RCH en DOS spelen gelijk en NOAD verzuimt kans om bovenaan te komen Versterkte degradatie gaat dit seizoen tóch door Defensie van Wageningen was struikelblok voor RCH: 1-1 Heerenveen vier punten voor op concurrenten Stormvogels moest met 2 verliespunten genoegen nemen tegen Heerenveen Inhaalprogramma met enkele verrassende resultaten EDO verbetert positie onderaan de ranglijst van eerste klasse A Commissie gaat instelling van top- of hoofdklasse bestuderen Gallis scoorde enige doelpunt in derde minuut 't Gooi op verkeerde weg Twee maal: hattrick Italiaanse voetballers te sterk voor Zwitsers Tweede klasse Schaken Eu we won jubileumtour- nooi van Zwolse schaakclub FRIEZEN WAREN STORMVOGELS NU TE GLAD AF Te weinig snelheid Bespreking over de opvolging voorzitter van K.N.V.B. Defensie stond pal Hoofdklasse? Voorstel in September De gelijkmaker Russische gewichtheffer verliest „meesterstitel MAANDAG 29 DECEMBER 1952 (Van onze sportredacteur) T^e spanning om de bovenste plaatsen in de afdelingen van de eerste klasse van de voetbalcompetitie is na het wedstrijdprogramma van Zondag toen alleen inhaalwedstrijden werden gespeeld niet toege nomen. En dat ondanks het feit van de koploper in afdeling A, RCH, aan Wageningen een punt verspeelde. DOS, dat een punt in had kunnen lopen, verspeelde namelijk eveneens een punt in Groningen aan GVAV. En in afdeling B liet Heerenveen overduidelijk blijken dat het geen con currentie wenst en won van Stormvogels, dat de Friezen aardig dicht ge naderd was. In de kopgroep van afdeling C veranderde niets doordat deze verenigingen geen wedstrijden hadden. In de eerste klasse I) ver zuimde NOAD een fraaie kans om gelijk te komen met het bovenaan- staande PSV door een gelijkspel tegen RBC. Het was overigens Zondag wel de dag van de gelijke spelen. Van de dertien wedstrijden die er in de eerste klasse werden gespeeld, eindigden er namelijk niet minder dan zes in een gelijkspel: vier maal één-één en twee maal nul-nul! En onder die zes gelijke spelen om het nog eigenaardiger te maken waren er drie van verenigingen uit het dictrict Haarlem: RCH, EDO en VSV. Om nog maar even met die gelijke spe len door te gaan, in de eerste klasse A eindigden alle wedstrijden met gelijke stand. In Groningen ondervond het Utrechtse DOS dat GVAV over een stei'ke achterhoede beschikt. En.... over een af en toe schotvaardige voorhoede. Want na twintig minuten bezorgde La Croix GVAV zelfs een nuttige een-nul voorsprong, maar vijf minuten voor de rust was het al weer gelijk. En het bleef gelijk, ook al was DOS in de tweede helft veel sterker. Het gelijke spel van RCH betekende dus niet dat de voorsprong van de Haarlemmers kleiner werd. Alleen werd Ajax, dat zelf niet speelde, van beide uitslagen beter. EDO verbeterde haar positie ook al, zij het on deraan de ranglijst. Het gelijke spel tegen Volewijckers bracht de rood-zwarten op een voorsprong van drie punten op de hekkesluiter Frisia. De stand in afdeling A luidt nu: RCH DOS Ajax Heracles GVAV Wageningen VSV Ensch. Boys NEC Volewijckers Zwolse Boys EDO Sneek Frisia 10 12 11 11 12 11 11 12 11 11 11 12 11 10 17 16 15 13 12 11 11 11 10 9 9 9 7 6 22—10 36—19 20—14 26—19 21—16 12—12 14—16 21—27 14—16 17—16 13—21 14—24 10—24 10—16 In de eerste klasse B heeft Heerenveen nu vier punten voorsprong op Stormvo gels. na de tweenul.zege die de Friezen Zondag behaalden. Met 't Gooi bleef het de verkeerde kant uitgaan. Nu verloren de Hilversummers weer van AGOW. En nog wel met viernul. Van het eens zo fraaie doelgemiddelde blijft nu al niet veel meer over: twaalf voor en zestien tegen. Enschedé kwam voorts door een eennul zege op Vitesse in punten en wedstrijden gelijk met Haarlem. De stand is nu: Heerenveen Stormvogels Haarlem Enschedé Leeuwarden Vitesse D W S A G O V V Blauw Wit 't Gooi Elinkwijk Be Quick Achilles Go Ahead 12 12 11 11 11 11 11 11 11 12 11 11 12 11 19 15 14 14 13 13 12 10 10 10 9 7 7 5 33—13 27—16 24—20 19—17 25—17 17—15 17—16 17—14 15—14 12—16 16—19 21—35 16—35 13—25 In de C-klasse eindigde de belangrijke wedstrijd voor de bezetting van de on derste plaats tussen Theole en Juliana in een éénéén gelijk spel. De Tielenaren bleven door deze uitslag nog een punt achter op HBS en Juliana, die beide zeven punten hebben. In de middenmoot werd SVV naar beneden gedrukt door een vier één nederlaag tegen BW. Wel stonden de Schiedammex-s bij rust nog met éénnul voor, doch na de hervatting kwamen zij ex vrijwel niet meer aan te pas. Van Over- beke scoorde de hattrick voor zijn ver eniging. En Willem II bleef de baas over Longa, dat met een vijftwee nedexdaag vooi-eerst wel niet meer aan bod zal ko- ADVERTENTJE Geheel droog 37 ct. per kg In het gemeentelijk stadion in Palermo heeft Italië Zondagmiddag een twee-nul overwinning op Zwitserland behaald. De zege was misschien iets geflatteerd, maar niet onverdiend, alhoewel de Zwitsers in de eerste helft vaak het beste van het spel hadden en enkele fraaie kansen misten. Na de rust kwamen de Italianen met een gewijzigde opstelling van de vooi-hoede in het veld en toen kregen hun aanvallen een veel gevaarlijker karakter. Deze wedstrijd telde mee voor de Coppa Internazionale, een competitie die reeds in 1948 begon en waaraan behalve Italië en Zwitserland ook Hongarije, Tsjechoslowa- kije en Oostenrijk deelnemen. De stand in deze competitie is thans: 1. 2. 3. 4. 5. gesp. 7 Hongarije Oostenrijk8 Italië 5 Tsjechoslowakije5 Zwitserland 7 pnt. 9 9 6 5 3 men. In deze wedsti-ijd scoox-de de inter national Van Roessel de hatti-ick. Hier luidt de stand thans: Sparta M V V Emma VVV Willem II B V V Longa Excelsior Sittardia SVV Brabantia Juliana HBS Theole 11 12 12 12 12 11 11 11 11 12 12 11 12 12 18 16 15 15 15 12 12 11 11 26—11 24—12 25—15 19—14 34—25 21—12 18—16 35—23 23—27 23—29 12—27 11—20 16—31 18—43 Zoals reeds geschx-even, NOAD ver zuimde de fraaie kans om PSV weer eens naar de kroon te steken. Tegen RBC speel de het gelijk, éénéén. ADO handhaafde zich gemakkelijk "in de kopgx-oep door een zeer ruime zeséén zege op DHC, dat te gen de x-appe Hagenaax-s al heel weinig had in te brengen. En ook in deze wed strijd een hattrick. Clavan was de schut ter die het voor elkaar bi-acht. NAC won tenslotte met tweenul van Limburgia. Hier is de stand als volgt: PSV 12 7 2 3 16 30—19 Eindhoven 12 6 3 3 15 18—12 NOAD 12 6 3 3 15 24—20 ADO 11 6 2 3 14 24—17 Feijenoord 12 5 4 3 14 28—22 Xerxes 11 4 4 3 12 17—16 Bleyerheide 12 5 2 5 12 22—15 RBC 12 5 1 6 11 19—20 NAC 12 4 3 5 11 18—21 Hermes DVS 11 3 4 4 10 17—24 Limburgia 12 3 4 5 10 15—19 Maurits 12 2 5 5 9 22—25 DHC 11 4 0 7 8 18—31 TEC 12 2 3 7 7 18—29 In de tweede klasse speelde geen der vex-enigingen uit het disti-ict Haarlem. In de tweede klasse B kwam HFC steviger op de tweede plaats doordat West-Frisia met tweeéén verloor van Zeeburgia. Voor Schoten waren de uitslagen minder gunstig. Zeebui-gia namelijk streefde de club uit Haarlem voorbij en OSV liep door de vier-één overwinning op Helder twee punten in. De stand in deze afdeling luidt: gesp. pnt. Rapiditas 9 9 Volendam 9 15 Zeeburgia 9 8 HFC 10 13 ZVV 8 6 West Frisia 10 12 Schoten 8 6 HVC 10 11 Helder 8 5 AFC 9 10 OSV 8 5 -1 De gehele verdediging van Longa kijkt naar dc scheidsrechter, in afwachting van zijn beslissing omtrent een vermeend ongeldig doelpunt, dat door de Jong (op voorgrond) één minuut voor de rust werd gemaakt in de wedstrijd Willem Il-Longa. Het doelpunt werd echter goedgekeurd en de stand werd twee-een voor de thuisclub. De ontmoeting eindigde in een vijf-twee overwinning voor Willem II. Het tournooi dat de Zwolsche Schaak club ter gelegenheid van haar zestigjarig bestaan op Vrijdag 26 en Zatex-dag 27 De cember hield is in de ereklasse gewonnen door dr. M. Euwe. De eerste dag speelde hij remise tegen de Duitser Samisch en dezelfde avond zette hij zich tegenover mevrouw Fenny Heemskex-k. Na zestien zetten nam hij een pion en daarmede was het pleit beslecht. Tegen de Zwollenaar D. Smit had hij veertig zetten nodig om te winnen, zodat hij eindigde met 2-,2 punt uit dx-ie pax-tijen. Samisch en Smit deelden de tweede plaats met lVz punt en mevrouw Heems kerk wex-d vierde met V2 punt. Reeds drie minuten na de aanvang van de wedstrijd R.C.H.-Wageningen in het Heemsteedse Sportpark moest doelman Geutjes zich de mindere erkennen van de snelm midvoor Gallis van R.C.H. Van links naar rechts: Geutjes, Gallis. Looijs en Jansen. Dit bleek later de enige goal van de Racing. In Utrecht heeft Zaterdag een bespreking plaats gehad tussen het bestuur van de Vereniging van Eerste Klassers (V.E.K.) en het bestuur van de Federatie van Verenigingen ter Behartiging van de Belangen van tweede- derde- en vierde klasse Voetbalverenigingen over de competitie-indeling voor de eerste klasseclubs. Dit in verband met het op de laatste bondsver gadering aangehouden voorstel van de eerste klasse verenigingen om de indeling van vier eerste klassen van elk veertien verenigingen te hand haven. Men herinnert zich ongetwijfeld, dat op 25 October onder leiding van het bonds- bestuur een bespreking is gehouden, die geen bevredigend resultaat heeft gehad. In de bijeenkomst van Zaterdag kwam de V.E.K. met het voostel tot het instellen van vijf eex-ste klassen van elk twaalf ver enigingen. Het bestuur van de Federatie van twee de, derde en vierde klasseclubs stond V.E.K. met het voorstel tot het instellen afwijzend, maar niettemin kwamen de groepen dichter tot elkaar. Toen namelijk het bestuur van de V.E.K. de toezegging had gedaan haar leden te zullen adviseren De Stormvoj els-voorhoetlc, die dit seizoen al zo vaak getoond heeft de kunst van het scoren te verstaan, is er in de wedstrijd tegen Heerenveen niet in geslaagd de doelman der gasten te passeren. Toch heeft het blauwwitte aanvaisquintet met alle macht geprobeerd de hatelijke nul op het scoringbord te doen verdwijnen. Dat Angenent c.s. dit niet konden bewerkstelligen moet volkomen op het debet van de Noordelijke verdediging geschreven worden, die zulk een hechtheid de monstreerde, dat Angenent toch werkelijk niet de eerste de beste vóór de thee maar zeer zelden en daarna helemaal niet tot een dragelijk schot kwam. Vooral de Noordelijke spil De Jong was een formidabel struikelblok, maar ook de overigen stonden hun mannetje, zodat het moeilijk is een zwakke speler in de Friese defensie aan te wijzen. Niettemin heeft de Noordelijke defensie soms voor hete vuren gestaan. Het eerste kwartier van de eerste en tweede helft, toen de Vogels een werkelijk krachtig of fensief inzetten en de Nooi'deliiken alle zeilen moesten bijzetten om doelpunten te voorkomen, mocht er zijn. Om een hechte verdedigings als van Heerenveen te passeren, was het nodig geweest, dat men gespeeld had als tegen DWS: snel en open dat deed men deze middag niet. Meestal hielden Angenent c.s. de bal te lang bij zich en door het steeds naar binnen opdringen van Snoeks Jr. en het uitblijven van lange passes vergemak kelijkten de Vogels de taak van de Heeren- veense defensie niet onaanzienlijk. In de IJmuider defensie ontbrat een centrale figuur als De Jong. Individueel hebben de meeste spelei's vooral Van den Oever en na een onzeker begin later ook Westers goede dingen gedaan, doch mogelijk mede als gevolg van het feit, dat Snoeks Sr. te veel zijn aandacht op Lenstx-a concentreerde, ontbrak er aan de hechtheid wel een en ander, waartoe natuurlijk ook de listige passes van Lenstra het hunne bijdroegen. Stormvogels liep hard van stapel. Nadat eerst Venus Jr. een voorzet van Ilofma juist voor Blaauw's hoofd had weggestompt moest de Heerenveen-defensie in actie komen. Na vijf minuten stoof plotseling Luppens naar voren, zette vlak voor de achterlijn de bal voor en Angenent schoot de bal van dichtbij in. Hoe desniettegen staande de bal de doellijn niet passeerde, is nog een raadsel. Hoe zwaar in deze periode de druk op het Noordelijke doel was, moge blijken uit het feit. dat zelfs Abc Lenstra een handje mee hielp verdedigen. Toen dit Stormvogels-offensief wat luw de, trokke Abe c.s. ten aanval. Een i-en van Brandsma besloot deze met een prachtige voorzet, waarna Venus fi-aai de bal boven drie Heerenvenex-s uit de lucht plukte. Na 22 minuten spelen gaf Blaauw aan Abe Lenstra een fraaie pass. In een oog wenk kwam de Heei*enveen-crack op toe ren, deed een aantal Stormvogels-verdedi gers als aan de grond genageld staan en gaf toen Venus Jr. geen schijn van kans (0-1). Direct hierna bood Luppens Angenent een fraaie schietkans, doch deze schoot rakelings naast. Voor de rust kwam in de 0-1-stand geen verandering. Nijenhuis stopte een hard schot van Angenent en Venus Jr. greep de bal van de schoen van Blaauw, die juist wilde schieten. Na de thee liep Stormvogels weer krach tig van stapel. Pittig zaten de blauwhem- den op de bal, zodat De Jong c.s. herhaal delijk volop in actie moesten komen. Een hard schot van Luppens stompte Nijenhuis fraai tot hoekschop. Nadat Heerenveen deze benauwdheid ook weer te boven was gekomen, kwamen ook Abe c.s. weer in actie. Na 21 minuten kopte Blaauw de bal na een center van Abe door naar Brands, die de bal zonder bedenken langs Venus Jr. schoot (0-2). Men voelde thans, dat Stormvogels een geslagen team was. Wel spande men zich in om de eer te i-edden en dat was ook wel verdiend geweest maar de Noorde lijke defensie bleef de situatie volkomen de baas. Aan de andere kant zagen we Venus Jr. nog een hard schot van Abe's voet keurig stoppen. Met twee-nul trokken de Noordelingen dus aan het langste eind. De commissie Opvolger Bondsvoorzitter, bestaande uit de heren K. J. J. Lotsy, mr. E. J. Bulder, H. Valkema en G. Kruyver, komt 3 Januari in Utrecht bijeen teneinde zich nader te beraden over de vacature, ontstaan door het bedanken van de heer Lotsy als voorzitter van de K.N.V.B. De commissie zal op die dag besprekin gen houden met een delegatie uit de afde lingen, met de Federatie van tweede, dei-de en vierde klasse verenigingen en met de Vereniging van Eerste Klassers (V.E.K.). (Van onze sportredacteur) Op het moment dat scheidsrechter Van Leeuwen Zondagmiddag in het Heemsteedse sportpark met een langdurig fluitsignaal een einde maakte aan de wedstrijd tussen RC.H. en Wageningen, toen staken nagenoeg alle elf groen-witte spelers de armen van vreugde in de lucht: zij hadden tegen de gevreesde koplopers, waartegen zij enige weken geleden in de wegens mist gestaakte wedstrijd met drie-nul achterston den, een één-één gelijkspel behaald. De R.C.H.'ers waren minder uitgelaten. En terecht, want zij hadden nagenoeg twee maal drie kwartier met kop en schouders in technisch en tactisch opzicht althans boven hun tegenstanders uitgestoken, maar hadden het niet verder dan één schamel doelpunt kunnen brengen. Of met andere woorden: het veel betere R.C.H. had het afgelegd tegen het zeer nijvere Wage ningen, dat de blauw-zwarten met de stoere, solide en trapvaste defensie op een afstand hield. Want zo was het toch. De achterhoede j van Wageningen gooide keer op keer roet in het eten van de thuisclub die vooral in de eerste helft voortdurend in de aanval was. Nauwelijks had het beginsig- naai geklonken of RCH kwam met een in drukwekkende serie aanvallen voor de dag. Aanvallen die vooral door de snel heid waarmede zij opgebouwd werden bijzonder gevaarlijk waren. Gevaarlijk en succesvol. Want na drie minuten liep Gallis snel door op een pass van De Wette, doelman Geutjes kwam uit zijn doel en met een handige wending kon de RCH-midvoor de vijandelijke keeper verschalken en vervolgens de bal in het lege doel schieten. Er was bijna niemand onder de achtdui zend toeschouwers die na dat fraaie doel punt verwachtte dat RCH lang op deze kleine en nog weinig zeggende voor- i sprong zou blijven staan. En er was ook alle reden om aan te nemen dat er meer doelpunten voor de thuisclub zouden ko men. Van de uitstekend spelende Bies- brouck kregen Gallis, De Wette en Cou- wenheven keer op keer afgemeten passes, waaruit vroeg of laat wel een bekeken goal zou móeten komen. Maar dat ge- beurdc toch niét. Want toen de defensie van Wageningen van de eerste schrik bekomen was, kwam deze er steeds beter in en zorgde er ook voor dat met een soms uitstekend positiespel het gevaar in het doelgebied tijdig bezworen kon worden. En slaagden de Wageningers daar niet in dan was er altijd nog keeper Geurtjes. Zo verliep de eei-ste helft zonder dat RCH, dat met wind mee speelde, de score wist op te voeren. Kansen op de gelijkma ker waren er in die periode ook al niet. Want de Racing-achterhoede had al heel weinig moeite met de schaarse en door zichtige aanvallen die de Wageningers on dernamen. De enige keren dat Wille in actie moest komen was bij enkele vooi-zet- ten van Jacobs en Mulder. Direct na de hervatting kwam RCH op nieuw zeer fel opzetten en weer werd- de defensie van Wageningen op de proef ge steld. Maar ook al omdat rechtsbuiten Van Lieshout (vexwanger voor Koster) en ook linksbuiten Couwenhoven ver beneden de maat bleven, kwamen er toch geen mo menten dat Gallis, De Wette of Biesbrouck een uitgesproken scoringskans kregen. het voorstel van 4 X 14 eerste klassers in te trekken, traden de vertegenwoordigers van de lagere klassen meer tegemoet komend op. Besloten werd namelijk een commissie in te stellen, waarin uit elke organisatie vier leden zitten. Deze commissie zal een suggestie bestuderen tot het instellen van vier eerste klassen van twaalf clubs exi een top- of hoofdklasse, eveneens van twaalf verenigingen teneinde aan de bezwaren van de eersteklassers tegemoet te komen zonder daarbij het plan Burgwal in wezen aan te tasten. De commissie bestaat uit de heren J. Hekman (Groningen), J. P. van Balen Blanken (Haarlem), J. H. Ascherman (En schedé) en W. Pöpplein (Den Bosch) voor de V.E.K. en de heren J. A. W. Bergfelt (Amsterdam), B. Meyer (Gorinchem), E. J. Gaasbeek (Apeldoorn) en J. C. Cools (Maastricht), voor de lagere klassen, waarbij laatstgenoemde het secretariaat zal waarnemen. De vermelde suggestie is slechts één mogelijkheid die de commissie zal onder zoeken. Mocht cle commissie succes hebben met haar werk, zodat ovex-eenstemming tussen de V.E.K. en de Federatie van tweede, dei-de en vierde klassers tot stand zal komen, dan ligt het in de bedoeling op de gewone bondsvex-gadering, die Zaterdag 26 September 1953 in Amsterdam plaats viixdt, met een afgerond voorstel te komen. Het werk van de commissie vangt aan, wanneer het voorstel van de 4 X 14 door de eerste klassers fox-meel is ingetx-okken, waarmede dan vaststaat dat de versterkte degradatie aan het einde van het lopende seizoen door gaat. Hoewel natuurlijk het bondsbestuur in deze te beslissen heeft zou daarmede tevens de buitengewone algemene vergadering van 24 Januari aanstaande in Utrecht, overbodig worden. E'en fo'.o die eigenlijk al voor zichzelf spreekt. Abe Lenstra is namelijk helemaal alleen door de defensie van Stormvogels gelopen en heeft diverse spelers met handige schijnbewegingen en een veel grotere snelheid achter zigh gelaten. Van links naar rechts ziet men: Van den Oever, de reeds gepasseerde doelman Venus, Abe Lenstra (op de grond liggendWesters Tol en Heilig En wat voor de Racing erger was de voorhoede van Wageningen kwam er na de hervatting door enkele omzettingen wel beter in en ging het zelfs Wille af en toe met harde en welgerichte schoten las tig maken. Uit een van die aanvallen in de twintigste minuut kwam de gelijk maker. Van de Weerd zette vlak voor dc achterlijn en dicht bij het doel scherp voor en de toegelopen rechtsbinnen Jacobs had maar vo-or het inschieten (11). Van dat moment af legde RCH er nog een schepje bovenop, maar moest al weer gauw het tempo minderen omdat in de eex-ste plaats de Wagen in gse defensie met spil Looijs als uitblinker nog ver- betener speelde en in de tweede plaats omdat de vermoeidheid de RCH'ers parten begon te spelen. Toch was er nog een maximum aan spanning in die laatste periode omdat van alle kanten plotseling de ballen op doel man Geutjes afkwamen. Zelfs de steeds weer naar voren komende rechtshalf Las- schuit gaf twee vervaarlijk harde en zui vere schoten in de bovenhoek. Zonder suc ces echter. In de laatste tien minuten kwamen ook de Wageningers nog even in de aanval. Maar hun driemansvoorhoede kon al even weinig uitrichten tegen Van Rheenen, die overigens niet zijn beste dag had, De Vos en Willemink. Met RCH weer in de aanval kwam tenslotte een einde aan de afwisse lend pittige en spannende wedstrijd. Het centrale sportcomité van de Sov jet Unie heeft aan de gewichtheffer Grigori Novak, die bij de Olympische Spelen in Helsinki de zilveren médaille in de lichtzwaargewicht klasse heeft ge wonnen en die tevens houder is van twee wereldrecords, de titel van „meester in de sport" ontnomen. Deze maatregel is genomen op grond van zijn aanstoot gevend gedi-ag tijdens de onlangs in Sta lingrad gehouden Russische kampioen schappen. Ofschoon men hem in de afgelopen jaren reeds hei'haaldelijk had gewaarschuwd wegens dronkenschap, vervolgde Novak zich op een avond onder de invloed van stex-ke drank aan een hotel. Toen hem hier de toegang werd geweigerd ti-apte hij de deur van de directiekamer in, molesteerde twee employés en veroorzaakte een alge mene constex-natie. Dit incident heeft voor het spoi-tcomité de maat doen overlopen, zodat het Novak thans zijn meestertitel heeft ontnomen. Bovendien wex-d hij ge diskwalificeerd, zodat hij niet meer aan wedstrijden kan deelnemen. Voorts heeft het centrale sportcomité zijn afkeuring uitgesproken over het feit dat zijn beide vice-presidenten Konstantin Adrianov en Peslyak niet gereageerd heb ben toen in de Russische pers critiek werd uitgeoefend op de tekortkomingen van het comité.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 5