Sultan van Djokja treedt Indonesisch ka uit Vernietigende critiek op immigratiewet - McC arran Weerbericht Crisis bereikt hoogtepunt Ontploffingsramp in Valparaiso Nederland moet „spontaan afzien van dollarhulp Auto schoof van gladde weg tegen boom; twee doden Haarlems Dagblad Ernstig geschil over commando Oost-Indonesië de aanleiding Socialistische ministers achter de Sultan? KoLM.-chartervliegtuig landde in woestijn Vreemde figuur Spaak voert actie voor Europese Unie Kamerlid stelt ministers vragen Presidentiële commissie „Aanfluiting van democratische idealen Het woord is aan K.N.A.C.: „Gladheid wordt nog niet voldoende bestreden N.O.V. is tegen een ambtenarenverbod 67e jaargang n0 148 Ander toestel neemt de 55 inzittenden over De ontvluchting in Breda Kinderbijslag- en. ziektewet thans onder bedrijfs verenigingen Morgen komen 137 Korea-vrijwilligers thuis Motie over de onderwijzerssalarissen Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 2 JANUARI 1953 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE -296e JAARGANG No 308 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DJAKARTA, (Aneta) De Indonesische minister van Defensie, Sultan Hamengku Buwono, heeft hedenochtend zijn functie overgedragen aan vice-premier Prawoto. De overdracht van de functie van minister van Defensie door Sultan Hamengku Ruwono aan vice-premier Prawoto geschiedde in het ministerie van Defensie in tegenwoordigheid van generaal-majoor Simatupang, de secretaris-generaal van het ministerie van Defensie, mr. Budiardjo en de chef-staf der landstrijdkrachten kolonel Bambang Sugeng. De aanleiding tot dit aftreden is een ernstig verschil van mening tussen de Sultan en Bambang Sugeng over het commando over het terri torium Oost-Indonesië. Kolonel Subroto, die daar bij de nasleep van de 17 October- affaire door luitenant-kolonel Warouw was afgezet, is niet ingegaan op het „aanbod" van Warouw om thans het commando weer op zich te nemen. Hij verklaarde met pensioen willen gaan. De chef-staf van de landmacht meende nu accoord te moeten gaan met de definitieve opvolging van Subroto door Warouw, waar echter de Sultan hevig tegen gekant bleek te zijn. Over de houding van de P.S.I.-ministers vernam de politieke correspondent van Aneta, dat zowel minister Sumitro (Finan ciën) als minister Lukman (Justitie) te kennen gaven, dat zij niet accoord kunnen gaan met de benoeming van luit.-kol. Warouw tot fungerend territoriaal com mandant van Oost-Indonesië. Of dit zal be tekenen, dat zij hun functies ter beschik king zullen stellen, werd hedenmorgén be sproken op een vergadering van de Partai Socialis Indonesia. De resultaten van deze bespreking zijn nog niet bekend. Ook de andere partijen hebben hedenmorgen ver gaderd. In regeringskringen zei men, dat zowel de Masjumi als de P.N.I. het uiterste wil len doen om een kabinetscrisis te vermij den. In geval de P.S.I.-ministers zich zou den terugtrekken, verwacht men eerder een „herschikking" van het kabinet dan een kabinetscrisis. Commando-overdracht De nasleep van de October-affaire heeft de regering en de partijen bij de jaarwis seling druk bezig gehouden. Het kabinet dat de voorgaande dag gedurende 7 uur bij een was geweest kwam na de Nieuwjaars receptie ten paleize omstreeks het middag uur bijeen en vergaderde tot tegen half 8. De moeilijkheden, die besproken werden, betroffen die van Makassar. De fungerend chef-staf van de land strijdkrachten, konolel Bambang Sugeng, zou 1 Januari reeds naar Makassar gaan om de overdracht van het commando door Gatot Subroto aan Warouw bij te wonen. Deze laatste zou dan officieel fungerend militair commandant van Oost-Indonesië worden. De bedoeling was, dat kolonel Su broto Zaterdag met kolonel Sugeng naar Djakarta zou gaan. Een beslissing over zijn verdere positie was nog niet genomen. Men verwachtte, dat het verzoek van kolo nel Subroto om gepensionneerd te worden zou worden ingewilligd, en dat de kolonel zich in Midden-Java zou vestigen. Het meningsverschil met de sultan leidde tot uitstel van het vertrek van kolonel Sugeng naar Makasser, eerst van 's morgens 7 uur tot 's middags 4 uur en toen tot Vrijdag ochtend. Kolonel Sugeng is op het laatste ogenblik niet naar Makassar gegaan, maar stuurde een vertegenwoordiger. Minister-president Wilopo bevindt zich nog altijd om gezondheidsredenen in Tji- panas en kon nog niet naar de hoofdstad terugkeren. Intussen had luit.-kol. Sutoko, de waar nemend chef-staf van de landstrijdkrach ten, zijn functie overgedragen aan luit.-kol. Suprapto. Ook luit.-kol. Parmen, comman dant van de militaire politie, heeft zijn functie overgedragen. Beiden hadden 12 December van Sultan Hamengku Buwono de rpededeling ontvangen, dat zij van hun functie ontheven zouden worden. Verklaring Vrijdagmiddag heeft Sultan Hamengku Buwono een verklaring uitgegeven over de De Skymaster Ph-TDL van de K.L.M., die onder gezagvoerder Mackenzie met 55 passagiers een chartervlucht van Londen naar Karachi maakte, heeft Donderdag bij Dahran in Saoedi-Arabië een nood landing gemaakt. Het toestel is bescha digd. Naar Reuter mededeelt, heeft een re serve-toestel vandaag Karachi verlaten om de ongeveer vijfenvijftig Pakistaanse militairen te halen, die zich in de gechar terde „Skymaster" van de K.L.M. bevon den, welk toestel op 17 mijl van het vlieg veld van Dahran in de woestijn een nood landing moest maken. De KLM-persdienst deelde over deze noodlanding varamiddaig mede, dat de Sky master „Groningen" pas boven het vlieg veld van Basra de mededeling kreeg, dat er wegens slecht zicht niet kon worden ge land. De machine maakte door nog onop gehelderde oorzaak een zeer geslaagde noodlanding in de woestijn. Aan boord bevonden zieh 35 mannen, acht vrouwen, 11 kinderen en twee babies, waarvan 26 de Pakistaanse en 30 de Britse nationaliteit bezitten. De KLM Constella tion PH -TFE is inmiddels uit Karachi vertrokken met bestemming Dahran om de zich in goede welstand bevindende pas- sapiers te halen en naar Karachi te bren gen. Verwacht wordt, dat zij daar van avond zullen arriveren. redenen, die hem deden besluiten zich uit de regering terug te trekken. Hij herinnert daarin aan de regeringsverklaring van 22 November, die bedoeld was als basis voor een integrale oplossing van de kwesties, ontstaan rondom de 17 October-affaire en wat daarop volgde. In deze regeringsver klaring werd toen gezegd: „de regering kan de overschrijdingen van de grenzen van de militaire bevoegdheden niet goed keuren en passende maatregelen zullen genomen worden, waar dergelijke over schrijdingen ook geschieden". Met het ontheffen van kolonel Nasution uit zijn functie van chef-staf van de land strijdkrachten en het ontheffen uit hun functie van enige hoge officieren werd een begin gemaakt met de uitvoering van de regeringsverklaring, aldus de uiteenzetting van de Sultan. De chef-staf van de landstrijdkrachten had, naar in de verklaring verder wordt gezegd, de regering voorgesteld om luite- riant-kolonel Warouw tot fungerend com mandant in Oost-Indonesië te benoemen. Hierover moest in een kabinetszitting wor den beraadslaagd. Vooruitlopend op de be slissing van het kabinet heeft Sugeng een beslissing genomen omtrent de benoeming van luitenant-kolonel Warouw. Hierna werden enkele buitengewone zit tingen van het kabinet gehouden om te be slissen, of dit besluit van de fungerend-chef staf van de landstrijdkrachten moest wor den bekrachtigd of te niet gedaan. Op een speciale vergadering van het kabinet, die 1 Januari werd gehouden, be sloot het grootste deel van de kabinets leden, dat de beslissing kon worden goed gekeurd, alhoewel zij van oordeel waren, dat zulks een zware stap zou zijn. „Ik ben van mening, dat het kabinet met de genoemde beslissing haar verklaring van 22 November, waarvan de uitvoering reeds begonnen was, heeft verlaten, waar door voor het verdere verloop, zowel voor het volk als de regering, geen zeker hou vast meer bestaat voor een oplossing van de hangende kwesties. Ik kan mij niet ver enigen met de procedure, die de indruk wekt, dat de regering een haar voorgezet fait accompli bekrachtigd. Slechts de ge schiedenis zal kunnen bewijzen, welk standpunt het juiste ls in' het belang van de Republiek Indonesia en de ontwikkeling van de Indonesische Weermacht op een ge zonde militaire basis," aldus besloot Sultan Hamengku Buwono zijn verklaring. SANTIAGO (Reuter). In Valparaiso in Chili is Donderdag een opslagplaats met ontplofbare stoffen in de lucht gevlogen. Er zijn meer dan vijfhonderd ongevallen. Totnogtoe zijn veertig lijken geborgen. Er zijn nog honderdvijftig personen vermist. De meeste slachtoffers zijn brandweer lieden en politie-agenten, die bezig waren met de bestrijding van een brand in een houtopslagplaats. Deze brand was de oor zaak van de explosie in de opslagplaats van ontplofbare stoffen. Er zijn ook honderden feestvierders ter gelegenheid van nieuw jaar in de omringende straten gewond. De ontploffing deed zich na middernacht voor. Een groot gebied is gewoest. Valparaiso is de voornaamste haven van Chili. Behalve dynamiet gingen ook zuur- stofcylinders de lucht in. De functionaris, die belast is met het be heer van de opslagplaats,werd gearresteerd. 99 NEW YORK (Reuter) Het Ameri kaanse bureau voor wederzijdse beveili ging (MSA) heeft Nederland de gelegen heid geboden „spontaan" van de dollarhulp voor de 30 Juni eindigende jaarperiode af te zien, zo verneemt de „New York Times" van zijn correspondent te Den Haag. De Nederlandse regering heeft nog geen be slissing genomen ten aanzien van dit aan bod, doch zij schijnt geneigd te zijn van de gelegenheid geen gebruik te maken. De dollarschenking, die door Nederland zou moeten worden geweigerd, bedraagt 15 millioen dollar. Dit bedrag is Nederland voorlopig toegewezen uit het nog steeds niet verdeelde steunfonds voor de verdedi ging, dat bestemd is voor het lopende be lastingjaar. De onverwachte verbetering van de Nederlandse harde valuta-positie is voor de V.S. aanleiding geweest te trachten de dollarhulp voor Nederland te doen ver vallen. De „New York Times" merkt op, dat het vrijwillige karakter van het gebaar, dat Nederland volgens de Amerikaanse sugges tie zou moeten maken, wel enigszins wordt beperkt door het feit, dat al zou Nederland zijn aanvraag om toewijzing van hulp niet intrekken deze in ieder geval toch zou wor. den afgewezen. Het bureau voor wederzijdse beveiliging heeft tot wijziging van zijn aanbeveling in zake het verstrekken van economische hulp aan Nederland besloten wegens de stijging van Nederlands goud- en dollarvoorraad sedert September. Deze stijging is volgens de „New York Times" het resultaat van dollarovermakingen uit Indonesië, die in sommige kringen worden geraamd op 120 millioen dollar voor 1952, en die het resul taat zouden zijn van te grote Indonesische disposities van Europese valuta, in het bij zonder sterling, in Nederland. BRUSSEL (Reuter). In Brussel is Don derdagavond vernomen, dat Spaak een vergadering van overtuigde voorstanders van een Europese unie bijeen geroepen heeft teneinde te bewerkstelligen dat 1953 een beslissend jaar zal worden in de stich ting van de Verenigde Staten van Europa. De vergadering zal Dinsdag te Straats burg aan de vooravond van de opening van de pre-constituerende Algemene vergade ring van de landen van het plan-Schuman België, Frankrijk, Italië, Luxemburg, Nederland en West-Duitsland, worden ge houden. Spaak zal voorzitter zijn van de vergade ring in zijn hoedanigheid van voorzitter van het comité van actie voor een Europese be weging. Men verwacht, dat op deze bijeen komst leden van de raadgevende vergade ring van de Raad van Europa met Pan- Europese sympathieën overeenstemming zullen nastreven over een gemeenschappe lijk beleid tegenover de gematigde leden van dit orgaan. De raadgevende vergadering zal later in deze maand bijeenkomen. Churchill is naar de V.S. vertrokken. Hier staat de Britse premier gereed om in de trein te stappen naar Southampton. Achter ■hem mevrouw Churchill. Het Tweede Kamerlid de heer N. van den Heuvel (K.V.P.) heeft aan de minis ters van Justitie en van Buitenlandse aZ- ken de volgende vragen gesteld: Is de minister van Justitie bereid nadere inlichtingen te verstrekken omtrent de plaatselijke situatie waarin en de omstan digheden waaronder zeven politieke delin quenten, die allen tot levenslange gevan genisstraf zijn veroordeeld, op Tweede Kerstdag uit de strafgevangenis te Breda zijn ontvlucht? Kan de minister mededelen, wat er juist is van berichten, welke de indruk wekken als zouden onvoldoende bewaking en voor afgaand gelegd contact met de buitenwereld deze ontvluchting hebben mogelijk ge maakt? Acht de minister het niet gewenst, nu de strafgevangenis te Breda blijkt aangewezen als gevangenis voor zware politieke delin quenten, dat bij deze gevangenis een bui tenbewaking wordt ingevoerd? Is de minister van Buitenlandse Zaken bereid mede te delen, welke stappen hij genomen heeft om de uitlevering van de ontsnapten, die de wijk hebben genomen naar Duitsland, te verkrijgen en welk re sultaat deze stappen hebben gehad? WASHINGTON (Reuter). Een spe ciale door president Truman ingestelde commissie voor het aanbevelen van wijzi gingen in de nieuwe immigratie-wet, ge noemd naar senator McCarran, heeft een herziening er van van het begin tot het eind aanbevolen. Volgens de commissie is de maatregel een aanfluiting van de demo cratische idealen. De presidentiële commissie voor immi gratie en naturalisatie zegt verder, dat de wet-McCarran, die de dag voor Kerstmis in werking is getreden, een gebrek aan vertrouwen in de toekomst der V.S. open baart en, door haar strenge beperkingen op de toelating van vreemdelingen, het aan zie:- en de positie van de V.S. in het bui tenland afbreuk doet. In het rapport van de commissie heet het, dat de wet berust op een „houding van vijandigheid en wantrouwen tegen over alle vreemdelingen". De wet, aldus het rapport, „past discriminatie toe op menselijke wezens op grond van nationali teit, ras, geloof en kleur." De aanbevolen wijzigingen omvatten verhoging van de immigratiequota van 154.657 tot 251.162 per jaar, vervanging van de huidige „quota naar het land van herkomst" door een „uniform quota stelsel", toewijzing van visa zonder onder scheid naar nationaliteit, ras, geloof of kleur en instelling van vijf nieuwe klassen van immigranten waarin vluchtelingen vallen, die politiek asyl zoeken. De bedoeling van de instelling van vijf nieuwe klassen zou verder zijn, de over bevolking van landen in het buitenland te verminderen. De voorstellen van de com missie zullen door president Truman aan de aanstaande president, generaal Eisen hower, worden voorgelegd. De commissie is van opvatting, dat vreemdelingen voor een tijdelijk verblijf in de V.S. toegelaten dienen te worden, ongeacht vroeger lidmaatschap van of be trekking met ondermijnende organisaties, wanneer er geen reden is om aan te ne men, dat zij zich aan anti-Amerikaanse activiteit zullen overgeven. Saboteurs en spionnen daarentegen moeten uit de V.S. geweerd worden, aldus de commissie. De algemene conclusie van de commissie is, dat de Amerikaanse immigratiepolitiek rekening moet houden met „de veiligheid van de vrije wereld". Uitdaging Dinsdag is als president van de Ameri kaanse vereniging voor de bevordering van de wetenschap geïnstalleerd dr. Condon, die door een commissie van het Huis van Afgevaardigden Zaterdag ongeschikt is ge noemd voor enige functie waarbij de na tionale veiligheid betrokken is, wegens zijn geneigdheid met mensen om te gaan wier Een tweemotorig passagiersvliegtuig uit Dublin heeft gisteren vlak voor de landing bij Birmingham een noodlanding moeten maken. Beide motoren sloegen af. De stewardess kon de 22 passagiers slechts vragen te bidden. Even later voelden de inzittenden een paar hevige schokken en de Dakota lag stil op een stuk bouwland. Toen de inzittenden ongedeerd het toestel hadden verlaten zagen zij pas hoe hard de klap was aangekomen. De staart hing in een boom en overal in het rond lagen de wrakstukken van het vliegtuig dat dwars door twee heggen was geschoten en toen tegen een boom was geklapt. Tot welke maatschappij het toestel behoorde? Het was de Ierse „Aer lingus", de maatschappij die nog nooit één dodelijk ongeluk heeft gekend. Haar toestellen dragen dan ook het Ierse geluksembleem op de neus: Het klaverblad. loyaliteit in twijfel moet worden getrokken. Dr. Condon beschuldigde de commissie van leugenachtigheid. Dr. Condon zou pas 15 Januari geïnstal leerd worden. Het bestuur van de vereni ging heeft de datum echter vervroegd. Ver scheidene sprekers op de conventie der vereniging hebben „de ongerechtvaardigde critiek op mensen van de wetenschap" ver oordeeld. Een hoogleraar in de physiologie dr. Maurice Visscher heeft in een inter view voorgesteld, dat de vereniging een campagne begint tegen „het anti-intellec- tualisme" en ter verdediging van de vrij heid van meningsuiting. C arlyle Wonderdadig is de macht der op gewektheid, en boven alle bere kening ligt de mate van haar uit houdingsvermogen. Kring der verzekerden uitgebreid De verplichte vakbedrijfsverenigingen zijn sedert 1 Juli reeds belast met de uit voering van de Werkloosheidswet. Met ingang van het nieuwe jaar zullen zij nu tevens worden belast met de uitvoe ring van de Ziektewet en van de Kinder bijslagwet. Drie takken van de sociale ver zekering zullen dan geheel en uitsluitend door verplichte vakbedrijfsverenigingen worden uitgevoerd. Het toezicht op deze uitvoering door de bedrijfsverenigingen is gelegd in handen van de Sociale Verzekeringsraad, waarin werkgevers, werknemers en overheid zijn vertegenwoordigd. Met ingang van 1 Januari is de kring der verzekerden van enige sociale verzeke ringswetten uitgebreid. Een aantal catego rieën van personen, die tot dusver over het algemeen wel onder de ongevallenwetten vielen, is bij Koninklijk Besluit ook als verzekerde aangewezen voor andere sociale verzekeringswetten. Krantenbezorgers zullen onder bepaalde omstandigheden nu ook onder de Ziektewet (en het Ziekenfondsenbesluit) komen te vallen. Hetzelfde geldt voor de loonslach- ters, die bovendien onder de Kinderbijslag wet vallen. Onder de Ziektewet (en het Ziekenfond senbesluit) en onder de Kinderbijslagwet zijn nu ook gebracht personen, die werk zaam zijn bij het oogsten van fruit en van andere land- en tuinbouwgewassen, als mede zij, die werkzaam zijn bij het snijden van griendhout en het snijden en scheren van riet, het snoeien en rooien van bomen, het selecteren van te velde staande ge wassen. Eenzelfde regeling is getroffen voor een aantal kleinere melkslijters, die melk kopen van de fabriek en deze aan eigen klanten uitventen. Met het m.s. Skaubryn zijn op 6 Decem ber 137 militairen van het Nederlands detachement uit Korea vertrokken. De mi litairen zijn vanmorgen in Marseille van boord gegaan. Zij komen morgenochtend in Roozendaal aan. In de loop van de dag zullen zij naar hun woonplaatsen worden vervoerd. Op de eerste dag van het nieuwe jaar is in de gemeente Rosmalen een ernstig auto-ongeluk gebeurd dat twee mensen levens heeft gekost. Nabij het sanatorium Maria-Oord slipte gistermiddag om onge veer half vier een personenauto. De wagen schoof in volle vaart tegen een boom. Zij werd bestuurd door de heer B. uit Nijme gen, die in gezelschap van zijn echtgenote en drie kinderen was, namelijk een jon getje van zes en twee meisjes van 12 en 14 jaar. De gevolgen waren zeer ernstig. De ongeveer 40-jarige mevrouw B. was op slag dood. De vier andere inzittenden wer den met verwondingen naar het grote zie- kengasthuis in Den Bosch overgebracht, waar enige tijd later het 12-jarige dochter tje aan haar verwondingen is bezweken. De anderen werden later naar Nijmegen overgebracht. In Nijmegen is aan de Kraaijenhoff- laan de 10-jarige G. W. Otten met zijn In de in Den Haag gehouden algemene vergadering van de Nederlandse Onderwij zersvereniging is met overgrote meerder heid een voorstel-Den Haag aangenomen, waarin het zogenaamde ambtenarenverbod werd afgekeurd, welk verbod als een ge vaar voor goede democratische verhou dingen werd gezien. Voorts werd in een motie geconstateerd „dat het krenkende en op geen enkele grond gerechtvaardigde verschil tussen ont- knikte en niet-ontknikte onderwijzers salarissen nog steeds niet is weggenomen." Men zal er bij de regering op aandringen ten spoedigste deze ongelijkheid ongedaan te maken. Tenslotte werd een motie van het hoofd bestuur met algemene stemmen aanvaard, waarin onder meer geconstateerd wordt dat de invoering van nieuwe en verbetering van bestaande wettelijke onderwijsvoorzie ningen verre ten achter komt bij de maat schappelijke ontwikkeling en bij de be hoefte aan verschillende nieuwe vormen van onderwijs, en dat de schade, het onder wijs toegebracht door maatregelen, geno men tijdens de crisis van de dertiger jaren, nog steeds niet hersteld is. Verklaard wordt dat de regering gemakkelijker overgaat tot uitgaven op vrijwel elk ander gebied dan op dat van onderwijs en cultuur en dat de regering te weinig aandacht besteedt aan een wettelijke voorziening van het kleuter onderwijs en aan gymnastiekzalen. Verder wordt in de motie gezegd dat zonder bij zondere maatregelen het aantal leerkrach ten tot in lengte van dagen onvoldoende zal blijken te zijn om in de behoefte te voor zien, en dat Nederland ten aanzien van de verstrekking van kosteloos onderwijs be schamend ten achter is bij andere landen. ff slee van het trottoir gegleden en onder een vrachtauto geraakt. De jongen kreeg het rechter voorwiel over zich heen en was op slag dood. Het 12-jarig meisje S. G. J. N. is toen zij op het Beukenplein in Amsterdam glij baantje speelde, van het trottoir de rijweg opgegleden en onder de achterwielen van een passerende vrachtauto gevallen. Met twee gebroken benen werd het kind door de G.G.D. opgenomen. Waarschuwing De vrij talrijke ongelukken die de laat ste dagen in verscheidene delen van ons land tengevolge van de gladheid van de wegen zijn voorgekomen hebben de K.N.A.C. er opnieuw van overtuigd dat aan de bestrijding van de gladheid nog niet die aandacht wordt geschonken, die wen selijk moet worden geacht. Nog zeer on langs richtte de K.N.A.C. zich hiertoe reeds tot de minister van Verkeer en Water staat voor wat de rijkswegen, en tot de Commissarissen der Koningin in de pro vincies voor wat de provinciale en ge meentewegen betreft om te komen tot een oplossing van de vraag op welke wijze de door de gladheid der wegen bestaande ge varen op de beste wijze kunnen worden bestreden. Ten einde een duidelijk over zicht te verkrijgen van die wegen, die niet tijdig of onvoldoende met zand worden bestrooid heeft de K.N.A.C. reeds de mede werking verkregen van grote onderne mingen en vervoermaatschappijn welke haar geregeld inlichtingen over de toestand der wegen verschaffen. Zij verwacht en hoopt dat ook andere bedrijven en in het algemeen zij die nauw bij het wegverkeer zijn betrokken haar zoveel mogelijk mate riaal zullen verschaffen teneinde op deze wijze in staat te zijn aan de hand van de feiten te bevoegder plaatse op spoediger en degelijker bestrijding der gladheidsge varen te kunnen aandringen. OMLOPENDE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Zwaar bewolkt met enkele opklaringen en hier en daar nevel of mist. Overwe gend droog weer. Zwakke tot matige wind, aanvankelijk nog uit Noordelijke richtingen, later uit Zuidelijke rich tingen. Temperaturen om het vries punt tot lichte vorst. 3 Januari Zon op 8.48 uur. onder 16.41 uur. Maan op 20.20 uur, onder 10.30 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 2 Januari Hoog water: 5.07 en 17.10 uur. Laag water: 0.47 en 13.06 uur. Zaterdag 3 Januari Hoog water: 5.43 en 17.56 uur. Laag water: 1.25 en 13.41 uur. OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOGOOOC

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1