GTTC behaalde fraaie zege op reserves van Heemstede Friese Kamer van Koophandel uit critiek op onderwijsplannen Huis vol mysterie Clowntje Riek Australië behoudt de Davis cup Haarlemse kamer met 31 andere achter adres aan de minister Het zeventiende schaak- tournooi voor scholieren 4 DE TAFELTENNISCOMPETITIE Schaken Tennis Internationaal studenten sporttournooi Cricket Zuid Afrika won de tweede testmatch tegen Australië Voor de kinderen Volleybal HVS won de Louis Francken-bokaal Sport in 't kort Varkenspest verminderd door marktsluiting Arnhem-Zutphen op 5 Januari electrisch Jaarvergadering van de N.O.V. Toeristensteirfcr en hunkerhaven in TJmuiden Kerkelijk Nieuws Vacantie in Sovjet-Unie 'n TIP VAN BOOTZ Schaken Botwinnik en Taimanov eindigen gelijk Internationaal tournooi voor dames in Beverwijk FEUILLETON» door Jane England DINSDAG 30 DECEMBER 1952 Bij de prognose die er voor de grote strijd in de eerste klasse van de tafeltenniscom- petitie tussen Heemstede 2 en GTTC gemaakt zijn, zullen de meesten wellicht de Heemstede-reserves de beste kansen gegeven hebben. Het is echter geheel anders gelopen. P. Sleper en Th. Blom kwamen in uitstekende conditie achter de tafel en gunden hun tegenstanders geen enkel winstpunt. J. v. Eyk was echter niet tegen zijn tegenstander opgewassen en bracht het dan ook niet tot winst. Het dubbelspel leverde ook nog een zege op voor Heemstede, zodat de uitslag zes-vier werd in het voordeel van GTTC. Een ongetwijfeld fraaie en zeker verdiende zege. Vele oorzaken zouden voor deze verras sende uitslag aan te wijzen zijn, maar de belangrijkste is toch wel deze. De GTTC'ers hadden zich reeds wekenlang op deze ont moeting geprepareerd, zodat zij volkomen geconcentreerd achter de tafel kwamen. De Heemstedenaren hadden zich wellicht een vrij gemakkelijke zege voorgesteld, onge twijfeld als gevolg van het feit dat zij zich bij vele ontmoetingen, op tournooien en dergelijke gelegenheden de sterkere had den getoond. Maar deze roem, als men het zo noemen mag, heeft hun nu toch de zege en daarmede de eerste plaats gekost. P. van Eyk opende tegen Sleper, bracht het na een nederlaag in de eerste game nog tot een beslissende derde, maar was daar beslist de mindere: nul-een. Hazel- hoff leed ook al in drie games tegen Th. Blom een nederlaag, waarna G. Oudt tegen de zwakste van de groen-witten, J. van Eyk, een gemakkelijke zege boekte: een-twee. Th. Blom dwong daarna P. van Eyk voor de tweede maal op de knieën, ook in drie games, waarna Oudt het tegen Sleper op moest nemen. Spanning Oudt. De GTTC'er was uiterst voorzichtig, maar wisselde toch telkens tijdig af met harde en vaak volkomen onverwachte smashes, waarna Oudt meestal het nakij ken had: twee-vijf. De strijd tussen P. en J. van Eyk werd een broederstrijd. In twee games toonde P. zich duidelijk de sterkere. Sleper moest hierna tegen Hazelhoff voor het zesde punt zorgen, waar het aanvankelijk niet naar uitzag. Sleper liep hopeloos naar zijn vorrp te zoeken, won benauwd de eerste games 20-22, was kansloos in de tweede (21-16), maar herstelde zich juist op tijd, en over speelde in de beslissende game Hazelhoff volkomen (12-21). Het dubbelspel leverde tenslotte nog een zwaar bevochten zege voor het Heemstede koppel op. De overige uitslagen: Hei-en 2A: Pro- wano 2Winfried 4 9-1; 4 C: Hotac 3— Johez 2 10-0. Dames 4B: Heemstede 3— Winfried 2 2-8, ProwanoTe Zaanen 2 8-2, Te Zaanen 3—TYBB 3 0-10, GTTC 2—Geel Wit 2 10-0, Togido 3—Doko 9-1. Voorzichtigheid en zenuwen waren hierbij de belangrijkste factoren. Oudt won de eerste game, maar moest daar na tweemaal het hoofd buigen, waar mede de stand een-vier werd. Hierna zag het er aanvankelijk naar uit dat J. van Eyk tegen Hazelhoff alvast voor de halve winst zou zorgen De Heem- stede-speler was aanvankelijk vol komen de kluts kwijt, zodat Van Eyk de eerste game makkelijk won. Gaan deweg kwam Hazelhoff er echter beter in, won de tweede game, en na een uiterst spannende strijd ook de derde: twee-vier. Th. Blom bracht daarna op tactvolle wijze het vijfde winstpunt binnen tegen Evenals dat in zestien voorgaande jaren het geval was, zitten ook dit jaar gedurende drie dagen scholieren uit Haarlem en om geving weer met gefronste hoofden gebogen over het schaakbord waarop zy de stryd leveren om de zo begeerde titel van scho lieren-schaakkampioen. Dit jaar zyn het er minder dan vorige keren, doch de stryd is er niet minder fel om en het enthousiasme niet minder groot. De stryd om de Davis-Cup is beslist. In het dubbelspel van de Challengeround tussen Australië en het team van de Verenigde Staten behaalden de Australiërs Sedgman en McGregor de overwinning in vier sets waar mee de stand in de wedstrijd Australië Ver. Staten op drienul werd gebracht. Met nog twee enkelspelen op het pro gramma heeft Australië zich dus reeds op nieuw in het bezit van de kostbare trophee gesteld. Sedgman en McGregor versloegen Seixas en Trabert met 6—3, 6—4, 1—6, 6—3. Op initiatief van de Foreign Student Ser vice van het Nederlands Comité van World University Service wordt op 6 en 7 Januari 1953 in het AMVJ-gebouw in Amsterdam een internationaal studenten sporttournooi gehouden, met de bedoeling door middel van sportbeoefening de in ons land verblijvende studenten van verschillende nationaliteiten met elkaar in contact te brengen. Het tournooi bestaat uit een landenwed- strijd waaraan zullen deelnemen ploegen van Amerikaanse, Surinaamse, Antilliaanse, In donesische en Nederlandse studenten. Om dat de Nederlanders uiteraard over veel meer sportlieden kunnen beschikken dan de andere groeperingen de Indonesiërs vor men met 1500 studenten de grootste zal de Nederlandse ploeg geheel uit Amster dammers worden geformeerd. Bovendien zullen de Amsterdammers niet op alle num mers met hun sterkste teams uitkomen om het verschil in kracht niet të groot te groot te maken. Het tournooi omvat de volgende sporten: zwemmen, basketball, schaken, dammen, bridgen en tafeltennis. Het tournooi zal door de burgemeester van Amsterdam, mr. A. J. d' Ailly, worden ge opend. Naast het landentournooi wordt een indi vidueel B-tournooi gehouden, waaraan stu denten kunnen deelnemen, die niet in de landenploegen zijn opgenomen. Voor het eerste sedert tweeënveertig jaar en pas voor de tweede maal in de vyftig jaar, dat beide landen elkaar op het cricket- veld bestrijden, heeft Zuid-Afrika een over winning behaald op Australië. De gasten bleven in de tweede testmatch in Melbourne met 82 runs in de meerderheid. Australië, dat in de tweede innings 373 runs nodig had voor een zege, werd voor 290 aan de kant gezet. Hugh Tayfield, de Zuid- Afrikaanse spinbowler had een groot aan deel in het succes van zijn elftal. De eind stand luidde: Zuid-Afrika 227 en 388; Australië 243 en 290. ADVERTENTIE Bontgevoerde W'ndbreakers gespiegeld heeft, waardoor het aanvaard baar leek". „Neill," vroeg Fiona opeens, „wie, ge loof jij, dat die dingen wegneemt?" Hij haalde zijn schouders op. „Het zou tante Chloë zelf kunnen zijn, zoals Philip veronderstelde", zei hij langzaam. „Ze is er gek en gemeen genoeg voor. Maar toch kan ik 't niet helemaal geloven. Ik kreeg onlangs de indruk, dat ze ei-gens bang voor is. Persoonlijk acht ik Mary ook niet uitgesloten. Ze is een zonderling oudje en heeft alle reden om een wrok te koeste ren". „Het zou prettig zijn als deze zaak kon worden opgehelderd", zei Fiona. Neill keek haar aan. „Wees niet dwaas", zei hij. „Wat zou het nut ervan zijn?" Er zijn slechts deze twee mogelijkheden: Tante Chloë zelf of Mary. Misschien ver beeldde ik 't me maar, dat ze ergens bang voor is. Stel, dat het uitkomt, dat Mary of zij zelf de diefstallen pleegt? Waar schijnlijk geeft 't niets dan afschuwelijke consequenties. „Maar als ze 't werkelijk zelf doet, zou ze dan iemand hierheen hebben laten ko men om 't uit te zoeken?" vroeg Fiona onzeker. „Laten we er niet verder over praten", antwoordde Neill scherp. Onlangs had Philip Bagnet het idee geopperd, dat me vrouw Fincham een wrok zou koesteren tegen hem en Fiona en dat ze iets tegen hen in 't schild voerde.... Bagnet had gezegd, dat oude vrouwen, die wraakge voelens koesteren, soms tot afschuwelijke dingen in staat warenWel, noch hij, De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Friesland in Leeuwarden heeft giste ren naar aanleiding van de onderwijs-nota Rutten een adres aan de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen ver zonden, waarin scherpe critiek wordt ge oefend op de onderwijsplannen, die in de genoemde nota zijn weergegeven. Het adres wordt gesteund door 32 andere Ka mers in ons land. Daaronder is ook de K. v. K. voor Haarlem en Omgeving, die in haar vergadering van gisteravond besloot dit adres mede te ondertekenen. „Aan het zo nodige wederzijdse contact tussen het economisch onderwijs en het bedrijfsleven wordt niet de minste aandacht besteed", zo luidt de klacht van de Kamers. „In het verleden", aldus het adres, „is het bedrijfsleven steeds onvoldaan geweest over het weinig officiële contact, dat het met dit onderwijs mocht hebben. Daarom heeft het naar eigen wegen gezocht om dit contact te leggen of te verstevigen, waar door in vele gevallen een goede samenwer king tot stand kan worden gebracht. Hoe wel dus contact veelvuldig voorkomt en steeds nuttig blijkt, is het, wanneer dit contact geen basis vindt in de wettelijke regelingen, niet te verwachten dat het zo algemeen wordt als wenselijk is. Het valt daarom zeer te betreuren dat in de wets ontwerpen niet wordt voortgebouwd op hetgeen terzake reeds officieel was gere geld en officieus in de praclijk was ge- HVS heeft deelgenomen aan een volley- baltournooi van „De Halter" uit Amster dam. Er werd gespeeld in het gebouw van de Amsterdamse Rijtuig Mij. Door over winningen op Tanus, Paragon, Boemerang en Shell speelden de rood-blauwen zich in de finale. Door een 2-1 zege (14-16, 15-11 en 15-10) tegen de andere finalist, US uit Amsterdam, kwam HVS voor een jaar in het bezit van de dertig centimeter hoge Louis Francken-bokaal. ZWEEDSE SKIPLOEG NAAR RUSLAND. De Zweedse Skibond heeft in principe een uitnodiging uit Moskou aanvaai-d voor van 10 tot 14 Januari te houden skiwed strijden tegen Rusland. De Zweedse ploeg zal bestaan uit veertien heren en dames De bond heeft de Russen teven uitgenodigd voor een returnwedstrijd in Zweden. HET TOURNOOI OM DE SPENGLER CUP. In het ijshockeytoui-nooi om de Spengler Cup heeft Preussen Krefeld met 98 (21, 53, 24) gewonnen van de Italiaanse ploeg Diavoli Rossoneri. Preussen bezet daardoor achter de SC Zürich de tweede plaats in groep 2 en komt in de eindronde uit om de derde plaats tegen nummer twee van groep 1, de Young Sprin ters uit Neufchatel. Om de eerste plaats spelen de nummers één van de beide groe pen: FV Füsse en SC Zürich. noch Fiona, hadden iets met deze bespot telijke diefstallen te maken, dus waarom zouden ze er zich druk over maken? Hij wenste diep in zijn hart, dat Constance Fairlie een onaangenaam type was in plaats van een jong en aantrekkelijk meisje. Als ze een onaangenaam type was geweest, zou het heel gemakkelijk geweest zijn haar afwijzend te behandelen. „Ik haat haar", zei Fiona opeens met grote felheid. „Wie?" vroeg Neill. „Tante Chloë. Ik haat haar, haat haar. Ze is een afschuwelijk oud mens, dat ons leven vergalt. Ze is bovendien wreed. Ze moet altijd zo geweest zijn. Ik snap het niet, dat oom Harry indertijd met haar getrouwd is...." „Ze had véél geld", merkte Neill met jeugdig cynisme op. „Ik vraag me af, waar dat geld is ge bleven", zei Fiona. „We leven als armoed zaaiers. Ze heeft Mary en de keukenmeid in geen maanden betaald. Dat weet ik". „Och, ze heeft natuurlijk erg veel be lasting te betalen", antwoordde Neill vaag, ,.en bovendien wordt ze misschien op haar oude dag vrekkig. Dat komt meer voor bij oude mensen". „Ik begrijp niet, waarom jij hier blijft rondhangen", zei Fiona, „het is helemaal geen noodzaak voor jou". „Ik trek me weinig van haar aan", zei Neill langzaam. „Ik ben natuurlijk ook niet op haar gesteld, Fi, en ik ben 't met je eens dat ze afstotend is. Maar aan de andere kant heb ik in zeker zin mede lijden met haar. Het lijkt me vreselijk zó groeid. Uit de inhoud van de beide wets ontwerpen blijkt namelijk, dat de bestaan de regelingen bovendien geheel overboord zijn geworpen en ook van het in de px-actijk gegroeide niets is overgenomen." Bovendien vestigen de Kamers van Koop handel er de aandacht op, dat, daar het wetsontwerp alleen een commissie van toezicht aangeeft voor do openbare scholen, het officiële contact met het bedrijfsleven via deze commissie voor de bijzondere scholen geheel zal vervallen. De Kamers betreuren dit vooral omdat dit contact van eminent belang is vbor het onderwijs zelve. Een regeling daarvoor ware in de wet te verankeren (en derhalve niet bij algemene maatregel van bestuur of reglement) en dient geldend te zijn zo wel voor het openbaar als voor het bijzon der economisch onderwijs. De Kamers van Koophandel prefereren de zelfstandige school voor eenvoudig voortgezet onderwijs boven e.v.o.-afdelin gen aan de scholen voor technisch onder wijs en voor eenvoudige administratieve werkkringen. Met de ontworpen algemene middelbare school met Viërjarige cursus, mits met enigszins ruime doelstelling, kunnen de Kamers van Koophandel zich verenigen; doch ook hier geven zij de voorkeur aan een zelfstandige algemene middelbare school A boven een afdeling A. Niettemin achten de Kamers de splitsing in een A- en een B-afdeling aan de A.M.S. aanvaard baar; de A.M.S. als onderdeel van een Ly ceum of Atheneum wijzen zij echter on voorwaardelijk af. De handelswe'enschappen en de Econo mie dienen volgens de Kamers naast de moderne talen als de kernvakken van de A.M.S.-A en van het eindexamen aan die school te worden beschouwd, waarbij het aanbeveling vèrdient in de eerste klasse twee vreemde talen te doen onderwijzen en in het tweede leerjaar daaraan de derde taal toe te voegen. De vijfjarige handelsavondschool achten de Kamers de belangrijkste vorm van eco nomisch avondonderwijs en zij zijn op grond van de algemene ervaringen in het bedrijfsleven van oordeel, dat'dit school type niet verzwakt, maar juist versterkt dient te worden, waartoe zij enige sugges ties geven. Daar de Kamers verwachten, dat de abituriënten van de A-afdeling van het Atheneum, zo zij niet onmiddellijk in de practijk komen, toch na afloop van hun universitaire studie veelal in het bedrijfs leven een werkkring zullen vinden, hebben zij ook dit schooltype in haar beschouwin gen betrokken door aan te geven op welke wijze een zeker contact met het bedrijfs leven kan worden onderhouden. De zo genaamde marktsluiting, een maat regel die onlangs werd genomen om de varkenspest tegen te gaan, heeft gunstige resultaten gehad. In Augustus was het aantal nieuwe ge vallen van varkenspest in het hele land 557 en in September eveneens 557. Met in gang van 17 September werd het markt- verbod afgekondigd. In October waren er 264 gevallen, in November 114, in de eerste week van De cember 26, in de tweede week 15 gevallen en in de derde week eveneens 15 gevallen. Voor een deel van het land kan zeer spoedig opheffing van de verscherpte maatregel van het marktverbod worden tegemoet gezien en wel voor de provincie Overijsel en de Achterhoek. Waarschijnlijk zal het mogelijk zijn binnen niet te lange tijd het vrije gebied te vergroten. Op Maandag 5 Januari zullen tussen Arnhem en Zutphen electrische treinen gaan rijden. Op die dag zal op het baanvak Nijmegen-Zwolle een. gewijzigde dienst regeling worden ingevoerd. Dit houdt in dat de treinen Nijmegen-Zwolle alle door electrische locomotieven zullen worden ge trokken tussen Nijmegen en Zutphen. De Diesel-clectrische tweeuurdienst Nijmegen- Zutph en-Hengelo blijft gehandhaafd. Tus sen Arnhem en Zutphen wordt een volle dige uurdienst met stoptreinen ingevoerd. De streek tussen Arnhem en Zutphen zal op 5 Januari een aanzienlijk betere spoor- wegbefliening krijgen. Het aantal stop treinen, dat thans in beide lichtingen 9 per werkdag bedraagt, wordt verhoogd tot 24 stoptreinen Arnhem-Zutphen en 25 in tegengestelde richting. In Mei 1953, als ook de electrificatie van het baanvak Zutphen-Zwolle klaar zal zijn, wordt het gehele nieuw geëlectrificeerde baanvak Arnhem-Zwolle officieel in ge- bruik genomen met een feestelijke ope- ningsrit. door iedereen verafschuwd te worden. Ik geloof, dat er nog nooit iemand echt van haar heeft gehouden.... Bovendien heb ik weinig met haar te maken, ik werk op de boerderij met Philip, ik houd van het werk daar. Verder heb ik het gevoel, dat ze op mij gesteld is op haar eigen zonder linge manier.i „Ik wou dat je minder nobel deed", zei Fiona ontstemd. „Het is eenvoudig abnor maal medelijden met zo iemand te heb ben. Een dergelijke nobele houding is onnatuurlijk". „Maar zij hindert me niet in 't minst", zei Neill. „Ik sluit me voor haar onaan genaamheden. O.... daar heb je Philip. Hij schijnt zich ergens boos over gemaakt te hebben Bagnet kwam met grote passen op hen toelopen. Uit zijn hele houding sprak diepe verontwaardiging. „Hallo", zei Neill, „wat is er aan de hand?" ,,'t Is die ellendige Phipps", antwoordde Bagnet. „Hij kwam hier met een briefje van mevrouw Fincham, dat hij 24 eieren moest hebben. Die afschuwelijke klap loper. „Heb je ze hem gegeven?" vroeg Neill. „Wis en waarachtig niet", snoof Philip. ,.Ik heb hem gezegd, dat ik alles naar de veiling had gestuurd". Hij keek Fiona aan en vroeg met een spottend lachje: „En wat vind je van juf- t'i-ouw Fairlie?" Fiona trok een lelijk gezicht. „Ze komt hier spionneren", antwoordde ze kortaf. Bagnet lachte nu luidkeels. „Ik begrijp In het Kurhaus te Scheveningen is de zevende algemene vergadering van de Nederlandse Onderwijzersvereniging ge houden. In zijn openingsrede bracht de heer Jac. Lootsma hulde aan de afgetreden minister van Ondei'wijs prof. di\ F. J. Th. Rutten, die hij een op vele punten deskundig mi nister noemde en een man van een brede visie. Hij hoopte dat minister mr. J- M. L. Th. Cals de voetsporen van zijn vooi-gangcr zou drukken en dat inen vruchtbaar met mr. Cals zou mogen samenwerken. Voorts memoi-eerde hij dat de N.O.V. menigmaal de hulp van de ambtenaren rechter had ingei'oepen als onderwijzers door gemeentebesturen werd aangezegd het te veel betaalde salaris terug te stor ten. Naar zijn mening diende het gemeente bestuur de verantwoordelijkheid te dra gen voor het bepalen van de salarissen en de onderwijzers dan later niet lastig te vallen a's er fouten war.en gemaakt. Hij noemde het immoreel wanneer gemeente besturen, als de onderwijzer in het gelijk was gesteld, toch nog trachten morele pres sie uit te oefenen om dit bedrag terug te krijgen. De heer Lootsma zei voorts, dat de open bare school in Nederland groeit en bloeit, ondanks vei'zet in sommige kringen. Als belangrijke aangelegenheden waarmee het hoofdbestuur 'zich in het komende iaar ver der bezig zal houden noemde hij de gc- meenteclassificatie, de herziening van de pensioenwet en de stichting van een huis voor gepensmnneerden te Oosterbeek. De N.O.V. telt thans meer dan 15000 leden en heeft een groei van 1000 leden per iaar. Tenslotte spx*ak hij de hoop uit dat be kwame onderwijskrachten, die in hun jon ge ieren niet allerlei by-acten hadden ge haald. in de toekomst toch het zelfde sala ris zouden krijgen als zij die dit wel had den gedaan, temeer daar deze bij-acten vaak volkomen overbodig voor het prac- tische onderwijs waren. In antwoord op vragen van Provinciale Staten van Noordholland hebben Gedepu- teerde Staten geantwoord, dat voor de eventuele aanleg van een bunkex-haven en een toex-istensteiger te IJmuiden plaats is op terreinen, die bij het rijk in eigendom en beheer zijn. Bepaalde ruimtelijke vraag- stxxkken, die de provincie zou kunnen hel- nen oplossen, zijn daaraan niet verbonden. Pe aanleg van een bunkerhaven en een toe ristensteiger vormt evenmin een specifiek provinciaal belang. Naar de mening van Gedeputeerde Staten raakt de hier gestelde vraag kwesties, die in de eerste plaats het rijk, alsmede de betreffende gemeente aan gaan. ADVERTENTIE Ned. Hërv. Kerk Beroepen te Etten en Leur (toez.) W. L. Heijmans te Oudelande; te Midsland-Ter- schelling (toez.) F. A. Westhoff te Metsla- wier; te Holten (vac. Jac. de Vries) J. H. Israel te Oosterwijtwerd. Aangenomen naar Hendrik Ido Ambacht C. A. Helms te Tange-Alteveer. Bedaxxkt voor Garderen R. W. Steur te Ouddorp. Benoemd tot hulppi'ediker te Oldemarkt-Paaslo A. K. Telgenhof, thans voorganger der evange lisatie te Sleen. Toegelaten tot de evan gelie-bediening F. N. J. Ouwehand, can- didaat te Leiden. Vrije Herv. gemeenten Beroepen te IJsselmuiden T. Wakker, pred. bij de Oud Geref. gemeente te Aal burg. Geref. kerken Aangenomen naar Tijnje C. de Kruyk, cand. te Sprang-Cappelle, die bedankte voor Ouddorp, Woubrugge en voor Wie rum. Bedankt voor Monster M. Feitsma te Amstelveen; voor Woudsend P. Uidaxrx te De Glind (U.). Chr. Geref. kerken Beroepen te Doesbux'g J. M. Visser te Enschedé, die bedankte voor Kampen. Ger. kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Delft J. F. de Weger te Sappemeer. (Reuter). Volgens het Sovjet-blad ..Komsomol ska ja Prawda" zullen school kinderen in het district Moskou tijdens de wintervacantie van twee weken vergade ringen, Nieuwsjaax-sfeesten, film- en to neelvoorstellingen en wedstrijden bijwonen. Zoals elk jaar zullen de leerlingen kbn- nis maken met de helden uit de laatste oorlog, „helden va.n de socialistische ar beid", Stalinprijswinnaars, bekende ge leerden, schrijvers, toneelspelers, en „Sta- chanof-arbeiders", aldus het blad. niet goed, waarom we ons eigenlijk alle maal zo druk maken over haar komst hier", merkte hij op. „Het geeft de indruk alsof weUets te verbergen hebben...." „Ik geroof, dat het de natuurlijke reac tie van normale eerlijke mensen is op het werk, dat een spion of een agent-provo cateur doet", antwoordde Neill. „Ik krijg er altijd een onprettige smaak van in mijn mond. De politie is iets geheel anders. Dat zijn beroepsmensen en ze werken volgens bepaalde x-egels". „Neill vindt haar aardig", zei Fiona op eens. „Wat denk jij van haar. Pip?" „Ik moet zeggen, dat ze er allex-char- mantst uitziet", antwoordde Bagnet. „Maar een jonge vrouw, die opdrach ten voor Parkinson uitvoert, kan onmo gelijk genade in mijn ogen vinden". „Zullen we naar de koeien gaan, het wordt hoog tijd voor het melken", zei Neill, terwijl hij langzaam in de richting van de wei begon te wandelen. Constance was intussen naar het huis teruggelopen en vond de voordeur, die op de hal uitkwam, open. Na de heerlijke voorjaarslucht buiten, deed de sfeer in het huis onaangenaam en benauwd aan. De deur naar mevrouw Finchams kamer stond op een kier en ze hoorde de oude vrouw op heftige toon tegen iemand oreren. „Nee. nee, m'n beste Peter, ik kan Bagnet on- mogélijk dwingen jou eiei-en te geven. Dal is uitgesloten, volkomen uitgesloten". (Wordt vervolgd). ADVERTENTIE De tijden waar zijn zij gebleven? Een jaar weer voorbij van ons leven Bedenk het dus wel: Het leven gaai snel, Laat Bootz' Tip er waarde aan geven! Inz. Heer J. H. V., Amsterdam orotv. 1 fl. Tip en 1 fl. Bootz' Apricot Brandy. Om kampioenschap van Rusland In het tournooi om het schaakkampioen schap van Rusland zijn Taimanov en Bot winnik met een gelijk aantal punten ge ëindigd. In overeenstemming met de regle menten zullen zij derhalve een beslissings wedstrijd om de titel moeten spelen. Taimanov, die lange tijd leider is geweest in het klassement, verloor zijn hangpartij uit de negentiende ronde tegen Gelle'r zodat Botwinnik gelijk met Taimanov kon komen indien hij er in slaagde Suetin te kloppen. Deze partij was afgebroken met Botwinnik positioneel in het voordeel. Alhoewel de jeugdige Suetin zich met hardnekkigheid verdedigde wist de titelhouder hem tenslot te te dwingen de vlag te strijken. Deze partij telde 78 zetten en duurde rneer dan 9 uur Geiler werd dei-de met 12 pnt. Tijdens het internationaal hoogovenschaak- tournooi, dat van zes tot en met achttien Januari aanstaande in Beverwijk worden ge houden. zal ook en wel van 12 tot en met 18 Januari een internationale achtkamp voor dames worden gehouden. Hierin komen onder meer de volgende schaakmeesters uit: mevr. R. Bruce (Gr. Br.), Eileen Tranmer (Gr. Br.), May Karff (V. S.), Verica Javanovic (kampioene van Joegoslavië), mej. L. Bacic (Joegoslavië) en onze landgenoten mevr. Fenny Heems kerk en mevr. C. RoodzantGlimmerveen. Voor de internationale hoofdgroep, die van tien tot en met achttien Januari een tienkamp zal spelen kwamen reeds inschrij vingen binnen van grootmeester F. Samisch (Did.) en Geza Füster (Hongarije). Dit tournooi, door en voor scholieren ge organiseerd, mag zich telkenjare in de be langstelling verheugen, zowel van de over heid als van tal van officials. Zo werd de opening verricht door burgemeester P. O. F. M. Cremers, die in de schaaksport goede kwaliteiten zag van groot belang voor de opgroeiende mens. De Noordhollandse Schaak Bond was vertegenwoordigd door de heer J. Lankamp, terwijl de wedstrijdleider van de K.N.S.B., de heer C. ThürkoW, wel iswaar ambtshalve aanwezig was voor de leiding van de wedstrijden om het jeugd kampioenschap van de N.H.S.B. als selectie- wedstrijd voor de kamp om het jeugdkam pioenschap van Nedei'land, doch natuur lijk ook belangstelling toonde voor het scholieren-schaaktournooi. De 40 deelnemers aan het tournooi zijn verdeeld over het Hoofdtournooi en het Bij- tournooi. In het Hoofdtournooi wordt ge streden om de kampioenstitel, terwijl in het Bijtournooi de strijd om groepsprijzen gaat. In het Hoofdtournooi wordt aanvankelijk gespeeld volgens afvalsysteem. Na 3 ronden is het aantal deelnemei's dan teruggebx-achi tot 4. die de finalegroep vormen. In een enkele ronde valt hierin de beslissing. Favoriet is de titelhouder van vorig jaar, R. Faase, die zeker aan de kampioenswed strijden van de N.H.B.S. zou hebben deel genomen, ware het niet dat hij de leeftijds limiet voor deelname aan dit tournooi reeds heeft overschx-eden. Uitslagen De uitslagen van de le en 2e ronde luiden: yr Hoofdtournooi, le ronde: T. v. NamenV. Pollé 1—0; P. v. d. Harst—H. Kleser 1—0; R. Faase—H. Douwes 1—0: E. BonselJ. C. Mook 10; T. RippenA. de Muinck Keizer 1—0: F,. Cashoek—J. Koers 0—1 (na gong- wedstrijd); L. v. d. WeeleC. Mestral 1—0: P. EngelenbergE. Philips 01 (na gong- wedstrijd); R. BalotJ. de Munck 01; G. de Zeeuw—G. v. Langelaar 1—0; H. Behrendt H. Berkhout 10. 2e ronde: E. BonselR. Faase 01; J. de MunckG. de Zeeuw 10; T v. Namen P. v. d. Harst 1—0; A. de Klerk—T. Rippen 1—0; J. Koers—L. v. d. Weele 0—1; IC. Steyn E. Philips 10; K. de KluisH. Behrendt 1—0; D. Porringa—mej. M. Romein 1—0. le verliezersronde B; le ronde: G. v. Lan gelaar—R. Ballot 0—1; H. Douwes—V. Pollé *4—'L le verliezersronde C; le ronde: A. de Muinck KeizerH. Klesser 01; P. Enge lenberg—E. Cashoek 0—1. Bijtournooi, le ronde. Groep A: A. Bruits- man—S. Brongersma 1—0; K. v. Esch—R. Boerhorst 01. Groep B: K. SnookH. Hiet- berink 01; R. ScheefhalsM. de Weerd 10. Groep C: J. KoeneH. v. d. Glind 01; D. de LaatG. Schouten 0 2e ronde. Groep A: H. BruitsmanC. Rip pen 10; K. v. EschS. Brongersma 01. Groep B: K. Spook—L. Brakel 1—0; R. ScheefhalsH. Hiertberink 10. Groep C: J. KoeneH. Hogendijk 10; D. de Laat H. v. d. Glind 0—1. Toen ze de ruïne goed hadden bekeken, ging de tocht weer verder. Hel land werd steeds hoger; de heuvels werden hier bijna bergen. Als de bus zo'n steile weg naar boven op moest, kon hij maar langzaam rijden. Soms reden ze over een oxide brug van ruwe stenen over een dal van de ene heuvel naar de andere. Jongens, wat was het hier mooi! Later kwamen ze bij een heel hoge heuvel; hier stopte oom Tripje. „Kom, jongens", zei hij. „We zullen eens boven op die berg gaan daar heb je 'n prachtig uitzicht over het land.!" Er was alleen maar een smal pad naar boven, dat heel steil luas; er stond een houten leuning langs en er waren treden gemaakt van paaltjes en boomstammetjes, net als een trap. Daarlangs klommen ze achter elkaar naar boven. „Oei!", zeiden de jongens, als ze nu en dan naar beneden keken over de leuning. „V/at diep, zeg!" Het was maar goed, dat er een leuning was gemaakt, anders zouden ze misschien wel duizelig geworden zijn van die hoogte en dat smalle pad. Het was een hele klim! Een hele tijd moesten ze langs de treden klauteren, en nog waren ze niet boven. „Is dat nou een echte berg. oom Tripje?", vroeg Bunkie. „Eigenlijk niet", zei oom Tripje. „Het is nog een heuvel, maar het is wel hoog, hè?" 9) Bovendien had de fantastisch goede hono rering ook een rol gespeeld. Sara had ge lijk. Als een baan overbetaald werd, was er iets niet helemaal in orde.... Ze bleef opeens stilstaan. Ze kon het op dit moment niet verdragen ook nog Bagnet onder ogen te moeten komen en te mer ken, dat ook hij haar als een soort spionne zag en verachtte. Ze wilde teruggaan en op haar kamer onmiddellijk een brief aan David schrijven. Als ze niet van dit drie maandelijks contract af kon komen, zou ze haar werk hier vol moeten houden, en dat zou betekenen, dat ze met niemand goede vrienden zou kunnen zijn.... Ze zag dat Neill haar vragend aankeek. „Ik bedenk me opeens, dat ik nog een belangrijke brief moet schrijven, die abso luut zo gauw mogelijk weg moet", legde ze uit. „Ik kan het niet uitstellen en moet daarom onmiddellijk naar mijn kamer terug". „Zoals u wilt", antwoordde Neill. Fiona glimlachte op een geheimzinnige manier en trok met de punt van haar schoen een patroon in het zand van de weg. „We zien elkaar zeker aan het avond eten", zei Constance. „Fiona zal er waarscnijnlijk alleen zijn, ik blijf, denk ik, bij Bagnet eten", ant woordde Neill. Er is een koe, die moet kalven, en de knecht is ziek". Constance fronste. Als Neill Fincham werkelijk iemand was, die een koe kon helpen kalven, hoe kwam dan dat ver haaltje in de wereld, dat hij een weke slappeling met litteraire aspiraties was? Misschien speelde hij een rol. Maar Bag net was er zeker niet de man naar om zo'n comedie niet te doorzien. De manier, waar op hij over Neill had gesproken, getuigde van warme sympathie. Niets van wat David Parkinson haar verteld had, bleek te kloppen. Niéts. „Wel, tot ziens", zei ze luchtig en begon in de richting van het huis terug te wan delen. „Ik heb haar gezegd wat we denken van mensen, die hier komen spionneren", zei Fiona tot Neill, toen ze samen voortliepen. „Ik geloof niet, dat je haar als een soort spionne moet zien", antwoordde hij. „Ik weet nog niet precies wat ik van haar den ken moet. We zullen Philip eens vragen, wat hij van haar vindt". „Heeft ze je al ingepalmd met haar charmes?" Fiona's stem klonk vinnig. „Schei uit, Fi," antwoordde hij lachend „Ze is helemaal niet mijn type! Ik houd niet van onafhankelijke vrouwen-met-een baan. Het is me alleen een raadsel, waax- om ze dit soort baan aangenomen heeft. Ik. denk dat Parkinson haar allerlei voor-

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 6