Grote Donau-pont niet naar Velsen maar naar de Hembrug FEIKE ASMA Scheveningse loggers gaan de „Westkust" opzoeken Marcel Vlietinck „ik had het benauwd Drie Amsterdamse tientallen leiden in Noordhollandse damcompetitie Havenberichten Agenda voor Velsen Visserij -varia Als het even kan in April al 4 ponten voor Velsen Castricum Driehuis Beverwijk loopt vol Veelbelovend nieuw seizoen voor DC IJ Sportief wacht spannende strijd tegen Cruquius Voor de eerste keer naar zee en toén al schipbreuk op de Haaks 7 Hembrug overvleugelt Velsen Investeringen hier en daar Ander plan van de baan Kindertoneel-club met „Felix het Gelukskind" Lid van de K.V.P. om principiële redenen Haringteelt voor v.d. Toorn nog niet afgelopen Crematie F. Huykman Gasaarde voor Chemica met internationale schaak grootheden GEDUCHTE KNOEI DINSDAG 6 JANUARI 1953 Naar wij van officiële zijde vernemen ligrt het in de bedoeling de zogenaamde „Donau- pont", die wanneer zij verbouwd is, door de Rijkswaterstaat oorspronkelijk bestemd was voor het veer in Velsen, in te zetten bij de Hembrug. Dit besluit is genomen omdat de ponten bij de Hemburg in de verbinding Amsterdam-Zaanstreek tot voor kort naar schatting 75 van de aequivalente verkeerssterkte in Velsen verwerkten, maar in het eerste halfjaar van 1952 al 99 van het Velsense verkeer bereikten. Daar deze snelle toeneming van de ver keersdrukte voortgaat, kan verwacht wor den, dat de Hembrug-veren binnenkort drukker zijn dan de veren in Velsen. Dat is overigens niet de enige reden, waarom de Rijkswaterstaat besloten heeft de Donau-mötorpont, wier capaciteit veel groter is dan die van een normale stoom- pont, voor de Hembrug te bestemmen. Velsen zal immers naar menselijke bere1^. ning over vijf jaar een tunnel rijk zifjn en voor de Hembrug is nog geen tunnel ge projecteerd. De grote kapitaalsinvesterin gen die met de aanlegsteigers voor de Do- naupont gepaard gaan, rj'n in de verbin- ding_ Amsterdam—Zaanstreek naar de mening van de Rijkswaterstaat meer ver antwoord dan in Velsen. O'cerigens is het plan, dat wij enige jaren gebeden uitgebreid publiceerden om in Vel- seei de tijd tot de tunnel te overbruggen reet behulp van drie ponthavens aan beide oevers van het kanaal, eveneens gewijzigd. Het lag toen nog in de bedoeling aan weerskanten een derde ponthaven te leg gen en het verkeer te leiden met behulp van stoplichten; thans echter is de situatie in zoverre veranderd, dat men wil aan sturen op vier ponten, die permanent in dienst zijn, behalve des nachts uiteraard, met de thans bestaande, eventueel iets uit te breiden outillage. Dit is mogelijk, zodra over enige maan den de Donau-pont op een Amsterdamse werf verbouwd is voor de dienst over het Noordzeekanaal. Dan heeft men namelijk de beschikking over een extra-schip, zodat het bezwaar van vier ponten in Velsen, die geen reserve overlaten voor een eventuele revisie of reparatie aan schepen, onder vangen is. Het ligt dan ook in het voornemen van de Rijkswaterstaat zo mogelijk begin April de vierde pont in Velsen al in te leggen. Vorige jaren, toen de vierde pont in Vel sen voor het autoverkeer een ware opluch ting betekende, legde men het vierde schip veel later in, omdat het probleem van de reserve-pont veel hoofdbrekens kostte. De verantwoordelijke mensen van de Rijkswaterstaat hielden toen dan ook het hart vast voor het geval er een pont defect raakte. De speeltuinvereniging „Heuvelwijk" heeft haar kindertoneelclub onder leiding van de heer Bijl een sprookje laten instu deren onder de titel „Felix het gelukskind", een spel in acht taferelen. De opvoering zal op Zaterdag 10 Januari des namiddags te 2 uur in het Gebouw van Christelijke Belangen plaats hebben. Des avonds zal het stuk nogmaals worden op gevoerd voor de ouders. Hiervan is de aan vang bepaald op 8 uur. Uit „Castricums Belang." terug naar de KVP Zoals reeds gemeld werd, heeft de heer A. H. J. Beijersbergen van Henegouwen, die in de Castricumse gemeenteraad de groep Castricums Belang vertegenwoordig de, zijn zetel ter beschikking gesteld, en zich gemeld als lid van de KVP. Hij zal hl de fractie van C.B. worden opgevolgd door de heer J. J. Bollen Jr. Omtrent de motieven, die tot dit besluit hebben geleid, deelde de heer Beijersber gen van Henegouwen ons mede, dat dit besluit gezien moet worden als een ant woord op een beroep van de KAB aan de Katholieken om lid te worden van hun eigen politieke organisatie in dit geval dus de KVP. Zijn besluit is dus van prin cipiële aard. Een geschil met zijn medebe stuursleden was oorzaak dat hij indertijd de KVP verliet en tijdens de laatste ver kiezingen met een eigen lijst uitkwam: Castricums Belang. Hij stond voor de taak ADVERTENTIE bespeelt in IJMUIDEN het orgel van de ICHTHUSKERK aan de Snelliusstraat op Donderdag avond 8 Januari, 8 uur. Programma's a. d. kerk ad 25 ct. alleen deze groep in de raad te vertegen woordigen. Er werd in zijn zittingsperiode een voorstel tot het instellen van de Cas tricumse weekmarkt door het college van B. en W. overgenomen, benevens een voor stel tot aansluiting van Castricum bij het financieringsinstituut voor de Middenstand te Alkmaar, en een voordracht tot het in stellen van een medezeggenschapcommissie voor het gemeentepersoneel. Bij de Hembrug is het nog drukker. Vanmiddag zullen twee van de drie daartoe bestemde Scheveningse loggers de haven uitvaren om, op de zesde Januari, opnieuw aan de haringvisserij te beginnen. Het zijn de SCH 2, 310 en 236 van de rede rij J. J. v. d. Toorn, die koers zetten naar de Westkust van Engeland, waar om deze tijd van het jaar nogal wat haring wil voorkomen. Maandagmiddag is in het crematorium te Velsen het stoffelijk overschot van de Haagse orthopaedist F. Huykman, die op 26 December in Oostenrijk overleed, ver ast. Vele vrienden, belangstellenden en rela ties hebben de overledene in de aula de laatste eer bewezen. Nadat de, met een zwart kleed overdekte en door tal van bloemstukken omringde kist was opge baard, hebben verscheidene sprekers woor den van waardering geuit voor de persoon van de heer Huykman. Er werd onder andere gesproken door de heer Van der Wal, schoonzoon van de over ledene, door de heren Donker en Snieder, die beiden van hun gevoelens v'an vriend schap getuigden; door de heer Van Krui sen, voorzitter van de Nederlandse Vereni ging van Maatschoenmakers en door de voorzitter van de Haagse Vereniging van Schoenmakers, De organist speelde daarna de Serenade van Toselli,terwijl de kist langzaam daalde. De zQpn van de overledene heeft de aan wezigen dank gezegd yoor de betoonde be langstelling. Velsens ponten uit de lucht gezien. Maandag 5 Januari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Franz van Lübeck, Sigyn van Geffle, Nero van Kopenhagen, Henri Techner van Sundsvall, Berkelslroom van Huil, Nord- kap van Le Havre, Chlou van Caen, Lin- gestroom van Fowey. Jelö van Drammen, Spaarnëstroom van Londen, Grebbestroom van Liverpool, Bittern van Liverpool, Ara van Oxelosund, Medee van Caen, Midas van Algiers, Hagno van Rotterdam. Vertrokken zijn: Ulmbrüder V naar Ko penhagen, Wota naar Surte, Graveland naar Porto Allegro, Noordstad naar Aarhus, Nestor naar Rotterdam, Wilpo naar Rotter dam, Frisian Coast naar Rotterdam, Sigyn naar Rotterdam, Serula naar Manchester, Larix naar Slikkerveer. Maandag was voor de steiger van de papierfabriek Van Gelder Zonen in lossing het Ned. m.s. „Erna", dat voor de N.V. Chemica te Beverwijk een lading gasaarde aanvoerde. Wegens de grote diepgang kon dit schip niet in de Wijkerpijp worden ge lost. Dinsdag 6 Januari tex, 20 uur: „Scandal Sheet". Thalia, 20 uur: „Dwars door de vuurlinies". Woensdag 7 Januari Raadhuis, 14-15 uur: spreekuur wethouder van Onderwijs. Rex, 20 uur: „Scandal Sheet". Thalia, 20 uur: „Dwars door de vuurlinies". Verschillende deelnemers aan het Inter nationale Schaaktournooi zijn in de loop van gisteren in Beverwijk aangekomen, onder andere de 57-jarige Samisch, die voor het eerst in 1919 reeds tegen dr. Max Euwe speelde, Furster, Toran en O'Kelly. Andere schaakmeesters verblijven al sedert enkele dagen in Amsterdam en zullen van daag arriveren. De Avro-reportagedienst zal vanavond bij de opening aanwezig zijn. De tournooi-commissie werkte gisteren nog op volle toeren en de heer Veldheer heeft een groot deel van de dag doorge bracht met het voeren van interlocale en locale telefoongesprekken. Alle spelers kunnen gerust zijn, de organisatie is af en voor iedere verafwonende deelnemer is een gastheer gevonden. Ook de inter nationale jeugd-hoofdgroep is thans ge heel gevormd. Aan de buitenlanders zijn toegevoegd de 15-jarige Gustaf Somers en Hans van der Broeck, beiden uit België afkomstig. Over het juiste aantal deel nemers valt nog niets positief mede te delen; momenteel hebben zich vier par tijen voor de avond zeskampen opgegeven, maar dit aantal zal nog wel groeien. Als tekenaar voor de commissie maakt Hans Grosfeld zich verdienstelijk. Zoals gisteren reeds gemeld, zal vanavond om half zes de officiële opening van het tournooi door prof. dr. J. F. ten Doesschate verricht wor den, waarna het schaakminnend publiek een twaalftal dagen het hart zal kunnen ophalen aan de verrichtingen der groot meesters. Nu nog slechts drie ronden van de Noord hollandse damcompetitie resten, staat thans reeds vast dat één van de drie leidende Am sterdamse tientallen het Noordhollandse kampioenschap zal veroveren. Deze week spelen Gezellig Samenzijn en ODV tegen elkaar. Jozeph Blankenaar speelt ditmaal tegen de Haarlemse Damclub. V. d. Sleen en zijn mannen zullen ongetwij feld winnen van de Haarlemmers, maar met geen mogelijkheid is een voorspelling te doen of het tiental van Gezellig Samenzijn of het pas gepromoveerde ODV het sterkste is. De drie tientallen hebben slechts één ver- Iiespunt. DCIJ ontmoet vanavond in hotel Kenne- merhof het Amsterdams Door-Comb.-Groot. Ook deze Amsterdamse ploeg-is er de laatste wedstrijden slecht in. Het is zeer goed mogelijk dat DCIJ een kleine overwinning zal behalen. WormerveerCDA is voor de onderste plaats. St. Bavo staat zonder een punt met zeven gespeelde wedstrijden op dé onderste plaats. Alleen als de laatste vier wedstrijden nog- twee of drie punten opleveren, heeft St. Bavo nog een kansje de rode lantaarn aan het heus niet sterke Wor merveer over te dragen. Maar deze week moeten Warmerdam en zijn mannen naar Zaandam en ook deze ontmoeting zal St. Bavo wel verliezen. Oosterkwartier kan thuis van Weesp winnen. In de vorige week zijn enkele wedstrij den beslist die wegens het late uur werden afgebroken. De uitslagen waren: DCIJ ver Rest met 911 van Haarlemse Damclub; St. Bavo verliest met 911 van Wormer veer; ODV wint met 13J7 van Door Comb. Groot; CDAZaandam nog niet beslist. Afgebroken stand is 108. in het voordeel van de Amsterdammers. Zaandam rekent op gelijk spel. Het nieuwe seizoen Omdat DCIJ in het nieuwe seizoen de beschikking kriigt over de meesters Ugt- hart, en Suyk en het uitkomen van P. Roo- zenburg in September 1953 voor het DCIT- tiental zeker is, zal het eerste tiental in de Noordhollandse hoofdklasse als kanspaard stijgen. Met Dukel en Baros vormen de IJmuidense dammers een kop die één der sterkste is in ons land. De onderlinge strijd In de onderlinge competitie wordt momen teel door veertig soelers hard gevochten om uit te maken welke vijf spelers de staart van de DCIJ-ploeg zullen vormen. Aange nomen dat Tommy en zijn broer George zich zullen plaatsen, dan blijven nog drie plaatsen over waarvoor ernstige candidaten zijn: Heime Langbroek. J. v. Straten. Henk Swier, D. Ott, L. Koetsier, W. v. Wort en C. Kaan. De strijd in de onderlinge competities zal met het oog op de eer om in het eerste tiental te mogen spelen, in de komende weken wel worden verscherpt. SportiefCruquius Vrijdag zal in het clublokaal van damclub „Sportief" een belangrijke ontmoeting worden gespeeld. De dammers van Cruquius komen op bezoek in het cultureel gebouw bij Andrea en zijn mannen. Winnen de IJmuidenaren, dan. kan hun practisch het kampioenschap van de 2e klasse der Haarlemse damcompetitie niet meer ontgaan. Indien de dammers uit de Haarlemmer meerpolder winnen worden zij kampioen en is Sportief uitgeschakeld. Al is het haringseizoen dan ook officieel afgelopen en besloten met de laatste „scho ten" in het Engelse Kanaal en al is de haven van de tijdelijke vissersbasis Dieppe zijn Hollandse gasten kwijt, de haring blijft zwemmen. Nu de markt voorlopig verstoken zal blijven van verse haring, lijkt het experi ment om tegen alle regels der traditie in haring aan de andere kant van Albion te gaan halen op zijn minst genomen de moei te van het proberen waard. Vanmiddag zullen dan ook twee van de drie bovengenoemde loggers naar de West kust uitvaren. De reis zal ongeveer veer tien dagen in beslag nemen en men weet nog r.iet, waar gemarkt zal worden: Sche- veningen of IJmuiden. Daar de haring onder de Westkust nogal kloek van formaat moet zijn, heeft men speciale drijfnetten aan boord van wijd- mazig want. MARKTBERICHT. Andijvie 20-118, waspeen 8-36, spruiten 38-94, prei 36-50, knollen 12-24, boerenkool 11-26, groenekool 7-20, rode kool 6-15, gele kool 7-16, uien 17-23, bieten 9-13, breek- peen 7-12, soep 8-17. Voor het eerste tiental van Sportief staat een wedstrijd van groot belang op het pro gramma, want Vrijdagavond zullen de tien mannen van het eerste team van Cruquius in het Culturele gebouw tegenover de IJmuidenaren aan de damborden plaats ne men. Indien Sportief deze ontmoeting wint mogen de tien spelers zich kampioen noe men. Maar zo ver is het nog niet! Voor de onderlinge competitie werden de wedstrijden Vrijdagavond reeds voortgezet. In afdeling A behaalde C. Buys een over winning op. L. Lichtendahl, dqordat laatst genoemde een blunder maakte. Ook J. Wes- selius won zijn partij. Ditmaal werd W. Post het slachtoffer. De partij J. de. BoerP Bakker moest wegens het late uur worden afgebroken. J. de Boer staat in deze partij echter fJink voor. W. Hoefakker moest in zijn partij tegen Prins met remise genoegen nemen. In groep B gaat J. Muntz maar rustig door met winst maken. E. Wijker werd het slachtoffer. H. Veltman heeft zijn vorm waarschijnlijk weer terug gevonden want hij won van G. Mooi. H. Dijkhuizen overwon J. de Ruiter en K. Lichtendahl moest zijn meerdere erkennen in J. Bos. A. Ras won zijn partij tegen het nieuwe lid Molenman, maar laatstgenoemde speler zal in deze klas se zeker nog van zich laten horen. H. Oud verloor van M. Menger en P. Westerwal won van T. J. Menger. MARCEL Vlietinck uit Zeebrugge en veertien jaar oud zal het wel redden in zijn verdere vissersloopbaan aan boord van de schepen van zijn vader. Hij is de zoon van de eigenaar van de Belgische kotter „Huguette Anne", de Z 288, die Zondag middag op de Haaksgronden schipbreuk leed. Juist van school, mocht hij van zijn ouders op de Vrijdag na Kerst voor het eerst mee naar zee. Schipper Leon Blomme nam hem onder zijn hoede want waarlijk, stammend uit een oud geslacht van vissers, school er vast wel iets in de knaap. Onverschrokken, met zijn leutig Vlaams accent, de handen in de zakken en een fikse blik in zijn guitige kijkers heeft hij ons, zittend op een van de berghokken van het dok van de firma H. J, Smit in de Vissershaven, zijn avontuur verteld. Want voor hem was het toch wel heel wat anders. Zo jorig, voor de eerste maal naar zee, ....en dan in de greep van de Haaksgronden...., Marcel, Marcel „Tja, heus, ik wilde altijd al geerne naar zee", vertelde Marcel. „We hebben twee schepen bij ons thuis. De ene heet „Hu guette Anne", die ziet u daar kapot liggen en de naam van de andere is „Jean Mar- celle", een nog kleiner scheepje. Alles ver liep vlot op die eerste reis van mij naar de visgronden. We hadden al zo'n dikke honderd kisten binnen en toen kwam de machineschade. De Albrecht Rodenbach ook uit Zeebrugge, zijn nummer is 549, nam ons toen op de tros naar Den Helder. Om de haven goed te kunnen binnenlopen moest die tros echter worden ingekort en dat was de aanleiding tot de stranding. Juist in de buurt van een wrakton kwam de kotter Huguette Anne in het Schulpen- gat in de greep van die wrakton. Het schip dreef af en de tros zat al vlug verward in de toren van de ton, die heftig te keer ging. Kappen was de enige oplossing, want zo'n verankerde richtingwijzer ter zee geeft nu eenmaal niet erg mee. De slepende Roden bach kon niet meer bij die zes man komen en al heel vlug zat de Huguette vast op de Haaksgronden. Marcel keek wat stil voor zich heen toen hii ons dit had verteld. Is dat verwonder lijk? In de branding van de Haaksgronden is het om benauwd te krijgen „We knepen 'm". Vader kon intussen alles thuis volgen want hij luisterde mee op de radio. De red dingboot van Den Helder was er al heel vlug bij en toen de Nestor van Wijsmuller er aan te pas kwam was de zaak rap be keken. De kotter werd naar Den Helder gesleept en daar werden de noodzakelijkste voorzieningen getroffen. Het achterschip had, om met Marcel te spreken, een flinke opduvel gehad. Er kwam wat breeuwwerk bij kiiken en met een paar nagels dacht men de zaak al te hebben opgelost. Gisteren schreven we reeds wat toen volgde. De Nestor sleepte het scheepje naar IJmuiden en vanmorgen verscheen het aan de markt. Een flinke besomming van zevenduizend en zeshonderd gulden. Bii de firma Smit stonden ze al klaar met balken en behels en bekwame ogen om de toestand onder de waterlijn eens nader te bekijken. „Die heeft een flinke knoei gehad", was het eerste commentaar onder in het dok, waar het water uit de machinekamer van de schuit in flinke stralen uit de naden liep. Aan stuurboordzijde bleek de zand strook, de onderste „plank" aan het houten scheepje, volkomen te zijn gekraakt na het dreunen op de harde banken van de Haaks. De acht centimeter stalen nagels waren tot in de derde plank los getrild. Het vier centimeter dikke eikenhout kan toch heus wel tegen een stootje! Over een lengte van drie meter zal aan stuurboordzijde een nieuw stuk zandstrook worden aangebracht. Aan bakboordzijde was het nog even er ger. Vijf meter zal daar moeten worden vernieuwd. De verzekering gaf toestemming en toen konden de vier mannen van de firma Smit, C. Borst, C. Schouten, J. Manneke en J. Verhagen, hun vernielend werk voortzet ten. Met breekijzers, zware mokers en stangen gingen zij de planken te lijf. En dat de nodige spoed werd betracht was nog al begrijpelijk. Vanmorgen moest de an dere kotter, die ook in dok stond, al weer te water. Hopelijk zouden ze het schip gis teravond waterdicht krijgen. De rest laten ze over aan de technici, die naar de motor komen kijken. En als dat is opgelost gaan die zes Belgen naar Zeebrugge. Dan gaat ook Marcel „naar moeders toe", en kan hij zijn vrienden verhalen over de eerste tegenspoed. Maar volgend maal gaat hij weer mee. Wat dacht je, man, dat zit toch zeker in het bloed! Marktberichten: Prijzen: gr. tang 3.50- 3.25, grm. tang 2.90-2.55, kim. tong 2.90- 2.50, kl. tang I 2.35-2.10, kl. tong II 1.87- 1.74, tarbot I 3,60-3.25, per kg.; gr. schol 58-46, grm. schol 73-57, kim. schol 76-65, kl. schol I 68, kl. schol II 56-26, schar 28- 23, bot 29-24, wijting 19-8, per 50 kg.; gr. kabeljauw 288-228 per 125 kg. Aan voer: 65 kisten tong en tarbot, 187 k. schol, 34 k. schar, 7 k. bot, 132 k. wijting, 5 k. kabeljauw en gul, totaal 430 kisten. Uit en thuis. Nu de frawlloggers van de schippers-eigenaars Maandag gewoon en op tijd naar zee vertrokken zijn, is in de vissershaven eer. deel van de „rederij schepen" blijven liggen als gevolg van het trawlloggersconflict. De schepen van de grootste rederijen der Katwijkervloot (Kennemerland, Parlevliet, Meerburg en de IJmuidenaar Pronk) liggen nog rustig voor de kant. Naar de garnalen. De garnalen'kot- ters IJm. 206 en IJm. 215 hebben het Maandag geprobeerd om wat sardijn te pakken te krijgen. Nadat de schepen de hele dag hadden gevist, was de vangst ech ter nihil. Ook zijn er enkele garnalenkotters van de IJmuidervloot naar Den Helder ver trokken, om daar de hele week op garna len te vissen. De visgronden in de omtrek van Dén Helder vormen het rijkste gebied voor de garnaal. En de kotters markten elke dag in Den Helder. Verwachtingen niet beschaamd. De genen die gisteren wat vis van het kleine voorraadje wilden hebben, moest er „koste wat kost" aan: de tongen bijvoorbeeld, die de Zaterdag ervoor toch al behoorlijk ste vig aan de priis waren, konde.n blijkbaar nog enkele dubbeltjes per kilo omhoog. Lappen gingen daardoor voor niiet minder da.n f3,45 van de hand; de middelsoorten noteerden graag f 2,75 en de grove slips liepen op tot f 1,75. Tarbotklanten kwamen eveneens nauwelijks aan bod en moesten f 3,50 voor de zwaarste soorten neerleg gen, terwijl de middelbot een rijksdaalder per kilo opbracht. De paar kisten schol, wier lot al heel gauw beklonken was, wer den verkocht voor f 52 wat de grofste soor ten betreft en de drietjes brachten royaal f 35 en f 29 per kist op. Drie is te weinig. Er waren maar drie regels kabeüauw en de handel heeft er dan ook dik geld voor moeten betalen. Per tien werd er achtereenvolgens f 132, f 144 en f 156 voor betaald. Te negen uur was de hal al weer leeg, en niets herinnerde er aan, dat er deze Maandag afslag was ge weest. De paar kotters, die hadden ge markt spoedden zich weer fluks naar zee om van de schaarste te profiteren de Woensdagmarkt zal voor velen hunner nog wel eens een buitenkansje kunnen opleve ren. Vandaag stilte alom. Vandaag schit terden de trawlers ook nog door afwezig heid en een paar kustvissers moesten maar zorgen, de handel tevreden te stellen. Ze waren hun kleine beetje overigens -al heel gauw kwijt. Zeebrugge winnaar. De kotter Z 288 „Huguette Anne", die gisternacht in IJ muiden binnenkwam met een beste averij, opgelopen op de Haaksgronden, maakte door ziin vangst van 100 manden en niet 800 zoals wij gisteren abusievelijk meiddenweer wat goed van de'schade, die deze reis het scheepje opleverde. Voor de Huguette in dok verdween om te re pareren, werd de buit van de Noordzee, die voornamelijk uit de Duitse bocht kwam, gelost en het bleek, dat de kotter de hoogste aanvoerder van allen was op deze dag. De besomming was er dap. ook naar.: f 7750. waarmee het schip de hoog ste Hollander, de HD. 3.7 royaal sloeg. Morgen misschien twee. Behalve de al eerder gemelde Eveline met zijn 453 kisten gestripte wijting, 80 dichte wijting, 90 schelvis en piepers, 150 gul en kabel jauw en 40 makreel heeft zich nu ook de Medan gemeld voor morgen het schip is weliswaar pas Maandag naar zee gegaan maar de schipper heeft blijkbaar alles op haren en snaren gezet om de grote ploeg binnenkomer voor te zijn en ten volle van de schaarste te profiteren. Al bestaat meer dan de helft van de vangst uit wijting (410 gestripte en 60 dichte), de 710 kisten verse vis zullen hun weg wel vinden. Er werd bovendien 85 schelvis en piepers gevangen met 110 gul en kool en 60 makreel, waarvan 45 kisten gestript. Goed 1952. De totaalcijfers van het IJmuidense Staatsvissershavenbedrijf leren dat de omzet over het jaar 1952 f 29.950.098 bereikte tegenover f 28.647,871 in het jaar daarvoor. Er is dus rond f 1.3 millioen meer geboekt. Een vergelijking van de maanden De cember laat zien, dat in dit opzicht 1951 wat royaler is geweest dan zijn opvolger. Er werd in December 1952 f 2.391.338 om gezet tegen f 2.484.161 in December 1951. Visserijbericht Urk. Zaterdag voer den 60 vaartuigen aan: 6719 p. snoekbaars, 52-68 ct„ 573 p. rode baars, 94-96 ct., 2573 p. blei, 11-12 ct., 829 p. voorn 9-10 ct., 102 p. karper, 34 ct., alles per pond. SCHEUREN MAAR, KERELS". Dat was gistermiddag omstreeks vier uur het devies m het natte dok van de firma H. J. Smit in de vissershaven, waarin de Belgische kotter „Huguette Anne" Z 288), die Zondag nabij het Schulpengat schipbreuk leed is opgenomen. Beide zandstroken bleken deerlijk gehavend. Al spoedig lagen die vier cm. dikke en van eikenhout vervaardigde repen in brokken op de met teer en olie besmeurde bodem van het dok. De mannen met beitels, stangen en mokers zijn C. BorstG. Schouten, J. Manneke en J. Verhagen.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 3