Zeven tot acht last haring per Kanaallogger Dooi deed hoge groente- prijzen „smelten Twee zilveren jubilarissen bij Van Gelder Zonen Agenda voor Beverwijk Huis vol mysterie -Clowntje Rick De groente en fruitmarkt in de afgelopen week IJrnuiden Castricum Nieuwe jubileumreeks bij Plaatwellerij Maar met het stijgen van het kwik rijzen de bloemenprijzen mee Laatste „Nero" en eerste rabarber Plaquettes voor Beverwijkse amateurfotografen Bridgeuitslagen „Sans Atout" Hotac I op de derde plaats Van pijpentang tot geleimonster De elftallen voor „Noord" Voor de kinderen Onverwachte opbloei lokt schepen naar Dieppe Urk krijgt weer een vismeelfabriek Wedstrijd voor EHBO- en Rode Kruis leden Weinig variaties in de (vele) groente Stierenkeuring FEUILLETON door Jane England ZATERDAG 10 JANUARI 1953 Twee personeelsleden van Van Gelder hebben gisteren hun vijfentwintigjarig dienstverband afgesloten met een klinken de viering, die de reeks in het nieuwe jaar opende: de heren A. W. A. van Breukelen en J. Wartenhorst. Als eerste werd de heer Van Breukelen, vergezeld van echtgenote en kinderen, op het directiekantoor door de fabrieksdirec teur, ir. B. Verdoorn ontvangen. Hij heeft zich in hartelijke bewoordingen uitgelaten over de verdiensten van de bankwerker monteur, die als huldeblijk een enveloppe ontving en een schriftelijke gelukwens van de hoofddirectie. In de versierde spoorwegwerkplaats en onder grote belangstelling van talrijke col lega's herinnerde de heer J. Grinwis, be- drijfschef daar, aan het feit, dat de jubila ris eerst op latere leeftijd aan het bedrijf is gekomen na in verscheidene andere be drijven te hebben gewerkt. Hij wees op de rustige en evenwichtige aard van de jubi laris, die allerwegen tevredenheid rond zich strooide. Namens de gehele M. W. huldigde de heer A. Mol zijn collega als een goed vriend en hij toonde zich verheugd de jubilaris na langdurige afwezigheid weer in het midden van de kameraden te mogen begroeten. De heer Mol gaf hem een fraaie lederen porte feuille en dito portemonnaie en mevrouw Van Breukelen ontving een mooie plant. In de vakschool Voor de werkmeester van de vakschool, de heer J. Wartenhorst, was zijn jubileum viering een aaneenschakeling van verras singen. In gezelschap van zijn echtgenote en enkele verwanten werd de jubilaris door ir. Verdoorn ontvangen, die in grote lijnen de loopbaan van de jubilaris belicht te. De verdiensten van de jubilaris werden gehonoreerd met een enveloppe, waar een schriftelijke felicitatie van de hoofddirectie aan werd toegevoegd. Een actie-foto in lijst van haar man werd aan mevrouw Warten horst overhandigd. Met een verhandeling over een eeuwenoude legende, die neerkwam op het afbijten van het spit, prees de directeur de Jubilaris als één, die doorzet, als dit voor de opvoeding van de vakleerlingen nodig is. Namens het personeel, de leerlingen en de naburen van het stromingslaboratorium werd de heer Wartenhorst een polshorloge als cadeau geschonken en mevrouw ont ving een mooie, bloeiende plant. Voor het personeel van de papierfabriek was de heer J. Brantsma de tolk en hij schonk een enveloppe en bloemen. De heer A. Geerlofs belichtte 'namens de vereniging „Weduwensteun" de moeilijke taak van zijn medebestuurder, een fraai bloemstuk begeleidde deze woorden. In een geestige toespraak namens de vrij willige fabrieksbrandweer deed de heer P. Krabbendam terugzien op de verschillende belevenissen tijdens oefeningen en acties. Een heel grote mand met fruit in de woning aan de Doodweg vormde het cadeau. 9 Tenslotte was het de heer R. Vel, die de bedrijfsvoetbalcommissie vertegenwoordig de en ie verzekering gaf in de jubilaris een uitstekend commissielid te bezitten, wat gewaardeerd werd met bloemen. Bij „De Plaatwellerij" Bij de N.V. „De Plaatwellerij", welk be drijf zich in veertig jaren belangrijk heeft uitgebreid en al vele jaren gerekend wordt bij de grote industrieën in Kennemerland, zullen in dit nieuwe, pas begonnen jaar enige personeelsleden hun veertigjarige ar- beidstrouw beloond zien met een jubileum viering. De uitbreiding in de laatste kwart eeuw heeft bovendien tot gevolg gehad, dat vijf entwintig jaar lang anderen hun werk gever trouw zijn gebleven, zodat ook deze groep een jubileum zal gaan vieren. De eerste van de veertigjarige jubilaris sen, de heer P. Kok Sr., die het heugelijk feit al op 6 Januari herdacht, zag af van een huldiging, maar ontving desniettefnin ZATERDAG 10 JANUARI: Kennemer Theater, 7 en 9,15 uur: „Stu dentenliefde". Luxor Theater, 7 en 9,15 uur: „Morgen is te laat". W. B. Theater, 8 uur: „Trans Continent Express". ZONDAG 11 JANUARI: Kennemer Theater, 2,30, 4,30, 7 en 9,15 uur: „Studentenliefde". Luxor Theater, 2,15 uur: „Panter- mysterie"; 4,30, 7 en 9,15 uur: „Morgen is te laat". W. B. Theater, 2,30 uur: „Indianen van de Slangenrivier"; 4,30 en 8 uur: „Trans Continent Express". MAANDAG 12 JANUARI: Bioscopen als Zaterdag. van directie en personeel hartelijke blijken van belangstelling en waardering voor zijn trouw en kameraadschap. Op 17 Februari volgt de heer M. L. van Breugel, autogeen-lasser, als tweede veer tigjarige jubilaris. De hoofdboekhouder, de heer J. M. Ensering, viert zijn veertigjarig feest op 1 Augustus en de heer C. Luttik, technisch inkoper, sluit deze groep van „40-jarigen" op 21 September. Zeven personeelsleden van De Plaatwel lerij gaan hun zilveren arbeidsjubileum tegemoet. Dit zijn de heren C. Druyven, electrisch lasser, op 2 April; K. de Wit, draaier, op 16 April; H. Zuidervaart, ad junct-directeur, op 10 Mei; Y. Ypma, as- phalteerder, op 16 Juli; B. van Beek, sjou wer, op 30 Juli; N. C. Ligtermoet, asphal- teerder, op 17 September en J. Muys, per ser, op 8 November. ADVERTENTIE Van „luchtjes" gesproken... laat de lucht van koken, bakken en braden niet in uw woning rondhangen. Alle keukengeuren worden door Air.Wick even prompt weggenomen als de rooklucht uit uw woonkamer. MENSfc** 852 MARKTBERICHT Andijvie 70120; waspeen 1226; spruiten 3888; prei 827; knollen 1028; boeren kool 814; groene kool 7—14; rode kool 313; gele kool 715; uien 172514; breek- peen 612; soepgroenten 418; appelen 718; peren 312; rabarber 4464. De Beverwijkse groentemarkt gaf de af gelopen week grote prijsverschillen te zien. Toen het nog volop winter was, werd de groente erg duur betaald, maar de laatste marktdag daalden vele producten aanmer kelijk in prijs. Zo moesten de telers Vrij dag al heel goede spruiten hebben om boven de 50 cent per kilo te komen; een erg mooi partijtje noteerde in de 80 cent. De grootste klap werd evenwel de prei toegebracht; deze noteerde in het begin der week van 2854 cent per kilo, maar door het uitvallen van de export werd er gisteren maar 827 cent per kilo voor betaald. Andijvie kon nog goed verkocht worden; dit product is zo goed als op en er werd tót 120 cent per kilo voor besteed. Waspeen ging ook vrij vlug weg; de beste kwam aanvankelijk nog tot 35 cent per kilo, maar gisteren noteerde de was peen slechts 1227 cent. Wit lof draaide rond de 50 cent per kilo. Boerenkool, ruim vertegenwoordigd, bracht van 820 cent per kilo op, de overige koolsoorten varieer den van 615 cent per kilo. Uien zijn iets duurder geworden en de prijs steeg tot 25 cent per kilo; breekpeen noteerde van 7 12 cent per kilo; appelen en peren komen doorlopend in grote partijen aan de markt maar brengen nog steeds weinig op. Kwik steeg, bloemenprijzen ook Zag het er in het begin der week al heel somber uit met de bloemen, toen het kwik steeg herstelde de handel zich hier en Vrij dag zijn er zelfs behoorlijke prijzen be taald. De aanvoer wordt steeds iets groter terwijl ook het sortiment zich uitbreidt. De tulpen spelen nog steeds de eerste viool: Krelage Triumph en Hildegarde, die in het begin der week goedkoop waren, draaiden nu weer rond de 50 cent per bos, de White Sail liep op tot 67 cent per bos en de Rose Copland komt in steeds groter partijen en kon daardoor de 7888 cent per bos niet handhaven, zodat ze terug liep tot rond de 70 cent. De Golden Harvest noteerde van 60100 cent per bos, enkele bossen Wm. Pitt gingen tot 120 cent. Bij de nar cissen zijn het de Carlton en Helios, die van 3548 cent per bos opbrachten. Rem- Op de laatste Beverwijkse schorseneren- veiling van dit seizoen was nog een aan voer van 8000 kilo en de prijzen varieerden van 2864 cent per kilo. Voor de breekpeen werd van 712 cent per kilo betaald. Aan de veiling „Kennemerland" werd Vrijdag echter alweer de eerste rabarber aangevoerd. De prijs voor de eerste soort bedroeg 64 cent per bos. Vrijdagavond heeft de Beverwijkse Amateur Fotografenvereniging haar jaar vergadering gehouden in het Verenigings gebouw aan de Schans. De voorzitter de heer G. Broertjes heeft bij de aanvang de leden de beste wensen aangeboden voor 1953; de jaarverslagen van secretaris en penningmeester wezen op een druk verenigingsjaar 1952. De or ganisatie telt nu 41 leden. De herên A. H. v. d. Akker, W. Natte en W. Slaman werden in het bestuur her kozen. De wedstrijd plaquettes voor 1952 wer den uitgereikt aan de heren: G. W. Beun (B-klasse); W. Slaman (A-klasse); L. C. J. van Hattum (M-klasse). brandt, Golden Harvest en Early Perfec tion gingen tot 60 cent per bos. Hyacinten noteerden van 826 cent per stuk. Er ko men al vrij grote partijen wilgenkatjes aan de markt, die tot 41 cent per bos gin gen; blauwe druifjes brachten van 12—27 cent per bos op en de mimosa noteerde er 11.5014 per doos. Bij de potplanten komerf er meer azalea's, die vlot weggaan. De uitslagen van de B. C. „Sans Atout" in de promotie- en degradatiewedstrijden waren deze week: Afd. B: 1. heren Hamers-v. Groningen Jr. 103)4 m.p.; 2. heer en mevr. Vollaerts 102'A mp.; 3. heren Krab-Tabak 92 m.p.; 4. mej. v. Klaveren-heer Oosterveen 91 m.p.; 5. heren Hoogeboom-Kooprnanschap 90m.p.; 6. mevr. Tabak-heer Biben 85K m.p.; 7. heer en mevr. Tand 85)4 m.p. 8. heren Hilberts-Steeftbergen 85 m.p.; 9 he ren Worst-Weyman 84)4 m.p, 10. heren Kleine-v. Groningen Sr. 84 m.p.; 11. heren v. d. Zon-Groot 83 m.p.; 12. heren Braam- Stijchout 73)4 m.p.; 13. mej. Hamel-heer Koudijs 72)4 m.p.; heren Oosterhout- Groen 72 m.p.; 15. heer en mevr. Winkel 64)4 m.p.; 13 mevr. Schaafsana-heer Vlesser 62)4 m.p. Afcl. C: 1 mevr. Schaafsma-heer Pools 107)4 m.p.; 2. heer en mevr. Konz 105)4 m.p.; 3. heren Amse-Hagen 90 m.p.; 4. dames Tabak-Braam 88 m.p.; 5. heer en mevr. Zwaneveld 85)4 m.p. In een uitwedstrijd tegen T.O.G. heeft Hotac I de volle winst kunnen opstrijken. Meyer was weer geheel in vorm en wist een partij te winnen. J. Weenink won 3 partijen en F. de Loor 2. In deze eerste helft van de competitie staat Hotac I thans op de derde plaats na deze 73 overwinning. Hotac II verloor tegen Heemstede III met 8—2. Sedert 21 December 1952 werden in Be verwijk de volgende voorwerpen als gevon den aangegeven: een grijze herenhoed, een jachthond (wit met bruin), gebreide grijze handschoen, rode want, grijze mantel ceintuur, hoedenspeld met imitatie parel, grijs kinderwantje, rechter glacé heren handschoen, doublé halskettinkje, autoped op massieve banden, zakmesje, kapje met bontrand, hangertje met Madonna, een kerstlantaarntje, bruine dames glacé hand schoen, autoped op luchtbanden, een snoer parels, portemonnaie van wit plastic, wit gebreid kinderwantje, blauwe ceintuur, zil veren armband met steen, bruin geblokt kinderwantje, portemonnaie inhoudende lippenstift en enig kleingeld, 1 paar zwart lederen handschoenen, blauw kinderwantje, parelkettinkje, padvindersdolk, zilver kin derarmbandje, rode portemonnaie met in houd, zakje met wit kraagje, geruite linnen ceintuur, gebloemde hoofddoek, damespols horloge, bruine dameshandschoen, 2 con tactsleutels in étui, een paar bruin wollen herenhandschoenen, een paar grijze kinder wanten, blauwe ceintuur van kinderjurkje, staafzaklantaarn, zak cement, padvinders- riem, zwarte halsketting, geblokte heren sjaal, verchroomd armbandje, handschoe nenklem, een jute zak met cokes, witte da meshandschoen, cartonnen doosje inhou dende monster geleistof, snelbinder, pijpen tang, ziekenfondskaart, zak aardappelen, blauwe sjaal, schakelarmband, ballpoint, safesleutel, glacé herenhandschoenen, zie kenfondscoupon, zakje met veters, veel kleurige sjaal, schort, benen zakmes, blauwe stropdas, doublé horlogeketting, si garenaansteker, rozenkrans in étui, porte monnaie met inhoud, alpinomuts, gouden halskettinkje, zwarte riem, rode kinder- knipportemonnaie, een sok, schoudertas met inhoud, kralen halsketting, een gouden zegelring, bruine kinderportemonnaie, bruine gebreide kinderhandschoen, grijze gebreide herenhandschoen, kinderringetje, vulpen in étui, witte kinderwant, rood met wit wantje. Alkmaarse BoysKinheim (te Alkmaar): Kinheim: Th. Keirsgieter; A. Paap en W. Groeneveld; J. v. Hesselingen, J. H. v. d. Wateren en C. Luntz; J. Starreveld, W. Mol, P. Kuyn, H. Prinssen en A. Prinssen. ETOVVB (te Haarlem). VVB: C. v. Veelen; J. Roos en K. Kil; J. Kersbergen, P. de Wolf en P. Bleeker; A. Both, F. Bruinzeel, F. Kooimans, P. Vlietstra en W. Zand. IEVHeemstede (op Rooswijk). IEV: W. v. Tunen; H. Zonneveld en W. Michel; A. Leering, Th. Koek en J. Bos; H. Duin, D. de Reus, W. Castricum, H. Prinsen en J. de Reus. c Maar ja.aan alles komt eens een eind! Ook aan een lange zomervacantle. „We zullen er nu weer eens aan moeten gaan denken, terug te rijden naar huis, jon gens!", zei oom Tripje. Dat begrepen ze wel. „Over drie dagen moeten we weer naar school!", zei Rick. „Ja", zei oom Tripje. „En daarom gaan we nu langzamerhand de terugreis aanvaarden. Maar we doen het kalmpjes aan, haast is er nog niet bij!" De jongens vonden het best. Ze genoten nog zo lang mogelijk van die laatste vacantie- dagén. Op de laatste avond, die ze in de bus zouden slapen, praatten ze nog wat met elkaar. „Dat is de laatste keer, dat we in onze kooi hier slapen", zei Rick. „Ja", antwoordde Bunkie. „Wel 'n beetje jammer, ik vond het zo leuk!" „Maar het is toch ook wel fijn dat we weer eens naar huis gaan", vond Oepoetie. „Dat vind ik ook!", zei Rick. „We zijn al zo lang uit de stad weg!" Nee, ze treurden er niet om, dat de vacantie nu weer op zijn eind liep. Thuis was het toch ook wel goed, en ze hadden geen hekel aan de school. En daar zouden ze ook hun vriendjes weer vinden. En wat zouden ze veel kunnen vertellen over die fijne reis met de autobus! Uit Scheveningen wordt gemeld: Gezien de gunstige resultaten van de thans nog in het Kanaal vissende loggers, zullen nog en kele schepen ter haringdrijfnetvisserij naar Dieppe vertrekken. De daar vissende loggers meldden nu nog vangsten van zeven tot acht last haring. Behalve de twee haringvissers, die naar de Westkust van Engeland zijn vertrokken, zullen in totaal elf loggers aan de Kanaal- visserij deelnemen. Van het Kanaal kwam hedenmorgen aan de markt de motorlogger SCH 195 met 23 last in de tonnen en500 kisten verse haring. De verse Kanaalharing noteerde: volle haring 16.80—17.60, ijle haring 12.6013.50 per kist. Voorts kwam van de Belgische kust aan de markt de kotter SCH 1 met 850 kisten verse ijle haring. Dit mooie resultaat werd in een paar dagen bereikt. De SCH 1 viste „in span". De eerste trawlloggers zullen na het conflict begin volgende week ter verse vis vangst naar de zee vertrekken; zoals al ge meld, zal een 25-tal schepen aan de trawl- visserij gaan deelnemen. De aanvoer van verse vis wes hedenmor gen in Scheveningen bevredigend. Er was een behoorlijke aanvoer van tong, tarbot en schol. De prijzen van verse vis waren: laptong 2.30; grootmiddeltong 2.12 2.25; kleinmiddeltong 2.12—2.20; tong I 1.90; tong II 1.60; tarbot I 2.20 2.50, alles per kg; schol II 24.80 25; schol III 18.80—20.30; schar 20— 26; bot 15—17; wijting 13.8014, alles per 40 kg; kabeljauw 70 per tien Ook Vlaardingse schepen In Vlaardingen worden thans twee trawlers, de VL 83 van C. van Toor, en de VL 97 van de Doggermaatschappij voor de visserij gereedgemaakt. Als de schepen klaar zijn zal met het monsteren worden begonnen. Het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen in Nederland deelt over het ver loop van de groenten- en fruitmarkt over de periode van 2 tot en met 9" Januari mede: Het vriezende weer gedurende deze ver- slagweek heeft op de prijzen van sommige producten een gunstige invloed gehad. Er is thans een redelijke kans, dat bij het aanhoudende vriezende weer ook voor onze sluitkoolsoorten de afzetmogelijkhe den verruimd worden. Op Woensdag was er. hoewel nog gering, een zekere prijsstij ging te zien. Voor rode werd 12.6013.10 de 100 kg. besteed, met uitvoer naar Duitsland, Frankrijk, Engeland, Oosten rijk en de V. S. Gele- en groene savoye- kool noteerden respectievelijk 6.5010.60 en 9.30—13.40 de 100 kg. Groene- en gele kool werden hoofdza kelijk door Duitsland gevraagd. De Deense witte kool bracht 68.40 per 100 kg. op. Oostenrijk was voor dit laatste product geïnteresseerd, terwijl, hoewel in mindere mate, ook Duitsland, België, Italië en Engeland hoeveelheden witte kool importeerden. Bloemkool werd ook nog in de afgelopen verslagweek, hoe wel de aanvoer zeer klein was, op de vei ling te Venlo aangeboden. De noteringen lagen voor de A-kwaliteit van 4656 ct. en voor de B-kwaliteit van 2438 ct. per stuk. In de noteringen van schorseneren kwam sinds het vorige overzicht weinig verande ring. De beste kwaliteit noteerde tot 60 ct. per kg. De prijzen voor kroten konden zich nauwelijks handhaven. Voor de kwa liteit 1 werd 12.60—13.10 besteed en voor de kwaliteit 2 12.5013. Frankrijk en Zweden waren de voornaamste afnemers. De noteringen van de uien gingen daar entegen omhoog. Er werd tot 29 ct. per kg. verhandeld. Witlof was nog steeds prijshoudend en ging voor 6074 ct. per kg. van de hand. Breekpeen bracht 12.50 14.70 per kg. op. Er is van dit product weinig aanvoer. Waspeen werd voor 16 28 ct. per kg. verhandeld. Op vele veilin gen bleek prei goed gevraagd te worden, waarbij prijzen werden besteed van 30 46 ct. per kg. In Velo kwamen zelfs no teringen voor die lagen tussen 4672 ct. per kg. Spruiten profiteerden ook van de vorst en brachten 6483 ct. per kg. voor de ongeschoonde kwaliteit op. De ge schoonde bleven op hetzelfde peil als vo rige week, namelijk tussen 851.01 per kg. Kassla ging tot 25 ct. per krop naar Duitsland; andijvie bracht 7590 ct. per kg. op. Naar knolselderij was ook een goede vraag bij een notering van 2232 ct. per stuk. België was deze week een belangrijke afnemer van dit product. Van de verschillende appelsoorten noteerden de Cox's Orange gemiddeld tot 55 ct., goud- reinetten 23 ct., Jonathan 23 ct., Present van Engeland 28 ct., Laxton's Superbe 23 ct., Glorie van Holland 18 ct., alles naar de kwaliteit huishoud-grof. Ook de prijzen van de peren ondergin gen weinig verandering. De Conference bracht gemiddeld tot 26 ct. per kg. op, Doyenne du Comise 52 ct., Gieser Wilde man 23 ct. en St. Remy 15 ct. per kg. De aanvoer van appelen en peren is niet groot. Daar er weinig animo voor deze producten is, komt er hoegenaamd geen verandering in de prijzen. Urk krijgt weer een vismeelfabriek. De plannen hiervoor zijn reeds in een verge vorderd stadium. Dit heeft de burgemeester van Urk medegedeeld in de jaarvergade ring van de vereniging „IJselmeer", welke door honderden Urkervissers werd bijge woond. De vroegere vismeelfabriek was bij be sluit van de gemeenteraad op 1 Januari 1952 gesloten. De geuren, die deze industrie verspreidde, waren zo ondragelijk, dat ter wille van de volksgezondheid de fabriek ge sloten moest worden. De prijzen van de puf zijn echter sindsdien belangrijk ge daald, zodat de vissers van de sluiting der fabriek zeer veel schade hebben ondervon den. Men is dan ook op Urk wel overtuigd van de voordelen van een vismeelfabriek. Ook in andere vissersplaatsen rondom het IJselmeer bestaat grote belangstelling voor de plannen, daar in 1951 alle vissers hebben geprofiteerd van de Urker vismeelfabriek. De burgemeester zei dat het nieuwe bedrijf „reukvrij" zal moeten zijn en buiten de kom der gemeente moet worden gevestigd. De heer H. van Erp, inspecteur van de visserijen, die de vergadering bijwoonde, verklaarde dat de samenwerking tussen de Urker vissers en de visserij-inspectie heel wat beter is dan vroeger en er meer weder zijds begrip wordt getoond. Hij wekte de vissers op, zich te houden aan de in hun eigen belang gemaakte bepalingen betref fende de visserij. BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Loggers: KW 57 f6450; KW 84 f4070; KW 75 f3430; KW 107 f 1530; WR 7 en KW 67 f6530. Kotters: KW 189 f350; KW 21 f1740; KW 60 f 1690; KW 31 f 1200; KW 92 f 1680; KW 53 f2470; KW 35 f 1660; KW 94 f2480; KW 210 f2150; IJM 213 f790; IJM 230 f910; IJM 229 f2490; IJM 208 f4860; IJM 11 f3770; AO 18 f4300. In verband met haar 25-jarig bestaan heeft de EHBO-vereniging te Uitgeest het plan opgevat op Zaterdag 17 Januari in hotel De Ooievaar grootscheepse wedstrij den te organiseren. Zowel de EHBO-ver eniging „Cito" uit Castricum als de afde ling Castricum-Limmen-Uitgeest van het Rode Kruis zullen aan deze wedstrijden, die te 15 uur aanvangen, deelnemen. Zondagsdienst artsen De Zondagsdienst wordt van Zaterdag middag 14 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door arts A. de Jongh, Ko ningin Julianastraat 1. Voor hetzelfde tijdvak is de wijk- en kraamverpleging in handen van zuster M. H. Meihuizen, Bakkummerstraat 41, tele foon 530. Op de Castricumse groenteveiling van Vrijdag werden slechts een gering aantal soorten groente gebracht, maar de totale hoeveelheid overtrof echter alle verwach tingen. De tuinders hadden circa 3500 kilo spruiten geplukt, waarvan de geschoonde van 5088 cent per kilo besomden. Onge schoonde spruiten noteerden van 3555 cent. Andijvie kreeg de behoorlijke prijs van f 1.03 per kilo en boerekool 814 cent per kilo. Witlof ging van 4655 cent van de kar. Tot slot bracht prei het tot 35 cent. De jaarlijkse stierenkeuring in Castri cum zal plaats vinden op Donderdag 26 Maart op het terrein De Klaverweide aan de Torenstraat. Predikbeurten Ned. Herv. Gemeente, 10 uur: ds. A. J. Engels van Zaandam. Herv. Evang. Vereniging, 10 uur: ds. J. van Duyne, van Amsterdam. Agenda voor Castricum „Corso"-theater, Dorpsstraat. Zaterdag 19.15 en 21.30 uur, Zondag 14, 16.15 en 20 uur: „De zoon van Ali-Baba". Maandag, Dinsdag en Woensdag iedere avond 20 uur: „Een vrouw in 't spel". 18) „Dramatisch en somber en luguber", zei hij op schertsende toon. Ze aarzelde even. Ze wilde er met nie mand verder over pratenHij zag haar aarzeling echter en lachte haar vriend schappelijk toe. „Ik weet 't", zei hij lang zaam, „dat u er eigenlijk met niemand over wilt praten. Misschien hebt u daar gelijk in. Maar ik ken de oude mevrouw héél goed en ik houd veel van de jongelui, over wie ik me wel eens zorgen maak. Het is nu eenmaal zo, dat ik wéét, dat u een moeilijke taak wacht". „Ja, daar ziet het wel naar uit", zei Constance. „Als u eens uitpraten wilt over de moeilijkheden hier', ging hij voort, „dan sta ik geheel te uwer beschikking. Het doet soms goed te praten met iemand, die er buiten staat. En ik kan zwijgen, daar kunt u van op aan. Ik zal u niet advise ren, als u me er niet om vraagt, en ik zal geen invloed op u uitoefenen. „Het klinkt verleidelijk", zei ze zo luch tig mogelijk. „U komt maar, wanneer u er behoefte aan gevoelt", zei hij. „Bagnet is niet op me gesteld, dat zal hij u nog wel laten merken. Hij koestert, geloof ik, een duis tere argwaan jegens mij. Toen ze hem verwonderd aankeek, voegde hij er aan toe: „O, het heeft geen betrekking op die kleine diefstallen. Ik denk, dat hij u wel verteld heeft, wat ze daaromtrent allemaal denken. Nee, het gaat er om dat hij in de mening verkeert, dat ik mezelf een mooi plaatsje wil ver overen in het testament van de oude vrouw en Fiona en Neill opzij wil dringen. Het is helemaal niet aardig van hem, zo iets van mij te denken. „En is zijn mening niet in overeenstem ming met de waarheid?" vroeg Constance op de man af. Hij lachte even op de hem eigen inne mende wijze. „Onder vier ogen kan ik u wel vertrouwelijk zeggen, dat niets me meer welkom zou zijn dan de erfenis van een rijke oude dame! Maar ik kan u met de hand op mijn hart verzekeren, dat ik niet achter mevrouw Fincham's geld heen zit". „Ik ben u, hoe dan ook, heel dankbaar voor uw aanbod om eventueel eens te ko men babbelen", zei Constance, terwijl ze glimlachte. „Waarschijnlijk zal ik er bin nen niet al te lang wel eens gebruik van maken. Ik moet nu verder. Ik moet drin gend opbellen". „Daar ginds ligt mijn huisje", zei hij, met zijn vinger wijzend naar een rood dak, dat zichtbaar was aan het eind van de weg tussen hpt groen van het geboomte. „U woont daar, lijkt me, heel plezierig", zei Constance vriendelijk. „Komt u maar gauw eens kijken, ik schenk een heerlijk kopje thee", was zijn antwoord. „Afgesproken", zei ze, „maar eerst moet ik een en ander hier een beetje uitgezocht en geregeld hebben. Ik zal daar voorlopig erg door in beslag worden genomen". „Natuurlijk", zei Phipps, terwijl hij haar vol sympathie aankeek. Constance wandelde haastig verder. Ze mocht zich thans verder niet overgeven aan allerlei vage gedachten; er moest daad werkelijk opgetreden worden. Ze moest overleggen, wat ze met Parkinson door de telefoon zou bespreken. Phipps had haar opgehouden, maar hij was zó vriendelijk en ontwapenend, dat je hem moeilijk iets kwalijk kon nemen.Hij was inderdaad, zoals hij zeiu een buitenstaander en het was prettig te weten, dat hij in de buurt woonde. Bagnet scheen hem niet te mogen lijden. Ze vroeg zich af, waarom. Het scheen, dat Bagnet gemakkelijk een voor oordeel tegen iemand had en iedereen, die van buiten af te dicht de Fincham-familie benaderde, als 't ware bij voorbaat anti pathiek vond. Daar zat iets wonderlijks in. Hij was in z'n soort aantrekkelijk met zijn gezonde uiterlijk van een man, die veel buiten is, maar.Allemensen, wat be zielde haar, dat ze liep te piekeren over de aantrekkelijkheden van Philip Bag net. Hij was enkel en alleen een factor, waarmee ze rekening moest houden in deze wonderlijke omstandigheden Bagnet was in zijn kantoor, toen ze aan kwam. Zijn rode haar glansde in het zon licht, dat naar binnen viel. Het was nat, alsof hij zo juist uit een bad kwam. „Hallo", zei hij, „kijk niet naar mijn natte haren.ik heb daarnet mijn hoofd in een bak met koud water gestoken, om af te koelen van een boze bui. Wil je te lefoneren?" „Ja, graag", antwoordde ze, bepeinzend dat boze buien voor hem waarschijnlijk een veel-voorkomend verschijnsel waren. Mensen met rood haar hadden er gauw last van „Je gaat je gang maar", zei hij vrien delijk, terwijl hij een stapel papieren opzij schoof. „Ga er bij zitten". „Dank je", zei ze. Hij maakte een wuivend gebaar en ver liet het vertrek. Ze keek hem even na, voordat ze de hoorn van de haak nam. Een wonderlijke man was hijNoncha lant en onverschillig. Maar het was sym pathiek, dat hij haar alleen liet, om rustig te kunnen telefoneren. Hij maakte geen ophef van zijn vriende lijkheid. Het duurde even voordat ze gehoor kreeg bij Parkinson. Toen ze zijn scherpe stem hoorde, zuchtte ze opgelucht. Dit was ten minste iemand, die haar eigen taal sprak en haar volkomen begreep. Hij zou weten, wat ze moest doen. „Luister", zei ze, „ik kan negen minuten praten. Ik wil beginnen met je te waar schuwen „Je moét volhouden", onderbrak hij hacr. „Maar het is hier een soort gekkenhuis. Zeg me eens, bestaat de mogelijkheid, dat de oude vrouw door haar geld heen isï" „Vrijwel uitgesloten", antwoordde Par kinson. „Ik behandel haar bankrekening niet, maar beheer wel haar aandelen en dergelijke. Haar inkomen per jaar moet ongeveer 3000 pond bedragen, na aftrek van de belastingen. Hoe zo?" „Wel ze heeft de meiden in geen drie maanden betaald, en als er geen eieren en boter en gevogelte van de boerderij kwa men, zouden we hier eenvoudig van de honger omkomen. De meiden krijgen nu al bijna niets te eten, maar zijn te oud en aftands om er tegen te rebelleren. Verder is mijn positie me nog niet helemaal dui delijk geworden. Ik kan er bijvoorbeeld niet op staan, dat ik inzage moet hebben van haar afrekeningen van de bank". „Nee, inderdaad kun je dat niet.... Ik heb je gezegd, dat ze zeer excentriek is. Je moet diplomatiek optreden Dat is de reden, waarom ik joü speciaal uitkoos", ant woordde hij enigszins ontstemd. „Mijn beste David", zei Constance met een wanhopige klank in haar stem, „besef je wel, dat excentriek een veel te zacht woord voor haar is. Heb je haar de laatste tijd nog ontmoet?" „De laatste keer, dat ik haar zag, is on geveer een jaar geleden. Ze is niet bepaald innemend te noemen, maar heeft ze alle vijf goed bij elkaar". Zijn stem klonk on geduldig en verveeld en ze voelde, dat ze hem tegenviel. Hij verwachtte het niet van capabele krachten, dat ze hem over allerlei kleinigheden lastig vielen,Heb je het gevoel, dat je het niet aan kunt"? vroeg hij opeens. „Nee, dat niet", antwoordde Constance snel. „Maar ik moet van enkele dingen op de hoogte gesteld worden. Als de verhou dingen hier normaler waren, zou ik ge makkelijker zelf achter allerlei kunnen komen. Waarom bijvoorbeeld leven Fiona en Neill bij haar in? Hebben ze geen an dere familie?" „Neill woont bij haar, omdat ze hem als kind bij zich in huis nam. Hij is een neef van haar echtgenoot en ze adoreert hem. Zijn ouders stierven in India. Hij is, tussen haakjes, de erfgenaam via het testament van haar echtgenoot. Ze kan hem niet ont erven. Fiona is een nichtje van haar zelf. De dochter van haar zuster, die haar man in de steek liet, toen Fiona ongeveer elf jaar oud was. Sindsdien heeft ze nooit meer iets van zich laten horen De vader kwam om.in de oorlog en het kind bleef zonder een cent alleen achter. Mevrouw Fincham trok zich, zeer tegen haar zin, haar lot aan". „Juist", zei Constance. „En Bagnet? Wat valt er over hem te vertellen?" „Een onaangename bruut. Maar be kwaam. Hij heeft een wit voetje bij de oude vrouw. Hij nam de leiding van de boerderij op zich tijdens de oorlog, toen hij uit de Marine werd ontslagen wegens ver wondingen. Hij kwam toevallig in die streek terecht, huurde er het kleine huisje naast de boerderij, en toen de man, die de boerderij bestuurde, niet tegen zijn taak opgewassen bleek, nam hij het werk over. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 6