Ook Uranus aan avondhemel de Haarlemse scheepsbouwer ontwierp puikje van Amerikaanse expositie Zie Boven: Wereldnieuws Grotere uitvoer van bloembollen naar Amerika en Canada De radio geeft Dinsdag Nederlands houding jegens de Duitsers Reclame-campagne werpt vruchten af PANDA EN DE MEESTERDOKTER MAANDAG 5 JANUARI 1953 2 Grootste inzending op jachtenshow in New York Steeds meer orders Clee MORRIS iejoietjcufnuj! BARTELÖORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Behoud nationale jachtenbouw Baby verbrand en twee kinderen ernstig gewond Castricums raadslid keert tot K.V.P. terug Indische Nederlanders naar Galedonië? Meningen over verleden en toekomst Kerkelijk Nieuws „Hydra" in veilige haven gesleept „Minder onvriendelijk," constateert het N.I.P.O. Heringa Wuthrich oclt ió het zo Opwaarts Een bevredigende verklaring Het jacht van de Feadshipop een proefvaart, kort voor het vertrek naar New York. Van Aalsmeer is het schip dik in de stootkussens op eigen kracht naar Rotterdam gevaren, waar het aan boord van een der schepen van de Holland-Amerika-Lijn is getakeld. Op de grote internationale jachtenshow, die van 9 tot 17 Januari te New York wordt gehouden, geeft Nederland dit jaar de toon aan. Met een zeventien meter lang, van alle comfort en luxe voorzien motorjacht hebben zeven Ne derlandse scheepsbouwers, verenigd in de „Dutch Feadship"-combinatie niet alleen de grootste inzending, doch stel len zij ook het grootste jacht, ooit op deze show aangevoerd, ten toon. Het met twee dieselmotoren uitgeruste schip, waarvoor in Amerika zeer veel belangstelling bestaat, werd gebouwd döor de firma gebroeders De Vries te Aalsmeer. De show waar dit jacht te zien is wordt dagelijks door ongeveer 30.000 Amerikanen en buitenlanders bezocht. Tien dagen lang komen de vermogende watersportliefheb bers van alle Amerikaanse staten naar New York. De Nederlanders hebben hier zulk een goede naam, dat de heer H. W. de Voogt, de bekende Haarlemse ontwerper van jachten, drie jaar geleden, toen de Feadship voor de eerste maal op deze show vertegenwoordigd was, terug kwam met de boodschap dat de Amerikanen de tentoon stelling niet gezien hadden, wanneer zij geen bezoek hadden gebracht aan de Hollandse stand! Zó voeldè men dat in Amerika aan en dat was het begin van een soort sneeuwbal-reclame voor de producten van de Nederlandse jachtenbouwers. Op advies van de Nederlandse regering vorm den zeven toonaangevende werven een combinatie en gezamenlijk concentreerden zij zich op de export naar dit land. De resultaten bleven niet uit, want dank zij de afgesloten koopcontracten op de New Yorkse show konden deze werven een groot deel van het jaar voor buitenlandse reke ning bouwen. Na elke show werden de op drachten groter en vestigde zich de naam van de combinatie steviger. De Ameri kaanse jachtbezitters stellen het Hollandse vakmanschap boven Amerikaanse massa productie en de veel betere afwerking der Hollandse schepen maken een lonende con- ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Omroepkoor. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Piano recital. 12.00 Zang en orgel. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor ons plat teland. 12.40 Amusementsmuziek. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusementsmuziek. 13.50 Pla ten. 14.00 Zeg eens, Amerika14.30 Pla ten. 15.00 Platen. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.45 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Surinaamse volksmuziek. 18.45 Paris vous parle. 18.50 Koorconcert. 19.15 Reportage of platen. 19.20 Verzoekprogram ma. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd program ma. 21.15 Lichte muziek. 21.35 Ik weet, ik weet, wat u niet weet. 21.50 Dansmuziek. 22.30 Mededelingen. 22.35 Lichte muziek. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.20—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.25 Hoogmis. 9.45 Platen. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Omroeporkest en solist. 12.00 Angelus. 12.03 Concert. (Om 12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelingen). 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Promenade-orkest en solist. 14.00 Ge varieerd programma. 14.50 Platen. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zieken- lof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Nieuwjaarscauserie door Mr. N. Debrot. 18.00 Platen. 18.30 Musette-orkest en solisten. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Uit het Boek der boeken. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Drie Koningen uit Oriënten. Kerstspel. 21.25 Kamerorkest, en solist. 22.00 Huwelijk in opspraak, cau serie. 22.15 Henric van Veldeken, declama- torium. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15— 24.00 Platen. TELEVISIE (V.P.R.O.) 20.1521.45 Pioniers van het Levende Beeld, film; Weerpraatje; Bezoekers van de eerste Nederlandse Bioscopen op bezoek in de Televisie Studio; Guernica, film; Van Gogh, film. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Concert. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Gevarieerde mu ziek. 14.00 Schoolradio. 15.30 Orgel. 16.00 Platen. 16.30 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kleuters. 17.30 UNO-uitzending. 17.40 Pianorecital. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Pianorecital. 18.50 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws 19.40 Plater. 19.50 C-yndikale kro niek. 20.00 Concert. 21.00 Platen. 21.15 Ethni- sche muziek. 22.15 Lichte muziek. 22.45 Pla ten. 22.5523.00 Nieuws. currentie met Amerikaanse werven mo gelijk. Deze afzetmogelijkheid in het buitenland is niet alleen een meevallertje voor onze nationale deviezenpot, zij is ook het behoud van de nationale jachtenbouw. Want waar voor 1940 90 van de jachten voor Neder landse rekening werd gebouwd, komt nu slechts 20 van de opdrachten van Neder landse opdrachtgevers. Wat dit betekent voor een welvarende jachtwerf als die van de Gebroeders De Vries, waar zomer en winter zestig man personeel bouwt aan ex portschepen, is duidelijk. Daarom zoekt de leiding van deze werf het in de grote, bui tenlandse opdrachten. Om die te krijgen spaart men geen kosten: de show te New York kost duizenden. Maar het resultaat is dat zelfs de Amerikaanse pers, die gewoon is alleen aan de grootste inzending haar aandacht te geven, nu meewerkt aan het welslagen der Nederlandse jachtbouwers. En dit prachtige witte, dubbelschroef motorjacht, dat op het ogenblik onderweg is naar Amerika, is het waard. Deze tour kruiser klieft met grote snelheid het water want zij wordt door 160 pk voortgestuwd. Zij is voorzien van een automatische piloot, douches, een ijskast, een diepvriesinstalla tie en alle mogelijke technische snufjes. Schitterende salons, door de heer De Voogt zo ontworpen dat zij een maximum aan comfort en ruimte geven, maken dit schip van 28 ton waterverplaatsing tot een varend paleis. Een paleis dat te water liep in de Ringvaart rond de Haarlemmermermeer, als een waardige vertegenwoordigster van Hollandse vak- en zakenmanschap. Gevolg van spel met vuur in woonwagen Zondagmiddag is in het woonwagen kamp, gelegen in de Kapelpolder te Maas sluis, een woonwagen in brand geraakt tengevolge waarvan een elf maanden oude baby van de familie Van Doorn in de vlammen is omgekomen. Twee andere kinderen van respectievelijk 2 en 3 jaar moesten met ernstige brandwonden in het Ziekenhuis te Vlaardingen worden opge nomen. De kinderen bevonden zich in de wagen, terwijl de moeder in een der an dere wagens in het kamp bij een zuster op visite was. De vader was buiten de stad. De kleintjes hebben waarschijnlijk op bed met lucifers gespeeld. Toen de andere woonwagenbewoners bemerkten dat de wagen van de familie Van Doorn in brand stond, konden deze nog slechts met grote moeite twee van de drie kinderen redden. De wagen stond echter weldra in lichter laaie en de moeder moest aanzien dat haar kind in de vlammen omkwam. De gealarmeerde brandweer doofde de smeu lende resten van de wagen. Het raadslid A. H. J. Beyersbergen van Henegouwen, vertegenwoordiger van de groep „Castricums belang" in de gemeen teraad van Castricum, heeft als lid van de gemeenteraad bedankt omdat hij zich we derom als lid van de K.V.P. heeft aange meld. De heer Beyersbergen van Henegouwen was in de jaren na de oorlog fractievoor zitter der K.V.P. in de gemeenteraad. Bij de laatste verkiezing kwam hij met een vrije lijst uit, genoemd „Castricums be lang". Het Hoge Commissariaat te Djakarta deelt mede, dat de Nederlandse regering, met het oog op het bij velen onder de in Indonesië en Nederland gevestigde Indi sche Nederlanders bestaand verlangen naar emigratie, besloten heeft een onder zoek te doen instellen naar de vestigings mogelijkheden voor deze groep in Nieuw- Caledonië en de Nieuwe Hebriden. Met de uitvoering van dit onderzoek is belast de landbouw-attaché, verbonden aan het Hoge Commissariaat, ir. M. H. Brodhaag. Het betreft hier een eerste oriënterend onderzoek, zodat omtrent con crete vestigingsmogelijkheden daar te lan de nog generlei verwachtingen kunnen worden gewekt en evenmin op dit ogen blik mededelingen aan belangstellenden kunnen worden gedaan. Onlangs heeft het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie aan vele mannen uit alle lagen van de bevolking de vraag gesteld: „Als u aan het jaar 1900 denkt, waaraan denkt u dan het eerst?" Tien percent antwoordde: aan de goede oude tijd, mooie tijd, betere tijd dan thans. Negen percent aan: slechte sociale toestan den, slechte tijd voor de arbeiders, ondra gelijke werktijden. Negen percent: aan jeugdherinneringen. Zeven percent dacht aan vooruitgang van de techniek, de eer ste fietsen, aan de paardentram en gaslicht. Het aantal mannen, dat over de goede oude tijd spreekt, is dus ongeveer even groot als het aantal mannen, dat aan de slechte sociale toestanden van toen denkt. Andere dingen, die het publiek te binnen schieten, zijn: ouderwetse begrippen, po litieke gebeurtenissen, de Boerenoorlog, de spoorwegstaking en de opkomst van het socialisme. De tweede vraag luidde: „En als u aan het jaar 2000 denkt?" Van de ondervraag den antwoordde 28 percent: vooruitgang van techniek en wetenschap, interplanetair luchtverkeer, technische omwentelingen, alles gemechaniseerd, afstanden bestaan niet meer. Twaalf percent: Ik zal het zelf niet meemaken. Tien percent zei: Dan is de aarde vernietigd, de beschaving ten onder, dan heeft de atoombom alles vernie tigd. Slechts weinigen denken bij het jaar 2000 aan een verandering van maat schappelijke en sociale toestanden. Zes percent denkt aan: betere tijden, vooruit gang op geestelijk gebied. Drie percent hoopt op verwezenlijking der Bellamy- gedachte. Twee percent verwacht dat de maatschappij wordt veranderd door een economische omwenteling, die een einde maakt aan alle crises. Op de vraag over het jaar 2000 bleef 23 percent het ant woord schuldig. Op de vraag waaraan men denkt bij het jaar 1900 gaf 30 per cent geen antwoord. Beroepen te Britswerd en Wiewerd F. de Boer. cand. te Bussum; te Elburg H. A. van Slooten te Wierden. Aangenomen naar Zijderveld (voor bij stand in het pastoraat) G. Enkelaar, em. pred. te Stavenisse. Bedankt voor Poortvliet D. J. v. d. Graaf te Leerbroek. Werer. kerken Beroepen te Suawoude C. Lugtigheid te Thesinge; te Woudsend W. A. Jelsma, cand. te Amsterdam; te Hardenberg (vac. H. Sweepe) T. Snilker te Bennebroek. Geref. kerken art. 31 K.O. Bedankt voor Alkmaar B. v. Riet te Pieterburen. f Het Nederlandse motorschip „Hydra" is Zaterdag behouden in de Amerikaanse haven Norfolk aangekomen. Het schip kreeg onderweg van Curasao naar Norfolk moeilijkheden met de schroefas. Een Ame rikaanse sleepboot, die hulp wilde bieden, raakte zelf in nood. Tenslotte is de „Hy dra" op sleeptouw genomen door een boot van de Amerikaanse kustwacht. Het Ne- digrlandse schip heeft een bemanning van 40 koppen. Het Nederlands Instituut voor de Pu blieke Opinie heeft aan vele mannen en vrouwen uit alle lagen der bevolking ge vraagd: „Hoe staat u op het ogenblik te genover het Duitse volk? Vriendelijk of onvriendelijk?" Van de ondervraagden antwoordde 41 percent: vriendelijk, 30 percent onvriende lijk, 29 percent had. geen oordeel hierover. Voor het eerst sinds de oorlog vindt het N.I.P.O. meer mensen, die vriendelijk dan diie 'onvriendelijk tegenover het Duitse volk staan. Maar bijna drie op de tien onthouden zich van een oordeel. Hoe de houding van het publiek tegenover het Duitse volk sinds de oorlog zich ontwikkeld heeft, tonen de resultaten van vorige pei lingen aan. nu Jan.'50 Jan.'48 Jan.'47 Vriendelijk 41 36 27 29 Onvriendelijk 30 36 50 55 Geen oordeel 29 28 23 18 Twee planeten trekken in deze dagen onze aandacht aan de avond en nachthemel: Jupiter en Uranus. Jupiter is namelijk op 5 Januari stationnair; dat betekent dat hij zich die avond niet beweegt ten opzich te van de sterren. Jupi ter staat stil. Hij keert namelijk aanstonds op zijn schreden terug. Enige tijd lang heeft hij zich (als men zijn beweging bekijkt tegen de achter grond der zg. vaste ster ren) westwaarts bewo gen; na vanavond zal men hem telkens weer een stukje oostelijker aan de hemel zien staan. D.w.z. niet in één nacht, maar wie de moeite neemt, Jupiters positie aan de hemel om bv. tien uur te vergelijken met de plaats die hij de volgende avonden om precies!) dezelfde tijd inneemt, zal zien dat deze grootste planeet met zijn twaalf manen zich elke avond een stukje verder „naar links" (oostwaarts dus) ophoudt. Wellicht ten overvloede wijzen wij nog eens op het schouwspel dat reeds een kleine kijker biedt: men ziet dan in de buurt van de planeet de vier grootste van haar ma nen. Op 5 Januari staat er één links en drie rechts van de planeet; op 6 Januari ook nog, hoewel de onderlinge groepering dan al weer heel anders is, en op de zevende..., ziet men er nog maar drie! Eén van de manen staat dan nl. vóór Ju piter en is daardoor even onzichtbaar als een witte biljartbal tegen een bioscoopdoek. Uranus, die op 7 Januari „in oppositie" met de zon is recht tegen over de zon staat en dus hoog aan de nachthe mel prijkt) zal zonder kijker moeilijk te vinden zijn. Men moet hem 's avonds om een uur of tien aan de noord oostelijke hemel zoeken in het sterrenbeeld de Tweelingen en wie hem vindt kan ervan ver zekerd zijn dat zijn oog een grote afstand over brugt: Uranus staat on geveer twintig keer zo ver van de zon af als de aarde, dus zo'n drie milliard km. Zij loopt in 84 jaar eenmaal om de zon, wentelt in elf uren om haar as, heeft een middellijn van een 50.000 km. (vier maal die van de aarde dus) en heeft vijf manen maar verwacht niet dat ge die met uw kijker ziet, zoals de manen van Jupiter. Over de tempe ratuur aan de opper vlakte Van deze verre planeet bestaan geen exacte gegevens; zij moet echter op grond van bepaalde feiten zeker beneden de 180 graden Celsius onder nul liggen. Waarschijn lijk is Uranus bedekt met een laagje ijs van tienduizend kilometer dikte. Een dampkring heeft deze planeet ook: er komt een overvloed van methaan in voor, evenals op Jupiter en Saturnus. Ammoniak echter is niet aange toond: waarschijnlijk is de temperatuur er te laag dan dat ammoniak er in gasvormige toe stand kan voorkomen. In dat geval zal er ook nog een laagje ammo- niak-rijp op Uranus lig gen. Maar wat wil men op drie milliard kilo meter afstand van de zon? G. v. W. J Het bestuur van de Amerikaanse groep van de Bond van Bloembollenhandelaren heeft een zeer sober overzicht gegeven van de export naar Amerika en Canada in het afgelopen seizoen. De juichtoon moet men er in zoeken, hoewel er toch alle reden voor is om te juichen, want tot 13 December 1952 werd voor een bedrag van 43.311.000 uit gevoerd tegenover 34.048.000 in dezelfde periode van 1951. Een toename dus van ongeveer negen miUioen gulden. Het gewicht aan bloembollen was respec tievelijk 13.956 ton en 11.270 ton. Indien men aan de hand hiervan het gemiddelde uitrekent dan komt men op ongeveer 3, per kilogram. Hoewel deze 3,per kilo gram natuurlijk niets zegt over de prijs van elk artikel, de samenstelling van het „ex portpakket" kan anders zijn dan andere jaren, doordat er bijvoorbeeld meer hyacin ten werden verkocht, zegt deze prijs toch wel iets ten aanzien van de reclame in Amerika en Canada. Men kan de toename niet schuiven op lagere prijzen, waardoor een grotere ver koop is ontstaan. Uitsluitend aan de ver hoogde interesse van de bewoners van de Nieuwe Wereld voor bloembollen is het te danken dat er meer verkocht is. De (niet talrijke) voorstanders van lagere prijzen kunnen dus hieruit concluderen dat de hou ding van de Bond van Bloembollenhande laren, die de bloembollen niet wilden de graderen tot een reclame-object voor de grote Amerikaanse warenhuizen, juist is geweest. Dit was een klein strijdpunt in het vak. De voorstanders van lage prijzen rede neerden ten tijde van de abnormaal grote overschotten na de oorlog als volgt: Waar om neemt het buitenland zo weinig bloem bollen af? Omdat de prijzen te hoog liggen en de mensen niet voldoende kunnen kopen. Verlaag dus de door de regering vastge stelde export minimumprijzen en er wordt meer verkocht. De Bond van Bloembollenhandelaren ging van een ander standpunt uit: Indien wij de prijzen zo verlagen, dat de waren huizen bij aankoop van een bepaald be drag een aantal Nederlandse bloembollen cadeau kunnen geven, dan wordt de bloem bol een minderwaardig artikel, zo iets als een cadeau bij de zeep. Niemand hecht daaraan nog enige waarde en het zal dan in tijden dat er geen bollen in overvloed zijn uiterst moeilijk zijn om ze te verkopen. Daarom heeft men in Amerika het zwaarte punt op de reclame gelegd en zoals thans blijkt is deze houding juist geweest. Nieuwe wegen voor verhoging van de afzet Zoals bekend is werkt het Bureau Onper soonlijke Reclame met de modernste mid delen en het heeft o.a. de televisie inge schakeld. Het ligt in het voornemen om het Amerikaanse volk een film te vertonen, via de televisie en voor clubvergaderingen, over het werk van de inspecteurs van de Amerikaanse Plantenziektenkundige Dienst in Rotterdam. Sinds enkele jaren is men er toe overgegaan om de bloembollen, die voor Amerika bestemd zijn, in de havens c 58. Het wantrouwen van koning Leo was ontwaakt. „Het is wel vreemd", mompel de hij, „dat er steeds ziekten in het paleis uitbreken. Eerst een algemene slaapziekte en nu weer een waanzin-epidemie. Wij vragen ons af, of onze hofarts en die dok ter Joris Esculapus wel te vertrouwen zijn". Na enig nadenken nam hij een be sluit en riep zijn lijfwacht. Intussen overlegden de schurken, wat zij met de in lakens gewikkelde Panda en dokter Es culapus moesten doen. ,,Het beste is", zei Joris, „dat ge hen naar uw geheime kamer brengt. Mocht men u onderweg aanhou den, dan zegt ge maar, dat zij patiënten zijn, die aan de waanzin-epidemie lijden en dat zij geïsoleerd moeten worden". De samenzweerders namen hun gevangenen op en begaven zich op weg, zich niets aan trekkend van de woedende kreten, die uit de lakens klonken. Peinzend keek Joris hen na. „Ik heb zo het gevoel, dat de zaak scheef loopt", mompelde hij, „als ik mijn honoraria nog wil innen, moet ik. vlug zijn!" van Rotterdam te controleren en niet meer, zoals vroeger gebruikelijk was, in de New Yorkse havens. Hieraan zit een zeer groot voordeel. In de eerste plaats krijgen de Amerikanen veel meer inzicht in het werk van de Nederlandse controlediensten en dus meer begrip voor de moeilijkheden en mo gelijkheden. In de tweede plaats is de con trole veel meer op een plaats geconcen treerd en heeft men minder inspecteurs nodig dan anders in alle Amerikaanse ha vens en in de derde plaats voorkomt men dat de bloembollen lang in de docks van New York op controle moeten wachten. Speciaal dit laatste was funest voor de bol len, die daar dikwijls in het heetst van de tijd zo ongeveer stonden te stoven, wat zeer slecht Was voor de kwaliteit. Nu kunnen de bollen direct na aankomst worden door gezonden naar de afnemers. Het is dus al les bij elkaar zeer belangrijk dat de Ame rikanen zien hoe hun landgenoten werken en welke, voordelen hieraan verbonden zijn. Gebroeide bollen Behalve dit gaat men thans ook trachten de verkoop van gebroeide bloemen te sti muleren. Dit systeem wordt in Zweden al toegepast en het werkt, gezien de verkoop cijfers en dé reacties, uitstekend. Het ligt in de bedoeling om een proef te nemen in Boston. De afname voor de broei is na de oorlog onder verschillende invloeden gezakt. Men neemt dit aan, doch kan nog niet precies zeggen hoe groot deze vermindering is. Via de reclame wil men het publiek dan weer aanzetten om gebroeide bloemen te kopen en als dat gelukt, dan geven de broeiers ook weer grotere orders. Deze campagne begint op 14 Februari, de 2ogenaam.de Valentine's Day en eindigt met Pasen. Heeft men daar voldoende er varing opgedaan dan gaat men verder. Een dergelijke campagne voert men reeds in Canada en deze zal ook weer worden voortgezet. In het afgelopen jaar was er begin November geen bol meer in Canada te krijgen. Een Canadese firma schreef dit o.a. toe aan de foto's die door het Centraal Bloembollen Comité waren uitgegeven. Deze schijnen het publiek te hebben getrof fen en daardoor de verkoop zeer te hebben gestimuleerd. Hoewel de afnemers daarover natuurlijk zeer tevreden zijn, hebben zij toch nog wel op of aanmerkingen ter ver betering en dat mag zeer zeker ook een succes worden genoemd, want het is een vriend die zijn feilen toont. De gemeenteraad van Reuver heeft op voorstel van B. en W. besloten tot het af schaffen van de vermakelijkheidsbelasting voor alle muziek-, zang- en toneelvoorstel lingen, alsmede voor de vertoning van films met culturele waarde. Ongeluk. Bij het neerstorten van een rots bij het stadje Urgup in de Turkse land streek Anatolië zijn tenminste acht per sonen om het leven gekomen. Verkoop. Egypte is op het ogenblik bezig belangrijke hoeveelheden katoen uit zijn voorraden aan communistisch China te verkopen, aldus heeft de Egyptische minister van Financiën, El Smari, tegen over de pers verklaard. Huiverig. Veldmaarschalk Alphonse Juin heeft Zaterdag in een toespraak in de universiteit van Straatsburg verklaard, dat het verdrag betreffende het Euro pese leger wijziging behoeft, alvorens men het ratificeert. Het verdrag is met het oog op zijn samengesteld karakter niet onmiddellijk in zijn geheel uitvoer baar, aldus Juin. Hij betreurde; dat En geland geweigerd had deel te nemen aan de defensiegemeenschap en Frank rijk „van aangezicht tot aangezicht met Duitsland' had gelaten. Vriend. Prins Tsjitsjiboe, de oudste broe der van de Japanse keizer, is Zaterdag ochtend vroeg op vijftigjarige leeftijd aan geelzucht overleden. Hij stond be kend als een vriend van Engeland. In de tweede wereldoorlog was zijn positie hierdoor moeilijk en volgens sommige berichten stond hij in de laatste twee jaren van de oorlog onder huisarrest. Gezegd werd, dat hij een tegenstander was van de overheersing der militaris- tische groepen in de Japanse politiek. De geallieerden zouden na de oorlog aanvankelijk het plan hebben gehad keizer Hirohito af te zetten en hem te vervangen door prins Tsjitsjiboe. Geschorst. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Zaterdag de diplomaat Roy Kohier van zijn post bij het politieke planbureau ontslagen en hem voor dertig dagen geschorst met inhouding van salaris, omdat hij op 6 December in beschonken toestand met zijn auto tegen een telefoonpaal reed, terwijl hij geheime papieren bij zich had. Volgens de persdienst van het mi nisterie heeft Kohier de veiligheidsbe palingen geschonden, door in een der gelijke toestand deze geheime stukken bij zich te hebben. Kohier bekleedde posten in Boekarest, Athene, Cairo, Lon den en Moskou en is ook hoofd van de „stem van Amerika" geweest. Monument. Volgens het Oost-Duitse pers bureau A.D.N. heeft het hoofd, van de Russische controle-commissie, generaal Tsjoeikof, in een schrijven aan de plaatsvervangende Amerikaanse hoge commissaris, Reber, het recht opgeëist om een Russisch oorlogsmonument in de Amerikaanse sector van Berlijn, dat anderhalf jaar geleden moedwillig door West-Berlijners werd beschadigd, te laten herstellen. Het monument een Russische tank op een voetstuk werd in de zomer van 1951 tijdens anti-com munistische demonstraties in brand ge stoken. Parel. Een lichtrose parel, zo groot als een kleine gigzen knikker en naar schatting enkele tienduizenden guldens waard, is door een inwoner van Cradock bij Jef- fresbaai in Zuid-Afrika ,in eep oester schelp gevonden. De gelukkige, de heer H. van Zijl, een amateur-schfiJpenver- zamelaar, vond de oesterschelp onder een rots. Hoewel oesters veel voorkomen aan de Zuid-Afrikaanse kust zijn parel oesters er hoogst zeldzaam. Op zoek. Een van de nieuwste en grootste Engelse diepzee-bergingsvaartuigen, de „Twyford", is in Zuid-Afrika aange komen, om schatten van het 100 jaar geleden bij kaap Agulhas gezonken transportschip „Birkenhead" te bergen. De „Birkenhead" verging op 25 Januari 1852 bij Danger Point, nabij Agulhas. In de branding kwamen 357 soldaten en 87 matrozen om het leven. Slechts vrouwen cn kinderen konden met de twee be schikbare reddingboten aan wal worden gebracht. Aan boord bevond zich 240.000 pond sterling in goud, waarvan tot dus ver niets is teruggevonden. Nabij Dan ger Point bevinden zich nog drie rijke wrakken. Uitwijzing. Vijfentwintighonderd vreem delingen, merendeels Chinezen, die na het verlopen van hun tijdelijke ver blijfsvergunning op de Philippijnen zijn gebleven, zullen het land uitgezet wor den. Dit is meegedeeld door de Phillip- pijnse commissaris voor de immigratie. Hij zeide verder, dat het bureau van de immigratie de uitwijzing had gelast van alle Chinezen, die niet over de middelen beschikken om het land te verlaten na het ongeldig worden van hun verblijfs vergunningen. ADVERTENTIE HAARLEM ELECTR1SCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES WE mogen op de voorhand aannemen dat ook u wel eens met stroop heeft zitten knoeien. Hetzij door te trachten met sierlijke strepen een paraaf op uw panne- koek te zetten, hetzij door de lepel lang zaam omhoog te brengen, waardoor de stroop tot een uiterst dun straaltje kon worden uitgerekt. Daarbij heeft u het merkwaardige feit kunnen constateren dat, bij het afbre ken van de stroopdraad, het ondereinde daarvan als een slap elastiekje naar de lepel terug-veerde. Weliswaar drup pelt uiteindelijk alle stroop toch van de lepel, maar dat doet hier niets terzake. Door het terug-veren van de stroop hebben we kunnen waarnemen dat de kracht, waarmede de stroopdeeltjes aan elkaar kitten, voldoende was om de zwaar tekracht te overwinnen, want de stroop vloeide immers één klein momentje naar boven? We geven toe dat dit huishoude lijke voorbeeld misschien wel aardig, maar niet erg overtuigend is. Laten we daarom mogen verhalen van een vloeistof die inderdaad duidelijk en royaal langs de rand van een vat naar boven vloeit, over de rand wipt en zich eigener beweging naar een lager niveau begeeft. Deze, voor de wetenschap aller merkwaardigste eigenschappen, vertoont het helium, dat we onder normale omstan digheden als een gas kennen (luchtsche pen), doch dat bij ongeveer 270 gr. C. onder het vriespunt, vloeibaar kan worden gemaakt. Wordt de temperatuur nog een tikkeltje lager, dan gaat de helium vloei stof over in een andere vloeistof, die ge heel andere eigenschappen vertoont dan elke andere stof in vloeibare toestand en waarbij zich o.a. het verschijnsel van het spontaan omhoog stromen kan voordoen. Ook kunnen uit deze vloeistof fonteintjes omhoog springen, zonder dat er sprake is van Stromend overdruk, zoals bij onze wa- terleiding, voor dit merkwaardige gedrag i is nog niet bekend en zou waar- schijnlijk ook te ingewikkeld zijn om hier in enkele regels te vermelden. Wellicht is het dan ook beter over te gaan naar andere onderwerpen, waarvoor wél een bevredigende verklaring kan worden gegeven. Een merkwaardig verschijnsel doet zich n.l. voor bij sommige, diep in het binnen land gelegen, zoetwaterputten, of -bron nen, die de hebbelijkheid vertonen op ge regelde tijden droog te lopen, om zich vervolgens even regelmatig weer te vullen. In deze gevallen zou werkelijk van eb en vloed in zoetwaterputten gesproken kun nen worden, hoewel het daarmede niets uitstaande heeft. Ook dit vreemdsoortige verschijnsel heeft weer een eenvoudiger verklaring dan men oorspronkelijk veronderstelde. Daarover morgen. H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 2