Nieuwe politiepost aan de Havenkade Record-aantal schepen passeerde IJmuiden in 1952 Huren, kopen en verpachten in Santpoort SEIZOEN-OPRUIMING Somber noodgebouw van binnen fleurige kleuterschool Agenda voor Velsen DAMESMODEHUIS bij Gerard van Praag Rekening - courantovereenkomst met woningbouwverenigingen Voorjaar in de winter Visserij - varia Castricum Inenting tegen kinkhoest en diphterie VRIJDAG 2 JANUARI 1953 9 Wel vergaderruimte, maar geen soos of repetitielokaal Wat de gemeente per leerling betaalt Gemeente koopt om te ruilen Woning bij de begraafplaats Schoolbouw aan Duinweg en Bloemendaalse straatweg Communistisch raadslid krijgt geen antwoord Plantenkwekerij aan de Biezenweg Burgerlijke stand Velsen Fusie tussen Coöperaties betekent: Profiteren bij Uw kleding-aankoop van de fantastisch lage prijzen. Koud bad in Kanaalwater Werkbaas STAMMIS nam na 40 jaren afscheid Kosteloos in Beverwijk Na de opbouw en inrichting van het aan de buitenzijde nog altijd zwart gecarboli- neerde en daardoor bijster onaesthetisch aandoende houten noodgebouw op het terrein naast de Watervlietschool, zal deze ruimte, die tevens als vergaderzaal wordt bestemd, Maandag in gebruik worden genomen. De „neutrale" kleuterschool, die thans nog in de Watervlietschool is ondergebracht gaat dan de nieuwe woonstee betrekken. De inrichting van dit gebouw is weliswaar nog niet helemaal klaar om dat er nog moet worden gewacht op een tweede tussenschot in het midden van de grote zaal, maar het bestuur van de kleuterschool heeft maar vast spijkers met koppen geslagen. Er zullen van de Watervlietschool nu twee klassen overgaan naar het nieuwe houten gebouw. Deze maken gebruik van de nu ingerichte twee lokalen. Speelruimte zal tijdelijk worden gevonden in het nog volledig in te fichten derde lokaal. Door deze verhuizing, die Dinsdag en Woensdag voor een deel al geschiedde, krijgt de Watervlietschool nu een lokaal vrij voor de handenarbeid. Binnen beter Voor zover de inrichting van het gebouw thans gereed is, maakt de indeling een indruk van ruimte. Inwendig is een lichte en frisse verflaag aangebracht De ramen zijn voorzien van lichte gordijnen en de vloer is bedekt met kurkzeil, waarop de kleutermeubeltjes het goed doen. Het als s^pelzaal bedoelde lokaal nabij de Wijkerstraatweg dat enkele grote berg- kasten heeft en veel licht ontvangt, heeft een oppervlakte van ongeveer 70 m2. De verbinding met het eigenlijke gebouw is een ruimte, waarin een groot aantal kap- stokhaken zijn aangebracht voor de kle ding van de kleuters, die hier ook de toi letten vinden. Voorts is er een keuken ruimte, een grote bergkast en bovendien een kamer, die dienst kan doen als ont vangkamer voor het hoofd der school en bij gebruik van het aangrenzende grote lokaal als vergaderzaal ook als kleedka mer kan fungeren. Het is de bedoeling in de grote- en even tuele middenzaal van dit gebouw een uit- neembaar podium te plaatsen. Deze grote zaal van 18 meter lengte en acht meter breedte kan door schuifdeuren in tweeën worden verdeeld. Tenslotte sluit op dit alles een bouwsel aan, waarin zich behalve een flinke gar derobe ook de toiletten bevinden en waar tevens de ingang voor de vergaderzaal aan de Van Diepenstraat is. Voor de kleuters wordt van de Van Diepenstraat af nog een tegelpad aangelegd naar de ingang van de gang naar de speelzaal en speelplaats. Plantsoen rondom De gemeentelijke plantsoenendienst zal straks de aanleg rond het gebouw ter hand nemen en een buitenspeelplaats in richten met de dienst van openbare wer ken aan de Smidt van Gelderstraat. Dan zal de gewraakte prikkeldraadom heining verdwijnen. Wanneer de derde als leslokaal bedoelde ruimte gereed is gekomen zal ook de laat ste in de Watervlietschool achtergebleven kleuterklas verhuizen. Maandagmorgen worden de kleuters echter allen nog in de Watervlietschool ontvangen en zullen de kinderen die naar de nieuwe omgeving gaan, worden overgebracht. Bij het gebruik van het gebouw als ver gaderzaal zullen de kleutermeubelen moe- VGLO als maatstaf voor „sc hi ppersscho ol" Ieder jaar vóór 1 Maart moet door de gemeente worden vastgesteld welk bedrag onder meer per leerling in dat jaar be schikbaar wordt gesteld als bestrijding in de exploitatiekosten voo" de school voor schipperskinderen. In Velsen is aan de bijzondere „Da Costaschool" een klas verbonden voor schipperskinderen, welke klas voor de uitvoering van het bovengenoemde besluit, met een school voor schipperskinderen wordt gelijkgesteld. Aangezien geen overeenkomstige open bare school bestaat en dus de norm „kos ten voor het gelijksoortig openbaar onder wijs" niet aanwezig is, dient als maatstaf te worden genomen het bedrag per leer ling, dat voldoende moet worden geacht voor de redelijke behoeften van een in normale omstandigheden verkerende school. Aangezien een school voor schippers kinderen in het algemeen duurder te ex ploiteren is dan een school voor gewoon lager onderwijs achten B. en W. het juist, als maatstaf aan te nemen het bedrag per leerling, dat voor het voortgezet gewoon lager onderwijs voor dit jaar wordt be schikbaar gesteld. Ook voor de openbare B.L.O. school en voor de openbare lagere scholen voor ge woon, voortgezet gewoon en uitgebreid la ger onderwijs zullen deze bedragen worden vastgesteld. Ter verwezenlijking van het uitbrei dingsplan voor Santpoort is het ge wenst, dat de gemeente eigenares wordt van enkele aan en nabij de Kruidbergweg en de Kerkweg gelegen percelen grond. In verschillende gevallen zal dit mogelijk zijn door middel van een grondruiling. Om bij de Kruidbergerweg een recht hoekige begrenzing van een aan deze weg ontworpen bouwblok te verkrijgen is het nodig onder meer een grondruiling aan te gaan. Deze is echter niet mogelijk, voordat een zeker perceel ter grootte van 89 m2, aan de gemeente in eigendom is overge gaan. De éigenaren van dit perceel, H. J. M. Fictoor en de Erven G. W. Sabelis, in Santpoort, hebben zich bereid verklaard, het aan de gemeente te verkopen voor een bedrag, berekend naar 2,56 per m2 of van rond 228, in totaal. Dit zal behoudens goedkeuring van de raad geschieden. VRIJDAG 2 JANUARI :cx, 20 uur: „Het to vertapijt". Thalia, 20 uur: „Starlift". ZATERDAG 3 JANUARI Rex, 20 uur: „Het tovertapijt". Thalia, 19 en 21.15 uur: „Starlift". ten worden verhuisd naar de „speelzaal". Geen soos of repetitieruimte Ten aanzien van dit gebruik als verga derzaal en mede wegens de verwachting dat de Bond van ouden van dagen in dit gebouw zijn sociëteit zal houden, verne men wij van de zijde van het schoolbe stuur, dat het gebouw in de eerste plaats kleuterschool is. De gemeentelijke genees kundige en gezondheidsdienst zal derhalve om principiële medische redenen geen toe stemming verlenen het vergaderlokaal als sociëteit voor ouden van dagen te bezi gen, zo min als er wordt toegestaan de lokaliteiten af te staan voor repetities of uitvoeringen van verenigingen die blaas- muziekinstrumenten bespelen Aan de gemeente Velsen zijn te koop aangeboden enige percelen grond ter op pervlakte van respectievelijk 926 m2 en 490 m2, die grenzen aan de Westerbegraaf- plaats in IJmuiden en de opstallen van het laatstgenoemde perceel aan de Fulton- straat no. 6. Het bezit van deze onroerende goederen is voor de gemeente van belang, omdat zij daardoor een woongelegenheid voor de doodgraver van de voornoemde begraaf plaats krijgt, welke momenteel nog buiten de gemeente woont. Na gevoerde onderhandelingen hebben de eigenaren toegestemd in een verkoop prijs van 5600,voor het geheel. De raad wordt gevraagd toe te stemmen in deze koop. Ten behoeve van de bouw van een poli tiepost in het westelijk deel van IJmuiden is het gewenst, dat de gemeente de be schikking krijgt over een terrein aan de Havenkade in IJmuiden. De eigenaren van deze grond hebben zich na onderhandeling bereid verklaard, deze aan de gemeente te verkopen voor de prijs van 6750,in totaal, welk bedrag B. en W. redelijk voor komt. Het Prijzenbureau voor Onroerende Za ken in het ambtsgebied Noordholland heeft aan deze koopprijs zijn goedkeuring ge hecht. Het aantal schepen dat in 1952 in IJmuiden binnen liep, bedroeg 5437, een record-aantal dus. De directe bestemming hiervan was als volgt: voor Amsterdam 4230 schepen; voor Zaandam 309 schepen; voor Haarlem en Spaarndam 10 schepen; voor Beverwijk 13 schepen; voor papierfabriek te Velsen 119 schepen; voor het Hoogovenbedrijf (buiten- Krachtens een indertijd genomen raads besluit was de werkplaats met het bijbe horende terrein aan de Hagelingerweg no. 22 in Santpoort, tegen een huurprijs van f 10,94 per week aan een particulier door de gemeente verhuurd. De betrokken huurovereenkomst is in middels beëindigd en de huurder heeft enige tijd geleden het gehuurde ontruimd. Er heeft zich nu een nieuwe gegadigde aangemeld, die bereid is de werkplaats zonder het bijbehorende terrein te huren. Tegen deze verhuur bestaat geen bezwaar, alleen de huurprijs dient te worden her zien, enerzijds omdat het bijbehorende ter rein niet mede zal worden verhuurd en ten tweede omdat ten opzichte van de werk plaats enkele voorzieningen dienen te wor den getroffen. De nieuwe huurprijs kan worden gesteld op f 8 pear week, met welk bedrag de nieuwe huurder accoord gaat. Wat de aankoop betreft: De eigenaresse van de woning Hagelingerweg no. 19 in Santpoort heeft haar woning met de daar toe behorende grond aan de gemeente te koop aangeboden. De waarde van dit on roerend goed, in de tegenwoordige toe stand, is geschat op f3500 en met deze som gaat de eigenaresse accoord. Het object is verhuurd voor f 6,90 per week en deze verhuur kan voorshands worden besten digd. Volgens het bij raadsbesluit van 30 Sep tember 1952 vastgestelde uitbreidingsplan- in-onderdelen voor Santpoort is het per ceel bestemd voor verbreding van de Ha gelingerweg en voor de bouw van winkel woningen, zodat de gemeente gaarne deze koop aanvaardt. Ten slotte werd door de gemeente met ingang van 1 Januari 1950 voor de duur, van zes jaar verpacht, een gedeelte grond, ter oppervlakte van 93 are en 3 centiare aan de Bloemendaalsestraatweg en de Duinweg in Santpoort. Deze grond maakt deel uit van een gebied, dat krachtens het uitbreidingsplan bestemd is voor school bouw. Wegens faillissement van de pachter werd de betrokken pachtovereenkomst op gezegd met ingang van 1 Januari 1952. Na de beëindiging van zijn faillissement heeft de betrokkene verzocht, opnieuw ADVERTENTIE Hetmidden en betere genre Voor de chic „UNIC" Meeuwenlaan hoek Cederstraat IJmuiden-Oost - Tel. 4206 KENT U ONS SPAARSYSTEEM? over Santpoorts ontruimingsgeval Het lid van de Velsense raad de heer Th. Kruisman (CPN) heeft in een schrijven van 6 December verzocht, hem te antwoor den op een viertal vragen, met betrekking tot de huisvestingsmoeilijkheden van de gezinnen J. G. Oudendijk en A. Paulus, die tot uitzetting van eerstgenoemde leid den en deze te plaatsen op de agenda van de eerstkomende raadsvergadering. Aangezien echter de uitvoering van de Woonruimtewet 1947, ingevolge artikel 151 van de gemeentwet aan B. en W. is opge dragen, menen deze zich van een beant woording der vragen te moeten onthou den. „De afdoening hiervan kan gevoeglijk aan ons worden overgelaten", zo merkt het college op. De heer K. Breed, in IJmuiden, heeft verzocht, aan de gemeente toebehorende grond, gelegen aan de Biezenweg in Sant poort, te mogen pachten voor de vestiging van een plantenkwekerij. Deze grond, met een oppervlakte van 1 ha, 13 a en 70 ca., is krachtens het weder- opbouwplan E (Driehuis) bestemd voor aigrarisohe doeleinden en laat derhalve een verpachting voor het genoemde doel toe. De pachtprijs kan worden gesteld op een bedrag, te berekenen naar f 135 per ha, per jaar. Voor een periode van 6 jaar zal de heer Breed de grond in pacht kunnen krij gen. voor de pacht in aanmerking te mogen ko men. Daartegen bestond geen bezwaar, evenwel met voorkeur aan een verpachting voor korter duur, namelijk voor één jaar, ten einde de mogelijkheid open te laten voor een spoedige verwezenlijking van de bovenaangegeven bestemming van de grond. De Grondkamer Noordholland beschikte echter afwijzend op het verzoek om toe stemming tot het mogen verpachten voor één jaar. Na beroep van B. en W. tegen de beslis sing van de Grondkamer Noordholland, sprak de Centrale Gondkamer, te Arnhem uit, dat in dit geval de verpachting voor ten minste drie jaren zou dienen te ge schieden en wel voor de jaren 1952, 1953 en 1954. Hoewel het niet uitgesloten is dat de grond vóór de afloop van deze termijn overeenkomstig de daaraan gegeven be stemming zal moeten worden gebezigd voor de bouw van de daar geprojecteerde kleuterschool, besiaat er bij het college geen overwegend bezwaar tegen een ver pachting voor het tijdvak van 1 Januari 1952 tot 1 Januari 1955. De raad wordt voorgesteld deze tuingrond te verpachten tegen een jaarlijkse pachtsom van f391.91. GEBOREN: A. C. Waasdorp—Wilmink, d„ Lorentzstraat 94, IJmuiden-O.; Z. Visser Koops, z., Bonairestraat 34, Santpoort; E. B. H. BekkersKortenhorst, z„ Dr. Kuyper- laan 19, Velsen; G. WeijerBurghout, z., Rijksweg 354, Santooort; M. H. J. Bakker— Bersee, z., Kluyskenslaan 3, Santpoort; C. MantjeKoper, d., IJsseltraat 40, IJmuiden; T. SchreuderWouda, d„ IJsselstraat 30, IJmuiden; C. VoorburgPrins, z., Haven kade 9, IJmuiden; J. S. Zwanenburg—Schroe- vers, z„ Hagelingerweg 180, Santpoort; A. SmitVel, d., Lorentzstraat 80, IJmuiden- Oost; A. vander Steen-Uittien, d., Kwekers laan 2, Santpoort; S. van Nieuwenhuizen- van den Braber, z.. Lange Nieuwstraat 426, IJmuiden-O.; T. Visvan Dorp, d., Tuin dersstraat 53, IJmuiden-O.; N. Westhof Bot, d., Brederoodseweg 11, Santpoort; M. NobelsGroenendijk, z., Zeeweg 161, IJmui- den-O.; J. P. van KordelaarGigengack, z„ Stokmansplantsoen 8, IJmuiden-O.; G. M. van MookGroen, d., Stokmansplantsoen 5, I.Tmuiden-O.; A. Hemingvan der Lem, z., Vinkenbaan 18, Santpoort; A. H. Guikema de Jeu, z„ van Dalenlaan 32, Santpoort; J. van der Valk-'t Hart, z.^Sirenestr. 30, IJm. M.C. Clazing-van den Bos, d., Gladiolenstr.5, Santpoort; L. Mazurelvan der Wolf, z., Lekstraat 17, IJmuiden; J. C. TavernePet, z., Sabastraat 4, Santpoort; F. Dames Huijer, z„ Homburgstraat 14, IJmuiden; N. van den BergVerheij, z., Lagersstraat 34, IJmuiden-O.; A. S. H. van ZonderenKoo- men, d., Warmenhovenstraat 73, IJmuiden; G. W. PrinsenHuiskamp, d., Meerweide- laan 26 rd., Velsen-N. OVERLEDEN: A. Jonker, 70 j., echt genote van J. Smakman, Planciusstfaat 21, IJmuiden-O.; C. van Amersfoort, 70 j., echt genote van A. Webbe, van der Helststraat 17, IJmuiden-O.; S. Hafma, 73 j., echtgenoot van A. Bloemsma, Hagelingerweg 184, Sant poort. haven) 272 schepen; voor het Hoogovenbe drijf (binnenhavens) 252 schepen; voor de Vissershaven 60 schepen; voor IJmuiden als bijlegger 172 schepen. Gedurende het afgelopen jaar verlieten in totaal 5432 schepen de haven van IJmuiden. Over de maand December De pieren werden gepasseerd: binnenkomend door 492 schepen uitgaande door 453 schepen In totaal 945 schepen Van de binnenkomende schepen waren bestemd voor Amsterdam 401 schepen, voor Zaandam 33 schepen, voor Spaarndam 1 schip; voor Beverwijk 1 schip, voor de pa pierfabrieken te Velsen 10 schepen, voor het Hoogovenbedrijf (buitenhaven) 19 schepen; voor het Hoogovenbedrijf (binnenhaven) 12 schepen, als bijlegger kwamen binnen 12 schepen. Op het terrein is in de bezettingstijd door de bezetter een stenen gebouwtje op gericht, welk gebouwtje aan de tegenwoor dige eigenaren van de grond in eigendom toebehoort. Bij aankoop van de grond gaat ook de eigendom daarvan aan de gemeen te over. De bestemming van deze opstal zal nog onder de ogen worden gezien. De besturen van de coöperatie „Kenne merland" te Beverwijk en van „Samen Sterk" te Castricum hebben tijdens een in hotel Borst gehouden vergadering enige belangrijke besluiten genomen, die echter nog de goedkeuring van de leden behoeven. Besloten werd de bedrijfsvoering van „Sa men Sterk" bij het beëindigen van het boekjaar in Mei 1953 te stellen onder de bedrijfsleiding van Kennemerland. Van het dagelijks bestuur der Castricum- se vereniging, bestaande uit de heer Th. Berlee, voorzitter, mevrouw Stroomer- Zentveld en de heer P. de Vries, is de eerst genoemde voorgesteld als bestuurslid van de coöperatie „Kennemerland" en zullen de twee anderen waarschijnlijk worden op genomen in de ledenraad dier coöperatie. De coöperatie „Uitgeest" te Uitgeest zal eveneens in Mei van dit jaar een fusie aan gaan met Kennemerland. Voor de leden van de kleine coöperaties zal de fusie in de toekomst ongetwijfeld grote voordelen met zich brengen. Filmavond van H.L. De afdeling Castricum van Herwonnen Levenskracht geeft Donderdag 8 Januari in het „Corso"-theater een filmvoorstelling welke uitsluitend voor leden en donateurs toegankelijk is. Er zal onder meer een film vertoond worden die het doel en streven van de instelling in beeld brengt. De aan vang is op 20 uur bepaald. ADVERTENTIE KENNEMERLAAN 100 ZIET VOORAL ONZE OPRUIMINGS-ETALAGES. In de voorwaarden, waaronder voor schotten aan woningbouwverenigingen worden verstrekt, komt een bepaling voor betreffende storting van kasgelden in de gemeentekas. Voor zover die kasgelden een bedrag van 500 te boven gaan moeten zij bij de gemeente-ontvanger tegen een jaarlijks door B. en W. te bepalen rente vergoeding worden gestort. Hierdoor wordt de veronderstelling ge wekt, dat deze instellingen steeds een te goed bij de gemeente hebben. Dit is echter, Toen de 17-jarige A. van K., werkzaam bij de papierfabriek en wonende in IJmui- den-Oost Dinsdagavond na zijn werk om streeks halfzes op het reeds van de stei ger wegvarende pontje van Donkersloot zou springen schatte hij de afstand te kort en geraakte daarbij in het ijskoude kanaalwater. Voordat het bootje was rondgevaren, waarop de jongeman door enige passagiers met een touw aan boord kon worden gehesen was hij tweemaal kopje-onder geweest. De jongen, die niet kon zwemmen en dus bijtijds werd gered, werd onmiddellijk teruggebracht naar de fabriek, waar hij in de ziekenkamer van droge kleding werd voorzien om later voor onderzoek naar een arts in Beverwijk te worden vervoerd. Hij scheen van het koude bad geen nadelige gevolgen te hebben gehad. Boer Ramp in Vijfhuizen is de trotse eigenaar van dit welgeschapen schaap, dat haar baas Zaterdag voor de tweede maal dit jaar verblijdde met een paar leuke en kern gezonde lammetjes. „Zo vroeg heeft hier nog nooit een ooi geworpen", onthulde Ramp ons, terwijl hij zijn „beest" beloonde met een extra-portie krachtvoer. Maar de schapenmoeder had voorshands meer belangstelling voor haar kroost, dat hier, in de armen van de knecht Arie Boklander, welwillend voor de fotograaf poseert. Kleine Jan Ramp heeft het tweetal inmiddels al geannexeerd als speelgenootjes. vooral in geval van nieuwbouw, niet het geval. Meermalen blijkt zelfs, dat bij eer ste of ook volgende betalingen van de an nuïteiten van grond- en bouwvoorschot, het daarvoor vereiste tegoed niet aanwezig is, omdat de rijks- en gemeentelijke bijdra gen nog niet zijn vastgesteld en uitbetaald. Aan de instellingen wordt dan kasgeld verstrekt ten laste van een jaarlijks in de gemeentebegroting opgenomen post, ten einde de verschuldigde annuïteiten toch op de vervaldatum te kunnen voldoen. Ook voor deze verstrekte gelden wordt rente in rekening gebracht naar een jaarlijks te bepalen percentage. Het is duidelijk, dat deze gedragslijn in wezen neerkomt op verstrekking van gel den in rekening-courant. Ter vereenvou diging van de administratie is het echter nodig, dat deze gang van zaken in de daar voor vereiste vorm wordt gegoten. Dit is mogelijk door een besluit van B. en W., dat aan de goedkeuring van Gedeputeerde Staten onderworpen is. De raad zal het bedoelde besluit vast stellen. Uit de rij van oude getrouwen bij de pa pierfabriek Van Gelder Zonen heeft de heer K. Stammis, werkbaas van de lood- branderswerkplaats der cellulosefabriek, ressorterend onder de mechanische werk plaats, Woensdagmiddag in een kring van vele vrienden na ruim veertig jaren van welbestede arbeid wegens zijn pension nering afscheid genomen. De chef van de M. W., de heer J. Grin- wis, vertolkte de gevoelens van dankbaar heid van superieuren en collega's en ver geleek de Oudejaarsdag met de laatste dag, die de werkbaas in zijn vertrouwde omgeving heeft doorgebracht: met enige weemoed wordt teruggezien op een pe riode van vele herinneringen. Ir. G. A. Schoonkind betwistte de op merking van de vorige spreker, dat de scheidende een M.W.-er zou zijn en zei hem te beschuwen als een van de leidende figuren, die veertig jaar in de C.F. werk zaam was en de C.F. dan ook door en door kende. Daarom was het initiatief van de C.F. uitgegaan om dit afscheid te be reiden en de grote genegenheid van de C.F.-mensen en de dank van de bedrijfs leiding te onderstrepen met een kist si garen. En daarmee uit. Voor de loodbranderswerkplaats ge tuigde de heer N. Rozemeyer van de uit stekende samenwerking met de scheidende werkbaas die jarenlang de prettige geest stimuleerde. De dankbaarheid ging verge zeld van enkele kisten sigaren. Dat „scheiden lijden doet" was het af- scheidsthema van de heer A. Mol namens de M.W., die een trouw kameraad zag ver trekken. „Als een médaille kon worden uitgereikt, zou deze één zijde hebben met de woorden ,,'t Was goed Stammis", waarmede de heer Mol, die het boekwerk „Hoe het werkt" aanbood, de gevoelens van het M.W.-personeel vertolkte. De heer Stammis, aan wie alle sprekers uiteraard de beste wensen voor de toe komst meegaven, dankte voor de hem be wezen genegenheid. Hij merkte daarbij op zich te voelen ajg een emigrant, die een- bekende haven verïHt. Kinkhoest is nog steeds een zeer ge vreesde en veelal gevaarlijke kinderziekte, die meer voorkomt dan roodvonk of diphterie. Reeds jarenlang bestaat er gelegenheid tot kosteloze inenting tegen diphterie, een gelegenheid waarvan gelukkig door velen reeds gebruik wordt gemaakt. Er is thans een vaccin verkrijgbaar, dat immuniseert zowel tegen kinkhoest als tegen diphterie. De eerste inenting met dit vaccin dient te geschieden bij kinderen van de leeftijd van 9 tot 12 maanden. Een volledige inenting bestaat uit 3 injecties, die met tussenpozen van 4 weken moeten worden toegediend. Ter versterking van de immunisatie moet tussen het 2e en 3e levensjaar en het 4e en 5e levensjaar nog één injectie worden gegeven. Gezien het grote belang van de volksge zondheid heeft het gemeentebestuur van Beverwijk besloten met ingang van 1953 gelegenheid te geven tot kosteloze gecom bineerde inenting tegen kinkhoest en diphterie. Oe inentingen zullen worden verricht in het badhuis van het Witte Kruis aan de Baanstraat 53, telkens de eerste Maandag van de maand van 2 tot 3 uur 's middags, voor het eerst dus Maandag 5 Januari 1953 en vervolgens 2 Februari, 2 Maart, enz. Burgemeester en wethouders geven in overweging kinderen die nu 9 tot 12 maan den zijn op 5 Januari te laten inenten en vervolgens op 2 Februari en 2 Maart. Voor reacties of ziek worden behoeft niet te worden gevreesd, hoogstens kan enige temperatuurverhoging volgen. De bij de geboorteaangifte uitgereikte blauwe of rose inentingskaart moet telkens worden meegebracht. Goede „slotkoers". Het oudejaar is Woensdag op de vismarkt goed besloten: de handel had weinig in het zicht voor vandaag, zoals het er trouwens voor de hele eerste eerste week van 1953 nogal somber uitziet met de aanvoeren en dat werd de reden, dat de „afgezakte" soorten, zoals braat en wijting weer een duwtje omhoog kregen en respectievelijk op f 25.tot zelfs f 30.en f 18.kwa men. Dit laatste bedrag voor de wijting kwam uit de bus na een markt, die nogal onwillig inzette en de wijting kwam daar door op de rand van de pufschuit terecht. Goede schelvis was stevig: f 45.en f 50.voor de grote en f 42.tot f 40.— voor de grootmiddel. Een paar partijtjes grote ton veranderden voor f 3.25 van eigenaar en de tong II was behoorlijk be taald met f 1.35 per kilo. Bergen hekkensluiter. De „laatste beste" van het jaar werd de trawler Ber gen, die voor zijn kleine aanvoer van 900 kisten na een 12-daagse Noordzeereis met een besomming van f 23.000.ging strij ken. Norma morgen. Met het oog op de wijtingprijs vond de Norma Maria het raadzamer tot Zaterdag te blijven liggen, zodat de aanvoer zich vandaag beperkte tot die van een viertal kotters. Dit waren scheepjes, die pas Maandag naar zee gingen, een maar etmalen hadden gevist en dus niet erg dik in de vis zaten. Er stonden dan ook maar een 150 mandjes (dure) plat- en fijnvis in de markt, waar de handel best raad mee wist. De Norma heeft voor Zaterdag 160 kis ten schelvis en piepers bij zich met 140 gul en kabeljauw, 110 makreel, 200 ge stripte wijting, 130 dichte wijting en 30 diversen, zodat het wel de moeite waard lijkt een zo gunstig mogelijke wijtingprijs af te wachten. Maandag vreemde Maandag. Het zal zelden zijn voorgekomen, dat een Maan- dagmarkt zo stil is als "de markt, die er nu aan komt: van de trawlers kan geen enkel schip verwacht worden omdat de Eveline en de Chénévière Zaterdag pas weggegaan zijn en er ook geen enkele logger op zee is, mede door het conflict. De kotters draaien er dus in hoofdzaak voor op en daarvan zijn de vangsten ook al niet over vloedig. Twee eerstelingen. Als eerste trawl- logger vertrokken deze week naar de verse vis de KW 123 (29 December) en de SCH 135 (30 December), die beide tot voor kort de Kanaal-haring visserij heb ben uitgeoefend. Op zee. Op zee zijn dan nog de Eve line en Eli (27 Dec.); Medan, Tzonne (29 Dec.); Limburgia en Tubantia (30 Dec.). Grote beurt. De KW 15 is naar zijn thuishaven vertrokken om een grondige revisie te ondergaan. Gewonde man. Bij de binnenkomst van de trawler „Sumatra" was doktershulp nodig wegens een ongeval, dat de in IJmui den wonende gehuwde stoker R. was over komen. In de machinekamer had de stoker een askoker op de arm gekregen, waardoor een armwonde was ontstaan. Dokter Brouwer heeft de man bij binnenkomst ge holpen en later naar zijn woning vervoerd. Beter. De vislosser Klaas Anker, die op 13 December een ongeluk kreeg met de motor in Voorburg en daar in het zieken huis werd opgenomen, gaat goed vooruit. Visserijbericht Urk. Dinsdag werd van 11 vaartuigen aangevoerd: 1810 pond snoekbaars, prijs 5052 ct.; 48 pond rode baars, prijs 89 ct.; 268 pond blei, prijs 10 II ct.; 507 pond voorn, prijs 810 ct.; 29 pond karper, prijs 34 ct., alles per pond. Prijzen en aanvoer. Heilbot ƒ2.402.10; gr. tong 2.80—2.70; grm. tong 2.37—2.08; kim. tong 2.47—2.36; kl. tong I 2.24— 1.98; kl. tong II 1.46—1.33; tarbot I ƒ2.90 2.20; zalm 4.90, alles per 1 kg. Tarbot III ƒ101; tarbot IV 72—38; kl. griet 39.5037.50; schartong 2823.50; gr. schol ƒ4845; grm. schol 5747; kim. schol 0157; kl. schol I 5850; kl. schol II ƒ45—18; schar 29—22; bot 26—18; v. haring 17; makreel 27.5020; gr. schelvis ƒ48—38; grm. schelvis ƒ41—33; kim. schelvis ƒ3929; kl. schelvis I ƒ36— 22; kl. schelvis II 32.5011; wijting 17.508; gr. gul 3732; mid. gul 27 20; kl. gul 18—12.50; kl. haai 27.50—24; ham 80—70; kl. hake I ƒ48; kl. hake II J 35; poontjes 2423.50; kl. koolvis zw. 2114; kl. koolvis wit 2622.50, alles per 50 kg. Gr. kabeljauw ƒ256—94; gr. koolvis zw. ƒ48—40; gr. koolvis wit 57 56; gr. leng 85—68, alles per 125 kg. Aanvoer: 198 kisten tong en tarbot, 4 heilbot, 3 griet, 16 tongschar en schartong, 453 schol, 53 schar, 5 bot, 1 haring, 835 makreel; 732 schelvis, 1103 wijting, 195 ka beljauw en gul, 15 leng, 6 kl. haai, 5 ham, 4 hake, 2 pooih 380 koolvis, 30 diversen, >In totaal 4040 kisten.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 11