Zuid-Afrika biedt ook in 1953 weer goede immigratiekansen „Via Lissabon" van Charles Morgan door de Nederlandse C omedie Wereldnieuws Agenda voor Haarlem PANDA EN DE MEESTERDOKTER och ió ket zo 0! Thema: de persoonlijke verantwoordelijkheid De radio geeft Dinsdag Nationale herdenking op de Dam Koningin en Prinsessen in Sankt Anton Staatsmissies komen werkkrachten werven Record-uitbreker in Frankrijk gegrepen MAANDAG 29 DECEMBER 1952 Betaling abonnementsgeld per giro Militairen naar Suriname en Korea Kerkelijk Nieuws F. Reuter voorzitter van Eenheidsvakcentrale Premieverlaging van drie Noordelijke ziekenfondsen Nederlandse overleefde schipbreuk bij Beiroet ENORME KOOPJES IN ONZE OPRUIMING Neuswijsheid Men hoort wel eens de mening verkondigen dat de criticus in zijn bespreking zoiets als de gemiddelde reactie van de toeschouwers zou moeten vertolken. Gesteld dat zulks in het algemeen mogelijk of wenselijk ware, dan zou ik nu toch met mijn han den in het haar zitten ten aanzien van het merkwaardige toneelstuk „Via Lissabon" van Charles Morgan, voor het eerst vertoond in het Edinburgh Festival van de afge lopen zomer, waarvan de Nederlandse Comedie ons Zaterdagavond in de Haarlemse Schouwburg de vertaling van Ferd. Sterneberg heeft voorgespeeld. Werkelijk, ik heb er geen flauw vermoeden van hoe „het publiek" hierover oordeelt. Het enige waar over de waardering wel nauwelijks uiteen zal lopen, is de bijzonder gave kwaliteit van de door Han Bentz van den Berg met veel gevoel voor nuance geregisseerde opvoering. Mijn reactie is een volkomen ambiva lente: ik moet deze breinstrubbel als toneel verwerpen, maar ik voel mij tot de wijs gerige persoonlijkheid van de schrijver, die uit zo goed als iedere zinsnede spreekt, onontkoombaar aangetrokken. Hetzelfde proces heb ik enkele jaren geleden na het zien van zijn vooroorlogse spel „De fon kelende stroom" (met Joan Remmelts en Rie Gilhuys) doorgemaakt. Dat stuk men noemde het schertsenderwijs „De fletse stroom" was een demonstratie van Morgans geliefkoosde stelling: al onze suc cessen komen voort uit onverdeelde ge richtheid van de geest, al onze mislukkin gen uit gebrek aan concentratie. Dat er belichaamde denkbeelden in plaats van mensen van vlees en bloed op het toneel rondliepen, verveelde en irriteerde mij, maar toch stak er iets intrigerends in zijn aan George Moore ontleende motto: bid als de heiligen en werk als de acrobaten. Daarop ben ik al zijn romans gaan lezen, beginnende met het tegelijk fascinerende en afstotende „Sparkenbroke" van 1936 en het meest genietende van zijn ondanks de veelheid der daarin verwerkte kennis wonderbaarlijk heldere essays over de menselijke vrijheid, waarvan de meeste eerder in het litteraire bijvoegsel van The Times waren verschenen. Zijn stijl, zowel van denken als van schrijven, kenmer kend voor een onbetwistbare integriteit, genas mij gaandeweg van de gedachte met een soort veredelde cnarlatan te doen te hebben, al bleef ik mij ergeren aan zijn gemanoeuvreer met kwasi-mystieke be grippen, of liever gezegd: geïdealiseerde kernen van waarheid. En zo las ik direct na verschijning ook zijn roman „The River Line" van 1949, waarvan „Via Lissabon" de dramatische versie is. Het motto was ditkeer van de vermaarde Italiaanse nationalist Giuseppe Mazzini, honderd jaar tevoren geschreven tijdens het beleg van Rome: „Wij moeten handelen als mensen cue de vijand voor hun poorten hebben staan en tegelijker tijd als mensen die weiken voor de eeu wigheid". Het thema is dat van de persoon lijke verantwoordelijkheid. Drie mensen, die elkaar leerden kennen nabij Toulouse in bezet Frankrijk, ergens in een tijdelijk onderkomen op de vluchtroute voor neer geschoten geallieerde vliegers, trachten vier jaar later in een rustige villa in Glou cestershire met hun geweten in het reine te komen, als het blijkt: dat de man, die zij met een degenstoot om het leven brach ten, denkend een Duitse spion in hun mid den te hebben, een Engelse officier was nota bene de broer van de toekomstige vrouw van één hunner. Boeiend, althans interessant, is dit boek (hoewel veel min der geslaagd dan het meeste van zijn voor gaande werk) vooral door de bedachtzame vergelijkingen met de Griekse noodlotsge dachte: iets niet weten betekent geen aan vaardbaar argument voor onschuld. Woorden, woorden, woorden. Maar toneel is er met de beste wil van de wereld niet van te maken. Het blijft in scène gezette litteratuur. En dialogen heb ben nu eenmaal in romans een geheel andere functie dan in het theater. Zelfs als men (met Shaw) van oordeel is dat dit de plaats zou kunnen zijn om een denkspel te ontwikkelen, dan nog moet men de drama tische normen eerbiedigen. Aan de wil daartoe heeft het Charles Morgan niet ont- HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Symphonette- orkest. 10.45 Maastrichts Stedelijk Orkest. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Kamerkoor. 11.47 Orgelconcert. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (12.30—12.33 Land- en tuinbouwmededelin- gen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amusementsorkest en so list. 14.00 Gevarieerd programma. 14.50 Ra dio Philharmonisch Orkest en solisten. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Indonesië in de Z. O. Aziatische wereld. 18.00 Metro- pole-orkest en koor. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Amusementsmuziek. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Uit het Boek der boeken, causerie. 19.30 Platen. 20.25 De ge wone man. 20.30 Radio Philharmonisch Or kest en soliste. 21.35 Platen. 21.40 Kamermu ziekgezelschap. 21.55 Met de microfoon door 1952. 22.25 Viool en piano. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Kamerorkest en soliste. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.25 Voor de vrouw. 9.30 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Bariton, piano en orgel. 11.50 Platen. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Voor bet platteland 12.40 Piano. 13.00 Nieuws. 13.20 Lichte mu ziek. 14.00 Zeg eens, Amerika14.30 Pla ten. 15.00 Platen. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Lichte mu ziek. 17.50 Militair vraaggesorek. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Lichte muziek. 18.50 Paris vous parle. 18.55 Fafare-orkest. 19.20 Verzoekprogramma. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 21.15 Lichte muziek. 21.35 Ik weet. ik weet wat u niet weet. 21.50 Tiroler muziek. 22.30 Mededelingen. 22.35 Lichte muziek. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.20 24.00 Platen. TELEVISIE (N. C. R. V.) 20.1521.45 Journaal: De lachende Spinne- kop, poppenkast: Weerbericht; De koopman van Venetië, spel. BRUSSEL. 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 12.50 Koer-en. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 15.30 Orgel. 16.00 Platen. 16.30 Orgel. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kleuters. 17.30 Platen. 17.50 Boekbespre king. 18.00 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Carillon. 19.50 Syndikale kroniek. 20.00 Omroeporkest en soliste. 21.00 en 21.35 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. broken, aan technisch vermogen wel. Hij slaagde er niet in zich los te maken van de vorm, die zijn gedachten reeds hadden aan genomen. De personen bleven daardoor schimmig, fletse ficties inderdaad, met een wat eenzijdig nobele allure. Men wordt door hun uiteenzettingen van innerlijke strijd nu en dan wel geraakt, maar nooit wezenlijk getrofen. Zij praten trouwens teveel, zodat het soms een goochelen met abstracte begrippen lijkt op een manier, die Humpty Dumpty in „Alice in Wonderland" deed zeggen: „Als ik een woord op die ma nier een hoop werk laat doen, dan betaal ik daar altijd extra voor!" Zoals gezegd was het desondanks een mooie opvoering, niet in het minst dank zij Ank van der Moer, al deed haar weinig Franse optreden in het eerste bedrijf zulks aanvankelijk niet vermoeden. Gevoelig spel gaf ook Ellen Vogel als het serene meisje te zien: een bijna symbolische gestalte van vergeving als een uitgeknipte modeplaat. De oprechte Amerikaanse piloot met een soort naieve branie werd door Han Bentz van den Berg bijzonder innemend voorge steld, voortreffelijk bijgestaan door Fons Rademakers als de even correcte als con sequente Engelse marineman. Ton Lutz was het nobele slachtoffer en Allard van der Scheer een nerveuze piloot. In kleinere rollen werkten Mien Duymaer van Twist en Philippe la Chapelle mede. Hans van Norden maakte de décors. Maar hun aller inspanning en de bijna Tsjechoviaanse sfeer ten spijt bleef ik het gevoel houden in een luchtledig niemandsland te verkeren. DAVID KONING U kunt het Uzel1 gemakkelijk maken i'.oor het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal ie voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad, U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 16.10, post- abonnés 1 6.60. U kunt hel ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór hel eind van de maand Wij be hoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkstezijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. DE ADMINISTRATIE. Op 3 Januari vertrekken uit Rotterdam enige honderden militairen naar Suriname en Korea met het s.s. „Waterman", dat hiervoor door het Directoraat-generaal van Scheepvaart beschikaar is gesteld. Aan boord zullen zich bevinden de eerste Su- rinaame-compagnie van 147 man, een aan vullingsdetachement bestemd voor Korea van 153 man, en een Belgisch aanvullings detachement van 130 Korea-vrijwilligers. Twee verpleegsters, M. Hoekveen uit Maas dijk en E. Kouwenhoven uit Sassenheim, maken de reis naar Korea mee. Gestagneerd beroepingswerk De Ned. Hervormde gemeente te Hasselt die reeds geruime tijd vacant is kan niet tot beroepen overgaan wijl zij een grote schuld heeft aan de Raad van beheer op de predikantstractementen, die ongeveer dertigduizend gulden bedraagt. Hasselt behoort tot de weinige gemeenten in de Ned. Herv. kerk die tot voor kort gewei gerd hebben de aanslag naar het regle ment op de predikantstractementen te voldoen. Met andere weigerachtige ge meenten zijn in de loop van de tijd rege lingen getroffen. Ned. Herv. kerk Beroepen te Leek-Midwolde F. de Boer, cand. te Bussum. Aangenomen naar Dorkwerd (toez.), H. Stumpf, cand. en vicaris te Krimpen aan de IJsel. Geref. gemeenten Tweetal te Ermelo M. v. d. Ketterij te Alblasserdam en F. Mallan te Bruinisse. Bedankt voor Dirksland M. Blok te Rot terdam-C. Op het derde congres van de Eenheids vakcentrale, dat te Zaandam is gehouden, is de heer F. Reuter uit Amsterdam ge kozen tot voorzitter in de plaats van de heer B. Blokzijl. De heren B. Brandsen, algemeen se cretaris. en J. van Wijngaarden, penning meester, werden herkozen. De heer B. Brandsen had tevoren in een rede verklaard, dat de leiding van de E.V.C. versterkt diende te worden, omdat onvoldoende voorbereiding in de boezem van de E.V.C. de oorzaak is geweest van het mislukken van verscheidene stakingen. ,.Er zijn vooral in het hoofdbestuur van de E.V.C. tekortkomingen geweest. De post van voorzitter is onvoldoende vervuld door de heer B. Blokzijl", aldus de heer Brandsen. De Nederlandse regering had geweigerd visa te verstrekken aan een delegatie van drie leden van de centrale raad van vak bonden van de Sovjet-Unie, die door de E.V.C. uitgenodigd waren het congres bij te wonen. Honderden hebben Zaterdagmiddag ge defileerd langs het Nationaal Monument op de Dam te Amsterdam ter gelegenheid van een nationale herdenking van de in Indonesië gevallen militairen. Het was op de dag af drie jaar geleden, dat Nederland de souvereiniteit aan Indonesië overdroeg en het Veteranen Legioen Nederland, dat thans ongeveer een jaar bestaat, heeft het initiatief genomen tot een jaarlijkse her denking van de in de jaren 1945 tot 1950 in de archipel gevallen leden van zee-, land- en luchtmacht. Op deze eerste herdenking van de 27ste December kwamen de honderden genodig den en belangstellenden, onder wie tal rijke Ambonezen en in Nederland verblij vende Indonesiërs, eerst te zamen in de Nieuwe Kerk. Daar werd het woord ge voerd door de voormalige legerpredikant, ds. J. Jonker uit Amsterdam. „Als de vol keren van Indonesië ooit vrienden hebben gehad, dan waren het deze knapen, die daar niet uit winstbejag heen zijn gegaan, maar daar hun beste krachten en vaak zelfs het hoogste offer hebben gegeven om er weer een begin van orde te scheppen". Na hem sprak pater G. van Erp uit Am sterdam. die zeide: ,.Wij moeten nu met Indonesië samenwerken zonder haat of bittere nasmaak, eer1 ijk en prettig, dee moedig en vol optimisme". Als laatste spreker bracht ds. W. H. Tutuarima uit Ambon een eerbiedig sa luut aan de gevallenen. Tegen vier uur verzamelden de aanwe zigen zich vervolgens om en in het Dam- nlantsoen voor het Nationaal Monument. Bij de Indonesische urn werd een krans gelegd. De voormalige commandant van de 7-Decemb^r-divisie, goneraal-majoor b.d. H. J. J. W. Dürst Britt, en de voor malige luitenant-kolonel der mariniers W. Romswinckel, waarnemend voorzitter van het Veteranen Legioen Nederland, voer den hier het woord. De besturen van de drie grote voorma lige maatschappij-ziekenfondsen in het Noorden van ons land, het Algemeen Stads en Provinciaal Groninger Ziekenfonds voor Groningen, het Algemeen Provinciaal Friesch Ziekenfonds voor Friesland en het Algemeen Provinciaal Ziekenfonds voor Drente en aangrenzende gebieden, waarbij tezamen meer dan 570.000 personen ver zekerd zijn, hebben met het oog op de be reikte resultaten besloten om per 4 Januari 1953 een verlaging van de premie toe te passen, en wel voor Groningen en Fries land van 95 tot 85 cent en voor Drente van 1.06 tot 85 cent per week. Zaterdagavond om 18.01 uur zijn Ko ningin Juliana en de oudste drie Prinses sen per trein uit Utrecht naar Sankt An ton vertrokken, om daar haar vacantie door te brengen. Zondagmorgen om 8.53 uur is de trein in Sankt Anton aange komen. De reis werd onder meer meegemaakt door de burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz en diens echtgenote, die gasten zijn van het koninklijk gezin. De reis naar Sankt Anton ging via Kra nenburg, Krefeld, Keulen, Mainz, Mann heim, Ulm, Friedrichshafen en Lindau. Er was geen officiële ontvangst aan het station Sankt Anton. Alles wordt op deze vacantiereis naar wens van de Koningin zo eenvoudig mogelijk gehouden. De Ko ningin en de Prinsessen hebben dezelfde appartementen in hótel „Post" betrokken, waarin zij ook bij een vorig bezoek aan Sankt Anton haar intrek namen. De morgen werd besteed met het uit pakken van de koffers en verkenningen in de omgeving. Het gezelshap keert vermoedelijk 11 Januari weer terug, maar of dit per vlieg tuig of per trein geschiedt, is nog niet be kend. (Van onze verslaggever) Al emigreren er minder Nederlanders naar het Zwarte Werelddeel dan naar Amerika of Australië, ook de trek naar Zuid-Afrika neemt hand over hand toe en 1952 was zelfs een recordjaar voor de land verhuizing naar het land van „Oom Paul" Kruger, met dubbel zoveel Hollandse emi granten als vorig jaar. Verwacht wordt dat aan het eind van dit jaar meer dan 5000 immigranten hun vestigingsvergunning voor de Unie van Zuid-Afrika ontvangen zullen hebben, een waardig record in dit Van Riebeeck-jubeljaar. Het grootste deel der immigranten be stond ook hier uit geschoolde ambachtslie den. Vooral de bouwvakindustrie in Zuid- Afrika trok veel Nederlandse arbeiders, zoals timmerlieden, metselaars en stuca- doors aan, die in Kaapstad, Johannesburg en Durban een goed-betaald bestaan von den, maar ook onze bankwerkers, draaiers, ketelmakers, lassers en electriens waren erg in trek. Belangrijk is voor dit soort werkgelegenheid ook dat verschillende Nederlandse firma's in Zuid-Afrika fabric- PARIJS (Reuter). Claudius Liogier, een bekende Franse inbreker, die er prat op gaat, dat hij uit iedere gevangenis weet te ontsnappen, is Zaterdagochtend vroeg in Parijs gearresteerd, nadat hij voor de 18de maal was uitgebroken. Liogier zat een straf van 20 jaar dwang arbeid uit wegens het stelen van de kerk schatten van de kathedraal van Rheims. Op 8 November ontsnapte hij slechts gekleed in een onderhoek, uit de gevangenis van Rheims. Hij had de spijlen van zijn cel doorgezaagd en brak vervolgens in de tim mermanswerkplaats van de gevangenis in, waar hij een ladder wegnam waarmee hij over de acht meter hoge gevangenismuur wist te verdwijnen. Hij is nog nooit veroordeeld wegens in braak met geweldpleging. Zijn strafregister is echter het langste van het gehele Franse politie-archief. Onder de voorwerpen, die hij in 1948 uit de kathedraal van Rheims had gestolen, bevonden zich een kopie van de kroon van Napoleon en de kroon van de Franse koning Karei X. Zij vocht zich door de stookolie naar de kust Op Kerstmorgen arriveerde op Schiphol mej. C. W. J. A. Hulsman, die de enige Nederlandse' was aan boord van het Franse stoomschip Champollion, dat vóór de Libanese kust verging. In haar ouder lijk huis te Nijmegen heeft zij haar be levenissen verteld. Zij reisde met de be stemming Bagdad, waar zij voor twee ja ren een functie op het Nederlandse ge zantschap zou gaan vervullen. De nacht van Maandag op Dinsdag, nadat het schip reeds in tweeën was gebroken, was vol verschrikkingen. Mej. Hulsman vertelde deze nacht te hebben doorgebracht liggend op het natte, sterk hellende dek, terwij! zij zich aan de reling had vastgeklemd om niet over boord te worden geslagen. Voort durend werd er gebeden onder leiding van enkele geestelijken, die zich onder de pel grims bevonden. Evenals vele anderen besloot mej. Hulsman de volgende dag naar het strand te zwemmen. Langs een touwladder daalde zij af tot dicht bij het water en dook in de woedende golven. Tot dat moment was zij vol goede moed geweest. Doch door het springen was de reddingsgordel los gegaan en dat deed haar een ogenblik allo zelfvertrouwen verliezen. Zij riep om hulp. Een man, die dichtbij haar in het water lag, greep haar bij de kin en probeerde haar boven water te houden. Deze moest haar door het woeden van de zee weer loslaten. Stevig drukte mej. Hulsman de armen tegen haar lichaam om daardoor het kurken reddingsvest nog enigszins vast te kunnen houden. Het enige wat zij nog kon doen was watertrappen. Op ongeveer honderd meter van het strand werd zij op een rots geslagen, waardoor zij echter slechts wat schrammen en blauwe plek ken opliep. Zij wist echter de kust te be reiken en werd totaal overdekt met stook olie. In Beiroet werd zij naar een zieken huis gebracht, waar zij veel hartelijkheid ondervond. Na anderhalve dag was mej. Hulsman hersteld van de vermoeidheid en de binnen gekregen olie en kon zij per K.L.M. de terugreis naar Nederland aanvaarden. De enige dingen, die mej. Hulsman nog over heeft van haar eigendommen, zijn twee portefeuilles met geld en haar tas, die men vermoedelijk 's middags, toen de ove rige schipbreukelingen met boten werden gered, heeft meegenomen. 53. De koning slikte proevend de witte pil door en even later zat hij rechtop in bed en gooide van blijdschap zijn kussens in de hoogte. „Wij zijn genezen! Wij zijn helemaal beter! Die pil heeft wonderen gedaan! Doch wij vragen ons af Maar wat de koning zich afvroeg, hoorde Panda al niet meer, aangezien hij het ver trek haastig verlaten had. Hij wachtte liever geen vragen af en bovendien wilde hij eerst de andere drie slachtoffers gene zen. „Hoewel ze het eigenlijk niet verdie nen!", mompelde hij in zichzelf, terwijl hij met drie glazen water en drie witte pillen op weg was naar de ziekenkamer. „Ha!", riep de hofarts, toen Panda binnenkwam. „Eindelijk de witte pillen!" En graaf Isen- grim gromde „Vlug, geef mij er een!" On derwijl hadden Joris en de'lakei, de hevig protesterende dokter Esculapus zó stevig in het laken geknoopt, dat hij geen vin meer kon bewegen. Alleen drongen er nog verwarde kreten uit het pak. „Kalmeer hem maar een beetje", zei Joris, terwijl hij de kamer verliet. „Wanneer ik terugkom, zullen wij wel zien, wat er verder met hem moet gebeuren". ken of kantoren opgericht hebben, zoals de N.V. Albert de Jong in Kaapstad, de N.V. Deurcnfabriek Bruynzeel in SteUenbosch, Philips, De Nederlandse Bank voor Zuid- Afrika en de Nederlandse Walvisvaart Maatschappij en anderen, die ook in dit jaar weer vele employés uit het vaderland aanwierven. Andere Hollanders die naar Zuid-Afrika emigreerden waren ingenieurs, technische tekenaars, hoogleraren, journalisten, typo grafen, artisten, fabrikanten en andere zakenlieden, steno-typisten, opticiens, als ook predikanten en missionarissen, maar onze zegsman, de heer G. L. Dickerson, ..immigratie-attaché van de Zuid-Afrikaanse 'legatie in Den Haag, beschikt momenteel niet over gegevens, waaruit is af te leiden, of dit assortiment van emigranten in het nieuwe vaderland de eigen professie trouw kon blijven, dan wel of zij er in andere beroepen werk gevonden heeft. De vooruitzichten voor 1953 achtte de heer Dickerson bijzonder gunstig voor de emigratie-lusligen in ons land. Er zijn mis sies te verwachten, die werkkrachten voor de Zuid-Afrikaanse Spoorwegen en Havens, de Coal, Gas and Oil Corporation Ltd, de Vanderbijl Engineering Corp., de South African Èleclricit Supply Commission en de Departementen van Landbouw, Bosbouw en Naturellenzaken zullen aanwerven en daarbij stellig ook in Holland komen rond neuzen, terwijl in verband met de indus triële ontwikkeling ook vele kleinere be drijven op zoek gaan naar ervaren vak lieden in ons land. Een prettige bijkomstig heid bij al die emigratiekansen is het feil dat nu ook de deviezenbepalingen belang rijk verzacht zijn, zodat de gegadigden meer geld en goederen naar de Unie kun nen overmaken. Wat tenslotte het transport voor de „grote trek" in 1953 betreft, kan worden meege deeld, dat er voorshands zes emigranten- schepen voor de Hollandse Zuidafrikavaar- ders gecharterd zijn, welke vervoerscapa citeit nog zal worden uitgebreid met een aantal speciale vluchten van de K.L.M. naar de Unie. ADVERTENTIE Oogjes luiers 0.68 Tetra luiers 0.88 Flanel luiers 0.98 Baby truitjes 0 88 Plastic broekjes 0.98 Molton kinderdekens 2.15 Wollen dekentjes, iets vuil geworden, extra goedkoop! Luierbroelcjes, ijzersterk 0.78 In onze Confectie-afdeling, lc étage SPOT K O O P J E S Op alle niet verlaagde confectie 10% KORTING. De oudste Speciaalzaak. MAANDAG 29 DECEMBER Rembrandt en Luxor: „Limelight", alle leeft., 6.30 en 9.15 uur. Palace: „De tante van Charlie", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „De zoon van Ali Baba", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Chinees goud", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Bloed-eiland", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Vader is vrijgezel", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Minerva: „Frühling auf dem Eis", alle leeft., 8.15 uur. DINSDAG 30 DECEMBER Concertgebouw: Concert HOV, 8 uur. Rem brandt en Luxor: „Limelight", alle leeft., 2, 6.30 en 9.15 uur. Païace: „De tante van Char lie", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „De zoon van Ali Baba", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Chinees goud", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. City: „Gevaarlijk paradijs", „Gevleugelde acrobaten", alle leeft., 2.15. „Bloed-eiland", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Vader is vrijgezel", alle leeft., 2.30 en 8 uur. Minerva: „Frühling auf dem Eis", alle leeft., 2.30, en 8.15 uur. Onderzoek. Franse functionarissen te West- Berlijn hebben meegedeeld, dat de Rus sische autoriteiten in beginsel een Frans voorstel hebben aanvaard voor een ge meenschappelijk onderzoek naar het in cident tussen Russische militairen en West-Berlijnse politiemannen in de Franse sector, waarbij een West-Ber lijnse politie-agent werd doodgeschoten. De West-Berlijnse senaat heeft de be volking opgeroepen, deel te nemen aan een officiële rouwplechligheid, die Dins dag voor de verslagene zal worden ge houden. Protest. De plaatsvervangende stafchef van de Russische controlecommissie in Duitsland, generaal-majoor Troessof, heeft bij de Britse militaire autoriteiten geprotesteerd tegen „het uitwerpen van provocerende vlugschriften boven Oost- Duitsland door Britse vliegtuigen". In een brief van generaal-majoor Troessof aan de stafchef van het Britse leger in Duitsland, generaal-majoor Kirkman, wordt gezegd, dat „de Britse autoritei ten de volledige verantwoordelijkheid dragen voor de onaangename gevolgen, die kunnen voortvloeien uit het mis bruik maken van de rechten, d'e Brilse vliegtuigen hebben 1en aanzien van het vliegen over Oost-Duits grondgebied". Condities. Generaal Naguib, de Egyptische premier, heeft Zondag op een perscon ferentie verklaard, dat Engeland vriend schappelijke betrekkingen met Egypte zou kunnen scheppen door de voorstel len met betrekking tot het zelfbeschik kingsrecht van de Soedan te aanvaarden en zo spoedig mogelijk over te gaan tot algehele ontruiming van de Suezkanaal- zöne. Verder gaf de Egyptische premier te kennen, dat investeringen van bui tenlands kapitaal welkom zouden zijn en dat Egypte bereid was volledige waarborgen hiervoor te geven. Ongerustheid. De minister van Buiten landse Zaken van Israel, Mosje Sjaret, heeft op een persconferentie zijn ern stige ongerustheid uitgesproken over de berichten inzake wapenleveranties aan bepaalde Arabische landen, voorname lijk Egypte, door „leidende Westelijke mogendheden". Hij noemde de levering van straalvliegtuigen door Engeland en de bereidheid van Amerika om Egypte van moderne wapens te voorzien. Vertrouwen. De „New York Times" schreef Zondag, dat de berichten, die het blad van zijn correspondenten in tien van 's werelds hoofdsteden heeft ontvangen, wijzen op „een voorzichtig vertrouwen, dat er in het nieuwe jaar enige ver betering in de internationale toestand zal intreden". Actie. De Philippijnse minister van Lands verdediging heeft Zaterdagavond mee gedeeld, dat de Philippijnse politie een zeer uitgebreide actie tegen de Chinese communisten in de Philippijnen is be gonnen. Tot nu toe zijn driehonderd personen gearresteerd. Onder de ar restanten bevinden zich de secretaris generaal, het hoofd der partij-organisa tie en het hoofd der financiële afdeling van de Chinese communistische partij in de Philippijnen. Concessie. Exploratie-werkzaamheden zul len spoedig aanvangen in een zeegebied in de Perzische Golf, waar de Shell Overseas Exploration Co., een dochter maatschappij van de Koninklijke Shell- groep, kortgeleden een concessie heeft verworven door een overeenkomst met de Sheik van Qatar. De concessie is ge geven volgens het principe van een 50- 50 winstdeling, ingeval aardolie in ex ploitabele hoeveelheden zal worden aan getroffen. Hinderlaag. In Johore (Malakka) zijn Vrij dag tengevolge van een actie van ver zetsstrijders tien personen om het leven gekomen. Een pantserauto van een plan tage, waarmee 14 personen van een moskee terugkeerden, reed op een land mijn, schoof door en kwam 100 meter verder tot staan voor een wegversper ring. Hier ontplofte een tweede land mijn, waardoor de vernielde auto over een zes meter brede wal werd geworpen. Vervolgens openden ongeveer dertig verzetsstrijders het vuur. Zes Maleise politiemannen, twee Maleise vrouwen, een kind en een chauffeur werden ge dood. Ongelnkken. Op de beide Kerstdagen zijn in de Verenigde Staten 385 personen door ongelukken van verschillende aard om het leven gekomen. Hiervan ver loren 305 personen het leven door auto ongelukken. r NS reukorgaan is een buitengewoon gevoelig zintuig. Natuurlijk, er zijn dieren die ons in dit opzicht verre over treffen, maar men hoede zich, hieruit voor barige conclusies te trekken. Om de ge brekkigheid van het menselijk reukver mogen aan te tonen, werden tot voor kort verschillende insecten ten voorbeeld ge steld, waarvan de mannetjes hun vrouwe lijke partners konden „ruiken" op afstan den van 10, 25, ja somtijds 100 kilometer. De onderzoekingen van de laatste lijd hebben ech ter aangetoond dat, waar der gelijke grote afstanden in het geding zijn, geen sprake is van ruiken, doch van het opvangen van bepaalde trillingen die door de wijjjes worden uit- gezonden met daarvoor bestemde organen. Bovendien moet bij de beoordeling van het reukvermogen in het oog worden ge houden dat een dergelijk zintuig ingericht is overeenkomstig de te verrichten func ties. De teek bijvoorbeeld, die zich vanaf de takken der bomen op een zoogdier laat vallen, is zeer gevoelig voor de geur van boterzupur. Alle andere geuren zijn ech ter niet voor hem waarneembaar om de eenvoudige reden dat ze voor hem geen betekenis hebben. In een speciale functie kan het reukorgaan van bepaalde dieren dus scherper zijn dan dat van de mens, maar dat wil dan niet zeggen dat een der gelijk dier ook alles scherper ruikt. Dood- graafkevers en aasvliegen ruiken op grote afstand het vergane vlees en de raaf ruikt zelfs het dode dier als 't door de sneeuw bedekt is. Maar de enige conclusie die we daaruit mogen trekken is, dat deze dieren voor bepaalde geuren een grotere gevoe ligheid hebben. Een algemene veroorde ling van de menselijke neus mag echter niet op dergelijke eenzijdige gegevens steu nen. Het is duidelijk dat roofdieren die door de reuk van het spoor de prooi moeten vinden, in het algemeen een scherpere on derscheiding van geuren hebben dan de mens. Hiervan zijn markante voorbeelden te noemen. Behalve organische geuren ruikt de hond merkwaardigerwijs ook stof fen die in het natuurleven van geen bete kenis zijn. Ook al zetten we onszelf een grote hoeveelheid kinine voor, we kunnen er geen geur aan ontdekken. De hond ech ter wél. Ook ruikt hij oplos singen van zoutzuur en zwa velzuur in verdunningen van een billioen en meer, terwijl deze stoffen toch voor ons vol komen reukloos zijn. Uit al dergelijke proeven mag men ongetwijfeld de gevolgtrekking maken dat de hond veel fijner en scherper ruikt dan de mens. Hetgeen we overigens al wisten! Maar het menselijk reukorgaan is ook niet mis. Laten we eens één gram jode- form, mercaptaan of muskus nemen. Na tuurlijk ruiken we dat. Eén duizendste deel daarvan kunnen we ook nog ruiken. Maar laten we daar dan nog eens het dui zendste deel van nemen. We ruiken het nog steeds. Nogmaals het duizendste deel, en ook dan geeft onze neus geen krimp. En zelfs wanneer we van dat één-milliard- ste gram nogmaals het duizendste deel ne men, dan nóg kan de menselijke neus de geur waarnemen. Dus verder geen miskenning meer van onze neus! En overstappend naar een ander on derwerp ook geen onderschatting meer van de woordenrijkdom van het kind. Want de, door vele ooms en tantes in de meest kinderachtige vorm toegesproken kleuters, blijken een ivoordenschat te be zitten, waarvan u versteld zult staan. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 2