Het wemelt v de dieren in het Patronaatsgebouw Burgemeester wierp knuppel in hoenderhok Agenda voor Velsen Een Alkmaarse kuiperszoon exposeert zijn schilderijen bi [Hoogovens ,mó va e *"1 Üee Visserij - varia Beverwijk ZATERDAG 10 JANUARI 1953 Médaille van, gemeentebestuur voor de neer H .J. Vessies VERKEERSTECHNIEK? AUTORIJSCHOOL „R E IJ M" Jaarwisselingsbijeenkomst Partij van de Arbeid AUTORIJSCHOOL „R E IJ M" Herinneringen aan Haagse School en Gouden Eeuw Scheepvaart T~\E gelukkigste pluimveehouder was gistermiddag bü de opening van de Provin- -L/ ciale Pluimveetentoonstelling in het Patronaatsgebouw vermoedelijk de heer J. J. Stikvoort uit Beverwijk, die, uit handen van de voorzitter van de Kennemer Pluimveevereniging, de heer H. J. Vessies, de médaille van de Koningin voor de grootste inzending in ontvangst mocht nemen. Maar daar bleef het niet bij. Hij kwam tevens met de fraaiste Krielhoender en het hoogste aantal punten voor de sierduiven en de Krielkippen voor de dag. Alvorens dit evenwel geschiedde was een stoet van ieden van commissies, bestuur en comités met deelnemers, keurmeesters en afge vaardigden van zusterverenigingen de kleine zaal van het Patronaatsgebouw binnen- gegolfd. De geduchte reeks van prijzen bleek nog te zijn aangegroeid. Om de knuppel maar dadelijk in het hoenderhok te gooien kon burgemeester mr. M. M. Kwint in zijn openingstoespraak vertellen dat het gemeentebestuur een zilveren médaille had beschikbaar gesteld voor de inwoner van Velsen, die de beste verzameling op de tentoonstelling had bijeen gebracht. Na enig gereken in de kleedkamer het secre tariaat wist de heer B. Wagter uit Wijk aan Zee het al. De heer H. J. Vessies de voorzitter van de vereniging zou de médaille thuis in de prijzenkast mogen hangen. Alle genodigden zullen verrast zijn ge weest door de hartelijke en genoegelijke ■ontvangst, die de voorzitter, de heer H. J. Vessies, hen bereidde. Na achttien jaren is „de pluimveetentoonstelling", wegenr, gebrek aan ruimte in Beverwijk, in IJmui- den-Oost teruggekeerd. De algemene be langstelling voor de pluimveehouderij is thans groot. Ruim twee jaar lang is het houden van zulk een show verboden ge weest wegens het gevaar van de pseudo- vogelpest. Twee internationale exposities in Den Haag en Utrecht mochten worden georganiseerd en elke provincie kreeg haar eigen tentoonstelling. Na de loting in Noordholland te hunnen gunste zijn de leden van de Kennemer Pluimveevereni ging met enthousiasme aan de voorberei ding begonnen. „En", aldus de heer Ves sies, „zie hier het resultaat, het mag ge zien worden". Hij bracht dank aan de pluipnveeverenigingen uit Haarlem, Heem- stedfe, Alkmaar, Broek op Langendijk en Den Helder. j, Als de kippen Alvorens tot de opening over te gaan meende de voorzitter van het ere-comité, burgemeester mr. M. M. Kwint, even te moeten aanstippen dat hij bijzonder was ingenomen met de terugkeer van de ten toonstelling in IJmuiden-Oost. Sprekende over de grote belangstelling voor de pluim veehouderij ging hij verder: „Ik heb zelfs opgemerkt dat de gemeentesecretaris en drie wethouders (de heren J. C. Aschoff, F. J. A. Strijbosch en W. F. Visser) er als de kippen bij waren om hier aanwezig te zijn", waarop de wethouder van openbare werken, de heer W. F. Visser, onmiddellijk reageerde met: „Dat neem ik niet, daar neem ik geen genoegen mee. Zo iets is als een belediging en een bespotting van de wethouders te beschouwen. We zijn hier aanwezig als leden van het erecomité". Na een gedachtenwisseling tussen de burgemeester en de wethouder stapte mr. M. M. Kwint over op het nut van de pluimveehouderij en de vrije tijdsbeste ding, waarbij hij, indien mogelijk, zijn daadwerkelijke steun toezegde. Na het mooie aanbod van de zilveren medaille verklaarde de burgemeester de tentoon stelling voor geopend onder het uitspreken van zijn beste wensen. De heer H. J. Ves- vies toonde zich namens de Kennemer Pluimveevereniging uiteraard zeer erken telijk voor de prijs en hield, aansluitend op het gezegde van de burgemeester over de vrijetijdsbesteding een pleidooi voor kleine tuinen achter alle woningen. „Van al dat wonen op étageblokken komt alleen maar gemopper", aldus de heer Vessies. Mejt het oog op het kleine conflict tussen de burgemeester en de wethouder maande hijj aan, om de tentoonstelling sportief te openen. Pluim voor de vrouw De heer Douma, provinciaal voorzitter van de Pluimveebond belichtte de voor delen van een tentoonstelling als deze in een grote stad en in een provinciale plaats. Hij had graag enige jongelui onder de deelnemers willen zien, omdat zij het werk van de ouderen moeten overnemen. Maar het zien van de dames vergoedde voor hem veel. Hij aarzelde niet haar een ere-saluut te brengen voor de wijze waarop zij de dieren verzorgen in de uren dat haar echt genoot van huis is. Tot besluit voerde de heer De Roode van de Pluimveevereniging „Haarlem" het woord. De tentoonstelling is nog te bezichtigen vandaag en morgen ADVERTENTIE Iedere Woensdagavond van 810 uur geven wij les in de nieuwe verkeers regels en -borden. Ook voor niet- leerlingen van onze school 3 p. avond) Hagelingerweg 134 - Tel. 8930 IJmuiderstraatweg 177 Tel. 4800 ZATERDAG, 10 JANUARI Harmoniekapel „De Eendracht", Concordia. 20 uur: Concert. IJmuider Harmonie, Flora. 20 uur: Feest avond. Speeltuinver. Heuvelwijk, Gebouw voor Chr. Belangen. 14 en 20 uur: Kinder toneel. Rex. 20 uur: „De vrouw in het rood". Thalia. 19 en 21,15 uur: „Waar is mijn kind". ZONDAG, 11 JANUARI Rex. 15 en 20 uur: „De vrouw in het rood". Thalia. 15 uur: „Alles op ijs"; 19 en 21,15 uur: „Waar is mijn kind". MAANDAG, 12 JANUARI Nutsbibliotheek. Uitlening van 19,30 uur tot 21,30 uur, Heidestraat. Herv. Jeugdhuis: Filmavond over emigratie. Kex. 20 uur: „De vrouw in het rood". Thalia. 20 uur: „Het gevloekte zeilschip". van 9 tot 22 uur. Zondagavond om 8 uur worden de talloze prijzen uitgereikt. Prijzen Gisteren meldden we al enige uitslagen. De overige prijswinnaars waren: de gebr. Duyn-beker voor de fraaiste ram of voed ster: de heer A. C. J. C. Sweerts uit Heem stede; hoogste aantal punten der ten toonstelling de heer J. Stikvoort uit Bever wijk een herinneringsmedaille van de Gebr. Akse, wisselbeker voor de fraaiste collectie eenkleurige raskonijnen, alleen K.P.V.-leden: de heer B. van Riessen uit Beverwijk; de fraaiste leghorn, de heer H. J. Vessies; de Ancona-wisselbeker fraaiste Ancona-jong Mevr. Vessies; fraaiste kriel eigen fok J. J. Stikvoort uit Beverwijk; fraaiste kriel Wyandotte R. Donkelaar uit Heèmstede; fraaiste konijn eigen fok 1952 A. C. J. C. Sweerts uit Heemstede; de fraaiste Hollandse Hoen voor R. Donke laar uit Heemstede; de fraaiste collectie één kleur één ras sierduiven de heer J. Soutendijk uit Alkmaar; de fraaiste Angora mevrouw H. C. de HaanFrölich uit Alk- Wat verlaat zal de afdeling Velsen- Noord van de Partij van de Arbeid op Donderdagavond 15 Januari in clubge bouw „Kindervreugd" aan de Doodweg haar jaarwisselingsbijeenkomst houden, waaraan een gezellig karakter wordt ge geven. Er wordt een zaalforum gevormd, dat zal bestaan uit mevrouw dr. C. van Wielink-Klimp, de heren J. v. Os v. d. Abeelen, E. Sanders en anderen. Aan dit forum kunnen vragen van al lerlei aard worden gesteld. Vóór de pauze zal mevrouw De Wilde declameren en geeft de heer Van Os v. d. Abeelen zijn indrukken weer over de po litieke toestand in ons land na de Kamer verkiezing. ADVERTENTIE AUTORIJLES van ouds het vertrouwde adres Met 1ste klas Leswagens en gediplomeerde instructeurs. IJmuiderstraatweg 177 - Tel. 4800 Hagelingerweg 134 Tel. 8930 OOK VOOR VERKEERSTECHNIEK Robert naar Rotterdam. De KW. 123 Robert William die Vrijdag aan de markt was is na afloop doorgevaren naar Rotter dam om eens een grondige revisiebeurt te ondergaan. In Noord-Italië woedden zware sneeuwstormen, die ernstige stagnatie in het verkeer veroorzaakten. Een geheel ingesneeuwde auto in de plaats Bardonecchia. Sneeuw ruimers aan het werk op het emplacement van het station te Bardonecchia. Pittoreske geveltjes, rustieke klapbruggen en een weldadig aandoende rust: dat is Alkmaar, het stadje waar de bekende Nederlandse kunstschilder Koos Stikvoort leeft en werkt. Op de Achterdam, in een eeuwenoud huis, heeft hij zich een omge ving geschapen, die bij dit gebouw past: een eenvoudig intefieur, een smaakvol milieu. Koos Stikvoort, wiens werk het onderwerp is van de nieuwe Hoogoven-schilderijen- tentoonstelling, welke morgen, Zondag 10 Januari van 25 uur in het Restaurant van de Walserij-Oost voor het publiek zal zijn geopend, is een typische Alkmaarder. Zoals Alkmaar een stad is, waarin alles aan een groot verleden herinnert en traditie ademt, zo is Stikvoort een schilder in wiens werk onze grote Nederlandse schilders traditie voortleeft, zonder dat wij van een „ouderwets" werk kunnen spreken. Verwacht geen felle kleuren en onver wachte combinaties; integendeel, Stik- voort's werk is donker, zonder echter som ber te zijn. Onwillekeurig gaan bij het zien van zijn werk de gedachten terug naar de Haagse School en soms naar de Gouden Eeuw. Deze schilder blijft echter zichzelf, in elk opzicht. Het enige „ouderwetse" zo men dit zo mag noemen dat men in zijn werk aantreft, is de eerbied voor het ambacht, voor het „vakwerk", en dit is een compliment in een tijd die zozeer aan ver vlakking lijdt als de onze. Het ambacht, en de liefde hiervoor, is trouwens inhaerent aan zijn geslacht, dat van vader op zoon gedurende 150 jaren het kuipersvak beoefende. Naar Antwerpen Koos Stikvoort werd in 1891 in Amster dam geboren. Zijn aanleg tot tekenen en schilderen openbaarde zich reeds op de lagere school en werd door de onderwijzers erkend en aangemoedigd. Niettemin moest ook hij het ambacht der voorvaderen leren, en toen de schooldeur voorgoed achter hem dichtviel ging de twaalfjarige Koos bij zijn vader in de leer en werkte gedurende tien jaren als kuiper. Zijn kunstenaarschap ver loor hij echter niet, integendeel! Op 22- jarige ieeftijd begaf hij zich naar Antwer pen waar de studie aan de academie gratis was) om daar te studeren. De bekende schilders Is. Opsomer en Charles Mertens waren er zijn leermeesters. „De vrouw in het rood" (R e x, Vrijdag tot en met Maandag). Tot in de perfec tie heeft regisseur Lewis het ietwat lugu bere verhaal van het meisje Julia weer weten te geven; het verhaal, dat in ettelijke detective stories terugkomt. Julia verzeilt namelijk als onschuldige maagd in een complot van een gewetenloze moeder en een nog gewetenlozere zoon (de moederrol is bij Dame May Whitty weer eens in ver trouwde handen) volgens het thema: sla pen gaan als lief Engels meisje en wakker worden na het bekende morphinespuitje als bruid van een krankzinnige. In elk geval: Julia zal de zoon moeten trouwen, omdat hij zijn vrouw heeft ver moord. De geroofde jongedame zal als de pseudo echtgenote zelfmoord moeten ple gen en zoonlief gaat vrijuit. Deze echt- gezeilige gang van zaken wordt nog een beetje spannender als Julia in haar angst een beetje vergif neemt in de hoop een dokter te ontmoeten, die haar kan helpen ontsnappen, maar de listige moeder door ziet het spelletje en stuurt de sluwe huis knecht er op af, als dokter vermomd. Hoe het dan tenslotte toch nog goed af loopt met die aardige Julia, wie haar brave Dennis van harte gegund wordt als u uitge- griezeld bent, is in Rex te aanschouwen. J. F. „De Bron" (Vrijdag tot en met Zondag in Thalia). Carolyn, een vijfjarig negermeisje, valt in een diepe put. Als zij niet thuiskomt waarschuwen haar ouders de politie. Uit het onderzoek blijkt, dat Carolyn het laatst gezien is met een blanke man. Wilde geruchten gaan door het Ame rikaanse stadje, dat in enkele uren tijds wordt herschapen in een haard van onrust: negers en blanken gaan elkaar te lijf en de regisseurs Popkin en Rouse weten met een fascinerende muziek op de achtergrond deze relletjes aan de bioscoopbezoekers te presenteren. Op het hoogtepunt van de ge vechten komt het verlossende bericht, dat het kind is gevonden en dat wist prompt alle rassenproblemen in deze kleine stad uit en samen gaat men aan het werk om het meisje uit de diepe put, waar het in is gevallen, te verlossen. Daarmee komt de climax van deze film. Met inspanning van alle beschikbare werkkrachten boort men twee schachten en na enige tijd komt het verlossende bericht: „Het kind is gered!" „The well" is een bijzonder knappe film geworden, 'waarin de regisseurs op mees terlijke wijze de spanning hebben opge voerd en een rake typering hebben gege ven van tot waanzin gebrachte mensen. Wij bevelen- deze film van harte aan. Maandag en Dinsdag draait het groots- gemonteerde drama „Het gevloekte zeil schip" en Zondagmiddag komt de fleurige show „Alles op ijs" in Thalia nog eens aan bod. Studentenliefde (Kennemer Thea- t e r), het geschiedenisje uit „She's working her way through college" heeft niets meer om het lijf dan de doorsnee showfilm. Maar ook niet minder. En wat dat betreft zijn de dansnummers van deze prent meer dan de moeite waard. Virgina Mayor ziet er in technicolor rozig en fleurig genoeg uit, dit neemt niet weg dat er in de revue scènes weinig origineels zit en men krijgt de indruk, dat er uit het partnerschap met Gene Nelson meer te halen valt. In „Pain ting the clouds with sunshine" hebben we ze beter gezien. Opvallend goed is evenwel de turn- en dansscène van- Gene, opgenomen in het gymnasium. Frans-Continent Express. (W. B.- theater) geeft een beeld van stoer pio nierswerk in Noord-Amerika. Nu op het Noord-Amerikaanse continent comforta bele treinen, getrokken door hypermo derne locomotieven dag en nacht voort razen, realiseert men zich nauwelijks meer welke enorme moeilijkheden overwonnen moeten worden, voor de droom van inge nieur Reed Loomis, Amerika van kust tot kust te verbinden, werkelijkheid kon worden. De rol van deze hoofdingenieur wordt vertolkt door Forrest Tucker. Zijn tegen speler is Bruce Cabot, die als eigenaar van een stoombootmaatschappij „voor niets terugdeinst", om deze ontsluiting van het Westen tegen te gaan. Van de vaak onplezierige taak, waarvoor Het lot heeft zich echter dikwijls op de weg van Koos Stikvoort gesteld en zo ook nu. Nauwelijks drie jaren aan de studie, moest hij deze afbreken om zich in wapen rok te steken; de oorlog 1914-'18 was uit gebroken. Na de oorlog ging Koos ,die geen middeien van bestaan had, terug naar de. kuiperij van zijn vader. Hij werd een goed ambachtsman, maar bleef schilder, ook toen hij later zelf de zaak dreef, trouwde en de groei van zijn gezin hem dwong zijn aan dacht aan meer materiële zaken te be steden. Het schilderen werd een zaak voor de schaarse vrije uren, voor de heel vroege ochtend en de late avond. Zo ontwikkelde zich dit leven in het verborgene in een oud straatje te Alkmaar, en het duurde tot 1938, vóór Stikvoort „ontdekt" werd, althans voor hij de eerste keer exposeerde. Het oordeel van de critiek was gunstig en er kwam belangstelling. Sindsdien volgden er vele exposities en langzamerhand heeft Stikvoort's werk de belangstelling in wij dere kring gewekt en wordt hij door kunst kenners zowel hier te lande als in België beschouwd als een zeer begaafde Neder landse schilder. Wie in zijn atelier komt, gaat slechts node weer weg. Ongemeen boeiend, meer voor het gevoel dan cerebraal, zijn de tientallen doeken en doekjes, die in alle hoeken hangen en staan. Er zijn er bij, welke her inneren aan oude miniaturen met kleuren, welke een warme diepe glans hebben als edelstenen. Even .zuiver zijn de kleurèn ook: geen brutaal geschitter, maar een be zonken, inwendige gloed. Inderdaad heeft alles, wat deze schilder maakt, hart. Het gehele oeuvre is één groot bewijs voor zijn eerbied voor het wezen lijke in mens, dier en ding; een eerbied die elke creatie diepte en sfeer schenkt. Het zien van de schilderijen van Koos Stikvoort is kennismaken met een warm hart, een fijnzinnige geest en een oprecht ambachtsman. Een dergelijke kennismaking is winst voor ieder mens en maakt dus een gang naar de tentoonstelling in het Restau rant van de Walserij Oost van Hoogovens dubbel en dwars de moeite waard. de pioniers uit de eerste helft van de vo rige eeuw zich zagen geplaatst, werd een spannende film vervaardigd, die door de warme en natuurlijke kleuren van het Trucolor-procedé nog aan kracht wint. Voor hen, die van Indianenverhalen houden, wordt Zondagmiddag vertoond „Indianen van de Slangenrivier". Morgen Is te laat. (Lux or) is een Italiaanse rolprent, die het probleem van de sexuele opvoeding of liever het ont breken daarvan aanpakt. Over de kies heid, waarmee dit précaire onderwerp be handeld is, kan men slechts lof hebben, maar toch moet ons met alle waarde ring voor de goede bedoelingen van de makers van het hart, dat de dramatise ring van het centrale probleem hier iet wat onwaarachtig aandoet en daardoor over haar doel heen schiet. Hiermee wil geenszins gezegd zijn, dat deze prent geen gang naar Luxor waard is, integendeel men zal zich voortreffelijk amuseren bij dit overigens van vaart en brio bruisende filmverhaal met zijn talloze kostelijke ty peringen en scènes uit het school- en va- cantiekampleven. „Panter-mysterie" is een geheimzinnige en ingewikkelde affaire, die Zondagmid dag in dit theater te zien is. Een van de aangrijpendste scènes uit de film „Waar is mijn kind" (Thalia). Agamemnon, 9 v. New Yorfc te Curagao verw. Aga-tha, 7 v. PI ad/ju n. Saigon. Alhena, 8 v. Bahia n. Antwerpen. Alniati, 8 v. Montevideo. Amerskerk, 8 v. Port Said naar Suez. Aren diskerk, 9 te Ilo Ilo n. Nagoya. Alohiba, 9 te Paranagua. Altaar, 9 v. Rotterdam n. Pto Alegre. Arkeldijk, 7 v. Tamplco te Vera Cruz. Abbedijk, 8 180 m. Z. Sable eil. Amstelidiiep, 8 180 m. Z.t.W. Kp. Race. Arumdo, 8 500 m. W.ZW. Lands End. Arnedijik, pass. 9 Vl>i'S&inigen n. Antwerpen. Aagtekerk, 8 v. Rotterdam te Hamburg. Aardlijk, 8 600 m. W. Azoren. Alamaik, 8 dwars Kp. Palos. Aletta, 9 v. Plad'ju te Port Swetenihaim. AHkaid, 9 v. HamJburg te Bremen. A.mstelkroon, 8 550 m. O.t.Z. Ohagos Archipel. Amstelveen, 3 1000 m. O.NO. Curasao. An tenia, 9 te Port Swettemharru Argos, 8 Napels verwacht. Baarn, 9 v Chimbote te Paita. Blom marsdijk, 8 v. Rotterdam n. Bremen. Barendrecht, verm. 9 v. Fao naar Pladju. Blitar, 14 Aden verwacht. Blijdendijk, 8 v. New York te Boston. BO'issevain, 6 v. Nagoya n. Yokohama. Bloemfontein!, 9 v. Hamburg te Antw. verw. Callisto, 8 v. Yokohama n. Oostkust Australië. Caltex Helft, pass. 8 ten N. Malta. Caltex Nederland, 8 Kreta gepass. Clavel-la, 9 v. Singapore te Manilla verw. Caltex Leiden, 9 v. Sidon te Rotterdam. Celebes, 9 v. Semarang te Tj. Priok. Ceram, 11 Port Said verwacht. Caltëx Pemis, pass. 9 Ouessant. Cronenburgih, 8 v. Rotterdam te Bilbao. Ceror.da, 8 te Pu lub uik om. Cleod'ora, 8 440 m. ZO. Ceylon. Delfland. 8 Itajai verwacht. Drente, pass. 8 Gibraltar n. Alexamdrië. Delft, pass. 8 Azoren n. Trinidad. Danae. 9 v. Ryeka naar Bari. Donigedlijk, 8 2-20 m. ZW. Haiti. Delfsh ai ven, 8 55 m. N. Bono. Douro, 8 van Palma de Maitorca n. Alicante. Duivendirecht, 9 200 m. NO. Madeira. Duivendij'k, pass. 9 Vldssanigem. Ena, 8 v. Balikpapan n. Mena el Ahmadi. Erinwa, 8 v. Singapore n. Miri. Eemdijk, 9 v. Hamburg te Rotterdam. Et rem a9 van Va do naar Marseille. Edam, 8 400 m. W. Scilly's. Friesland (KRL), pass. 8 Gibraltar n. Genua. Fadrsèa, 8 v. Rotterdam te Sydney. Gaasterland, 9 te Itajai. Glessula, 8 320 m. NO. Barbados. Gooiland, 8 290 m. N.NO. St.. Paulsroek. Gravelamid, 8 110 m. W.NW- Lissabon. Garoet, 8 v. Tj. Priok op redie Semarang. Hecuba, 8 v. Grenada te Amsterdam. Hersilia, 8 v. Hamburg te Amsterdam. Heel sum, 8 175 m. O.t.Z. Bermuda. Hera, 8 v. Barbados n. Cumana. Hercules, 8 v. Kalloni naar Izmir. Haulerwii'k, 9 nog te Koewait. Hathor, 8 v. Limasol n. Farnagusta. Helicon, 9 te Maracaübo verw. Jagersfontein, 8 v. Kaapstad te Port Elizabeth verwacht. Joh. v. Oldenbarnevelt, 8 nog ter hoogte van Kreta. Jupiter, 9 van Tunis naar Malta. Kedoe. 6 v. Soerabaja te Makassar. Kota Baroe, 9 Suez verwacht. Kaimana, 8 v. Padamg n. Tj. Priok. Lawak. 8 v. San Francisco te San Pedro verw. Leuvekerk, 8 t.h.v. Djeddah n. Port Said. Liisseikerk, 9 v. Rastamura naar Muscat. Limburg, 8 420 m. W.t.N. Kp. St. Vincent. Linge, 8 140 m. W.ZW. Lissabon. Lombok, 8 900 m. W.t.Z. eil Guam. Laertes, 8 320 m. O. Socotra. Loosdrecht, 8 d'wars Valencia. Lekikerkerk, 9 90 m. NO. Port Soedian. Maaskerk, 8 te Freetown. Maetsuycker, 8 v. Fremantle n. Singapore. Mariekerk, 8 v. Barcelona n. Antwerpen. Marken, pas. 8 Guardiafui n. Belawan. Meliskerk, 8 v. Hongkong n. Manilla. Malea, 7 v. Curagao n. Gothenburg. Merwede, 9 v. Rotterdam n. Wilmington. Ma tar am, 8 250 m. W. Sabarug. Mentor, pass. 8 Kp. de Fer n. Oram. Me tula, 8 100 m. N. Stiarksibay. Marisa, 9 in Golf v. Oman. Nieuw Amsterdam, 8 145 m. ZO. Kp. Hatteras. Nigerstroom, pass. nacht 8-9 Las Palmas. Nieuw Holland, 8 v. Soerabaja n. Semarang. Oberon, 8 v. Pto Limon n. Kingston. Omala, 9 v. Singapore n. Colombo. Oranjestad. 8 160 m. ZW. Lands End. Ovula, 8 200 m. O.NO. Curacao. Oranje, pass. 9 Socotra n. Colombo. Ootma.rsum, 8 110 m. W.ZW. Lands End. Oranjefontein, 8 540 m. N.t.O. St. Helena. Prins Joh. Willem Friso, 8 te Hamburg. Parkhaven, 8 t.h.v. Wight. Polydorus, 9 v. New York te Halifax. Prins Fred. Hendrik, pass. 9 Finisterre n. Gi braltar. Prins Willem IV, 9 te Burriana. Pygmalion, pass. nacht 8-9 Gr. Cayman eil. Poseidon, 8 v. Cape Haitlen n. Port au Prince. Prins Maurits, 9 65 m. W. Ouessant. Rita, 9 v. Pladju te Tjilatjap. Rotti, pass. 8 Finisterre n. Algiers. Rijndam, 8 270 m. ZO.t.O. Kp. Race. Roepat, 10 Port Soedan verwacht. Rijnkenk, 8 70 m. W. Colombo. Rafae'la, 8 in Golf v. Thailand. Rijnland. 8 130 m. NO. Rio Grande n. Montevideo Schiedijk, 7 te Port Swettenham. Stad Vlaardingen, pass. 8 Lands End. Sumatra, 8 v. Suez n. Djeddah. Scherpendrecht, pass. 8 Recife. Soestdijk, 9 v. Houston te Newport News. Sibajak, pass. 8 20 u. Ouessant n. Willemstad. Slamat, 9 8.15 u. v. Rotterd'am n. Hamburg. Stad Breda, 9 v. Rotterdam n. Golf v. Mexico. Salbang, 9 te Singapore. Saidja, 8 rede Muntok. Sigli, 9 v. Sibolga te Olieh Oleh. Stan vac Ben a kat, 8 rede Belawan. Sliedirecht, 8 2:15 m. N. Paramaribo. Stad Schiediam, pass. 8 Beaehyhead. Straat Makassar, 8 340 m. O.NO. Durban. Straat Malakka. 8 440 m. N.NO. Tristan da Cunha Temate, 8 v. Karlshamn naar Rotterdam. Tabian, pass. Kp. St. Vincent. Tanlkhaven II, 8 v. Haiphong n. Palembang. Tanikhaven III, 9. v. Bangkok te Sungeigerong verwacht. Tawali, pass. 8 Guardafui n. Belawan. Triton. 8 v. San Ju an n. Amsterdam via Antw. Tabinta, 7 v. Tegal n. Semarang. Taiisse, 9 v. Hamburg te Amsterdam. Tara, 9 ca. 14 u. v. Buenos Aires te R'dam verw. Thalatta, 9 van Suez. Themisto, 9 ca. 18 u. Vlissdngen verwacht. Titus, 8 van Amsterdam naar Hamburg. Tosari, pass. 8 13 u. Perim n. Aden. Tasman, 7 te Osaka. Tübodas, 6 te Hongkong. Thimenfeng, 7 v. Yokkaichi te Kobe. Tjiwanigi, 7 v. Singapore n. Makassar. Van Riemsdijk, 8 v. Belawan n. Singapore. Weltrevreden, 9 te Belawan. Willem Ruys, 9 te Port Said. Waterman, 8 320 m. Z. San Miguel. Waal, 8 v. Piraeus naar Volos. Westlanid, 10 v. Buenos Aires te Amsterdam verwacht. Wa.ingapoe, 8 v. Soerabaja n. Buileleng. IJsel, 8 80 m. W. Algiers. Zaan, verm. 9 v. Tunadal naar Amsterdam. Zijpenberg pass. 8 Beaehyhead. KLEINE VAART Att, 12 v. Ledxoes te Glasgow verwacht. Audacia, 8 v. Genua te Valencia. Appingedam, 8 v. Glassondock te Londonderry. Arnoudspolder, 10 v. R'dam te Lissabon verw. Be misse, 12 v. Bayomne te Casablanca verw. Bill, 9 v. Rochester te Antwerpen. Binnenhaven, 8 nog te Casaiblanea. Bree 'e, vertr. 10 v. Londen n. R'dam. Birm' m, 8 v. Antwerpen n. Harlingen. Bam 1 v. Southampton te Gravelines. Ca^"- 8 v. Casablanca te Nantes. Carpa. pass. 9 Lizard Head. Domburg, pass. 9 Kp. Simisterre. Deo Duce, 8 v. Magmö n. Gothenburg. Escau4 9 v. Rotterdam te Hamburg. Royaler aanvoer redelijke prijs. De iets ruimere plat- en fijnvisaanvoeren, de forser aanvoervooruitzichten en de ge ringe binnenlandse vraag waren Vrijdag de voornaamste oorzaken, dat vooral deze soorten een belangrijke prijsverla ging kregen te incasseren. De laptongen, die Donderdag nog makkelijk f 3,60 deden, hadden nu moeite om de f2,35 te halen, terwijl ook voor de overige soorten niet meer werd betaald dan gemiddeld f 2 per kg. Grove slips hield zich onder deze om standigheden goed: f 1,65. De weegtarbot, die inmiddels een standaardprijs had we ten op te bouwen van f 2,50 per kg., daal de met een gulden en ook de tarbot 2 kon niet hoger komen dan f 82 per 50 kg. De wijting, die ditmaal niet werd opgehouden, maar „vrij" gekocht kon worden, noteer de gemiddeld f 13 per 50 kg., hoé'wel aan vankelijk iets hogere prijzen golden. De grote schelvis bleef vrij goed genoteerd met f50; braadschelvis kon duur genoemd worden met f 47 en makreel was er zo wei nig, dat de liefhebbers er f 30 voor over moesten hebben. Grove schol kreeg een gevoelige tik en degradeerde tot f 37 per 50 kg.; middelsoorten zakten tot f 47, schol 3 tot f 22 en alleen de mooie zetschol hield prijs met f 55 en f 56 per kist evenals de schol I, die ook f 56 opbracht. Tzonne niet teveel. De Tzonne, die zich Vrijdag als enige van de trawlervioot present meldde, kon met 750 kisten, waar van 500 wijting, geen hogere besomming maken dan f 16.700 voor de 10 daagse reis. De Robert William, die 1300 kilo tong, 70 manden sohol, 30 manden tarbot en 10 kis ten diversen aanbracht, noteerde een be tere reis met f 7800. Eigenaars present. Hoewel e /anmor-, gen geen trawlers aan de afslag kwamen, was er toch wat meer drukte, daar er ver scheidene schippers-eigenaars met hun log gers binnenkwam. Tot de grootste aanvoer ders behoorde de K.W. 57, .die 2200 kg. tongen, 60 manden schol, 60 wijting en 40 stuks stijve kabeljauwen had weten te be machtigen na een goede weekreis. Eenzijdig. Volgens de laatste berich ten zijn de vangsten van de trawlers niog maar weinig verbeterd en bepalen de vangsten zich hoofdzakelijk tot wijting. Ook na het slechte weer van Woensdag, dat in de Noord aardig huis hield, was er geen verandering te bespeuren. Reden waarom kan worden aangenomen, dat er Maandag nog weinig schelvis zal zijn. Maandag loggerdag. Hoewel er Vrij dag uiteraard nog geen trawlloggers naar zee zijn vertrokken, hoeft de handel Maan dag niet zonder plat- en fijnvis te zitten. Er zijn de afgelopen week tamelijk wat schippers-eigenaars naar zee vertrokken, die alie Maandag kunnen worden ver wacht. Dit zijn de volgende schepen: de RO. 1 (vertr. 5 Jan.), de K.W. 24, 84, 26, 51, 104, 125, 169, 166, 69, 155, 114, 108, 16, 91, 53, IJm. 204 (6 Jan.), de KW. 59, 20, 40, 39, 78 (7 Jan.), de KW. 89 (voor twee de maal na afgebroken reis) en de 8e Jan. nog vertrok de KW. 107 (voor de tweede maal na markten). Marktprijzen. Heilbot 2.652.35; gr. tong 2.55—2.25; grm. tong 2.051.87; kim, tong 2.12—2.02; kl. tong I 2.26—2.00; kl. tong II 1.771.46; tarbot I 2.552.15. Alles per 1 kg. Tarbot II en III 8483; tarbot IV 6947; schartong 34; gr. schol 4236; grm. schol 5247; kim. schol 6858; kl. schol I 6047; kl. schol II 3717; schar 36.5016; bot 2314; makreel 3632; gr. schelvis 74; kim. schelvis 7166; kl. schel vis I 6965; kl. schelvis II 4836; wijting 168; gr. gul 47; mid. gul 3934; kl. gul 28; kl. haai 2522; poontjes 2L50; kl. koolvis zw. 27.50; kl. koolvis wit 26.00. Alles per 50 kg. Gr. kabeljauw 19296; gr. koolvis zw. 5436; gr. koolvis wit 62 60; gr. leng 112. Alles per 125 kg. Marktaanvoer. 173 kisten tong en tarbot: 1 k. heilbot; 1 k. tongschar en schar tong; 450 k. schol; 48 k. schar: 20 k. bot; 44 k. makreel; 75 k. schelvis; 803 k. wij ting; 51 k. kabeljauw en gul; 5 k. leng; 6 k. kl. haai; 2 k. poon; 71 k. koolvis en 10 k. diversen. Totaal 1760 kisten. Ferooia, 8 v. Liverpool te Sables d'Olontie. Emergo, pa&s. 9 Brurssbüttel. Fiidiucia, 8 v. Boston ii. Maassluis. Flevo, 10 v. SeviHa te Amsterdam verwacht. Frisia, 8 50 m. O.NO. Valencia. Gerry, verm. 9 v. Gdansk n. Kopenhagen. Hartél, 8 v. Bremen naar Antwerpen. Henrica, 9 nog te Londen. Harold, verm. 9 v. Braike n. Zwijndreciit. Haskerlanid, 8 v. d. Tyne te Amsterdam. Import, 8 v. ILssatooo n. Rotterdam. Ida Pieter, 8 v. Liusne naar Amsterdam. Ingeborg, pass. 8 Holtenau. .Tacarandia, 5 v. Vera Cruz n. Campeehe. Joslen,, 9 proefvaart op die Nieuwe Waterweg. Koningshaven, 10 v. Port Lyautey te Duinkerken verwacht. Keyser, 8 v. Da.nrag te Hull. Koningin Juliiana, 8 v. Tunis te Bremen. Kortenaer, 8 v. Itundalik n. Coleraine. Kemphaan, 9 v. Vlissingen te Waterford verw. Lies. 8 v. Aberdeen naar Swansea. Lydia, 9 v. Garry te Blaye verwacht. Midias, 8 van Hamburg naar Amsterdam. Marcella, 9 v. Lerwick n. Kirkwall. Matthew, 9 v. Aberdeen n. Yarrow May Mere, 12 v. Lissabon te Southampton verw. M'ay Star, vertr. 9 v. Vlissingen. Monica, 9 v. Silvertown n. Selzaete. Megrez, verm. 9 v. Rouaan n. R'dam. Mirach. 8 v. Rotterdam te Rouaan. Mizar. 8 v. Antwerp-en n. Hull. Muphrid, pass. 8 Beachy Head. Mies, 9 v. Goole naar Rotterdam. Mulart, pass. 9 Brunstbiittel. Noord .pass. 9 Flamboro Head. Netta, 8 v. Port Talbot n. Antwerpen. Nieuwland, 8 v. Leith n. Grangemouth. Oise, 9 v. Rotterdam te Amsterdam. Olivier van Noort. Ill v. Ant w. te Greenock, verw. President Roosevelt, 9 v. San Anfioco n. R'dam Ponto, 8 v. Kingslynn te Newcastle. Ponza, 8 Brunsbiittel gepass. n. Kinigslynn. Pamir, 6 v. Grangemouth n. Rouaan. Peter, 8 v. Hamburg n. Bristol. Rijnhaven, 8 v. Duinkerken n. Casablanca. Robert, verm. 9 v. Wismar n. Stettin. Strijpe, vertr. 10 v. Rotterdam n. Amsterdam. Sirius, 8 v. Londen te Duinikerken. Soemba, verm. 9 v. Rostock n. Hamburg. Spurt, 9 Maassluis verwacht. Servus, 8 v. Ayr naar Loriënit. SiHvaip'liama, 8 v. Malmö n. Gothenburg. Suriname, 8 v. Goole n-aar Rotterdam. Ton. 8 v. Rotterdam te Hamburg. Tilly. 8 v. Malmö naar Kalm ar. Texel, 9 v. R'diam te Bremen. Vecht., 7 v. Lonidien n. Hamburg. Vrijburgh, pass. 9 Burlings. Va-n Braikel, 8 v. Malmö n. Gothenburg. Van Gelder, 8 v. Grangemouth n. Gravelines. Vlndiieait Atque Polit, 9 v. Wismar. Waleniburgih, pass. 8 Ouessant. Westlaan, 8 v. Hamburg n. Rotterdam. Westkust, 8 v. Gdynia n. Londen. Willem Bairendisz, 9 v. Antw. n. Garston. Wim, 8 v. Gothenburg n. Karskrcma. SLEEP VA ART Ebro, 8 v. R'dam te Oran met 2 bakken. Hudson vastgemaakt „Esso Fawley" on 8 ten ZW. v. Kreta en koers zettend naar Bari. NoordlhoManid, 8 dwairs Maikaila. Oceanus, 6 v. Vlissingen te Malta. Poolzee, met 2 bakken pass. 8 Owers. Rodie Zee, 8 te Gibraltar. Thames, met zuiger en bak 8 t.h.v. Kp. de Fer Loire s.s. Englestan overgenomen van de Rode Zee. Witte Zee tezamen met Loire met s.s. Englestaa 8 v. Gibraltar n. Dover keersgezet.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 3