F.N.O.P. wenst meer vrijheid voor toerwagenondernemers SCOMfS_ Wereldnieuws De radio geeft Woensdag PANDA EN DE MEESTERDOKTER Geen „wegsaneren" van bedrijven Toch Ió het zo 2 Sluitende Perzische begroting ingediend Lonen en prijzen in Polen Boontje komt om zijn loontje Uitspraak over ramp met de „Koningin Juliana" Cursus voor dirigenten Sovjet-Unie tikt Duitsers op de vingers Belgisch protest in affaire-Rosenberg Van Oldenbarnevelts molen wordt gesloopt Het Amerikaanse Congres in zijn nieuwe gestalte Leerling-machinist door locomotief overreden Mr. H. M. Planten officier in de Orde van Oranje Nassau Gereformeerde synode opnieuw bijeen Eb en vloed in bronnen DINSDAG 6 JANUARI 1953 Van onze vervoersredacteur) Het toerwagenbedrijf, het is bekend, bevindt zich in moeilijke omstandigheden. Sinds enkele jaren is het vet van de ketel en vooral de kleinere ondernemers hebben moeite het hoofd boven water te houden. Uiteraard heeft deze situatie de aandacht getrok ken van de organisaties die zich voor de belangen van de wegvervoerbedrijven in spannen en zo heeft, nu al weer geruime tijd geleden, een rapport over deze kwestie het licht gezien van de Nederlandse Vereniging van Transportondernemingen die voornamelijk de grote streekvervoerders omvat welk rapport kortelings werd ge volgd door een „Analytische beschouwing voor het beroepsmatig vervoer van per sonen met autobussen in Nederland", het resultaat van het werk van een door de Federatie van de Nederlandse Organisaties voor het Personenvervoer (kortweg aan geduid als F.N.O.P.) ingestelde studiecommissie. Al bestrijken beide rapporten nage noeg hetzelfde terrein dat van de F.N.O.P. is, zoals uit de titel blijkt, breder de inhoud en ook de conclusies lopen vèr uiteen. Dat van de N.V.T.O. is zuiver economisch gehouden en vermeldt een aantal zeer ge- détailleerde gevolgtrekkingen ten aanzien van de te treffen saneringsmaatregelen. Zeer kort samengevat komen deze hierop neer, dat een reeks zwakke bedrijven zal dienen te verdwijnen, dat het aantal wa genvergunningen dient te worden inge krompen, dat tariefstelling noodzakelijk is, waarbij een spreiding van de vraag naar toerwagens moet worden verkregen door in het seizoen hogere tarieven te laten gel den. De deskundigen van de N.V.T.O. verwer pen ten enenmale de gedachte dat nu het geregelde vervoer voorbehouden is aan monopolistische streekvervoerbedrijven, het ongeregelde en toerwagenvervoer gereser veerd moet blijven voor de toerwagen ondernemers. Geen voorkeursrecht Intussen, zo bleek ons gisteren op een door de F.N.O.P. belegde persconferentie, wordt die opvatting ook niet door de F.N. O.P. gepropageerd, al bevat haar rapport wel de mening, dat streekvervoerbedrijven geen voorkeursrecht voor ongeregeld- en toerwagenvervoer bij de vergunning ver lenende instanties mogen genieten. Voor zover zij daardoor noodlijdend zouden wor den of tot een voor het publiek niet op te brengen tariefsverhoging zouden moeten overgaan, zouden zij door de overheid ge subsidieerd moeten worden. Voor alles wil de F.N.O.P. echter bevrijd zijn van de toestemmingsbewijzen voor elke rit, zodat bijvoorbeeld het supportersver- voer van voetbalverenigingen, dat van sa natoriumbezoekers, het vervoer bij bijzon dere gebeurtenissen als Prinsjesdag en de Jaarbeurs, het schouwburg- of operabezoek van het platteland naar de steden ongeli miteerd kan worden uitgevoerd. Al heeft zij zich gehaast te verklaren dat zij accoord gaat met een controle die er voor waakt dat er op deze wijze weer ver kapte „wilde busdiensten" zouden ontstaan. Maar wanneer bijvoorbeeld aanvragen voor dergelijke ritten van verenigingen en der gelijke zouden uitgaan, dan zouden de on dernemers in de uitvoering daarvan geheel vrijgelaten moeten worden. Want dit is de teneur van het gehele rapport: de ondernemers moeten meer vrij heid krijgen. Intussen stellen de samenstel lers ter verkrijging van een gezonder ex ploitatie in hun laatste conclusie dan door de bedrijfstak zelf te nemen maatregelen en afspraken in uitzicht, zoals ook thans door F.N.O.P. een bindende tariefsregeling gepropageerd wordt, zoals de algemeen secretaris, de heer A. F. J. Zorn, ons zei: Een dergelijke opvatting is verklaarbaar wanneer men bedenkt dat de Federatie 390 van de 565 bedrijven omvat, die ingevolge de W.A.P. voor een definitieve vergunning verlening als toerwagenondernemer in aanmerking komen. Dan wordt het ook be grijpelijk dat de Federatie dit probleem niet alleen economisch, maar in de eerste plaats maatschappelijk wil zien, omdat zij de mensen, die hun bedrijven zo vaak met moeite en zorg hebben opgebouwd en ver dedigd, wil behoeden voor het uitstoten uit een vak dat hen lief is geworden. Dit kan mede de oorzaak zijn, dat N.V. T.O. en F.N.O.P. dit vraagstuk fundamen- HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 en 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 9.40 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Accordeon- muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Commentaar. 13.20 Amusementsmuziek. 13.45 Platen. 14.00 De weg omhoog, causerie. 14.15 Platen. 15.00 Voor de kinderen. 15.30 Voor de jeugd. 15.50 Pianorecital. 16.10 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.20 Platen. 17.50 Regeringsuit zending: Jeugduitzending Wij slaan op de Tong-Tong, correspondentieclub o.l.v. Re- gina Zwart. 18.00 Nieuws. 18.20 Actualitei ten. 18.30 R.V.U. Nieuwe onderzoekingen over het melkwegstelsel. 19.00 Is de door braak gelukt?, discussie. 19.20 Piano. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Herinneringen van een brandweerman, hoorspel. 21.15 Strijksextet. 21.40 De toekomst van de mens, causerie. 21.55 Zang en gitaar. 22.05 Concertgebouw orkest en solist. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialis tisch nieuws in Esperanto. 23.20Orgel. 23.35 24.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Ochtengym- nastiek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.18 Gewijde muziek. 8.45 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Kruistocht om het eiland, hoor spel. 12.00 Fluit en piano. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Lichte muziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Pro testants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Mandoline-ensemble. 13.50 Cello en piano. 14.20 Omroeporkest. 14.45 Voor de meisjes. 15.00 Platen. 15.30 Viool en clavceimbel. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgel. 17.50 Militaire causerie. 18.00 Platen. 18.30 Spectrum van het Christelijk organisatie- en verenigings leven. 18.45 Geestelijke liederen. 19.00 Nieuws. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Platen. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Omroeporkest. 21.20 Jezus Christus en de wereldreligie, causerie. 21.40 Instrumentaal septet. 22.00 Reportage uit Jeruzalem. 22.10 Strijkkwartet en solis ten. 22.30 Internationaal Evangelisch Com mentaar. 22.40 Platen. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Gevarieerde muziek 13.45 Liederen en koren. 14.00 14.00 School radio. 15.40 Platen. 16.00 Omroenorkest. 16.50 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Voordracht. 17.45 Platen. 17.50 Boekbespre king. 18.00 Gitaarrecital. 18.20 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Hoorspel. 20.55 Opera-orkest en koor. 22.00 Nieuws. 22.15 Litterair-muzikaal pro gramma. 22.5523.00 Nieuws. teel anders zien. De eerste zegt: er zijn te veel bedrijven en te veel wagenvergunnin gen; de tweede: het kwaad schuilt in de te grote wagenparken der streekvervoerders, die hun normale bedrijfsreserve gebruiken om ons in de sector van het ongeregelde vervoer te beconcurreren. En ter perscon ferentie viel in dit verband het woord dumping. Geen cijfers Het is jammer dat de „Analytische be schouwing" van de Federatie ook in dit opzicht geen cijfers behelst: de materie was te onoverzichtelijk, zo zeggen de sa menstellers, en bovendien is ons rapport nog maar een aanloop, een voetstuk, waar op later het bedrijfsleven zijn eigen for mules mag plaatsen. Zo hebben nu dus ook de toerwagen ondernemers hun bijdrage tot de discussie over het personenvervoer langs de weg ge leverd, ongetwijfeld een belangrijke, waar devolle en karakteristieke bijdrage, waar in hier en daar nog de (zwakke) nagalm weerklinkt van oude fanfares uit het tijd perk van het tournooi om de concessies voor lijndiensten. Maar dat gedeelte van de „Analytische beschouwing" ademt ove rigens pais en vree: men heeft zich, zij het dan in soms aarzelende termen, bij de con centratie neergelegd. Het is te hopen, dat ook voor de toer wagenondernemers die rustige tijden zul len aanbreken, al zal men de heer Zorn gaarne toegeven, dat er op dat gebied groter ruimte voor het particulier initiatief kan blijven, omdat het algemeen belang er minder mee gemoeid is. De Perzische minister van Financiën, Kazemi, heeft Zondag de eerste sluitende Perzische begroting in vijf jaar ingediend. Hij had verklaard dat een sluitende be groting mogelijk was zonder de inkomsten uit de oliewinning. De begroting beloopt een totaal bedrag van ruim 9 millioen rials (ongeveer 1 milliard gulden). De binnenlandse post- en telegraaftarie- ven zullen worden verdubbeld, de eigen domsbelasting zal ^worden verhoogd en nieuwe belastingen op auto's en radiotoe stellen zullen worden geheven. Voorts is bezuinigd op de salarissen van overheids personeel, in het bizonder op die van ho gere ambtenaren. Zaterdag hebben zich te Koem, 140 km. ten Zuiden van Teheran, hevige botsingen voorgedaan tussen aanhangers van de Toeden-partij en leden van godsdienstige genootschappen. Zondagochtend duurden de incidenten voort. Tot dusver zijn naar schatting een honderdtal personen gewond van wie drie ernstig. De politie heeft talrijke arrestaties ver richt. Radio-Warschau heeft medegedeeld, dat Zondag de voedselrantsoenering is afge schaft en dat prijzen en lonen verhoogd zullen worden. De radio gaf toe, dat het twee-prijzen stelsel (gerantsoeneerde goederen waren zonder bon doch tegen hogere prijzen ver krijgbaar) niet voldaan heeft. De lonen zullen verhoogd worden met 12 tot 40 procent. De prijzen voor levens middelen, electriciteit, kolen voor huis brand en verbruiksgoederen, alsmede de post- en spoortarieven zullen verhoogd worden en enigszins onder de prijs blijven van die, welke voor de „vrije verkoop" gold. De Amerikaanse Senaat heeft kennis i genomen van een door een sub-corn- missie opgesteld rapport, over de vraag of de republikeinse senator McCarthy I gespeculeerd heeft in koopwaar met gelden die beschikbaar waren gesteld j voor zijn anti-communistische actie. In het rapport wordt gezegd, dat McCarthy in September 1950 chèques ter waarde van tienduizend dollar ontving. Hij I zette dit geld op een bank en nam bin- j nen een maand tienduizend dollar van 8 deze rekening op voor een voordelige speculatie in de handel van sojabonen, aldus het rapport. XXX»COOOCOCOOO(XXX)OOOOCOOOOOOOOOOOCXXXDOOOOOOOOCXX)OOOOOOC ADVERTENTIE verdrijft spierpijn, rheumatiek, spierstijfheid, etc. U voelt direct, hoe de doordringende warmte een einde aan de pijn maakt. „GENEZENDE WARMTE'' Raad voor de Luchtvaart onthoudt zich van oordeel De Raad voor de Luchtvaart heeft .giste ren uitspraak gedaan in de zaak van het KLM-vliegtuig „Koningin Juliana" d:at orp 22 Maart 1952 bij Frankfurt verongelukte. Van de 47 inzittendend waren slechts twee overlevenden. De raad is van oordeel gebleken, dat het onderzoek niet tot een andere slotsom heeft geleid dan het vooronderzoek door de Amerikaanse en Nederlandse autoritei ten en deskundigen, namelijk, dat een be vredigende verklaring voor de ramp niet te vinden is. In de raad zijn wel verschil lende mogelijkheden overwogen, welke het ongeval geheel of gedeeltelijk zouden kun nen verklaren, maar geen van deze mo gelijkheden kon door voldoende stellige aanwijzingen worden bevestigd. De raad heeft zich dan ook onthouden van elk oor deel omtrent de oorzaak van het ongeval. Van 15 Juni tot 12 Juli 1953 zal door de Nederlandse Radio Unie in aansluiting aan het bestaande muziekonderwijs in Ne derland een cursus worden gehouden, die beoogt bij te dragen tot de vorming van dirigenten voor symphonische orkesten. Docenten zijn de dirigenten Paul van Kem pen en Carlo Zecchi. Er zullen werkende en toehorende cursis ten toegelaten worden. De toelatingsexa mens voor werkende cursisten hebben op 11, 12 en 13 Juni plaats. De cursus wordt bekroond met twee openbare concerten van het Radio Philharmonisch Orkest, waarbij de beste leerlingen dirigeren. Gegadigden kunnen zich voor bijzonderheden wenden tot de muziekafdeling der N. R. U. te Hil versum. BERLIJN (Reuter). De „Neue Zei- tung", die in Berlijn door het Amerikaanse hoge commissariaat wordt uitgegeven en over goede bronnen in Oost-Duitsland zou beschikken, schrijft, dat de Sovjet-Unie Oost-Duitsland heeft medegedeeld, dat de productie vergroot moet worden, daar an ders de fabrieken weer overgenomen zul len worden. Volgens het blad is dit ultima tum deze week aan de plaatsvervangende minister-president Heinrich Rau, de op perste economische plannenmaker en coör dinator in Oost-Duitsland, overhandigd. Rau zou tot 1 Mei tijd gekregen hebben om de productie-quota voor 1952 van het vijf jaren-plan te bereiken. De Sovjet-ambte naren hadden critiek op alle fasen van de industrie en klaagden erover, dat slechts het uiterste minimum aan herstelbetalings goederen aan de Sovjet-Unie is geleverd. BRUSSEL (ANP). De Belgische so cialistische senator Henri Rolin heeft de socialistische parlementsleden opgeroepen, in een gezamenlijk telegram aan de Ame rikaanse regering uitdrukking te geven „aan de ontroering, die de dreigende te rechtstelling van het echtpaar Rosenberg heeft gewekt en de verwarring, die deze zou teweegbrengen in de gevoelens van vriendschap, die de Belgische socialisten koesteren jegens de Verenigde Staten". Dit telegram zal nog voor het einde van deze week naar Washington worden ge zonden. Zoals bekend werd het echtpaar Rosen berg onder beschuldiging van spionnage ter dood veroordeeld. De Engelse admiraal sir John Edelsten, opperbevelhebber van het Kanaalcommando, bracht Dinsdag een bezoek aan het ministerie van Marine te Den Haag. De admiraal (links) in gesprek met de bevelhebber der zeestrijdkrachten en chef van de Marinestaf, vice-admiraal A. de Booy. Krachtens een door Gedeputeerde Staten der provincie Zuidholland verleende ver gunning is te Berkel en Rodenrijs begon nen met het slopen van de op een na laat ste molen, de Nieuwe Molen. Deze molen werd in 1618 opgericht nadat Johan van Oldenbarnevelt, als heer van Berkel en Rodenrijs een geschil over de bemaling tussen de polders van Berkel en Ackers dijk had bijgelegd. Volgens de acte van scheiding van 1471 van Berkel en Ackersdijk, mocht Berkel slechts drie molens hebben en Ackersdijk één. Later hadden ze beide er een bijge bouwd, dus de stand was gelijk, maar Ber kel mocht niet nog eens een molen er bij bouwen van Ackersdijk. Na oneindig ge harrewar is door het wijs beleid van Ol denbarnevelt tenslotte een compromis tot stand gekomen, waardoor tevens een einde werd gemaakt aan de geschillen, die meer dan een eeuw hebben geduurd, en wel van 1471 tot 12 Januari 1614. In dat tijd perk werden tussen Berkel en Ackersdijk meer dan honderd processen gevoerd. Als uitvloeisel van het compromis werd 26 No vember 1616 de molen, thans bekend an der de naam Nieuwe Molen, voor 2700 gul den gekocht van de bedijker van Zoeter - meer te Leiden. In het jaar 1618 is de nieuwe molen geplaatst, waarna de hand en trapmolens in de polder werden ver boden. WASHINGTON (Reuter). De zitting van het nieuwe Amerikaanse Congres is Zaterdag officieel geopend. De nieuwe Se naat zal bestaan uit 48 republikeinen en 47 democraten. Senator Wayne Morse uit Oregon, die tijdens de verkiezingscampag ne in de afgelopen herfst uit de republi keinse partij trad, heeft verklaard, dat hij als onafhankelijk lid in de senaat zitting .neemt. Toen hij: als, symbool yan -zijn •stgnd- punt met een vouwstoel in de vergaderzaal verscheen, voor het geval geen van beide partijen hem in haar rijen een zitplaats zou willen geven, lieten de republikeinen hem echter zijn oude plaats op de eerste rij in hun gelederen weer innemen. De 20 leden tellende groep van Zuide lijke democraten, ook wel Dixiecraten ge noemd, neemt in de nieuwe senaat een sleutelpositie in. Het schijnt echter, dat deze groep, althans wat binnenlandse aan gelegenheden betreft, met de republikeinen zal meegaan. In het Huis van Afgevaardigden is de verhouding als volgt: republikeinen 221 ze tels tegen de democraten 211 zetels. Ver der zijn er een onafhankelijke afgevaar digde en twee vacante zetels, die zeker de democraten zullen toevallen. De bijeenkomst van Zaterdag was ge wijd aan de officiële overdracht van de leiding van de democraten aan de republi keinen en het installeren van 16 nieuwe senatoren en 81 nieuwe leden van het Huis. Jacob Javits (republikein) heeft in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden een wetsontwerp ingediend, volgens welke de wet-McCarran-Walter, die voorschrijft, dat buitenlandse zeelieden in Amerikaan se havens aan de tand gevoeld worden voordat zij mogen passagieren, veranderd zal worden. Hij heeft een tweede wetsontwerp inge diend, volgens hetwelk in de komende drie jaar 500.000 buitenlandse arbeiders toege laten zullen worden. Zaterdagavond is de 26-jarige onge huwde leerling-machinist bij de Neder landse Spoorwegen J. J. van Driel uit Alk maar tijdens het overbrengen van een locomotief van het station naar de re mise onder de wielen gevallen en omge komen. De machinist, die de jongeman bij aankomst in de remise miste, vond langs de spoorlijn zijn deerlijk verminkte lichaam. Het Handelsblad 125 jaar De waarnemend directeur en hoofdre dacteur en de raad van commissarissen van het Algemeen Handelsblad hebben Maandagmiddag vele honderden in de ge legenheid gesteld hun gelukwensen aan te bieden bij gelegenheid van het 125-jarig bestaan van het hoofdstedelijke dagblad. Burgemeester d'Ailly besloot zijn feli citatie met de mededeling, dat de Ko ningin de waarnemend directeur en hoofdredacteur, mr. H. M. Planten, heeft bevorderd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Mr. Planten aanvaardde deze onder scheiding met een hartelijk dankwoord jegens de Koningin, daarbij tevens uiting gevend aan zijn dank jegens het gehele Handelsbladpersoneel van hoog tot laag, dat hij tegelijkertijd onderscheiden acht voor het werk als team, waardoor de krant is wat zij was en is gebleven. „Ik kan slechts hopen dat een tijd tot in de verre toekomst is weggelegd voor de vrij heid van het woord, de vrijheid van de drukpers", zo zei hij. Hierna bood de Commissaris der Ko ningin in de provincie Noordholland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, zijn gelukwensen aan de leiding van de jubi lerende krant aan. Velén deden hun felicitaties vergezeld gaan door een stoffelijk geschenk. Zo bood de directie van Het Parool een Oost-In dische inkt-tekening van Reinier Vinkeles aan. Mej. A. Lepoutre schonk namens het Rode Kruis een verbandkist voor de zet terij. De voorzitter van het departement Am sterdam der Maatschappij voor Nijverheid en Handel, de heer J. F. Duyvis, bood de leiding van het jubilerende dagblad de grote zilveren legpenning van de maat schappij aan. De generale synode der Gereformeerde Kerken is Maandagavond in Rotterdam opnieuw haar zittingen begonnen, om de resterende agenda af te werken onder voorzitterschap van ds. P. N. Kruyswijk. De heer A. van Driel rapporteerde hier na over het rapport inzake het subsidie- vraagstuk. Deze zaak kwam ter tafel op de vorige synode bij de bespreking van het voorstel, om voor Curacao een toelage van het gouvernement te aanvaarden voor de sociaal-technische kant van daar te ver richten arbeid der kerk. De synode over woog dat de kwestie der subsidiëring in het algemeen nader behoort onderzocht te worden waarom zij vijf deputaten be noemde met de opdracht dit vraagstuk, speciaal ten aanzien van de eventuele sub sidiëring door de overheid, te onderzoeken en aan de volgende synode hierover te rapporteren, opdat de kerken in staat worden gesteld in voorkomende gevallen in dit opzicht naar vaste richtlijnen te werk te gaan. In het debat besprak prof. Dijk de door de commissie voorgestelde conclusies. ADVERTENTIE mmlïïSk 2l! tl J '1 l&WMlWtëfflMSi '1 ui Bontgevoerde Vafindbreakers Productie. Het orgaan van de communis tische partij in Tsjechoslowakije, „Rude Pravo", constateert in een hoofdartikel, dat de productie van melk en eieren in het land kleiner is dan voor de oorlog. De productie van groenten en suiker bieten blijft eveneens ver onder de ra ming. Er is een tekort aan steenkool. Het blad schrijft verder over de slechte kwaliteit van een aantal levensmiddelen, zoals vlees en vleeswaren, en van een aantal industriële artikelen. Afgelast. Het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken had voor de 49-jarige atoomgeleerde prof. C. F. Powell een serie lezingen in West-Duitsland geor ganiseerd. Naar vernomen wordt, heeft dit ministerie de professor thans mee gedeeld dat de reis niet kan doorgaan wegens zijn betrekkingen met de Britse „vredesbeweging". Prof. Powell, die in 1950 de Nobelprijs voor natuurkunde kreeg, is hoofd van de afdeling natuur kunde van de universiteit van Bristol. Vis. Prof. Smith heeft verklaard dat de coelacanth, „de praehistorische vis met armen", die hij vorige week per vlieg tuig van een eiland bij Madagascar heeft gehaald, in veel slechtere staat verkeert dan hij gevreesd had. Vele organen waren ernstig verminkt. „Maar dat is niet zo belangrijk", zei hij, „want we weten nu waar zij leven en het van gen van nieuwe exemplaren is slechts een kwestie van tijd". Resolutie. Kerkelijke dignitarissen uit 23 landen hebben op een bijeenkomst te Lucknow (India) van het centrale co mité van de wereldraad van kerken een resolutie aangenomen, waarin steun wordt aangeboden aan alle volken en organen, die trachten rassenkwesties op te lossen. De aangesloten kerken wor den opgewekt alles te doen wat in haar vermogen is om een einde te maken aan discriminatie op grond van ras. Epidemie. In de Braziliaanse staat Sao Paulo is een gele koorts-epidemie uit gebroken. In veertig der negentig ge constateerde gevallen zijn de patiënten overleden. President Vargas heeft gelast de epidemie met man en macht te be strijden. Einde. De staking in de haven van New York, waardoor het werk op zestig pie ren stil lag, is Maandag geëindigd. Bij slechts weinig pieren werd later nog gepost. Ongeveer 500 wegers en perso nen, die monsters trekken, eisten loons verhoging. Zonder de hulp van deze personen kunnen schepen niet worden geladen en gelost. Pogingen die werden ondernomen om de kwestie door bemid deling van de regering te regelen, mis lukten. De vakbond kondigde echter aan, dat zijn leden zouden werken voor elke zakenman, die gebruik wil maken van hun diensten zonder contact op te nemen met de werkgevers. Luchtvaart. Dinsdag zal te Keulen een West-Duitse maatschappij voor lucht- vaartmaterieel worden opgericht. Het is de bedoeling, dat deze maatschappij, die een maatschappelijk kapitaal zal heb ben van 6 millioen mark, zal uitgroeien tot een nieuwe Lufthansa. Zoals bekend, koestert de bondsrepubliek plannen voor de oprichting van een grote lucht vaartmaatschappij, die zowel in als buiten Europa luchtdiensten zal onder houden. Neergestort. Te Claxby in Oost-Engeland is gisteravond een bommenwerper van de Britse luchtmacht neergestort. Vijf van de elf bemanningsleden zijn omge komen. Steun. Naar aanleiding van het bericht uit Washington, dat West-Duitsland in het begrotingsjaar 1953/54 waarschijn lijk geen rechtstreekse steun in de vorm van dollarschenkingen meer zal ontvan gen, heeft de vice-kanselier der bonds republiek, Blücher, verklaard, dat de bondsregering het thans nog te vroeg acht voor een volledige beëindiging van de Amerikaanse hulpverlening. Hij zei- de te geloven, dat de Amerikaanse eco nomische deskundigen zich een te opti mistische voorstelling van de economi sche situatie der bondsrepubliek maken, die niet met de werkelijkheid overeen komt. Censuur. In Egypte is censuur ingesteld op alle uitgaande en binnenkomende persberichten, aldus heeft luitenant kolonel Anwar Sadat, een militaire woordvoerder, medegedeeld. Hij ver zekerde buitenlandse correspondenten dat zij „volledige vrijheid zouden blij ven genieten en ingelicht zullen worden over eventuele doorhalingen". Kolonel Sadat zeide dat men zich niet of slechts weinig met de kopy van buitenlandse correspondenten zal bemoeien, behalve met betrekking tot militaire aangelegen heden. 59. Haastig spoedden de samenzweerders zich met hun gevangenen naar hun ge heime kamer. Onderweg schreeuwden Panda en dr. Esculapus luidkeels om hulp, maar hun kreten werden grotendeels door de stijf om hen gewikkelde lakens ge smoord. Het scheen reeds, dat de schurken in hun opzet zouden slagen, toen zij plot seling door de koninklijke lijfwacht wer den aangehouden. „Halt!', riep een offi cier, „wat draagt ge daar?" „Twee patiën ten", antwoordde de hofarts, slachtoffers van de waanzin-epidemie. Zij moeten ge- isoleerd worden". „Niets daarvan", zei de officier, „ik zal ze bij de koning brengen. en u allen ook! Orders van Zijne Maje steit!" Onbewust, dat zijn trawanten er t niet in waren geslaagd Panda en dokter 'Esculapus op te sluitenbegon Joris met het innen van zijn rekeningen. „Ik denk, dat ik zeer spoedig het paleis zal verlaten", sprak hij tot een edelman, „gelieve daar om thans het luttele bedrag te voldoen, dat ge mij voor uw genezing schuldig zijt. Kom, kom", vervolgde hij, toen de ander met uitpuilende ogen naar het bedrag keek, „beter arm en gezond, dan rijk en ziek, niet waar?" IN mijn jeugdjaren werd ik bijzonder gefascineerd door een heldere bron die een gids mij in een der Limburgse grotten toonde en waarvan hij met geheimzinnige fluisterstem verhaalde, dat zij zich precies ééns in de 24 uur door ondoorgrondelijke oorzaken ledigde en ook weer vulde. Je kon je horloge naar de stand van het bron water regelen. En vooral deze accuratesse van het water boeide me in het bijzonder. Zoals gezegd, de gids wist geen verklaring voor dit merk waardige verschijnsel en zo doende zeulde ik een groot deel van mijn leven dit vrese lijke geheim met mij mee. Het gedrag van dergelijke v putten is echter minder zeldzaam en on verklaarbaar dan de gids wilde doen ge loven. De bron bij Giggleswick in het Engelse graafschap Yorkshire is in dit opzicht het best onderzocht kunnen wor den, omdat de aan- en afvoerende wate ren dicht bij het bodemoppervlak lagen. Om het principe van het vol- en leeg lopen van zoetwaterputten te begrijpen, dienen we goed voor ogen te houden dat zich onder de grond vele zoetwaterreser voirs bevinden, die door allerlei af- en aanvoerwegen met elkaar in verbinding kunnen staan. U kent natuurlijk de wer king van de hevel, het glazen buisje waar mee we een aquarium kunnen laten leeg lopen. Welnu, met deze wetenschap ge wapend kunnen we de zgn. eb- en vloed werking der bronnen begrijpen. We denken ons de hevel niet over de rand van het aquarium hangend, maar gestoken dwars door het glas van het aquarium heen, en laten haar uitkomen in een emmer die een beetje lek is. Nu vullen we het aquarium en wachten af wat er gebeurt. Voor de goede orde moeten we er nog bij vertellen, dat de emmer de bron voorstelt waarin zich het regelmatig vol- en leeglopen aan de toeristen open baart. De rest bevindt zich onzichtbaar onder de grond. Wat gebeurt er, nadat het aquarium is gevuld? Zodra het water het hoogste punt van de hevel heeft bereikt, stroomt het door de hevel in de emmer. Wanneer nu het water in het aquarium is gedaald tot het punt, waar de hevel in het glas is be vestigd, houdt de toevoer naar de emmer op. De emmer is lek en loopt dus in een zeker tijdsbestek leeg. Het aquarium vult zich (door voedende waterloopjes) weer geleidelijk, tot het hoogste punt van de hevel is bereikt en opnieuw kan de emmer zich vullen. Zo kan het, ivanneer de om standigheden zich niet wijzigen, eeuwen lang doorgaan. De af- en toevoer van het water en de grootte van de reservoirs, be palen de tijd waarin dè bron zich vult, of leegloopt. En juist dit laatste werkwoord noopt ons u te verhalen van een dynastie van leeg lopers, waarvan de leden in één onafge broken reeks van duizenden jaren hun zakken wisten te vullen met de schatten der pharao's. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 2