Sleepnet diepte kan naar iedere gecommandeerd gewenste worden „Nerts in natura" op de pluim veetentoonstelling te zien En „belt" bovendien de stand van zaken naar trawler door Agenda voor Velsen Havenberichten Eerste DCIJ-tiental verstevigde positie na overwinning op Amsterdamse DCG Gehoorzame" zwevende trawl Tweede verloor van Hoofddorp Handel boos over wijtingprijs Raad spreekt Dinsdag over twee subsidies 5 IJspret in Velsen Duur pelsdier wordt ook in onze omgeving gefokt Voor jonge hersens „Heemschut" in de bres voor „Beeckesteijn" Wat zou jij doen DONDERDAG 8 JANUARI 1953 9t f iOEN RUIM EEN HALVE EEUW GELEDEN trawl en trawler een ware revolutie -l in de visserij teweeg brachten, was het einde van het bedrijf naar het oordeel van vele zwartkijkers nabij: die stoomschepen zouden immers de zeeën radicaal schoon vegen en het nieuwerwetse vistuig zou een ware ravage aanrichten onder de ge schubde bewoners van het zilte nat. Een gedeelte van deze sombere profetie is uit gekomen: inderdaad is er een probleem als overbevissing gerezen en inderdaad hebben wij geleerd, dat de trawl, schurend langs de zeebodem een aanzienlijke en vaak onherstelbare ravage aanricht onder de organismen, die daar de grote voed selvoorraden vormen voor vele vissoorten. Maar de trawl sleepte langs de bodem, tien, twintig, vijftig jaren, de vloten werden groter en de zeven zeeën leken onuit puttelijk voor de leek, die de visvelden in de afslag overzag. Achter de schermen werd het vraagstuk van de overbevissing echter meer dan ooit een onderwerp van gesprek en de rationele exploitatie van de zee kreeg steeds meer aandacht. Ettelijke nieuwe typen vistuig, vele patenten ter verbetering van de trawl deden hun intrede de bovenpees van het net bleek omhoog gehaald te kunnen worden, zodat er grotere scholen haring binnenzwemmen konden en tenslotte kwam het vraagstuk van de „pelagische" trawl aan de orde, een sleepnet dus, dat niet langer sleepte, maar op elke gewenste hoogte door het water getrokken kon worden. Om aldus meer en grotere scholen vis te kunnen onderscheppen, de zeebodem te sparen enmisschien wel het drijfnet te verdringen door de trawl, want het zou theoretisch mogelijk moe ten zijn een trawl zo hoog naar de oppervlakte op te halen, dat het de functie van een bewegend drijfnet krijgt. De geschiedenis van de pelagische trawl is lang en moeilijk, maar aan het eind ervan staat een naam; die van de heer J. de Veen sr., Laboratorium voor Visserij-onderzoek, Den Haag. Een bescheiden mens, die gebogen gestaan heeft over de sleeptank in Wageningerj en die straks in een Haags zwembad te water zal gaan, om een model van zijn „pelagische trawl" zelf te proberen. We moeten naar de jaren omstreeks 1920 terug, om de eerste schuchtere po gingen te ontmoeten in de speurtocht naar een „gehoorzame" en enigszins pelagische trawl Herr Johann Eitzen uit Cranz, een schipper van naam uit die dagen, bond op de rug van een licht trawlnet, dat met op zet uitgerust was met een lange kuil, een extra scheerbord, dat inderdaad de boven pees van het net aanzienlijk veel verder opentrok dan men tot toen gewend was: het resultaat was, dat Eitzen zijn concur renten ver de baas bleef met de vangsten. Eitzen maakte school en het systeem had OP de Fladdengronden opvallend veel suc ces. De Fransen waren in diezelfde tijd bij Dieppe en Landsend bezig met experi menteren: op de reep van de trawl werden „draken" gebonden, vierkante bordjes, die inderdaad het net eveneens wijder open sperden. En de naam van Hein Drijver uit IJmuiden ligt in dit verband ok nog vers in het geheugen: hij bond, 'ziende, dat een wijdere boog van de bovenpees een grotere vangst met zich bracht, twee Schotse bla zen boven de rug van het net. Het idee was goed, maar Drijver rekende buiten de waterdruk, die de beide luchtgevulde zakken in elkaar perste. Drijver hield het stil in die dagen, want zulke modernismen veroorzaakten onder de gevestigde vis serijbazen meestal een Homerisch gelach. Steeds wijdere boog Maar Eitzen ging verder en zette een tweede bord voor de vlerk uit. Weer meer haring in de trawl. Tenslotte deed het kop- touw of „headline" zijn intrede met een bord er op, halverwege de voorloop kwam nog eens een lijn met een tweede bord en de beide borden werden onderling met een lijn verbonden, terwijl het laatste bord weer aan de bovenpees werd verbonden. Als u het volgen kunt, kunt ge begrijpen dat dit ietwat ingewikkelde bouwsel bo ven de rug van de trawl de muil van het net wagenwijd openhield. Nog meer haring. Toen bovendien de vlerken werden in gekort en het want van (licht) katoen werd gemaakt leek het summum wel be reikt en al kon men dan niet onder water kijken, de resultaten in de boks en de last wezen duidelijk uit, dat zo'n modern net een hoop voordelen had. Een tweede con clusie uit deze experimenten was het sindsdien erkende feit, dat de beide, boven de trawl zwevende borden de haringscho len aan het schrikken maken en hen als het ware de kuil injagen. Maar nog steeds bleef dat net met alles wat er om en er aan was, langs de bodem schuiven. Terwijl toch veel haring en an dere vis hoger zwemt, zoals het echolood later ook duidelijk aantoonde. Eitzen wist weliswaar door een speciale vorm aan de kuil te geven, het net een eindje van de bodem te krijgen, maar de borden bleven op de grond. Er kwamen voorlopers van een pelagisch- of zwevend net, onder meer voor het verzamelen van planktonmon sters, de wonderkuil deed de vissers van de Zuiderzee versteld staan, maar allerlei patenten en verbeteringen maakten die simnele trawl langzamerhand zo verschrik kelijk ingewikkeld, dat alle kwade kansen op breuk en in-de-war-raken aanwezig waren en meermalen aanleiding tot brok ken gaven. Het kon eenvoudiger De heer De Veen heeft deze ganse ont wikkeling belangstellend gevolgd en voort- ADVERTENTIE VERKEERSTECHNIEK? Iedere Woensdagavond van 8—10 uur geven wij les In de nieuwe verkéersregels en -borden. Ook voor n i e t-leerlingen van onze school (ƒ3.— per avond). A U T O R I] S C H O O L „R E 13 M" Hagelingerweg 134 - Tel. 8930 IJmuiderstraatweg 177 Tel. 4800 Donderdag 8 Januari. Personeelsvereniging „Gas en Water", Her vormd Jeugdgebouw, Rembrandtlaan, 20 uur: Contactavcnd. Thalia, 20 uur: Speciale voorstelling „So young, so bad". Vrijdag 9 Januari. Raadhuis, 10.30—11.30 uur: Spreekuur wet houder van financiën. Nutsbibliotheek, uitlening van 19.3021.30 uur, Heidestraat. Rex, 20 uur: „De vrouw in het rood". Thalia, 20 uur: „Waar is mijn kind?" durend zwierf door zijn hoofd het idee, dat het allemaal veel eenvoudiger moest kunnen. De visserman moest er tenslotte mee omgaan en op de trawler of de kotter kan er nu eenmaal niet al te veel geprutst worden met touwtjes en stroppen, die zo gemakkelijk in de war kunnen raken. Het is gaan postvatten, dat idee. Er werd getekend en geprobeerd en tenslotte is de heer De Veen met een proefmodel voor de dag gekomen van een pelagische trawl, die dus moest gehoorzamen aan de wil van de bemanning om hogerop te komen, of te zakken naar behoefte. En als het kon zou het apparaat moeten „vertellen" op welke diepte htf zich ophield. Het lijkt haast toveren, maar het is ge lukt: deze eenvoudige Nederlander heeft een trawl geconstrueerd, die „denkt", als de schipper dat wil. Een hele serie oc trooien zijn inmiddels al aangevraagd, het instituut voor Toegepast Natuurweten schappelijk Onderzoek (T.N.O.) staat er volledig achter en de volgende zomer zal de Antoni van Leeuwenhoek met deze „Veense" pelagische trawl proeven nemen op de Noordzee. Bijzondere borden Een deel van het geheim ligt in de scheerborden van deze trawl. Wij mogen u helaas niet verklappen, wat er in die borden zit, maar het is in elk geval zo ver bluffend eenvoudig van principe, dat het daardoor een grootse vondst genoemd mag vzorden. De andere helft schuilt in de makelij van het trawlnet zelf, dat een „evenwichtsnet" moet zijn: het mag niet over de kop kunnen slaan, maar moet vol maakt in evenwicht zijn, zodat bijvoorbeeld het aantal mazen links en rechts precies hetzelfde is. Het ging allemaal niet van een leien dakje met deze pelagische trawl. De eerste ontwerpen, die in principe goed genoeg waren, werden te zwaar voor de visserij „de Antoni van Leeuwenhoek was alleen door die eerste borden al scheef komen te liggen," zei de heer De Veen ons glim lachend, maar door het gebruik van plastic kreeg de zaak precies het goede ge wicht. Deze nieuwe, op het oog normale houten borden, aan de buitenkant maar weinig van de normale verschillend, zoeken net als het net telkens hun evenwicht, als de schipper de trawl achter zijn schip naar een andere diepte zal hebben gecomman deerd. Het is haast niet te geloven, maar zelfs de ingenieurs, die er bij hebben ge staan, toen een model proefvoer in de sleeptank van Wageningen moesten erken nen, dat het geval perfect werkte. Dieptevel klikker De heer De Veen was echter nog niet tevreden, want nu ging die trawl wel heel gehoorzaam op en neer, maar niemand wist precies, hoe diep het ding in het water zweefde. Na lang tasten en mistasten uiteraard kwam ook hier het ei van Columbus onder de kip vandaan: de heer De Veen construeerde een simpel apparaat je met een rubber zak, die op de water druk reageert en een rolletje met een bel meer mogen we hierover evenmin ver tellen en dat apparaatje werd voor de borden aan de lijnen bevestigd. Het geeft via de lijnen naar de trek kende trawler door, hoe diep het net ligt. Vijf lange belletjes en drie korte willen zeggen, dat de trawl op 53 meter zweeft, twee lange en zes korte betekenen, dat het net op 26 meter hangt. Het is maar een weet, want de marine doet zoiets met dure en zeer gecompliceerde kwikinstrumenten, die voor de vissersman te enen male on bruikbaar zijn. Wat de gevolgen zijn van deze opzien barende vinding, valt nog moeilijk te voor spellen, zoals het al even moeilijk is om te profeteren, wie er de eerste vruchten van zal plukken: het vooruitstrevende buiten land of onze eigen, wel eens wat behoud zuchtige visserij. Hoewel de uitvinder zelf alle voorkeuren naar het nationale bedrijf laat uitgaan. Wel kan er een beeld gevormd worden van de praktijk-van-de-toekomst, waarin de schipper dus aan zijn echolood zal staan en zeggen: „Ik looi een school haring aan op zestien vaam, effies omhoog met d'e trawl." Wel kan geprofeteerd worden, dat er ongekende perspectieven geopend wor den, temeer, daar er gelijktijdig proeven worden genomen met super-licht materiaal zoals saran en een nóg grotere spreiding van de bovenpees. Tenslotte en de heer De Veen is de eerste om dat te erkennen zal een der gelijke trawl, als hij onoordeelkundig wordt gebruikt, de' overbevissing in de hand kunnen werken, terwijl hij voorts een gevaar op kan leveren voor de tradi ties van de drijfnetvisserij. Maar de ge- Achter een bureautje op de bo venverdieping van het Haagse Be drijfschapsgebouw aan de Wassenaar- seweg vonden wij de heer J. de Veen Sr., uitvinder, maar bovenal een be minnelijk mens, die in de vele jaren van zijn diensten aan het Nederlandse visserijbedrijf veler waardering heeft mogen oogsten. Met een paar rappe tekeningen heeft hij ons de werking van zijn pelagische trawl uitgelegd en op het moment, dat dit verbazingwek kend staaltje van constructiezin ons duidelijk was, vertelde hij, dat er „nog j een kleinigheidje" op stapel staat: de j zelfrichtende klossenpees. Onder aan de trawl wordt veelal een i klossenpees gebruikt, die over de grond rolt ter bescherming van het net. Tot nog toe wilden die klossen bol len of grove wielen alle kanten uit, j i maar een verbeterd systeem vah dé heer De Veen houdt de onderdelen i van de klossenpees keurig in het gelid, net als de wielen van een schijven-eg.- Net als de zwevende trawl en de diep- teverklikker, beschreven in bijgaand I artikel, is het principe verbluffend 1 eenvoudig „je moet er alleen maar i even opkomen" 3QQ0Q0QQCO0Q0PQO0000fy70O0000Q00OQQQC^0OD0000Q00O0QQ0000C schiedenis heeft de Nederlandse visserij al een paar keer hardhandig aan het verstand gebracht, dat de vooruitgang onstuitbaar is. Zodat de „pelagische trawl-De Veen" het wellicht ten koste van de traditie nog ver zal kunnen brengen. J. F. Woensdag 7 Januari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Nestor van Rotterdam. Sporota van Barrow. Amstelvaart van Ant werpen. Draco van Antwerpen. Mother M. L. van Bremen. Harpagon van Monrovia. Westerdok van Londen. Hilder van San- barme. Gouwe van Abo. Glaucus van Le Havre. Gordias van Antwerpen. Vertrokken zijn: Tarsus naar Rostock. Amstelstad naar Lake Charles. Enisij naar Lowestoft. Waterland naar Hamburg. Unden naar Nordenhamn. Nordkap naar Rotter dam. Elmina naar Hamburg. Baron Elibank naar Thyme. Phrontus naar Londen. Niobe naar Rotterdam. ADVERTENTIE AUTORIJLES van ouds het vertrouwde adres Met 1ste klas Leswagens en gediplomeerde instructeurs. AUTORIJSCHOOL „R E IJ M" IJmuiderstraatweg 177 - Tel. 4800 Hagelingerweg 134 - Tel. 8930 OOK VOOR VERKEERSTECHNIEK Een deel van Velsens jeugd vermaakt zich sedert enige dagen op de ijsbanen in de gemeente. Maar de animo is nog niet overweldigend. Of de Noordenwind, die over de vlakten van de polder waait, hier aan debet is? Er is nu eenmaal op de baan daar geen beschutting te vinden en dat zou, nog zo erg niet zijn, als de zon zich dan ook maar enige uren per dag zou laten zien. Ook op „Brederode" in Santpoort was niet die animo, die men kan verwachten als het in Holland wintert. Er werd gere den, maar het was geen overgrote drukte. De baan aan de Delft door „Santpoorts Bloei" opgericht, vond Woensdagmiddag aardig aftrek en de kleineren in de ge meente hebben zich in groten getale ver maakt op de parkvijver buiten Velserbeek, totdat de politie er omstreeks 4 uur een stokje voor stak, omdat het ijs zeer onbe trouwbaar was. In „Voor U. mevrouw" iets over een kopper-Maandag In de rubriek „Voor u, mevrouw", die Maandag 12 Januari tussen 15.15 en 16.15 wordt uitgezonden, zal mevrouw Annie Surink-Groen uit Driehuis wederom een causerie houden. Ditmaal zal zij spreken over het onderwerp „Een kopper-Maandag" De bezoekers aan de Kennemer Pluim- veetentoonstelling, die van Vrijdag tot en met Zondag in het Patronaatsgebouw te IJmuiden wordt gehouden, kunnen kennis maken met de voortbrenger van het Nerts bont. Van het edelpelsdierfokbedrijf van de heer R. Klarenaar uit Heemskerk zijn op de tentoonstelling een aantal dezer dieren te bezichtigen. Er zijn een vijftal soorten, n.I. de Stan dard Yukon, Silver Blue. Platina, Breath - of Spring, en de Royal Pastel. De Nerts behoort tot de groep kleine roofdieren, de z.g. marterachtige en onge veer 150 jaar geleden was dit dier nog vrij talrijk aanwezig in Europa, Azië en Amerika. Nerts bezit een kostbare pels, die tot een der duurste bontsoorten in de wereld is gaan behoren. Op het volledige Amsterdamse tiental Door Combinatie Groot, dat deze week bij DCIJ te gast was voor het spelen van de competitie-wedstrijd voor de hoofdklasse van de Noordhollandse Dambond, heeft DCIJ een kleine overwinning weten te behalen, zodat Dukel en zijn mannen thans zeven wedstrijdpunten hebben behaald. Dit aantal kan St. Bavo uit Heemstede niet meer be reiken. Evenals het vorige seizoen zal het IJmui- der damtiental, dat nog drie wedstrijden moet spelen, in de eindstand nog wel een goede plaats in de middenmoot veroveren. In de ontmoeting DCGDCIJ kon IJmui den geen kwaad doen. Laros die in een moei lijk remise eindspel was verwikkeld had geluk dat wedstrijdleider De Weerd een nul gaf, omdat de speeltijd door de klok was overschreden. V. Straten, Dukel, G. Post- ma, L. Koetsier, H. Swier en L. Vooys speelden remise. Voorzitter De Jong stond finaal gewonnen, maar op onbegrijpelijke wijze ging het spel buiten zijn schuld voor hem verloren. Verreweg de mooiste winst, en tevens de DCIJ overwinning, kwam van het meesterlijke spel van Tommy Postma. De IJmuidenaar wist een prachtige omsin- gelings-taktiek toe te passen. Voor de Am- terdammers was het een dramatische ge waarwording dat Deldij met een bord met stukken moest opgeven. Dinsdag gaat het DCIJ-tiental naar Jo- zeph Blankenaar. Met 119 ging de uitwedstrijd voor de DCIJ-reserves in Hoofddorp verloren. Remise speelden H. Nieuwenhuizen, J. Braveboer, J. Visser, P. Schadé en Evert Schadé. Opa v. d. Bos, J. Koppelman en H. Leeuw verloren. Jelle Post en Heime Lang- DONDERDAG, 8 Januari 1953. Beste kinderen, Ditmaal eens een plaatje voor de paardenliefhebbers. Op deze mooie foto kunnen jullie duidelijk de edele lijnen van het paardenhoofd bewonderen. „Hoofd", hoor ik verschillende neven en nichten al vol verwondering zeggen. Ja zeker, bij het paard spreekt men van „het hoofd" en ,.de benen" inplaats van „de kop" en „de poten". Men stelt dit dier daarmee eigenlijk boven de andere dieren en men vindt dat het paard deze plaats toekomt. Vooral in de sport-wereld, vjaar meestal alleen dure en edele raspaarden gebruikt worden, is het werkelijk een grove fout om over de kop en de poten van een paard te spreken. Zullen jullie het onthouden? Onze post begint deze week met een alleraardigst Nieuwjaarsgroetje van CLE MATIS. Komt er geen brief meer Clerna- tisje of probeer je je krachten wel weer op de nieuwe raadselronde? Ook al heb je kort geleden een prijs gewonnen toch bestaat de kans net als andere keren, dat je ditmaal weer met het boek gaat strijken. APPELSNOETJE neemt weer met frisse moed de oplossing van de puntenraadsels ter hand. Je hebt het er aardig afgebracht deze eerste keer, hoor. Als ze allemaal zo goed gaan.Wat hebben jullie het leuk gehad op Oudejaarsavond, zeg! Op Nieuw jaarsmorgen zal het ontbijt wel taboe ge weest zijn. Je mengt zeker je vlapoeder niet goed aan of je laat de melk te heet worden, dat je klontjes krijgt in de pap. Het hoeft niet, hoor! Leuk, dat je al een paar liedjes speelt op je instrument. Ook TUINMAN kan zijn oud-jaar niet licht vergeten. Vooral die vuurpijlen wa ren de moeite waard, hè? Vond je het wel leuk om weer naar school te gaan of had je liever nog wat langer vacantie gehad om te kunnen schaatsen? Dan'k voor je gelukwens TOM POES, natuurlijk voor jou ook het beste wat 1953 je geven kan. Dat zal leuk geklonken heb ben zeg, toen je op die trompet blies om twaalf uur! Ik kan me voorstellen, dat de mensen allemaal te voorschijn kwamen in de straat. Heeft die voetzoeker geen gaatje in de gangmat gebrand? (Dat is namelijk al eens eerder gebeurd). DOETERETOET is een nieuweling. Rare schuilnaam heb jij gevonden, zeg. Hoe kwam je daar zo aan? Natuurlijk ben je ook van harte welkom, maar ik zou graag willen weten wanneer je jarig bent, dan kan ik je netjes in de krant feliciteren. Schrijf je me dan ook in welke klas je zit? Van KEESJEKEF kwam een keurig briefje. Nee, ik ontving je Nieuwjaarsgroet nog niet. Misschien vergat je hem in de bus te doen? Maar de bedoeling is natuur lijk erg goed, dus bedank ik je toch harte lijk. Fijn, dat het boek zo bij je in de smaak viel. Doe maar je best om weer eens wat te winnen. Ook NONJA heeft heerlijke feestdagen achter de rug. Dank voor je gelukwens en natuurlijk voor jezelf „insgelijks". Zo'n sleebaan vlakbij is maar heerlijk voor jullie. Schaats je niet? Jammer, dat je het puntenraadsel niet tot een goed einde kon brengen. Probeer dit nieuwe eens en mis schien wil vader of moeder wel even een handje helpen. SONJA heeft heel goed gekiend, schrijft ze me. Nu dat blijkt meisje, zo'n schoolmap is lang niet te versmaden! Is je das al klaar en is hij voor jezelf? Nu ga je zeker gauw broek wonnen hun partij. Slechts één partij kon in de hoofdklasse van de onderlinge competitie doorgang vin den met het oog op de club wedstrijden van het eerste en tweede tiental. Jaap Smit liet zien dat de eerste klasse kampioen Wim v. Wort na zijn promotie in de hoofdklasse technisch nog zeer veel heeft te leren. Smit won derhalve op overtuigende wijze. In de eerste klasse was het opvallend dat Jelle Post het erg moeilijk te verduren kreeg tegen Jaapie de Boer. De aanstaande kampioen mocht meer dan tevreden zijn dat hij nog juist een angstvallige remise wist te bereiken. Jan Waal is er volkomen uit en kreeg een nederlaag toegediend van Piet Schadé. Na zeven nederlagen telt voor het nieuwe lid Woord „de aanhouder wint". Woord be haalde keurig zijn eerste overwinning op de geoefende clubspeler Opa v. d. Bos. Koppelman overwon v. Beelen. Dat Jan Braveboer van Evert Schadé verloor was ook een verrassing, omdat Jan er de laatste ronden zo goed „in" was. Zeeders steeg enkele plaatsen op de ranglijst door een overwinning op Gravemaker. Op Zaterdag 17 Januari zullen de leden van de damclub bijeen komen op een in tieme feestavond, waarbij men dit keer de kienborden op tafel zal leggen. Het mag als een opmerkelijk verschijn sel worden beschouwd, dat enkele reders gisteren de in grote hoeveelheden aange voerde en derhalve flink in prijs gedaal de, wijting, ver boven de officieel vastge stelde opvangprijs hebben opgehouden. Bracht de wijting aanvankelijk f 16-f 17 per kist op, later zakte de prijs meer en meer en besloten een aantal reders de prijs niet verder te laten dalen dan f 15, om vervolgens de aangevoerde kisten wijting uit de markt te nemen. Een van de reders liet gisteren echter verstek gaan en hij nam genoegen met een opbrengst van f 10 per 'kist. Dit bedrag ligt nog twee gulden boven de officiële op vangprijs voor wijting. Van de zijde van de handelaren wees men er ons op, dat de reders hun aanvoer allicht geheel op eigen risico kunnen op houden. Niemand zal hun dit recht kun nen ontzeggen. De handel wordt evenwel daardoor in een moeilijke positie gebracht, hetgeen nog meer geldt ten aanzien van de export als van de binnenlandse markt. „Wanneer de reders dit willen voortzet ten", aldus onze zegsman, „wordt het on mogelijk om met twee verschillende prij zen te werken. Op deze manier wordt een gezonde prijsvorming op losse schroeven gezet". aan dat nieuwe truitje beginnen. Wat voor kleur heeft de wol? Gelukkig dat dat naamkaartjes-raadsel niet meetelde CLEMATIS, anders had je heel wat punten gemist. Heb je al les ge had van de nieuwe onderwijzer en hoe lijkt hij? Jullie boffen niet hè, dat de school juist weer begonnen is, als het nog vriest. Maar misschien krijg je wel eens ijsvrij? CONDUCTEUR voelde zich niet hele maal lekker en daarom schreef zijn moeder maar even. Is alles nu weer in orde Con- ducteurtje of ben je er maar bij gaan lig gen? Ik hoop dat ik volgende week jouw eigen briefje er weer bij vind, hoor! Dank voor gelukwens en van mijn kant wens ik jou en je familie ook alle goeds in 1953. Dit was weer ons laatste briefje deze week. Tot volgende keer! TANTE ELS. Allereerst deze keer de oplossing van de maandtaak: Wat zou jij doen?" Het slechtste antwoord op het probleem van vorige maand kwam van UKKEBUM- PIE, die zijn zusje, dat gaat huilen als ze Sinterklaas een handje moet geven, een taartje belooft „als ze maar stil is"! Stel je voor Ukkebumpie, dat ze werkelijk op houdt met huilen, waar haal jij dan zo gauw dat gebakje vandaan? Dat is liegen, jongen en dat doen we nooit, ook en vooral niet tegen kleine kinderen. Nee, de prijs gaat deze keer naar MEI ZOENTJE, die kort en duidelijk zegt: Als mijn zusje bang en angstig werd, zou ik haar op een afstand houden en niet dwin gen een hand te geven. Hopend, schrijft ze erbij, dat het het volgend jaar beter zal gaan. De intensieve jacht welke op zijn pels gemaakt is, is oorzaak dat het dier thans, behalve in Rusland en Alaska, op het ge hele Noordelijke halfrond, practisch niet meer in het wild voorkomt. Sinds een veertigtal jaren wordt de Nerts dam ook op farms geteeld en er zijn thans ook in Nederland enige farms aan wezig. Het vochtige klimaat van ons land is bij uitstek geschikt voor de ontwikke ling der pels. Dit geldt wel in het bizonder voor de kustprovincies. Vleesafval, vis plus enkele agrarische producten maken het hoofd- voedsel uit, waarbij het dier zeer goed ge dijt. Jaarlijks brengt het vrouwtje 3-7 jongen ter wereld die in pl.m. 3 maanden volwassen en nog het zelfde jaar, om streeks eind November, pelsrijp zijn. Op de wereldmarkt is de vraag naar Nertsbont zeer groot en zij zal zeker in de toekomst nog toenemen. Nerts wordt solitair (elk dier apart) ge houden in gazen kooitjes van 1.20 m. lang 50 cm. breed en 50 cm. hoog, zodat op een betrekkelijk klein stuk grond een vrij groot aantal dieren gehuisvestigd kunnen worden. Door de lage voerkosten en constante velprijzen neemt ook in ons land de be langstelling voor het houden en fokken van dit pelsdier, van jaar tot jaar toe. De op deze tentoonstelling aanwezige Nertsen zijn door de heer Klarenaar ge kweekte dieren, waarvan de stamouders, na de oorlog, rechtstreek? uit Amerika zijn geïmporteerd. De agenda voor de openbare vergadering van de raad der gemeente Velsen, die op Dinsdag 13 Januari te 19,30 uur ten ge meentehuize wordt gehouden, vermeldt de volgende ingekomen stukken: Een schrijven van de bond „Heemschut" te Amsterdam met het verzoek het raads besluit ten aanzien van Beeckesteijn te her zien en alsnog herstel van het huis te over wegen. Voorts is er een schrijven yan het hoofdbestuur van de bond van Land- en Zuivelarbeiders met het verzoek, adhaesie' te betuigen aan tot de minister van Sociale Zaken en Maatschappelijke Zorg gerichte voorstellen inzake in de gezinnen van werkloze land- en D.U.W.-arbeiders heer sende nood c.q. maatregelen te treffen, welke leniging van de nood tot gevolg heb ben. Het bestuur van de vereniging voor Chr. Volksonderwijs te IJmuiden (Oost) verzocht om medewerking, ingevolge arti kel 72 der Lager-Onderwijswet 1920, voor verbetering van de centrale verwarming van de Emmaschool aan de Beukenstraat no. 11 aldaar en een verzoek van de Ver eniging voor Chr. onderwijs te IJmuiden om toewijzing van bouwvolume voor de bouw van een zevenklassige lagere school aan het Gijzenveltplantsoen aldaar, is in handen van B. en W. om advies. Verder vermeldt de agenda: Vaststelling suppletoire begroting; rekening-courant overeenkomst met de woningbouwvereni gingen en de „Woningstichting Velsen"; bij drage bouwkosten nieuw hospitaal-kerk schip; vaststelling van straatnamen; van toepassing verklaren Schadevergoedings verordening op het uitbreidingsplan in on derdelen voor „De Gilden"; vaststelling van het bedrag, dat per leerling voor het open bare, voor het buitengewoon en voor het schippersonderwijs in het jaar 1953 wordt beschikbaar gesteld. Tenslotte wordt het subsidie aan de H.O.V. behandeld en komt de subsidiëring van de bijzondere kleuterscholen aan de orde. In de vacature C. F. Nieuwenhuijzen voor de adviescommissie Sociale Zaken en de vacature mevrouw Lagerweij-Biljardt in de commissie voor financiën moet voor zien worden. Stel je voor dat je in een drukke winkel vol publiek staat te wachten op je beurt. Eindelijk ben je dan aan de beurt, maar een grote mevrouw dringt zich voor je en zegt meteen wat ze hebben wil. De win kelier heeft het veel te druk om precies op te letten wie het eerst is. Zou je deze dame nu voor laten gaan? Wat zou jij doen? En tot slot ons tweede puntenraadsel van de twaalfde ronde. Dit raadsel is weer tien punten waard, dus doe je best! DCOCXXXXXXXXIOOOOOOCJOOOOOOOOOOOOOOOCOOOCOOOOCOOOOOOCOOOOOC TANTE ELS FELICITEERT: TULP, die vandaag jarig is; PAUL g VLAANDEREN, die morgen feest gaat 8 vieren; MONKIE, ROETNIKKERTJE g en TUIMELAARTJE, die alle drie Za terdag de bloemetjes buiten gaan zet ten en UKKEBUMPIE en AREND, die daarmee wachten tot volgende week Dinsdag. Allen van harte gelukgewenst! X300000000000300000000000000000000000000000000000COOOOOOC Goed zo Meizoentje, heel verstandig ge redeneerd. Het boek komt naar je toe, hoor! We zijn nog niet klaar met onze prijzen, want ook de toneel-maandwedstrijd moet nog een winnaar hebben. Lang hoefde ik daarover niet te aarzelen want TOM POES met zijn „Doornroosje" heeft meteen de prijs in de wacht gesleept. De troostprijs gaat echter naar HOEPEL TJE, die zich de moeite getroostte om maar liefst drie toneeltjes te maken. Die moeite moet beloond worden! Gefeliciteerd allebei, ook jullie prijzen gaan zo spoedig mogelijk in zee. En nu onze nieuwe maandtaak. Xgrote herfstbloem. X mooie diep-paarse of gele voorjaarsbloem, ook wel lisdodde genoemd. X f gele lentebode. Xprachtig gekleurde na-zomerbloem. Xbergbloempje (groeit veel in de alpen). X heerlijk geurende bloem. X dopheide (ook meisjesnaam). Xklimplant met tere vlinder-achtige bloem. Xfijn wit bloempje, veel gebruikt voor bruidsbouquetten. X draagt Prins Bernhard vaak. Als je al deze bloemennamen goed ge vonden hebt komt er op de kruisjes van boven naar beneden een andere naam voor één onzer bekendste sprookjesfiguren te lezen. T. E.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 7