Gymnaestrada in Juli belooft zeer grote sportmanifestatie te worden „Ronde van Nederland moet vaste plaats op wielerkalender krijgen" Huis vol mysterie -Clowntje Rick PUROL GENEEST Vruchtbare bespreking van Nederlanders in Bazel Courses in Hilversum Kees Pellenaars: Koppel Schulte-Peters vierde in Parijs Open Franse kampioen schappen begonnen MAANDAG 5 JANUARI 1953 4 De Gymnaestrada, het internationale gymnastiekfeest, dat van vijftien tot en met negentien Juli in Rotterdam zal plaats vinden, mocht tot voor kort voor een be trekkelijk kleine groep van ingewijden reeds gestalte hebben gekregen. Na de besprekingen, die de afgelopen dagen in Basel zijn gevoerd tussen het F.I.G.- Reeds toezeggingen uit tien landen A thletiek Verrassende uitslagen bij wedstrijden in Jamaica Fraaie prestatie van Australiër Landy WASSERIJ DUYN Fransman Dumesnil faalde opnieuw Tennis Sedgman en McGregor vertrokken naar V.S. Internationale kamoioen- schappen in Juli A utomobilisme Fangio weer in actie Voor de kinderen Van Vliet won met Acou in Antwerpen Tafeltennis FEUILLETON door Jane England bestuur enerzijds en een Nederlandse deputatie, bestaande uit de heren J. H. F. Sommer, namens het Koninklijk Nederlands GymnastiekVerbond en A. Schwantje, inspecteur van de lichamelijke opvoeding in Rotterdam anderzijds, kan het niet anders of dit sportfeest moet zo langzamerhand tot de verbeelding van de Nederlandse gymnasten gaan spreken. Want deze Gymnaestrada, een vondst van de heer Sommer en als beloning voor dit initiatief spontaan door het bestuur van de Internationale Gymnastiekfederatie in 1949 in Stockholm aan Nederland toe gewezen, belooft een zeer grote sportmanifestatie te worden Duizenden jonge mensen uit tal van Europese landen komen in Juli in Rotterdam getuigenis af leggen van wat in de gymnastiek nog altijd leeft als verheven gedachte, het „mens sana in corpore sano". Onmiddellijk, nadat de FIG (Federation International Gymnastique) de heer Som mer de organisatie van de eerste gymnaes trada had toevertrouwd, is het KNGV energiek aan het werk gegaan. En nadat was beslist dat Rotterdam de stad zou zijn waar de première zou plaats vinden, heeft het gemeentebestuur deze taak overge nomen. Uit de volgende landen waren in middels al toezeggingen of beloften om een gvmnastiekploeg te sturen binnengekomen: Portugal, België, Saarland, Luxemburg, West-Duitsland, Denemarken, Zweden, Noorwegen, Finland en Trinidad, doch in Bazel, waar dezer dagen de kopstukken uit de internationale gymnastiek hebben ver gaderd om de oefenstof voor de wereld kampioenschappen van 1954, die in Rome zullen worden gehouden, te bespreken, hebben de heren Sommer en Schwantje spijkers met koppen geslagen. De reeds ge maakte afspraken werden bevestigd en verder werd overeenstemming bereikt met landen, die tot nu toe niets van zich hadden laten horen. Beloften Zo heeft dr. I. Pustisek, afgevaardigde van Joegoslavië beloofd een deputatie uit zijn land naar de Gymnaestrade te zullen sturen die honderd koppen groot zal kun nen worden. Krijgt dr. Pustisek zijn zin en daarop bestaat, naar hü zei, grote kans dan zullen in deze Joegoslavische gym- nastiekploeg alle delen van zijn land ver tegenwoordigd zijn. Vervolgens heeft Ernst Maurer (Zwit serland), de voorzitter van de techni sche commissie van de FIG voor heren, beloofd, dat Zwitserland niet op de Gymnaestrada zal ontbreken. De Zwit sers kunnen om financiële redenen geen officiële ploeg sturen, maar één of meer van de beste Zwitserse ver enigingen komen naar Rotterdam. Bij de Belgische gymnasten staat nu reeds vast dat de ploeg uit 24 dames en heren zal bestaan. De Russische afgevaardigden, ook naar Bazel gekomen, hielden zich aanvankelijk afzijdig. Toen men de leider van de dele gatie, de heer Ponomarev Aleksander vroeg of Rusland reeds beslist had, toonde deze zich aanvankelijk verbaasd en zei dat Rus land voor deze Gymnaestrada geen uitno diging had ontvangen. De heer Sommer vertelde hem echter dat tegelijk met de andere uitnodigingen ook een desbetreffend schrijven naar Rusland was uitgegaan en bij het zien van het Gym naestrada embleem gaf de heer Aleksander toe dat zijn geheugen hem even in de steek had gelaten. Komen Russen ook? Daarna informeerde hij met veel belang stelling welke landen naar de gymnaes trada zouden komen en hij beloofde de in vitatie met zijn landgenoten te zullen be spreken. „Als Rusland zou besluiten te komen," zei de heer Aleksander, „zou dat met een grote ploeg zijn." Een besluit van Rusland, om bij de Gymnaestrada in Rotterdam vertegenwoor digd te zijn, zou van grote invloed kunnen zijn op andere landen, zoals Polen, Tsje- choslowakije, Roemenië en Hongarije, van welke landen men reeds weet dat zij voor de Gymnaestrada belangstelling hebben, doch nog geen teken van leven gaven. Inmiddels heeft Agnes SarkanyKeleti, de Olympische kampioene van Hongarije, die naar Bazel was gekomen om de Hon gaarse voorstellen voor de wereldkam pioenschappen van 1954 persoonlijk te demonstreren, gezegd dat zij er op rekent in Juli in Rotterdam te zijn, hetgeen dus min of meer officieus een Hongaarse adhaesiebetuiging zou betekenen. Mevrouw Liisa Orko, de Finse presidente van de technische damescommissie van de FIG vertelde dat behalve Finse groepen van jongens en meisjes (15 tot 18 jaar) een groep ouderen en een groep Zweedse dames, die in Finland wonen, naar Rotter dam zullen komen. Mevrouw Andreina Gotta uit Italië vertelde dat het onlangs heropend instituut voor sportleraren en leraressen in Italië een grote belangstelling voor de Gymnaestrade aan de dag legt. lot 1 Maart Daar de definitieve aanmeldingen pas op 1 Maart binnen moeten zijn, is er dus voor de landen, die nu nog aarzelen, alle tijd om een beslissing te némen. Doch inmiddels hebben wij mogen constateren dat de ge sprekken van de heer Sommer en Schwan tje in Bazel zeer vruchtbaar zijn geweest. Na afloop van de besprekingen in Bazel zijn de heren Sommer en Schwantje naar Parijs gereisd om de Fransen, die hun aan melding nog achterwege lieten, doch van wie zij weten dat zij veel belangstelling hebben, te polsen. De zeventienjarige schooljongen Michael Agostini uit Jamaica heeft op de laatste dag van de athletiekwedstrijd tussen ploe gen van Jamaica en de Verenigde Staten in Kingston voor een grote verrassing ge zorgd. Op de 100 meter wist hij de Olym pische 200 meter kampioen Andy Stanfield alsmede Jim Gathers achter zich te laten en in 10,6 seconden de zege te behalen. Gathers werd tweede en Stanfield eindigde op de derde plaats. Op de 400 meter zag de Olympische kampioen en wereldrecordhouder George Rhoden (Jamaica), die dezer dagen te ken nen heeft gegeven binnenkort de wedstrijd sport te staken, zich door zijn landgenoot Herbert McKenley teruggewezen, die in 47,9 seconden als eerste over de finish ging. De Amerikaan Mal Whitfield werd in de zelfde tijd tweede, Rhoden arriveerde als derde en Arthur Wint moest zich met de vierde plaats tevreden stellen. Een span nend duel leverde de 4 x 400 meter esta fette op, waarin de Jamaicanen in Hel sinki veroverden zij de gouden medaille op dit nummer tenslotte met slechts 0,1 seconde verschil op hun Amerikaanse tegenstanders aan het langste eind trok ken. Arthur Wint, Leslie Laing, George Rhoden en Herbert McKenley noteerden 3 minuten 12.6 seconden. Harrison Dillard nam in 14,2 seconden de 110 meter horden voor zijn rekening, daar bij Campbell naar de tweede plaats ver wijzend. Tijdens athletiekwedstrijden op de sin- telbaan in Melbourne liet de Australische athleet John Landy op de mijl de prachtige tijd van 4 min. 2,8 sec. voor zich afdruk ken, hetgeen 1,4 sec. boven het wereld record op deze afstand is, dat met 4 min. 1,4 sec. in het bezit is van de Zweed Gun- der Hagg. Landy had last van sterke tegenwind en een te harde baan. De Australiër had voor de halve mijl één seconde langer nodig dan de Zweed Hagg, toen hij het record op de mijl in Juli 1945 op zijn naam bracht. Na 3/4 mijl wezen de horloges 3 min. en 1 sec. aan, zodat Landy de overige 1/4 mijl in 59 sec. moest afleg gen wilde hij de mijl in 4 min. uitlopen. Zijn tijd was evenwel 61,8 sec., waarmee hij juist 1,4 sec. achter die van de Zweed bleef. Landy's tijd over de 1500 meter gedu rende deze mijl bedroeg 3 min. 44,4 sec., hetgeen eveneens 1,4 boven het wereld record is. In de afgelopen twaalf maanden is het Landy gelukt om de Australische records voor de 1, 2 en 3 mijl en voor de 1500 meter op zijn naam te brengen. ADVERTENT! E Geheel droog 37 ct. per kg De Hongaarse gymnaste Agnes Sarkany- Keleti, Olympisch kampioene 1952, die in Bazel de oefenstof demonstreerde, was er vast van overtuigd ook bij Gymnaestrada in Rotterdam te zullen verschijnen. De Franse zwemmer Pierre Dumesnil, die na zijn mislukte poging om het wereld record voor de 200 meter schoolslag ortho dox te vestigen, het Zaterdag in Reims nog eens probeerde, heeft wederom geen succes gehad. Zoals bekend, heeft de F.I.N.A. bepaald, dat de tijd 2 min. en 88 sec., of minder, moest bedragen, wilde de verrichting offi cieel als wereldrecord kunnen worden er kend. Dumesnil zwom de afstand in 2 min. en 40.6 sec., hetgeen 1/10 seconde langza mer is dan zijn tijd van Vrijdag. De tussen tijden waren: 50 meter 35.6, 100 meter 1 min. 16.5 sec., 200 meter: 2 min. 40.6 sec. De uitslagen van de gehouden draverijen in Hilversum luidden: Studio-prijs (1960 meter) 1ste afdeling: 1. Prins Bernhard D. 1.34.7 dead heat. 2. Qui Gagne A. 1.34.7. 3. Peter Scott 1.40.7. Winn.: 2.20; pi. 1.70, 1.30, 2.40; gek. 3.30, 2.40; cov. 3.2.30. Studio-prijs (1960 meter) 2de afdeling: 1. Queronica 1.32.7. 2. Quita Hanover 1.35.2. 3. Qui Saint 1.36.3. Winn.: 4.30; pi. 1.40, 1.40, 1.30; gek. 13.30; cov. 6.60. AVRO-prijs (2340 m.) 1. Peter Karnac 1.33.1. 2.Nestor B 1,32.2. 3. Napoleon 1.31.4. Winn.: 4.10; pl. 1.80, 2.20; gek. 11.90; cov. 4.90. KRO-prijs (1880 m.) Ie serie: 1. Ncnnie M. 1.28.8. 2. Oviedo A. 1.29.5. 3. Nico the Saint 1.29.6. Winn. 12.80; pl. 3.—, 2.60, 2.30; gek. 10.10; cov. 6.50. 2de serie: 1. Luccie Rohda 1.28.7 dead heat. 2. Overste v. Fresena 1.27.8. 3. Prinses Ju liana B. 1.28.3. Winn.: 2.90; pl. 1.80, 2.90, 1.70; gek. 2.40, 3.20; cov. 3.20, 4.30. Finale: 1. Luccie Rohda 1.28.5. 2. Nonnie M. 1.28.6. 3. Nico the Saint 1.28.6. Winn.: 6.10; pl. 2.—, 1.80, 3.80; gek. 10.60; cov. 4.10. VARA-prijs (2340 m.) 1. Odylie Spencer 1.30.3. 2. Oddity 1.29.6. 3. Oosting's Lieveling 1.30.7. winn. 3.40; pl. 2.70, 3.20; gek. 17.30; cov. 5.—. Televisie-prijs (1980 m.) 1ste afdeling: 1. Luxor 1.25.6. 2. Miss A 1.26.6. 3. Madame B 1.24.4. Winn. 2.60; pl. 1.30, 1.90, 1.50; gek. 10.40; cov. 7.30. Televisie-prijs (1980 m.) 2de afdeling 1. Lion 1.24.7. 2. Mac Kinley 1.23.6. 3. King Spencer 1.25.9. Winn.: 2.—; pl. 1.30, 1.40; gek- 3.—; cov. 3.10. Totale omzet 77.279. De tennissers Frank Sedgman en Ken McGregor zijn uit Melbourne ver trokken met bestemming de Verenig de Staten waar zij op 6 Januari voor de eerste maal aan professional-wed strijden zullen deelnemen, onder lei ding van directeur Jack Kramer. Zij werden uitgeleide gedaan door dui zend belangstellenden. Als volleerde tennisprofs gaven zij voor het vertrek van het vliegveld interviews, lieten zich fotograferen in alle standen, schudden talrijke handen en Frank Sedg man gaf nog de volgende tip: Jaroslav Drobny van Egypte zal Wimbledon in 1953 wel winnen, mits zijn temperament hem niet in de steek laat. En verder zei Sedg man nog: ik hoop in December terug te keren naar Australië om de Australische spelers bij te staan voor de Challengeround, want McGregor en ik hopen natuurlijk, dat Australië de Daviscup zal behouden. Tony Trabert van de Verenigde Staten keerde met hetzelfde vliegtuig' terug. „Gouden ketens" Frank Sedgman en Ken McGregor zou den hun amateur-status hebben kunnen behouden en toch veel geld hebben kun- j nen verdienen als ze in Australië waren sebleven. Dit blijkt uit een verklaring van Sir Norman Brookes, president van de Australische lawntennis bond. Sir Norman deelde namelijk mede dat. hij en sir Frank Beaurepaires, deze laatste een vooraanstaand zakenman en sportlief hebber in Melbourne, met steun van en kele rubber- en oliemaatschappijen ver leden jaar aan beide spelers een „keten van benzine- en oliestations had aangebo den onder de naam Sedgman-McGregor", waarbij dan no" een betrekking kwam die aan ieder tot 5000 Aus+ralische ponden (ongeveer 42.000 gulden) per jaar zou hebben opgeleverd. De internationale tenniskampioenschap pen van Nederland, die om de twee jaar worden gehouden, zullen dit jaar weer in Noordwijk plaafs vinden. Hoewel de Bondsraad van de K.N.L.T.B. de plannen nog moet goedkeuren, is het waarschijnlijk, dat het tournooi van Woensdag 8 t/m Zon dag 12 Juli zal worden gehouden. Dit is in de week na de Wimbledonkamnioenschap- pen. zodat dus sterke internationale deel neming verwacht mag worden, al zullen de Zwitserse in+ernationale kamnioenschan- pen, die in dezelfde week zullen worden gehouden, misschien wel invloed kunnen uitoefenen op de bezetting. De oud-wereMkampioen Juan Manuel Fangio schijnt thans geheel hersteld van zijn verleden jaar bij een ongeluk in Monza opgelopen zware verwondingen. Hij heeft geen last meer van de spierpijnen waar aan hij lange tijd geleden heeft, wat voor hem aanleiding is geweest zijn inschrij ving te bevestigen voor de Grote Prijs van Buenos Aires op 18 Januari, de eerste race van de internationale kalender voor 1953. Een definitief besluit zal echter pas ge nomen worden na de trainingswedstrijden in de loop van deze week, en nadat de behandelende geneesheren zich zullen heb ben uitgesproken. Kees Pellenaars, de leider van de Nederlandse tour de France-ploeg is een goede ploegleider. Daarbij is hij ais geen ander een kenner van de wegensport. Nu het wie- Ierseizoen nadert, is Pellenaars weer in actie gekomen. De restanten van het voor hem en zijn ploeg zo succesvol verlopen seizoen 1952 zijn opgeruimd. Het was voor de renners een prettig restant: de afrekening van de verdiende gelden in de tour de France. c De bus was nog maar even verder gereden, toen oom Tripje opeens stopte. Hij wees lachend met zijn hand naar de weg „Kijk daar eens!", riep hij verrast. Ze keken naar buiten. En daar. wat zagen ze daar? Op een paal met een bord hing keurig netjesRick's muts! Die was dat hele eind naar beneden gewaaid en heel toevallig op de top van die paal terecht gekomen. „Nou, dat is ook toevallig!", lachte oom Tripje. „Mooier kon het al niet!" Rick was de bus al uit. Hij holde naar het bord en klom in de paal. En toen had hij gauw zijn muts te pakken. „Hoera! Ik heb 'm'.", riep nij blij. Gauw zette hij de muts stevig op zijn hoofd, en toen kwam hij de bus weer in. „Nou hoef ik ge&n nieuwe te hebben!", lachte hij. „Ik ben maar wat blij, dat ik mijn eigen ouwe muts weer terug heb!" „Mooi", lachte oom Tripje. „Dan is dat avontuur ook weer afgelopen en kunnen we verder rijden. Daar gaat-ie weer!" En weer zette hij de motor aan; de bus ging verder. Pellenaars Tijdens deze opruiming is natuurlijk ook het komende seizoen ter sprake gekomen. Er wacht de renners druk werk in buiten landse klassiekers of ronden. Uit Italië, Zwitserland, Frankrijk en België heeft Pellenaars reeds verzoeken gekregen om met een Nederlandse ploeg te starten. Het is zeker, dat hij de renners zal aanvoeren in de ronde van Italië. Daarnaast staan de de ronde van Zwitserland, de ronde van Normandië en de tour de France op het programma. „Wat denk je van de ronde van Neder land", vroegen wij Pellenaars. „Ik hoop, dat hij dit jaar zal kunnen doorgaan en dat er sterke ploegen aan zullen deelnemen. Wanneer de organi satoren echter hun standpunt van het niet-geven van start- gelden handhaven, dan krijgen zij geen renners van naam. Het is toch begrijpe lijk, dat buitenlandse ploegen niet zonder enige zekerheid naar ons land komen", aldus Pellenaars. „Ren ners van naam zal men dan zeker niet over de Nederlandse wegen zien rijden. Vaste plaats Ik wil er echter graag aan mede werken dat de ronde blijft voortbe staan. Daarom heb ik ook steeds ge zegd, dat de coureurs niet die hoge gages moeten vragen, zoals zij bij bui tenlandse ronden doen. Het is een nationaal belang dat de ronde van Het Zwitsers-Italiaanse paar Plattner- Terruzzi heeft Zondagmiddag een koppel wedstrijd over 100 kilometer gewonnen de tweede op de Parijse winterbaan ge houden Americaine die meetelt voor het Europees criterium met een punten- voorsprong op Carrara-Senfftleben (Fr.) en Koblet-Bruneel (Zwits.-Belg.). Bruneel verving de gewone partner van Kablet, Armin Bon Bueren, die wegens ziekte niet kon rijden. Schulte en Peters werden vier de met een ronde achterstand. Deze Americaine heeft een spannend verloop gehad en er is hard gejaagd, het geen ook al blijkt uit het feit dat het baan record voor de 80 kilometer (1 uur 39 min. 24,6 sec.) tot op 10 seconden werd benaderd. Pas nadat- er 60 kilometer ge reden was wisten Koblet-Bruneel en Plattner-Terruzzi een ronde uit te lopen. De Fransen Carrara-Senfftleben voegden zich bij hen bij de 70e kilometer, en van dat moment af handhaafden deze drie kop pels zich aan de kop, alle aanvallen van hun. concurrenten verijdelend. De sprints moesten de beslissing brengen die ten gunste uitviel van Plattner-Terruzzi. De wereldkampioen won vijf van de acht klas sementen. De uitslag werd: 1. Plattner-Terruzzi (Zwts.-It.), 100 kilometer in 2.05.19 en 26 pr.t.; 2. Carrara-Senfftleben (Fr.) 14 pnt.; 3. Koblet-Bruneel (Zwits.-Belg) 13 put.; op 1 ronde: 4. Schulte-Peters (Ned.'* 20 pni;.; 5. Reynes-Le Nizerhy (Fr.) 9 pnt.; 6. Mignat-Bareth (Fr.) 2 pnt.; 7. Gérardir.-Suhbatis 0 pnt. In het Antwerps sportpaleis werden Za terdag internationale wielerwedstrijden gehouden, waaraan door verschillende Ne derlandse renners werd deelgenomen. Een koppc!wedstrijd ever 100 km. werd een overwinning voor de Nederlands-Belgische combinatie Van Vliet-Acou in 2 uur 2 min. 50 sec. Het klassement luidt verder: 2. Terruzzi- Forlioi (Italië-Frankrijk); 3. Bruneel- Rijckaert (België)- op één ronde: 4. Car rara-Senfftleben (Frankrijk), 5. Schulte- Peters (Nederland), 6. Gosselin-De Baere (België), 7. Koblet-Von Bueren (Zwitser land) Alle overige koppels hadden twee ron den achterstand. Van Est en Wagtmans bezetten de zeventiende plaats. Een afvalrace voor amateurs werd ge wonnen door onze landgenoot Plantaz met Aanraad op de tweede plaats vóór de Bel gen Van Schil en Delaet. Nederland burgerrecht verkrijgt en een vaste plaats gaat innemen op de internationale wielersportkalender", aldus Pellenaars. „Ik ben reeds met verscheidene firma's in contact getreden, die een ploeg willen adopteren. Maar zij eisen, dat er renners van naam en van klasse komen, want alleen om te steunen gaat het bij deze be drijven uiteraard niet. Er moet iets te genover staan: drukte langs de wegen en duizenden toeschouwers bij de aankomst plaatsen." Geen Belgen? Op onze vraag of hij al gedacht had aan renners, die in de tour de France voor Nederland zouden kunnen starten, ant woordde Pellenaars, dat hij dit nog niet had kunnen doen daar het wielerseizoen immers nog niet aangebroken is. Nog geen enkele renner heeft van hem een toezeg ging of uitnodiging ontvangen om even tueel deel te nemen aan de tour de France. Wij kunnen hier nog aan toevoegen, dat Jan Wouters, een bekende figuur in Bel gische wielersportkringen, Zaterdagavond in het Antwerpse sportpaleis heeft ver klaard, dat er grote kans bestaat, dat er geen officiële Belgische ploeg aan de ronde van Nederland zal deelnemen, omdat op 17 Mei de ronde van België eindigt. Voor de ronde van België zou dan het gevaar bestaan, dat de renners vroegtijdig in de Belgische ronde zouden opgeven om op tijd in Nederland te kunnen starten. In het Pierre de Coubertin stadion In Parüs, waar negen tafels waren opgesteld, zijn Zondag de open Franse tafeltennis- kampioenschappen begonnen. Aan de strijd om de titels nemen 98 spelers deel. Neder land is vertegenwoordigd door een sterk contingent, bestaande uit Cor du Buy, Willy van Zoelen, Coumans, Jan Scheffer, Ber- tus van der Spek, Jan Heiligers, Frans Klinkenbergh en Henk Mostert. In de eerste ronde van het heren enkel spel behaalden Scheffer en Van der Spek successen. Scheffer won met drie-nul van de Saarlander Britz en Van der Spek scha kelde met drie-een de Vietnamees Wy Phang Thai uit. Mostert kon het tegen de Fransman Rybak niet bolwerken, hij ver loor met drie-nul. Meer tegenstand bood Heiligers aan de Fransman Delachenal. Maar het werd een nederlaag met drie-een. In de eerste ronde van het heren dubbel spel wonnen Cor du Buy en de jeugdige Fransman Sala, die een hechte combinatie vormden, met drie-nul van het Franse paar PautouBarto. Ook Scheffer en Van der Spek plaatsten zich in de tweede ronde, dank zij een drie-nul zege op het Frans- Vietnamese paar CollierHuy. Verder versloegen de Fransen Bouchard Boidin met drie-nul het Nederlandse paar MostertKlinkenberg en bleken de Duit sers PifflSeifert te sterk voor Van Zoe len en Coumans. Hier was de score even eens drie-nul. Scheffer verloor In de tweede ronde van het heren enkel spel heeft de bekende Franse speler Root- hooft met drie-een van Scheffer (Ned.) ge wonnen. De Belg Roland versloeg onze landgenoot Klinkenbergh met drie-nul. De Brit Kennedy zegevierde met drie-een over de Hagenaar Van der Spek. Met dezelfde gameverhouding won de Fransman Pedoc van Coumans (Ned.) Van Zoelen en Cor du Buy gingen over naar de derde ronde. Van Zoelen bracht de Fransman Barto een drie-een nederlaag toe en Du Buy elimineerde de Belg De Moulin met drie-nul. In de eerste ronde van het gemengd dub belspel heeft de Frans-Nederlandse com binatie mevr. Y. VannoniCor du Buy met drie-een gewonnen van het Belgische paar mevr. C. CollignonVan der Meulen. In de eerste ronde heren enkelspel van het juniores-tournooi heeft Van Speek (Ned.) met drie—nul van Chancerelle (Frankrijk) gewonnen. Heiligers (Ned.) versloeg Jousselin (Frankrijk) eveneens met drienul. ADVERTENTIE ruwe huid, ruwe handen, ruwe lippen 13) Constance begon de koffie in te schen ken. Ze voelde hoe Neill haar met een zekere nieuwsgierigheid gadesloeg. Deze nieuwsgierigheid deed niet vijandig aan, maar bijna vriendschappelijk. Mevrouw Finctham was echter razend en onderdrukte met moeite haar verontwaardiging. „Ik ben niet bangdacht Constance kalm. „Ze is een oude tyran en Fiona is eigenlijk als de dood voor haar, ondanks haar houding van onverschilligheid. Wel, ik zal die oude tante laten merken, dat Lk niet bang voor haar ben. Daérin zal ten minste énige voldoening zitten!" Neill kwam naar haar toe om mevrouw Finchaims kopje koffie aan te nemen en terwijl hij dit deed, knipoogde hij opeens jongensachtig en ontwapenend tegen haar. Zonder er bij te denken knipoogde ze te rug. Met zijn rug naar mevrouw Finchaim staande, fluisterde hij haar toe: „Let op, zo dadelijk zal ze ontdekken, dat er weer een voorwerp verdwenen is. Hij bracht het kopje aan zijn tante. „Dank je, m'n beste Neill", zei ze vrien delijk. Even later slaakte ze een verschrik te kreet: „O.mijn zilveren snuifdoos. hij is weg! Neill, mijn snuifdoos.... ge stolen, terwijl wij zaten *e eten. Fiona legde langzaam haar boek neer en ging overeind zitten. Neill haalde even zijn schouders op, alsof hij het geval niet érg belangrijk vond. Constance herinnerde zich, dat Fiona gezegd had, dat Bagnet langs was geweest, terwijl ze zaten te eten. Ze probeerde zich Philip Bagnet voor te stellen, als iemand, die deze afschuwe lijke propvolle kamer binnen zou sluipen om een zilveren snuifdoos te stelen Het paste niet bij hem, het paste hele maal niet bij hem! Maar bij wie paste het wél? Ze huiverde even. „Wat zegt u ervan, juffrouw Fairlie?" vroeg mevrouw Fincham. „Het is een moeilijk geval", antwoordde Constance langzaam. „Iedereen zou het ge daan kunnen hebben, behalve u zelf, Neill en ik. Bent u er zeker van, dat die snuif doos er nog lag, toen we gingen eten?" Neill en Fiona keken elkaar aan. „Ja, tante Chloë, bent u daar héél zeker van?" zeiden ze bijna tegelijk. „Natuurlijk, natuurlijk. Ik kijk altijd rond, voordat ik deze kamer verlaat. Al tijd, altijd. „Dit keer hebt u 't toch bij het ver keerde eind, tante Chloë", zei Neill lang zaam. „Die snuifdoos is al een week weg. Ik merkte het Maandag al, dat hij er niet was". „Waarom heb je me daarvan niets ge zegd?" v^peg de oude vrouw vinnig. Hij haalde zijn schouders op. „Omdat ik, als u 't precies wilt weten, ontdekt heb, dat u de dingen nooit dadelijk mist. Soms duurt het wel een week, voordat u de vermissing aankondigt. Ik weet niet, wat u daar voor reden voor hebt „Ik zag 't altijd onmiddellijk, als iets vermist wordt, onmiddellijk", riep me vrouw Fincham opgewonden uit, terwijl ze hevig begon te trillen. „Natuurlijk doe ik dat. Waarom zou ik 't verzwijgen?" „Misschien omdat u niet dadelijk merkt, dat dingen verdwenen zijn", merkte Con stance op. „Ik hoorde een oom van mij eens vertellen, hoe zijn Japanse huisbe diende, die een vreselijke dief was, begon met voorwerpen telkens van plaats te la ten veranderen en wanneer niemand ieis merkte, dan waren ze op een goede dag definitief verdwenen. Niemand wist dan precies meer, op welk moment 't gebeurd was". „Nee, nee, nee, zo is 't hier niet", zei mevrouw Fincham. „Neill is er naast. Hij heeft er een reden voor om zo iets te be weren. Waarom heeft hij me niet gewaar schuwd? Waarom, waarom....?" „Ik zei het nu", kwam Neill tussenbeide, „omdat, wanneer juffrouw Fairlie met dit alles te maken krijgt, ze toch wel het recht heeft precies op de hoogte gesteld te worden. Vanavond speciaal, zou ieder een het gedaan kunnen hebben, met uit zondering van u en haar en mijzelf. Fiona zou bet hebben kunnen doen, nadat ze uit de kamer was gestuurd, of Bagnet, die hier even langs kwam, of Mary of de keuken meid. Of natuurlijk een of ander geheim zinnig wezen buitenaf, dat hier zou rond hangen om zo nu en dan dingen weg te nemen. Maar het is de volledige waarheid, dat die snuifdoos niet vanavond verdween, terwijl Fiona in uw kamer was, maar al een week geleden!" „Heus, mevrouw Fincham". zei Con stance zo vriendelijk mogelijk, „gelooft u niet, dat 't het beste is, deze-zaak in han den van de politie te geven?" Waarschijnlijk is hier werkelijk een of andere landloper uit de buurt aan het werk". Er heerste enig stilzwijgen. Mevrouw Fincham trilde nog steeds van opwinding. Neill liep naar het raam en keek naar bui ten. Het was pas acht uur en nog niet don ker. Er waren rode strepen aan de hemel zichtbaar van de zonsondergang, en Con stance zag dat de bomen en struiken be wogen in een zacht briesje. Ze voelde op eens een hevige behoefte aan frisse luchf. Ze verlangde er naar weg te komen uit dit muffe vertrek, ver weg van de ver warde emoties, die mevrouw Fincham te weeg bracht. Ze merkte, hoe Fiona dood stil, als een angstig diier, voor zich uit zat te kijken en hoe er in Neill's blik iets triomfantelijks was. „Het is geen landloper"., zei mevrouw Fincham met nadruk. „Dergelijke mensen hangen hier niet weken lang rond om dingen te stelen, zon der gepakt te worden. Uw idee, om de politie er bij te halen, is belachelijk, juf frouw Fairlie. Het is overduidelijk, lijkt me, waarom ik de politie er niét bij wil hebben. Aangezien u me echter dwingt het met zoveel woorden te zeggen, noem ik u de reden van mijn afkeer van de politie in deze: iemand hier in huis moet de dader zijn en ik wens geen schandaal!" „Na deze onomwonden waarschuwing", zei Neill keel, „denk ik, dat degene onder ons, die 't doet wie 't dan ook zijn mag wel heel spoedig met zijn snode wera zal ophouden. Het zou dwaas zijn er mee door te gaan. Juffrouw Fairlie zou stellig spoedig de dader ontdekken!" „Dank u", zei Constance droogjes. Hij glimlachte vriendelijk in haar rich ting. „Ik wilde helemaal niet iets onaan genaams zeggen", zei hij. „Maar het is toch een feit, dat u er spoedig achter zoudt komen, nietwaar?" „Ja, ik denk 't wel", antwoordde Con stance. Ze was er in haar hart echter helemaal niet van overtuigd. Ze had de indruk, dat de dader over een behoorlijke dosis intel ligentie beschikte. Er zat méér achter dan iemand met een wrok, die mevrouw Fin cham kleint speldeprikken wilde geven Er zat méér achter deze kleine diefstallen' Neill had er aan tafel al een toespeling op gemaakt. Ze huiverde even en moest aan haar droom denken, vol Meibloesem en voorjaarsgeur en.... afschuwelijke din gen. Ze vermande zich echter en zei op vastberaden toon: „Hoe eerder alles opge helderd wordt, hoe beter, lijkt me. Dit is een onhoudbare toestand voor iederéén". „De diefstallen zullen nu óf ophouden, óf de dader zal ontmaskerd worden", zei Neill. „Een andere mogelijkheid is er niet, maar ik hoop, dat ze ophouden. „Dat hoop ik ook", zei Constance. Ze dacht zich in, dat misschien inderdaad me vrouw Fincham zélf de dader was. Zo heel vreemd zou 't niet eens zijn. Een oude ver bitterde vrouw, die op de een of andere manier de aandacht op zich wilde vesti gen een oude vrouw, voor wie de da gen in grote eentonigheid voorbijgingen en die haar verveling door het verwekken van de een of andere sensatie wilde ver drijven.... Een oude vrouw met een slecht karakter, van wie niemand ooit had gehouden Ze was er opeens bijna zeker van, dat dit de waarheid moest zijn. En als 't zó was, dan zou ze rustig moeten afwachten en op haar hoede zijn. Vroeger of later zou ze er achter komen en zou het mysterie opgehelderd worden. Misschien zou Fiona dan r.iet meer bang zijn.Tot haar ver wondering stelde Constance vast, dat ze zich zorgen maakte over het jonge meisje. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 6