Mayers concessies deden Europees leger de das om Adenauer gaat accoord met aanvulling EDG-verdrag Sukarno acht Nieuw-Guinea ,de jure" Indone sisch gebied Weerbericht De ontsnapping Toe m Broer van ontsnapte Faber zou ontvluchting gefinancierd hebben Haarlems Dagblad Verbond met Gaullisten zal buitenlandse politiek in nationalistische richting ombuigen En Engeland belooft meer steun wanneer supra-nationaal karakter wordt geofferd Het woord is aan... Rede voor parlement Bespreking over Nederlandse militaire missie uitgesteld Nederlandse coaster voor Bretagne vergaan Koningin en prinsessen Maandag terug Dr Drees over nood van Indische Nederlanders Onbeperkte invoer van geld in Frankrijk Openluchttheater op de televisie Bemanning na lang zoeken opgepikt Aardschok in Brussel Instructie tegen helpers der gevluchte gevangenen wordt spoedig geopend 67e JAARGANG No 1-3 Bureaux: Kennemerlaan 186, Télef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 8 JANUARI 1953 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 297e JAARGANG No l Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon- en Feestdagen. Abonnement per week 4' cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman NADAT zeven oorlogsmisdadigers op Tweede Kerstdag, die een Vrijdag was, uit de strafgevangenis te Breda waren ont snapt en prompt per auto in Duitse richting verdwenen duurde het tot Zaterdagmiddag vier uur, eer de minister van Justitie iets van het geval vernam. Het betrof niette min Zijn departement. En op die Vrijdag avond was de directeur-generaal van het gevangeniswezen, die onder hem staat, naar Breda getogen. Maar niemand lichtte de hoogste chef in, tot de volgende middag om kwart over vier zijn chauffeur toevallig tegen hem zei, dat hij het wel erg vond dat die zeven man weg waren. „Welke zeven man?" moet minister Donker hebben gezegd, of iets dergelijks dat zijn volstrekte onwetendheid toonde. Daarna liet hij zich inlichtingen verstrekken en toog ook naar Breda. Wij hebben altijd geweten dat kamerbewaarders van ministers belang rijke figuren zijn, maar hun chauffeurs hebben tot dusver weinig aandacht getrok ken. Hun bijzondere taak in het staats bestel, namelijk die van voorlichtingschef (niet van de Pers, maar van de minister) schijnt bij deze gelegenheid te zijn ingeluid. Wij vinden dit een typerend symptoom van de manier waarop de hele historie be handeld en verlopen is: dat geval van de minister, die de volgende middag nog van niets wist. Er was geen bewaking genoeg in die gevangenis. Dat luik in de kolen kelder was tevoren onklaar en niemand had iets gemerkt. Er stonden auto's buiten te wachten en niemand viel dat op behalve een Bredase agent, die zich met een praatje om de tuin liet leiden. De grensbewaking werd na de ontsnapping niet bijtijds ge waarschuwd. Politie in het buitenland evenmin. Pers en radio werden niet tijdig van foto's en signalementen voorzien; er was een storing bij de identificatie-dienst die er in bestaan schijnt te hebben, dat een ambtenaar zijn telefoon niet naar zijn slaapkamer had overgebracht. De rege ringsdepartementen waren trouwens op die Zaterdag na de ontsnapping de Zaterdag tussen Kerstmis en Zondag 28 December gesloten. Men hield vacantie. Verreweg de meeste Nederlanders daarentegen werkten. Ook wij, bij de kranten. Het nieuws van de ontsnapping der zeven misdadigers had al ettelijke abonnés in hun woningen bereikt eer de minister het vernam. Men kan zo doorgaan. Welke dienst, welke alarmdienst, bestaat er op de Haagse departementen als zij vacantie houden en er iets onverwachts, belangrijks gebeurt? Is die er niet? Zou men die dan niet eens gaan instellen? Wij leven niet meer in 1852; er is sindsdien een eeuw verlopen. En het is geen veilige wereld waarin wij leven. Ook Nederland is verre van veilig. Het is ruim voorzien van „neo-nazistische" orga nisaties met uitgebreide aanhang. Zij heb ben contacten over de grens. Lieden die ertoe behoren hebben bij de ontsnapping der zeven misdadigers geholpen. Hoeveel mensen helpen die organisaties? Vol gens Het Parool, dat er een uitvoerig en langdurig onderzoek naar heeft ingesteld, zouden er ongeveer tweehonderdduizend Nederlanders op enigerlei wijze bij betrok ken zijn. Misschien is die raming te hoog. Laten wij het hopen. Maar ook als zij vijf tigduizend te hoog zou zijn kan men al in het bestaan van dergelijke toestanden alle aanleiding vinden om op zijn qui vive te zijn. Hetgeen in Breda gebeurd is duidt onmiskenbaar op qui dort. Die slaapt. Het schijnt niet overbodig eraan te herinneren, nu een blad het getal 200.000 genoemd heeft, dat in de bezettingsjaren meer dan 200.000 Nederlanders, voor de helft Joden, hun leven verloren door toedoen van Hit- Ier en zijn Nazi's. Nadat Hitler's troepen ons land als dieven in de nacht overweldigd hadden. Zij volgden op vooruitgezonden indringers. Weet u het nog wat gebeurde in Wassenaar, Den Haag, Rotterdam? ja, Rotterdam, welks bombardement-zon- der-tegenstanders tot de capitulatie noopte. Herinnert gij u nog de Jodenvervolging, de Arbeidseinsatz, de concentratiekampen in Nederland en Duitsland, Bergen-Belsen en Auschwitz en Dachau en de Silbertanne- moorden en andere moordpartijen die de Duitsers in ons land bedreven. Het heeft zijn nut, daaraan te herinneren. In 1939 en begin 1940 maakten wij, na meer dan een eeuw zonder oorlog geweest te zijn, geen voorstelling van wat ons te wachten stond. Wij waren argeloos al alarmeerden „het incident bij Venlo" en „de uniformen smokkelarij" ons tijdelijk. Wij waren wel rijp om overvallen te worden; een minister zei kort voor het uitbreken van de oorlog dat Nederland rustig kon gaan slapen. Wij zouden iets geleerd kunnen hebben. Heb ben wij iets geleerd? Dinsdag heeft minister Donker in de Eerste Kamer de interpellatie van zijn partijgenoot In 't Veld over de ontsnapping uit Breda beantwoord. De minister is pas enkele maanden in functie; daar moet men rekening mee houden. De interpellant heeft een reeks begane fouten opgesomd. Hij heeft van „een opeenstapeling van fouten" gesproken. En met recht. Minister Donker heeft ze niet ontkend. Zijn antwoord heeft zich door erkenning gekenmerkt. En dat scheen op de Eerste Kamer een zo goede indruk te maken dat zij niet eens vroeg om disciplinaire maatregelen. Daar werd niet over gesproken. En in 's ministers rede ont brak de toon van: wij zullen wel eens even verandering in deze toestanden brengen. Hij sprak wel, en bij herhaling, over de kosten van uitgebreide bewaking. Dat vond ook de interpellant onbevredigend, die op merkte dat als men misdadigers niet dood schiet maar hun levenslang geeft, men ze toch goed moet bewaken en zich de kosten daarvoor getroosten. Hetgeen ontbrak bij dit alles was het besef: wij moeten waak zaam zijn en wij zijn niet waakzaam ge weest. Dat is erg. Of de minister, die pas zo kort in functie is, zich persoonlijk ten aan zien van een ontsnapping uit een gevange nis tegenover de Kamer kan rechtvaardi gen is de hoofdzaak niet. En dat wij die zeven kerels kwijt zijn evenmin; het is niet bepaald een smartelijk verlies. Maar het erge is dat wij in een tijd als de huidige, in een wereld als de huidige, niet waak zaam zijn en ons gedragen als „qui dort". Het erge is dat een interpellant in de Ka mer moet spreken van een opeenstapeling van fouten hij had eraan kunnen toe voegen: en nalatigheden en de minister niet anders kan antwoorden dan ze erken- (Van onze correspondent in Parijs) De algemene indruk is thans te Parijs, dat Mayer op het punt van het Europese leger zoveel concessies heeft gedaan, om de Gaullisten van het zuivere water te paaien, dat men het Europese leger voor lopig men spreekt in Parijs van jaren wel zal moeten afschrijven. Die concessies kwamen er immers op neer, dat primo de Saarkwestie zal moeten worden opgelost, en secundo nieuwe besprekingen met de vijf pactgenoten zullen moeten worden ge opend. Tenslotte heeft Mayer vreemd genoeg zich ook nog verbonden bij een eventueel verzoek om ratificatie geen ver- trouwenskwestoe te zullen stellen. Iedereen, die de onderhandelingen over de E.D.G. van iets dichter bij heeft kunnen volgen, om van de Saarkwestie maar te zwijgen, weet dat ze door doortastende be sluitvaardigheid nu niet bepaald hebben uitgeblonken. Daar komt bij, dat er geen enkele reden bestaat, waarom de andere landen nu ook niet met nieuwe eisen en voorwaarden voor de draad zouden komen, die dan natuurlijk weer extra vertragingen zouden veroorzaken, nu Frankrijk de initiatiefnemer van het plan zelf het ontwerp-verdrag, ondanks de handtekenin gen van de zes ministers, niet langer voor zijn rekening blijkt te willen nemen. Van daar dan ook, dat vele waarnemers hier steeds duidelijker naar de overtuiging nei gen, dat in de nacht van Dinsdag op Woensdag het Europese leger in feite be graven werd. Trouwens Bidault hoewel een partijgenoot van Schuman had en kele dagen eerder al over de E.D.G. ge sproken als van een lijk, dat uit de kast werd gehaald. Men kan en men zal onge twijfeld nog lang nakaarten over de wijze, waarop Frankrijk de kwestie van de E.D.G. behandeld heeft, een wijze, die men tegen over de overige vijf landen inderdaad wel minder elegant mag noemen. Beleefdheid? Het is echter de vraag, of men hier met hoffelijkheidsoverwegingen heel veel ver der komt. De situatie in de binnenlandse politiek van Frankrijk was nu eenmaal zo, dat het een zaak was geworden van leven of dood dat de regeringsmeerderheid naar links of naar rechts werd verbreed. Het is meet dan waarschijnlijk, dat Mayer, die de E.D.G. op het befaamde congres van zijn partij in Bordeaux tegen mede-radicalen als Daladier en Herriot in bescherming had genomen, persoonlijk veel liever in zee was gegaan met de socialisten, die voor het merendeel voorstander van het Europese leger ziin, dan met de Gaullisten, wier af wijzend standpunt dat intussen ook wel wat is bijgevijld ovor niemand een ge heim was. Maar hii had nu eenmaal geen keuze meer, nadat Guy Mollet, de socialistische secretaris-generaal, in een vrij botte rede iedere brug tot overeenstemming met de overige partijen had afgebroken en daarna nog eens alle schepen achter zich ver brandde. Frankrijk met zijn munt, die bij de dag aan kracht verliest, nog langer zonder re gering te laten, was kortweg onmogelijk. Dat heeft Mayer begrepen en het pleit voor zijn staatsmanschap en voor zijn patriot tisme. Maar nu de Gaullisten in de meer derheid zijn opgenomen, is het onvermijde lijk, dat ook de buitenlandse politiek in meer rechtse, nationalistische richting zal zal worden omgebogen. Afgewacht zal daarbij moeten worden, in hoeverre het Europese leger, en indirect dus de gehele integratie van Europa, aan die nieuwe po litieke lijn ten offer zal vallen. Premier René Mayer heeft heden meege deeld dat het nieuwe Franse kabinet is sa mengesteld, aldus meldt Reuter. PARIJS (AFP) Blijkens een publica tie van het Franse bureau voor de valuta controle in de staatscourant is voortaan in voer van geldstukken (behalve goudstuk ken) en bankbiljetten van andere landen in Frankrijk in onbeperkte omvang toege staan. Grensgangers zullen dezelfde facili teiten voor in- en uitvoer genieten als de andere reizigers. BONN (A.F.P. en Reuter) Dr. Ade nauer, de West-Duitse bondskanselier, heeft zich Woensdagavond in een radiorede eens verklaard met het denkbeeld van aanvul ling van het verdrag voor een Europese verdedigingsgemeenschap en het defensie verdrag met Groot-Brittannië door proto collen. Adenauer verheugde zich over de ver klaring dienaangaande, die Mayer, de nieuwe Franse premier, Dinsdag voor de Franse nationale vergadering aflegde. Mayer verklaarde toen, dat het verdrag moest worden „gecompleteerd, gepreciseerd en verhelderd door aanvullende proto collen." Dit zou niet moeten worden beschouwd als een herziening, doch louter als een ver heldering en organische ontwikkeling, al dus zei Adenauer, die zijn toespraak hield voor radio-München in de serie lezingen „Politiek uit de eerste hand". Meer dan ooit was het nodig te verzeke ren, dat geen onderhandelingen werden ge voerd „over onze hoofden heen", zo voegde de kanselier hieraan toe. Verschillende be zwaren, die tegen het verdrag waren uit gebracht, verwerpend, zei hij niet te ge loven, dat iemand in Duitsland de verant woordelijkheid op zich kon nemen om „zonder noodzaak meer onherroepelijke tijd verloren te laten gaan." Adenauer be schuldigde de sociaal-democratische oppo sitie er van de weg te versperren op lïet ogenblik, waarop Duitsland, door ratifica tie van het E.D.G.-verdrag en de conven ties van Bonn, zijn plaats in de Europese vergaderzalen zou kunnen innemen. Hoe wel de verdragen niet op alle punten over eenkomen met de wensen van alle onder tekenaars, waren het geen „dode documen ten," aldus de kanselier. In gezaghebbende sociaal-democratische kringen is te Bonn verklaard, dat het lot van het E.D.G.-verdrag twijfelachtiger dan ooit is geworden door Mayers verklaring. Voorts verwierp men in deze kringen Mayers plan om de kwestie-Saarland voor de Franse ratificatie van het verdrag te regelen. De socialistische partij heeft Woensdag een speciale commissie ingesteld, die voor het einde van Februari een „doelmatig stelsel van collectieve veiligheid", waaraan West-Duitsland volledig zal kunnen deel nemen, moet opstellen, zulks als tegenhan ger van het Europese legerverdrag, aldus is door de partij bekend gemaakt. Luidens te Parijs ontvangen berichten zou de Britse regering een plan bestuderen voor nauwere samenwerking met het Euro pese leger, in het bijzonder als dit leger ontdaan zou blijven van supra-nationale instellingen en meer zou gelijken op een samengaan van geallieerde legers met aan het hoofd een gemeenschappelijke raad van premiers of ministers van buitenlandse zaken om een gelijkgerichte buitenlandse politiek van de deelnemende landen te verzekeren. Het Duitse persbureau D.P.A. meldt uit Bonn: De „Bond van uit Nederland gewezen Duitsers" heeft een beroep op het West- Duitse ministerie van Buitenlandse Za ken gedaan de zeven Nederlandse politieke delinquenten, die op Tweede Kerstdag uit de gevangenis van Breda zijn ontsnapt, niet aan Nederland uit te leveren, voordat onomstotelijk is komen vast te staan, dat het werkelijk oorlogsmisdadigers zijn. Vol gens de bond zijn de betrokkenen inder tijd „niet op grond van betrouwbare be wijzen veroordeeld", daar tijdens de pro cessen, „die meestal geleid werden door Nederlandse verzetsstrijders, bekentenis sen waren afgeperst door slechte behande ling en dwangmiddelen". De bond verzoekt het ministerie de Ne derlandse regering „ter wille van een wer - kelijke gerechtigheid" het volgende voor te stellen: 1. „Nederlanders, die na de oorlog Duitse soldaten hebben vermoord, moeten in staat van beschuldiging worden ge steld". 2. „Misdrijven, die na de oorlog jegens de 13000 Duitsers en Nederlanders in de Nederlandse concentratiekampen zijn ge pleegd, moeten door gewone Nederlandse rechtbanken worden berecht". 3. „De vonnissen van de 70 Duitse krijgsgevangenen, die thans nog in Breda worden vastgehouden, moeten worden her zien". 4. „Van de rond 3000 Nederlanders, die zich thans nog in Nederlandse gevangenis sen bevinden, omdat zij in de Duitse weer macht hebben gediend, moeten diegenen worden vrijgelaten die tijdens de oorlog het Duitse staatsburgerschap hebben ver kregen". F. R. C. Zorg weegt een ons of een ton; het hangt ervan af hoe wij haar dragen. (Reader's Digest) Een der eerste Nederlandse schepen, waarvan de bemanning onderworpen werd aan de verbazingwekkende formaliteiten van de verbazingwekkende McCarran-wet, die de emigratie in de Verenigde Staten „regelt", was de Nieuw Amsterdam. De onder vraging van de 767 bemanningsleden duurde twee dagen en kostte de Holland- Amerika Lijn ruim 2000 dollar. De bemanning nam het vrolijk op en legde (schaterend) de eed af. Eén lid van de Kamer, de heer Wende- laar, heeft het over „Soetoekoekianda" ge had. Zo duidde een scherp en sarcastisch Amsterdams journalist, J. C. Schroder, meer dan dertig jaar geleden in zijn blad soms Nederland aan. Hij gispte dan een mentaliteit in den lande, waarbij alles maar voor zoete koek opgegeten werd. Wij ver keren nu in veel neteliger situatie dan toen. Maar Soetoekoekianda inderdaad: de spreker had reden om het te doen herleven, rieiaas. Er zou een kreet moeten opgaan: Pas op! Doe uw plicht! Wees waakzaam!Wij horen hem niet. R. P. In de televisie-uitzending der AVRO van Vrijdagavond zal tijdens een terugblik op het Holland Festival 1952 ook de opnamen worden vertoond, die in de afgelopen zomer in het openluchttheater werden ge maakt tijdens het optreden van het dans theater van Joegoslavië. Zoals men weet werd één van die voorstellingen bijge woond door Koningin Juliana. DJAKARTA (Aneta). President Su karno heeft voor het Indonesische parle ment een rede gehouden ter gelegenheid van de opening van het nieuwe zittings jaar. Hierin gaf hij een uiteenzetting van de buiten- en binnenlandse politiek en be lichtte uitvoerig de economische proble men. Hij zei daarin over Westelijk Nieuw- Guinea dat „natuurlijk de wil om de strijd voor de de facto invoeging van West- Irian in het Indonesische gebied voort te zetten, de grootste aandacht van de rege ring zal hebben". Wat deze passage in de rede betreft werd van regeringszijde voor Aneta toegelicht, dat Indonesië stelt, dat West-Irian „de jure" reeds Indonesisch gebied is. De president heeft in zijn rede eveneens de kwestie van de Nederlandse militaire missie aangevoerd. Hij zeide: „in middels is overeenstemming bereikt, dat vóór einde Maart besprekingen zullen worden gevoerd over de Nederlandse mili taire missie". Naar aanleiding hiervan is hedenmorgen in Den Haag medegedeeld, dat de Neder landse en de Indonesische regering in on derling overleg zijn overeengekomen, de besprekingen nopens de handhaving van de Nederlandse militaire missie in Indo nesië korte tijd uit te stellen. Ter toelich ting wordt gezegd, dat artikel 2 van de overeenkomst inzake de Nederlandse Mili taire Missie in Indonesië bepaalt, dat deze overeenkomst geldt tot 1 Januari 1954. Vol gens artikel 3 moet het overleg over een eventuele verlenging of wijziging van de samenstelling en taken der missie worden gepleegd ten minste een jaar voor de be ëindiging dezer overeenkomst, in casu dus per 1 Januari 1953. De openingszitting werd mede bijge woond door vice-president Hatta, het ge hele kabinet, de chef-staf van de land strijdkrachten, kolonel Bambang Sugeng en verschillende militaire commandanten, onder meer luit-kol. Warouw, kolonel Bambang Utojo en luit.-kol Sudirman. Over de verhouding met Nederland zeide de president: „Er worden voorbereidingen getroffen voor een hervatting van de on derhandelingen om de betrekkingen tussen Indonesië en Nederland, die gebaseerd zijn op het unie-statuut, te vervangen door be trekkingen op basis van een gewone inter nationale overeenkomst, teneinde die R.T.C.-overeenkomsten, die nadelig zijn voor het land en het volk te kunnen op heffen." Sukarno zeide dat er tussen de Indone sische en de Amerikaanse regeringen over eenstemming is bereikt, dat de M.S.A.- overeenkomst van 5 Januari 1952 zal wor den vervangen. Over de 17 October-affaire zei de pre sident: „Voorts voelt de regering zich ten aanzien van het leger gedrongen als haar overtuiging tot uitdrukking te brengen, dat de 17 Octoberaffaire zo goed mogelijk zal worden opgelost." De economische ontwikkeling bespreken de, zei Sukarno dat gepoogd wordt de im port van rijst van 600.000 tot 400.000 ton terug te brengen. De zaak-Harjono De Indonesische bladen hebben hun mis noegen uitgesproken over de vonnissen aan Meine Pot en Colson in de zaak-Har- jono. Zij betrekken daarbij veelal de ver houdingen tussen Nederland en Indonesië. „Abadi" schrijft dat „in deze zaak aan een adspirant-moordenaar een zo lichte straf is opgelegd, dat er voor het Indone sische volk voldoende reden is om zich nog meer van een vriendschappelijke binding van bijzonder^ aard met Nederland te ver wijderen." „Pemandangan" noemt het feit, dat de zaak-Harjono voor het gerecht werd ge bracht slechts een demonstratie voor de buitenwereld, in het bijzonder voor Indo nesië, zodat de indruk wordt gewekt, dat de Nederlandse regering een werkelijke oplossing van deze zaak wenst. Het blad vraagt zich af: „Is het te verwonderen, dat de verhouding tussen Indonesië en Neder land steeds minder goed wordt, als men steeds .weer onaangename ervaringen in deze verhouding opdoet? De 500 ton metende Nederlandse kust vaarder „R.F.S." van de Rotterdamse Kust vaart Centrale te Rotterdam, is gistermid dag om 2 uur op 60 mijl ten Zuid-Zuidwes ten van het eiland Ouessant ter hoogte van een vooruitstekend gedeelte van de Bre tonse kust in ernstige moeilijkheden ge raakt en in de loop van de avond gezonken. De tien bemanningsleden zijn gered. Op de noodseinen van de „R.P.S.", kort voordat de bemanning in de boten ging, spoedden de Franse sleepboot „Abeille 26" en de trawler „Obet" zich naar de opge geven positie. Ook het Britse schip „Hya- lina" zocht mee en er voegden zich nog enige andere schepen bij. Omstreeks kwart over elf gisteravond seinde de „Abeille 26" nog steeds de sloe pen met de bemanning niet te hebben ge vonden. Pas om kwart over een berichtte de Franse trawler „Brittia", die op weg was naar de Franse haven Lorient, de ge hele bemanning, die in goede welstand ver keerde, te hebben opgepikt. De R.P.S., die op 3 Januari van Ribade Sella in Noord- Spanje naar Rotterdam was vertrokken, is gezonken. De sleepboot „Abeille" en de trawlers, die naar de opvarenden van de „R.P.S." zochten, hadden de hoop al opgegeven, toen de trawler „Brittia" de opvarenden oppikte. Op het ogenblik is de oorzaak van de schipbreuk niet precies na te gaan. De R.P.S. zou echter een groot lek hebben gehad en snel gezonken zijn. De „.Brittia" is, met de geredde beman ning van de R.P.S. aan boord, hedenmor gen in Loriënt aangekomen, aldus is he denmiddag bericht. BRUSSEL (United Press) Honderden bewoners van Brussel en omgeving werden gisterochtend wakker door ondergronds ge rommel dat hen bij tientallen naar de tele foon deed grijpen om bij politie en meteo rologische dienst naar de oorzaak te infor meren. De politie, die er ook niets van begreep, gaf in de eerste plaats de verzekering dat geen atoombom was gevallen en dat men zich nergens ongerust over behoefde te ma ken. Later maakte het observatorium b.ekend, dat een aardschok de boosdoener was. Ver teld werd dat de schok „tamelijk sterk" was geweest en het epicentrum werd ge vonden op ongeveer 35 kilometer ten Zui den van de hoofdstad. De schok had vol doende intensiteit om ramen, deuren en hele huizen te doen ratelen. Ernstige schade is echter niet gemeld, hoewel het epicentrum precies in het Bel gische druivendistrict Hoeilaart lag met zijn duizenden broeikassen. De Koningin, de oudste drie prinsessen en de overige leden van het gezelschap, zullen in de loop van Maandag uit Sankt Anton in Nederland terug keren. (Van een verslaggever) Naar wij van de officier van justitie te Breda, mr. J. P. Hustinx, vernemen, zal zeer binnenkort de instructie worden ge opend tegen de drie Amsterdammers F. de J., M. A. en F. J. C., die op Tweede Kerst dag met gehuurde auto's naar Breda reden en die in een van deze wagens de zeven De minister-president, dr. W. Drees, heeft gisteravond voor de radio een rede gehouden, waarin hij de aandacht vestigde op de nood van vele na de souvereiniteits- overdracht uit Indonesië overgekomen In dische Nederlanders en een beroep op het gehele Nederlandse volk deed, zich be wust te zijn van de aanspraken, die de In dische Nederlanders kunnen doen gelden. Een moeilijkheid hierbij noemde hij dat een deel van deze Nederlanders heeft ge leefd in een ander cultuurmilieu, anders van aard is, een andere instelling heeft op het leven en nu in een samenleving komt, die in velerlei opzicht vreemd voor deze mensen is. Het kost deze Nederlanders dus grote inspanning zich aan te passen aan dit nieuwe milieu, waar tegenover moet staan van de zijde van de Nederlandse gemeen schap, een juiste sociale instelling op hun moeilijkheden. Het streven van de regering en van de Nederlandse gemeenschap behoort zich te richten op het scheppen van gelijke kan sen voor de gerepatriëerden als voor an dere Nederlanders. Het is naar hij zeide daarbij vaak nodig, dat andere dan de nor male Nederlandse wegen bewandeld wor den, dat met een zekere fantasie naar nieuwe wegen gezocht wordt. „Waar de In dische Nederlanders in verschillend op zicht ten achter hebben gestaan bij de Ne derlanders hier te lande, is het noodza kelijk bij de verzorging in het sociale vlak met deze omstandigheden ernstig rekening te houden door het verlenen van enige voorrang en het toepassen van bijzondere 1 maatregelen", zo zei hij. ontvluchte gevangenen naar de Duitse grens reden. Tevens zal een gerechtelijk vooronder zoek worden ingesteld tegen een broer van de ontsnapte Faber, die ervan wordt ver dacht een belangrijke rol gespeeld te heb ben bij de voorbereiding der ontvluchting. Het wordt waarschijnlijk geacht dat deze H, die in de hoofdstad een banketbakkerij heeft, de ontvluchting financierde met geld dat hij van zijn in de Bredase gevangenis gedetineerde broer had ontvangen. Deze had namelijk van het Beheersinstituut f 1800toegewezen gekregen, welk be drag hij aan zijn broer in Amsterdam liet overmaken. Deze zou daarna contact opge nomen hebben met zijn stadgenoten F. de J. en M. A., die, naar vermoed wordt, van hem geld gekregen hebben om de auto's te huren en de zeven gevangenen van geld te voorzien. Deze hebben, zoals gemeld is, m Kleef de hun opgelegde boete in Neder lands geld betaald. Het hun verstrekte bedrag is vermoedelijk niet groot geweest, hetgeen men afleidt uit het feit, dat Bikker zich reeds korte tijd later in Hagen bij een sociale instelling vervoegde en om onder steuning vroeg. (Xxx)cx3ocoooooocooocx5cocooococoooocccococoooooccoocooococ MATIGE VORST IN DE KOMENDE NACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Donder, dagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt om 10 uur: In de komende nacht weinig bewolking en weinig wind met op vele plaatsen matige vorst. Morgen overdag toe nemende bewolking met later in het Noorden en Westen van het land enige sneeuw. Tot matig of vrij krachtig toe nemende wind tussen Zuid en Zuid- West. Lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. 9 Januari Zon op 8.46 uur, onder 16.49 uur. Maan op 2.14 uur, onder 11.42 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrjjdag 9 Januari Hoog water: 9.34 en 22.03 uur. Laag water: 4.52 én 17.21 uur. CüOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOUOÖCOOCOOOO

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1