Fransman wil eerste minister uit zijn ambtswoning zetten Zwitsaletten Maatkleding presenteert in Krelagehuis Lente-show Chefarine ,41 H. DE GRAAFF Wereldnieuws Strijd om milliardenerfenis voor het gerecht Krijgt U logés?? PERIODIEKE PIJNEN? De radio geeft Woensdag PANDA EN DE MEESTERDOKTER Griepheshijding met 4 middelen tegelijk! "CocU ia het zo DINSDAG 30 DECEMBER 19 52 2 Vijftig jaar boekverkoper Ongedacht succes van zuiger bij Faustus Garanties overheids personeel Indonesië Amerikaanse koopvaardij komt in het nauw Uitlevering van Adonis gevraagd Crematie H. Keizer O uv ■'""''«""uiinim Woorden rijkdom van het kind (Speciale correspondentie Nog altijd is Frankrijk een land met wonderlijke mogelijkheden. Monsieur Fillatraut, een eerzaam makelaar in huizen en huisjes, heeft de Franse eerste minister, dissi dent of niet, de' huur opgezegd. Hij beweert, dat het beroemde Paleis Matignon, waarin sedert 1935 de eerste ministers hun tenten gelieven op te slaan, van hem is en deel uitmaakt van de grootste erfenis dezer eeuw, die voor een derde deel hem toe komt. In eerste instantie hebben de rechtsgeleerden Fillatraut niet in het ongelijk gesteld, doch hem slechts verzocht meer bewijsmateriaal over te leggen. Dat is in middels geschied. Het moet in beroep wel duidelijk worden, dat Fillatraut de recht matige erfgenaam is van een derde van het meest fabelachtige vermogen, waarover deze eeuw ooit werd geprocedeerd. Hiertoe behoort ook het Paleis Matignon Het Paleis de Matignon werd in het begin der 18de eeuw gebouwd door de be roemde architect Jean Couronne in op dracht van de maarschalk Montmorency. In de volgende eeuw werd het aangekocht door de Italiaanse hertog Rafaël de Galie- ra, die toen terecht gold als één der rijk ste aristocraten van Europa. Hij liet ailes na aan zijn zoon de Markies Philippe de Ferrari, een poëtisch dromer en groot phi- lantroop, die weinig waarde hechtte aan het slijk der aarde. Een groot deel van de enorme nalatenschap schonk hij aan de stad Genua. Enige jaren later erfde hij ook de millioenen van zijn moeder. Toen hij in 1917 in Zwitserland overleed, vond men in zijn kluis een duidelijk en volkomen authentiek testament, dat in ieder opzicht onaanvechtbaar was. Twee derde zijner nalatenschap was vermaakt aan een bedelorde. Mochten de bedelmon niken de schatten niet willen of kunnen accepteren, dan zou de bisschop van We nen er zich over moeten ontfermen. Mocht ook de bisschop de erfenis weigeren, dan zou de aartsbisschop van Breslau er vrije lijk over mogen beschikken. Het reste rende derde deel was voor Albert Filla traut, een buitenechtelijke zoon van de markies. De boedel bleef echter onver deeld, want de erfgenamen het was in de eerste wereldoorlog waren „vijan den" van Frankrijk en Italië. De Franse staat nam de nalatenschap in beslag, en aangezien het leeuwenaandeel der erfenis in Frankrijk stond en lag, maakte de schat kist hiermee een beste beurt. Lege schatkist Het vreemde is, dat Fillatraut tot 1919 geen kennis'heeft gekregen van de testa mentaire beschikking. Toen hij in 1931 zijn actie tegen de Franse regering begon, hadden de onderscheidene volksfront regeringen de schatkist geledigd, zodat Parijs niet anders kon doen, dan de brie ven onbeantwoord laten, Fillatraut van het kastje naar de muur sturend. Ook na de tweede wereldoorlog slaagde hij er moeilijk in gehoor te krijgen, doch in samenwerking met uitnemende advo caten is hij er thans in geslaagd een seri euze eis in te dienen, waarover binnen kort in tweede instantie zal moeten wor den beslist. De papieren waaruit blijkt dat ADVERTENTIE ONZE BEKENDE COMBINATIES 1 pers. Ledikant met matras en kussen, samen voor 1 pers. divanbed met verende matras en kapokkussen, samen voor 1 pers. opklapbed met matras en kussen, samen voor Wollen dekens vanaf 19-85 Alleen bij: HAARLEMS MATRASSENHUIS Grote Houtstraat 103 - Telefoon 11485 78-GO 96.80 73.80 Albert Fillatraut werkelijk de buiten echtelijke zoon is van Markies Philippe zijn onaanvechtbaar, zodat de huizen makelaar, zijn advocaten en de vermo gensbeheerder van de gestorven markies er zeker van zijn, dat Marianne over de brug moet komen. Bescheiden lijfrente Het beroemde derde deel waarover de strijd thans loopt, is nog altijd de moeite waard, want voorlopig bedraagt het onge veer tweehonderd millioen Nederlandse guldens. Fillatraut heeft verzekerd, dat hij Frankrijk geen bankroet aan wil doen en genoegen zal nemen met een „beschei den" lijfrente van een millioen gulden per jaar, met de beroemde postzegel- en mun tenverzameling, met twaalf panden langs de Parijse boulevards, met twee kasteeltjes aan de Middellandse Zee en.het Paleis de Matignon. Tevens heeft hij beschikt, dat hij Matignon zelf wil gaan bewonen, zodat de Franse premier op straat moet worden gezet. Hierover hoeft geen nieuw proces aan hangig te worden gemaakt, omdat de Franse minister-president geen huurcon tract heeft. Begrijpelijk bestaat er in Frankrijk grote belangstelling voor het verdere verloop van deze geruchtmakende affaire. Het feit, dat Fillatraut's eisen vrij wel onaantastbaar zijn, zal Parijs wel noodzaken, een nieuwe woning voor zijn eerste minister te zoeken. ADVERTENTIE Moderne vróuwen bestrijden ze met: 'ti Z.W/TSALpreparaat/ HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Platen. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Platen. 11.15 Het Gouden Feest van de Klokkenluider, hoorspel. 12.00 Bariton en piano. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Amusementsmuziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Pro testants. Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Ge varieerde muziek. 13.50 Platen. 14.15 Cello en piano. 14.45 Voor de meisjes. 15.00 Platen. 15.15 Metropole-orkest en solist. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.30 Orgel. 18.00 Platen. 18.15 Geestelijke liederen. 18.30 R.V.U.: De cultuur en de kunst van de men sen uit de ijstijd. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.30 Hervormde Oudejaarsavonddienst. 20.45 Radio Philharmonisch Orkest en soliste. 21.15 Amusementsmuziek. 22.00 Klankbeeld over de gebeurtenissen in het aflopende jaar. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. 23.40 Oude jaar 1952, toespraak. 23.00 Klokken. 0.02 Nieuwjaarswens. 0.10 Nieuwjaarswensen van overzee. 0.30 Nieuwsjaartstoespraak. 0.35— 2.00 Gevarieerde muziek. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Orgel. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Cau serie over Oude- en Nieuwjaarsliederen. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Metropole Orkest. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Instrumentaal kwartet. 13.00 Nieuws. 13.15 Commentaar. 13.20 Malando en zijn orkest. 13.50 Platen. 14.00 De weg om hoog, causerie. 14.15 Omroeporkest. 15.00 Voor de kinderen. 15.30 Voor de jeugd. 15.50 Vierhandig pianospel. 16.10 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Platen. 17.30 Lich te muziek. 17.50 Regeringsjeugduitzending: De brievenbus gaat open, correspondentie club o.l.v. Regina Zwart. 18.00 Nieuws. 18.15 Jaaroverzicht. 19.00 Oudejaar in Delft, klank beeld. 19.30 Oudejaarsavonddienst. 20.30 Oudejaarsavondgroeten. 20.50 Dit jaar, cau serie. 21.00 Cabaret. 22.20 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 Gevarieerde muziek. 23.55 Een hoop-vol besluit van 't oude jaar. 24.00 Klok gelui. 0.01 Nieuwjaarstoespraak. 0.15 Platen. 0.30 Nieuwjaarsgroet. 0.352.00 Gevarieerde muziek. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Zigeuner-ensemble. 13.45 Platen. 15.15 Symphonie-orkest. 16.03 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Omroepkoor. 18.20 Pla ten. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.45 Omroeporkest en solisten. 20.45 Cabaret. 22.00 Nieuws en oudejaarsavondtocspraak. 22.15 Platen. 23.00 Lichte muziek. 23.30 Nieuws. 23.351.00 Platen. M. Dijkhoffz jubileert Eén van Nederlands bekendste boekver kopers, de heer M. Dijkhoffz, viert op 2 Januari een zeldzaam jubileum. Op Nieuwjaarsdag is het namelijk vijftig jaar geleden, dat hij de leiding nam van de Haagse boekhandel, die zijn naam draagt. Ter gelegenheid van dit heugelijke feit verscheen een boekje waarin dé heer Th. Wink ook een pionier van de heden daagse Nederlandse boekhandel aan de hand van oude documenten en vergeelde papieren een exposé geeft van de ontwik keling van de in 1777 opgerichte boekhan del A. van Hoogstraaten, die in 1903 de boekhandel De Groot en Dijkhoffz werd en in 1915 M. Dijkhoffz. Uiteraard wordt uitvoerig beschreven welk aandeel de jubilaris in de twintigste eeuwse ontplooiing van de zaak had, een aandeel dat zich niet beperkte tot de boe kenverkoop, maar zich ook uitstrekte tot de kunsthandel (waarvoor hij wellicht de meeste ambitie koesterde), tot het uit geven (op dit terrein noemen wij de nog steeds gerenommeerde gids voor jeugdlec tuur „De kleine vuurtoren") en tot het organiseren van litteraire tentoonstellingen. Daarvan zijn er in de loop der jaren vele gehouden en zij behoorden alle tot de grote culturele evenementen van de Residentie. Wij noemen slechts de Boutenstentoon- stellingen van 1930 en 1943. Ook op het terrein van de vakorganisatie was de heer Dijkhoffz zeer actief. Als be diende reeds had hij een werkzaam aandeel in de toenmalige Bediendenbond; zelf pa troon geworden deed hij zich kennen als een humaan werkgever, die binnen de toch altijd beperkte economische mogelijkheden van de boekhandel oog had voor de belan gen van zijn medewerkers. Zijn activiteit in de werkgeversorganisatie was zeer veel zijdig en zijn verdiensten vonden erkenning in de aanbieding van het erelidmaatschap van de Nederlandse Boekverkopersbond in 1943. Nadat een jaar nadien de heer P. J. Ve nemans, mede-directeur was geworden, heeft de heer Dijkhoffz, die in Februari 1953 tachtig jaar hoopt te worden, zich langzamerhand teruggetrokken uit de boekhandel om zich te wijden aan zijn oude liefde, de verkoop van grafisch werk en reproducties in zijn kunstzaal. Er bestaat gelegenheid hem op Vrijdag middag 2 Januari geluk te wensen in hotel „Central" aan de Lange Poten. De zandzuiger Ahoy, die bij het' wrak vam de Faustus werkt, en kort geleden het werk voorlopig moest staken, omdat hij niet door de kleilaag kon. komen, is er Za terdag in geslaagd de dikke kleilaag te doorboren/Dit is een. belangrijke gebeur tenis, omdat er uit blijkt, dat de kleilaag te vernielen is en men dus het plan om een deel van de bodem onder de Faustus weg te zuigen en deze daardoor diep te doen wegzakken, kan uitvoeren. Het plan is ongeveer negen diepe geu len rond het wrak te zuigen, waardoor de bedding, waarop de Faustus Ligt, wordt verzwakt. Het zuigen van de geulen alleen is echter niet voldoende. Men verwacht, dat de sterke stremingen de geulen zullen uithollen, waardoor de natuur als het ware het werk zal voltooien, dat de Ahoy heeft aangevangen. Op de zuiger gelooft men, dat deze ver wachting reeds in vervulling gaat. Men meent al sterkere stromingen door de ge baggerde geul. waai' te nemen en er komt ook reeds olie naar boven, wat er op zou wijzen, dat er beweging in het wrak komt. Het hoogste punt onder de Faustus is echter altijd nog drie meter onder laagwater. Dit is bij het middengedeelte van het schip. De Ahoy zal nu ook aan de zeezijde van het wrak gaan zuigen. Op grond van de bepalingen van de Garantiewet Burgerlijk Overheidsperso neel Indonesië verleent het rijk aan be paalde groepen burgerlijke overheidsdiena ren van Indonesië zekere garanties bij het eindigen van het dienstverband met de republiek Indonesië uiterlijk vijf jaren na het tijdstip van de souvereiniteitsover- dracht. Dit houdt in, dat zij die de dienst na 27 December 1954 beëindigen niet meer onder de werking van de Garantiewet vallen. Aangezien zich enkele gevallen voordoen, waarbij ambtenaren zich reeds thans voor de beslissing zien gesteld het dienstverband met de republiek Indonesië al dan niet na 27 December 1954 voort te zetten en deze beslissing bemoeilijkt wordt door de om standigheid, dat bij het eindigen van het dienstverband na deze datum de Garantie wet niet meer van toepassing is, is de re gering voornemens in het wetsontwerp tot herziening van de Garantiewet Burgerlijk Overheidspersoneel Indonesië, dat binnen kort bij de Staten-Generaal aanhanging zal worden gemaakt, te bepalen, dat de over heidsdienaren in de zin van de Garantie wet, die op 27 December 1954 het dienst verband met de republiek Indonesië voort zetten, tenminste de rechten en aanspra ken verkrijgen welke ingevolge de Garan tiewet zouden zijn verkregen bij het ein digen van de dienst op dat tijdstip. In de praktijk komt dit hierop neer, dat een ambtenaar, zolang hij de pensioenge rechtigde leeftijd nog niet heeft bereikt ge durende de tijd, welke hij na 27 December 1954 op gelijke of hogere inkomsten in dienst van de republiek Indonesië door brengt, geen garantie-uitkeringen ontvangt, maar dat het hem vrij blijft staan op elk door hem gewenst tijdstip de dienst te be ëindigen, in welk geval hij voor de duur van de op de datum van dienstbeëindiging nog niet verstreken garantietermijnen in het genot blijft van de garanties, waarop hij van 27 December 1954 af aanspraak kan doen gelden. Een dergelijke regeling wordt ten aanzien van de pensioengarantie voor gesteld. Het pensioen wordt Moor het rijk gega randeerd tot bedragen berekend volgens de op 5 Augustus 1949 bestaande regelin gen. WASHINGTON (United Press) Scheep vaartdeskundigen deelden hier vandaag mede, dat ten gevolge van de buitenlandse concurrentie in het afgelopen jaar 550 Amerikaanse zeeschepen uit de vaart zijn genomen en daardoor 20.000 koopvaardij- officieren en zeelieden zonder werk zijn gekomen. Die deskundigen zeiden verder, dat de vooruitzichten van de Amerikaanse koopvaardij verre van gunstig zijn. Men wees er op, dat in 1952 ongeveer evenveel buitenlandse schepen in de vaart zijn gekomen als er Amerikaanse van de wereldzeeën verdreven zijn door de con currentie. De buitenlandse schepen zijn goedkoper in exploitatie en snoepen daar door Amerikaanse schepen vrachten af. Men hoopt, dat de komende regering maatregelen ter verbetering van de positie van de Amerikaanse koopvaardij zal tref fen. Eisenhower heeft 'n speciale commissie opgedragen de koopvaardij-situatie te be studeren en rapport uit te brengen. De Amerikaanse regering heeft onlangs aan Nederland aanhouding gevraagd van de heer Adonis. Gisteren is door de Ame rikaanse ambassade in Den Haag de for mele uitlevering gevraagd onder overleg ging van de authentieke documenten. Hier in wordt de heer Adonis omkoping ten laste gelegd. Een lid der bemanning van de ijsbreker „Oostenwind" van de Amerikaanse kustwacht, die een wetenschappelijke onderzoekingstocht naar Baffinsland maakt, helpt hier een jonge Eskimo bij de warme maaltijd, welke een groep inboorlingen van het Noordpool gebied aan boord van het schip werd aangeboden. Dank zij de goede samenwerking tussen de Haarlemse kleermakers, die in vier or ganisaties verenigd zijn, zullen op Donder dag 19 en Vrijdag 20 Februari onder de titel „Maatkleding presenteert Lente-show" in het Krelagehuis, waarvan de grote zaal in een „modeburcht" zal worden omgeto verd, vier shows van dames- en heren- maatkleding worden gehouden. In het kleermakersvak is men van me ning, dat de belangstelling voor maatwerk weer toeneemt en dat het daarom een gun stig tijdstip is om het publiek in kennis te stellen met wat er op het ogenblik op het gebied van maatkleding aangeboden wordt. Ongeveer honderdtwintig model len, zowel van de nieuwste Engelse stijl als van de Duitse stijl, zullen paraderen. Tot heden werken de gezamenlijke Haarlemse kleermakersbonden op tech nisch gebied samen. Die bonden zijn de Bond van Kleermakerspatroons in Neder land, de Bond van Maatkledingbedrijven, de R.K. Bond van Kleermakerspatroons „Sint Martinus" en de Vereniging tot-Be vordering van het kleermakersamba'cht. Thans willen de kleermakers ook op éco nomisch gebied samenwerken en daarbij is men op de gedachte gekomen een show voor te bereiden onder het motto „Maat kleding presenteert Lente-show". In de commissie hebben zitting de heren Jac. Lutterman jr., voorzitter, J. K. L. Wagner, secretaris, A. M. Lutterman, C. van Dam me, J. de Graaf, P. Kaay, P. H. J. Kuipers, W. G. Miezérus en W. Kortekaas jr. In een gesprek met de heren J. Lutter- In het crematorium te Velsen is Maan dagmiddag het stoffelijk overschot van de overleden sportredacteur en radio-reporter H. Keizer verast. Vele collega's, sportvrien den en belangstellenden hebben hem de laatste eer bewezen. In de aula voerde als eerste spreker de heer H. M. Planten, di recteur van het Algemeen Handelsblad het woord. Spreker zeide onder meer dat dit plotseling verscheiden een zeer groot ver lies voor het Handelsblad betekent. „De krant had zijn hart", aldus de heer Plan ten „en met alle energie die in hem was, heeft hij gedurende 25 jaren eraan gewerkt. Hij was een vriend in de ware betekenis van het woord en, hoewel het leven voor hem niet gemakkelijk is geweest, is zijn humor in ons bedrijf spreekwoordelijk geworden. Ons blijft nu slechts over hem dank te zeggen voor zijn vriendschap en trouw. Hij was inderdaad een mens met grote actie-radius, die steeds naar zijn ge weten handelde", zo besloot de heer Plan ten. Uit naam van de „Koninklijke Neder landse Biljart Bond" voerde de heer P. Bood het woord. Het landelijk blad „Het Biljart" was vertegenwoordigd door de heer A. W. H. Veraar. Nadat de kist, die met een schat van witte bloemen was bedekt, onder orgelspel was gedaald, zegde een zwager van de overledene de aanwezigen dank voor de betoonde belangstelling. 54. Nadat Joris met dr. Esculapus had afgerekend spoedde hij zich naar de ka mer, waar de drie zieke samenzweerders lagen. Maar toen hij daar aan kwam, wa ren zij niet meer ziek en lagen zij ook niet meer. Zij stonden stevig op hun benen en keken hem met liefdeloze blikken aan. „Ha", zei Joris, „net wat ik dacht. Mijn assistent heeft u reeds de genezende pil gegeven! Ietwat voorbarig, maar het heeft v blijkbaar geen kwaad gedaan". „Nee", gromde Isen Grim, zijn zwaard trekkend, „maar DIT zal jou een hoop kwaad doen, lelijke gifmenger!" „Bah", zei Panda, die minachtend toekeek, „jullie zijn allemaal schurken, stuk voor stuk. Maken jullie maar ruzie, dan ga ik intussen de koning vertellen, hoe jullie hem en de hele hof houding hebben vergiftigd!" Het was dom van Panda om dit te zeggen, want meteen vergaten de drie samenzweerders hun wrok tegen Joris en wierpen zich op hem. „Grijp hein!", hijgde Isen Grim, „hij weet te veel!" Joris, die geen ogenblik zijn kalme hou ding had verloren, nam met een zwier zijn hoed af. „Mijn dank Panda", zei hij, „je hebt mijn vijanden voor me in bond genoten veranderd!" man en W. Kortekaas deelde laatstge noemde ons mee, dat de omzetten van de maatkleding na de bevrijding gedaald wa ren doordat de koopkracht verminderd was. Velen hadden met allerlei maatrege len, o.a. van fiscale aard te maken en wendden zich tot zaken, waar confectie te koop was. In 1951 en 1952 is bij de kleer makers weer een stijging van de omzetten van het maatwerk waar te nemen onder invloed van de stabielere financiële toe stand van ons land. De heer Kortekaas merkte op, dat het daarom thans een ge schikte gelegenheid is de bewoners van Haarlem en omgeving op de hoogte te stellen van de mode. Het publiek zal de indruk krijgen, dat maatkleding niet „stijf" behoeft 'te zijn. Er zullen in totaal vier shows worden gegeven, waarop telkens honderdtwintig modellen te zien zullen zijn. Medewerking verlenen verscheidene Haarlemse firma's die accessoires zullen verzorgen. Vertoond zal worden de ontwikkeling van het col bert van omstreeks 1890 tot heden. Als attracties stelt de commissie zich voor een bruidsstoet en een jachtstoet te geven en een feestelijke bijeenkomst, waarbij natuurlijk aandacht aan de avond kleding besteed wordt. Verder zal getoond worden hoe dames en heren, die zich aan takken van sport als golf en tennis wijden, gekleed gaan. Ook zullen er uniformen van het leger te zien zijn. De grote zaal van het Krelagehuis on dergaat een verandering. De zaal zal de naam krijgen van „modeburcht". Een plankier van vijftig meter zal in hoefijzer- vorm worden opgesteld. De nissen worden gebruikt als étalages en een gedeelte der zaal zal gebruikt worden om het publiek in de pauze een indruk te geven van de bedrijvigheid in een atelier. ADVERTENTIE Elk tabiet Chefarine „4" bevat 4 ge neesmiddelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen al baat brachten. 'n 4U e doet wonderen Knuppels. De Russische autoriteiten heb ben in haar zóne de gummistokken van de Oostenrijkse politie in beslag geno men. Reeds eerder hadden de Russen tegen deze „herbewapening" der Oos tenrijkse politie geprotesteerd. De Oos tenrijkse regering had de zaak naar de geallieerde bezettingsraad verwezen en verklaard, dat sedert de gummistokken waren ingevoerd de politie minder van haar vuurwapenen gebruik had hoeven te maken. Arrestatie. De Franse politie heeft Maan dagavond veertien Tunesiërs gearres teerd in het gebied van Mareth in het uiterste Zuiden van Tunesië. De gear resteerden worden er van beschuldigd handlangers te zijn van gewapende groepen opstandelingen. Kardinaal. De Paus zal mgr. Valëriano Gracias, aartsbisschop van Bombay, tot kardinaal benoemen, in plaats van mgr. Agostini, patriarch van Venetië, die enige dagen geleden is overleden. Mgr. Gracias werd in 1900 in Karachi gebo ren. Hij ontving in 1926 de priesterwij ding. Sinds December 1950 is hij aarts bisschop van Bombay. Mgr. G'-acias is de eerste kardinaal die afkomstig is van het Voorindische continent. Fusie. Meany, de voorzitter van de Ameri kaanse vakbond A.F.L., heeft verklaard, dat hij na de feestdagen te Washington besprekingen met Reuther, de voorzit ter van de vakbond C.I.O., zal voeren over de mogelijkheid van een fusie van beide Amerikaanse vakbonden. Verhuizing. Aan de Britse ambassade in Moskou is medegedeeld, dat zij haar huidige gebouw binnen drie maanden moet ontruimen. Zij heeft de keuze ge kregen uit twee andere gebouwen. En kele maanden geleden hebben de am bassades van de Verenigde Staten en India een soortgelijke aanzegging ge kregen. De Britse ambassade deelde nog mede dat de Russen blijkens hun aan kondiging tot de maatregel genoopt zijn in verband met het stedelijke herbouw plan. Record. De Italiaanse communistische af gevaardigde Enzo Capalozza heeft het klaargespeeld in de Italiaanse Kamer een obstructierede van zeven uur en acht minuten te houden. Zijn lange- afstandsbetoog een record in de Ita liaanse parlementaire geschiedenis vormde een onderdeel van de commu nistische verzetsactie tegen de voorge stelde kies-hervormingswet. Capalozza begon Maandag om 16.30 uur plaatse lijke tijd te praten. Acht minuten na middernacht zakte hij amechtig op zijn stoel neer. Communistische en andere linkse afgevaardigden schoten toe om hem met zijn prestatie te feliciteren. Vis. Professor J. L. B. Smith van de Rho- des-universiteit in Durban (Z. Afrika) is per vliegtuig naar Madagascar ver trokken om de overblijfselen te bestu deren van een vis, die gevangen is ten Noorden van het eiland en waarvan men meent dat het een coelacanth is, een vissoort waarvan men- tot dusver alleen studie heeft kunnen maken uit fossielen tussen de 300 en 500 millioen jaren oud. Men was van mening, dat deze vissoort geheel was uitgestorven, totdat in 1938 in de Zuid-Afrikaanse wateren zulk een vis gevangen werd. Het vlees en de inwendige organen hier van verrotten echter voordat men een studie ervan had kunnen maken. Sedert deze ontdekking in 1938 is een beloning van 100 pond uitgeloofd voor ieder exemplaar van deze vissoort dat gevon den wordt. Leverancier. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat vijf landen in het Midden-Oosten Israel, Syrië, Egypte, Irak en de Liba non desgewenst bepaalde straal vliegtuigen uit Engeland kunnen be trekken. Verheffing. Naar het Joegoslavische pers bureau Tanjoeg meldt, hebben de rege ring van Joegoslavië en Griekenland besloten met ingang van 30 December de wederzijdse legaties tot ambassades te verheffen. De gezanten der beide landen zullen de rang van ambassadeur krijgen. Intrekking. Het Franse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft Maandag avond een bevel tot uitzetting uit Frankrijk van Hamed el Alaoui, een neef van de Sultan van Marokko en leider van de nationalistische Istiglal in Frankrijk, ingetrokken. Na een verhoor van zeven uur door de politie werd El Alaoui vrijgelaten. Men gelooft dat de intrekking van het bevel tot uitzetting te danken is aan de tussenkomst van vele Franse afgevaardigden. VERSCHILLENDE onderzoekers zijn er in de loop der tijden toe gekomen het aantal woorden te tellen dat door grote schrijvers in hun werken werd gebruikt. Hierbij werden o.a. de volgende cijfers gevonden: Milton 11.000, Shakespeare 16.000 en Victor Hugo 20.000. Wanneer, zo redenerde men, een erkend grootmeester in de behandeling van de Engelse taal slechts 16.000 woorden ge bruikt, dan moet de rest van de mensheid het wel met aan zienlijk minder stellen. En zo werden schattingen gemaakt van het aantal woorden dat de verschillende bevolkingsgroe pen ter beschikking hadden om zich tegenover medemensen uit te spreken. De eindconclu- sie was dat een paar honderd woorden voldoende waren om zich in een taal te kunnen uitdrukken. Wanneer dit allemaal juist is, uit hoe veel woorden bestaat dan de woordenschat van een kind? Welnu, enkele jaren gele den heeft een Amerikaanse universiteit een onderzoek daarnaar ingesteld, waarna werd onthuld dat de kennis en de woor denrijkdom van het kind aanzienlijk gro ter is dan volgens bovenstaande redene ring werd aangenomen. De proeven die genomen werden met een groot aantal kinderen die representatief geacht konden worden voor de verschil lende standen, milieu's en geslachten, we zen uit dat een kind van 4 jaar gemiddeld 5600 basiswoorden kent, welk aantal in de volgende jaren oploopt: 9600, 14.700, 21.000, dus met ongeveer 5.000 basiswoor den per jaar, tot op de leeftijd van 10 jaar een woordenschat van 34.300 woorden is verkregen. In de eerste klas van de lagere school kent het gemiddelde kind ongeveer 16.000 basiswoorden en afleidingen. Bovendien beschikken kinderen over een toenemend aantal, afleidingen naar verhouding van hun leeftijd. Over de woordenrijkdom van volwassenen vertelt dit onderzoek dat de gemiddelde student van drie universiteiten een vocabulaire heeft van 61.000 basiswoorden en 96.000 afleidingen! Of deze gegevens ook voor de Nederlander gelden, zou een uitgebreid onderzoek moe ten uitwijzen. We hebben gegronde vermoedens dat een verschil niet ten nadele van onze kinderen zal uitvallen. Le- gertests hebben uitgewezen dat de Ne derlandse recruut een hoger intelligentie quotiënt haalt dan zijn Amerikaansecol lega en de algemene ontwikkeling ligt hier ook altijd nog wel wat hoger. Zodat alleen nog rest de vraag of de Nederlandse taal een gelijkwaardige woordenschat bezit. Het is hier niet de plaats daarop verder in te gaan. In ieder geval kunt u de sug gestie dat u slechts over enkele duizenden woorden zou beschikken, alleen op grond van het feit dat Shakespeare er 16.000 ge bruikte, verontwaardigd van de hand wij zen. Na deze geruststelling weer wat anders Wist u dat de Indianen officieel tot mensen zijn verklaard? Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 2