De opvolger van de „Batavia" zoals hij straks wordt gebouwd Niet iedereen is vanavond thuis in IJmuiden ANBZ onderschrijft ten volle het „niet varen" voor de trawlloggers J. Meyer en Zoon 10% KORTING Visserij - varia Huis vol mysterie Geen accoord ■Clowntje Kiek In textiel spotkoopjes Nieuwe vormen in IJmuidens visserij Castricum Cabaret in Thalia bracht ontspanning voor vissers SSH koos Van Wijnen tot voorzitter Niet varen het parool KOOPJES VOOR DE A.S. EN JONGE MOEDER OP ALLE TEXTIEL Crematie generaal H. G. Winkelman Voor de kinderen Aardbeien drukte de cijfers Laatste groente- en export- veiling van dit jaar FEUILLETON door Jane England WOENSDAG 31 DECEMBER 1952 Voor zover reeds van een dreigend con flict in de trawllogger-visserij gesproken kan worden, was hiervan Dinsdagavond in het Thalia Theater in ieder geval nog slechts weinig te bespeuren. Integendeel, de leden van de Algemene Nederlandse Bond van Zeelieden, die hier in een jaar lijkse feestvergadering bijeen waren geko men, hadden de zorgen resoluut aan boord achtergelaten, om zich voor enige uren te kunnen overgeven aan het vrolijke amuse ment, dat dcor het Residentie-Cabaret „Mozaïk" met gulle hand werd uitge strooid. Zo op het oog bestaat dit ensemble ge heel uit amateurs, zij het dan ook, dat velen van hen op dit. terrein zeer behoor lijke vorderingen hebben gemaakt. Uiter aard was niet elk onderdeel van dit pro gramma tegen een critische beschouwing opgewassen; zo was bij voorbeeld de ac cordeonist al bijzonder matig, de tekst van de conférencier kon dikwijls nauwelijks de moeite van het debiteren lonen en ook de schetsjes waren nog al zouteloos en zonder de noodzakelijke pointe. Maar, hier konden toch ook weer enige geslaagde nummers tegenover worden gesteld. Het liedje van de drie kostschoolmeisjes was zelfs bijzon der fris en werd cok vlot over het voetlicht gebracht. In „De Dubbelganger" hoewel niet geheel nieuw bewees Kap Klinken berg volkomen in staat te zijn de hiervoor vereiste kolder op te brengen en het be lettende ongetwijfeld een verzwakking, dat hij, pas van een ernstige ziekte hersteld, nog niet op volle toeren in dit programma kon meedraaien. De middelen van zijn remplagant waren te miniem, om hem vol waardig als conférencier te kunnen ver vangen. Bijzonder geestdriftig werd het publiek ten opzichte van enige muzikale nummers gestemd. Zoals voor de drie mondharmoni ca-virtuozen, die uit hun bescheiden in strumenten een onverwachte reeks van ADVERTENTIE MAATKLEERMAKERS MODES Kcnncmerlaan 36 - Tel. 4453 IJmuiden p. f. Op de valreep van het oude jaar hield de gymnastiekvereniging SSH Dinsdag avond in het Statenhuis haar jaarvergade ring, die nu eens niet te klagen had over gebrek aan belangstelling. Nadat de leider, de heer H. van Wijnen, de leden had begroet, las hij een schrijven voor van de heer J. Broeksma, die als „contactman" van het bestuur van „Ken- nemerstaten" voor SSH fungeert. Hierin werd gesproken over enkele moeilijkheden in de boezem van de vereniging die leid den tot het uittreden van een tweetal be stuursleden. Het jaarverslag van mevrouw Wagenaar gaf een terugblik op de geslaagde zaaluit voering, de sportwedstrijden voor de jeugd, de athletiekkampioenschappen, de twee kamp met Hercules Hebe en de onderlinge wedstrijden. Het ledental van SSH steeg tot 360. Ten einde het werk bij de jeugdige gym nasten te verlichten namen een vijftal jon gere SSH-leden zitting in de adspiranten- commissie. Voorts volgde een bespreking over de oefentijden. Wegens het uittreden van de heer K. Monaié, voorzitter en mejuffrouw J. de Vries, heeft men zich ernstig beraden over de voorziening in deze vacatures. Besloten werd te proberen van buiten de vereniging een gegadigde te bewegen een voorzittersbenoeming te aanvaarden, maar ten einde uit de huidige impasse te geraken benoemde de vergadering de heer Van Wijnen tot waarnemend voorzitter. In de andere vacature werd nog niet voorzien. Het programma voor 1953, dat weer veel omvattend is, wordt geopend met de zaal uitvoering na Pasen. Verder wordt deel genomen aan verschillende jeugd-sport- wedstrijden van Kennemer Staten en con tactbijeenkomsten. Geprobeerd zal worden voorbereidingen te treffen voor de KNGV- vaardigheidsproeven. Ten slotte staan de lustrumviering van de tweekamp SSH-Hercules Hebe in Vel- sen-Noord en de jaarlijkse onderlinge wed strijden op het programma. Cellulose voor Van Gelder Dinsdagmc rgen is voor de papierfabriek Van Gelder Zonen aangekomen het Finse s.s. „Corona", dat van de Finse haven Zxpila een lading van 2000 ton cellulose aanvoerde, bestemd voor zusterfabrieken. meeslepende rhythmische klanken wisten te ontlokken. De twee jongemannen met een guitaar maakten eveneens volledig aanspraak op een eervolle vermelding. Zij wisten hun nummer uitstekend te „verko pen" en wat het voornaamste is, de ver schillende liedjes werden met welluidende stemmen in een aangenaam klinkende har monie voorgedragen en zij waren werke lijk geestig, origineel en vlot. Een niet min der geslaagd onderdeel werd gevormd door een levendige cowboy-show, waarbij vrij wel alle muzikale mogelijkheden van eit ensemble in het vuur waren gebracht. Het genre is overbekend; simpele liedjes over Texas, de prairie en een girl, maar ook hier viel het telkens wisselende tableau te bewonderen, waarbij enige humoristische intermezzo's het gewenste komische aspect opleverden. Een programma dat als geheel ongetwijfeld geslaagd mag worden ge noemd en de volle zaal meermalen tot een luide bijval wist te bewegen. Hoewel de heer J. Koning, als voorzitter van de A.N.Z.B. deze vergadering het ka rakter van een feestavond niet wilde ont nemen, hij was van oordeel dat de zee lieden juist in deze dagen recht hebben op enige ontspanning kon hij bij de aan vang der voorstelling toch niet laten de huidige situatie onbesproken te laten, voor al nu hier een grote kern van vissers aan wezig was. Tijdens een Zaterdag gehouden conferentie met zeelieden was de huidige gang van zaken onder het cog gezien, het geen de conclusie heeft opgeleverd, dat zij niet meer terug willen naar de oude vak verenigingen zei hij. „Deze vissers wensen thans zelf te denken en te handelen en willen de situatie nu door hun eigen bril bezien". Voorts sprak de heer Koning er zijn afkeuring over uit, dat de I.Tmuider vissers nog steeds niet op contrac. varen en de reders weigeren de oude voorwaar den te doen gelden. Hij betreurde het ver der, dat ondanks het parool „niet varen" een Scheveninger logger toch zee gekozen had. he+geen van bitter weinig begrio voor de toestand getuigt naar hij meende. Er blijft dagelijks onder de vissers eon nauw contact bestaan, zodat spreker tenslotte voor 5 Januari een grote vergadering voor vissers en zeelieden kon aankondigen, waar zij zelf over de te vnlfen gedraeslijn kun nen beslissen, omdat zii niet tot een defen sief. maar een offensief zullen overgaan. Na dit korte prona^andistische woord kon het bovenomschreven cabaretpro gramma een aanvang nemen. Op de gisteren gehouden conferentie van het College van Rijksbemiddelaars met vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers in het visserijbedrijf is geen overeenstemming bereikt inzake de voor gestelde wijzigingen in de bestaande col lectieve arbeidsovereenkomst, die per 1 Januari afloopt. Vooral op het punt van het garantieloon kon men niet tot overeenstemming komen, zo deelde men ons van de zijde van de redersvereniging voor de Nederlandse Ha ringvisserij mede. Men zal zich vermoedelijk thans eerst in eigen kring beraden, alvorens opnieuw po gingen zullen worden gedaan, alsnog tot overeenstemming te geraken. ADVERTENTIE Ledlkantje met sluier29.95 Pracht wiegje 29.95 Box met bodem en verhoging 22.95 Kinderwagens ƒ69.75, ƒ89.75, 99.75 Tevens gedurende de Opruiming VOOR DE BABy Grote Houtstraat 116 Anegang 46 Dinsdag hebben in alle eenvoud en stilte een klein aantal vrienden en belang stellenden het stoffelijk overschot van de oud-opperbevelhebber van land- en zee macht generaal H. G. Winkelman naar het crematorium te Velsen uitgeleide gedaan. Daarbij waren ondermeer aanwezig admi raal Helffrich cn de generaals Th. Mathot én J. D. Schepers. Nadat de met bloemen bedekte kist met aan de voet de krans van witte chrysanten van Koningin Juliana en Prins Bernhard geplaatst op de driekleur, was opgebaard, betrad de dochter van de overledene het podium. Zij sprak enige woorden van af scheid, waarbij zij haar vader tekende als de mens in wiens hart een grote liefde voor het vaderland leefde, de man die stond als een rots en die de verantwoor delijkheid heeft gedragen voor een heel volk. Daarna daalde onder orgelspel van het Wilhelmus de kist, waarna de dochter dank zegde voor de betoonde belangstel ling. MARKTBERICHT BEVERWIJK 30 Dec.: Andijvie 75, waspeen 16—17, bos- peen 32, spruiten 6184, prei 2933, boeren kool 2932, rode kool 7—10, groene kool 6—11, uien 1820, breekpeen 812. VISSERIJ ARCHIEF ARIE VAN DER VEER tuig op stapel worden gezet. Dit wordt een klein model motortrawler volgens ontwerp van de werf, waarvan een silhouet hierbij afgedrukt is. Fraai van lijn en mo dern van bouw en inrichting doet straks een nieuw type zijn intrede. Zoals bij vele Duitse schepen het geval is zal dit nieuwe schip, zoals wij al eerder vertellen konden, slechts over stuurboord kunnen vissen. Het gangboord aan bakboordzijde zal worden dichtgebouwd, welke ruimte plaats biedt werden verlengd en gemoderniseerd. Enige 'l aan twee hutten, een ruime messroom voor In het jaar 1953 zullen er in IJmuiden enkele nieuwe schepen verschijnen. Bureau Wijsmuller hoopt de op een Groningse werf in aanbouw zijnde sleepboot „Cy cloop" in dienst te stellen en wat de visse rij betreft zijn er ook enkele opdrachten geplaatst. Bij de N.V. Scheepsbouwwerf De Dageraad, v/h Wed. J. Boot te Woubrugge kwamen sinds 1948 gereed zes motorlog- gers, één motortrawler en vier kotters, buiten de vele vissersvaartuigen die er weken geleden werd de eerste door deze werf gebouwde coaster opgeleverd, „Pio nier" genaamd, terwijl de „Confiance", een zusterschip van de „Pionier" over énkele weken gereed komt. In aanbouw is een kotter voor rekening van de heer M. Kuijt te Katwijk aan Zee. Dit vaartuig is identiek aan de Wiron I IJM 210 en Wiron V IJM 208 en de pas in de vaart gebrachte Sterna IJM 99. Daarna zal het. voor rekening van de heer D. J. Gouda te IJmuiden te bouwen vissersvaar- c Eindelijk hadden ze de tocht volbracht. Ze stonden nu boven op de heuvel. Van hier uil hadden ze een praqhtig gezicht op het land in de rondte. Er was hier ook een leuning gemaakt, dus ze konden zonder gevaar aan alle kanten naar beneden kijken. „Wat mooi!", juichten de jongens. „Wal kun je hier ver zien!", zei Bunkie. „Kijk eens. daarginds zie je allemaal dorpjes met torens. Daar zijn we straks langs gekomen mét de bus!" „Wat lijken die huisjes nou klein!", vond Rick. „Dat komt natuurlijk, omdat het zo ver weg is en ze zoveel lager dan wij slaan!" Ze konden er niet genoeg van krijgen. Nu eens stonden ze hier, dan weer aan de andere kant. En overal was het even mooi. De zon scheen vrolijk op de heuvels en bossen en op de huisjes van de dorpen, die daar in de verte lagen tussen het groen. „We zijn nou net echte bergbeklimmers!"vond Rick. „Ja.pas maar op, dat je niet in de afgrond valt!", waarschuwde Oepoetie lachend. Nou, dat gebeurde niet, want ze zorgden wel, dat ze achter het hek bleven. Maar. er gebeurde wel iets anders! Er kioam opeens een rukwindje, en floep!daar woei Rick.'s muts van zijn hoofd! riep Rick verschrikt. Hij greep naar zijn muls, maar te laatdie vloog met een grote boog de heuvel af de gehele bemanning, douchecel en koel cel. De kombuis is in dezelfde ruimte als de messroom. zodat de maaltijden meteen van het fornuis op tafel komen. De hut van de schipper is gelegen achter de stuurhut en is tevens radiohut. Het achterlogies biedt plaats aan 8 man. De hoofdafmetingen luiden als volgt: lengte over alles 33,75 m., lengte tussen de loodlijnen 29.65 m„ breedte 7.00 m. en holte 3,80 m. De voortstuwing zal geschie den door een 6 cyl. Bronsmotor van 500 pk. Jaaromzet De Coöperatcve Tuinders Vereniging „Kennemerland" heeft over 1952 aan groen ten en aardbeien geveild voor 2.917.092 tegen 2.998.252.0! in 1951: cr was dit jaar dus een mindere omzet van f 81.160.01. De aardbeien zijn hier de hoofdschuldige van. Deze brachten ƒ327.918 minder op dan in 1952, ondanks het feit dat de groenten- omzet dit je ar de twee millioen over schreed, kon dit nroduct de grote achter stand der aardbeien niet inlopen. Wel re duceerden de groenten de achterstand tot ruim tachtigduizend gulden. De gedétailleerde cijfers zijn: Omzet 1952 1951 Aardbeien 915.508.76 1.243.426.76 Groenten 2.001.583,24 1.754.825,25 Totaal 2.917.092,00 2.998.252,01 Vergelijking 1952 met 1951: Aardbeien: minder 327.918,00 Groenten: méér 246.757,99 In 1952 minder81.160,01 De B. E. T. veiling verstrekte over 1952 geen omzet-cijfers. Omzet der Bloemenveiling De bloemenveiling „Het Centrum" had in 1952 een totaal omzet van 723.371,39 tegen 729.353,39 in 1951. Hier heeft men voor 5982 minder ge veild dan in 1951; de mindere aanvoer van bloemen in de herfstmaanden, vooral van chrysanten, is hier een der hoofdschuldi gen van. cccccoccxxxx WE kunnen niet allemaal thuis zijn vanavond. Wat wij „onze be schaving" noemen is zo gecompliceerd geworden, dat er bepaalde posten be zet móeten blijven. Achter de bier kraan zowel als achter de microfoon van Scheveningen Radio. Inspec'eur W. Hecterscheid zal van avond, als de klok naar middernacht loopt, toch een ander gevoel hebben dan normaal normaal, dat is in de nachtelijke stilte van het hoofdbureau aan het Tiberiusplein. Tegen twaalven op deze 31 December is dat beslist even vreemd de nacht, die aan de ramen van het stilgeworden gebouw staat en plotseling niet meer bij 1952 maar bij 1953 hoort. Brigadier J. Tanger, die in de portiersloge de wacht heeft, is zijn lot- en bondge- noot. Met deze twee mannen zitten of lo pen er vanavond tientallen met de ziel onder de arm: terwijl ze bij de be stellers G. H. Leurs en T. L. de Zwart klokke twaalf thuis de glazen heffen, staan zij in het postkantoor in de Houtmanstraat achter de „trie" en ritselen de Nieuwjaarskaartjes door hun rappe handen: de laatste post, van halfelf uit Haarlem stroomt het kan toor binnen en de eerste bestelling van de Nieuwjaarsdag moet toch klaar. Morgen weet u dan dat tante Marie in Birkhoven toch de moeite heeft genomen een sneeuwpop in een enveloppe te steken om u zalig nieuw jaar, veel heil en zegen of alleen maar „p. f" toe te wensen. Ze zijn voorzeker niet alleen bezig in deze maanbeschenen nacht waarin een oud jaar te sterven ligt. Hendrik v. 't Hof, ploegcomman- dant van de terreinbewaking der Hoogovens weet elf mannen van zijn dienst over het ronkende fabrieks complex verspreid. En de Hoogoven tapt af vannacht ook; de Staalfa briek giet staal; vannacht óók. Het is stiller dan anders bij de Hoogovens, maar er wórdt gewerkt. Nul uur, Nee, nul nul uur. Op deze avond de overtreffende trap van mid dernacht, vooral in het lage gebouw van Scheveningen Radio op het Sluis- eiland. Tv/aalf meisjes en mannen zitten daar straks midden in de druk te. De aether zal gon zen van de groeten over en weer, zoals ze eigenlijk geen en kele nacht trilt van het onzichtbare ver keer. Hoeveel keer zullen ze het van avond zeggen, schrijven, horen, deze twaalf wensen u een geluk kig en gezegend Nieuwjaar". In de logiezen van de schepen, die in lange rij aan de Zuidzij liggen aan- eengeschoven, gaat het minder span nend. De wachtslui gaan straks een licht uiltje knappen. Viskil en Plug, twee oudgedienden van de V.E.M. ook. Plet dagelijkse werk is achter de rug en de nacht is als fluweel over de haven, die gladgestreken ligt als een plas olie. Nul nul uur. In hotel Augusta zijn twee gasten. Maar de baas en zijn vrouw en de schoonouders van de baas hebben „standby", want ook de koffiemachine rust niet en het hó'el draait, al is het op het laagst mogelijke toerental. IJmuiden gaat een nieuw jaar te gemoet. Ergens schuifelt straks een donkere figuur door he' donker. Een poli;ieman op surveillance. Zacht raast het water in de ketel van de sleenboten. Straks lucht op de fluit. Véél luch', want er moet een grote, harde stoot gegeven worden. Op nul nul uur hegint een nieuw jaar voor deze werkers in de nacht, voor u, voor ons. CODCOOCCOCOOC Rustig aan. De markt is gisteren onge veer gelijk gebleven aan Maandag: de han del, die vandaag nogal wat in het zicht had, deed kalm aan en alleen de schelvis ging werkelijk in een hoerastemming van de hand. Niettemin konden er geen hogere prijzen voor gemaakt worden dan zo'n 45 a 42 voor de groot en grootmiddel soorten en rond de 30 voor de braatjes. De wijting, die er weer ruimschoots was, daalde door het ruime aanbod tot 13 en ƒ12 voor het allermooiste goed, maar de rest had moeilijkheden met de vismeel- fabriék. Samen. De enige trawlers van de Dms- dagmarkt, de Gelria en de Vikingbank gaven elkaar wat de besomming betrof weinig toe: eerstgenoemde maakte voor de 14-daagse reis 15.000 en de Vikingbank haalde de 15.300. Maar het schip werd toch royaal de beste, doordat het er een dag minder over deed dan de Gelria. De aanvoeren. De laatste marktdag van dit jaar kwamen aan de markt de Sumatra met 280 k. wijting, open, 70 k. wijting, dicht, 240 k. makreel, 50 k. schelvis en piepers, 100 k. koolvis en gullen, 30 k. radio en 20 k. diversen; de Catharina Duyvis met 100 k. schelvis en piepers, 180 k. ge stripte wijting, 120 k. dichte wijting, 250 k. zwarte en blanke koolvis, 10 k. diversen, 60 k. radio, 100 stuks stijve kabeljauwen; de Hoop met 140 k. gestripte wijting, 40 k. dichte wijting, 30 k. schelvis, 20 k. koolvis, 40 k. makreel, 5 k. stokkebit en 5 k. diver sen, en de Bergen met 325 k. schelvis, 200 k. makreel, 99 k. kabeljauw en gullen, 45 k. koolvis, 140 k. dichte wijting, 150 k. ge stripte wijting, 50 k. radio en 110 stuks stijve kabeljauwen en de KW 76 met 60 manden tong, 10 m. tarbot, 60 stuks stijve kabeljauwen, 80 m. grote schol,, 35 m. kleine schol en 25 k. wijting. Na Nieuwjaar. De twee trawlers Lim- burgia en Norma Maria, die voor de jaar wisseling reeds binnen waren, lieten als laatste binnenkomers van dit jaar verstek gaan tot de afslag van het volgende jaar (Vrijdag); de aanvoeren bedroegen: Lim- burgia 200 k. makreel, 90 k. schelvis, 100 k. wijting, 75 k. koolvis en gullen, 25 k. di versen en 110 stuks stijve kabeljauw, en de Norma Maria met 850 k. diversen. Op zee met Nieuwjaar. Met de jaarwis seling zullen van de vloot op zee zijn de Eveline, Chénévière, Medan en Tzonne. Prijzen en aanvoer. Heilbot 2.702.20; gr. tong 2.65—2.35; grm. tong 2.11—1.90; kim. tong 2.29—2.24; kl. tong I ƒ2.47— 2.20; kl. tong II 1.69—1.60; tarbot I ƒ2,95 —2.50, alles per 1 kg. Schartong 3623; gr. schol 34—32; grm. schol f 44—39: kim. schol 51—45; kl. schol I ƒ47; kl. schol II 41—22; schar 39—14; bot ƒ26; makreel 31—23; gr. schelvis ƒ51—37: grm. schel vis 55—37; kim. schelvis 36—29; kl. schelvis I 38—28; kl. schelvis II 27—10; wijting 16—8; gr. gul 34—27; mid. gul 29—16.50: kl. gul 15—12; kl. haai 26— 24; ham 80; kim. hake 60; kl. hake I ƒ50; poontjes 25.5023; kl. koolvis zw. 16.5015; kl. koolvis wit ƒ2118. alles per 50 kg. Gr. kabeljauw 204132; gr. koolvis zw. 4839.50; gr. koolvis wit 60 48; gr. leng 6764, alles per 125 kg. Aanvoer 50 kisten tong en tarbot, 1 heilbot, 4 tongschar en schartong, 80 schol, 25 schar, 3 bot, 244 makreel, 387 schelvis, 720 wijting, 69 kabeljauw en gul, 5 leng, 20 kl. haai, i ham, 2 hake, 13 poon, 81 koolvis, 15 diversen. In totaal 1720 kisten. Inplaats van Woensdag werd de Castri- cumse groenteveiling Dinsdag gehouden. Voor de geschoonde spruiten kregen de tuinders 48-89 cent per kilo betaald. De „opgeschoonde" besemden 40-48 cent en spruiten B besomden van 15-37 cent per kilo. Glasandiivie ging voor de behoorlijke prijs van 48-91 cent van de kar. Een flink kwantum boerenkool bracht het tot 15 cent per kilo en witlof deed 50-68 cent. Op de speciale exportveiling brachten de tuin ders 12.500 kilo peen. De noteringen wa ren: peen B f 12.50 per 100 kilo, peen C f 11.90 per 100 kilo, peen D f 8.70-f 9.70 per 100 kilo. De aanvoer van schorseneren bedroeg 13.100 kilo. Schorseneren 1 40-63 cent per kilo, schorseneren 2A 46, schorseneren 2 22-35, schorseneren 3 12-25. De onderlinge strijd bij St. Thomas De in hótel Sport-Duinzicht gespeelde onderlinge wedstrijden van de Castricum- se R.K. Damclub St. Thomas hebben weer enige verrassende uitslagen opgeleverd. Op de eerste plaats was daar de nederlaag van A. de Zeeuw tegen C. v d. Himst en voorts het gelijke spel dat R Stet de ster ke J. Geuke wist af te dwingen. P. Ruiter was tegen R. Stet uitstekend op dreef wat tot gevolg had dat hij beide punten in de wacht sleepte. B. Beentjes moest uiteinde lijk de punten met C. Reinders delen en J. van Velsen leed tegen J. Geuke later op de avond een nederlaag. In afdeling 2 verraste B. Loumam een ieder door A. Rietveld te verslaan wat zeer zeker een prestatie gencemd mag worden. Voorzitter C. Ory nam de strijd op tegen P. Rietveld en deze ontmoeting eindigde gelijk. C. Reinders Jr. had in afdeling 3 met H. Kortekaas al heel weinig moeite cn won. Hetzelfde deed G. Tromp in zijn partij te gen F. Zonneveld. J. Steeman versloeg C. Valkering en Chr. Staal toonde zich de meerdere van A. Bakker. Het treffen tus sen I. Groen en B. v. d. Schaaf had tot resultaat dat beide spelers met één punt naar huis gingen. 10) „Ik begrijp niet, dat u zijn impertinen tie kunt verdragen', hoorde ze een man nenstem antwoorden. Het was een pret tige stem, vond Constance, een stem, die bij een prettig mens moest horen.... Ze liep in de richting van de traD om naar boven te gaan, toen ze opeens me vrouw Fincham hoorde roepen: „Wie is daar? Wie is daar in de hal?" „Ik ben 't, mevrouw Fincham, Con stance Fairlie", antwoordde ze, terwijl ze naar het vertrek terugliep. „Het spijt me, als ik u gestoord heb". „Gestoord? Helemaal niet", zei me vrouw Fincham. „Nee, nee, helemaal niet. Ik hoorde alleen iemand lopen en ik ben nu eenmaal een nieuwsgierige oude vrouw. AO. maattte een gebaar naar de man. die tegenover haar zat. „Mag ik even voor stellen, meneer Phipps, juffrouw Fairlie", zei ze. „Peter Phipps, een oude vriend van de familie. Een zeer oude vriend! Juffrouw Fairlie is mijn nieuwe gezel schapsjuffrouw, tevens secretaresse, Peter. Ze komt orde op mijn zaken stellen. Mijn rekeningen zijn hopeloos in de war, ik had nooit iemand om me te helpen Peter Phipps keek Conslance met een innemende glimlach aan. Hij was inder daad een prettig mens zo bij de eerste indruk, constateerde Constance. Hij had een smal gezicht, met lichtblauwe ogen en een vriendelijke mond. Zijn donkere haar was grijs aan de slapen en hoewel zijn kleren oud waren, droegen ze het ken merk van een goede kleermaker. Ze glim lachte terug en voelde iets van opluchting. Deze man was tenminste een normaal menselijk wezen, en boezemde vertrouwen in. Mevrouw Fincham kon onmogelijk he lemaal onaanvaardbaar zijn, wanneer ze er nog zulk soort tg-ienden op na hield. De oude vrouw zweeg en staarde in de richting van Peter Phipps. „Hoe maakt u 't zei deze tot Con stance. „Ik denk wel, dat u heel wat te doen zult hebben met het uitzoeken van de rekeningen hier. Ik geloof, dat de boe ken in geen jaren zijn bijgehouden. Neill en Fiona zijn te jong cm werkelijk in zulk soort dingen behulpzaam te zijn". „Ik zou zeggen, dat Neill toch wel oud genoeg er voor is", merkte Constance op. Mevrouw Fincham grinnikte opeens. „O, Neill", zei ze vergenoegd, „Neill is een lieve jongen, een engel van een jongen, maar van geld heeft hij geen idee. Geen idee...." „Wel, het komt me voor, dat u er goed aan gedaan hebt, juffrouw Fairlie aan te stellen", zei Phipps. „Ze zal hier wonderen tot stand kunnen brengen". Hij keek op zijn horloge. „Ik moet er vandoor. Het spijt me van Bagnet en de eieren, maar er schijnt niets aan te doen te z'"jn". „Nee, inderdaad, inderdaad", zei me vrouw Fiincham met een boosaardig lachje. „Philip is koppig als een ezel". „Ik heb altijd het gevoel, dat u Philip Bagnet te hoog aanslaat", merkte Phipps op. „Maar u schijnt niet tot andere ge dachten te brengen te zijn". „Ik kan hem vertrouwen", zei mevrouw Fincham, „en dat is iets van groot belang. Ik kan hem vertrouwen. Phipps schonk geen aandacht meer aan haar woorden, maar had zich tot Con stance gewend. „Het was me een genoegen kennis met u te maken", zei hij vriende lijk. „Ik woon hier vlak in de buurt en als u eens zin hebt bij mij te komen kij ken, dan bent u van harte welkom. Ik heb een aardige tuin. „Dank u", antwoordde Constance. Ze wist niet, of mevrouw Fincham hier iels voor zou voelen, maar de oude vrouw maakte een gebaar-, dat op goedkeuring moest duiden, en zei: „Prachtig, prachtig, dat moet u stellig doen, juffrouw Fairlie. U moet stellig Peter eens op gaan zoeken in zijn huisje. Dan kunt u bij hem rond kijken cn zien, wat hij allemaal heeft. „Er is niet veel te zien", merkte Phipps op. „Een piano.... houdt u van muziek?" „Helaas moet ik daarop ontkennend ant woorden", zei Constance, „ik kan de ene noot niet van de andere onderscheiden". Ze wist zelf niet goed, waarom ze dit antwoord gaf. Het was waar dat Sara al tijd beweerde, dat ze niet wijs kon hou den, maar dat nam niet weg dat ze wèl van muziek hield en zelfs graag naar pianospel luisterde. Ze had echter het ge voel gehad, dat ze op de vriendelijkheid van Peter Phipps niet in moest gaan en daarom had ze afwijkend geantwoord. Dat hij 't inderdaad als een afwijzing voelde, was duidelijk. Hij knipperde even met zijn ogen en lachte nerveus. „Ik ben bang, dat er dan niet veel in mijn huis zal zijn, dat u zal interesseren", zei hij, en aarzelend voegde hij er aan toe: „Misschien houdt u ook niet van tuinen?" „O ja, zeker wel",, stelde Constance hem snel gerust. „Ik ben dol op mooie tuinen" „Dan moet u vooral niet verzuimen de mijne eens te komen bekijken", zei hij, terwijl er weer enige warmte in zijn stem hoorbaar was. „Dat zal ik graag doen", antwoordde ze. Hij glimlachte opnieuw tegen haar, gaf mevrouw Fincham een hand en boog, waarna hij vertrok. Mevrouw Fincham kreunde even. „U moet in zijn huis goed rondkijken", zei ze, „vooral goed rond kijken. U moet overal goed rondkijken om die gestolen voorwerpen terug te vinden". „Lustert u eens", zei Constance, terwijl ze een wanhopig gevoel in haar binnenste de baas trachtte te blijven, „het lijkt me goed, dat u en ik eens even samen praten over mijn werk hier. Meneer Parkinson vertelde me inderdaad, dat er hier kleine diefstallen plaats vonden, maar uit het geen hij mij meedeelde heb ik toch begre pen, dat u voornamelijk iemand wilde heb ben, die orde op uw zaken, uw rekeningen etc. zou stellen, controle op een en ander zou houden en u dat werk uit handen zou nemen, terwijl deze persoon dan tussen de bedrijven door ook zou trachten te ont dekken, wie de diefstallen pleegde. Ik ben 't met u eens, dat deze diefstallen moeten ophouden, maarmaar ik kan niet in de kamers van vreemde mensen gaan rondgluren en overal spionneren.... ik bedoel, dat u, als u dat gedaan wilt heb ben, de politie moet waarschuwen. Mevrouw Fincham keek haar scherp aan en toen ze begon te spreken, was er niets meer te bespeuren van de vleiend-vrien delij ke toon, waarop ze tot dusver met Constance had gesproken. „Juffrouw Fairlie", zei ze vinnig, „toen ik met Parkinston afsprak, u dat enorme salaris uit te betalen, stemde ik daarin toe, omdat we beiden wisten, dat deze betrek king niet bijzonder gemakkelijk en aange naam voor u zou zijn. Ik betaal een ge wone gezelschapsjuffrouw-secretaresse niet 50 pond per maand, dat begrijpt u zeker wel. Parkinson vertelde me, dat u een eer zuchtige jonge vrouw was met grote in telligentie en bovendien discretie. U nam deze baan aan en ik verwacht van u, dat u doet wat ik u opdraag". „O, juistzei Constance en ze voel de, dat haar stem onzeker klonk. Nog slechts enkele dagen geleden zou ze niets liever gehoord hebben dan de omschrijving van zichzelf als intelligent en discreet en eerzuchtig. Maar nu deze adjectieven ge bruikt werden door deze afstotelijke oude vrouw, verloren ze een groot deel van hun aantrekkelijkheid. Ze schenen te horen bij iemand die èlk soort baan, hoè oneervol ook, zou aannemen Parkinson moest dat ook zo gezien heb ben. In Londen, tijdens haar gesprek met hem. had alles anders geleken: Zijn koude cynisme had grote indruk op haar ge maakt en mét hem was ze ervan overtuigd geweest, dat geld in de tegenwoordige we reld het allerbelangrijkste was, geld en succesAls je om dat te bereiken een beetje door de modder moest waden, wel. het heiligde de middelenMaar de modder, waarin ze nu terecht was geko men, was wel zéér onwelriekend vond ze. Maar ze zat er in tot haar nek toe. Ze begreep dat heel goed. Als ze hier weg liep, zou de oude vrouw haar schadever goeding laten betalen wegens contract breuk. Daarmee zou ze haar carrière wei nig goed doen. David Parkinson zou zijn handen van haar aftrekken en ze zou niet die baan bij Ralph Filtcn in het buiten land kr.jgen. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1952 | | pagina 7