„De Boer des Konings doet twee treeden" TAXI NODIG? Autorijschool 5000 Vreemde sprongen van een oude logger Havenberichten AUTOVERHUUR Predikbeurten Schaakhistorische notities Troje en Gelre kenden de 64 vakken K Kijk uit „er uit" „Het houden van vissen" OLD CLOTHES NEW 8 Burgerlijke stand Velsen Interessante onderlinge uitslagen Morgen ontvangt Waterloo het Haarlemse WD Verf en lak voor visserij en industrie BEL 5000 REVUE VAN DE ZUIDZIJ Uit de misère van Maassluis IJmuiden een eigen aquarium-vereniging? Twee Hervormde wijk- gemeenten voor IJmuiden ETECbAlYKer Bel 5050 ZATERDAG 10 JANUARI 1953 -TAE HISTORIE VAN dotes één van de raadsman Sessa van hebben uitgevonden HET SCHAAKSPEL zit boordevol verhalen en anec- de aardigste is ongetwijfeld het klassieke verhaal van de Indische koning Scheram die het schaakspel zou om zijn heer een lesje te geven. Die koning Scheram namelijk was een zeer eigengereid heerschap en hij vroeg nooit iemand om raad, waardoor de toestand van het land zeer critiek was geworden. Sessa toonde via het schaakspel aan, dat een vorst wel degelijk zijn ganse volk nodig heeft om resultaten te bereiken al zijn getrouwen, van de Koningin tot het lagere volk: de pionnen. Het is één lezing van de uitvinding van het schaakspel, maar zo zijn er vele: onder meer, dat het spel zou zijn uitgevonden tijdens het beleg van Troje, toen Palamedes het als tijdverdrijf zou hebben ontworpen. Anderen schrijven het toe aan Sersus, die er zijn koning Ammolin, heer over Babyion verstrooiing mee bezorgde. Hoe het ook zij, de deelnemers aan de Kruis tochten schijnen het wonderlijke spel op de 64 velden in West-Europa te hebben geïmporteerd. Waaruit dus vast komt te staan, dat het zijn oorsprong had in Oosterse landen met een Indische inslag. Deze ivoren schaakstukken ook de Romeinen graag bewijzen, dat schaakten. 'AREL DE GROOTE was een groot liefhebber van het spel, naar de oude kronieken vertel len. In de abdij van St. Denis is jaren lang een schaakbord bewaard gebleven, waarop Karei zou hebben gespeeld, het bevindt zich thans in de Nationale bibliotheek te Parijs. Het spel was blijkbaar vooral een spel voor de Europese hoven gewor den, want ook andere hooggeplaat- sten hebben zich met schaken onle dig gehouden tussen het regeren door: Don Juan van Oostenrijk be zat zelfs een „schaakkamer", waar hij het spel met levende figuren speelde. Als Arnout van Gelder, die in de vijftiende eeuw in Nijmegen resi deerde en het Graafschap Gelre onder zich had, niet in oorlogen gewikkeld was om zijn bezittingen van vreemde smetten vrij te houden, schaakte hij ook graag een partij en deze rijkaard moet zelfs een stel Don Juan's schaakkamer Een illustratie uit „The Game of Chesse" stukken van zuiver goud hebben be zeten. Om van de ordinaire zilveren nog maar niet eens te spreken. Zelfs de boekdrukkunst hield zich bezig met het schaakspel: in de vijftiende eeuw verscheen in Engeland „The Game of Chesse", dat een complete handleiding en ettelijke problemen bevatte. Schaakmeesters van internationale vermaardheid, zoals we ze nu in Beverwijk bijeen zien, heeft de be schaving sinds de oudste tijden ge kend. Alleen de namen der Mid deleeuwers, die in deze denksport uitblonken zijn evenwel bekend gebleven jn de vijftiende eeuw bijvoorbeeld had de Portugees Damiano de Goa eenzelfde roem verzameld als Botwinnik thans en de naam van de Spanjaard Ruy Lopez was ongeveer honderd jaar later even bekend als die van Aljechin thans. In de zeventiende eeuw leverde Italië Gioachino Greco op, bijge naamd „Le Calabrais", een eeuw later oogstten de Arabier Stemma en de Fransman André Phiiidor lauweren en internationale faam. rOORAL DIE PHILIDOR moet een topspëler zijn geweest. De man, die eigenlijk A. Danican heet te, heeft de schaaksport in feite de grootste dienst van alle meesters be wezen, want hij was het, die het presteerde zijn naam en die van het spel over heel Europa bekendheid te geven. Zijn prestaties vallen eigenlijk in het niet bij die van latere schaak groten als Aljechin en wijlen Reti, maar het verbaasde in die dagen een heel werelddeel, dat Phiiidor een partij blind spelend won en la ter in Londen zelfs drie partijen blind won in 1783. kEZE HOOGST MUZIKALE Pa- rijzenaar schaakte al op zijn zesde jaar en hij was zijn leermees ter, De Kermur, al gauw de baas. In 1748 publiceerde de toen 22-jarige Phiiidor zijn beroemde standaard werk over het schaken, dat tot ver in de volgende eeuw een leiddraad zou zijn voor allen, die Caissa's hof betraden. Na een Engelse verscheen er een „Nederduitsche overzetting" van de hand van P. L. Kersteman (een merkwaardige figuur uit die dagen), uitge geven bij H. van Drecht,, in de Paapestraat". De langademige titel luidt: „Bekwame handleiding tot het Edele Schaakspel, of, Beredeneerde Verhandelingen, om dit spel niet alleen op een gemakkelijke wijze, zonder onderrigting, in den Grond te leeren, maar zelf tot een rigtsnoer te dienen voor degenen, die, reeds verre daarin gevordert zijnde, binnen korten tijd tot meerdere volkomenheid, zouden willen ge raken; alsmede, om het met elkander door Briefwisseling en zelf met leevende menschen te kunnen speelen. Gevolgt naar het Fransche van den Heer A. D. Phiiidor, zijnde dit werkje onder anderen, ten hoogsten nuttig, voor Ingenieurs, en alle Klassen van Militaire Personen, en vermeerdert met een noodzakelijke Inleiding, noodige aanmerkingen, Voorbeeldige en stelregelige Betoogingen en Aanwijzingen, die men van den Leerling tot het Meesterschap benodigt heeft te weeten. Door Petrus Lieven Kersteman. Opgeheldert met de noodige Plaatsen". ER IS het een en ander veranderd sindsdien niet in het minst in de notatie. Schrijven we tegenwoordig Wit e2-e4; zwart e7-e5, vroeger gaf men dit heel wat wijdlopiger aan. Aldus: Witte: De Boer des Konings doet twéte Treeden. Zwarte: Desgelijks. Zou wit dan bijvoorbeeld Rfl-c4 spelen, dan zou Phiiidor hebben genoteerd: „De Raadsheer des Konings gaat op de vierde ruit van den Raadsheer der Koningin". Ook de annotaties waren in bloemrijker taal gesteld. Nog een voorbeeld: „De Raads heer zet zig te rug, om niet van de vijandelijke Koningin genoomen te worden; want Gij zoud zoo Gij hem staan liet, genoodzaakt zijn, de zwarte Boer met den Boer Uwes Konings te neemen, en daardoor een scheuring te maken onder Uwe Boeren". Het verslag van onze heer Scheltinga zou op deze manier gemakkelijk een paar pagina's vullen. Phiiidor (naar wie de ..Philidor-verdediging'' genoemd is). GEBOREN: E. Cornelisse—Brendel, z„ Telklaan 53, Velsen-N.; M. W. Zevenhuizen -de Graaf, z., Scheldestraat. 64, IJmuiden; HuijbertsenStreefland, d., Melklaan 41, 'elsen-N.; J. BöhmGraaman, z., Hagelin- "i-weg 65, Santpoort; G. Mastenbroekvan 'ijn, z., Rijksweg 315. Santpoort; A. van der ~olde Graaf, d.. Eksterlaan 7. IJmuiden-O.; 'i, J. GorterThiel, z.. de Sav. Lohman- 13, Velsen; A. van der LugtLievaart, wisselstraat 43, IJmuiden: J. C. Visser ge, d., Sni! herenstraat 3, IJmuiden: R. mde Jong, z.. Doelmanstraat 9. Vel- -N.; J. C. van EssenNicuwenhuis. d., !a Reijstraat 7, IJmuiden; C. M. van den -van den Bos, d., Wijkerstraatweg 166, 'sen-N.; E. A. van der WielUijtendaal, Middenduinerweg 5, Santpoort. "VERLEDENChr. Sluiters, 71 jechtge- ->t van C. A. van Kesteren. J. T. Cremer- i 51, Santpoort: W. Chr. Heinemeiier, 13 van G. V/. Heinemeiier en M. Popoen, Diepenstraat 32, Velsen-N.; J. Dalmeijer, 67 j„ echtgenoot van J. J. Lucier, M. K. Hofstedestraat 5, IJmuiden; M. Ronnenbergh, 48 j., echtgenoote van L. J. Broek, IJmui- derstraatweg 131, IJmuiden; L. G. van de Watering, 1 rand., z. van R. A. van de Wa tering en M. E. Smit, Wijkermeerweg 55, Beverwijk. ONDERTROUWD: W. J. Dijkman, Ring weg 13, Haarlemmerliede en Spaarnwoude en R. A. Neve. Amsterdamseweg 35, Velsen; M. van der Veldt, Vlugthovenstraat 24, Santpoort en Chr. F. Dijkman, Kwekerslaan 13, Santpoort; toek. adres: Hoofdstraat 182, Santpoort; F. van Sikkelerus. Platanenstraat 34, IJmuiden-O. en M. M. Tamis, Duinweg 19, Santpoort; J. M. van Stigt, Amersfoortse- weg 41 c, Zeist en C. E. de Pauw, IJmuider- straatweg 19, IJmuiden-O.; K. Folkers, Ha- gelingerweg 154, Santpoort en M. E. Stoker, Berkenstraat 36, IJmuiden-O.; J. J. Jasperse, Kerkweg 48, Santpoort en F. A. Schlaut- mann, Coesfeld, Duitsland, toek. adres: Coesfeld, Duitsland. GEHUW Huyzenveld en J. H. van den Berg 'aat 28. Beverwijk; J. H. Duijn en. n, Enschedélaan 33, Sant poort; A. Ouwehand en M. van der Bent, Kennemerlaan 134, IJmuiden De verwachting en de illusie, dat het eerste tiental van Kijk Uit nu eindelijk eens een overwinning zou behalen, is niet in vervulling gegaan, daar dit tiental een 614314 nederlaag kreeg te slikken van het V.A.S.-tiental. Overigens een verdiende overwinning voor de Amsterdammers, die een sterk tiental op de been hadden ge bracht. Vooral in thuiswedstrijden zijn zij moeilijk te kloppen. Door deze uitslag dreigt voor Kijk Uit het degradatiegevaar, te meer, omdat nog slechts twee wedstrijden moeten worden gespeeld, tegen A.C.S. en de Pion (Wormer- veer). Gelijk met het eerste tiental ging Kijk Uit 4 naar Amsterdam om een V.A.S.- tiental te bekampen. Ook deze ontmoeting is voor Kijk Uit niet succesvol verlopen. Momenteel staat Kijk Uit achter met 4y2— 214 en drie afgebroken partijen. De ver moedelijke uitslag zal 5144^2 voor V.A.S. worden. Het enige lichtpunt was de ontmoeting Zandvoort 2-Kijk Uit 5, die werd gewon nen met 614314- Het was de eerste zege voor het vijfde tiental, dat nog slechts twee maal in het strijdperk is geweest. Onderlinge wedstrijden Voor de onderlinge competitie weerde Visser zich deze week geducht door niet minder dan drie partijen te spelen, waaruit hij twee punten scoorde. Kraaienoord maakte hem een half punt afhandig en P. Lunser kon het brengen tot remise. Slechts A. Kistenmaker moest in Visser zijn meer dere erkennen. Ringers begon het nieuwe jaar zeer goed. Hij won van J. v. d. Plas. Scheurkogel slaagde er in van Heykoop te winnen. De partij HillecampNieuwenhuizen werd afgebroken. De afgebroken partij tussen Vis Sr. en Moleman leverde een punt op voor laatst genoemde. Marion, de wisselvallige, bleef de sterke Moleman de baas. Gravemaker ontmoette felle tegenstand van C. Dekker, die een einde maakte aan de overwinnin genreeks van Gravemaker, Van Nieker- ken's start is fenomenaal. Na negen partijen Als de weersomstandigheden het toelaten krijgt Waterloo morgen een belangrijke wedstrijd te spelen, want het Haarlemse VVD komt op bezoek. Indien Waterloo wint neemt zij de leiding over van VVD. Het verdere programma ziet er als volgt uit: WaterlooVVD, 9.45 uur; Waterloo 2 Kinheim 3, 12 uur; SVIJ 3Waterloo 3, 2 uur; WH 3Waterloo 4, 9.45 uur; Water loo AZandvoortmeeuwen, 2 uur. Waterloo 1 komt uit met: W. Kok; J. v. d. Steen, J. J. Schelvis; J. Buding, J. Schaap, N. N.; A.'Broek. J. Zwa nenburg, G. Post, P. Dekker, A. Holman. In een pand aan de Huygensstraat heeft de Beverwijkse verfhandel M. H. de Wolf gis teren een modem filiaal geopend, om de bezwaren te ondervangen van de slechte verbinding op te heffen tussen Beverwijk en IJmuiden, waar uiteraard in 't visserij bedrijf vele relaties zitten, terwijl ook di verse industrieën geregeld afnemers zijn. Onder meer gebruiken de Hoogovens een speciale onafbrandbare verf voor het mer ken van de gloeiende walserijproducten, die bij de firma de Wolf uitgevonden werd. De onderneming, die dit jaar haar 120- jarig bestaan viert, heeft met het IJmui- dense filiaal de banden met de connecties ongetwijfeld ten nauwste aangehaald. Het pand, dat er in- en uitwendig op vallend fleurig uitziet, is gisteren door de heer De Wolf Sr. met een toepasselijke toespraak geopend. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Gediplomeerd Instructeur. KENNEMERLAAN 136 IJMUIDEN is hij nog ongeslagen, aangezien hij zijn ■^.afgebroken partij tegen C. Dekker wist te winnen. H. de Boer behaalde een over winning op Heuting. Zijn afgebroken partij tegen Wezelman werd remise en de tweede afgebroken partij tegen Korff leverde hem nog een half puntje op. Krab liet zich ver rassen door Kramer Jr.. Spuls Jr. voelt zich goed thuis in zijn groep, hetgeen v. d. Veen ondervond. Brouwer toonde zich de meerdere van Tol, waardoor de spanning in deze groep blijft bestaan. De jeugdgroep In de jeugdgroep is Vis Jr. goed op dreef en won van Kooy. Ook Oldemark had er zin in en dit ging ten koste van Vis Jr. Aalbersberg speelde het klaar van Bakker te winnen; Wolthuizen had een goede week, daar hij Van Die Jr. en Toornvliet over won. Heeren kon het niet redden tegen Van Die Sr. Buys won weer eens van De Jong en Hogewind ondervond dat v. d. Wet een kracht van betekenis gaat worden. Voorts won Korff van Van Straten. Wat het bondsprógramma betreft, staan er interessante ontmoetingen ite wachten, o.a. speelt Kijk Uit 3 thuis tegen H.S.C. 4, de oude club van Wijdoogen, het vierde tiental speelt al weer een uitwedstrijd, dit maal tegen Het Oude Slot 3 in Heemstede, terwijl de match van de week wel is de ontmoeting tussen Kijk Uit 7 en Kijk Uit 8. Dat zal spannen! Met twee houten zeilloggers deed in 1910 een nieuwe rederij haar intrede in Maas sluis: de Handelsmaatschappij en de heer H. J. Brobbel was de directeur. De schepen heetten Handel I MA 27, schipper Dirk de Jong en Handel II MA 61, schipper Nico Buijs. Het eerste schip, waar deze loggerrederij afstand van moest doen is de Handel II MA 61 geweest, die in 1914 werd vervangen door een stalen zeillogger, gebouwd bij Gebr. Boot in Leiden, welke ook weer Handel II werd gemerkt. Dit 25 meter lange schip mocht schipper Willem Groen nieuw uithalen. Tijdens de zeilperiode van de loggervloot voelde het vaartuig zich in Maassluis best thuis, doch toen aan het eind van de twintiger jaren de motor terrein begon te winnen, bleek de Handelmaat schappij hier niet tegen op te kunnen. Het visserijbedrijf van Maassluis ging zien derogen achteruit, schepen werden verkocht en zo kwam ook de Handel II onder de hamer. Koper werd de in Vlaardingen gevestig de Zeevisserij Mij. Nederland onder direc tie van de heren De Zeeuw en Van Raait, een rederij, die als vooruitstrevend bekend stond en in 1909 was opgericht. In dat jaar hadden De Zeeuw en Van Raait al een motorlogger in de vaart, de Zuid-Holland VL 38, waar Leen van Beek schipper op was. Andere pioniers der rederij waren de zeilloggers Admiraal Tromp VL 93, Optimist VL 127 en de Noord-Holland VL 130. Later verdwenen deze schepen en wat er bij kwam kreeg een naam van een provincie. Zusje van de Doggermaatschappij In 1929 werd de uit Maassluis afkom stige logger Handel II aangekocht en ver doopt in Zeeland VL. 121, maar alvorens onder die naam ter visserij te vertrekken, ging er eerst een motor in en wel een Deutz van 100 pk. Later wijzigde de rederijnaam zich in N.V. Stoomvisserij Nederland en ging de directie over in handen van de heer I. J. Hoogendijk, waardoor de rederij een zus termaatschappij werd van de N.V. De Doggermaatschappij. Toch ging het in de dertiger jaren bergafwaarts met de mpij. Nederland. Het grootste deel van de vloot vond elders emplooy, (Scheveningen en Katwijk) en in 1939 was alleen nog over de Zeeland VL 121 en de stoomlogger Noord-Holland VL 130. Kon laatstgenoemd schip in de tweede wereldoorlog blijven varen, met de „Zeeland" was het anders gesteld. Dit schip viel in handen van de bezetter. Uiteraard werd de logger ver bouwd voor marinedoeleinden, maar de oude Zeeland werd toch later terugge vonden en keerde naar het vaderland te rug. Er is weer een visserij schip van ge maakt, doch het einde van de Vlaardingse periode kwam in zicht. De mpij. Neder land ging liquideren en zo zagen wij de Zeeland VL 121 met de stoomlogger Noord-Holland VL 130 overgaan naar Scheveningen om het vak bij J. J. van der j Toorn voort te zetten. Nu „Ambon" Zij werden ingeschreven als SCH 35 en SCH 37. Was de SCH 35, ex-VL 121, ex- Ma. 63 oorspronkelijk 25.49 m. lang en 112 ton groot, in 1948 liet de nieuwe re derij het met ruim 7 meter verlengen. Thans meet het vaartuig 150 bruto- en 97 netto reg. ton, is 32.96 m. lang, 6.60 m. breed en 2.77 m. diep. Een paar jaar ge leden is men ook tot naamsverandering overgegaan en gaf het de naam Ambon SCH 35, terwijl de 100 pk. Deutz-motor is vervangen door een Bolnes-motor van 150 pk., zodat er weinig van de oude zeil logger Handel II Ma. 63, die een kleine veertig jaar geleden in dienst werd ge steld, is overgebleven. ARIE VAN DER VEER (Nadruk verboden). De Aquarium- en Terrariumvereniging „Kennemerland" die haar leden in Velsen, Beverwijk en omstreken heeft, hield Don derdagavond een druk bezochte bijeen komst in het Hervormde Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan. Na de opening door de voorzitter, de heer G. Vermeulen, hield de heer J. D. Kok uit Zaandam een verhandeling over het houden van vis. „Geef elk leven het millieu waarin het thuis hoort", zo begon de heer Kok en hij haalde er een aantal voorbeelden bij van planten, dieren en mensen die onder on gunstige omstandigheden moeten leven. Dit gaat altijd gepaard met narigheid, ook bij onze vissen, zei de spreker. Hij gaf vervolgens een uiteenzetting over het natuurlijk milieu van de vissen. Zijn con clusie voor de aquariumhouders was ten slotte: „geef altijd bovenlicht". Sprekend over de temperatuur van het water in de bak zei hij, dat in sommige tropische gebieden de dag- en nachttem- peraturen wel 30 graden verschillen, maar dat zijn de luchttemperaturen; water koelt altijd veel langzamer af en wordt dus ook langzamer warm. Hij meende tenslotte dat de temperatuur in het aquarium des nachts niet te veel mag afkoelen. Leidingwater zal na verdamping kalk achterlaten en de heer Kolk gaf de aqua- rianen daarom de raad de bak als het enigszins mogelijk is met regenwater bij te vullen. Over de plantengroei zeide hij tenslotte dat deze de plaats moeten krijgen die zo veel mogelijk met hun natuurlijke staat overeenkomt. Uit de vergadering bleek dat de moge lijkheid niet is uitgesloten dat IJmuiden binnen afzienbare tijd een eigen aquarium vereniging rijk zal zijn. Binnenkort zal de vorming van de wijkgemeenten Oud- en Nieuw-IJmuiden van de Nederlands Hervormde Kerk een feit zijn. Het is de bedoeling dat de predi kanten in hun eigen wijk wonen, zodat ds. v. d. Berg Nieuw-IJmuiden krijgt, van de Zuidkant van de Kennemerlaan tot, de dui nen, en ds. Van Wijngaarden alles ten Noorden van de Kennemerlaan met Oud- IJrnuiden. Het praesidaat van de kerkeraad en het voorzitterschap van de jeugdraad zullen in 1953 worden waargenomen door ds. Van Wijngaarden, zo lezen wij in „Hervormd Kennemerland". Vrijdag 9 Januari kwamen de haven van IJmuiden binnen: British Escort van Le Havre. Talisse van Brake. Delfinus van Rot terdam. Oise van Rotterdam. Apollo van Barry. O. M. Bernut van Grangemouth. Bittern van Rotterdam. Euribates van Liver pool. Strijpe van Rotterdam. Baccarat van Le Havre. Enso van Bristol. Midas van Hamburg. Vertrokken zijn: Henri Techner naar Soute. Mont Sandra naar Bremen. Tungus naar Moermansk. Iberian Coast naar M' bro. Hector naar Rot terdam. Jaga naar Wismar. Cordoba naar Gigo. Haskerland naar Harlingen. Vingo naar Gothenburg. Wappu naar Rotterdam. Gordias naar Rotterdam. Draco naar Bar celona. Plato naar Kopenhagen. Oise naar Antwerpen. Frigia naar West-Indië. UITGEVAREN VISSERIJVAARTUIGEN Dinsdag 30 December: st. Tubantia IJM 37, Zeelandia IJM 38; ml. Cornelia Maria SCH 135. Vrijdag 2 Januari: st. Haarlem IJM 9, Vlos I IJM 24, Mary IJM 61, Bloemendaal IJM 71, Abraham VL 77; mt. Maria van Hatem IJM 10, Johannes Polderman IJM 20, Doggersbank KW 75; ml. Wiron III IJM 221; mk. Twee Gebroeders IJM 27, Dine Marie KW 57. Zaterdag 3 Januari: mt. Allan Water IJM 34. Maandag 5 Januari: st. Herman IJM 2, Bergen IJM 16, Flamingo I.JM 25. Viking- bank IJM 183; mt. Thorina I-JM 33, Post Boy IJM 35; ml. Heemstede IJM 33, Verwach ting IJM 204, Arie Nico KW 17, Cornells KW 24. Concordia KW 26, Saturnus KW 69, Jan KW 84, Willempje KW 89, Alida KW 91, De Vrouw Dirkje KW 104, Jacoba KW 107, Gebroeders KW 108. Avontuur KW 114, Pe- tronella KW 125, Arie KW 155, Gebroeders KW 166, Aleida KW 169; mk. Texel IJM 5, Poolster IJM 11, Sterna IJM 99, Rex IJM 228, Dageraad IJM 229, De Jonge Willem IJM 230, Neeltje IJM 240. Nehim I AM 16, Nehirn II AM 17, Nehim III AM 18, Samenwerking KW 21, Anne Marie KW 27, Rein KW 30, Pieter Cornelis KW 31, Tiny KW 34, Prin ses Margriet KW 51, Hermina IV KW 53, Willem KW 94, Arendje KW 98, Koningin Juliana KW 133, Jana KW 110. Dinsdag 6 Januari: st. Gelria IJM 21, Catharina Duyvis IJM 60, Sumatra IJM 63; mt. Antje RO 15; ml. Grietje KW 20, Helena KW 39, Everard Christina K W40. Floris KW 59, Excelsior II KW 78; mk. Nely v. B. IJM 23, Twee Gezusters KW 77, Jacob KW 92. Woensdag 7 Januari: st. Norma Maria IJM 6; ml. Willempje KW 89. Donderdag 8 Januari: st. Limburgia IJM 54; mt. Elie Chénévière IJM 32; ml. Eliza beth KW 64, Jacoba KW 107; mk. Neeltje IJM 240, Nehim II AM 17. BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN IJM 1 Tzonne f16.700; KW 123 f7610; IJM 32 f500; KW 128 f1300. Door de vele kleine en grote ongelukken in de Nederlandse visserij van de laatste tijd en wij doelen hierbij speciaal op de ettelijke aanvaringen met meer of minder schade, die een climax vonden in de ramp met de coaster „Frederik" voor IJmuiden is een zekere onrust onstaan in de kleine kring van deskundigen, die zich afvragen, of wel altijd alle voorzorgen worden getrof fen om dergelijke calamiteiten te voor komen. Bij het bekijken van de oorzaken der eveneens veelvuldiger voorkomende on gelukken met de Nederlandse Spoorwegen is er van de zijde van de directie der N. S. een hevig aangevochten mededeling ge daan, die er op neerkwam, dat de fouten in het merendeel der gevallen te wijten waren aan het personeel-mutatis mutandis aan een grotere zorgeloosheid der personeels leden, die zich ook in andere takken van ons maatschappelijk bestel sinds de bevrij ding hebben afgetekend, zij het dan ook daar met minder ernstige of minder direct- merkbare gevolgen. En er zou een parallel te trekken zijn met de visserij: ook hier is kennelijk een grotere nonchalance te vinden dan vroeger met het gevolg, dat de reglementen meermalen niet of nauwelijks worden nageleefd, er ruwer met het materiaal wordt omgesprongen dan strikt noodzakelijk is en er in het algemeen de goeden niet te na gesproken meer aanleiding is tot ongelukken dan vroeger. Dat is jammer, want het schaadt de goede naam van schippers en opvarenden, maar het is niettemin een feit. In de haven van IJmuiden wordt bijvoorbeeld meermalen dermate roekeloos gevaren, dat het een wonder mag heten, dat er niet meer slacht offers vallen. Verslagen van de Raad voor de Scheepvaart hebben daar de laatste tijd meermalen de aandacht op gevestigd. In,,Vis- serijnieuws" heeft de IJmuidense adjunct inspecteur voor de Scheepvaart er in een artikeltje nadrukkelijk op gewezen. En wij doen het hier nogmaals zonder in détails te treden of bepaalde gevallen te beoordelen. Wel wil het ons voorkomen, dat bepaalde gevallen te zeer met een sisser voor de Raad aflopen om afschrikwekkend te kunnen werken voor degenen, die de verantwoor delijkheid over een schip en zijn bemanning dragen, een in tot zekere hoogte waardeer bare soepelheid, die echter aan de andere kant snel tot een onderschatting van het tuchtorgaan, dat de Raad is, kan leiden. ADVERTENTIE IJSSELSTR. 49 IJMUIDEN Zondag 11 Januari IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. D. C. van Wijngaarden, 17 uur ds. J. v. d. Berg. H. Doop. Gercf. Kerk, Ichthuskerk, 9 en 10.45 uur: ds. R. D. Beukema, 15 en 17 uur: ds. C. Kapteijn van Amsterdam. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 8.30 en 15 uur: ds. A. Bas van Haarlem. Chr. Geref. Kerk, 10 uur: Leesdienst, 17.45 uur: ds. J. W. v. d. Gronden. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10.30 uur: ds. W. Veen. Oud-Katholieke Kerk, Zondag uur: Vroegmis, 10 uur: Hoogmis, 19 uur: Ves pers. Dinsdag en Donderdag 9 uur: Hei lige Dienst. Leger des Heils, 10 uur: Heiligingsdienst, 12.15 uur Zondagschool, 16.30 uur: Jeugdbijeenkomst, 19 uur: Openlucht samenkomst Kennemerlaan, 20 uur Ver lossingssamenkomst. IJ MUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 uur: ds. G. Wassenaar, 18.45 uur ds. J. v. d. Wel. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 uur: ds. C. Kapteijn, 17 uur: ds. R. D. Beukema. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat 1, 10.30 uur: de heer J. B. Assendorp. Evangelisatievereniging „Elon", Casem- broot-zijstraat, geen opgave ontvangen. Vergadering van Gelovigen, Esdoorn straat 30. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, koffiekamer Westerveld, ds. J. J. Simon van Velsen. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, Zaterdag 10 Januari 7.45 uur: Avondgebed, Zondag 11 Ja nuari 10 uur: ds. L. Brink, 19 uur: ds. L. Brink; Wijkgebouw (Torenstraat 2) Jeugdkapel 10.15 uur: de heer J. Rogge veen van Haarlem. VELSEN-NOORD: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. H. P. Huis man, 19 uur: ds. H. S. J. Kalf van Ben- nebroek, 18.45 uur: Zangdienst. BEVERWIJK: Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 uur: ds. J. O. Norel (voorbereiding Avondmaal), 19 uur: ds. F. C. Willekes. Ned. Herv. Gemeente, Populierenlaan, 10 uur: ds. W. Oorthuys (H. Avond maal). Ned. Herv. Gemeente, Jeugdkapel Groe- nelaan, 10 uur: de heer M. v. d. Windt. Ver. Vrijz. Hervormden, Prinsesselaan, 10 uur: C. B. Termaat, 11.30 uur: Zon dagschool. Geref. Kerk, Moensplein, 10 en 17 uur: ds. C. Meyer. Maranatha, 10 uur: rev. C. A. Brucks van Doorn, 17 uur: Evangelisatiebijeenkomst. Leger des Ileils, Kerkstraat, 10 uur: Hei ligingssamenkomst, 12 uur: Zondag school, 16.30 uur: Kindersamenkomst, 19.15 uur: Openluchtsamenkomst, 20 uur: Verlossingsssamenkomst. WIJK AAN ZEE: Ned. 'Herv. Gemeente, Julianaplein, 10 uur: ds. J. Wiersma (H. Avondmaal). SANTPOORT: Ned. Hervormde Kerk, 10.30 uur: de heer W. F. van der Staat, vicaris. De Toorts, 9 uur: ds. D. Visser van Zaan dam. Kapel, 19 uur: ds. D. ter Steege. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. M. W. J. G. de Kluys. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10.30 en 15 uur: ds. N. Bruin. HAARLEM: Church of England, Kinderhuissingel, 8.30 a.m. Holy Communion, rev. Moss- ADVERTENTIE Uw kieding binnen één He Koningsplein 10 ïg gereed J>J. 48ötJ

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 10