In afscheidsboodschap deed Truman beroep op Stalin „Atomische oorlog einde van uw maatschappij en de onze Wereldnieuws PANDA EN DE MEESTERDOKTER 2 Politiek testament De radio geeft Vrijdag Sibajak met emigranten naar Nieuw Zeeland Nederlandse auto bij Bremen verongelukt De zaak-Vrijman weer aan de orde L O O S J E S Kaarsen in het Rembrandthuis Toch ló het zo DONDERDAG 8 JANUARI 1953 KgggiiL^ Minister Mansholt deed moeder en zuster uitgeleide Twee doden; Zand voorter ernstig gewond EERSTE KAMER Oud rijksbouwmeester strijdt reeds 30 jaar voor eerherstel Kerkelijk Nieuws Twee jaar voor sergeant die kleding verduisterde Brand in kampong Galur aan rand van Djakarta Tien zakenmensen in Djakarta aangehouden I' Dynastie van plunderaars J WASHINGTON (A.F.P.). In het „poli tiek testament" dat de aftredende Ameri kaanse president, Truman, Woensdag aan het Congres heeft doen toekomen ter ge legenheid van de traditionele „boodschap over de toestand van de uJiie", heeft hij een beroep gedaan op Stalin °,\i de ortho doxe communistische leer te wijzigen in het licht van „de nieuwe werkelijkheid die de wetenschap de mensheid heeft ge bracht." „Gij zegt, dat gij gelooft in de voorspel ling van Lenin, dat een der étappes in de vestiging van de communistische maat schappij gevormd zal worden door oorlog tussen uw deel van de wereld en het onze", aldus Truman tot Stalin. „Doch Lenin was een mens van voor het atomische tijdperk, die de maatschappij en de geschiedenis nog bezag met „pre-atomische ogen." Sedertdien is de oorlog van aanschijn en afmeting veranderd. Hij kan geen stadium meer zijn in de ontwikkeling van wat dan ook zonder de ondergang te brengen voor uw regiem en vaderland. Zodra de com munistische leiders deze waarheid willen erkennen," aldus Truman, „zullen zij ons verlangend vinden verdragen te sluiten, die de wereld zullen behoeden voor de gevaren welke haar thans bedreigen." De president gaf in deze achtste door hem voorbereide boodschap een uiteenzet ting van de opvattingen waardoor hij zich als staatshoofd heeft laten leiden en een overzicht van het door hem in de acht jaren van zijn presidentschap verrichte werk. Veel aandacht wordt gewijd aan de houding welke de Verenigde Staten hebben ingeno men tegenover de door de tweede wereld oorlog geschapen „onevenwichtige en chao tische toestand, waarin de Verenigde Sta ten en de Sovjet-Unie naar voren zijn ge komen als de twee machtigste naties ter wereld." Een oorlog tussen het Sovjet-Russische rijk en de vrije landen zou thans het graf kunnen graven niet alleen voor onze Stali nistische tegenstanders, maar ook voor on ze eigen maatschappij, voor onze wereld zowel als voor de hunne, aldus de bood schap. Truman hoopt, dat de door de Verenigde Staten ondernomen pogingen ten aanzien van een internationale overeenkomst voor controle van de atoomenergie zullen wor den voortgezet zolang er nog maar enige mogelijkheid van voortgang blijft. De proefnemingen van Eniwetok op het ge bied der kernreactie betekenen een nieuwe étappe in de sensationele ontwikkeling van de atoomenergie. Er kunnen thans ontplof fingen worden veroorzaakt, waarbij verge leken de paddestoelwolken van Hirosjima en Nagasaki weinig zaaks zijn, zo verklaart president Truman. Mensen die nadenken, kunnen hun toe vlucht niet nemen tot een atomische oorlog, dat weten we wel. Maar wij kunnen het ons niet veroorloven te veronderstellen, dat anderen niet zullen bezwijken voor de be koring, welke de wetenschap hun thans aandoet. Na verklaard te hebben, dat hij als par ticulier burger de nieuwe president zijn volledige steun wil geven en het Ameri kaanse volk verzoekend evenzo te hande len, zegt Truman: „Als wij voortgaan met de verwachtingen der Sovjets te verijdelen en onze wereld in kracht blijft toenemen, verenigd, aantrekkelijker voor de mensen aan weerskanten van het IJzeren Gordijn, zal onvermijdelijk het ogenblik aanbreken van een verandering in de boezem van het communistische blok. Wij weten niet wan neer dit zal zijn noch of het zal gebeuren als gevolg van een weloverwogen beslissing van het Kremlin, van een staatsgreep, een revolutie, afvalligheid van de satellieten of van een onvoorziene samenloop van der gelijke factoren, maar wanneer de commu nistische leiders begrijpen, dat zij niet met oorlog kunnen winnen-en wanneer wij hun pogingen om door ondermijning de baas te worden schipbreuk doen lijden, is het niet overdreven te verwachten dat wij hun we reld van aanschijn zullen zien veranderen, haar plannen zullen zien matigen, realisti scher zullen zien worden en minder onver zoenlijk en de door haar begonnen koude oorlog zullen zien opgeven." Men moet zich niet laten misleiden door „het aanzien van macht van communisti sche dictators". De meesters van het Krem lin, aldus Truman, leven in de vrees dat hun macht en positie zal instorten wanneer hun eigen volk onze vrije maatschappij zou kunnen leren kennen en begrijpen. Korea Een overzicht wijdend aan de door zijn regering gevoerde buitenlandse politiek, zegt Truman, dat „Korea heeft aangetoond, dat de vrije wereld bezield is van de wil, en ook in staat, om datgene te verduren wat nodig is om het hoofd te bieden aan de communistische pogingen tot omverwer ping van de internationale orde door plaat selijke aggressie." De UNO is het uitgangs punt geweest en gebleven voor geheel de buitenlandse politiek van de Verenigde Sta ten. Ook inzake de economische'aspecten is deze politiek er op gericht geweest de is deze politiek er op gericht ge weest de communistische profeten te logenstraffen. Thans, aldus Truman, hoopt het Kremlin, dat de economische wederopbouw van de vriie wereld een hevige rivaliteit heeft geschapen tussen de economisch ontwikkelde landen die elkan der de markten en wereldhandel betwisten. Er zullen in de komende jaren verbeeldings kracht en veel moeite vereist zijn om op nieuw te bewijzen dat het Kremlin zich vergist heeft. Maar men kan erin slagen. De problemen van een rechtvaardige ver deling van de overvloed kunnen door inter nationale samenwerking worden opgelost. ADVERTENTIE Teddy-gevoerde Windjackets HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.05 Platen. 9.40 Voor de kleuters. 10.00 Kinderen en men sen, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.45 Vocaal dubbelkwartet. 11.00 Radiofeuilleton. 11.20 Platen. 11.30 Orgel en zang. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Lichte mu ziek. 14.00 Voor de huisvrouw. 14.20 Viool en piano. 14.50 Voordracht. 15.10 Piano recital. 15.30 Strijkorkest. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Platen. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 Uitzending, in samenwerking met het N.V.V. 19.00 Platen. 19.10 Boeven, burgers en briga diers, klankbeeld. 19.30 Vreugde en verdriet, causerie. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Voordracht en piano. 20.30 Europa één, causerie. 20.40 Aanpassing, causerie. 21.00 Uitlopers van de Parnassus. 21.30 Een Amsterdammer keert terug, klank beeld. 21.45 Harpduetten. 22.05 Buitenlands overzicht. 22.30 Lichte muziek. 22.40 Van daag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 In huwelijk en gezin, causerie. 23.30—24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.18 Ge wijde muziek. 8.45 Platen. 9.00 Voor de zie ken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Kamer orkest. 10.30 Morgendienst. 11.00 Bas en piano. 11.30 Platen. 12.05 Instrumentaal trio. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Lichte muziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Salonorkest. 13.45 Platen. 14.00 School radio. 14.30 Platen. 15.05 Voordracht. 15.35 Vocaal ensemble. 16.00 Wat te doen met bevroren kamerplanten?, causerie. 16.15 Ka mermuziek. 16.45 Platen. 17.30 Militaire causerie. 17.40 Platen. 17.45 Friese causerie. 18.00 Platen. 18.10 Een goed woord voor 'een goede zaak, causerie. 18.15 Banjomuzick. 18.45 Mondharmonica-trio. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzending: Verklaring en toelich ting. 19.30 Metropole-orkest, koor en solis ten. 20.00 Radiokrant. 20.20 Aida, opera (platen). 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Het Evangelie in Esperanto. 23.30—24.00 Platen. TELEVISIE (A.V.R.O.) 20.15—21.45 Televizier; Weerpraatje; Ca baret-variété-programma. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 12.50 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Schoolradio. 15.30 Platen. 16.00 Concert. 16.35 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Strijkkwar tet. 17.45 Concert en koorzang. 18.00 Zang en piano. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Chansons. 20.00 Platen. 20.15 Concert. 22.00 Nieuws. 22.10 Kroniek van de Staten- generaal der Oudstrijders. 22.15 Internatio nale Radio-Universiteit. 22.45 Platen. 22.55 —23.00 Nieuws. Met het m.s. „Sibajak" zijn Woensdag 950 emigranten naar Nieuw Zeeland vertrok ken. De reis gaat via Curasao waar zich nog zeven emigranten inschepen. De meeste passagiers zijn niet ouder dan 30 jaar. Tot hen behoort mevrouw A. Stel- ler-Mansholt, zuster van minister Mansholt, met haar drie kinderen. De heer Steller bevindt zich reeds enige tijd in Nieuw Zee land. Ook reist mee de 78-jarige moeder van de minister, mevrouw W. Mansholt- Andrea. Zij gaat niet als emigrante, maar heeft verlof zes maanden in Nieuw Zee land te blijven. Minister Mansholt deed zijn moeder en zijn zuster uitgeleide. Een jongeman uit de omgeving van Haar lem had destijds voor deze reis twee plaat sen besproken, een voor hem en een voor zijn verloofde. Een dag voor Kerstmis kwam hij bij de Lloyd vertellen: „De ver loving is uit, maar ik zal zien vóór de tijd van vertrek een ander meisje te charte ren". Gisteren zond hij bericht, dat het hem nog niet gelukt was en dat hij daar om de reis uitstelde. Voor de geestelijke verzorging van de R.K. passagiers maakt pater C. A. J. Sof- fers uit Breda de reis mee. Als geestelijk verzorger der protestanten treedt ds. P. C. Wierenga uit Zuidhorn op. Als emigrant is tevens aan boord ds. E. Dijkstra uit Maas sluis, die met vrouw en vier kinderen naar Palmerston vertrekt. De jongste alleenreizende passagier, die met speciale toestemming emigreert, is de 16-jarige landbouwerszoon A. M. G. van der Hulst uit Venray. Voor de meest uiteenlopende beroepen hebben de emigranten zich opgegeven. Zo emigreert een ambtenaar van het ministe rie van Financiën als „huis-, reclame- en decoratieschilder". Bij een auto-ongeluk nabij Bremen zijn twee personen, onder wie een Nederlander, om het leven gekomen. Een andere Neder lander, die achter in de wagen zat, werd ernstig gewond. De heer J. A. Achterberg uit Hilversum, procuratiehouder van de Nederlandse Han delscentrale N.V. te Amsterdam, vertrok Dinsdag per auto naar Hamburg. Hij was vergezeld van een der employés van de N.V., de heer A. van den Heuvel uit Zand- voort en voorts door mevrouw T. Hübe- dene uit Hamburg. Bij Bremen, toen de auto met een snel heid van ruim 100 km per uur reed, sprong een der voorbanden. De wagen sloeg om en vloog in brand. De heer Achterberg en mevrouw Hübedene, die voorin de auto zaten, wisten zich niet meer te bevrijden en kwamen in de vlammen om. Toegeschoten automobilisten wisten de heer Van den Heuvel uit de wagen te krij gen. Hij was ernstig gewond. De heer Achterberg was 34 jaar en ge huwd en woonde aan de Hindelaan te Hil versum. (Van onze parlementaire redacteur) Ofschoon de volksvertegenwoordiging in hoofdzaak een taak op wetgevend gebied heeft, treedt zij soms wel als rechter op bij het onderzoeken van en concluderen op verzoekschriften van burgers, die van oor deel zijn op een of andere wijze door de overheid onrechtvaardig behandeld te zijn en die dan nog recht zoeken bij een van de Kamers der Staten-Generaal. Zo heeft de Eerste Kamer de door haar commissie van verzoekschriften voorgestelde conclusies besproken naar aanleiding van een nieuwe poging van de oud-rijksbouwmeester Vrij man om alsnog te bereiken, dat het hem in 1923 gegeven oneervol ontslag alsnog in eervol ontslag zal worden veranderd. De heer Vrijman had zich destijds ten opzichte van leveranciers aan handelingen schuldig gemaakt, die niet door de beugel konden. Zelf had hij zich daarbij niet be voordeeld, alleen de leveranciers, louter om behoorlijk met het bouwen te kunnen op schieten. Hij ging echter tegen de admini stratieve voorschriften in. De door hem begane overtredingen leidden in 1925 tot zijn veroordeling tot 6 maanden gevange nisstraf. Hij was destijds tot dit optreden gekomen doordat de bepalingen die destijds golden zeer moeilijke situaties veroorzaak ten. Feitelijk had hij iets gedaan, dat eigen lijk in het voordeel van het rijk was ge weest. Later is ook van regeringszijde wel ingezien, dat zowel door het oneervol ont slag als door de straf hem door de rechter opgelegd de heer Vrijman wel op zeer onbillijke wijze was behandeld. Ten dele heeft het rijk hem enige genoegdoening geschonken. Hij bleef echter de strijd voortzetten en thans, nu hij 87 jaar is, poogt hij nog steeds eerherstel te krijgen. De senatoriale commissie van de verzoek schriften kwam tot de conclusie, dat vooral uit. een menselijk oogpunt het overweging zou verdienen, alsnog het ontslag van het etiket eervol te voorzien. Bij de hierover in de Eerste Kamer ge voerde gedachtenwisseling bleek, dat er zich een verwikkeling had voorgedaan, doordat de indruk bestond, dat de heer Vrijman tijdens de bezetting de Duitsers ten gunste van zijn zaak in de arm had genomen. Mr. Wendelaar (V.V.D.), die het milde standpunt der commissie ver dedigde, onder meer tegen zijn fractiege noot prof. Molenaar, betoogde, dat niets van die bewering bewezen was. Uit het debat viel op te maken dat ondanks enige oppositie waarschijnlijk de meerder heid van onze senaat bereid is met de com missoriale opvattingen mee te gaan. Stem ming zal vermoedelijk de volgende week worden gehouden. Indien de regering, wegens het oude strafvonnis niet voor nemens mocht zijn alsnog eervol ontslag te verlenen, kan, zoals prof. Gerretson (C.H.) opmerkte, de heer Vrijman toch de voldoening smaken, dat in de Nederlandse volksvertegenwoordiging een uitspraak is gevallen, die voor hem eerherstel betekent. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Ede (toez.): H. Goedhart te Middelharnis; voor Nieuw-Lekkerland: J. W. v. d. Linden te Kaoneriek. Geref. Kei-ken Tweetal, te Utrecht: Joh. P. Boer te Zwartebroek en A. Keyser te Garijp; te Middelharnis: J. B. van Mechelen te Oost- burg en G. C. Muntingh te Bergentheim. Beroepen te Klazienaveen: A. Broek te Onstwedde. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Middelharnis: W. F. Laman te Rotterdam-West. Prof. dr. P. STEGENGA OVERLEDEN. In de ouderdom van 70 jaar is te Er melo overleden de oud-hoogleeraar prof. dr. P. Stegenga. Prof. Stegenga is een van de bekendste Lutherse theologen en verwierf in vroe ger jaren bekendheid als voorzitter van de Witteveen-vereniginig en de Ned. Tentzen ding. Hij studeerde in Utrecht en promo veerde in 1924 aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam op een proefschrift „Twijfel als psychologisch verschijnsel in het religieuse leven". In 1908 werd hij predikant bij de Ned. Herv. ADVERTENTIE ZATERDAG begint de OPRUIMING-BOEKEN Gr. Houtstr 100 Rijksstraatweg 125 Gemeente van Garderen. In 1910 vertrok hij naar Zwartsluis, waar hij overging tot de Evang. Lutherse kerk. In 1915 deed hij intrede in Deventer en in 1917 te Am sterdam. In 1936 werd hij benoemd tot kerkelijk hoogleeraar aan de gemeente universiteit voor de bijzondere leerstoel van het Evang. Luthers seminarium. Met dr. Oberham richtte dr. Stegenga de Witteveen-vereniging te Ermelo op. Ook de Lutli. jongeren-organisatie te Am sterdam riep hij in het leven. Van zijn boeken, noemen we: De Biecht, Levensmoeheid, Persoonlijk geloofsleven, Oude landen en steden en Opvoeding en waarheidszin. Voorts schreef hij vele apo logetische geschriften. Zijn stoffelijk overschot zal Zaterdag middag te Ermelo ter aarde worden be steld. Omstreeks Kerstmis werden in het Rembrandthuis in de Joden Breestraat te Amsterdam enige bijzondere bijeenkomsten gehouden, voor welke gelegenheid men een proef nam met verlichting door middel van kaarsen, die aan het oud-Hollandse intérieur een stemmige luister verleenden. De proef werd een zodanig succes, dat men thans de gewezen woning van onze grote schilder uit diens periode van voorspoed geheel in deze trant heeft verlicht. Op een rondwandeling door de kamers met hun prachtige betimmering en talrijke etsen en tekeningen van de meester aan muren en in vitrines voelt de bezoeker zich als het ware opgenomen in de sfeer van het tijdperk, dat als de Gouden Eeuw bekend staat. Onze fotograaf bekoord door de warmte van de authentieke omgeving slaagde erin de bekoring van het stijlvolle intérieur op de gevoelige plaat te bewaren. Dr. W. Drees zal zijn radiorede via Hil versum I over het gerepatrieerdenvraagstuk hedenavond om 20.05 uur houden en niet om 20.25 uur zoals is gemeld. Voor de Krijgsraad in Den Bosch hebben terechtgestaan drie leden van het garni zoensdetachement te Utrecht, de sergeant J. J. H. en de korporaals J. B. en A. B. A., verdacht van heling en verduistering van rijksgoederen. De sergeant was ten laste gelegd dat hij als fourier kledingstukken, schoeisel, la kens en kussenslopen had verkocht. Een van de kopers was korporaal A. Korporaal B. had de sergeant een tas verkocht voor 40. De sergeant had het geld er niet voor, maar gaf B. twee unifor men. Later hebben zij militaire jassen ver kocht aan een opkoper. De sergeant ver antwoordde de verdwenen goederen in zijn boeken door ze op naam van andere mili tairen te zetten. Daarmee maakte hij zich tevens schuldig aan valsheid in ge schrifte. De auditeur-militair zei dat de sergeant het rijk ongeveer 5000 schade heeft be rokkend. Hij eiste anderhalf jaar gevange nisstraf tegen hem, tegen korporaal B. was dit één jaar en tegen A. zeven maanden. Voorts eiste de auditeur-militair tegen alle drie verlaging tot de rang van soldaat laag ste klasse en ontzetting uit de militaire dienst, zonder verlies van de bevoegdheid bij de gewapende macht te dienen. De krijgsraad veroordeelde H. tot twee jaar gevangenisstraf, B. tot één jaar, waar van vier maanden voorwaardelijk en A. tot zeven maanden. Zij werden verlaagd tot de rang van soldaat en ontslagen uit de militaire dienst. DJAKARTA. (Aneta). Tweehonderd huizen en gebouwen, waaronder een aan tal toko's en een volksbioscoop zijn in de as gelegd bij een hevige brand, die Ding dag de kampong Galur bij Tanah Tinggi aan de rand van Djakarta heeft geteisterd. Een vrouw kwam om het leven. De schade wordt op een half millioen rupiahs ge schat. Prijsbepalingen overtreden? Aneta meldt uit Djakarta dat een tien tal zakenlieden, meest Europeanen, Dins dag door de economische recherche in Djakarta zijn aangehouden. Zij worden er van beschuldigd de bepalingen betreffende de prijscalculatie van voedingsmiddelen en textiel te hebben overtreden. Onder de aangehoudenen bevinden zich enige win keliers en enige vertegenwoordigers van import-firma's. De politie verklaarde, dat de2e maatregelen zijn getroffen met goed keuring van de procureur-generaal. In dien de overtredingen strafbaar zouden blijken te zijn, kan gevangenisstraf tot 6 jaar, of een geldboete tot een ton worden opgelegd. Een der aangehoudenen is in middels wegens gezondheidsredenen weer op vrije voeten gesteld. Amnestie. Onder de personen, die met Nieuwjaar in Joegoslavië amnestie is verleend, bevonden zich 63 R.K. geeste lijken, aldus heeft het officiële Joego slavische persbureau, Tanjoeg, bekend gemaakt. De geestelijken hebben maar schalk Tito in een schrijven bedankt voor hun vrijlating. Zij beloofden, met toestemming van hun kerkelijke supe rieuren, oprechte betrekkingen met de Joegoslavische autoriteiten en het volk te zullen onderhouden. Verbanning. Volgens te Teheran ontvangen berichten is Ayatoellah Borghai, wiens terugkeer van het vredescongres te Wenen in Koem tot ernstige ongeregeld heden leidde, naar Sjiraz, ten Oosten van de Perzische golf, verbannen. Zon dag raakten communisten, die Borghai wilden verwelkomen, slaags met leden van Orthodox-religieuze groeperingen. Borghai's auto werd aangevallen en ver scheidene personen liepen verwondin gen op. De religieuze groepen eisten hierna, dat Borghai binnen 48 uur zou worden uitgewezen. In Koem keert de rust terug. Tolk. Het proces tegen Afrikaanse leiders te Kapengoeria is Woensdag voor de derde maal sedert het vijf weken ge leden een aanvang nam, verdaagd. De verdediger, Pritt, verklaarde dat hij en de zes beklaagden de officiële tolk van het hof wantrouwen. Pritt wenste een nieuwe tolk. Assistenten. Generaal Eisenhower heeft Woensdag Donos B. Lourie, voorzitter van de „Quaiker Oats Cy", benoemd tot onderminister van Buitenlandse Zaken voor reorganisatie en beheer van het mi nisterie. Deze functie is ingesteld om de taak van de nieuwe minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, te verlich ten. Tevens benoemde Eisenhower Carl W. McCardle, een journalist, tot assis tent-minister van Buitenlandse Zaken. McCardle zal verantwoordelijk zijn voor de „Stem van Amerika". Passen. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken zal de passen van de Amerikanen, die de door de commu nisten geleide vredesconferenties te jreKing en wenen hebben bijgewoond, intrekken. Ongeveer vijftien Amerika nen woonden, voor zover bekend, de conferentie te Peking bij en ongeveer 27 die te Wenen. Aanval. Syrië heeft Woensdag de grens met Libanon gesloten als vergeldingsmaat regel tegen hevige aanvallen in de Liba nese pers op kolonel Sjisjakli, de Syri sche waarnemende premier en stafchef. Honderden Libanese vrachtauto's met fruit en andere producten worden aan de grens opgehouden. Men verwachtte echter, dat de toestand heden weer nor maal zou worden. Woensdag is tussen de regeringen van Syrië en Libanon contact opgenomen en dit heeft, naar gemeld wordt, tot beter begrip geleid. Naar verluidt beloofden de Syrische autoriteiten de grens weer open te stel len indien in de Libanese pers een andere toon zou worden aangeslagen. Wapens. De Australische minister van De fensie, Sir Philip McBride, heeft mede gedeeld, dat op het oefenterrein te Woo- mera „belangrijke proeven met nieuwe wapens worden gedaan". Australië heeft tot dusverre ongeveer 200 millioen gul den voor de fabriek van lange-afstands- wapenen te Woomera besteed. Vuurkracht. In het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden is medegedeeld, dat een moderne Amerikaanse infanteriedivisie de tegenstander met 4.000 kilo staal per minuut kan bekogelen. Dit, aldus een desbetreffende verklaring, vertegen woordigt de hoogste vuurkrachtter wereld. Geen bezwaar. De V.S. hebben geen be zwaar tegen Engelands plan om straal jagers aan Arabische landen te ver kopen, ondanks Israels protest tegen dergelijke leveranties. Naar de opvatting der V.S. zouden dergelijke leveranties niet leiden tot een bewapeningswedloop in het Midden-Oosten. Ontslag. Een tweede hoge Amerikaanse functionaris van het secretariaat van de UNO heeft zijn ontslag aangeboden: David Zablodofsky, directeur voor publi caties van de afdeling conferenties en algemene diensten. Hij was met andere Amerikanen beschuldigd van commu nistische sympathieën. Maandag nam David Weintraub, directeur van de af deling economische ontwikkeling, ont slag. Hij sprak de beschuldiging, dat hij communistische sympathieën zou hebben, tegen. 61. „De waanzin dezer patiënten, is be smettelijk", herhaalde Joris, „het is een ziekte, die veroorzaakt wordt door de spring-gil bacil.„Majesteit", begon Panda, die er in geslaagd was zijn hoofd een weinig uit de lakens te bevrijden, „ik....". Maar verder kwam hij niet, want Joris drukte haastig zijn hoed over Panda's hoofd. Maar nu liet ook dr. Escu- lapus iets van zich horen. „Geloof hem niet, Majesteit!" riep hij gesmoord uit zijn lakens, hij is een bedrieger, die zich mijn naam heeft toegeëigend.... IK ben dok ter Esculapusü" Het werd lastig voor Jo ris; hij had maar één hoed! Toen hij deze over het hoofd van Esculapus drukte om diens verdere ontboezemingen te smoren, kreeg Panda weer gelegenheid om iets te zeggen. „Zij hebben u vergiftigdMaje steit!", riep hij, „zij veroorzaakten uw slaapziekte door u slaappillen in te geven!!" De samenzwaarders kregen het warm. „Majesteit!", riep de hofarts, „in uw eigen belang; laat ons deze besmettelijke zieken uit uw tegenwoordigheid verwijderen!" „Nee!", riep Panda, „zij hebben Maar opnieuw smoorde Joris de rest van Panda's woorden onder zijn hoed. N de tweede helft van de vorige eeuw, toen het wetenschappelijk onderzoek naar de oude Egyptische beschaving krachtdadig en systematisch werd aange pakt, moest de leiding van het Egyptische museum te Cairo herhaaldelijk ervaren, dat waardevolle oudheidkundige voorwer pen, waarvan hei bestaan haar zelfs on bekend was, door de bevolking aan rijke touristen werden verkocht. Koste wat kost, moest de bron worden opgespoord van waaruit deze zwarte markt in oudheden werd voorzien. Een beroep op de Egyptische poli tie was in die dagen volstrekt nutteloos en daarom werd er een medewerker op uitge stuurd, die zich voordoende als een rijke vreemdeling de markten en verzamelplaatsen afstroopte, waar de bevolking snuisterijen en curiositeiten aan de man trachtte te brengen. Zijn kennis van oudheden «;cs van dien aard dat de kooplieden al spoedig inzagen dat de nor male bazaar-namaak aan hem niet te slij ten was en geleidelijk kreeg hij daardoor contact met de hogere Pieten, die de kost baarder stukken onder beheer hadden. Zo wist hij zich in te dringen in de wereld van de zwarte markt en maakte tenslotte kennis met Abd-el-Rasoel, het stamhoofd van een wijdvertakte familie uit het dorp je Koerma. Deze Abd-el-Rasoel bood de jonge onderzoeker een beeldje aan van bijna 3000 jaren oud en tekende daarmede tevens zijn eigen arrestatiebevel. Het stam hoofd werd voor de kadi gesleept. Door deze slechte koop geraakte het ge hele dorp Koerma in rep en roer en alle bewoners bezwoeren voor rechters en politieambtenaren de onschuld van het familiehoofd, dat het oudste en aanzien lijkste geslacht van het hele dorp ver-'(Nadruk verboden) tegenwoordigde. Abd-el-Rasoel werd dus vrij gelaten, maar daarmee was de kous nog niet af. Want het recht in Oosterse landen heeft de tijd. Welke middelen doarbij worden aangewend zullen we in het midden laten, maar in ieder geval werd Abd-el-Rasoel kort na zijn vrijlating „vrij willig" door een medeplichtige bloedver want verraden en toen kwam aan het licht dat het hele dorp Koerma één grote bende van hartstochtelijke grafplun deraars vormde, waarvan de familie van Abd-el-Rasoel de leidende dynastie was. Sinds onheugelijke tijden was het bedrijf in deze familie van vader op zoon overge gaan en de vondsten die in de verre oudheid in de Egyp tische koningsgraven waren ontdekt, wer den steeds zorgvuldig geheim gehouden en van vader op zoon doorgegeven. Als er geld nodig was werd er een en ander uit de schatkamers te voorschijn gehaald en verkocht via de kanalen van familieleden of andere dorpsbewoners. Op deze wijze bleef ook de waarde gehandhaafd. Door deskundigen is de veronderstel ling geopperd dat deze familie het rovers- bedrijf in één onafgebroken reeks heeft uitgeoefend sinds de dertiende eeuw v. Chr. Of hier een duizend jaar overdrijving in schuilt, zullen we in het midden laten, maar in ieder geval is aan dit bedrijf in 1881 een eind gekomen. Nu we ons toch zo diep in de Egyptische schatkamer-diefstallen hebben ingegraven, dienen we toch ook de „vloek van de pha- rao's", welke bij het openen van het graf van Toet-Anc-Amon in 1022 in werking trad, onder Daarover ogen te zien. morgen. H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 2