Koinange (Kikoejoe uit sprak „probleem der Kenya) be- blanken" Erwin Piscator regisseerde „Androcles en de leeuw" P.T.T.-cijfers over het afgelopen jaar KWEKKEBOOM Nieuwe Gracht 98 M€&É£8> POLITEIA - CONFERENTIE Op collectieve straffen volgt collectieve bitterheid en haat Kikoejoes blijven zich roeren Vereniging voor Internationaal Recht SCHOOL Inschrijving dagelijks 10 privélessen f 25. Het nieuwe jaar in met Schoenreparatie Schoenmakerij de Luxe Ten Hove 6 Engelsen en Amerikanen willen Triëst verlaten Liberale Internationale telegrafeert Eisenhower V Prae-adviezen over de Kolen- en Staalgemeenschap Op de Afrika-conferentie, die door het socialistische studentengenootschap Poli- teia in Bentveld wordt gehouden is Zon dagavond het woord gevoerd door de heer Koinange, een van de leiders van de Kenya African Union, de organisatie die voor de aspiraties der inheemsen opkomt, en zelf een lid van de Kikoejoe-stam. Hij sprak uiteraard over Kenya en over de Mau Mau. Wonderlijk genoeg, zo zei hij, bestaat het woord Mau Mau helemaal niet in de Afri kaanse taal. Of de organisatie werkelijk bestaat, betwijfelde hij trouwens ook. Maar hoe het begrip Mau Mau is ontstaan kon bij wel vertellen. Dit begrip dan, dat zoveel vrees en ver warring wekt, stemt uit het recente ver leden, toen het scheen dat er in Kenya ten langen leste een andere wind zou gaan waaien. Labour-leden van het Britse par lement hadden een open oog gekregen voor wat er werkelijk in Kenya gebeurde en vooral de schandalige verdeling van het land, die de inheemsen tot paupers maakte en zelfs voedselnood veroorzaakte. De blijdschap, die de inheemsen op misschien nogal roerige wijze tot uiting brachten, werd door de Europese kolonisatoren uit gelegd als het voornemen hen van hun land te verdrijven en zo mogelijk hen nog de hals af te snijden ook.De blanken or ganiseerden daarop een propaganda-cam- pagne tegen wat zij een geheim terreur- genootschap noemden, de Mau Mau. En prompt daarop begonnen de collectieve straffen voor geringe vergrijpen. Tienduizenden Kikoejoes werden van hun land verdreven en in kampen onder gebracht hun vee en hun oogsten en hun andere schamele bezittingen werden ge- confiskeerd. En natuurlijk volgde op het schandelijke systeem der collectieve straf fen een collectieve bitterheid. Nog was alles niet verloren geweest wanneer men de leiders van de Kenya African Union en de stamhoofden niet belet had in hun pogingen om te verhinderen dat uit die collectieve bitterheid een collectieve haat en daaruit weer een terreur zou ontstaan. Maar men verbood de K.A.U. en wierp haar leiders in de gevangenis. Zo ontstond wat men de Mau Mau noemt als een reactie tegen wat de blanke regering in Kenya misdeed. Zelfs wanneer men in aanmerking neemt, dat de omvang van de Mau Mau-actie sterk overdreven Is (tot nu toe werden slechts vijf Euro peanen er het slachtoffer van) is zij ten sterkste te veroordelen, zo zei Koinange. Maar zij is een begrijpelijke reactie. Oplossing De heer Koinange zag de oplossing van het probleem-Kenya, waarvan hij zei: „Het is niet een probleem van de Afrika nen, maar een probleem van de blanken" in het verschaffen aan de inheemsen van kiesrecht, van het beheer over hun eigen land, van beter onderwijs, van het af schaffen van de kleur-barrière en in het algemeen van het geven aan de Afrikanen van de elementaire en onvervreemdbare mensenrechten. Want alleen dan kan het wederzijds respect worden gevormd, dat nodig is om het onmetelijk rijke Afrika tot ontwikkeling te brengen in het belang van de Afrikanen, van de blanken en van een wereld die van alles te kort heeft be halve conflicten. Dit is dan de heer Koinange, lid van de Kikoejoe-partij uit Kenya en een van de leiders van de Kenya African Union, zoals hij gisteren in Bentveld het woord voerde. De heer Koinange is de zoon van een Kikoejoe-stamhoofd en hij kreeg een Wes terse opleiding aan universiteiten in de Verenigde Staten en in Engeland. Op het ogenblik zetelt hij in Groot-Brittanniëvan waaruit hij actie voert voor zijn volk-. Hij geniet er vreemd genoeg - de vrijheid die het Britse bestuur in Kenya zijn mede leiders ontzegt. „Feitelijke slavernij" De achtergrond van de Mau-Mau-terreur in Kenya vormen de onhoudbare economische toestanden in dat gebied, waar 500.000 Kikoejoe's van het land verdreven werden, waar schrikbarende armoede heerst on der de inheemsen en waar veler positie op de Europese plantages in feite niet beter is dan die van slaven. Zo sprak het Britse parlementslid Fenner Brockway (Labour) Zondagmiddag voor de in Bent veld vergaderde socialistische studenten ter Politeia-conferentie. De heer Brockway, die voor enkele weken een oriëntatiereis door Afrika voltooide, had in Kenya toe standen aangetroffen, die feitelijk alleen als slavernij te bestempelen waren. Hij sprak er met vele Kikoejoe's, die practised lijfeigenen zijn van de Europese farmers, bi.i wie zij voor drie jaar op contract in dienst treden tegen „lonen" van 33 shilling (f 1.80f 3.60 per week), terwijl zulke farmers zelf niet zelden netto winsten van 40.000 tot 50.000 pond sterling per jaar maken. De Kikoejoe's die zelf nog v. at land bezitten, kunnen van de opbrengst daarvan nauwelijks leven, want hun lapje grond is bijna altijd te klein om hen te voeden. In totaal zijn er slechts 2000 vier kante mijl cultuurland op een bevolking van 1.2 millioen Kikoejoe's, die dari ook in groten getale naar de steden verdwijnen waar zij een ellendig bestaan leiden als goedkope arbeidskrachten. Hun lonen va riëren van 5056 shilling per maand, het geen nauwelijks het bestaansminimum voor een persoon is. De gezinnen van deze steedse Kikoejoe's moeten meestal dan ook voor zichzelf zorgen. Nairobi heeft 10.000 daklozen en zij die wel „gehuis- NAIROBI (Reuter). Twee blanke vrouwen, die een afgelegen boerderij in het Njeri-district in Kenya bewonen, hebben bij het afslaan van een aanval op de boer derij in de nacht van Vrijdag op Zaterdag drie Kikoejoes gedood en een gewond. De plaatselijke autoriteiten hebben Zon dag in dit gebied 4000 stuks vee, toebe horend aan inheemse boeren arbeiders, in beslaggenomen. Twee verdachten zijn in verband met de moord, aangehouden. Drie Kikoejoes hebben Zondagavond een Kikoejoe-hoofdman, die in het regerings ziekenhuis te Kjamboe bij Nairobi werd verpleegd, in zijn bed doodgeschoten. De Britse autoriteiten hebben het ge bied, waar Donderdag twee blanke kolo nisten werden gedood door leden van de Mau Mau tot verboden gebied verklaard. Het gebied omvat een deel van de Arber- darebossen en andere bosrijke gebieden. Alle Afrikaanse gezinnen zullen naar kam pen overgebracht worden, totdat het ge bied „gezuiverd" is. Thompsons Falls be hoort tot genoemde streek. (United Press). Komende lente zal Triëst misschien geschrapt worden van de lijst van internationale wrijfpunten door de aankondiging, dat de Britse en Amerikaan se troepen, die in deze omstreden stad ge- stationneerd zijn, worden teruggetrokken. De internationale oplossing van het probleem Triëst die in het Italiaanse vre desverdrag is neergelegd is gefaald, omdat de ondertekenaars het niet over een gou verneur eens konden worden. De opvatting dat het terugtrekken van troepen de enige andere weg is om de voortdurende span ning tussen de twee mogendheden van de Adriatische zee weg te nemen, heeft snel aanhangers gekregen onder Britse en Ame rikaanse officials van hoge rang. Joegoslavische autoriteiten, die informeel gepolst zijn, hebben dit idee zonder com mentaar of protest ontvangen, en men ge looft dat zij bereid zijn het te accepteren als zijnde de laatste kans op een oplossing, die de weg tot de lang gewenste samen werking met Italië baant. OFFICIëLE PUBLICATIE BELANGRIJK BERICHT voor dege nen. die over 1952 een vordering hebben op een rijksinstelling. Het ministerie van Financiën vestigt er de aandacht op, dat alle vorderingen op rijkstinstellingen over 1952 zo spoedig moge lijk moeten worden ingediend. Vorderingen ten laste van de verschillende departemen ten van algemeen bestuur en de daaronder ressorterende diensten, instellingen enz. moeten uiterlijk 28 Februari a.s. bij het betrokken departement zijn ingediend. Vorderingen op het staatsdrukkerij- en uitgeversbedrijf, op het staatsbedrijf der posterijen, telegrafie en telefonie, op het staatsmuntbedrijf. op het staatsvissershaven- bedrijf te IJmuiden en op de staatsmijnen moeten uiterlijk 15 Januari a.s. worden in gezonden. In het belang van de schuldeisers wordt er nadrukkelijk de aandacht op gevestigd dat latere indiening tot langdurig uitstel der afdoening kan leiden. Van de indiening kan, op verzoek, een schriftelijk bewijs worden verkregen. vest" zijn, hokken veelal met drie gezin nen samen in een vertrek van 3.5 bij 3.5 meter. Betere perspectieven In andere Afrikaanse gebieden vond de heer Brockway gelukkig gunstiger perspec tieven, bijvoorbeeld in Uganda, waar de eerlang onderdrukte nationalistische bewe ging thans deelneemt aan het jonge zelf bestuur en waar de bevolking sindsdien vlot samenwerkt met de vroeger zo ge hate Europeanen aan de uitvoering van grootscheepse welvaartsplannen. Ook aan de Goudkust heerste na de verlening van zelfbestuur rust en welvaart en ip de Soedan heeft het Britse beheer het ver trouwen gewonnen door de realisatie van het Gezira-plan, waarbij een millioen acres dorre woestijngrond in vruchtbaar land herschapen werd met technische en financiële hulp van Britse particuliere in stanties. Nu dit werk voltooid is, heeft men de Britse concessies niet verlengd, het ganse project met al zijn baten is aan de Soedan-bevolking overgedragen en wanneer dit jaar het gebied ook zelfbe stuur krijgt, gaat de Soedan een grote toe komst tegemoet. „Eurafrikaans welvaartsblok" Deze ontwikkeling ontsluiting van achterlijke koloniën en mandaatgebieden met Europese hulp, gevolgd door bestuurs- overdracht aan de regionale bevolking achtte de heer Brockway de enig mogelijke weg, wil Europa een vinger in de pap houden ten aanzien van Afrika. Prolon gatie der oude status zal ook daar onmo gelijk en gevaarlijk blijven, maar als wij de geschetste weg volgen, dan kunnen Europa met zijn industriële capaciteit en Afrika met zijn grondstoffenrijkdom te zamen een „welvaartsblok" vormen een Eurafrikaanse vertrouwensgemeenschap die een stabilisator van doorslaggevende betekenis kan worden in onze verdeelde wereld. Pleidooi voor vrijere handel De „Liberale Internationale" heeft in haar driemaandelijkse bijeenkomst, welke in Amsterdam is gehouden en waaraan is deelgenomen door vertegenwoordigers uit Engeland, België, Denemarken en West- Duitsland, een telegram aan de aanstaande president van Amerika gezonden. Daarin wordt uitdrukking gegeven aan de hoop, dat Eisenhower een politiek zal begunsti gen, „die daarop is gericht de omvang te vergroten van handel tussen de vrije naties door het verlagen van de tarieven en het bevorderen van vrij verkeer van mensen en kapitaal, hetgeen een wezenlijke waar borg voor de welvaart der naties is, die hen in staat zal stellen samen te werken met waardigheid en wederzijdse eerbied". Het Uitvoerend Comité van de Liberale Internationale neemt van zijn kant de taak op zich de liberale partijen te vragen bij de regeringen van hun landen de nadruk te leggen op de noodzakelijkheid vastbe sloten te koersen naar opheffing van con trole op deviezen en va.n andere instellin gen, die de internationale handel beperken. Tenslotte wordt in het telegram verklaard dat voor een volledig succes van de verde- digingspolitiek, gebaseerd op het Noord- Atlantisdhe pact, een economische welvaart nodig is, gefundeerd op een normale Euro pese markt en op een vrije handel tussen Amerika, het Britse Gemenebest en het Europese continent. Na de zitting van Zaterdag heeft voor zitter, de Belg R. Motz mededelingen ge daan over het uittreden van de Nederland se delegatie als protest tegen het gebruik, ook niet officieel, van de Duitse taal. Met de heren Oud en Korthals zijn besprekin gen gaande over het toetreden van de V.V.D. Binnen afzienbare tijd kan in deze kwestie een beslissing van de V.V.D. wor den tegemoet gezien. Zondag werd het congres besloten. Als agendapunten voor de volgende driemaan delijkse zitting, die in Luxemburg zal wor den gehouden, noemde de heer Motz de werking van het plan-Sehuman, alsmede de Europese Verdedigingsgemeenschap. Op de voorgrond Androcles en jbshMk s WmÊm Te Venetië is mgr. Agestini, patriarch van Venetië begraven. De overbrenging van het stoffelijk overschot geschiedde per gondel. Het hoofdbestuur der PTT heeft een boekje uitgegeven met enkele cijfers en feiten over het dienstjaar 1952. In 1952 werden in het binnenland 1669 millioen kleine poststukken vervoerd tegen 1560 millioen in het vorige jaar, en 15.7 millioen postpakketten tegen 13.7 millioen in het vorige jaar. Naar het buitenland en de overzeese ge biedsdelen ging in 1952 6.065.000 kilogram post (v. j. 5.450.000 kg). Naar alle Europese landen tezamen ging 2.443.000 kg (v. j. 2.326.000). Naar de landen buiten Europa tezamen ging 3.622.000 kg (3.124.000 kg.), waarvan naar Indonesië 2.072.000 (1.811.000), Suriname en de Nederlandse Antillen 223.000 (229.000), de Verenigde Staten 474.000 (429.000). Er ging 593.000 kg luchtpost naar het buitenland (524.000), waarvan naar Europese landen een 343.000 (308.000) en 250.000 naar landen buiten Europa (216.000). Het aantal rekeningen bij de postchèque- en girodienst bedroeg op 31 December 1952: 571,000 (v. j. 551.000). Het totaal aan. tal boekingen bedroeg 171 millioen (v. j. 160.446.000) met een bedrag van ƒ83 mil liard (v. j. ƒ80.829.000). Het algemeen saldo-tegoed was eind 1952: 1,1 milliard (v. j. 1.094 millioen). Meer dan 4 millioen spaarrekeningen Bij de Rijkspostspaarbank werd in 19§2 een spaaroverschot van ruim tien millioen gulden bereikt. Aan rente zal ongeveer dertig millioen kunnen worden bijgeschre ven. Het aantal spaarrekeningen bedraagt thans ruim 4.1 millioen. De jeugdspaaractie had in 1952 400.000 deeinemers (v. j. 360.000). Het inleggerstegoed (inclusief rente) was eind 1952 1.338.000.000 (v. j. 1.297.500.000), Wat de telegrafie betreft werden in het binnenlands openbare verkeer 2.700.000 gewone telegrammen verzonden (v. j. 2.998.000), naar het buitenland werden in het openbaar verkeer verzonden 2.000.000 telegrammen (v. j. 2.165.000). Voor de telefoondienst waren eind 1952 772 automatische telefooncentrales met 611.695 nummers in dienst, tegen vorig jaar 745 met 564.745 nummers. Er waren nog 58C handcentrales met 77.000 nummers in dienst (vorig jaar 618 met 77.869 num mers). Het aantal in dienst zijnde telefoon aansluitingen bedroeg eind 1952 590.000 (v. j. 546.807). Op de wachtlijst stonden nog 28.000 aanvragers (v. j. 40.169). Het locale kabelnet werd in 1952 uitgebreid met ongeveer 1800 km, waardoor de totale lengte thans rond 35.000 km bedraagt. De lengte van het interlocale kabelnet is thans 18.810 km (vorig jaar 17.200 km). Het landelijke mobilofoonnet omvat 23 basisstations met 125 aansluitingen. In 1952 is het nieuwe of het overgangs tarief voor de telefoon in twintig sectoren ingevoerd. Van de 101 geautomatiseerde sectoren met rond 525.000 aansluitingen is thans in 67 sectoren met rond 396.000 aan sluitingen het nieuwe of het overgangs tarief van kracht. Het aantal radiodistributie-aansluitingen steeg van 484.230 tot 485.000. Rond 82 pro cent van het aantal aangeslotenen kan naar vier programma's luisteren, rond acht pro cent naar drie en rond tien procent naar twee programma's. Er zijn nog ongeveer tachtig aangeslotenen, die slechts één pro gramma kunnen horen. Voorbereidingen werden getroffen tot het stichten van e'en nieuwe zendercomplex ten behoeve van de wereldomroep in de directe omgeving van de zender te Lopik. De totale opbrengst van de verkochte radiozegels bedroeg 17A millioen gulden. Op postrekening werd VA milloen gulden aan luisterbijdragen ontvangen. De luister bijdragen voor aansluitingen op het draad- omroepnet brachten 5 A millioen gulden op. Het aantal toestelbezitters bedroeg eind 1952: 1.720.000 (v. j. 1.621.412). Bij con trole werden 47.000 niet aangegeven toe stellen gevonden. De controledienst inde een millioen gulden aan achterstallige luisterbijdragen. Het PTT-bedrijf had eind 1952 in dienst 35.575 (v. j. 35.163) vast en tijdelijk aange stelde employés en 14.390 (v. j. 14.829) arbeidscontractanten. Tenslotte bevat het verslag een over- Op 7 Januari hoopt de heer J. C. van Kralingen, thans werkzaam als chef van de afdeling zetterij van Joh. Enschedé en Zonen Grafische Inrichting N.V., de dag te vie ren waarop hij 25 jaar bij deze vennoot schap in dienst is. zicht van enige belangrijke bedrijfsbaten, (alles in millioenen guldens): postzegels 81 (75.1); frankering door middel van ma chines 16.8 (14.1); binnenlandse telegram men 2 (2.2); buitenlandse telegrammen 13.1 (12.5); binnenlandse telefoongesprek ken 90.6 (84.7). Internationale gesprekken 10.4 (9); telefoonabonnementen 28.5 (26.3); abonnementen radiodistributie 12.8 (12.3); rente beleggingen postchèque- en giro dienst 21.6 (21.7); rente beleggingen rijks postspaarbank 49.1 (48.5). Zaterdag heeft prof. mr. J. A. van Ha mel in het gebouw van de Hoge Raad in Den Haag de algemene vergadering van de Nederlandse Vereniging voor Interna tionaal Recht geopend met een welkomst woord speciaal aan de ministers Beyen en Luns en aan 'de ambassadeur van België, de heer Graeffe. In deze vergadering wer den onder meer besproken de rapporten over de Europese Gemeenschap voor Ko len en Staal, uitgebracht door mr. P. A. Blaisse, lid van de Tweede Kamer, en prof. mr. G. van Hecke, hoogleraar aan de universiteit te Leuven. Mr. Blaisse noemde een aantal zwakke punten in deze gemeenschap. Niet zonder goede argumenten kan men beweren, zo zei hij, dat verschillen in omstandigheden van nationale aard de integratie, zelfs op een beperkt terrein, onmogelijk maken. Een gedeeltelijke integratie kan leiden tot bepaalde onbillijkheden, indien het alge meen economisch, monetair, financieel en sociaal beleid in de deelnemende landen sterk uiteen blijft lopen. Een tweede la cune in het verdrag ligt op het politieke vlak. Op zichzelf is het evenwicht tussen de verschillende organen der gemeenschap niet op alle delen bevredigend. In de eer ste plaats valt op de overheersende positie van de hoge autoriteit. Erger is echter, al dus mr. Blaisse, dat executieve en legisla tieve in een hand zijn verenigd. De prae- adviseur zegt, dat de opvatting als zou de sectorsgewijze integratie de enige juiste ontwikkeling zijn voor de Europese een wording, heden ten dage wordt verwor pen. Het verdrag is niet aanvaard uit terhnisch-economische overwegingen, maar uitsluitend op politieke gronden, te weten de Frans-Duitse toenadering. Overeen stemming bestaat in brede kring, dat op korte termijn een Europese Politieke Ge meenschap in het leven moet worden ge roepen op bovenstatelijke grondslag. Met name acht men een dergelijke politieke organisatie nodig op het gebied van de defensie. De discussies in het internationale vlak met betrekking tot de competentie hebben nog niet tot overeenstemming ge leid. Dit vraagstuk zal het hoofdthema vormen van de binnenkort in Straatsburg te houden vergadering. Mr. Blaisse was van oordeel, dat van den beginne af geen twijfel zal mogen be staan, wat Centraal-Europees en wat door de staten zelf ter hand wordt genomen. Zijns inziens moet limitatief in het statuut worden aangegeven op welke terreinen de Europese Politieke Gemeenschap bevoegd is en welke bevoegdheden door haar wor den uitgeoefend. De rest blijft tot de com petentie van de afzonderlijke staten be horen. Prof. mr. G. van Hecke had een prae- advies uitgebracht over scheiding en even wicht van machten in de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal. Hij ver geleek daarin de structuur van de gemeen schap met de gewone structuur van de internationale instellingen. In elke inter nationale instelling wordt een deel van de scuvereiniteit door de leden afgestaan aan internationale organen. De intensiteit van die afstand bepaalt de graad van integra tie, die in de internationale instelling wordt bereikt. De meest volledige integratie zou te vinden zijn in een internationale in stelling, die over belangrijke vraagstukken met eenvoudige meerderheid wetgevende maatregelen kan treffen, die verbindend zijn voor de verschillende staten. Zulke hege graad van integratie is in zekere mate te vinden in de Gemeenschap voor Kolen en Staal, die daarom dichter staat bij een federale structuur dan bij een ge wone internationale instelling. Uit belangstelling voor het werk van mijn vriend Frans Hesmerg, wiens uit muntende vertaling men gebruikte, had ik na de première op Nieuwjaarsdag nogal wat recensies gelezen over de opvoering van „Androcles en de leeuw" van G. B. Shaw door de Haagse Comedie onder gast- regie van de als revo- lutionnair vermaarde Erwin Piscator en daar de meeste reac ties nu niet bepaald overliepen van waar dering begaf ik mij gisteravond met som bere voorgevoelens naar de Koninklijke Schouwburg om dit uiterst merkwaardige blijspel te gaan zien. Daar komt nog bij dat ik geen liefhebber van Shaw ben. Wel nu, volkomen tegen mijn verwachting in heb ik een kostelijke avond beleefd. „Androcles en de leeuw" handelt over het vervolgen van de Christenen in het oude Rome, maar heeft geenszins de worsteling tussen ,,de ware geloofsopvat ting" en „de dwaling" tot onderwerp. Shaw stelde zich op het standpunt.dat er altijd martelaren en onder drukkers zullen zijn en daarom kan het helaas niet anders of deze comedie blijft tot in lengte van dagen actueel, zolang iedere propagandist voor een overtuiging, die tegen de gevestigde orde indruist, wordt gevreesd en daardoor gehaat. Hoewel het niet minder een discussiestuk is dan de andere werken van Shaw, kan ik het beter waarderen (het dateert uit de tijd van „Pygmalion") door de fantastische inslag. Zeer terecht meende Shaw dat het blij spel de beste toneelvorm is om denkbeel den op een karakteristieke wijze te ont vouwen. Hij werkte de oude fabel van de Griekse kleermaker Androcles die in de arena wordt geworpen, maar uit dankbare vriendschap gespaard blijft door de leeuw omdat hij dit verscheurende monster, toen beiden nog in vrijheid waren, heeft verlost van een pijnlijke doorn in zijn vborpoot dan ook om tot een bijzonder burleske comedie. Door van Androcles een Christen te maken vond hij tevens gelegenheid het geheel de allure van een theologische extra vagantie te geven. Wat betreft karaktertekening heeft Shaw met „Androcles en de leeuw" zo goed als al zijn andere stukken ruim overtroffen. Natuurlijk is het even dialectisch, maar in dit geval doen de personen ons zowaar geloven dat zij inderdaad de belichaming van hun eigen denkbeelden zijn. En juist de altijd menselijk blijvende clownerie (hoe goedkoop sommige grapjes ook mo gen zijn) doet het tragisch aspect van de keerzijde der getoonde médaille treffend gevoelen. Gewetensvragen Sterker dan in menig ander geval vormt dit blijspel een eenheid met het scherp zinnige voorwoord. Het is er in zekere zin zelfs een illustratie van. Het behoeft der halve niemand te verbazen dat regisseur Piscator de noodzaak heeft gevoeld de toe schouwers enigszins met deze inleiding be kend te maken. Hij heeft daar een eigen aardige oplossing voor bedacht: als men de zaal betreedt, waar dan reeds circus- rnuziek weerklinkt, ziet men op het toneel acht verplaatsbare schermen van verschil lende grootte, waarop de titels van de meeste paragrafen als gewetensvragen en slagzinnen staan vermeld. Het is jammer, dat men geen kans heeft gezien dit typo grafisch wat gelukkiger en beter in het oog lopend te verzorgen. De prikkelende bedoeling is echter duidelijk en moet zeer tot genoegen zijn van de lieden die bewe ren dat Shaw's stukken de prijs vormen, die wij voor zijn voorwoorden hebben te betalen. Op de twee middelste borden is een bloemlezing uit de beklemmende epi loog afgedrukt, benevens een herhaling van wat klaarblijkelijk als de moraal wordt beschouwd: „Wij hebben nu lang genoeg met de keuze van Banrabas gedaan. Waarom zouden we het niet eens met het Christendom proberen?" Episch theater Men mocht iets dergelijks van Piscator verwachten. Deze leerling van Max Rein- hardt hij werkte van 1919 tot 1930 in Berlijn en ging daarna als tegenstander van Hitler via Parijs naar New York trok in de Duitse bloeiperiode van zijn creativiteit reeds sterk de aandacht door zijn te hulp roepen van alle mogelijke mechanische hulpmiddelen om de argu menten van de door hem langs construc tivistische lijnen in scène gezette stukken zo helder mogelijk te belichten en letterlijk naar voren te brengen. Hij was (met Tairov) de grote gangmaker van het zo genaamde epische theater, dat niet zonder emotie maar met verheviging door toepas selijke feitelijkheden, politieke en maat- Cees Laseur als de keizer met de titelhelden de leeuw. Geheel links Bob de Lange schappelijke waarheden tot het publiek wilde laten doordringen. Zelfs redevoerin gen, films en statistieken schakelde hij daarbij in om het gezichtsveld van de toe schouwer te verdiepen, althans te vergro ten. Zo beschouwd al is de uitwerking van dergelijke effecten uiteraard lang niet meer adembenemend zoals in de twintiger jaren leek Piscator de aangewezen man om een intellectueel-agitatorisch schrijver als Shaw, die in de eerste jaren van zijn actief socialisme menigmaal op een zeep kist in Hyde Park de bevolking van Lon den vermanend toesprak, naar wens te dienen. Kenschetsend voor zijn methode was de aanleg van een klein podium links over het voetlicht, met rode koorden af gezet, dat telkens voor kardinale openba ringen als een soort spreekgestoelte dienst deed. Men kan dit allemaal verouderd vinden. Men kan niet zeggen, dat Shaw door dit alles tekort wordt gedaan, misschien wel dat hij te weinig letterlijk en te veel naar de geest is genomen. Maar het is onrede lijk om te verklaren dat Piscator niet deugt, nu hij Shaw in zijn ware gedaante vertoont! Als men deze voorstelling niet kan aanvaarden, dan moet men daaruit de consequentie trekken en zich teleurge steld van Shaw afwenden. Goede typeringen Door de als proloog gebruikte ver plaatsbare schermen om te draaien en in allerhande suggestieve opstellingen als décorstukken te gebruiken wordt boven dien een verrassende dieptewerking be reikt, nog verhoogd door een buitenge woon fraaie belichting. Het is overigens wel jammer dat dergelijke toneelbeelden waarschijnlijk alleen in de Koninklijke Schouwburg een theater uit duizenden verwezenlijkt kunnen worden. Als de emotionele uitstraling geringer is dan mo gelijk moet worden geacht dan dient dit geloof ik voornamelijk te worden geweten aan Elisabeth Andersen, die weliswaar zuiver de fiere tekst van de vrijdenkster Lavinia vertolkte, maar haar physieke verschijning te weinig liet meespreken. Voor de rest was het een zeer bevredi gende opvoering met burleske typeringen van pseudo-heiligen door Jan Retèl als de zijn naastenliefde ook tot de dieren uit strekkende titelheld, van Johan Valk als „de verkeerde Christen" en vooral van Bob de Lange als de op het critieke mo ment door zijn natuur overweldigde krachtpatser Ferrovius, de smid. Daarbij kwamen dan nog de wispelturig-kijvende Megaere van Annie Leenders, de knappe kapitein van Frans van der Lingen en de sublieme keizer van Cees Laseur, aristo- cratisch-zelfbewust, geestig nonchalant, met een volstrekte minachting voor men senlevens. Nooit eerder dan uit deze voorstelling van Piscator heb ik zo sterk de tot bezin ning manende parallel met de actualiteit gevoeld. Men vergelijke bij voorbeeld de rol van Spintho maar eens met wat Johan Brouwer over de romantische verzetshel den in Spanje heeft geschreven, om nu maar te zwijgen over het door Shaw in zijn epiloog zo indringend gestelde dilem ma van Christelijke plicht en vaderlands liefde. Van de costuums van Noni Licht veld dient vooral gememoreerd te worden des keizers sleepgewaad, dat tot een ver makelijk spel met de leeuw hulde voor de lenige plastiek van Gerard de Groot aanleiding gaf. DAVID KONING DANS HAARLEM. Aanvang nieuwe cursussen beginners, Gevorderden en Meergevorderden 2e helft Januari WOLLEN DEKENS 2e keus. Deze week nog verkoop prachtige wollen dekens (kl. afwijkingen) gr. ma ten, alleen voor instellin gen en particulieren, (niet v. d. handel) f 15.50, f 17.50, f 18.90. TAPIJT- HANDEL „MARO' N.V., Jansstr. 85 bij Gr. Markt, Haarlem. VOORDELIG, VLUG EN STERK BESTOLITE, 5 x zo sterk en stukken voordeliger Herenzolen 3.50 p. p. Dameszolen 2.95 p. p. Kinderzolenv.a. 1.95 p. p. ALLEEN BIJ OOSTERDUINWEG 22 TELEFOON 4592 Eet handelszaak kan niet buiten reclame, dat is een erkend feit. De beste reclame is: adverteren. Het beste adverteren doet men in dit blad. Zuiderdorpstraat 9 Velsen-Z. wenst zijn cliëntèle een voorspoedig 1953.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 8