Oorlogsmisdadiger Touseuil liet zich bij Bondsdaglid Mende introduceren Hevige brand verwoestte katoenpakhuis in Enschedé I Weerbericht Anti-Britse gevoelens in Egypte laaien weer op Haarlems Dagblad Terwijl de Duitse politie speurt Uitleveringskans wordt steeds geringer Het Europese parlement Indonesische stafchef belooft aan te blijven Klaas Faber gearresteerd Man redde kinderen en bovenburen bij brand Het woord is aan Zevenduizend balen grotendeels verloren; 5 d 6 millioen schade Coaster Stella Maris aangevaren en gezonken Het standpunt der specialisten Nieuwe Britse houding jegens EDG-verdrag? MAANDAG 12 JANUARI 1953 Onderzoek naar gruwelen Tzvee gezinnen dakloos in Amsterdam Tralie doorgezaagd in strafgesticht Noodweer in de V.S. Bemanning door Noors schip overgenomen Ommezwaai naar Monty's visie 67e JAARGANG No 156 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie,Hoofdredactie en alle afdelingen15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 297e JAARGANG No 4 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 4T' cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Zoals wij in een deel van onze vorige editie reeds meldden, heeft een van de zeven gevluchte oorlogsmisdadigers, namelijk Touseuil, Vrijdag een bezoek gebracht aan het parlementsgebouw te Bonn en daar dr. Mende, parlementslid der Duitse vrij- democratische partij, te spreken gevraagd en gekregen. Dat hij juist dit Bondsdaglid opzocht was geen toeval, want deze dr. Mende is een van de voorvechters van invrij- heidsstelling van alle Duitse oorlogsmisdadigers cn heeft zich reeds meermalen doen kennen als een heftig criticus van de berechting dezer misdadigers in het buitenland. Touseuil heeft Mende mede namens zijn voortvluchtige makkers verteld dat zij onder dak als politiek-vervolgden zoeken en dat zij niet schuldig zijn aan misdaden. Dr. Mende heeft dit aan de correspondent van Reuter medegedeeld. Touseuil is na zijn onderhoud weer als vrij man weggewandeld, ondanks het feit dat de West-Duitse regering beweert de politie instructies te hebben gegeven de zeven boeven te vangen. De Nederlandse zaakgelastigde te Bonn, dr. Helb, heeft de Bondsregering hierover vragen gesteld, als resultaat waarvan het West-Duitse ministerie van Binnenlandse Zaken beloofd heeft nieuwe instructies aan de politie te geven, waarin bevolen wordt met meer ijver naar de ontsnapte Nederlandse oorlogsmisdadigers te zoeken. Dr. Mende zeide, dat de West-Duitse justitiële autoriteiten zich met de kwestie moeten bezighouden of de zeven ontsnap ten als politiek-vervolgden kunnen wor den beschouwd. Wanneer werd vastgesteld dat de zeven mannen vanwege politieke misdrijven veroordeeld waren, zouden zij niet naar Nederland teruggestuurd kunnen worden daar artikel 16 van de West-Duitse grondwet zegt dat „politiek-vervolgden het recht van asyl behoren te genieten". Dr. Mende zeide als parlementslid niet verplicht te zijn de politie inlichtingen te verstrekken. Volgens dr. Mende was het niet duidelijk of de zeven ontvluchten de Duitse of de Nederlandse nationaliteit be zaten. Zijn bezoeker had hem gezegd, dat hij de Nederlandse nationaliteit tijdens de oorlog verloren had en dat hem, toen hij bij de Waffen-SS diende, de Duitse natio naliteit beloofd was. Wanneer geconclu deerd zou worden dat de mannen Duitse burgers waren, zou „het gehele geval een ander aanzien krijgen". Dr. Mende is een 32-jarige ex-majoor die in de oorlog de onderscheiding ont ving van het Ridderkruis bij het IJzeren Kruis. Hij zeide het van zijn bezoeker ontvangen materiaal te zullen overdragen aan het West-Duitse ministerie van Justi tie, voor gebruik naar believen. Onze correspondent te Bonn meldt: Bevoegde West-Duitse kringen hebben ons omtrent de generaals Ramcke en Gille, die in verband met de Bredase ontvluch tingszaak als hoofd van de neo-nazi- crganisaties worden genoemd, eensluidend verzekerd dat deze generaals onschuldig zijn aan de Bredase affaire en ook geen comité van ontvangst hebben gevormd om de vluchtelingen in West-Duitsland onder dak te brengen. De hulp, die de vluchtelingen van Duit sers ondervinden, is volgens Bonn spon taan, en berust niet op organisatorische afspraken. Dat zij de Duitse reacties op hun vlucht echter goed volgen, toont het bezoek, dat een van hen, Touseuil, aan de bondsdagafgevaardigde Mende heeft ge bracht. Donderdag gaf Mende, de oorlogsmisdadi- gersspecialist in de Bondsdag, voor de pers een verklaring af, waarin hij zeide dat het geval nauwkeurig onderzocht diende te worden en dat West-Duitsland pas wan neer de criminele schuld van de uitbre kers vaststond, aan uitlevering mocht gaan denken. Welnu, Vrijdag reeds liet Touseuil zich door enige West-Duitse krantenmensen die hij benaderd had, bij Mende introduceren. Mende heeft later gezegd dat hij dit persoonlijk aan de Ne derlandse ambassade had willen meedelen, maar voordat hij daar de kans toe kreeg v/as het nieuws reeds wereldkundig ge maakt. Niemand heeft de politie gewaar schuwd. De Bondsdag-afgevaardigde heeft geen mening gegeven over de al dan niet criminele schuld van Touseuil, alleen diens mededeling aan de minister van Justitie doorgegeven. Van Mende is ech ter bekend dat hij van de criminele schuld van de in West-Europese landen nog vast gehouden oorlogsmisdadigers slechts in zeer geringe mate overtuigd is. Onlangs nog heeft hij verklaard dat van alle daar nog vastgehouden Duitse oorlogsmisdadi gers hoogstens tien of vijftien werkelijke misdaden hebben begaan. Weinig kans op uitlevering Vraagt ons iemand nu of de zeven uit brekers ooit nog eens naar Nederland te rug zullen komen, dan antwoorden we: Waarschijnlijk niet. Want in de loop van de vorige week is ons in Bonn veel duide lijk geworden. Daar ziet men het geval met de uitbrekers namelijk niet op zichzelf. Men denkt tevens aan de Duitsers die als oorlogsmisdadigers nog in Nederland zit ten, en aangezien men van de meeste daar van blijft aannemen, dat zij er ten onrechte zitten, wil men geen precedent scheppen door de uitbrekers terug te sturen, Neder landers of geen Nederlanders. In dat geval zou men immers de indruk wekken het Nederlandse standpunt ten aanzien van het oorlogsmisdadigerspro- bleem te hebben overgenomen. En dat mag men van de Duitsers niet verwachten, wanneer men zich realiseert hoe weinig doordrongen zij zijn van de nameloze el lende, die door hun landgenoten over het Nederlandse volk is uitgestort. Duitse tegenwerking Uit Den Haag vernemen wij, dat men in Nederlandse justitiële en politie-kringen nog steeds niet de indruk heeft gekregen, dat het zoeken naar de ontsnapte gevange nen uit de Bredase strafgevangenis door de daarvoor in aanmerking komende Duitse instanties met de vereiste voortvarendheid plaats vindt. Pas thans zou gebleken zijn dat de regeringsautoriteiten te Bonn wei nig invloed kunnen uitoefenen op de plaat selijke politie-organen. Men heeft in Den Haag sterk de indruk gekregen dat de plaatselijke politie te Bonn op de hoogte is geweest van het bezoek van de ontsnapte gevangene Touseuil aan het lid va-n de Duitse Bondsdag Mende. Men zou geweigerd hebben in te grijpen omdat de hoogste politie-autoriteit te Bonn niet de inzichten deelt van de minister van Binnenlandse Zaken der West-Duitse Bonds-republiek. Nu de gehele affaire op het politieke vlak wordt getrokken moet het niet tot de Van onze eigen verslaggever) STRAATSBURG, 9 Januari. Het vraagstuk van het parlement der komende Europese politieke gemeenschap is in theo rie opgelost. Het zal uit twee Kamers be staan: een Kamer der Volken en een Se naat. Die Kamer der Volken zou bij recht streekse verkiezing worden benoemd. De Nederlanders (met uitzondering van de K.V.P.'ers) voelen daar om practische re denen niets voor. Maar vooral in landen als Frankrijk. Italië en België is recht streekse verkiezingen iets wat zozeer tot de verbeelding spreekt dat elk verzet vruchteloos zou zijn. Een Nederlandse en Belgische poging om althans in het begin geen rechtstreekse verkiezing toe te pas sen kreeg geen kans. De vraag is nu, welk kiesstelsel men kan toepassen. De consti tutionele commissie zal dit bestuderen. Volgens de constitutionele commissie zou den de zetels in de Kamer der Volken als volgt verdeeld zijn: Frankrijk, Italië en Duitsland elk 63, Bplgië en Nederland elk 30, Luxemburg 12. De Belg Wigney kreeg steun voor zijn denkbeeld de zetels naar verhouding van het bevolkingsgetal te ver delen. Hij zal daarbij een minimum vast stellen, zodat landen met een geringe be volking in elk geval over meer dan een zetel zal beschikken om dat voornaamste politieke richtingen hun vertegenwoordi ging te geven. Velen rekenden op een ge lijke vertegenwoordiging van elk land in dje Senaat, een zogenaamde paritaire ver tegenwoordiging dus. Dit nu pakte net an dersom uit. Men zal voor de Senaat met vaste getalsverhoudingen werken. onmogelijkheden worden geacht dat, hangende het juridische geharrewar over het al of niet uitleveren, de gevangen Bik ker op vrije voeten zal worden gesteld. Hij zou zich dan wel ter beschikking van de autoriteiten moeten houden. Het zal af hangen van de door dr. Helb, de Neder landse zaakgelastigde te Bonn, gevraagde inlichtingen - met betrekking tot het on derhoud met het lid van de West-Duitse Bondsdag Mende en de ontsnapte Touseuil - of de Nederlandse regering zich over het gevoerde beleid bij de West-Duitse Bonds regering zal beklagen. Dat men over dit beleid weinig enthousiast is, verheelde men ons niet. DJAKARTA (Aneta). Op de een dezer dagen gehouden vergadering van territo riale commandanten hebben deze Bam- bang Sugeng verzocht zijn functie van fungerend staf-chef van de Indonesische landmachtniet neer te leggen, aan welk verzoek Sugeng heeft beloofd te zullen vol doen. Dit heeft kolonel Bambang Utoyo medegedeeld. Utojo, die in September werd gepensionneerd, werd door de regering tot commandant in Zuid-Sumatra benoemd, nadat Kretarto daar Kosasih uit zijn func tie onthief. Utoyo zeide, dat de ter confe rentie aanwezige territoriale commandan ten vertrouwen stellen in Sugeng en bereid zijn hem steun te geven. Het zou volgens Utoyo niet op zijn plaats zijn, indien de fungerende staf-chef maat regelen zou treffen tegen degenen, die bij de gebeurtenissen in October betrokken zijn. Dat dient volgens hem aan hogere in stanties te worden overgelaten. Maatrege len tegen een der betrokken zijden zou be tekenen, dat de fungerende staf-chef partij zou trekken en dat zou meebrengen, dat men geen stap nader bij de oplossing der moeilijkheden zou komen. Incidenten Pare-Pare Over de incidenten te Pare-Pare, waar over eerder bericht werd, dat deze zich voordeden tussen leden van bataljon 719 en bataljon 711 en dat vele in wonenden van deze plaats evacueerden, kan thans bericht worden, dat deze incidenten de dood van 15 leden van beide bataljons tot gevolg had den. Deze gebeurtenissen veroorzaakten spanning onder de bevolking. Daar aange nomen werd, dat tussen beide bataljons een hevige strijd ontbranden zou, verlieten velen Pare-Pare. Volgens de technische commissie, die een onderzoek instelde, kan het incident enkel door Warouw zelf wor den afgedaan. Naar het A.N.P. van bevoegde zijde ver neemt is Zondagavond laat in Emmerik gearresteerd de uit de strafgevangenis te Breda ontsnapte gedetineerde Klaas Carel Faber, gewezen S.D.-man uit Haarlem. Het republikeinse lid Sheehan van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft Zondag medegedeeld een resolutie in te zullen dienen, waarin het Huis wordt verzocht een speciale commissie in te stel len, die een onderzoek zal moeten houden in verband met gruwelen, die de commu nisten in Korea jegens krijgsgevangenen zouden hebben begaan. Deze commissie zou het recht moeten krijgen iedereen voor zich te kunnen dagen, en bij moedwillige niet- verschijning zou straf moeten kunnen wor den opgelegd. In een huis aan de Nieuwe Looiersstraat 116 te Amseterdam heeft Zondagmiddag een 114-jarig jongetje een petroleumstel omgestoten, waardoor een brand veroor zaakt werd, die twee gezinnen dakloos maakte. Dank zij de aanwezigheid van een dak luik en het ingrijpen van de 29-jarige automonteur Van der Vaart, die met vrouw en vier kinderen, tussen een Yi en 5 jaar oud, de eerste verdieping bewoonde, hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. Terwijl zijn vrouw met twee kinderen aan het wandelen was, hoorde Van der Vaart om half vier een gerucht, dat hem naar de achterkamer deed snellen, waar hij een van de twee kinderen, met wie hij Dezer dagen werd op de eerste étage van het strafgesticht Esserheem te Veen- huizen ontdekt, dat een tralie was doorge zaagd, blijkbaar der voorbereiding van een ontvluchting. In het gesticht zijn uitslui tend criminele gevangenen ondergebracht. Er is een onderzoek ingesteld. Goethe: Het is met meningen, die men waagt, als met de voorste dam schijven: zij kunnen geslagen wor den, maar zij hebben een spel ingeleid dat gewonnen wordt. Een felle brand legde Zaterdagavond het opslagbedrijf van de N.V. Sesam aan de haven, te Enschedé in de as. Een voorraad van ongeveer zevenduizend balen Ameri kaanse katoen, welke bestemd was voor de textielindustrie, is grotendeels vernield. De waarde daarvan bedraagt ongeveer 5 a 6 millioen gulden. Verzekering dekt de schade. De brandweer te Enschedé, die ge assisteerd werd door die uit Hengelo, kon tegen de laaiende vuurzee niets beginnen. Er werden geweldige hoeveelheden water in de loodsen gespoten, welke een opper vlakte hebben van ongeveer 2500 vierkante meter, maar het vuur vrat voort in de ge perste balen, en blussen was onmogelijk. De officier van justitie bij de Haagse rechtbank heeft hoger beroep aangetekend tegen het door deze rechtbank gewezen von nis tegen de daders van de aanslag op luitenant-kolonel Harjono, de Indonesische militaire attaché in Den Haag. CAIRO (Reuter en A.N.P.). De ad junct-directeur van het kabinet van gene raal Naguib, Magdi Hassanein, liceft Zater dag in een toespraak te Cairo gezegd: „De Britten zijn onze vijanden en wij moeten ons van hen bevrijden". Hassanein sprak artisten cn officieren toe, die een rondreis door Egypte zullen maken om gelden in te zamelen voor de Palestijnse vluchtelingen en voor Egypti sche armen. „Vertel het volk", zo zei Hasanein, „dat wij de Britten zullen verjagen. Ieder zal deelnemen aan deze strijd, die niet slechts door woorden zal worden gedragen, zoals onder het oude bewind. Vertel het volk, dat generaal Naguib en zijn luitenants dag en nacht werken voor de e.acuatie der Britten uit Egypte", aldus de boodschap, die Hassanein de artisten en officieren meegaf. De Egyptische eerste minister Naguib en zijn officieren hebben Zaterdag de „marte laren" herdacht „die gevallen zijn in de vrijheidsstrijd tegen de Britten". Éen jaar geleden hebben Egyptische op standelingen in de zóne van het Suezkanaal strijd geleverd met Britse troepen. Een Britse woordvoerder zeide in die tijd, dat Britse troepen slaags waren geraakt met eenheden van het „nationale bevrijdings leger". Ontruiming In het Britse Zondagsblad „Sunday Pic torial" is een artikel verschenen van het Labour Lagerhuislid Crossman, die deze week een vraaggesprek met generaal Naguib, de Egyptische premier, heeft ge had. Naguib had hem meegedeeld dat hij vol vertrouwen was, dat een eervolle overeen stemming over evacuatie van de zóne van het Suezkanaal zou kunnen worden be reikt. Het Egyptische volk begint echter ongeduldig te worden en de gelegenheid zou niet blijven bestaan, aldus voegde de generaal hieraan toe. De jonge officieren die de Egyptische staatsgreep organiseer den, eisen onmiddellijk evacuatie, aldus Crossman. Hij schrijft voorts op het Britse hoofdkwartier in de kanaalzone te hebben vernomen, dat de zóne onbruikbaar zou zijn als de Egyptenaren niet algeheel zouden meewerken. Crossman kwam tot de con clusie, dat de Britten de zóne moeten ont ruimen en hij vond het jammer, dat dit niet reeds eerder was geschied. Naar te Cairo verluidt hebben de leger - kringen, die in Juli generaal Naguib aan de macht brachten, een burgerlijke „bevrij dingsorganisatie" opgericht als tegenhanger van de bestaande politieke partijen. De or ganisatie zou in het bijzonder tegen de Wafd zijn gericht, die zich nog steeds de grootste politieke partij noemt. Generaal Naguib is uitgenodigd het voorzitterschap te aanvaarden. De bevrijdingsorganisatie stelt zich ten doel de Egyptische maatschappij op te bou wen op basis van „geloof in Allah en het vaderland, zelfvertrouwen en het streven om het land te bevrijden van buitenlands imperialisme op politiek, economisch en sociaal gebied." Verder beoogt de nieuwe beweging al de rechten en grondvrijheden te beschermen, de levensstandaard te verhogen en de be volking vertrouwd te maken met haar rech ten en plichten in de maatschappij onder het motto van het nieuwe bewind „disci pline en arbeid" De brand werd omstreeks halfzes ontdekt. Ongeveer honderd balen katoen, welke buiten het bedrijf waren opgeslagen, zijn door tot nu toe onbekende oorzaak in brand geraakt. Deze balen stonden op de hoek van een der loodsen, welke van plaatijzer zijn vervaardigd. Op vier a vijf meter hoogte bevinden zich vensters. Door de hitte braken de ruiten en het vuur drong snel naar binnen door, waar op tal van plaatsen de katoen hoog stond opgeslagen. Vlokken brandende katoen vlogen door het gebouw en binnen twee uur woedde het vuur over de gehele lengte van de opslag plaats. De brandweer, die met groot materieel was uitgerukt, spoot door de stukgesprongen ruiten grote hoeveelheden water in de loodsen, doch de brand woedde onvermin derd voort. Zondagmorgen waren d£ vlam men gedoofd, maar in de balen woedde het vuur voort en telkens weer sloegen vlam men op. Een verstikkende rook omgaf het hele complex. Een katoenbrand is bijzon der hardnekkig en de verwachting bestaat dat het vuur nog dagenlang zal blijven smeulen. Gewaarschuwd Het bedrijfsleven te Enschedé zal waar schijnlijk weinig stagnatie ondervinden van deze brand. Omtrent de oorzaak van de brand is tot dusver nog weinig bekend. Het wordt mogelijk geacht dat een weggewor pen sigaret of met vuur spelende kinderen deze brand hebben veroorzaakt. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. De brandweer heeft de directie van de Sesam herhaaldelijk gewaarschuwd om geen balen katoen buiten op te slaan en zeker niet op een plek, waar iedereen zich toegang kan verschaffen. Een deel van de door het vuur aangetaste katoen waarvan alleen de buitenkant is verbrand kan weer gebruikt worden voor het vervaardigen van molton dekens. Het complex bestond' uit drie naast el kaar staande loodsen, die niet door brand muren van elkaar waren gescheiden. NEW YORK (A.F.P. en Reuter). Reeds drie dagen wordt het Noord-Oosten der Verenigde Staten geteisterd door sneeuw en regenstormen. In totaal zijn reeds 37 personen om het leven gekomen. In Nieuw-Engeland ligt de sneeuw reeds meer dan vijftig centimeter hoog en er wordt nog meer sneeuw verwacht. In het gebied van New York en in enige gebieden in het Zuiden valt een tropische regen. Talrijke telefoonverbindingen zijn ver broken en in meer dan honderdduizend huizen zat men Zaterdag zonder electrisch licht. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Noordholland en baronesse J. M. de Vos van Steenwijk-Van Royen hebben Zaterdagmiddag ten Provinciehuize een Nieuwjaarsreceptie gehouden. Vele bur gemeesters uit de provincie, leden van de rechterlijke macht, politie-autoriteiten, vertegenwoordigers van kerkgenootschap pen, van handel en industrie en afgevaar digden van verenigingen verschenen ter receptie. Een foto van burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers en echtgenote die hun beste wensen aanbieden. Naar het Noorse lcuststation Farsund meldt heeft het 3.800 ton metende Noorse in.s. Lyngenfjord Maandagochtend vroeg geseind, dat het bij de kust van Zuid- Noorwegen in aanvaring is gekomen met het Nederlandse schip Stella Maris. Volgens dit bericht heeft het Noorse schip alle op varenden van de Stella Maris aan boord genomen. De Lyngenfjord meldde later, dat de kustvaarder is gezonken. De Stella Maris is een kustvaarder van 499 ton en is eigendom van de rederij Theodora te Uithoorn. Het vaartuig was met teerolie op weg van Newcastle naar Kristiansand in Noorwegen. Het had 12 bemanningsleden aan boord. Aanvaring bij de Goodwin-banken Op ongeveer zes mijl van de Goodwin- zandbanken in het Nauw van Calais is het Costaricaanse schip Aster Zaterdagmiddag in aanvaring gekomen met het Franse schip Fauzon. De Aster werd aan bakboord-, en de Fauzon aan het voorschip lekgeslagen. De mist, die de aanvaring veroorzaakte, werd steeds dikker en de uiterste waak zaamheid was geboden aan de sleepboten Goliath uit Zeebrugge en Maas uit Vlissin- gen, die aan de Fauzon vastmaakten. De Aster ging op de plaats van de aanvaring voor anker. De sleepboten hebben de Fau zon op de Wenduinerbank voor Oostende neergezet, omdat er zoveel water in bin nendrong dat gevreesd werd, dat hst zou zinken. De bemanning trachtte de onder gelopen ruimen leeg te pompen. De Avanti Zondagochtend heeft een Japans vaar tuig 22 overlevenden van het in tweeën gebroken Zweedse schip Avanti in Kagos- jima aan wal gebracht. Onder deze ge redden waren ook de 25-jarige Nederland se matroos Pieter Bleeker en de 22-jarige K. J. van der Bilt, een Nederlandse dek jongen. Deze geredden hebben een dag en een nacht na het breken van de Avanti in een sloep rondgedreven tot een Amerikaans vliegtuig ze gewaar werd en het Japanse schip waarschuwde, dat hen later oppikte. Een Chinees nationalistisch schip heeft 29 bemanningsleden van de Zweedse Avanti aan boord genomen, aldus is Zater dag te Taipeh op Formosa vernomen. Het Chinese schip werd Zondag te Kaohsioeg op Formosa verwacht. thuis was gebleven, voor oplaaiende vlam men de keuken in zag vluchten. Hij slaagde er in zowel dit kind als de baby, die zich nog in de kamer aan de straatzijde bevond, in veiligheid te bren gen. Het vuur was toen al van buiten af waarneembaar en overburen telefoneer den de brandweer, die in een ommezien ter plaatse was. Inmiddels hielp Van der Vaart zijn be jaarde bovenburen, het echtpaar Hoeve, de straat op en bracht de familie Cro-uwel, die de tot woning ingerichte vliering op de derde verdieping bewoonde, zich via een noodluik door de dakgoot in veilig heid. Met zes stralen was de brandweer het vuur binnen een half uur meester. De eerste verdieping was toen geheel uitgebrand, evenals de vliering. Op twee hoog bleef de. achterkamer gespaard. Deze en het benedenhuis kregen veel water schade. De heer Van der Vaart is voor f 3000 verzekerd. Conflict met ziekenfondsen De voorzitter van de Nederlandse Vere niging van Specialisten, dr. R. Ruding te Breda, heeft namens de 300 leden van deze vereniging die het lidmaatschap van de Landelijke Specialistenvereniging hebben opgezegd, een uiteenzetting gegeven over het conflict met de ziekenfondsen. Zij heb ben bezwaar tegen de vaststelling door de ziekenfondsen van een maximumbedrag voor de gezamenlijke specialisten, alsmede tegen het toepassen van een progressieve korting op de honorering wanneer dit maximum niet toereikend blijkt te zijn. De ziekenfondsen stellen jaarlijks een be drag vast voor de honorering van de geza menlijke specialisten. De hoogte Van dit bedrag wordt telkenjare bepaald naar ver houding van de financiële situatie van de ziekenfondsen. Overschrijden de gezamen lijke declaraties het beschikbare bedrag dan wordt een korting toegepast op de honorering. De leden van de vereniging wensen echter niet een deel van het finan ciële risico te dragen van de ziekenfond sen. Zij vinden het principieel onjuist wan neer dit risico wordt overgeheveld op een groep van de ziekenfondsmedewerkers. Het gaat volgens de specialisten niet om de hoogte van de declaratie, maar om het beginsel dat de honorering van de genees kundige diensten niet direct afhankeliijk behoort te zijn van het verzekeringslichaam Uit Parijs meldde Reuters correspondent Harold King Zaterdag, dat waarnemers ge loven, dat er een kans bestaat dat Enge land zijn houding ten aanzien van het ver drag over het Europese leger zal wijzigen in de zin als door veldmaarschalk Montgo mery deze week is voorgesteld. Montgome ry, die onderbevelhebber der Atlantische strijdkrachten in Europa is, drong er deze week op aan, dat Engeland zou toetreden tot het Europese leger, doch een woord voerder van het Britse Foreign Office ver klaarde later, dat er meningsverschil be stond op dit punt tussen de Britse politiek en Montgomery's persoonlijke standpunt. Er zou echter in Parijs bittere teleurstel ling worden gewekt, aldus Reuters corres pondent, indien Engeland niet zijn houding onder de nieuwe omstandigheden zou wijzi gen. In politieke kringen te Bonn vernam het West-Duitse persbureau D.P.A. Zaterdag avond, dat men het niet voor onmogelijk houdt, dat nog deze maand tussen Frank rijk en Duitsland contact zal worden op genomen over een nauwkeuriger bepaling van het E.D.G.-verdrag. Een dergelijk con tact zou binnenkort kunnen worden opge nomen bij een ontmoeting tussen bonds kanselier Adenauer en de nieuwe Franse minister van Buitenlandse Zaken, Bidault. De Amerikaanse republikeinse senator Wiley heeft te Washington verklaard, dat uitstel van ratificatie van het verdrag voor een Europese verdedigingsgemeenschap door Frankrijk en West-Duitsland niet slechts de gehele delicate opzet van de West-Europese samenwerking zou kunnen ondermijnen, doch ook wellicht elders ern stige gevolgen zou kunnen hebben. Senator Wiley zal voorzitter worden van de senaats commissie voor buitenlandse betrekkingen van het nieuwe Amerikaanse congres. De meeste Amerikaanse republikeinse leiders zijn voorstander van bezuiniging op de door president Truman ingediende be groting van ruim 78 milliard dollar, in het bijzonder waar het gelden voor buiten landse hulp betreft. ocxx>oooooooooocooooooooooooooooooooooocxx>oooot)oooooooooo RUSTIG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt om 10 uur: Overwegend droog weer met plaatse lijk mist of overdrijvende wolkenvel den. maar ook enkele opklaringen. Zwakke, later matige wind uit Zuide lijke richtingen. Temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst. 13 Januari Zon op 8.43 uur, onder 16.55 uur Maan op 7.19 uur. onder 14.03 uur Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 12 Januari Hoog water: 0.28 en 12.54 uur. Laag water: 8.18 en 20.46 uur Dinsdag 13 Januari Hoog water: 1.30 en 12.51 uur. Daag water: 9.26 en 21.51 uur.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1