Bedrijfsleven heeft reden tot vertrouwen in de toekomst Liberalisatie en integratie voor economisch herstel A PANDA EN DE MEESTERDOKTER De radio geeft Zaterdag Kolenproductie der staatsmijnen daalde Geen wijziging in trawllogger-situatie T. J. TWIJNSTRA: „Herziening van belastingstelsel moet investeringsrisico's verminderen' Reddingboten actief bij jaarwisseling H 2 Effecten- en Geldmarkt dee MORRIS iefoteucu Die der particuliere mijnen steeg Onderscheiden met Verzetsster Oost-Azië Vrijspraak van belediging Buiten vervolging stelling van mr. R. mogelijk Overstromïngen op Philippijnen J Speurtochten naar twee verlate vissersboten Zoch ia het zo Reisbe schrijvingen uit de oudheid VRIJDAG 2 JANUARI 1953 Wanneer de voortekenen niet bedriegen, zal 1953 het jaar zijn waarin de landen van West-Europa, die sinds het einde van de oorlog in economisch opzicht in sterke mate op.de financiële hulp van de V. S. hebben gesteund, wat men noemt „selfsupporting" kunnen worden, weer op eigen benen kun nen staan. Tal van besprekingen, welke de laatste tijd op hoog niveau zijn gehouden, hadden een grotere economische zelfstan digheid van West-Europa tot doel. Oud minister Van den Brink heeft ons duidelijk gemaakt dat met de Europese integratie iets anders wordt bedoeld dan een internatio nale samenwerking, welke zeer zeker van groot nut kan zijn, maar die doorgaans slechts tijdelijk is en ondoelmatig omdat zij slechts stand houdt zolang de economische verhoudingen zich voor ieder van de deel nemende landen gunstig ontwikkelen. Wer kelijke integratie is de opneming in of de verwerking van verschillende delen tot een harmonisch geheel, dat als zodanig meer perfect is dan de delen, waaruit het is samengesteld. Het doet de oude nationale tegenstellingen aan betekenis verliezen, doordat een nieuw „Nationaal" geheel ont staat. In zoverre gaat de integratie dan ook ten koste van de zelfstandigheid der ver schillende delen, gelijk ook wel uit de Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal ge bleken is, maar met name tegenover een sterke economische gemeenschap als de V. S. kan de positie van West-Europa er krachtig door worden versterkt. Op dit terrein liggen er echter zoveel moeilijkheden, dat het nieuwe jaar op zijn best ons slechts een zeer beseheiden begin zal doen zien van wat hen, die zich met de oplossing van dit probleem bezig houden, als ideaal voor ogen staat. De trage ontwik keling van de Beneluxgedachte, zowel als de recente besprekingen van het Britse Ge menebest te Londen hebben wel doen zien welke grote bezwaren op deze weg moeten worden overwonnen. Want het gaat er om dat voor de protectie, welke nog allerwege wordt toegepast, de vrijhandel in de plaats komt en dat men zich deze vrijhandel in het geïntegreerde gebied, van de dag af waarop men zegt tot een economische een heid te willen komen, tot een vast doel stelt. En het is duidelijk, dat wanneer dit ideaal voor West-Europa gesteld wordt, de verwezenlijking niet kan worden verkre gen zonder de medewerking van de V. S., die met name sinds de tweede wereldoorlog een economische gemeenschap zijn gewor den, welke internationaal de toon aangeeft en op een welvaartsniveau leeft, dat ver boven dat van West-Europa uitgaat. Prof. van den Brink heeft dit geïllustreerd door er aan te herinneren dat het nationaal inkomen per hoofd in de V.S. in 1950 1576 dollar bedroeg, terwijl dit in het Verenigd Koninkrijk 619 dollar was en in de zes Schumanlanden slechts 374 dollar, waarbij in aanmerking moet worden genomen dat Duitsland en Italië in genoemd jaar nog slechts aan het begin stonden van het eco nomisch herstel, dat thans zulke snelle vor deringen maakt. Maar ook in Nederland is het nationaal inkomen niet meer dan circa een vierde van dat in de V. S. Voor West-Europa is het in de eerste plaats nodig dat het in economisch opzicht door, middel van een goed geprdende inte gratie tegenover de V.S. een grotere econo mische zelfstandigheid erlangt, want hoe zeer ook de positie van West-Europa de laatste jaren is vooruitgegaan, er is altijd ïog een groot dollartekort, dat niet moet worden aangevuld door Amerikaanse hulp, gelijk dit tot dusver het geval was, maar door een expansie van productie en handel. Maar deze zal alleen mogelijk zijn als zo wel door West-Europa, als door de V.S. tot verdere liberalisatie, vrijmaking van de internationale handel wordt overgegaan. De Ministerraad van de Organisatie voor Europeese Samenwerking (O.E.E.S.) is in het begin van deze maand tot de conclusie gekomen dat de vijf jaar geleden gestelde doeleinden bij lange na niet zijn bereikt, daar het dollartekort in 1952 nog 3'A mil liard dollar heeft bedragen, waaronder Nederland met een tekort van rond 250 millioen dollar voorkomt. Ieder plan van actie zal daarom moeten beginnen met het aanpakken van het dollartekort en het is daarom van groot belang dat ook in de V.S. vooraanstaande figuren overtuigd worden van de noodzakelijkheid dat zulks zonder de medewerking van dit land niet mogelijk is. Zeker, in West-Europa valt op het gebied van productie en handel nog veel te verbeteren en ook de onderlinge vrijmaking van de handel, gelijk die door het bestuur van de O.E.E.S. is aanbevolen, moet voortdurend worden nagestreefd, in welk verband met voldoening mag worden vermeld dat Engeland voor het eerste kwartaal van 1953 aan Nederland een be drag van 50 millioen pond aan extra-ver gunningen voor de import heeft beschik baar gesteld. Maar zowel oud-minister Stikker, als oud-minister Van den Brink hebben er telkens weer opgewezen dat de tot dusver gevolgde handelspolitiek van de V.S. voor de economische zelfstandigheid van West-Europa allerminst bevorderlijk is. En het kan daarom tot enig optimisme aanleiding geven dat generaal Eisenhower tijdens zijn verkiezingscampagne er meer dan eens op heeft gewezen dat de V.S. de verstrekking van economische hulp aan Europa dienen te beëindigen, doch door een meer liberale handelspolitiek dit wereld deel in staat moeten stellen döor middel van export de import uit het dollargebied ADVERTENTIE BARTEUORISSTRAAT 20 —TEL. 13439 1 ROSLEDEREN JASSEN ƒ125.— te financieren. Van niet minder betekenis is in dit verband dat de Amerikaanse mi nister van Handel, Charles Sawyer na zijn bezoek aan Europa eenzelfde standpunt in neemt en een Amerikaanse politiek voor staat, welke ter bevordering van de inter nationale handel er op gericht is de tarief muren te verlagen en de douaneformalitei ten te vereenvoudigen. Europa moet zowel op de eigen als op de Amerikaanse mark ten kunnen concurreren en dit concur rerend vermogen is op haar beurt weer de voorwaarde van de internationale inwissel baarheid van de valuta's, welke algemeen als noodzakelijkheid wordt erkend indien de wereld wil komen tot een doorstroming van gezonde internationale investeringen, zoals die voor de tweede wereldoorlog be stonden en Europa welvarend maakten. Met dit grote probleem gaan we het nieuwe jaar in en haar oplossing is niet in de laatste plaats voor Nederland van het hoogste belang, niet alleen omdat het het dichtstbevolkte land ter wereld is, maar ook omdat de import thans ca. de helft van ons nationaal inkomen bedraagt en een toenemende export noodzakelijk maakt. In zoverre is het teleurstellend, dat het niveau van de Nederlandse handelsbewe ging, ondanks het sterk verminderde tekort op de handelsbalans, thans ca. 100 millioen gulden lager is dan een jaar geleden. Liberalisatie en integratie blijven daar om ook voor ons land voorwaarden van verder economisch herstel. ADVERTENTIE Dag Oudejaar! Dag Sinterklazen! Dag Kerstman! Dag Feestdis! Dag Hazen! Hoe somlber en doods! Maar toch Tip van Bootz Verlicht ons het wachten. tot Pasen! Lniz. Heer H. V., Amsterdam oivtv. 1 fl. Tip en 1 Lfl. Bootz' Oude Genever. ADVERTENTIE Van „luchtjes" gesproken... laat de lucht van koken, bakken en braden niet in uw woning rondhangen. Alle keukengeuren worden door Air-Wick even prompt weggenomen als de rooklucht uit uw woonkamer. EEN Fijn£ neus 852 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.30 Orgel. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. (9.35—9.40 Waterstanden). 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Tenor en piano. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Orgel en zang. 13.00 Nieuws. 13.15 Commentaar. 13.20 Accordeon orkest en solist. 13.50 Radiojournaal. 14.15 Hawaiïan-muziek. 14.35 Brabants program ma. 15.00 Amateuruitzending. 15.30 Eerst denken, dan doen, causerie. 15.45 Dansmu ziek. 16.15 Sportpraatje. 16.30 Kamerorkest en solist. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.20 Filmprogramma. 18.40 Regeringsuitzending: Zoeklicht op de Westerse Defensie. 19.00 Ar tistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, cau serie. 19.40 Het Oude Testament in deze tijd, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Weense mu ziek. 22.40 Onder de pannen, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Gevarieerde muziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Vocaal Dubbelkwartet. 10.30 Maastrichts stedelijk orkest. 11.00. Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (12.03—12.33 Land- en tuinbouw - mededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusementsmuziek. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Zang en piano. 14.20 Engelse les. 14.40 Hawaiian muziek. 15.00 Kroniek van letteren en kunsten. 15.40 Con certgebouworkest. 16.30 De Schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Oude Kerstliederen. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Limburgse muziek. 18.45 Buitenlandse correspondenties. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.20 Parlementair commentaar. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Lichtbaken. 20.50 100 jaar krom staf. 21.00 Gevarieerd programma. 21.50 Ac tualiteiten. 22.00 Lichte muziek. 22.30 Wij luiden de Zondag in. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws, in Esperanto. 23.22—24.00 Omroep orkest. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Kamermuziek. 14.50 Platen. 15.15 Ethnische muziek. 16.00 Omroep orkest. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Orgel. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 iNeuws. 19.40 Dansmuziek. 20.00 Geva rieerd programma. 21.15 Accordeon. 21.30 Platen. 21.45 Accordeon. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05-24.00 Dansmuziek. De productie der gezamenlijke Limburg se steenkolenmijnen heeft in 1952 naar schatting ongeveer 12.517.000 ton bedra gen. In 1951 bedroeg zij 12.424.167 ton„ zodat in 1952 ongeveer 93.000 ton meer werd geproduceerd. De staatsmijnen produceerden 7.500.000 ton; de particuliere mijnen ongeveer 5 mil lioen ton. De productie der staatsmijnen ging dus met ongeveer 300.000 ton achter uit, die der particuliere mijnen steeg met ongeveer 375.000 ton. De achteruitgang van de productie der staatsmijnen is een gevolg van het feit, dat deze mijnen in 1952 zijn begonnen met het ontginnen van minder goede steenkoollagen. Als gevolg hiervan werden zowel het effect per mandienst als de hoeveelheid stenen in de kool aanmerkelijk ongunsti ger. In 1953 zullen eveneens minder goe de lagen in de exploitatie worden be trokken. Enige particuliere mijnen hebben zich in de jaren vóór 1952 min of meer in de positie bevonden, waarin thans de staats mijnen verkeren. De productiestijging der gezamenlijke mijnen met 93.000 ton wordt alleszins be vredigend genoemd. Bij Koninklijk Besluit is de Verzetsster Oost-Azië 19421945 toegekend aan dr. B. J. Emanuels, destijds officier van ge zondheid eerste klasse van het Koninklijk Nederlands-Indisch leger; F. de Gruyter, planter in Deli; H. D. J. Meyer, arts; C. J. Schaareman, gewezen sergeant van het Koninklijk Nederlands-Indisch leger; me vrouw G. Warners-Braams, destijds con troleur der eerste klasse der P.T.T. in Ne- derlands-Indië, en M. van Stiphout, des tijds soldaat 1ste klasse van het Konink lijk Nederlands-Indisch leger. D. N. Pritt, de Britse verdediger van de inheemse Kenyase leider Djomo Kenjatta en vijf anderen, is vrijgesproken van de beschuldiging van belediging van het hof. Pritt had de inhoud van een telegram, dat hij aan vier Britse Labour-afgevaardigden had gezonden, gepubliceerd. Hij had hierin het woord „rechteloosheid" gebruikt. Nasleep Zaak-Menten Wij maakten in ons blad van Woensdag melding van de dagvaarding die uitge bracht is tegen mr. F. P. Th. R. te Bloe- mendaal, de vroegere raadsheer-commis saris 'in de zaak-Menten en van, het >be> zwaarschrift dat -diens raadsleden, mr. P: J. Witteman en mr. C. Reinders Folmer, daartegen hebben ingediend. „Dit bezwaarschrift zal worden behan deld door de civiele kamer van de recht bank onder presidium van mr. V. G. A. Boll", zo deelde de Officier van Justitie, jhr. mr. Reigersman, het A.N.P. desge vraagd mede. „Volgende week zal deze kamer de stukken bestuderen. Voorlopig zal nog wel geen definitieve beslissing be kend worden, want indien de civiele ka mer van de rechtbank al binnen enkele dagen uitspraak zou doen, dan kunnen de raadslieden van mr. R. of ik nog in appel gaan". Hoewel dus mr. R. gedagvaard is om op 17 Maart te verschijnen, staat thans nog niet vast of deze berechting inderdaad door gang zal vinden. De mogelijkheid bestaat, dat hij nog buiten vervolging zal worden gesteld. Mocht dit niet geschieden, dan zal mr. R. op 17 Maart voor een strafkamer van de Amsterdamse rechtbank moeten ver schijnen en wel de vierde kamer. Deze strafkamer zal bij wijze van uitzondering gepresideerd worden door mr. B. de Gaay Fortman, hoewel deze sedert een jaar als president verbonden is aan een civiele kamer. Mr. de Gaay Fortman is president ge weest van een kamer van het voormalig Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam, die echter niet de zaak-Menten heeft behan deld. In de situatie rond de actie van de Unie Verkeer tegen de redersvereniging voor de Nederlandse Haringvisserij is naar wij hedenmorgen vernamen geen verande ring gekomen. Op de valreep (vlak voor Oudejaar) zijn twee trawlloggers vertrokken, waarvan men meent, dat de bemanningen niet op de hoogte zijn geweest van de stand van zaken. „Overzien we het afgelopen jaar in het Nederlandse bedrijfsleven, dan is er reden tot vertrouwen in de toekomst. De opgaande lijn, welke in ons economisch bestel sinds de bevrijding kenbaar is, heeft zich na een zekere terugslag op veel terreinen hersteld. Het steeds toenemende aantal personen, dat zijn arbeidskracht elk jaar aan biedt, is vrijwel geheel in het arbeidsproces opgenomen. Dat het vraagstuk van de werkgelegenheid terecht thans als centraal punt in het economisch beleid is geplaatst, is eerder een teken van wijs vooruitziend beleid, dan een gevolg van tot dusverre op getreden onrustbarende feiten, al is het aantal werklozen meer gestegen, dan wense lijk zou zijn". Dit zei de heer T. J. Twijnstra, voor zitter van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers, in een op Nieuwjaarsdag gehouden radiotoespraak. Het vraagstuk van het tekort op de be talingsbalans heeft voor het eerst na de oorlog een veel hoopvoller aanzien ge kregen, waartoe een bevredigende ver houding tussen onze invoer en uitvoer het hare heeft bijgedragen, zei de heer Twijnstra verder. Verstandig wederzijds begrip tussen werkgevers en werknemers heeft ook in het afgelopen jaar in ons be drijfsleven conflicten tot een zeer grote uitzondering gemaakt. Ons economisch be stel heeft zich in rustig getij op voortva rende wijze in gunstige zin ontwikkeld ten bate van de wel^hart van geheel ons yolk. Dit wil zeker niet zeggen, dat we het nieuwe jaar onbezorgd tegemoet treden. Voor het behoud van onze vrijheid, waarvan wij de waarde wel nooit zo sterk gevoeld hebben als in de donkere jaren der bezetting, moet het zwaard weer ge reed worden gehouden naast de ploeg. Op internationaal terrein is er echter ook een toenemend streven naar internationale samenwerking, waarbij men naar nieuwe vormen van vreedzame samenleving zoekt. De totstandkoming van de Benelux zal met hetzelfde enthousiasme moe ten worden nagestreefd, waarmee dit doel jaren geleden is gesteld en waar mee toen de verwerkelijking is ter hand genomen. Dat er enige weerstand is in sommige kringen bij onze Zui derburen, is naar de heer Twijnstra meent, een bewijs van onze eigen ge groeide economische kracht. Men zal ook daar tot de erkenning komen, dat een gezonde partner wenselijker is dan een, die door de oorlog eénstig is gehavend. Ook factoren van binnenlandse aard hebben grote invloed op het economische gebeuren. In de afgelopen na-oorlogse jaren is in een groot deel van de achter stallige binnenlandse behoeften voorzien. De zogenaamde inhaalvraag behoort tot het verleden. Wil het bedrijfsleven op volle kracht blijven Werken dan is het nodig, dat wij onze producten vooral ook in het buitenland kunnen verkopen. Dit 'geldt ook -voor de meeste andere Euro pese landen, waardoor de internationale concurrentie zich thans weer in alle he vigheid ontplooit. De in de afgelopen ja ren door allen in hét bedrijfsleven gele- verder prestaties mogen groot zijn, het komt er op aan de resultaten hiervan voor de toekomst te bevestigen en te ver groten. Ons land zal een aandeel moeten heb ben zowel in de civiele als in de militaire productie van de wereld, waartoe onze prestaties ons recht geven. Investeringen De heer Twijnstra is ervan overtuigd, dat er in vele bedrijven ook nu plannen bestaan, welke tot nieuwe investeringen zullen leiden en waarmede weer ruimere werkgelegenheid geschapen zal worden. Aan de uitvoering van elk plan evenwel zijn risico's verbonden. Het is een van de functies van de ondernemer om deze op zich te nemen en hij heeft getoond hier voor niet terug te deinzen. Het vraagstuk van de afzet van de door zijn onderne ming vervaardigde producten of geleverde diensten was in de na-oorlogse jaren een probleem dat minder moeilijkheden ople verde dan normaal het geval was. Thans is dit anders en hiermede is ook het in vesteringsrisico aanzienlijk verhoogd. Mede daarom dringt de tijd de ontplooiingsmo gelijkheden in nationaal verband te be vorderen, door zulk een herziening in ons belastingstelsel aan te brengen,' dat deze risico's ook in de toekomst aanvaardbaar blijven. Bovendien, aldus de heer Twijn stra, zullen wij bij voortduring moeten zoeken naar de doeltreffendste productie- Op de Philippijnen zijn door overstro mingen als gevolg van regens 23 personen om het leven gekomen. In de stad Iloilo zijn verwoestingen aangericht. Er worden nog 25 personen vermist. Tweehonderd ge zinnen zijn dakloos. De regens gingen ge paard met een wervelstorm. c: methoden, opdat met de minste offers de beste producten in de grootst mogelijke hoeveelheid worden voortgebracht. Voor alles is nodig eendrachtige samen werking van werkgevers en arbeiders, sa menwerking van bedrijfsleven en over heid. In wezen zijn de belangen van allen gelijk. De heer Twijnstra hoopte dat men aan het einde van 1953 zal kunnen zeggen, dat het aan samenwerking niet heeft ontbroken. De bemanning van de reddingboot „In- sulinde" van de Koninklijke Noord-Zuid hollandse Reddingmaatschappij heeft de jaarswisseling op zee doorgebracht op zoek naar de „Zoutkamp 9", een vissersvaar tuig dat Dinsdagavond al-had moeten bin nen komen maar niet was verschenen. De „Zoutkamp 9" was Maandag uitge varen ter garnalenvangst en zou Dinsdag avond terugkeren. Tot dat tijdstip was mondvoorraad aan boord. Toen het vis sersvaartuig Woensdagmiddag nog niet binnen was begon men aan de wal onge rust te worden. De reddingboot „ïnsulin- de" verliet om zeven uur 's avonds Oost- mahorn om te trachten de „Zoutkamp 9" te vinden. De „Insulinde" is de hele nacht op zee geweest. Zij werd omstreeks mid dernacht op de Eilander Balg bij Schier monnikoog stilgelegd om het daglicht af te wachten. De bemanning heeft daarna getracht de nacht van oud en nieuw zo ge zellig mogelijk door te brengen. Om de beurt hebben de mannen op de uitkijk ge staan en 's morgens toen het licht werd is het zoeken naar de „Zoutkamp 9" voortge zet. Omstreeks half een Donderdagmiddag kon aan Klaas Toxopeus het bericht wor den doorgegeven dat de vermist gewaande boot om ongeveer tien uur Donderdag morgen de thuishaven was binnengelopen. Zij had machineschade gehad en de op varenden waren er na veel moeite in ge slaagd, die te verhelpen. Vermiste botter De reddingboot „Hilda" van Lemmer is gistermorgen om acht uur uit Lemmer vertrokken om te zoeken naar een Har derwijker botter, die op het IJselmeer in moeilijkheden zou verkeren. Ook van an dere stations van de Koninklijke Noord en Zuidhollandse Reddingmaatschappij, onder meer van Hindelopen, vertrokken reddingboten zodat al gauw door vier schepen naar de botter werd gezocht. De reddingboot „Hilda" van Lemmer is gisteravond om acht uur in de haven van Lemmer teruggekeerd, na geruime tijd naar een vermiste Harderwijker botter op het IJselmeer gezocht te hebben. Achter af is gebleken, dat de botter om drie uur des middags in Amsterdam was aange komen. Dinsdagmiddag was het vaartuig uit Enkhuizen vertrokken met twee stu denten aan boord voor de overtocht over het IJselmeer naar Harlingen. Door de mist was men op het IJselmeer verdwaald ge weest. 56. Gevolgd door de drie schurken, die de arme, in lakens gewikkelde Panda droe gen, begaf Joris zich regelrecht naar zijn kamer, waar de lakei nog steeds bij de, eveneens in lakens gewikkelde dokter Es- culapus de wacht hield. Voorlopig was Jo ris de toestand weer meester. Panda en dr. Esculapus, die hem als schurkachtige kwak zalver aan de kaak wilden stellen, waren machteloos gemaakt en cle drie samen zweerders waren tegen wil en dank ge dwongen om met hem mee te werken! „En", vroeg Joris aan de lakei, terwijl hij op de omwikkelde dokter wees, „is die arme waanzinnige al een beetje gekal meerd?" „Nee dokter", antwoordde de be diende, „hij wordt steeds wilder!" Inder daad klonken uit de lakens verwoede, ge smoorde kreten. „Ach, ach", zei Joris, terwijl hij Bruno een wenk gaf om Panda de kamer uit. naast dr. Esculapus neer te zetten, „wat een toestand! En hier is nog een tweede waanzinnige, die wij voor zijn eigen best wil in lakens moesten wikkelen. Het is epidemisch geworden!" „Wat?!", gilde de lakei, „epidemisch??!! Eerst heerste hier een epidemische slaapziekte en nu weer een epidemische waanzindat is te veel!!!!" En totaal overstuur vluchtte hij Op initiatief der Aalsmeerse bakkers had de afdeling Aalsmeer van het Neder landse Rode Kruis een oliebollenactie ge organiseerd. De burgerij van Aalsmeer heeft 23.000 oliebollen besteld, die door 25 mede werkers van het Rode Kruis in zakjes ver pakt, voorzien van naam en adres, op Oudejaarsdag zijn thuisbezorgd. Het Rode Kruis zal 50 percent van de opbrengst, f 1650, ontvangen. Taak. Maarschalk Tsjang-Kai-Sjek, de leider der Chinese nationalisten, heeft in een nieuwjaarsboodschap verklaard, dat voorbereidingen voor een tegenaan val op het Chinese vasteland in 1953 zouden worden voltooid. De aanval te land zou voorrang hebben. De maar schalk wekte op tot een nieuwe geest onder de Chinese nationalisten op For mosa om de taak van het heroveren van het vasteland te volbrengen. Te duur. Tijdens een bijeenkomst met de vakverenigingsleiders, die namens 600.000 Britse ambtenaren optraden, hebben onderhandelaars van de Britse regering geweigerd de gevraagde loons verhoging toe te staan. Deze zou de staat 15 millioen pond sterling per jaar hebben gekost. In Januari 1951 Werd aan de ambtenaren een loonsverhoging van 10 procent toegekend, die de staat 30 millioen pond sterling per jaar kostte. Vervanging. In een vraaggesprek, toege staan aan het Egyptische blad „Al Ahram", heeft de Egyptische eerste minister, generaal Naguib, medegedeeld, dat indien het volk het monarchistische regeringsstelsel wenst te vervangen door een republikeins, hij de kwestie aan een volksraadpleging zou onderwerpen. Verder deelde hij mede, dat hij niet in dictatuur gelooft en dat de buitenge wone maatregelen die genomen zijn, zullen worden afgeschaft, zodra de cor ruptie is uitgeroeid en een regering die gebaseerd is op gezonde grondbeginse len stevig gevestigd is. Weigering. Het Amerikaanse hof van be roep heeft Woensdag geweigerd een nieuw proces te bevelen tegen Julius en Ethel Rosenberg en Morton Sofeell. Het echtpaar Rosenberg zal half Januari terechtgesteld worden en Sobell is. ver oordeeld tot 30 jaar gevangenisstraf. Zij werden beschuldigd van atoomspion- nage. Het hof bepaalde, dat een lager gerechtshof „duidelijk had aangetoond", dat de veroordeelden geen feiten had den aangevoerd die een nieuw proces rechtvaardigen. Oproep. De secretaris-generaal van de Al gerijnse communistische partij, Paul Caballero, is in staat van beschuldiging gesteld „omdat hij de buitenlandse vei ligheid van het land in gevaar heeft gebracht", een en ander naar aanleiding van een door hem gepubliceerd pamflet, waarin hij Algerije oproept tot solida riteit met Marokko. Critiek. President Truman heeft op zijn wekelijkse persconferentie een verkla ring afgelegd, waarin hij dat deel van de wet op de defensieproductie, dat de minister van Landbouw noodzaakte Dinsdag de invoer van gedroogde volle melk, gedroogde karnemelk en gedroog de room te beperken, ernstig veroor deelde. Hij zeide, dat de beperkingen zeer weinig invloed op de Amerikaanse markt zouden hebben, maar „onze vrienden in Nederland, Zweden, Nieuw- Zeeland en een aantal andere landen" zouden treffen. Die landen zullen daar door minder Amerikaanse agrarische producten kunnen kopen en oók minder geld kunnen besteden aan hun defensie inspanningen, aldus de president. Uitwijkers. De West-Berlijnse pomie heeft Woensdag bekend gemaakt, dat in 1952 bijna tweemaal zoveel leden van de Oost-Duitse politie in West-Berlijn om asyl hebben gevraagd ais in het vooraf gaande jaar. Van de 2350, die in het afgelopen jaar naar West-Berlijn zijn uitgeweken, behoorden er 1440 tot de in de kazernes ondergebrachte politie de nieuwe militaire strijdmacht. Volgens de West-Berlijnse politie hadden de uit gewekenen verklaard, dat hun veel ver lof, een vakopleiding tijdens de dienst, vrije meningsuiting en een goede ligging en voeding beloofd waren.Toen de recru- ten bij hun eenheden waren ingedeeld hadden zij ervaren dat zij in „primitieve tenten" werden ondergebracht, dat het voedsel karig was, dat zij zestien uur per dag dienst moesten doen en dat de politieke druk met de dag toenam. Vuurwerk. Honderden Italianen zijn bij de intrede van het nieuwe jaar naar het ziekenhuis gebracht, omdat het verbod van de politie om vuurwerk en revol vers af te schieten en aardewerk uit de ramen van de eerste en hogere étages van de woningen te werpen op het ogen blik van de jaarwisseling op grote schaal is overtreden. De politie maakte bekend dat het grootste deel van de in het ziekenhuis opgenomen personen ge wond is door uit de ramen geworpen borden. In Napels kwam een 19-jarige jongeman bij het afschieten van vuur werk om het leven. ET spreekwoord, dat iemand die verre had enkele eeuwen geleden nog meer gel digheid dan thans. Wanneer tegenwoordig de belevenissen der reizigers ons wat al te gortig dreigen te worden, behoeven we slechts een handboek op te slaan om de opsnijder van zijn overdrijvingen te over tuigen. Maar dat was in oude tijden niet het geval, want juist de reisbeschrijvingen ivemelden van feiten en merkwaardighe- middeleeuwse mens bestaande werkelijkheden werden. In verschillende gevallen zijn deze verhalen in het leven geroepen, of aangedikt uit politieke overwegingen, bijv. door de Phoeniciërs en later door de 'Venetianen. Deze zeevaarders hoopten hierdoor berichten van een volk met zulke grote flaporen, dat de oorschelpen als een man tel konden worden omgeslagen. En Me- gasthenes kende aan de Ganges een volk zonder mond, levende van de geuren van bloemen en vruchten. Deze poëtische op lossing van het vraagstuk der voedselvoor ziening had echter het bezwaar dat deze mensen stierven bij het opsnuiven van stank. We zullen de schrijvers verder niet bij name noemen, doch uitsluitend enige we tenswaardigheden vertellen van de destijds wijd verbreide fantasieën. Er bestond dan een volk van éénbenigen, waarbij de enige voet zulke geweldige afmetingen had, dat de mensen tijdens de hitte van de dag zich te slapen legden in de schaduw van hun omhoog gestoken voet. Ook waren er men sen zonder hoofd, wier ogen op schouders of borst waren ingeplant. Weer bij een ander Indisch volk konden de vrouwen slechts één kind krijgen, doch deze zuige ling was bij de geboorte reeds een. grijs aard. Volken met hondenkoppen en blaffende spraak, mensenrassen met acht vingers en tenen aan iedere hand of voet, mensen wier voeten achterwaarts stonden doch des ondanks geweldige snelheden konden ont wikkelen, niets was te dol voor de fantasie van de mens uit de Oudheid. (Vele andere bijzonderheden lenen zich niet voor een beschrijving)Met Oosterse verbeeldings kracht hebben de Arabieren aan deze keur van wonderlijke verhalen nog het hunne toegevoegd, zodat het geen bevreemding wekt dat al dergelijke gedrochten voor de den die een Von Münchhausen niet zouden hebben mishaatA. Voor de oude Grieken wüs bij voorbeeld de Indische samen leving een bonte mengeling van de zonderlingste mensen rassen en de onbegrijpelijkste levensgewoonten. Zo wist de Griekse zeevaarder Skylax te voldoende angst voor het griezelige onbe kende te kweken, hetgeen de zeelieden van andere naties zou beletten onbekende zee wegen te bevaren, waardoor de winstge vende tussenhandel (tin bij de Phoeniciërs, Oosterse waren bij de Venetianen) verlo ren zou gaan. Maar genoeg hierover. Voldoende zij dat wij weten dat de middeleeuwse mens door ontelbare wonderverhalen wel móest ge loven aan allerlei vreemdsoortige wezens die de aarde bevolkten. Ja, dat woord ontelbaar brengt ons tot een vreemd probleem. U weet dat onlangs de zinken cent uit de circulatie is genomen. Welnu, op hoeveel manieren denkt u dat het vóór 15 December j.l. mogelijk was met de toen gangbare muntstukken één gulden te betalen? Op een paar honderd, een paar duizend, of misschien wel enige tienduizenden manieren? Mis! Méér dan een millioen! Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 2