23 470 m. Z. Kp. Race. Aerdijk, 23 210 m. Z.O. Bermuda. Bintang, 23 Kp. Comorin gepass. Boissevain, 25 Manilla verwacht. Boschfontein, 26 Antwerpen verwacht. Baarn, 24 v. Amsterdam te Valparaiso. Britsum, 4 of 5 Jan. v. Narvik te Mobile verw. Bennekom. 23 te Trinidad. Bali, 21 te Penang. Borneo, 21 v. Belawan n. Penang. Batoela, 23 v. Toll te Menado. Bantam, 23 330 m. W. Kp. St. Vincent. Blitar. 23 210 m. W.ZW. Kangeroo eil. Bloemfontein, 23 180 m. W. Kp. St. Vincent. Caltex Nederland, 23 Finisterre gepass. Cottica. verm. 24 v. Amsterdam n. Georgetown Clavella, 24 v. Plad.iu te Singapore. Gistula, 23 100 m. ZO. Kp. Varella. Corilla, 23 150 m. ZO. Str. Messina. Duivendrecht. 23 v. Buruty n. Port Harcourt. Danae, 23 v. Tanger n. Gibraltar. Delfland, 23 v. R.io Grande. Esso Rotterdam, 28 ca. 14 u. v. Baytown te Rot terdam-Pernis verwacht. Btrema, pass. 24 Madeira. Elmina. 27 v. W. Afrika te Amsterdam. Ena, 23 190 m. N. Palewan. Eos, 23 220 m. ZW. Ouessamt. Erimna, 19 v. Ilo Ho n. Mirt. Esso Amsterdam, 23 300 m. NO. Sombrero eil. Farmsum, pass. 23 Key West. Friesland JKRL), 24 v. Gdynia te Antwerpen. Friesland (SSM), 24 v. Setubal te Rotterdam. Gaasterland, pass. 24 Fernando Noronha. Gordias, 23 v. Algiers n. Bremen. Groote Beer, 23 230 m. W. Kp. Palmas. Glessua, 23 v. Hebburn n. Curagao. Ga dill a23 120 m. O. San Miguel. Hecuba, 23 v. Grenada naar Amsterdam. Hoogkerk, 23 v. Genua n. Barcelona. Hathor, pass. 23 Finisterre n. Lissabon. Hydra, 23 v. Frederik baai n. Norfolk. Haarlem, pass. 24 Azoren. Hector, 23 v. Algiers te Valencia verw. Heemskerk, 23 dwars Barcelona. Helena, 23 770 m. W.t.Z. Lands End. Helicon. 23 290 m. ZW. Flores. Hera, 23 280 m. W.t.Z. Ouessant. Hennes, 23 v. Ciudad Bolivar n. Mackenzie. Hersilia, 23 250 m. W.NW. Finisterre. Ilos, pass. 23 ten O. Kp. Florida. Joh. v. Oldenbarnevelt. 23 530 m. ZW. Cocos eil. Japara (KRL), 23 Zuidpunt Ceylon ge,.. Jagersfontein. 23 360 m. W. TangeT. Kota Baroe, 24 te Belawan. Kota Inten, 26 v. Rotterdam n. Tampa en New Orleans. Kalianget, 20 v. Penang n. Singapore. Kota Gede, 23 650 m. ZW. Kp. Race. Leerdam, pass. Scilly's. Loenerkerk. 24 te Colombo. Limburg, 20 v. New Orleans te New York. Loosdrecht, 24 v. Port Soedan n. Suez. Laertes, 42 v. Liverpool n. Port Said. Langkoeas, 23 te Colombo verm. 24 v. Colombo naar Aden. Lareniberg. 24 v. Huelva naar Sluiskil. Loppersum, 24 v. Bagnoli n. Casablanca. Lutterkerk, 24 te Genua. Lekkerkerk, pass. 23 Gibraltar n. Genua. Maashaven, pass. 23 Finisterre. Maasland. 24 te Cadedello verw. Mapia. 24 te Belawan. Maasdam. 23 160 u. v. New York n. Cartagena. Mulderkerk. 25 v. Hamburg te Rotterdam verw. Modjokerto, 24 v. Makassar te Soerabaja. Manoeran. 23 Minicoy gepass. Mentor, 24 v. Algiers te Tunis. Mariekerk, 22 100 m. NW. Port Said. Marken, pass. 23 Aligiers n. Port Said. Murena, 23 t.h.v. Manilla. Maetsuycker. 21 v. Fremanile te Singapore. Merwede, 23 410 m. W.t.Z. Scilly's. Nigerstroom, 24 te Lagos. Nieuw Amsterdam, 24 te Antigua. Nieuw Holland. 22 te Sydney. Oivdina, 23 v. Rotterdam te Stavanger verw. Orion, 23 te Tripoli n. Lattakia. Ovuia, 23 410 m. O.NO. Fayal. Oberon, 24 v. New York te Curagao verw. Poelau Laut, 22 v. New York n. Baltimore. Prins Alexander. 23 v. Southampton. Prins Joh. W. Friso. 23 v. Montreal te R'dam. Prins Willem III, pas. 24 Gibraltar. Papendreeht, 25 of 26 v. Amsterdam te Curasao verwacht. Poseidon, 23 v. Ciud'ad Truiillo. Prins Maurits. pass, nacht 23-24 Casquets. Pygmalion, pass. 23 Kp. San Antonio. Roepat. 23 v. Belawan n. Colombo. Rijnkerk, 23 v. Aden n. Karachi. Rijnland, pass. 23 Madeira n. St. Vincent. Radja, 23 v. Calcutta n. Rangoon. Rempang, 23 v. Priok n. Singapore. Rotula, pass. 24 San Miguel n. Curagao. Rijndam. 24 v. Southampton n. Cobh. Rot'li, 25 v. Londen te Hamburg. Raki, 23 850 m. W.t.Z. Fayal n. Beiroet. Ridderkerk, 23 ten N. van Alexandrië. Soestdijk. pass. 23 Miami. Straat Malakka, 24 te Lorenzo Marques. Sumatra, pass. 23 Gibraltar n. Marseille. Stad Maassluis. 25 v. Vlaardingen te Kirkenaes verwacht. Sehie. 23 te Bona n. Oran. Sliedreeht. 3 Jan. v. Campana te Caripito verw. Saroeraa, 23 ten anker Mulberry Pierhead. Scherpendrecht, 23 410 m. W.ZW. Flores. Sommelsdijk. 23 910 m. W. Flores. Stad Alkmaar, 23 530 m. O.t.N. Bermuda. Stad Breda, 23 350 m. Z. Kp. Sable. Stad Maastricht, pass. 23 ten O. Minorca. Themisto. 23 v. Mobile yoor anker Queenstown Tjtbantjet, 23 v. Durban n. Mauritius. Tabian, 24 te Djedda. Tara, 23 v. Ilheos n. Bahia. Tero, 24 v. Newport News te Rotterdam. Tiba, 23 v. Porto Alegre te Buenos Aires verw. Tosari, pass. 23 20 u. Finisterre. Tabian, 23 t.h.v. Port Soedan verw. Tawali, 23 135 m. W.ZW. Ouessant. Tjikampe.k, 24 te Soerabaja. Tjiluwah, 23 v. Tj. Priok n. Semarang. Taria, 23 780 m. NO. Sombrero eil. Tiberius, 23 180 m. NW. Aruba. Tjibodak. 22 v. Kobe n. Ocaka. Tjipondok, 20 v. Singapore te Shimizu. Tjisadane. 23 630 m. W.t.N. Kaapstad. Triton, 23 v. Pto Cabello n. Maracaibo. Van Outhoorn, 23 v. Soerabaja n. Bali. Van Heutz, 20 v. Makassar n. Kobe. Waal, 23 Ouessant gepass. Westland, pass. 24 Kp. Frio n. Las Palmas. Weltevreden, 24 te Port Said. Willemstad, verm. 24 v. Amsterdam n. Cristobal. Waterland, 24 v. Buenos Aires te Amsterdam. Winterswijk, pass. 23 Finisterre. Wieldrecht, 31 te Panama verwacht. Waibalong. 23 v. Belawan n. Tj. Priok. Waiwerang, 23 v. Singapore n. Bali. IJsel, 23 te Istanboel n. Izmir. Zeeland (KRL), 23 v. Soerabaja n. Probolinggo. Zaan, 20 v. Gefle te Tunadal. KLEINE VAART Arnoudspolder, 24 v. Oporto n. Antwerpen. Asuncion, 24 v. Norresundct n. Rouaan.. Albergen, 23 v. Requejad'a naar Gent. Betty, 24 v. Stralsund n. Kotka. Birmingham, 23 van Londen n. Rotterdam. Bab-T, 23 te Vastervik v.' Oxelosund. Caland, 23 v. Gothenburg te Rochester. Deneb, 23 v. Newburgh n. Londen. Deni, 24 v. Port Talbot te Swansea. Dollard, 23 op het Veenermeer. Duiveland, 23 v. d. Tyne n. Amsterdam. Dorinda, verm. 23 v. Teignmouth n. Amsterdam Elsemburgh, pass. 23 Ouessan-t. Eve rtsen, 23 v. Garston n. Swansea. Hast I. 23 v. Londen te Southampton. Hast IV, 24 v. Hull naar Rouaan. Heemskerk, 23 v. Newcastle te Grangemouth. Helvetia, 23 v. Lithoyen n. Amsterdam. Henrica b, 24 v. Morlalx te Par verw. Ingeborg, 24 v. Duinkerken te Rotterdam. In Spe, 24 v. Great Yarmouth te R'dam verw. Julia, 24 v. Eling te Dordrecht. Kemphaan, 24 op de rede Vlissingen. Lies, 23 v. Veyle n. Stettin. 23 v. Aarhuus te Antwerpen. Larix, 23 Brunsbüttel gepass. n. Zaandam. Markab, 24 v. Amsterdam te IJmuiden. Midsland, 23 v. Rotterdam te Grangemouth. Myfem. 23 v. Antwerpen te Garston. Mypuck, 23 v. Stralsund te Stettin. Netta, venn. 24 v. Ajaccaia n. Port Talbot. Nero, 23 te Amsterdam v. Kopenhagen. Oranje, 24 v. Kasko te Roterdam verw. Prior, 24 v. Catania n. Napels. Ponto, 23 te Vastervik v. Stockholm. Poortvliet, 24 v. Lond'en n. Rotterdam. Saba, 23 v. Cardiff te Honiileur. Servus, 23 v. Kopenhagen n. Fort William. Spurt, pass. 24 Kp. Sabinal. Theodora, 24 v. Horsens te Rotterdam verw. Toos, 23 v. Randers te Antwerpen. Van Braikel, 23 v. Londen n. Kristiansand. Walenlburgh, 22 v. Guernsey te Bordeaux. Westkust, 23 v. Aalborge te NorresundJby. Westpolder, 23 v. Oporto n. Antwerpen. Wilpo, 23 te Zaandam v. Kage. SLEEPVAART Noordholland, 24 te Port Said. Oceaan, met zuiger en bak 23 dwars Westpunt Kreta. Pool zee, met zuiger en bak pass. 23 Wight. Rode Zee, 23 800 m. O. ten N. Bermuda. Thames, 23 v. Torbay n. Aden. Tyne, 23 v. Geelong te Albany.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 10