Zes man vier uur muurvast met lekgeslagen schip op de Haaks unie Agenda voor Velsen Kampioenen in 't Centrum Veertig jaren arbeidstrouw van baas Eckhard Koninklijk beloond Havenberichten Jubileumnummer van het Algemeen Handelsblad Visserij-varia Castricum Voordracht voor huis vestingscommissie Beverwijk A.V.R.O.'s voorzitter gehuldigd Auto met kerkgangers reed te water; 1 dode 7 Belgische kotter op het nippertje behouden „Nestor" bracht de Z 288 behouden in IJmuiden binnen „De Kopvlieger" werd „Damko" in de winter Feike Asma concerteert in de Ichthuskerk DERTIG JAAR REISDUIF Plechtige en vrolijke huldiging op raadhuis en bij Van Gelder Trainings^ele^enheid voor jeugdige dammers Demonstratie van zelfverdedigingssport Nieuwe aalmoezenier Lezing over sexuele hervorming Bioscoop Bejaarden hadden een vrolijke avond Oud-minister J. in 't Veld voor de P. van de A. Motorrijders' feestmaal Gouden feest van de afdeling Beverwijk der K.A.B. Op zoek in Zwitserland Feestelijk-samenzijn-in-de-geest MAANDAG 5 JANUARI 1953 De noodkreet „Help, ik ben zinkende", die in de vroege Zondagmorgen door de aether schalde, was op dat moment niet overdreven: de Zeeburgse kotter „Huguette Anne" (Z 288) maakte op de Haaksgronden in het Schulpengat inderdaad zoveel water, dat het scheepje 81 ton groot en met zes man équipage verloren leek. Maar de bemoe digende stem van de kapitein van de IJmuidense sleepboot „Nestor" en de snelle hulp van de Helderse reddingboot „Prins Hendrik" hebben schipper LéonBIomme in die duistere en koude ochtend tot de overtuiging gebracht, dat hij zijn geboorte plaats Heist toch weer terug zou zien. Gisteravond omstreeks 10 uur meerde het deerlijk gehavende kottertje voor de nieuwe Tegeltjes markt en in het achterlogies, waar het water over de planken gudste, kon Léon het verhaal vertellen. De „Huguette", een kotter uit 1945 van de rederij Vlietinck en Kozijn, was nog na een reis van zes dagein vissende, toen de keerkoppeling van de motor onklaar raak te. Er werd om assistentie gevraagd en om vijf uur in de ochtend koerste De Nestor volle kracht de IJmuidense haven uit om die hulp te verlenen. Inmiddels was ook de Prins Hendrik uit gevaren en de stemmen van die beide red ders in de nood hebben schipper Blomme toen radio-telefonisch een fikse riem an der het hart gestoken. De Beligisdhe kotter bleek afgedreven te zijn naar de gevaarlijke zandbanken van de Haaksgronden en was bij de P 2 boei zo stevig vastgelopen, dat het water aan alle kanten, maar vooral door het achter schip, naar binnen golfde. De situatie is vier uur lang critiek geweest, maar ge lukkig kon de Nestor op het laatste nip pertje de pomp bijzetten, zodat de Hu guette behouden bleef. Mooie markt Er is toen eerst koers gezet naar Den Helder, waar een zelfstandig werkende pomp en drie runners aan boord van de visserman werd gebracht, maar omdat de schipper tenslotte een 800 kisten vis bij zich had en de Maandagmarkt in IJmui den door het ontbreken van enige aan voer van betekenis een aantrekkelijk doel wit leek, is er achter de Nestor aan ten slotte naar hier koers gezet. De pomp heeft ADVERTENTIE Het midden en betere genre Voor de chic „UNIC" Meeuwenlaan hoek Cederstraat IJmuiden-Oost - Tel. 1206 KENT U.ONS SPAARSYSTEEM? De jeugdpostduivenvereniging „De Kop vlieger" is er na het vliegseizoen toe over gegaan, teneinde de leden ook in de winter maanden bijeen te houden, een damclub te vormen uit de leden, die in deze club onder de naam „Damko" een competitie spelen. Deze wedstrijden zijn voorafgegaan door een bijeenkomst ten huize van de familie Visser als besluit van het vliegseizoen. Hierin werd het nieuwe bestuur gevormd uit D. Visser, voorzitter; J. Bierman, secretaris en J. Exalto. Het programma werd prettig afgewisseld met spel, film, hersengymnastiek, een kleine loterij dié mogelijk was door de bereidwil lige medewerking van enige winkeliers en de prijsuitreiking, wat allemaal nog wérd opgeluisterd met een uitvoerige tractatie. Bij de prijsuitreiking ging de beker naar Jos Bierman. „Damko" blijkt overigens voor de jonge postduivenhouders een probaat middel te zijn om de jeugd van de straat te houden. De damcompetitie wordt om beurten ten huize van een van de leden gehouden. Za terdag waren de uitslagen: D. Visser—H. Winkelaar 02; A. TuinstraJ. Exalto 02; JR. HaanF. v. d. Pieterman 11; H. Haan J. Bierman 11 en die van de inhaal wedstrijden H. HaanD. Viser 20: H. Win kelaarJ. Bierman 02; F. v. d. Pieterman J. Exalto 02. K. Haan, die de bovenste plaats innam, werd nu "verdrongen door J. Exalto, welke drie van zijn vier wedstrijden won. De stand is nu: J. Exalto 4 3 0 1 6 J. Bierman 3 2 10 5 H. Haan 3 2 1 0 5 R. Haan 3 2 1 0 5 H. Winkelaar 3 1 0 2 2 D. Visser 4 1 0 3 2 F. v. d. Pieterman3 0 1 2 1 A. Tuinstra 3 0 0 3 0 De bekende Nederlandse organist Feike Asma zal Donderdag 8 Januari in de Ich thuskerk een concert geven. Het program ma vermeldt twee psalmbewerkingen van Jan Zwart, twee koraalbewerkingen van de hand van de solist, Toccata en Fuga in d-klein van Bach, Adagio en Allegro (het duet tussen koekoek en nachtesaai) uit het orgelconcert van G. F. Handel, Varia ties van Felix Mendelssohn-Bartholdy over „Het gebed des Heren", A. Guilmants Pastorale en een toccata van W. Ralph Driffel. Uitgesteld De voor Maandag 12 Januari aangekon digde jaarvergadering van de R.-K. Tex- tielarbeidersbond St. Lambertus afdeling Castricum is uitgesteld. De vergadering zal op een nader te bepalen datum in Fe bruari worden gehouden. MAANDAG 5 JANUARI Nutsbibliotheek: Uitlening van 19.30—21.30 uur, Heidestraat. Stadhuis, 10—12 uur: Spreekuur Burge meester. Rex, 20 uur: „Het tovertapijt". Thalia, 19 en 21.15 uur: „Starlift". DINSDAG 6 JANUARI Rex, 20 uur: „Scandel sheet". Thalia, 20 uur: „Dwars door de vuur- linies". onophoudelijk moeten werken om het he vig water makende scheepje drijvende te houden en ook vannacht moest er voort durend gepompt worden. ,r't Was geen best Nieuwjaar" zegt de schipper, terwijl hij zijn handen wast, „maar 't is wel best afgelopen". Vandaag gaat de kotter onmiddellijk na de lossing in dok om te repareren. Zaterdagavond en Zondag heeft de Be- verwijkse postduivenvereniging „de Reis duif" een tentoonstelling gehouden in 't Centrum die door een groot aantal dui- venliefhebbers is bezocht. Alvorens de voorzitter de heer G v. d. Winden de prijswinnaars bekend maakte, stond hij even stil bij de oprichting der vereniging, nu dertig jaar geleden. De Be- verwijkse duivenliefhebbers waren lid van „Oranje Nassau" in IJmuiden, maar door de bouw der Hoogovens en de steeds moei lijker begaanbaar wordende Breesaap werd besloten onder de Wijkerleden zelf maar een vereniging op te richten. Nu is het niet zo moeilijk een vereniging op te richten maar wel om er een in stand te houden. Het is de Reisduif gelukt in deze dertig jaren uit te groeien tot één der grootste verenigingen in Noordholland. De voorzitter maakte hierna de uitslag bekend van de keuring. Hoofdprijswinnaars: oude duif A. C. Six; ionge duif J. C. Scheffer; oude doffer P. Dekker; jonge doffer G. de Graaf. De beker van de Kon. Ned. Hoogovens voor de mooiste vogel ontving P. Dekker, deze ontving ook de ere-prijs voor de mooiste groep. De nieuwe reeks van jubilarissen bij Van Gelder Zonen Koninklijke Papierfa brieken werd Zaterdag geopend door de heer L. Eckhard, oudste werkbaas in de cellulosefabrieken, die veertig jaren aan het bedrijf was verbonden. De heer Eckhard was niet alleen de eer ste jubilaris, maar bovendien ook de eer ste, die in het nieuwe jaar op het Velsense gemeentehuis werd ontvangen door burge meester mr. M. M. Kwint, waar hem in tegenwoordigheid van de fabrieksdirecteur ir. B. Verdoorn en ir. G. A. Schoonkind, be- drijfsingenieur van de C. F., mededeling werd gedaan van de Koninklijke onder scheiding met de zilveren ere-médaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. De jubilaris was vergezeld van zijn echt genote en kinderen. De grote bedrijfscantine was bij de hul diging aan het bedrijf door personeel van de C. F. en het beambtencorps, te klein om alle belangstellenden te bevatten. Ir. Verdoorn, die niet verheelde de jubi laris persoonlijk nog weing te kennen, kon, afgaande op inlichtingen, enkele herinne ringen naar voren brengen over de tijd, toen de jubilaris als controleur werd aan gesteld bij de verlading van cellulose. Afgezien van de wetenschap, dat de ju bilaris niet altijd een even gemakkelijk man was, wat volgens ir. Verdoorn zo zijn voor- en nadelen heeft, was de directeur er van overtuigd, dat hij in de heer Eckhard, die overigens recht door zee gaat. een goe de baas had. Hij beschouwde de heer Eck hard als een grote steun voor de bedrijfs leiding. De dank van de directie ging ver gezeld van de aanbieding van het ver erend getuigschrift en de grote zilveren legpenning van de Maatschanpii voor Nij verheid en Handel, een schriftelijke geluk wens van de hoofddirectie en als hulde blijk een enveloppe met inhoud. Voorts ontving de heer Eckhard de draagmédaille, behorende bij de juist verworven onder scheiding en mevr. Eckhard werd in deze hulde betrokken door de aanbieding van een foto van haar echtgenoot in het bedrijf. Ir. Schoonkind, die het beambtencorps mede vertegenwoordigde, onthield zich er van om van de jubilaris goede dingen te vertellen. Hij hield echter een geestige ver handeling over muggen de jubilaris is Haarlemmer van geboorte die als lastige dieren bekend staan. D° heer Eckhard was echter een mmstige uitzondering in de muggenfamilie, die men graaf in de C. F. ziet ..rondvliegen" en bovendien secuur werkte. Namens de beambten werd een fraai armbandhorloge geschonken en kreeg mevr. Eckhard een plant. Voor het C. F.-personeel maakte de heer De Castricumse R.K. Damclub St. Tho mas graat jeugdige dammers geleeenheid eeven zich voor te bereiden op het Jeugd kampioenschap van Kennemerland als voorronde van het Provinciaal Jeugdkam pioenschap. De vereniging heeft zich met een oproep tot de jeugdige dammers gericht, 's Maan dagsavonds in hotel Sport-Duinzicht te komen trainen. Teneinde ook in Castricum te proberen een Judo en Jiu-Jitsuclub op te richten, worden er Zaterdag 10 Januari in höiel De Rustende Jager demonstraties gegeven van deze zelfverdedigingssport. De orga nisatie is in handen van een sportschool uit Alkmaar en medewerking verlenen de leden van een andere sportschool uit Am sterdam. Tot aalmoezenier van de St. Wilfried- groep en de Katholieke Jeugd Beweging in Castricum is met ingang van 1 Januari benoemd Father Payens. Father Payens die oorspronkelijk in de missie werkzaam was, heeft zijn werk al daar om gezondheidsredenen moeten on derbreken. De Nederlandse vereniging voor Sexuele Hervorming heeft het plan op Dinsdag 13 Januari een besloten bijeenkomst te hou den in hotel De Rustende Jager te Castri cum. Het onderwerp dat de heer P. van Huet zal behandelen draagt als titel: „Sexuele hervorming als sociale en cul turele taak"r J. H. Tekamp zich de tolk met aardige her inneringen aan vroeger jaren. Hij gaf te kennen, dat de jubilaris altoos bereid is om te helpen en dit werd erkend met de schenking van een electrisch scheerappa- raat. Ook mevr. Eckhard deelde in de hul de van de C. F.-mannen en ontving een plant. In zijn dankwoord was de heer Eckhard erkentelijk voor de waardering en de ca- deaux. Hij stipuleerde de prettige samen werking met allen en sprak de wens uit, dat de duistere wolken boven de C. F. spoe dig mochten verdwijnen. In „Kinder vreugd" was er 's avonds een druk be zochte receptie, die - met vele feestelijke bloemen deze jubileumviering een waardig slot gaf. OOCOOtXOOOCOOOOOOOOCXXOX)CXX)CKXX)ClOOOCOaDCOOOOCPOCOOOOCX>- Een Velsense agent, die Vrijdagavond van de dienst in „Noord" terug fietste naar zijn huis- in Santpoort zag over de gladde Rijksweg een personenauto een j schuiver maken, zodat hij belangstel lend omkeek, hoe dit afliep. Het liep j goed af, want de wagen kwam tegen een bermpaaltje tot stilstand, maar tot l des politiqmans verbazing vloden vier figuren uit de automobiel, die kennelijk haast hadden in de duisternis te ver dwijnen. De agent er achter aan. Het kwartet was-, verdwenen, maar de~ auto bleek eigendom te zijn van een IJmui dense garagehouder en na lang zoeken bleken diens zoon met een vriend met de wagen naar het Rex-theater te zijn gereden, waar ze het vehikel zonder het af te sluiten en zonder zelfs de contact sleutel mee te nemen, parkeerden. Vier opgeschoten jongelieden uit de omge- ving zijn daarna het ritje van hun leven wezen maken met het bermpaaltje als voorlopig en een bezoek bij de politie als definitief eindpunt. Soms is het bui ten de bioscoop „echter" dan er in. Hond aangereden, bestuurder bood hulp Zaterdagmorgen werd de airdale-terrier van de heer K. op de Beverwijkerstraat weg aangereden door een volkswagen be stuurd door de heer H. uit Amsterdam. De aanrijding had tot gevolg dat de lin kerachterpoot van de hond brak. Van de volkswagen wak de linkerkoplamp totaal vernield en voorts werd het spatbord ont sierd door een flinke deuk. De autobe stuurder heeft met behulp van omwonen den de hond in zijn wagen naar hotel De Rustende Jager vervoerd waar de dieren arts v. d. Klei uit Uitgeest de poot heeft gezet. Voor de benoeming van leden in dé huis vestingscommissie in Beverwijk hebben Burgemeester en Wethouders de volgende voordracht samengesteld: Behalve de dames E. van Rookhuizen en mevrouw E. Karres-Karres, die aan de beurt van aftreden, maar herkiesbaar zijn, staan op de lijst de dames N. van Leeuwen, mevrouw M. Nooi-Van Oosten en mevrouw E. Rahusen-Kompé. De verschillende vrouwenverenigingen hebben de volgende candidaten gesneld: H. Bakker (aftredend), H. Duyn en G. W. van 't Hart. De plaatselijke raad van overleg uit de samenwerkende vakcentrales plaatsje op de voordracht F. Ph. P. Braun (aftredend) en A. K. J. Muller. De commissie moet bestaan uit vijf leden en zo mogelijk moeten er zitting in hebben een persoon, die represen'atief wordt ge acht voor huiseigenaren en hypotheekhou ders en vervolgens wordt bij de keuze van de leden in de eerste plaats gelet op tech nische en sociale deskundigheid op woning- gebied en op kennis en ervaring in sociale aangelegenheden in het algemeen. In ge meenten met een groot contingent arbei dersbevolking moet zo mogelijk tenminste één vertegenwoordiger van de vakbeweging worden benoemd. In het intieme zaaltje van de speeltuin vereniging aan de Kerkstraat hebben vele oudjes van de Beverwijkse afdeling van hun Bond enkele uren volop genoten van frisse schetsjes, voordrachten en pittige accordéonmuziek. De voorzitter van de bond van Ouden van Dagen, de heer N. de Wit wekte de leden op, om het ledental te doen groeien, opdat meer van dergelijke ontspannings avonden gegeven zouden kunnen worden. Het aantal aangeslotenen bedraagt thans 524. De heer J. W. v. d. Mey zorgde voor een aantal voordrachten, afgewisseld door schetsen, die door de toneelclub „Chemica" werden gespeeld. De muzikale noot brach ten de twee jeugdige leden van „Accordea", Piet van der Lem en Kees Wernke. Deze vrolijke avond zal volgende week Zater dag voor de resterende leden worden her haald. Forum in ,'t Centrum" Dinsdagavond spreekt voor de plaatse lijke afdeling van de Partij van de Arbeid de oud-minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr. J. in 't Veldt, lid der Tweede Kamer. Hij behandelt in de bovenzaal van het veilinggebouw ,,'t Cen trum" het onderwerp „Gemeentepolitiek". Het programma vermeldt vooris enige nummers van de zangvereniging „De Stem des Volks" onder leiding van Nico Gran- diek en bovendien wordt het woord gevoerd door de nieuwscommentator Arie Pleysier. Er is een forum samengesteld onder leiding van de heer A. Demmerd, dat actuele kwes ties onder de loupe zal nemen en tenslotte wordt er een kort spel ten tonele gevoerd onder de titel „De aarde draait". Voordat de heer A. Dors Zaterdagavond in het Kennemer theater de leiding van het bal op zich nam, waren de leden en verdere bezoeker? van het 21ste jaarfeest van de „Kennemer Motor- en Bromfiets Club" al aardig in de daarvoor benodigde stern- min. De Alkmaarse kring van klein kunstenaars „De Cabolini's" had een buitengewoon groot succes bij.de KMC'ers bereikt met hun cabaret-revue „Hodge Podge", hetgeen een „buitenlandse" naam voor „Hutspot" moest heten. Onder de kundige leiding van chef-kok „Cakie", die, qua figuur inderdaad voor kok kon door gaan, werd de feestende menigte een menu voorgeschoteld, dat er in ging als koek. Cabaretliedjes, vertolkt door Mimi Blan- kers, kolderliedjes door Jaap Tol en goed geslaagde imitaties door Klaas Koomen (iets anders dan anders) volgden elkaar met een 500-c.c. gangetje op. Tussen de gerechten door vertoonde Cakie zijn wonderbaarlijke goocheltoeren en trachtte hij de aanwezigen er van te overtuigen, dat hij zijn best deed het hun ook te leren. Begeleiding en accordéon-soli waren voor rekening van Jan van Twuyver, die met deze instrumenten volgens de regelen omsprong, hetgeen niet gezegd kon worden van de muzikale clown mister Koko, die met zijn ratje toe aan instrumentale num mers de beste „muziek" van de avond leverde. Het kleine gezelschap liet zich eveneens van de tonelistische kant kennen, door het opvoeren van enkele sketches, die het tcch reeds smakelijke menu van een pikant sausje voorzagen. Een der bestuursleden van de KMC, die volgens de overlevering met Sinterklaas samengewerkt had en over een geweldige dicht-ader beschikte, had ter gelegenheid van dit jaarfeest een community-song ge fabriceerd, die er ook al goed inging. Een tombola, die blijkbaar noodzakelijk was, maakte de kas van de KMC zwaarder en de zakken der bezoekers lichter. Met „The Rhythm Sjeiks" onder leiding van Albert Dekker als gangmakers, werd eer. verwoede aanval op het dans-kam- pioenschap ingezet een bal, dat door de heer A. Dors „gefloten" tot laat in de nacht voortduurde. v. d. S. De Beverwijkse Katholieke Arbeidersbe weging viert dit jaar het gouden jubileum en deswege is Zaterdagmiddag in de cofé- zaal van het K.S.A.-gebouw een receptie gehouden, waar. naast vertegenwoordigers van het landeliike bondshestuur en zuster organisaties. uiteraard ook vele belangstel lenden uit kerkelijke kringen aanwezig waren om het afdelingsbestuur geluk te wensen. Zondag is door het opdragen van heilige missen dit feest op kerkelijke wiize gevierd. Te beginnen me* deze week zullen op drie opeenvolgende Dinsdagen cabaret-avonden worden gegeven, welke door „Het Masker" en „De Dio's" verzorgd zullen worden. Ook de kinderen der leden zijn niet vergeten: Zaterdag zal hun een kinderfeestmiddag worden aangeboden. De oprichting der afdeling Beverwijk van de R.K. Volksbond geschiedde door de heer •T. W. Smit. Het eerste officiële afdelings bestuur bestond in die jaren uit de heren J. Steenvoorden, voorzitter: J- de Goede, secretaris: C. Th. Willemse, penningmeester en L. Pivovano, F. Coll. H. Esseling. J. v. d. Hoorn, H. van 't Hoff en N. Kors. De bouw van het tegenwoordige K.S.A.-gebouw aan de Peperstraat is dank zij het initiatief van de Beverwijkse afdeling indertijd tot stand gekomen. In de loop der jaren is de voorzitters hamer nog al eens verwisseld; na de heer Steenvoorden traden achtereenvolgens de heren Jac. van Zutphen, A. v. d. Plas, A. Boon en J. C. Sturk als praeses op. Na de oorlogsjaren is het ledental van de afde ling sterk omhoog gegaan; met dertienhon derd leden gaat zij het jubileumjaar in. De huiskamer van de voorzitter van j H.T.C., de heer P. A. Veldheer, lijkt momenteel eerder een kantoor dan een 1 woonruimte, waarin het gezin lief en leed pleegt te delen. Papieren liggen j her en der verspreid en de telefoon en de huisschel rinkelen om toerbeurt. Er i moet echter heel wat gebeuren alvorens de heer Veldheer het hoofd verliest, i maar Zaterdag zat hij toch wel even met de handen in het haar. Hij moest namelijk dringend een gesprek met Kottnauer voeren; het enige wat hij ech ter wist was dat deze zich ergens in Zwitserland bevond. Ten einde raad be sloot hij een hem bekend hotel in Lau- sanne op te bellen met het doel daar nader te informeren. Laat die Kottnauer nu net in dat hotel logeren. OCOOOOOOOC<X)OCOCOCOOOOCOOOOOOOOOCOCOOOOOOOCOOOOOGOOOOOOO Zondag 4 Januari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Schie van Nemours; Cy cloop van Indonesië. Amstelstroom van Fowey. Swift van Londen. Phrontus van Port Said. Amstelstad van Mobile. Baron Elibank van Hanilo. Batavier van Bremen. Lubbert van Hamburg. Ottina van Hamburg. Dido van Cadiz. Enggano van Rotterdam. Serula van Rotterdam. Wormo van Rotter dam. Jans van Londen. American Counseler van Antwerpen. Frisian Coast van New castle. Karl Christian van Lübeck. Vertrokken zijn: Ross Sea naar Aruba. Nezp naar Halmstadt. Mangan van Helsing- borg. Amstelland naar Buenos Aires. Frejo naar Deest. Blia naar Port Jerome. Nederlands oudste dagblad, de Nieuwe Amsterdamsche Courant het Algemeen Handelsblad, bestaat 125 jaar. Ter gelegen heid daarvan is gisteren een omvangrijk jubileumnummer van 48 royaal opgemaakte pagina's verschenen. Naar antiek voorbeeld heeft men deze gelegenheidskrant de vorm gegeven van een symposion, een feestelijk- samenzijn-in-de-geest, aldus een aantal uit spraken en overdenkingen verzamelend over de wezenlijke kenmerken van de tijd waarin wij leven. Geen weg naar de toe komst immers is veilig, aldus de redactio nele verantwoording, wanneer het princi piële besef van „waar wij nu staan" ont breekt. Een indrukwekkende reeks artike len over allerhande vraagstukken van medewerkers binnen en buiten de krant wordt waardig ingeleid door hartelijke en in waarderende bewoordingen gestelde ge lukwensen van Prins Bernhard der Neder landen, de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, de vice-president van de Raad van State, de permanente ver tegenwoordiger van Nederland bij de Ver enigde Naties (de oud-hoofdredacteur van het Algemeen Handelsblad D. J. von Ballu- seck), de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, de voorzitters der Kamerfracties, de ondervoorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam, alsmede van de voorzitters der Nederlandse Dagblad Pers en van de Fede ratie van Nederlandse Journalisten. Minister-president dr. W. Drees, het Handelsblad kenschetsend als een positieve kracht in ons volksbestaan, een dagboek van meer dan een eeuw staatkundige en maatschappelijke geschiedenis, merkt in zijn beschouwing op dat men de betekenis van de pers voor de vorming der publieke opinie niet gemakkelijk te hoog kan aan slaan: „In de constitutionele monarchie vervult zij in het publieke leven de rol van voorlichtster van het volk. Door haar rus teloze arbeid wordt echter ook dag aan dag vorm gegeven aan wat er leeft in het volk. In die wisselwerking l'gt haar geheim, door die wisselwerking is zij een vormende kracht in het openbare leven". Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk koos voor zijn critische commentaar, waarin hij vooral aandacht besteedde aan de verantwoorde lijkheid van de pers, een aan Horatius ont leend motto: van onbesproken levenswan del en onbesmet door schurkerijen. De dank van „liberaal Nederland" wordt in het jubileumnummer door prof. mr. P. J. Oud vertolkt, maar ook politiek-andersdenken- den als prof. mr. C. P. M. Romme en dr. J. Schouten zijn met hun lofprijzingen niet karig. In ongeveer vijftig artikelen van redac teuren en bijzondere medewerkers wordt vervolgens een interessant en veelzijdig beeld opgeroepen van „hoe het geworden is". Zo tracht prof. dr. H. J. Pos in zijn opstel „Nederland als beschavingsfactor in de wereld" een antwoord te geven op de vraag: hoe kan een land, dat Voor vele in vloeden openstaat, iets terugschenken, in eigen vorm, van wat het ontvangt? Aan het slot van zijn boeiende beschouwing consta teert de hooggeleerde schrijver een onver mogen om aan eigen geestelijk bezit een vorm te geven, die naar buiten aanyaard- baar is. Op dezelfde pagina steekt de redac teur-binnenland echter bescheideen de lof trompet over het regeneratievermogen van het Nederlandse volk na de bevrijding, aan dit positieve geluid een bevestigend ant woord ontlenend op de eens door »/rof. Huizinga geslaakte verzuchting of er wel een hoopvol uitzicht kan zijn op de verdere weg van onze beschaving. Uit de inhoudsopgave citeren wij ten slotte de volgende titels van belangwekken de bijdragen op velerlei terrein: Internatio nale problemen van heden en morgen, Van neutraliteit tot integratie, Zeven jaar her- stelpolitiek, De taak der Nederlandse wetenschap (door prof. dr. H. Freudenthal), Een zee valt droog, Internationale lucht vaart (door dr. A. Plesman), Het cultuur pessimisme en zijn aspecten. De kwetsbare plek van ons onderwijs, De metamorfose van ons handelsbankwezen, Waardij van de middenstand, Het levensverzekeringsbedrijf en de voortschrijdende democratisering van het kapitaalbezit. Tenslotte zijn" er enige artikelen gewijd aan toneel, opera, film en ballet. B. Stro man constateert dat de tijd meer dan ooit rekenschap van de schrijvers eist en F. P. Huygens dat de hedendaagse beeldende kunst zich blindstaart op het „hoe". W. Ph. Pos bespreekt de naaste ontwikkeling van onze toneelpolitiek en Sem Dresden onder zoekt wat er leeft onder onze componisten. J. J. Vriend schrijft dat onze na-oorlogse woningbouw de brillante allure van dertig jaar geleden mist en J. van de Wetering de Rooy gaat na hoe de vrouw zich in het emancipatieproces gehouden heeft. Een kalendarisch overzicht van de weder opbouw voltooit deze oriënterende kroniek van kenmerkende verschijnselen van het tijdperk, waarin wij ons bevinden. Zaterdag is de voorzitter van de A.V.R.O. de heer G. de Clercq, gehuldigd omdat hij 25 jaar deel uitmaakt van het bestuur. In de hal van het studiogebouw werd een bronzen plaquette met de beeltenis van de voorzitter onthuld, een geschenk van het personeel, dat hem bij monde van administrateur D. Repko werd aangeboden. Namens het bestuur sprak de vice-voor zitter, dr. H. Molhuysen, de jubilerende voorzitter toe. „De tekenen wijzen er op", zei dr. Molhuysen, „dat het met de A.V.R.O. na de reorganisatie bergopwaarts zal gaan, want het ledental stijgt snel. Hij bood de heer De Clercq een gouden sigarettenaan steker aan. Vervolgens sprak nog de heer J. Soesan, een der bestuursgedelegeerden voor de reorganisatie, namens de geweste- rijke besturen. „De reorganisatie was nood zakelijk om de A.V.R.O. uit de put te ha len," zei hij. „Hoewel wij er nog niet mee klaar zijn, mag nu reeds worden geconsta teerd, dat zij een succes is." Op de receptie kwamen velen hun ge- Torenhoge Zaterdag. De prijzen waren Zaterdag weer duidelijk genoeg: doordat de handel zich aan het eind van de vorige week maar mondjesmaat zag bedeeld en er voor vandaag bijwijze van uitzondering ook haast niets te koop zou zijn, belegde men de paar kistjes vis van deze afslag met goud; tot groot genoegen overigens van de Norma Maria. Zo rees de wijting in de korte uren dezer Zaterdagmarkt van de 18 tot ongeveer 24 en de schelvis werd al even zeer gewaardeerd: voortdurend brachten de grove soorten 55 per kist op. Braatschel- vis mocht evenmin klagen met 45 tot 40 en in de schol zat eveneens genoeg muziek. De meest gevraagde zetschol varieerde rond de 70 per kist! Tong, die Vrijdag al aar dig opliep, handhaafde zich op 3 voor een kilo lappen en 2,65 voor de overige soor ten met de tong 2 voor 1,45 als een goede hekkensluiter. Inmiddels was de voorraad gauw op en de handel had nog wel wat meer kunnen gebruiken. Niet aan trek. Doordat er zo weinig schepen rond Nieuwjaar aan trek zijn ge weest, kwam de handel vanmorgen even min aan trek: er waren geen trawlers voor deze vreemde Maandagmarkt en de handel moest zich dus zien te behelpen met vijf kotters, die zo'n 150 mandjes varia aan brachten. Dat ze als sneeuw voor de zon verdwenen hoeft geen betoog. Goed geschoten. De Norma Maria, die Vrijdag al had kunnen lossen, liet de markt lopen voor die van Vrijdag, omdat er nogal wat wijting aan boord was. Dat dit goed geschoten was, bleek uit de besomming van 28.000 voor een twaalfdaagse reis en daarmee zette de eerste trawler van het nieuwe jaar goed in. Hoe staat het er voor? Daar de trawl- loggers verantwoordelijk zijn voor het gros aan plat- en fijnvis in deze stille dagen en het C.A.O.-geschil nog steeds niet is op gelost, krijgen de kotters een kans. Hoewel er wat meer kotters naar zee zijn verdwe nen dan vorige week ook al met het oog op de voor hen gunstige omstandigheden toch zullen er op korte termijn nog maar weinig kisten vis de hal inkomen; pas tegen het weekeinde wordt het weer wat. De trawlers kunnen na Woensdag weer bin nenvallen. Als eerste gegadigde staat de Eveline op het lijstje met ruim 800 kisten, Eli kan ook niet veel langer meer uitblij ven, het schip vertrok op dezelfde dag als de Eveline en het zal dan ook wel proberen de grote ploeg binnenkomers voor te blij ven. Maar naarmate de week zal vorderen gaat het vermoedelijk ook wat beter met de prijzen. Er staan voor binnenkomst op langere termijn genoteerd de Medan, de Tzonne, de Robert William (29 December), de Limburgia, Tubantia en de Cornelia Maria (30 December). Opknapper. Nadat de Robert William van dezé reis zal zijn binnengekomen, is het het plan het schip naar Katwijk te laten gaan voor een grote rëvisiebeurt Breskens. Per auto en spoorwagon is voor de conervenfabrieken aan de Zuidzijde in de afgelopen dagen veel verse haring uit Breskens aangevoerd. Marktprijzen. Gr. tong 3,453,15, grm. tong 3,10—2,35. kim. tong 2,65—2,40, kl. tong I 2,50—2,25, id. II 1,76—1.70, tarbot 43 per kg.; schartong 37, gr. schol 6448, grm. schol 7265, kim. schol 8272, kl. schol I 66—64, id. II 5527, schar 3522, bot 29,50—21, makreel 32,50—19,50, gr. schelvis 5550, grm. schelvis 5148, kim. schelvis 4947, kl. schelvis I 4745, id. II 4034, wijting 2812, gr. gul 40, mid, gul 35, kl, gul 25, kl. haai 2726, ham 90, poon tjes 35, kl. kqolvis zw. 24—23, id. wit 34 33, per 50 kg.; gr. kabeljauw 228112, gr. koolvis zw. 6154, id. wit 8272,gr. leng 9682, per 125 kg. Marktaanvoer. 40 kisten tong en tarbot, 4 kisten tongschar en schartong, 111 kisten schol, 29 kisten schar, 6 kisten bot, 106 kis ten makreel, 184 kisten schelvis, 602 kisten wijting, 90 kisten kabeljauw en gul, 16 kis ten leng, 4 kisten kl. haai, 1 kist ham, 2 kis ten poon. 130 kisten koolvis en 25 kisten di versen. Totaal 1350 kisten. Visserqbericht Urk. Woensdag werd door zeventig vaartuigen aangevoerd: 14.213 pond snoekbaars, prijs ƒ0,52ƒ0,59; 474 pond rode baars ƒ0.90ƒ0,96; 164 pond blei 0,100,13; 2245 pond voorn 0,09 0,10; 119 pond karper 034ƒ0,36. Alles per pond. De 47-jarige mevrouw W. Oostwaard- Van de Berg uit Portenge is om het leven gekomen en haar 56-jarige schoonzuster A. Oostwaard-Sweeserijn moest in zeer ern stige toestand naar het St. Antonius-zieken- huis te Utrecht worden vervoerd, doordat de auto, waarin zij zaten Zondagmorgen om kwart voor acht bij Portenge in de ge meente Ruwiel in Utrecht ten gevolge van de gladheid was geslipt en in het water van de Nieuwedijk was gereden. De bestuurder, de 42-jarige veehouder N. Oostwaard, en zvjn 50-jarige broer C„ die eveneens voor in de wagen zat, konden zich ternauwer nood uit de wagen redden. Beide echtparen waren op weg naar de R.K. Kerk te Breukelen toen het ongeval gebeurde. De 50-jarige broer van de be stuurder zag het ongeluk aankomen en opende onmiddellijk het- voorportier. Dit is het behoud geweest van de beide mannen, die direct het voertuig konden verlaten. Van de omwonenden, die te hulp waren gesneld, gingen twee personen te water, zij openden de rechter achterdeur van de wagen, waarvan slechts het rechter voor wiel nog boven water uitstak. Men zag kans de 56-jarige schoonzuster uit de wa gen te halen, maar haar toestand was al zeer critiek, doordat zij water en modder naar binnen had gekregen. Voor haar leven wordt gevreesd. De vrouw van de bestuur der bleek reeds te zijn overleden. De wagen, 'die door een kraanwagen op de weg werd gezet, is later voor onderzoek door de politie te Breukelen in beslag ge nomen. lukwensen aanbieden. Onder hen bevonden zich mr. A. W. Schade van Westrum, hoofd van de afdeling radio van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de adjunct-regeringscommissaris voor het radiowezen, mr. Ph. de Vries, bestuurs leden van andere omroepverenigingen, het college van B. en W. van Hilversum, en vele acteurs en musici. De B.B.C: was vertegenwoordigd door de heer Kenneth Adams, die 's avonds een gelukwens uitsprak in het feestprogramma, dat op platen werd opgenomen en Zondag avond werd uitgezonden.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 3