Warouwmoetin Oost-Indonesië plaats maken voor Sadikin Kansen van Mayer zijn formateur niet onguns Weerbericht De ontsnapten Churchill volgende week bij Ike De Gaulle ontw voor Europese Haarlems Dagblad Terugkeer van Robert Schuman op Quai d'Orsay on waarsch ij nlijk Taft republikeins fractieleider De KNVB-wedstrijden Compromis gevonden DE FRANSE KABINETSCRISIS Seine treedt buiten haar oevers Het woord is aan Nieuwe Oost-Duitse voorlichtingsdienst Koud weer houdt aan 67e JAARGANG No 149 Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 3 JANUARI 1953 VELSER EDITIE 296e JAARGANG Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Handdruk in het nieuwe jaar Ook Mayer heeft plannen Bondskanselier Figl gast van de Koningin Vrachtauto kantelde in sloot; chauffeur kwam om Dure kus Treinramp in Korea Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V, Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. SINDS een der zeven uit de gevangenis te Breda ontsnapte oorlogsmisdadigers, Bikker, is aangehouden omdat hij zo op timistisch is geweest zich in de Westduitse stad Hagen in het raadhuis aan te melden met een verzoek om bijstand, is van de overige zes nog niets vernomen. Men kan de mogelijkheid veronderstellen dat Nazi's hen geholpen hebben, hetzij om onder te duiken of om verder dan West-Duitsland te komen. Misschien wel het een èn het ander: eerst onderduiken tot de belang stelling wat verminderd is, en dan naar een ander land. Maar dat zijn slechts gis singen. Intussen heeft de ontsnapping, met de omstandigheden waarin zij geschied is, vrijwat opschudding in ons land gewekt en vragen aan de regering zijn niet uitge bleven. Het Eerste Kamerlid mr. J. in 't Veld, de kortelings afgetreden minister van Wederopbouw (P. v. d. A.) zal Dinsdag in die Kamer een interpellatie houden en het Tweede Kamerlid N. van den Heuvel (K.V.P.) heeft schriftelijke vragen tot de ministers van Justitie en Buitenlandse Zaken gericht. Van mr. Donker, de minis ter van Justitie, wil hij weten of de ont snapping aan onvoldoende bewaking en voorafgaand contact met de buitenwereld moet toegeschreven worden. En of „bui tenbewaking" van een gevangenis als de Bredase niet gewenst is. Intussen schijnt, na een bezoek van minister Donker en van de directeur-generaal van het gevangenis wezen aan Breda, die buitenbewaking al te zijn toegepast. Wij zouden ons kunnen voorstellen dat ook vragen werden gesteld over de snel heid van waarschuwing van de politie bij de grens. Als, zoals in sommige bladen ge meld is, pas tweeënhalf uur na de ont vluchting de politie bij Nijmegen gewaar schuwd is lijkt daar wel iets aan ontbroken te hebben. Ook zouden wij, als wij Kamer lid waren, de minister vragen of hij bevor deren wil dat ten snelste portretten van ontsnapten aan alle dagbladen verstrekt worden, ook aan dagbladen in aangren zende landen. Niet zozeer om de bladen daarmee een dienst te bewijzen, maar omdat het de eenvoudigste en meest af doende methode is om de medewerking van het publiek bij het opsporen van ge vaarlijke misdadigers te krijgen. In dit ge val verschenen portretten maar in enkele bladen. Ge kunt zeggen: het was toen toch al te laat; de mannen waren de grens al over. Maar de Duitse Bladen dan? Trou wens, in een volgend geval van ontsnap ping zal de ontvluchte wellicht binnen de grenzen blijven. En het heeft ons al eerder in zulk geval verbaasd, dat niet onmiddel lijk foto met signalement aan de Pers ver strekt werd. De lezer van detective-romans zal het misschien een oninteressant middel vinden, maar in de practijk is het ongetwij feld wèl belangrijk. Misschien zal de inter- pellant in de Eerste Kamer dergelijke punten wel te berde brengen. Aan de minister van Buitenlandse Zaken heeft het Tweede Kamerlid v. d. Heuvel gevraagd, welke stappen hij genomen heeft om uitlevering der ontsnapten te verkrij gen en welk resultaat die stappen hebben gehad. Ook op dit punt zal de interpellant wellicht meer vragen. In ons nummer van Dinsdag 30 December heeft onze parlemen taire redacteur eraan herinnerd, dat bij de wapenstilstands-voorwaarden de West- Duitse regering zich verbonden heeft oor logsmisdadigers over te leveren. Dr. van Raalte heeft daaraan toegevoegd, dat het oude uitleveringsverdrag met Duitsland voor gewone misdadigers buiten beschou wing kan blijven, omdat het niet herleefd is. „De overwinnaars hadden namelijk de bevoegdheid, na de beëindiging van de oorlog te verklaren welke verdragen zij „als herleefd" beschou-wd wensten te zien en toen heeft Nederland in het desbetref fende lijstje dat uitleveringsverdrag niet opgenomen, in hoofdzaak omdat men niet voldoende vertrouwen koesterde in de rechtspleging bij onze Oostelijke buren". Welnu, dat is ook een interessant punt. Als men indertijd dat uitleveringsverdrag niet wilde doen herleven zullen daar in de toenmalige omstandigheden goede redenen voor bestaan hebben. Maar gelden die nog? Dat met een aangrenzende staat geen uit leveringsverdrag bestaat is toch, bij het bestaan van normale betrekkingen, wel een vreemde situatie die niet zonder nadelen kan zijn. Het zou belangwekkend zijn te weten, welk standpunt het departement van Buitenlandse Zaken en dat van Justi tie nu te dezer zake innemen, ook al bieden de wapenstilstands-voorwaarden in het geval der ontsnapning uit Breda de formele gelegenheid om uitlevering (of wel: „over levering") te verkrijgen. R. P. WASHINGTON (Reuter en A.F.P.) De republikeinse senatoren hebben een stemmig senator Robert Taft gekozen tot hun fractieleider. Senator Styles Bridges uit New Hampshire werd gekozen tot tijde lijk voorzitter van de senaat. Senator William Knowland uit Califor- uië is gekozen tot voorzitter van de se naatscommissie voor zaken met betrekking tot het republikeinse beleid. Democratische leden van de senaat heb ben met algemene stemmeri senator Lyn don Johnson uit. Texas gekozen tot presi dent van de democratische fractie. De 44- jarige senator zal tevens voorzitter zijn van de politieke commissie der fractie. Tafts plaatsvervanger als republikeins fractieleider is senator Leverett Salton- Stall. De republikeinse leden van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden hebben de vertegenwoordiger van de staat Massa chusetts, Joseph Martin, met algemene stemmen aangewezen als voorzitter van het nieuw gekozen huis. Daar de republi keinen de meerderheid in het Huis bezit ten, staat het vast dat Martin als zodanig zal worden gekozen. De Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond deelt ons mede dat de beslissingen omtrent het al of niet doorgaan van de voor morgen, Zondag vier Januari vastgestelde compe titiewedstrijden worden overgelaten aan de consuls. Op 1 Januari werd de Russische wacht voor het intergealli- eerde hoofdkwartier te Wenen door de Amerikanen afgelost. Helemaal volgens pro tocol verliep de plech tigheid niet, want de Russische generaal Borejko (rechts) en de Amerikaanse bri gadier-generaal Fitts maakten van de ge legenheid gebruik om elkaar met een hand druk het beste voor 1953 toe te wensen. Men kan overigens wel verwachten, dat zij dit „beste" op nog al uiteenlopende wijze zullen interpreteren. DJAKARTA. (Aneta). - Het Indone sisch kabinet heeft gisteravond naar aan leiding van het aftreden van de Sultan vari Djocja als minister van Defensie een ver klaring uitgegeven, waarin het zijn leed wezen over deze gebeurtenis kenbaar maakt. Voorts werd bekend gemaakt, dat kolonel Sadikin, thans commandant van het Zesde Territorium (Borneo), benoemd is tot commandant van het Zevende Terri torium (Oost-Indonesië). In afwachting van zijn komst zal het commando berusten bij luit.kol. Warouw, die immers benoemd was tot fungerend commandant. Door deze „modus vivendi", is voorko men, dat de ministers van de P.S.I. zich uit het kabinet terugtrekken. De voorganger van de thans benoemde Sadikin, Gatot Su- broto, is op eigen verzoek gepensionneerd. In regeringskringen verklaarde men te genover Aneta, diat de benoeming van Sa dikin tot commandant van Oost-Indonesië niet inhoudt, dat de benoeming van over ste Warouw tot „fungerend commandiant" is ingetrokken. De minister van Financiën, Sumitro, van de P.S.I. zeide, dat hij en zijn collega op grond van het genomen besluit kunnen voortgaan verantwoordelijkheid te dragen voor het regeringsbeleid. „Voor ons is het Van onze correspondent in Parijs) De. 56-jarige radicaal René Mayer, de vierde man die door president Auriol werd aangezocht om de Franse kabinetscrisis op te lossen, gaat zonder overhaasting te werk. Gisteren heeft hij zijn besprekingen met de leiders van alle partijen, met uit zondering van de communisten, voortgezet, en men neemt aan, dat hij Maandag, of uiterlijk Dinsdag, de Kamer zijn regerings programma voor zal kunnen leggen. Wan neer hij dan een meerderheid van 314 stemmen krijgt wat algemeen wel wordt verwacht kan hij vervolgens beginnen met zijn tweede opgave: de samenstelling van een regering, waaraan het parlement dan nogmaals zijn fiat zal moeten geven. Mayer, die pas na de oorlog in de poli tiek ging, en voordien een brillante car rière op bankgebied maakte hij is nauw aan de De Rothschilds geparenteerd wordt gerekend tot de weinige krach tige persoonlijkheden, die zitting hebben in het huidige Franse parlement. Hij is geen verstokte partijman, hij ligt nog wel eens met zijn mede-radicalen overhoop, en hij spreekt maar weinig. Als hij echter in de Kamer of elders het woord voerde, kon men er zeker van zijn dat hij iets van be lang te zeggen had. Een wat hautaine, hooghartige figuur, deze Mayer, die wei nig vrienden heeft en vermoedelijk nooit de populariteit zal bereiken van zijn voor ganger Pinay, die nu nog dagelijks uit alle kringen van het volk een post ontvangt, die uitgebreider is dan de „fan-mail" van een Jean Marais of een Tino Rossi. Vanwege zijn uitgebreide kennis op ve lerlei gebied, Mayer was ook al minister van Justitie, van Financiën, van Onder wijs en van Oorlog, en ook om zijn allure van onmiskenbaar staatsman, wordt hij in LONDEN (A.F.P. en Reuter) Te Lon den wordt vernomen, dat minister-presi dent Churchill Dinsdag en Woensdag een ontmoeting zal hebben met de nieuw ge kozen Amerikaanse president, generaal Eisenhower. Donderdag zal Churchill een beleefdheidsbezoek brengen aan president Truman. Churchill wordt Maandag te New 1'ork verwacht. René Mayer heeft tegenover journalisten, die hem vroegen of hij naar de Verenigde Staten zou reizen, als hij premier zou wor den, verklaard, dat deze reis reeds lang op het program stond. „Ik zou echter liever ais premier gaan", zo zeide hij. Reuter tekent hierbij aan, dat de regering-Pinay reeds het plan had Mayer naar de V.S. te zenden. Het moet echter afgewacht wor den of het kabinet er mede instemt als Mayer de positie van premier heeft. In haar verslag aan het parlement over de jongste bijeenkomst van de NAVO-raad te Parijs heeft de Britse regering verklaard, dat het Atlantisch pact nog steeds tegen over de dubbele bedreiging van plotselinge aggressie en inwendige verdeeldheid staat. Hoewel de bondgenoten hun verdedigings inspanning niet konden verslappen, dien den zij te voorkomen, dat de herbewape ning teveel zou vergen van de West-Euro- pese economie. Het risico van een algemene oorlog schijnt op het ogenblik kleiner geworden te zijn door de vastbeslotenheid der NAVO-landen om aggressie te weerstaan, aldus het ver7 slag. de Kamer algemeen geacht en zelfs gevreesd en die achting komt hem dan ook zeker toe. Over het programma, dat Mayer volgen de week ontvouwen zal, is men al vrij volledig ingelicht door de redevoering, die door hem op het jongste congres van zijn partij werd uitgesproken. Zo weet men, dat hij voorstander is van een intensieve bouwpolitiek die bij Pinay wat in het gedrang was geraakt en dat hij een open oog heeft voor de ontwikkeling en de modernisatie van de landbouw, waar voor hij gisteren een nieuw plan zou heb ben ontworpen. Overigens verwacht men algemeen, dat hij Pinay's experiment voor de redding van de franc voort zal zetten en evenmin als zijn voorganger nieuwe belastingen zal vragen. Mayer staat verder bekend als overtuigd Europeaan, en men denkt dat hij wat meer stoom zal zetten achter het Europese leger, dat Pinay voorlopig nog wat op de plaats- rust had willen laten marcheren. Waar schijnlijk zal hij het E.D.G.-verdrag op nieuw bij de Kamercommissies aanhangig maken. Schumans kansen Over de keus van de nieuwe ministers is uiteraard nog weinig of niets bekend. Niettemin neemt men wel algemeen kan, dat Schuman niet meer op de Quai d'Orsay terug zal keren. De Katholieke M.R.P. zou zich nu eindelijk met zijn vertrek hebben verzoend. Zijn waarschijnlijkste opvolger is zijn partijgenoot en voorganger George Bidault. Het zou kunnen, dat Schuman, die van huis uit econoom is, opnieuw de portefeuille van Financiën voor zijn reke ning gaat nemen, die in elk geval niet langer door de premier zelf zal worden beheerd. Over de steun die Mayer, die in het verleden tweemaal, maar vergeefs, naar de gunsten van de Kamer dong, van de partijen kan verwachten, is men nogal optimistisch gestemd. De socialisten zijn hem tamelijk welgezind, en zij zullen ver moedelijk althans niet tegen stemmen. Bij de Gaullisten liggen de stukken vrijwel net zo. Onder deze omstandigheden mag René Mayer dus wel hopen, zo is de algemene indruk; dat hij volgende week door de volksvertegenwoordiging als premier be vestigd zal kunnen worden. Hoewel het weer minder gunstig is ge worden sedert Oudejaarsavond sneeuwt het en het is vrij guur maakten de Ko ningin, de Prinsessen en het overige gezel schap ook gisteren skitochten in de omge ving van Sankt Anton, of volgden zij de lessen van de skiklassen. Zoals reeds was aangekondigd, bracht dc dorpskapel de Koningin Donderdag een Nieuwjaars-aubade voor het hötel. Op de middag van Nieuwjaarsdag nam prin ses Margriet deel aan kinderwedstrijden en zij verliet enthousiast het strijdperk met een onderscheiding van de Skischool van Sankt Anton. Gisteren moest Prinses Irene het bed houden wegens een lichte verkoudheid maar tegen de avond mocht zij weer op staan. Prinses Beatrix trok er dientenge volge alleen op uit met haar gids Toni Mart en zij probeerde ijverig de slalom machtig te worden. Als gasten van de Ko ningin zullen hedenavond de Oostenrijkse bondskanselier Figl en zijn echtgenote de maaltijd in hotel „Post" gebruiken. hoofdzaak dat het kabinet maatregelen treft, zoals het een waarachtige regering betaamt, in het bijzonder op militair ge bied en wel op een integrale en recht vaardige basis", zo zeide hij. Tevoren had Sutan Sjahrir, de voorzit ter van de Partai Socialis Indonesia, ver klaard, dat het aftreden van de twee so cialistische ministers niet onvermijdelijk was, daar zij in de regering niet de partij vertegenwoordigen. De minister van Gezondheid, dr. Leime- na, lid van de Parkindo en oud-minister van Defensie, had aan Aneta op de vraag, welke houding hij zou aannemen, indien ook de ministers van de P.S.I. zich zouden terugtrekken, geantwoord, dat het thans Van belang is, hoe het land te redden. Mi nister Leimena voegde hieraan toe, dat hij de ministers van de P.S.I. wilde ontmoe ten, teneinde met hen van gedachten te wisselen. Sultan weer Daerah-hoofd De afgetreden minister van Defensie, de Sultan van Djocja, heeft verklaard, dat hij weer actief zal optreden als Daerah- hoofd van de Daerah Istimewa (bijzondere gebied Djocjakarta), in zoverre, dat hij zich zal bepalen tot principiële aangele genheden van bestuur over dat gebied. Ge durende zijn ministersperiode berustte dat bij de Paku Alam. Hij zal mogelijk nog dit weekeinde naar Djocja reizen. De sultan is voorts voornemens Medan te bezoeken om de voorbereidingen voor de bouw van een stadion voor de Derde Indonesische Sport week in ogenschouw te nemen. De sultan is voorzitter van het Indonesische Olympi sche Comité. Vanochtend om kwart voor zes is op de Ley weg in de gemeente Wateringen in het Westland een vrachtauto bij het uitwij ken voor een tegenligger van de weg ge raakt en van een hoogte van twee meter in een sloot gekanteld. Van de drie per sonen die zich in de cabine bevonden konden twee, een man en een vrouw, zich redden. De chauffeur, de 47-jarige J. H. T. uit 's-Gravenhage zat gekiemd tussen het portier en de cabine. Toen hij was be vrijd bleek hij te zijn overleden. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. ©OOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOCXOOOOOOOOOOOCXXXDOOOOOOOOOOOOOO SKIPTON, (Engeland) (United Press), j De 30-jarige John Burrows legde zijn arm om een knappe brunette, die alleen met hem in een trein-coupé zat en pro- beerde haar te kussen. „Ik hoop dat we elkaar in Skipton zullen ontmoeten", zeide hij. „Stellig, want ik ben de nieuwe politie agente", antwoordde Colleen Asquith hem. Gisteren bepaalde de rechter de kosten van de zoen voor Burrows op vier pond. Generaal De Gaulle heeft een plan be kend gemaakt, dat vraagt om een Duits nationaal leger, opgenomen in het Weste lijke verdedigingsstelsel, en een politieke unie van Europese staten, waaronder Duitsland, met een gemeenschappelijke buitenlandse politiek. Dit plan stelt de generaal als alternatief van het huidige Europese legerverdrag waarin de deelnemende landen hun souve- reiniteit over de nationale strijdkrachten verliezen aldus heeft De Gaulle in een exclusief vraaggesprek met Reuters cor respondent Harold King verklaard. De drie grondslagen, van De Gaulle's plan zouden zijn: Geen lid van de Europese confederatie zal trachten met geweld zijn bestaand na tionaal gebied te vergroten; Geen lid zal enige militaire operatie te gen welk Europees land dan ook onder nemen zonder vooraf overeenstemming hierover te hebben bereikt met de andere landen; De Seine is buiten haar oevers getreden en de omgeving van Parijs staat blank. Een der voorstadjes van de Franse hoofdstad is alleen nog met een roeiboot te bereiken. Duitsland zou er in moeten toestemmen in vredestijd niet meer divisies op de been te hebben dan Frankrijk, uitgezonderd de troepen, die Frankrijk in zijn overzeese gebieden nodig heeft. Zonder tijdverlies De confederatie zou volgens De Gaulle zonder veel tijdverlies kunnen worden op gezet, te beginnen met de zes leden van de bestaande Europese gemeenschap Frankrijk, Duitsland, Italië, Nederland, België en Luxemburg. Frankrijk zou met de Franse unie, haar overzeese gebieds-* delen, als eenheid toetreden om een even wicht te scheppen tegenover Duitsland en een overheersende Duitse positie te voor komen. (Aan het huidige Europese leger verdrag zou Frankrijk zonder zijn over zeese gebiedsdelen deelnemen). De politieke confederatie zou eenheid van buitenlandse politiek moeten verze keren en voorkomen, dat een herbewapend Duitsland strategisch doelen nastreeft dia afwijken van de doelen der Atlantische mogendheden. De grote alliantie van nationale legers zou, naar De Gaulle meent, niet het over nemen van een aantal voorzieningen van het Europese legerverdrag behoeven te verhinderen. Gezamenlijke verbindings diensten en dergelijke, alsmede standaardi satie van wapens zouden de gecombineer de strijdkrachten doelmatiger en economi scher kunnen maken zonder de essentiële nationale identiteit van deze strijdkrach ten aan te tasten. Ook zou binnen de con federatie een gemeenschappelijk opperbe vel, met Duitse deelneming, en te zijner tijd een gemeenschappelijke generale staf kunnen worden ingesteld. Feferaten Om er voor te zorgen, dat de politieke confederatie van het begin af werkelijk zou leven, moet, aldus de Gaulle, in elk deelnemend land een volksstemming wor den gehouden over toetreding tot de con federatie. De confederatie zou te zijner tijd kun nen worden ontwikkeld om tot grotere éénwording van de deelnemende staten te komen. Dit was echter volgens De Gaulle een taak voor de toekomst, nadat uit de ervaring zou zijn gebleken hoe het bond genootschap zich ontwikkelt. Generaal De Gaulle gelooft, dat het Euro pese leger met zijn verlies van nationale kenmerken militair en psychologisch on machtig zou worden of anders zou leiden tot Duitse overheersing ten koste van Frankrijk. B y r o n Het is zoet te weten dat er een oog is dat onze komst zal op merken, en blijder kijken wan neer wij komen. BERLIJN (Reuter). De nieuwe Oost- Duitse voorlichtingsdienst die, onder de naam „Kantoor voor perszaken van de premier", met ingang van één Januari 1953 zijn werkzaamheden is begonnen, staat onder leiding van de communist Kurt Blecha. De dienst is ondergebracht in het zelfde gebouw aan het Thaelmann-plein in Oost-Berlijn, waar tot nu toe het opge heven Oost-Duitse ministerie van voor lichting werkzaam was. Van officiële Oost-Duitse zijde is niets over de toekomst van Gerhard Eisler, die de leiding bezat van het opgeheven minis terie, medegedeeld. Eisler is Jood. Hij was eens de meest prominente Amerikaanse communist. Hij is in 1949 uit de Verenigde Staten naar Oost-Duitsland gevlucht, toen hij, tegen borgstelling en hangende een gerechtelijk onderzoek naar zijn communistische be drijvigheid in de Verenigde Staten, op vrije voeten was gesteld. Eisler wist toen als verstekeling op het Poolse schip „Batory" uit de Verenigde Staten te ontkomen. Hij bereikte Oost-Duitsland via Groot-Brittan- nië en Polen. Men meent in Berlijn, dat Eisler in on genade is gevallen, doch dat hem mogelijk een niet-belangrijke betrekking aan een Oost-Duitse hogeschool zal worden aan geboden. D# leider van het Oost-Duitse „kantoor voor perszaken van de premier", Blecha, is een medewerker geweest van Albert Norden, die onder Eisler hoofd perszaken van diens ministerie was. Van Oost-Duitse officiële zijde is als re den voor het opheffen van het ministerie van voorlichting medegedeeld dat het „zijn taak had vervuld". POESAN, (Reuter). Een Zuid-Ko- reaanse personentrein op de lijn Seoel- Poesan is Vrijdagavond in een rivier ge stort. Tengevolge van dit ongeluk kwa men 24 Zuid-Koreaanse soldaten en twee burgers om het leven. Dertig andere per sonen werden zwaar gewond. Het Zuid-Koreaanse ministerie van Verkeer deelde mede, dat de snelheid van de trein te groot was voor de brug die voorlopig gerepareerd was, nadat geallieer de bommenwerpers haar eerder in de oor log hadden gebombardeerd. Het K.N.M.I. deelt mede: De luchtverdeling heeft zich de laatste dagen boven West- en Noord-Europa in zodanige richting ontwikkeld, dat gerekend moet worden op het voortduren van het koude weer. Boven Scandinavië en het aangrenzende zeegebied bij Noorwegen ontwikkelde zich namelijk geleidelijk een nieuw- hogedruk- gebied, dat nog voortdurend in omvang en betekenis toeneemt. Daar de luchtdruk bo- vpn het Middellandse Zeegebied en de Bal kan laag bleef en zich enkele storingen in Noord-Oostelijke richting naar Polen uit breidden, namen in het Oostzeegebied de Noord-Oostelijke winden in kracht toe, waardoor steeds grotere hoeveelheden kou de lucht uit Rusland naar het Zuid-Westen worden getransporteerd. Deze lucht ver laat de Noordelijke gebieden met een tem peratuur van meer van 10 graden onder het vriespunt. De lucht moet daarna echter alvorens onze omgeving te kunnen bereiken over de Oostzee en de Noordzee stromen, waar bij flinke verwarming optreedt. De lucht wordt daarbij onstabiel, zodat er zich sneeuwbuien in ontwikkelen. In ons land kwamen afgelopen nacht enkele van dergelijke buien in de kustpro vincies voor. In Denemarken en langs de Zweedse en Duitse Oostzeekust sneeuwde het bijna voortdurend. In ons land wordt het temperatuurver- loop nog in hoofdzaak bepaald door het al of niet aanwezig zijn van bewolking. Tijdens opklaringen daalde in de afgelopen nacht boven de met sneeuw bedekte vel den de temperatuur tijdens windstilte plaatselijk sterk. De Bilt meldde met 8 graden onder nul de laagste temperatuur. Langs de kust kwam bij luchtaanvoer van overzee nauwelijks vorst voor. Het Scandinavisch hogedrukgebied krijgt thans door nieuwe luchtdrukstrijgingen bo ven de Britse eilanden aan zijn Westkant versterking. Een restant van de gisteren naar de Britse eilanden doorgedrongen Oceaandepressie ontwijkt via Zuid-Frank rijk naar de Middellandse Zee. Deze ontwikkelingen betekenen, dat het koude weer waarschijnlijk verscheidene dagen zal kunnen aanhouden. 3ooooooococcocooooo3ooococoooococooooocoooooocoooooooooq NOORD-OOSTELIJKE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking met enkele sneeuwbuien. Matige en later voorna melijk langs de Waddenkust krachtige Noord-Oostelijke wind. Aanvankelijk echter in het Zuid-Oosten van het land nog zwakke winden met hier en daar mist. Overwegend lichte vorst. 4 Januari Zon op 8.48 uur, onder 16.42 uur. Maan op 21.31 uur, onder 10.43 uur. 5 Januari Zon op 8.48 uur, onder 16.44 uur. Maan op 22.40 uur, onder 10.54 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 3 Januari Hoog water: 5.43 en 17.56 uur. Laag water: 1.25 en 13.41 uur. Zondag 4 Januari Hoog water: 6.19 en 18.29 uur. Laag water: 1.58 en 14.14 uur. Maandag 5 Januari, 8 Hoog water: 6.51 en 19.03 uur! Laag water: 2.27 en 14.43 uur. 8 <xcooooooc300ooooooc»oooooc30ooooooooooooooooooqoocooocooo

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1