Voor Oudejaar bij BAKKER WINKEL Einde bietencampagne betekent nog geen rust in de suikerfabriek Kort en bondig Bezwaren van Nieuwer Amstel tegen psychiatrische voor- en nazorgdienst Aanmerkelijk grotere hoeveelheid tot witsuiker verwerkt Jeugdkoor Inter Nos Twee nieuwe werken van Sonia Gaskell Luidsprekers R18DDENST. I Y P E N INST. FOf^T 6 DE „HOLLAND" LIGT STIL Halve uitvoering van „A Ceremony of Carols" Friso Huykman overleden Kerstviering Bond van Oud-Illegale Werkers Stormvogels 2 leed zware nederlaag Ruime overwinning van Wijk aan Zee QSGCSV eindigde met blanco stand Scheepvaart MAANDAG 2 9 DECEMBER 19 52 Nu de suikerfabriek ..Holland" te Halfweg enkele dagen geleden haar poorten heeft gesloten en de grote opslagplaatsen waar tijdens de bietencampagne millioenen kilo grammen bieten lagen, leeg en verlaten zijn, hebben wij van de directeur der fabriek, de heer W. H. Ofeigssen, één en ander over het verloop der laatste campagne ver nomen. Wij veronderstelden een fabriek in ruste aan te treffen en verwachtten mensen te spreken die, na de intense spanningen der drie maanden lange campagne, genoten van een welverdiende vacantie. De werkelijkheid bleek echter volkomen het tegen deel van deze verwachtingen te zijn. „Eigenlijk is het zo'', aldus de heer Ofeigssen, „dat de campagne voor onze technici komkommertijd betekent". De directeur ziet het liefst zijn machinisten met een sigaar rondlopen, terwijl zij af en toe een blik slaan op de controle- instrumenten. Want als de fabriek een maal draait, dan moet dat een ononder broken wei-ken zijn. Om dat te bereiken begint men reeds dii-ect nadat de laatste bieten door de molens zijn gegaan met de voorbereidingen van de volgende cam pagne. Dan is de tijd aangebroken dat de vaste staf van technisch personeel, in ne gen maanden tijds, elke leiding moet na zien, elke twijfelachtige lager vernieuwen en alle machines, en dat zijn er honder den, een radicale i-evisie laten ondergaan. Geen moer blijft zitten en wat vei-beterd kan worden wordt onder handen genomen. Grote slijtage Zo waren het dus hard wei-kende men sen die daar in de schijnbaar uitgestorven fabriek bezig waren. En dat was nodig, want door de enorme hoeveelheden modder, die aan de bieten kleefden, bleek in de wasmachine, zoveel slijtage te zijn ontstaan, dat men zijn vuist tussen de lagers kon leggen. Deze klei heeft de grootste narigheid aangebracht in ae afgelopen campagne. De landbouwers kregen ze niet van de bieten en de vracht rijders brachten in sommige gevallen op zes ton bieten, drie ton aarde binnen. Deze tarra werd een grote verliespost voor de fabriek. Voor het overige is men tevreden. De suikeropbrengst was iets minder dan vorige jaren maar de bietenopbrengst per hectare lag veel hoger. Het gemiddelde bietengewicht bedroeg bijna één kg. en dat was het vorige jaar 681 gram. Naast de steeds meer toegepaste selectie van de bietenzaden is deze record-opbrengst aan bieten te danken aan het bijzonder gun stige weer in de groeitijd. De heer Ofeigs sen taxeerde de gemiddelde opbrengst van de bieten per hectare op ruim vijftig dui zend kg. 84 witsuiker Ook dit jaar weer is men voortgegaan met het verwerken van de ruwe, bruine Behalve algemeen bekende kerstliederen en de Kerstcantate van Catharina van Ren- nes, vermeldde het programma van het concert dat het jeugdkoor „Inter Nos" Za terdagavond in de gemeentelijke Concert zaal gaf, het betrekkelijk nieuwe werk van Benjamin Britten „A Ceremony of Carols". Het Kerstevangelie vormt de kern van de reeks oud-Engelse gedichten, die door de componist voor dit koorwerk gekozen zijn. Enerzijds kwam door deze keuze al een eenheid van gedachte tot stand. Anderzijds werd ook in muzikaal opzicht een eenheid scheppende karaktertrek verkregen, want Britten heeft zijn persoonlijke aard als componist niet verloochend. Hij spreekt in dit kerst-koorwerk een eigen taal, ook als hij teruggrijpt op de oude Gregoriaanse melodievorming, een typische balladesfeer schept, hymnisch wordt of zich in tere ly riek gaat uiten in een gevoelige Berceuse. Voor de uitvoering van deze Ceremony had de dirigent Jan Booda de beschikking over een koor van jonge meisjes, versterkt met een paar volwassenen. Dit ensemble stond voor een moeilijke taak. Het sloeg zich vrij verdienstelijk door de vertolking heen, maar vóórdat er gesproken kan wor den van een goede prestatie zal er nog het een en ander verbeterd moeten worden. In het bijzonder de stijl van uitvoering. De stugheid van het metrum zal plaats moeten maken voor de lenigheid van de rhythmiek en dit kan alleen wanneer de noten zelf geen moeilijkheden meer op leveren. En de voordracht van het Grego riaans getinte „Hodie Christus nat.us est" moet men eens gaan toetsen aan illustere voorbeelden uit de uitvoeringspractijk van het Gregoriaans. Het Wiegelied mag als goed geslaagd fragment speciaal genoemd worden. Wie van de argeloze toehoorders mocht menen, dat hij of zij een volledige uitvoe ring van „A Ceremony of Carols" gehoord heeft, moet ik die illusie ontnemen. Onge veer de helft van het werk is er bij inge schoten. Het is mij een raadsel hoe de diri gent dit artistiek op zijn verantwoording kon nemen. Die geweldpleging op het werk van Britten wierp een schaduw op het kerstconcert. Gelukkig bracht de eenvou dige zang van jeugdige en heel jeugdige solistjes weer de glans van het feest. Het „hemelse licht" blonk weer uit de oogjes van de drie meisjes, die van „Eeuwen ge leden" zongen en het klonk in de zang van de anderen en van het koor, wanneer Jan Booda het eenvoudig en met verzorgde klank liet zingen en zich ver hield van op gelegde expressie. Met de uitvoering van de Kerstcantate van Cath. van Rennes en het stemmige „Danklied op het Kerstfeest" toonde het koor zich van zijn goede zijde. De bege leidingen waren ten dele toevertrouwd aan de bekwame handen van de pianiste Emmy van Eden en mevrouw C. Nueboer-Schop- mann zij nog vermeld als de verdienste lijke vertolkster van soli in Britten's Cere mony. P. ZWAANSWIJK. suiker tot witsuiker. Vroeger ging al de ruwe suiker naar de raffinaderijen in Amsterdam. Dit jaar bereikte men het schitterende resultaat van 84 pet. zelfver- werkte witsuiker. Wat dit betekent blijkt uit het cijfer van vorig jaar, toen men de vijftig procent nog lang niet haalde. Mede door de uitermate grote moeilijk heden bij het transport, is de afzet van de pulp, het afvalproduct van de biet. dat zeer geschikt is voor veevoer, gestagneerd ge weest. „Wij hebben dan ook alle winterse weerschakeringen gehad die maar bedacht kunnen worden en geen enkele er van konden we gebruiken!", zei de heer Ofeigs sen. De kleine schippers, die anders op eigen risico pulp kochten en dat aan de veeboeren doorverkochten, konden door ijsgang en slecht weer niets uitrichten en zo moest de fabriek een opslagplaats zoe ken voor deze overtollige pulp. Pulp naar buitenland Intussen was de vraag naar dit product in Frankrijk en België zo groot, dat een belangrijk deel voor de export bestemd kon worden. Het is hard werken voor de vrachtrijders, de schippers en de landbou wers. In de fabriek verliep alles voorspoe dig voor zover de aanvoer regelmatig kon plaats vinden. Hoewel er ook dit jaar weer enkele ongelukken gebeurden, heeft men toch geen doden te betreuren. Want ook de fabrieksarbeiders kregen hun portie van de mist, de bevroren en spiegelgladde kaden. In tegenstelling tot fabrieken in het Zui den, die men moest stoppen, kwam het in Halfweg echter zo ver niet. „Wat nu het volgende seizoen betreft," vervolgde onze zegsman, „wij hopen dan, met dezelfde installaties, al onze bieten tot witsuiker te verwerken. We zullen in de zomermaanden weer enige plannen van het grote plan ter verhoging van onze produc tie verwezenlijken en enkele verbeteringen aanbrengen. Maar zover zijn we nog niet, al hebben we eigenlijk al evenveel ge werkt in deze dertien weken, als een nor male, niet-continu draaiende fabriek. In uren gerekend zitten er namelijk eenen veertig weken op!" Meer dan duizend belangstellenden wa ren Zondag naar het Kurhaus in Scheve- ningen gekomen om het programma te zien, waarmee Sonia Gaskell en haar jeugdig gezelschap binnenkort over de grenzen gaan bewijzen, dat Nederland op het gebied van de danskunst weer begint mee te tellen. Er werden twee noviteiten vertoond: een Balletsuite op muziek van Gluck en de gedanste comedie „Le ma- riage forcé" op muziek van Rameau naar een maskeradespel van Molière uit 1664, een voorloper van zijn gelijknamige één- acter uit datzelfde jaar. De Balletsuite van Gluck is al een oud nummer van het répertoire en werd reeds eerder in ons blad besproken. In de cho reografische zetting zijn enige wijzigingen gekomen, maar de voornaamste verbete ring is toch wel de door Hélène Nauta ontworpen costumering, die beter bij de periode past dan de vroeger gebruikte tutus. Ongetwijfeld het mooiste gedeelte is het Poco piu lento, waarin naast Louki van Oven de opkomende Willy de la Bye de aandacht trekt. Het is een vloeiend lij nenspel met mooie verbindingen, waarin de soliste Marianne Hilarides bijzonder geraffineerd wordt gepresenteerd. De technische afwerking was dit keer slordi ger dan wij van deze groep gewend zijn en vooral door toedoen van de vier dan seurs waren er enige storingen in de me lodische frasering. Overigens is deze be trekkelijk eenvoudige suite een goede ouverture voor het door de nodeloze toe voeging van „Ragtime" van Strawinsky naar mijn mening verreweg het zwak ste onderdeel na het zoveel strakkere „Rhythme en klank" van Bartók wat overladen programma. „Le mariage forcé" is de geschiedenis van de jonge coquette Dorimène, die wil trouwen met de oude rijkaard Sganarelle om zich zodoende de vrijheid te verwerven voor het leiden van een vrij en lichtzinnig leven. Het vertellen van een verhaal is be paald niet de sterkste zijde van het choreo grafisch talent van Sonia Gaskell en van de typeringen kwam strikt genomen dan ook maar weinig terecht. In de droomscène bijvoorbeeld waren de costuums (van Noni Lichtveld) karakteristieker dan de bewe gingen. Ook hierin beter dan in ..Rhythme en klank" toonde Willy de la Bye dat zij bezig is zich tot een danseres van betekenis (met een prachtig dévelop- pé) te ontwikkelen. Jaap Flier en Marian ne Hilarides onderscheidden zich met enkele gedurfde kwasi-caractèredansen: zuiver stuntwerk eigenlijk, maar toch wel toepasselijk gebruikt. Hun pas de deux, waarin Dorimène de onzinnig verliefde Sganarelle als een paardrijdster naar haar grillige wil dresseert, is een kostelijke vondst. De tableaux vivants om voor het applaus te danken waren wel aardig, maar hier geldt de regel van het spel: drie is te veel. Ter betere afwerking van het toneelbeeld zou men er verstandig aan doen eens een goede grimeur en vooral een regisseur te hulp te roepen. Het moge hierbij om bij zaken gaan, ze. tellen toch bij de totaalin druk mee. DAVID KONING Telg uit bekend Haarlems schoen makersgeslacht In Oostenrijk, waar hij de wintersport beoefende, is gisteren de heer Friso Huyk man, maatschoenmaker in Den Haag, plotseling overleden. De heer Huykman, die zestig jaar is geworden, is tijdens een skitocht in de om geving van Galthür in Tirol door een be roerte getroffen. De heer Huykman. die uit een oud Haarlems schoenmakersgeslacht stamt, heeft zich omstreeks het jaar 1920 in Den Haag gevestigd, waar hij zich toelegde op de vervaardiging van maatschoenen en orthopaedisch schoeisel. Voor de tweede wereldoorlog vervaardigde hij, waar schijnlijk als eerste in Nederland, glazen schoentjes. Hij was hoofdbestuurslid van de Neder landse bond van schoenmakerspatroons, bestuurslid van de stichting Vakopleiding voor de schoenmakerij, voorzitter van het bureau voorlichting schoenmakerij, plaats vervangend bestuurder van het ledercon- trólestation te Waalwijk. Hij organiseerde tal van vaktentoonstellingen, waar hij ook menigmaal als jurylid optrad. Zelf ver wierf hij tal van bekroningen op natio nale en internationale tentoonstellingen. Het stoffelijk overschot zal naar Ne derland worden overgebracht. Op Woensdagmiddag 24 December hield de Bond van Oud-Illegale Werkers in Haarlem voor de kinderen van de leden een Kerstfeest. Vele kinderen waren geko men en toen mevrouw Margriet van Hen- gel-Couperus „Het oude Kerstverhaal" vertelde, luisterden jong en oud met ge spannen aandacht.. Adri Hendriks verraste de jeugd met zijn geheimzinnige goocheltoeren. Mevr. Margriet van Hengel-Couperus vertelde na de pauze nog twee korte Kerstverhalen. Het was een Kerstfeest in goede harmonie en de kinderen hebben genoten van het hun gebodene. De Kerstavond voor de leden van de B. O.I.W. werd gehouden op Zaterdagavond 27 December in de zaal van de B.O.I.W. sociëteit. Deze Kerstbij eenkomst werd ge opend door de voorzitter der propaganda- en ontspanningebmmissie, de heer Fr. Vink. Hij richtte zich met een woord van wel kom tot de aanwezige leden en hun huis genoten. Een welverzorgd programma werd geboden. Hieraan werd medewer king verleend door het dames-trio Hooger- zijl en Verdoorn (zang) en mevrouw Mon driaan (piano). Het trio opende deze avond met drie Kerstliederen van Hendrik van Oort. Hierna trad als spreker voor deze avond op ds P. J. Mackaay. Na ae pauze declameerde de voordrachts- kunstenaresse mevrouw Margriet van I BINNENLAND Zaterdagmiddag om lialf drie is het m.s. „Oranje" van de maatschappij Nederland met 900 passagiers uit Amsterdam naar In donesië vertrokken. Het 7157 ton metende Liberiaanse s.s. „Archimede". onderweg van Antwerpen naar Hampton Roads, heeft op de Atlantische Oceaan zijn schroef verloren en drijft rond ten Noord-Westen van de Azoren. De „Roode Zee" van L. Smit en Co.'s Internationale Sleepdienst heeft de „Archimede" bereikt en zal het schip waarschijnlijk naar de Azoren slepen. In Utrecht is de landelijke jubileum commissie van „.Herwonnen Levenskracht" geïnstalleerd. De gelden, die zullen worden ingezameld ter voorbereiding van de her denking van het veertigjarig bestaan van de vereniging, zullen worden bestemd voor de bouw van een R.K. rheumaziekenhuis. Dr. M. Schneider, voormalig hoofd van de afdeling documentatie van de Regerings voorlichtingsdienst. die op uitnodiging van de Indonesische regering gedurende drie jaar aan de universiteiten van Djakarta en Djocjacarta perswetenschappen zou doceren, heeft om gezondheidsredenen zijn verblijf in Indonesië moeten afbreken. Hij vertrok ongeveer twee maanden geleden naar Dja karta. Dr. Schneider is per vliegtuig in Ne derland teruggekeerd. De Nederlandse Opera heeft een uitno diging ontvangen (en in welwillende over weging genomen) tot het geven van een reeks voorstellingen in Dublin gedurende een periode van drie weken in het voorjaar van 1954. Ter gelegenheid van de jaarwisseling zullén de dienstplichtige militairen in het algemeen verlof krijgen, dat ingaat op Oudejaarsdag na 1 uur des middags en dat eindigt op 5 Januari in de ochtenduren. Voor het hieruit voortvloeiende massale vervoer zullen de Nederlandse Spoorwegen een aan zienlijk aantal extra treinen laten rijden. Er wordt gerekend op ongeveer 60.000 mili taire reizigers. De kolenproductie der Nederlandse mijnen heeft in November (24 werkdagen) 1.035.800 ton bedragen tegen 1.133.800 ton in October (27 werkdagen). De invoer bedroeg 346.300 ton in November, waarvan 212.200 ton uit Duitsland. Hengel-Couperus het Kerstverhaal van Anton Coolen: „De Kinderen Komen". Ook bracht het dames-trio na de pauze nog en kele Franse en Tisechische liederen ten gehore. De muzikale omlijsting berustte bij mevrouw Rie van den Boogaard-Schouten. Zij bracht werken van Bach, Chopin en Schubert ten gehore. Nadat gezamenlijk het aloude Kerstlied „Stille nacht, heilige nacht" gezongen was, nam de voorzitter der B.O.I.W., de heer H. Cox, het woord en damkte voor de spontane wijze waarop allen hadden medegewerkt aan deze Kerst avond. Hierna sloot de voorzitter deze Kerstbijeenkomst. De gemeente Nieuwer Amstel die met elf gemeenten in Kennemerland en Am- stelland een overeenkomst heeft gesloten betreffende een gezamenlijke regeling van de dienst van psychiatrische voor- en na zorg ten behoeve van geesteszieken, heeft de overeenkomst opgezegd, zoals de meeste gemeentebesturen hebben gedaan. De gemeenteraad van Nieuwer Amstel nam dit besluit, nadat hij zijn ontevreden heid over de gang van zaken bij een, op initiatief van de gemeente Haarlem inge stelde, studiecommissie had uitgesproken. De overeenkomst tussen de gemeenten be stond sedert Mei 1939 toen men tot de coördinatie van de zorg voor geesteszieken besloot en Haarlem tot centrum van deze dienst maakte. In November besloot het gemeentebestuur van Haarlem te trachten een gemeenschappelijke regeling te treffen voor de vóór- en nazorg van geestelijk en lichamelijk misdeelden. Haarlem stelde zich voor voor dit doel een soortgelijke districtsdienst in te stellen en gaf dit denk beeld aan de bij de eerste regeling betrok ken gemeenten Velsen, Haarlemmermeer, Heemstede, Bloemendaal, Beverwijk, Zandvoort, Heemskerk, Haarlemmerliede en Spaarnwoude, Aalsmeer, Nieuwer Am stel en Bennebroek in overweging. De nieuwe dienst zou zich, evenals die voor psychiatrische zorg voor geesteszieken, uitstrekken over al deze"' gemeenten met Haarlem als centrum. Daar bij nadere overweging bleek, dat men te doen had met een materie die voor een groot deel lag op het uitgestrekte ge bied der geestelijke volksgezondheid en dat het een vraag was of deze dienst districtsgewijze dan wel provinciaal moest werken, is een studiecommissie samenge steld om deze kwestie te onderzoeken. De commissie bestond uit vertegenwoordigers van de betrokken gemeenten, de inspec teur van de volksgezondheid, het hoofd van de Haarlemse psychiatrische vóór- en nazorgdienst en het hoofd van de Haarlem se dienst voor geestelijk en lichamelijk misdeelden. Later werd de commissie uit gebreid met vertegenwoordigers van de Kruisverenigingen. Kortgeleden is het rapport der commissie gereed gekomen en een plan voor de be hartiging van de geestelijke volksgezond heid in een district, gevormd door Haarlem (centrum) en de tot Kennemerland en Amstelland behorende gemeenten, opge steld. Het Haarlemse project stelt voor, dat de bestaande psychiatrische vóór- en nazorg dienst voor geesteszieken, waarbij alle ge meenten sinds 1939 zijn aangesloten, in een nieuwe en ruime organisatie opgaat. Tegen deze nieuwe organisatie, welke veel meer omvat dan de zorg voor geesteszieken alleen, zijn door de gemeente Nieuwer- Amstel en de Noordhollandse Vereniging „Het Witte Kruis" ernstige bezwaren ge opperd. De gemeente Nieuwer-Amstel maakt zich los van de gezamenlijke regeling 1939, om zo geheel vrij te staan, als later de oude dienst in de nieuwe organisatie wordt op genomen. Daar men echter de dringende noodzaak van een coördinerende dienst ten behoeve van de geestelijke volksgezondheid, dooi de gemeenten ingesteld, wel inziet, wil men als het Haarlemse project is besproken en aanvaardbaar wordt geacht, opnieuw deel nemen aan de gezamenlijke regeling. Om het regelen van de zaken verder kennelijk zo soepel mogelijk te laten ver lopen heeft de voorzitter der studiecom missie, de Haarlemse wethouder van volks gezondheid, de heer W. C. Bakker, de be trokken gemeenten geadviseerd over te gaan tot opzeggen van de regeling 1939. Daardoor is het mogelijk in de loop van 1953 onderhandelingen te voeren over het nieuwe voorstel. Het besluit zal op 1 Januari 1954 in werking treden. De bij de regeling aangesloten gemeenten hebben het advies opgevolgd. In Nieuwer-Amstel, waar de zaak scher per is gesteld, omdat men het met het dooi de Haarlemse studiecommissie voorgestelde project niet eens is, vraagt men zich af of het advies van de voorzitter wellicht dis- tanciëring van Amstelland kan betekenen. GEEN BESOMMINGEN Bij het ter perse gaan van dit blad waren de besommingen nog niet bekend. Ondanks het vaak knappe doelverdedigen van Vader leed Stormvogels 2 tegen HVC 2 een zware 5-1 nederlaag. De Amersfoorters demonstreerden vooral in de eerste helft een dermate knappe partij voetbal, dat zij, ondanks het feit, dat de Vogels toch spelers als Goedhart, Meyer, Heilig en Glas in de gelederen hadden, met de rust een 4-0 voorsprong hadden. Vooral de kleine links binnen -der Amersfoorters had een voor naam aandeel in deze voorsprong. Na de rust gaven de Vogels beter partij. Wel vergrootte HVC 2 de voorsprong nog tot 5-0 en moest Vader dikwijls in actie komen, maar de blauwwitten zagen kans te doelpunten en ook de HVC-doelman moest de handen uit de mouwen steken, wat hem goed afging. Effern was de ma ker van het enige Stormvogels-doelpunt. Wijk aan Zee heeft het in Krommenie tegen GVO niet al te moeilijk gehad. Met vier-een bleef het royaal in de meerder heid en deze overwinning is geen moment in gevaar geweest. Het begin was al zeer hoopvol voor Wijk aan Zee en binnen tien minuten had De Blok zijn club reeds met twee fraaie doelpunten een twee-nul voor sprong bezorgd. Wijk aan Zee deed het toen wat kalmer aan en veroorloofde zich de weelde enkele goede kansen om zeep te brengen. GVO slaagde er in bij een dei- weinige aanvallen door Helder een tegen- punt te scoren en met twee-een voor de bezoekers werd gedraaid. In de tweede helft deed GVO hardnek kige pogingen de achterstand ongedaan te maken en de thuisclub was inderdaad het eerste kwartier sterk in de aanval. Maar Wijk aan Zee kon het offensief niet alleen tot staan brengen, maar zelf het initiatief weer volledig in handen krijgen. Door Zui- derduyn kwam Wijk aan Zee in veilige haven en het was tenslotte Van der Mey die de stand op een-vier bracht en daar namen de bezoekers vrede mee. Op een haast onbespeelbaar terrein is het CSV uit Caslricum Zondag in Wormer- veer gelukt QSC een gelijk spel af te dwin gen. Vooral in de eerste helft zijn de Castri- cummers veruit in de meerderheid geweest doch het gladde terrein speelde hen danig parten. Verschillende aanvallen gingen verloren en veelal op het moment dat een speler een schot wilde lossen belandde hij in de modder. De gastheren stonden wat dat betreft vaster op hun benen, doch eerst na de rust wisten zij een overwicht te ver krijgen. Ook bij hen bleef het geluk ach terwege, al kon doelman G. de Heer een vliegend schot van de QSC-midvoor ter nauwernood tot corner verwerken. Uitein delijk bleef de stand 0-0 wat de verhouding uitstekend weergaf. Aagtedijk, 26 v. Victoria n. Bahia. Aaidijk, 26 v. Galveston te Tampa. Abbekerk, 24 v. Singapore n. Penang. Agamemnon. 25 v. Cp. I-Iaitien n. New York. Alcyone, 277 v. Karachi te Bombay. Aldegonda. 28 v. Plad.iu te Bangkok verw. Almkerk, 26 v. Colombo n. Fremantle. Aiudra, 27 te Madras. Amerskerk, pass. 26 Kp. Finisterre n. Marseille. Ampenan, 26 te Bandarshapur. Amor, 26 v. Haifa n. Kalamata. Arendskeitje, pass. 25 ten Z. eil. Socotra. Arnedijk, 24 v. New York n. Rotterdam. Aalsum, 27 Dakar verwacht. Abbedijk, 26 v. New York n. Baltimore. Algenib, 27 v. Rio Grande do Sul te Porto Alegre Altair, 24 v. Porto Alegre te Rotterdam. Alwaki, 28 Rio de Janeiro vera. Amsteldiep, 26 770 m. w. Scilly's. Argos, 24 te Rotterdam. Axeldijk, 24 v. Breinen te Rotterdam. Aalsdijk, 25 te Antwerpen. Alchiba, 23 te Bahia. Alioth, 22 te Montevideo. Alnati, 26 200 m. Z.t.O. Bahia. An dijk, 24 te Houston. Arketdiik, 24 te Havana. Averdijk, 26 Key West gepass. Alblasserriijk, 26 80 m. NO. Kp. Vilano. Alphard, 26 250 m. Z. Kp. Verdische eil. Alpherat, 26 v. Hamburg te Antwerpen. Amstelveen, 25 140 m. W. ten Z. Ouessant. Aldaibi, 28 v. Buenos Aires te R'dam verw. Alhena, 30 Paranagua verwacht. Ainaili, 29 te Rio de Janeiro verwacht. Bali, 25 v. Port Swettenham te Singapore. Barendrech t, 26 v. Port Said. Berugkalis, 28 v. Port Soedan te Suez verw. Bintang, nacht 26-27 Penang verw. Bloemfontein, 26 v. Southampton n. Antw. Blommersdijk. 25 te Antwerpen. Borneo. 25 rede Singapore. Boschfontein, 26 te Antwerpen. Breda, 24 v. Trinidad n. Antwerpen. Baam, 26 v. Valparaiso n. San Antonio. Bennekom, 27 v. Port of Spain n. Curagao. Blitar, 25 Albany gepass. Batoela, 27 v. Tern ate te Siau. Baud, 27 v. Belawan te Singapore. Bawean. 28 te Padang verwacht. Blijdendijk, 26 560 m. NW. Kp. Finisterre. Bonaire, verm. 23 Jan. v. A'dam n. Georgetown. Boekoop, 31 v. A'dam te Guayaquil verw. Celebes. 22 te Priok. Caltex Uirecht, 26 250 m. N.NO. Kp. Finisterre. Callex Nederland, pass. 26 Kp. Tcncz. Caltex Pei-nis, pass. 26 Algierse. Callex The Hague, 25 v. Sidon n. Rotterdam. Ceram, pass. 26 Ouessant n. Livorno. Chama, 26 te Suez. Cisiula, 26 v. Singapore te Hongkong. Cleodora, 27 v. Singapore te Fremantle. Congostroom, 25 laat te Dakar. Corilla, 26 Port Said. Caltex Delft, 26 200 m. N. Finisterre. Caltex Leiden. 26 50 m. O. Kp. Sidero. Cobtica, 4 Jan. Madeira verwacht. Delfshaven, 26 v. Rotterdam te Spezla. Diemerdijk, 25 v. Portland Oreg te Seattle. Duivendreeht, 26 v. Port Harcourt n. Lagos. Delfland, 24 te Pto Alegre. Delft, 26 v. Bremen te Antwerpen. Eendracht, pass. 25 Gibraltar n. Iskenderun. Ena. 26 v. Yokohama te Miri. Erinna, 24 v. Min n. Balikpapan. Esso Amsterdam, 25 v. Rotterdam te Aruba. Etrema, pass. 26 Gibraltar. Elmina, 27 v. W. Afrika te Amsterdam. Eos, 27 v. Middell. Zee te Amsterdam. Ewgigano, 26 v. Antwerpen te Hamburg. Felipes, 26 v. Haiphong te Pladju. Eairsea. 31 Frcmanifle vervvaont. Farmsum, 26 250 m. W.ZW. Bermuda. Gadila. 26 240 m. ZW. Ouessant 30 bij Kielerkan. verwacht. Gordias. pass. 25 Gibraltar n. Bremen. Gaasierland, 27 v. Recife te Bahia verw. Groote Beer, 2 Jan. v. Kaapstad te Amsterdam verwacht. Groote Kerk. 26 v. Hamburg te Antwerpen. Haarlem, 2 Jan. v. Amsterdam te San Juan verwacht. Heemskerk, 26 te Genua. Hoogkerk, pass. 26 Gibraltar n. Le Havre. Halhor, pass. 26 Gibraltar n. Algiers. Hector, 26 v. Algeciras n. Rotterdam. Helena, pass. 26 Scilly's n. Antwerpen. Hersilia, 27 Cp. de Schelde n. Antwerpen. Heel sum. 27 v. La Pailice n. Charleston. Harderwijk, 26 op rede Khorramshar. Holland, 26 te Macuse. Hos, 25 v. New York te Ciudad Trujillo. Ittersum, pass. 24 Flores. In'drapoera, verm. 15 Jan. v. Rotterdam n. T1. Priok. Joh. v. Oldenharnevelt, 1 Jan Aden verw. Jagersfontein. 26 80 m. N. Kp. Verde. Japara (KPM). 26 v. Palembar.g te Hongkong. Jupiter, 25 v. Amsterdam te Rotterdam. Klipfontein, 26 v. Kaapstad te Port Elizabeth. Kola Ba roe, pass. 25 Sabang. Kola Gede, 26 te Halifax. Kola Itrten, 26 v. Rotterdam n. Tampa en New Orleans. Kalabahi, 26 te Sorong. Kalianget, 26 te Tj. Priok. Karsik, 26 v. Hongkong n. Pnompenh. Laagkerk, 25 rede Adelaide. Laurenskerk. 23 v. Calcutta n. Rotterdam. Lekkerkerk, 27 Genua verw. Leopolriskerk, 26 v. Port Soedan n. Dubal. Leuvekerk, 26 v. Bombay n. Karachi. Liflge, 25 v. Monrovia n. Dakar. Lombok, 25 rede Singapore. Loosdrecht, 26 te Suez. Larenberg, pass. 26 Finlserre. Leerdam, 25 v. Baltimore te Rotterdam. Lieve Vrouvvekerk. 24 v. Perz. Golf te Rdam. Laertes, 26 dwars Lissabon. Le Maire, 1 Jan. te Singapore verw., Lekhaven, 26 nog te Dar es Salaam. Lindekerk, 26 nog te Bahrein. Loppersum, 25 dwars Kp. Spartivento. Maashaven, 26 v. W. Afrika te Londen verw. Maaskerk. 25 te Bordeaux. Mataram, 26 v. Port Swct.tenham n. Penang. Mentor, 27 v. Tunis te Piraeus. Merwede, 26 te Le Havre. Molenkerk, 26 Dar es Salaam te Mozambique. Myonia, 25 v. Liverpool te Avonmouth. Maasland, 26 v. Cabedello n. Las Palmas. Mariekerk, 26 Str. Messina gepass. n. Genua. Marken, 26 Malta gepass. n. Port Said. Maasdam, 28 v. New York le Cartagena verw. Maas, 25 v. Rotterdam le Amsterdam. Muiderkerk, 25 v. Calcutta te Rotterdam. Maetsuycker, 26 v. Singapore le Tj. Priok. Minjak, 27 te Balikpapan. Modjokerto. 26 v. Soeraibaja te Semarang. Noordwijk, 24 v. New York n. Bahamas. Nieuw Amsterdam, 4 Jan tc New York verw. Noordam, vertr. 27 12 u. v. New York n. R'dam Ondina, 26 v. Stavanger te Aalesund. Oranjefontein. 27 v. Durban te East London. Ootmarsum, 26 v. Jacksonville n. Le Havre. Oberon, 26 v. Curasao te Aruba. Ophir, 26 v. Tj. Priok n. Belawan. Oranje, vertr. 27 v. Amsterdam m. Tj. Priok. Oranjestad, 5 Jan. Madeira verwacht. Papcndrecht, 25 v. A'dam te Curaqao. Polydorus, 25 v. New Orleans n. Charleston. Poseidon, 25 v. Turkseiland n. New York. Prins Fred. Willem, pass. 26 Gibraltar. Prins Maurits, pass. 26 Finisterre. Prins Willem III, 24 v. Rotterdam te Malaga. Phrontis, pass. 26 Kp. Bon. Prins Alexander, 26 485 m. W.ZW. Lands End. Pygmalion, pass. 25 Kp. Cruz. Radja, 26 v. Calcutta te Rangoon. Rempang, 25 v. Tj. Priok op rede Singapore. Roepat, 27 v. Belawan te Colombo. Ridderkerk, pass. 26 Str. Messina. Rijnland, 27 te St. Vincent. Rijndam, 1 Jan. v. Rotterdam te New York verw. Salatiga, 26 van Singapore te Manilla. Saparoea, 26 200 m. W. Flores. Schiedijk. 26 v. Semarang te Tj. Priok. Sliedrecht, pass. 26 Kp. Frio. Soesldijk, 25 v. New York te New Orleans. Stad Schiedam, pass. 27 Ouessant. Straat. Banka, 25 le Singapore. Straat Makassar, 29 Kaapstad verw. straat Malakka, 26 v. Lorenzo Marques te Durban Sunetta, 25 v. Stockholm te Gefle. Schle, 27 v. Oran te Nemours. Slamat, 26 te Marseille. Sommelsdijk, 26 900 m. W.ZW. Scilly's. Stad Vlaardingen. 26 290 m. O. Kp. Francis. Stanvac Bcnakat. 26 v. Sungeigerong te Belawan Stanvac Djirak, 26 v. Soerabaja te Sungeigerong Sibajak, verm. 7 Jan. v. Rotterdam n. Wellington Samari nda, 22 te Portland Oreg'. Stad Alkmaar, 26 v. Bermuda n. Houston. Stad Leiden 27 v. Vancouver te Amsterdam verw Stad Maassluis, 24 te Kirkenaes verm. 29 v. Kir- kenaes n. R'dam of vlaardingen. Stad Maastricht, 26 v. Piombino te Casablanca. Sumatra, 27 te Genua. Tabian, 26 v. Djeddah te Suez. Tabinta, 24 rede Belawan. Tawali, 26 Algiers n. Port Said. Tegelberg, 26 v. Tj. Priok n. Mauritius. Teiresias, pass. 25 Kp. C-uardafui n. Penang. Ternate, pass. 26 Finisterre. Teucer, 25 v. Belawan te Port Swettenham. Thalatta, 25 v. Banias te Le Havre. Tomori, 28 v. Tj. Priok n. Cheribon. Trompenberg, 31 v. Charleston te Houston verw. Tankhaven III, 27 v. Tj. Uban te Telokanson. Tara, 26 100 m. Z. Fernando Noronha. Tasman, 28 Hongkong verwacht. Themisto, 26 voor anker Queenstown. TJiluwah, 27 te Makassar. Tjiwangi, 29 v. Singapore te Hongkong verw. Talisse, 25 v. Indonesië te Amsterdam. Tarakan, 24 v. Hamburg te Amsterdam. Tiba, verm. 30 v. Buenos Aires n. Rotterdam. Tosari, pass. 25 Gibraltar n. Alexandrië. Utrecht. 22 te Vancouver. Veend'am, verm. 2 Jan. v. R'dam n. New York. Van Riemsdijk, 26 te Soerabaja. Waal. 26 dwars Kp. St. Vincent. Willem Ruys, 27 te Singapore. Wonosari, 25 v. Chittagong. Weltevreden, 26 in Golf v. Suez. Waibalong, 26 v. Tj. Priok n. Soerabaja. Waiwerang, 27 v. Bali n. Singapore. Waterman, verm. 3 Jan. v. R'dam n. Pusan. Westerdam. vertr. 27 14 u. m. R'dam n. N. York. Willem Ruys, 31 Colombo verw. Willemstad, 12 Jan. La Gualra verw. Zeeland ((SSM), 25 v. d. Tyne te Amsterdam. Zuiderkruis, verm. 8 Jan v. A'dam n. Kaapstad. KLEINE VAART Atlas, 26 v. Catania n. Calamata. Alg'arve, 27 v. Rotterdam n. Antwerpen. A returns, 27 v. Kotka te Hamburg. Bill. 27 in Lading te Steinkjaer voor Rochester Birmingham. 27 v. Rotterdam te Harlingen. Bab-T, 23 van Vastervik naar Zaandam. Continental, 26 v. Gravelines n. Caen. Dcni, vertr. 27 v. Rosslaere n. Dublin. Duiveland, 26 v. Umuiden n. Newcastle. Etsen burgh, pass. 27 Kp. St. Vincent. E'vertsen. 25 v. Garslon te Swansea. Harold, 25 v. Antwerpen te Helsinki. Hast III, vertr. 27 v. Antwerpen n. R'darn. Itast IV, 28 v. Hult te Parijs verw. Hast V, vertr. 27 v. Dordrecht n. Wisbech. Henrica, 25 v. Bilbao te Bayonne. Ida Jacoba, 27 v. Midd'lesboro n. Odense. Korlenaer, 25 v. Londen te Bordeaux. Larix, 24 v. Hargshamn te Zaandam. Lies. 25 v. Veijle te Stettin. Midas. 26 Gibraltar geapss. n. Amsterdam. May Mere, 24 v. Civila Vecchia te Valencia. Palma, 27 nog te Brunsbütlel. Ponza, 24 v. Zaanidam n. Newcastle. Rika, vertr. 27 v. Rotterdam n. Leith. Rose Marie, 27 v. Rotterdam te Antwerpen verw. R. P. S., 27 v. Nantes n. Riva de Sella. Sambre, 27 v. Rotterdam te Amsterdam. Tilly, 24 v. Marsviken naar Newcastle. Van Brake], 26 v. Londen te Kristiaansand. Vrij burgh, pass. 27 Ouessant. Walenburgh, pass. 26 Finisterre. Westropa, 27 v. Mahnö n. Helsimgborg. Wim, 26 v. Cardiff te Cherbourg. SLEEPVAART Ebro, 24 te Falmouth n. Oran. Hudson,- 24 150 m. NW. Perlm. Loire. 25 t.h.v. Kp. Tcnez. Noordholiand, 26 in Suez kanaal. Poolzee, 25 v. Agadir te Rotterdam. Rode Zee, 25 680 m. W.ZW. Fayal. Tames. 24 te Torbay ten anker. Witte Zee, met ss. „Englestan" 25 130 m. O.ZO. Malta. Hiermede vervullen wij de droevige plicht U in kennis te stellen met het overlijden van onze innig geliefde echtgenote, moe der. behuwd- en groot moeder AFRA JONKER echtgenote van Johannes Smakman Zij overleed na een ge duldig gedragen ziekte, gesterkt door de Genade middelen der H. Kerk, in de ouderdom van 70 jaren J. Smakman H. G. Smakman W. P. Smakman- Schellevis Th. C. Smakman- Tr. Smakman- Hoeben R. W. Smakman M. G. Smakman- Doodeman Joh. Smakman C. Smakman- Bayer P. Smakman M. Smakman- Bakker en kleinkinderen IJmuiden-O., 28 Dec. 1952 Planciusstraat 21. De H. Uitvaartmis zal plaats hebben op Woens dag 31 Dcc. a.s. des voor middags 9.30 uur in de Parochiekerk van de H. Gregorius te IJmuiden, waarna de begrafenis op het R.K. Kerkhof aldaar. Rozenkrans bidden des avonds 8 uur. Hiermede vervullen wij de droeve plicht U in kennis te stellen met het overlijden van onze innig geliefde echtgenote, moe der. behuwd- en groot moeder CORNELIA VAN AMERSFOORT echtgenote van Adrianus Webbe. Zjj overleed na een gedul dig gedragen ziekte, ge sterkt door de genademid delen der H, Kerk, in de ouderdom van 70 jaar. A. Webbe Kinderen en kleinkinderen IJmuiden-O.. 28 Dec. 1952. van der Helststraat 17. De H. Uitvaartmis zal plaats hebben op Woens dag 31 Dec. a.s. des voor middags 9.30 uur in de parochiekerk van de H. Laurentius van Brindisië IJmuiden-Oost, waarna de begrafenis op het R.K. Kerkhof te Driehuis. Ro zenkrans bidden 's avonds om 8 uur. IJmuider Muziekschool voor betere Accordeon-, Piano- Gitaar- en Theorielessen. I-I. C. van Dokkum, Waalslr. 20, IJmuiden. Examen Mei 1953. Aanvang 5 Jan. '53. Aanvang 5 Jan. '53. Dag- of avondcursus. Oude Gracht 71. Haarlem WOLLEN DEKENS Dinsd., Woensd. worden de nog resterende prach tige wollen dekens 2e keus (kl. afwijkingen), gr. maten, aan instellin gen en particulieren ver kocht voor slechts f 15.50 en f 17.50. TAPIJTHAN- DEL „MARO" N.V., Jans straat 85, bij Gr. Markt Haarlem. WINKELMEISJE gevr. in kruidenierszaak. Groeneveld, de Lumeystraat 16. Apotheek Ledeboer, Kenne- merlaan 80, IJmuiden, vraagt APOTHEKERSASSISTENTE om tijdeiijk administratie bij te werken. Te huur: GARAGE voor kl. auto, omtr. Stationsweg Vel sen. Brieven L 2488. OME ARIE GAAT OLIE BOLLEN BAKKEN vanaf 20 voor f 1, Appelbeignets 8 voor f 1. Vroegtijdig bestel len. Kanaalstraat 91. Um, Super melkbrood 55 ct. Krentenbrood ƒ070, 1.00, 1.25, 1.50 Stollen ƒ1.25 Duivekaters ƒ1 Tulbanden 2.50 2.75 Sauciixenbroodieq on -• Banketkransen ƒ140, Amandelbroodjes 18 ct. Berliner bollen 3 voor 25 ct. Appelbollen Sneeuwballen slagroom 18 ct. 14 ct.

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 8