Athletiek in Noordholland trekt steeds meer beoefenaars „Schoonheid, sterkte en beweging van schepen" Twee onderstations Haarlem-Noord in aanbouw KNA U-balans Klacht over slechte terreinen Hoe Rossolimo Donner versloeg „Emigreren": Castricum DINSDAG 13 JANUARI 1953 Twee verkeersongevallen op de Velserweg Fraaie Italiaanse partij voorlichting van de Verenigde Scheepsagenturen Judo- en Jiu Jitsu- demonstraties Wat de tuinders kregen „De Pion" versloeg „Lasker" met 712\ Scheepvaart Eén in werkelijkheid, één in miniatuur Het districtsbestuur Noordholland van de Koninklijke Nederlandse Athletiek Unie, dat voor Zondag 8 Februari in het Statenhuis aan de Velserweg zijn jaarlijkse algemene ledenvergadering heeft uitge schreven, heeft een uitvoerige balans over 1952 opgemaakt. Dat jaar Is voor het district over het algemeen goed geweest. Organisatorisch blijkt de goede gang van zaken uit de ledenuitbreiding tot 2891; een vermeerdering van 97. Sinds 1949 ging het district met 460 leden vooruit. Weliswaar had het districtsbestuur gehoopt de 3000 leden vol te maken, maar nu zal dit in 1953 mogelijk zijn. Voorts konden vier nieuwe verenigingen In 1952 worden toe gevoegd. De vijf grootste zijn nu A.A.C., Amster dam, met 351 heren-lqden; Hollandia, Hoorn, als gemengde club met 156 leden; A.V. '23, Amsterdam en Haarlem, twee herenverenigingen, met respectievelijk 143 en 126 leden en Sagitta, Amsterdam, als grootste damesvereniging met 126 leden. Bij de gemengde verenigingen gaat evenals het vorig jaar Always Forward (Hoorn) met.89 leden aan de kop. Uit onze directe omgeving tellen D.E.M., Beverwijk, 118 leden; Doves, Heiloo, 67 leden; Gita, Haarlem, 100 leden; Holland, Haarlem, 110 leden; Olympus, Alkmaar, 75 leden en Suomi, Velsen, 80 leden. Daar bij D.E.M. het aantal jongens en meisjesleden groter is, blijft Suomi voor „IJmond" de tweede plaats houden. Het technische verslag spreekt in de eerste plaats van een uitstekende samen werking in Unieverband, waardoor vele wedstrijden een vlot verloop kregen. Dit verslag vermeldt voorts cursussen voor Juryleden en seingevers, de steeds meer veld winnende organisatie van schoolwed- ïtrijden, de jeugdclubcompetitie, jeugd- weerkampen, regionale wedstrijden, vijf- en driekampen voor de jeugd en de dis trictskampioenschappen. Van deze laatste wedstrijden zijn de kampioenschappen voor meisjes en dames georganiseerd door Suomi welke Velsense vereniging voor haar werk veel waardering ontvangt Slechte velden Ten aanzien van de gehouden en te hou den regionale wedstrijden uit de Districts Technische Commissie ae klacht dat de conditie van de terreinen in Noordholland over het algemeen slecht is. Er zijn slechts vier sintelbanen; twee in Amsterdam, één in Velsen (Watervliet) en één in Bever wijk (D.E.M.-,, Adrichem"). De meeste verenigingen zijn aangewezen hun wedstrijden op voetbalvelden met vaak minder geschikte grasmatten te houden. De D.T.C. zou bij het projecteren van nieuwe sportvelden graag zien, dat de ge meenten dan een sintelbaan niet zullen vergeten. Ten aanzien van het klasse-systeem in het district wordt meegedeeld, dat de ath- letiekprestaties over het algemeen goed waren. Vooral tijdens de nieuwelingen wedstrijd in Velsen promoveerden vele athleten(es). Bij de dames bereikten 95 leden een promotie-prestatie; voor de heren was dit aantal 91. Het verslag besluit met een lange lijst van districts-records voor Noordholland, waarop nog vele namen voorkomen van bekende oud-athleten, die sedert hun al jaren geleden gevestigde records nog nim mer zijn verdrongen. Voor de op 8 Februari te houden alge mene districtsvergadering vermeldt de agenda behalve de gebruikelijke verslagen en rapporten, verkiezingen. Voor het be stuur zijn aftredend en herkiesbaar de heren J. v. Driel voorzitter en W. A. van Leeuwaarden, penningmeester. Aftredend en herkiesbaar voor de D.T.C. zijn de heren J. A. Smit, voorzitter; K. Schenk en C. Stapel, leden. Voorts worden bespre kingen gewijd aan de agenda van de Al gemene Vergadering van de K.N.A.U. en is er verkiezing van gedelegeerden voor deze bijeenkomst. De Beverwijker W. van S., die met zijn vrachtauto over de Velserweg in de rich ting Alkmaar reed, zag de tankauto van J. M. M. uit Heemskerk kalm oversteken van de Koningstraat naar het Stationsplein en dus geen voorrang verlenen aan zijn wagen. Om een aanrijding te vermijden draaide Van S. ook het Stationsplein op, maar een lichts- botsing was toch het ge volg. Portieren, richtingaanwijzers en spat borden van beide wagens moeten worden vernieuwd. Een ingewikkeld verkeersongeval, waar bij vier auto's waren betrokken, heeft zich ter hoogte van de Vondellaan op -de Velser weg afgespeeld. Drie achter elkaar in de richting Velsen rijdende wagens, die elkaar trachtten in te halen, kwamen enigszins in het nauw toen uit de richting Alkmaar de vierde auto, van de heer O. uit' Castricum, naderde. Een van de drie wagens, bestuur der de heer N. C. .T. N. uit Santpoort, kwam met de Castricummer in botsing, waardoor lichte schade aan beide wagens ontstond. Maandag is te Beverwijk de Internationale achtkamp voor dames als onderdeel van het Hoogovenschaaktournooi geopend. In de eerste partij, die Fenny Heemskerk speelde tegen mevrouw A. J. van Aalst van Duijnen-Montyn, kwamen de leiders van het schaaktournooi heren even de vorderingen in ogenschouw nemen. Van links naar rechts: mevrouw A. J. van Aalst van Duijnen-Montyn, Fenny Heemskerk de lands kampioene. Op de voorgrond O'Kelly; achter Fenny Heemskerk staat Donner. (Van onze schaakmedewerker) De partij Rossolimo-Donner in de vierde ronde van het Hoogovenschaaktournooi, een typisch Italiaanse partij, werd geken merkt door enigszins onzeker spel van de Nederlander, die daaraan dan ook zijn nederlaag tegen de Fransman te wijten had. Wij laten de partij hier volgen: Wit: Rossolimo; zwart; Donner Italiaanse partij: 1. e2—e4, e7—e5; 2. Pgl—f3, Pb8—c6; 3. Lfl—c4, Lf8c54. 0—0, Pg8—f6; 5.Tfl —el, d7d6. Het schijnoffer met 5. Pe4: wordt weer legd door 6. d4. 6. c2c3, Lc5b6; 7. a2a4, a7a6; 8. Pbla3, Rossolimo bewandelt graag eigen wegen en wijkt hier van de theorie af die verder gaat met 8. d4, De7; 9. h3 enz. 8. 0—0; 9. Lc4a2, Lb6—a7. Gaat een eventueel 10. Pc4 bij voorbaat uit de weg. 10. Pa3c2, Lc8e6; 11. d2—d3, Le6xa2; 12. Talxa2, Wel een zonderlinge plaats voor de toren maar wit wilde met zijn vorige zet niet op e6 ruilen, daar na 11. fe6 het zwarte centrum versterkt zou zijn. 12. d6—d5. Veiliger: 12. Pe7 om later met c6 het veld d5 te dekken. 13. Ddle2, d5xe4; 14. d3xe4, Dd8e7; 15. Ta2—al, Pf6—d7. Beter 14. Td8. De tekstzet is de inleiding tot een verkeerde manoeuvre. 16. Lel—e3, Pd7c5?17. b2—b4, Pc5— d7. Aldus is zwarts vorige zet tijdverlies ge weest. Zwart had waarschijnlijk overzien dat 17. Pe6 niet ging wegens 18. b5 en pion e5 gaat verloren. 18. Le3xa7, Ta8xa7; 19. Pc2—e3, Dreigt op onaangename wijze op d5 of f5 binnen te vallen. 19. Ta7—a8; 20. Tal—dl, Ta8—d8; 21. Tdld3, Pc6b8. De voorkeur verdiende 21. Pf6. De zwarte stukken staan thans wel erg ongun stig opgesteld. 22. Pe3d5, De7—d6; 23. Tfl—dl, Td8— e8; 24. Pf3k4, g7—g6; 25. De2—d2, Met allerlei dreigingen, zowel langs de d- lijn als op de koningsvleugel. 25. Pd7—f6; 26. Ph4—f5! Dit paard is taboe, 26. gf5:, 27 Dg5:t, Kh8; 28. Pf6: en wint. Tegen de nu volgende mokerslagen is de zwarte stelling weerloos. 26. Da6e6; 27. Dd2—h6, Pf6—h5; 28. Pd5xc7. Zwart geeft het op. Voor velen in IJmuiden is de vraag om al dan niet te emigreren urgent. Er wordt gewikt en gewogen: welke zijn de moge lijkheden en hoe zijn de vooruitzichten. Gedegen kennis van zaken is „het halve werk" en het is te waarderen, dat de Ver - enigde Scheepsagenturen, die al veel ouder zijn dan IJmuiden zelf de hel pende hand willen bieden. Het waren echter niet slechts aspirant- emigranten, die gisteravond in het Her vormd Jeuigdgebouw aan de Rembrandt- laan in IJmuiden- Oost belangstelling voor emigratie aan de da-g legden. Vele auto riteiten en vooraanstaanden in de gemeen te hebben de filmavond bijgewoond, die op initiatief van de firma Halverhout, Zwart en Zurmühlen was georganiseerd. Directeur C. Weenink heeft met een korte toespraak de avond ingeleid en daarna heeft men kunnen genieten van de films over Nieuw-Zeeland en de zonnige kleurenprent van de Maatschappij Neder land: „Met de Oldenbarnevelt naar Austra lië. De mogelijkheden in Nieuw-Zeeland zijn legio, dat werd duidelijk. Ten minste voor hen, die bezield met de ware pio niersgeest, van aanpakken weten. En ook in Australië is voor harde werkers plaats, maar na de luxueuse bootreis zullen de eerste weken zeker niet meevallen. In de pauze bestond er onder het genot van een kop koffie gelegenheid 'het perso neel van de firma vragen te stellen. Ook hiervan is gebruik gemaakt en de meest voorkomende vragen waren wel over de hoeveelheid bagage, die men per per soon mag meenemen en hoeveel geld er mag worden ingevoerd. Hoeveel boordgeld men mag hebben, enzovoort. Andere vra gen betreffende het emigreren zelf konden niet worden beantwoord, daartoe dienen de bevoegde instanties van regeringswege. Vele inwoners van Castricum en omgeving hebben Zaterdagavond de gelegenheid om met de Japanse verdedigingssport kennis te maken, niet voorbij laten gaan. In hötel De Rustende Jager gaf de sportschool Kuil man uit Alkmaar in samenwerking met sportschool Spel uit Amsterdam judo- en Jiu Jitsu-demonstraties, die zijn bijge woond door een stampvolle zaal. De demonstraties werden gegeven met de be doeling ook in Castricum in de toekomst een cursus te organiseren en de aanwezigen hebben kunnen zien tot welke prestaties men met de Japanse verdedigingssport kan komen. De heer Kuilman heeft het tot „Zwarte band eerste Dan" gebracht en kreeg'het op te nemen tegen 10 tegenstanders. Zij moes ten stuk voor stuk hun meerdere in hun leermeester erkennen. In een Judo-partij vroegen de dames de aandacht. Enkele heren fungeerden als tegenstanders doch zij werden op vakkundige wijze „gevloerd". De Judo-wedstrijd AlkmaarAmsterdam is met gering verschil door de laatsten ge wonnen. Het was een strijd die technisch op hoog peil stond. Uit het enthousiaste publiek kwamen na afloop tal van perso nen zich bij de heer Kuilman als lid van de school aanmelden De aanmelding was zo groot dat er in Castricum al op Maandag 26 Januari zal worden begonnen met de eerste lesavond. Voor de door hen aangevoerde groente kregen de tuinders in Castricum de volgen de prijzen, spruiten A 4559; spruiten B 2537; andijvie 6075, prei 1523; boere- kool 815; peen D 10; witlof 1 4244; wit lof 2 33; gele kool I8V2; spruitkoppen 1521; sjalotten 40. MARKTBERICHT Andijvie 6094; bospeen 35; waspeen 8—23; spruiten 2069; prei 1228; knollen 1024; bloemkool 1425; groene kool 7—12; rode kool 611; gele kool 710; bieten 812; breekpeen 612; uien 1627. Het tweede tiental van de Castricumse schaakclub „De Pion" speelde in de bonds- competitie tegen „Lasker II" te Uitgeest en wist een prachtige 7%2% overwinning te behalen. Hierbij geven we de gedetailleerde uitslag: UitgeestCastricum. S. HoopeJ. Rozing 01; J. BosP. Zwart 01; J. Schipper S. v. Weeren Is—hi; C. VrouweR. v. d. Berg 10; F. KievietC. Mencke 01; N. KroonB. Schlosser 01; Th. Meyerdr. De Jong 01; N. ScholtenJ. Lute 01; D. KroonN. Kortekaas 10; A. Donkerbroek W. Molenaar 01. In de onderlinge competitie werd Werner Uhl op overtuigende wijze door P. Bouwen verslagen. Werner Uhl verloor deze partij doordat hij aan het begin een verkeerd offer bracht waardoor hij een achterstand kreeg welke hij niet meer wist in te halen. J. v. Ravenszwaai kreeg een overwinning door dat J. Bos een blunder maakte. De afge broken partij Walter UhlL. Born eindigde in het voordeel van eerstgenoemde. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgen op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Ter viering van de 111e Dies Natalis van de Technische Hogeschool te Delft is in de Westerkerk een openbare senaatsvergadering gehouden, waarin de secretaris van de Senaat, prof. ir. J. W. Bonebakker, een rede uitsprak. Hij vroeg daarin de aandacht voor enige aspecten van de scheepsbouwkunde. De scheepsbouw, die eeuwenlang een overgeërfde kunst was, waarin - evenals bij de architectuur - aesthetische elementen een rol speelden, vooral wat de decoratie betreft, veranderde in de loop van de negen tiende eeuw grondig: wat overbleef is de silhouet, de „strokende lijn", die het oog van de vakman bekoort. Na de overgang tot ijzer en staal bij de bouw van schepen deed de toegepaste me chanica, de sterkteleer, haar schuchtere intrede ook de tweelingzusters wiskun de en theoretische mechanica (leer der be weging begonnen belangstelling te tonen voor scheepsbouwkundige vraagstukken. Prof. Bonebakker had voor zijn betoog de titel gekozen: „Schoonheid, sterkte en beweging van schepen". Sinds de zestien de eeuw is de ontwikkeling goed te volgen aan de hand van schilderijen, tekeningen en oude scheepsmodellen. Daarentegen leert de ontwikkeling van de schepen door de eeuwen heen, dat zij binnen afzienbare tijd geen enkel aanknopingspunt voor aesthetische beschouwingen meer zullen bezitten: onze schepen verhouden zich tot die uit de glansperiode van de zeiltijd als een auto, truck of gevechtswagen tot een karos of Friese sjees, een disselwagen of een bespannen stuk veldgeschut. Van de elementen vorm, decoratie en kleur zijn bij voer- en vaartuigen alleen vorm en kleur overgebleven. Wetenschap op voorgrond Deze verandering leidde echter al spoe dig tot een gedegen wetenschappelijk aan pakken van de nieuwe problemen, waartoe constructie en voortstuwing aanleiding gaven. Aanvankelijk is er naar gestreefd de ijzeren en stalen schepen zo star moge lijk te construeren. Met het toenemen van de afmetingen werd dit echter steeds moei lijker door te voeren en de ervaring leerde ook dat het niet nodig was. Zo is men ge komen tot onze huidige schepen met grote laadruimen. Uitvoerig ging de geleerde spreker in op de bouwvoorschriften der klassebureaux, die van oorsprong een „codificatie van er varing" zijn. Deze codificatie was het ge volg van de ontwikkeling der klasse bureaux; een ontwikkeling welke haar sti mulans vond in het verzekeringswezen. De klassebureaux die gedurende meer dan een halve eeuw vele duizenden schepen hebben gevolgd zoals een dokter zijn patiënten, moeten over een ontzaglijke hoeveelheid gegevens beschikken. Over de wijze waarop dit materiaal werd en wordt bewerkt, is heel weinig gepubli ceerd of op andere wijze bekend gewor den. Er is echter goede reden om aan te nemen dat na de laatste wereldoorlog dit werk serieus ter hand is genomen en wij meer en meer zullen gaan profiteren van deze op wetenschappelijke wijze geanaly seerde kostbare ervaring. Na enige bezweken constructiedétails te hebben aangeduid concludeerde prof. Bone bakker dat veel van die „bezweken" con structies zullen moeten worden geanaly seerd, veel spanningsmetingen aan boord en veel laboratoriumonderzoek moeten worden verricht, voor en aleer men tot stylering, tot het opstellen van eèn belas tingschema, zal kunnen overgaan. Ook de vermoedelijke hoofdoorzaken van gecon stateerde gebreken zullen duidelijk moeten worden omschreven: slecht weer is daar van een der belangrijkste. Voeling met vliegtuigbouwers Vervolgens merkte hij op, dat de belas tingen, waaraan sommige onderdelen van de scheepsconstructie bloot staan, bijzonder moeilijk te vatten zijn: veel moeilijker dan bij het vliegtuig. Toch zullen scheeps bouwers veelvuldig voeling moeten houden met vliegtuigbouwers, zodat men goed op de hoogte blijft van eikaars problemen, experimenten, inzichten en denkwijzen. Na nog de bewegingsverschijnselen van schepen die in stromend water varen te hebben besproken, zei de spreker, dat er goed vertrouwen is dat ook op dit gebied practische resultaten te bereiken zullen zijn. Daarbij zijn de wiskunde, de mathe matische statistiek en de theoretische me chanica onontbeerlijk. Tenslotte vergeleek prof. Bonebakker de Technische Hogeschool met een met groene, harde vruchten geladen schip, dat sinds de bevrijding te veel deklast torst, hetgeen de stabiliteit ongunstig beïnvloedt. Het berokkent de équipage grote zorgen. Er zijn echter voorzieningen getroffen om de lading rijpingsmogelijkheden en een veilige overtocht te verzekeren, maar het is lapwerk en een groot deel spoelt des ondanks overboord. Hij meende echter te kunnen constateren dat de gezagvoerder de rector-magnificus beschikt over voldoende zeemanschap. Aalsum, 11 v. Port Harcourt te Duala. Agatha. 12 v. Pladju te Saigon. Alamak, 12 te Genua. Alcyone, 11 v. Rotterdam te Calcutta. Alphacca, 10 v. Rio de Janeiro. Amor, 11 v. Valencia n. Rotterdam. Ampenan, 1,1 v. Khorramshar n. Koe'1 valt. Amsteldijk, 11 v. Rotterdam te Antwerpen. Arendis-kerk, 11 te Manilla. Amedijk, 11 eil. Wight gepass. Alphard, 11 v. Buenos Aires te Rotterdam. Amerskerk, 11 t.h.v. Massawah n. Aden. Armilla, 10 v. Singapore n. Haiphong. Arunido, 11 t.h.v. eil Wight. Aardijk, 13 ca. 17 u. Le Havre verwacht. Amstelveen, 12 te Curagao. Abbekerk, 12 v. Port Said n. Genua. Akkrumdijk, 11 te Chittagong. Aludra, 11 te Suez. Agamemnon., 11 van Curasao te Laguaira. Aliblasserdijk, 10 nog te Havana. Amstel'kroon, HI 700 m. ZW. Ceylon. AmsteiUlan'd, 11 530 m NNO St. Vincent. Amstel'stad, 11 450 m N Azoren. An-idijk, 11 800 m W Flores n. A-ntwcrpen. Aninenkerk, 11 v. Rotterdam te Hamburg. Ahibedijk, 11 350 m NW Flores n. Antw. Abindia, 11 80 m Z Calcutta n. C'Mttagong. Aldabi, 11 ihv. Texel. Amsiteldiiep, 11 620 m O ten Z Kp. Race. AflmdUa, 11 Anamba Eil. gepass. AxeMijk, 11 690 m O Bermudas. Bennekom, 10 v. Buenaventura n. Pimentel. Borneo, 11 te Pladju. Bantam, pass. 11 Mini coy n. Belawan. Baarn., 12 Manta verwacht. Bengkaliis, 11 v. Indonesië te Amsterdam. Breda, 11 v. d. Zuid Pac.kust te Amsterdam. Bali, 10 v. Cheriibon n. Semairanig Bandjermasin, 13 vm. v. Singapore te Tandjong Priok verw. Bariito, lil v. Goronitalo te Makassar. Baitoela, 11 v. Makassar te Donggala. Bloemfontein, 10 ten anker bij Walsoorden. Bonitekoe, 11 v. Donggala n. Toll toll. Bosch fontein, 10 v. Hamburg n. An/tw. Barend recht, p. lil Rumsal Jebel. B'bita.r, 11 110 m W ten N Guardafui n. Aden. Caltex The Öague, 11 t.h.v. Kp. St. Vincent. Caitex Utrecht, pass. 11 Gibraltar. Cirrus (weerschip), 10 afgelost op station Atlan- tische Oceaan naar Rotterdam. Clavella, 11 v. Manilla naar Miri. C'leodora, pass. 10 ten Z. Cbmorin. Caltex Perrris, 10 v. Sidon te Rotterdam. Ceram, 12 v. Port Said n. Suez. Caltex Leiden, pass. 12 Ouessant. Cal'tex Delft, 11 tihv. Kaap de Gata. CalHisto, 11 400 m N Eil. Guam. Caltex Nederland, 10 ISO m DNO Algiers. Corilla, p. 10 Runsal Jebel. Cor yd a, 10 240 m N ten O Fot.aleza. Delfshaven, pass. 11 Gibraltar. Dui vendirecht, pass. 11 ten W. v. Kp. Finisterre Drente, 11 eil. Malta gepass. n. Alexandria. Duivendiijik, 11 v. Antwerpen te Rotterdam. Diemerddjk, 12 v. San Francisco te Los Angeles Danae, 10 v. Bari naar Catania. Daler-dijk, 11 840 m ZW Flores n. Cristobal. Danea, p. 11 Maria dii Leuca n. Catania. Delft, lil 770 m ZW Flores n. Trinidad. Dongedijik, 11 410 m ZO Bermudas n. Antw. Erinna, 11 v. Singapore te Miri. Etrema, 12 v. Marseille te Spezia. Eendrecht, 11 v. Alexandrië te Port Said. E em dijk, 12 v. Rotterdam te Antw. verw. Enggano. pass nacht 11-12 Gibraltar n. Marseille. De heer C. P. Knapen bij het miniatuur-onderstation-in-aanbouw. IN een der werkplaatsen van het Gemeentelijk Energiebedrijf aan de fiarmenjansweg te Haarlem is een klein kamertje. „Electrisch Laborato rium" staat er op de deur en gewoon lijk manipuleert men er met schake laars, meters en spanningen van zes duizend Volt. Maar op het ogenblik is dit kamertje het domein van de heer L. P. Knapen, instrumentmaker en hoofd-meterhersteller, die er een ma quette vervaardigd van het electrisch onderstation, dat men weldra aan de Bandoengstraat in Haarlem-Noord zal zien verrijzen. De heer Knapen bouwt zijn onderstation- in-miniatuur met uiterste nauwgezetheid op. want het moet in vrijwel alle opzichten een afspiegeling zijn van de toekomstige werkelijkheid. Slechts de muren en het dak zijn van doorschijnend plastic, want anders zou men het interieur niet kunnen bewon deren. En dat is waard terdege bekeken te worden. De heer Knapen heeft heel de ingewikkelde hoogspanningsinstallatie met haar transformatoren, isolatoren, schake laars, spanningsrails en kabels tot in de kleinste détails getrouwelijk in het klein vervaardigd en gemonteerd. De ervaringen die hij daarbij opdeed zullen van veel be lang zijn bij de bouw van het „echte" on derstation, waarmee weldra begonnen zal worden. Met het graafwerk is men reeds bezig. Dit onderstation-Noord, zoals het zal heten, is een onderdeel van de belangrijke electriciteitswerken, die in de komende jaren in Haarlem zullen worden uitge voerd. Zij zijn noodzakelijk om aan de voortdurend stijgende behoefte aan elec- trische energie te kunnen voldoen. De ge meentelijke centrale kan daarin binnen af zienbare tijd niet meer voorzien en daarom neemt men nu reeds maatregelen opdat de P.E.N.-centrale in Velsen kan bijspringen. Deze gaat stroom met een spanning van 50.000 Volt leveren aan het onderstation Noord, waar zij wordt getransformeerd in stroom van 6000 Volt, die vervolgens op de voor huisaansluitingen gebruikelijke span ning van 220 Volt wordt gebracht. Het ge bouw in de Bandoengstraat zal daarom uit een 50.0006000 Volt-afdeling en uit een 6000380—220 Volt afdeling bestaan Via straatsgewijs uitgaande kabels zullen Haarlem-Noord en een aantal industrieën aan het Noorder-Buitenspaarne van stroom worden voorzien. In Juni van het, vorig jaar zijn daartoe reeds kabels door het Spaarne gelegd. Daarbij is toen een voor Nederland nieuwe werkwijze toegepast die op naam staat van de heer J. G. Rijke boer, technisch hoofdambtenaar van het Gemeentelijk Energiebedrijf. Hij liet met water onder hoge druk geulen spuiten in de Spaarnebodem en daarin de kabels leg gen. Het omslachtige en tijdrovende bag geren van kabelsleuven kon daardoor ver vallen. Deze zomer gereed In de komende zomer hoopt men het ge bouw aan de Bandoengstraat gereed te hebben. Dan kan begonnen worden met het monteren van de electrische installatie. Dat zal, wat de 50.000 Volt-afdeling betreft, ge schieden in samenwerking met de Franse „Compagnie générale d'Electricité" te Lyon, die ook de drie 50.000 Volt-transformatoren levert, welke elk 40 a 50 ton wegen en dus een stevige fundering vereisen. De speciale hoogspanningsschakelaars komen uit Zwit serland, maar voor het overige zal de in stallatie Nederlands fabrikaat zijn. Het 6000-Volt gedeelte zal het bedrijf in eigen beheer uitvoeren. Er komt geen toezichthoudend personeel in het onderstation, maar in de centrale aan de Harmenjansweg zal men toch pre cies weten wat er daar in de Bandoeng straat gebeurt, aangezien de installatie via een signaalsysteem alles rapporteert. Bij brand treedt een automatische koolzuur- blusinstallatie in werking. Er komt ook een inrichting welke de lucht in de 50.000 Volt-afdeling volkomen droog houdt, omdat vocht daar tot allerlei ongewenste verrassingen zou leiden. En wie meent dat een accu-batterij zo lang zamerhand in de electrotechniek haar rol heeft uitgespeeld, vergist zich. Zij zal in het nieuwe onderstation onder meer er voor zorgen dat men er bij storingen niet in het donker komt te zitten. Maar ook een der nieuwste snufjes op electronisch gebied zal in de Bandoengstraat te vinden zijn: een inrichting om van een centraal punt uit door middel van hoogfrequente impulsen langs bestaande geleidingen straatverlich ting en heetwater-apparaten in- en uit te schakelen. Nu gebeurt dit nog via speciale aders in de-kabels. Erna, 11 Straat Soe-nda gepas®. Edam, 11 800 m O Cp. Race n. Hallfax. ESimlna, p. 11 Ellbe. Eos, p. 11 Cuxhaven. Friesland (KRL), 1:1 te Genua. Farmsum, 10 v. New Orleans te Amsterdam. Fairsea, 12 190 m. ZO. Karugero eil. Feliper, 1-1 v. Telo-ka-ruson n. Pladju. Gaasterland, 11 te Rio Grande. Gadiila, 12 v. Rotterdam te Thameshaven. Garoet, 11 v. Semara-n-g te Soerabaja. Gaasterkerk, 10 o-p rede Zanzibar. Glessula, l!l v. Hebbu-ra te Curagao. Gooiland, pass. 10 Kaap Verdlsche eil. Groote Kerk, 10 t.h.v. Dakar. Gordlas, 11 dw Beaohy Head n. Lissabon. Gravel-and, 11 470 m NO St. Vimeenit n. Recife. Heel-sum, 11 te Charleston. Heemstkerk, 12 te Aden. Hector, pass. 11 Do-ver. Hoogkerk, 10 V. Rotterdam naar Hamburg. Hecuba, 12 v. Amsterdam le Bremen. Helder, 11 v. Boca-grand-e via Gent te A'd-am, Ilathor, 11 v. Faimagusta te Lattakia. Helena, 11 v. Hamburg te Antwerpen. Hera, 12 v. Guanta n. Curasao. Hercules, 10 v. Kalloni te Izmir. Haulerwij'k, 11 v. Kuwait te Bandiarabtoas verw. Hermes, 1-1 550 m ZW Fayal n. Antw. Hestia, 10 370 m NO Mon-a Eil. n. Anitw. In-drapoera, 11 v. Antwerpen te Rotterdam. Itters-um, 10 420 m W Finisterre. Jupiter, 11 v. Malta n. Piraeus. Jagersfontein, 11 v. Port E-lizabeth te East Lon don. Jap-ara, 1,1 145 m ZW Kreta n. Halifax. Kertosono, 11 v. Soerabaja n. Madras. Kieldreoht, 11 te Genua. Kota Agoeng, pass. 11 Gibraltar. Kota Ged-e, 12 v. New York te Baltimore. Kota Inten 11 v. Rotterdam te Tarnpa. Kara-ton, 1.1 v. Tj. Priok n. Surabaja. Karossa, 10 te Tual. Kasdm-bar, 12 te Ambon. Ko-ta Baroe, 1,1 145 -m ZW Kreta n. Halifax. Lareritoerg, 11 v. Sluiskil te Casablanca. Laurenskerk, 11 v. Karachi n. Bombay. Lawa-k, 10 v. San Pedro n. Portland Oreg. Lekkerkerk, 12 te Aden. Leopoldskerk, 11 v. Bahrein te Damman. Leuvekerk, 11 te Suez. Lissekerk, 11 v. Muscat n. Massawaih. Lombok, pass. 11 ten N. eil. Guam. Lieve Vrouwekerk, 10 v. R'd-am n. Calcutta. Lim-burg, pass. 19 Gibraltar n. Beyrouth. Loppersum, 10 v. Casablanca te Vlaardingen. Laagkerk, 9 te Geelong. Linge, pas®. 12 6 u. Ouessan-t 15 Hamburg verw. Laertes, pass. 12 Ceylon n. Penang. Langkoeas, 13 Genua verwacht. I.utterkerk, 11 v. Port Said. Leers-u-m. 11 74 m W Keywest n. Charleston. Lemsterke-rk, 11 van Antwerpen te Hamburg. Lin-d'ekerk, 11 nog te Khorramshar. Loosdreeht, 11 55 m Z Fimlsterre. Le Maire, 10 Str. Singapore gepass. Maasdam, 11 v. Port au Prince n. La Guaira. Meerkerk. 11 v. Suez naar Aden. Mentor, 11 v. Oron te Ma-ga. Ferwed'e 12 te La Pa-lMce. Muren-a, nacht 11-12 v. Singapore te Mlrl. Mapia, 12 v. Port Said. Modjokerto, 13 v. Singapore te Penang verw. Maaskerk, 11 v. Monjro-via. Maasland,. 12 v. Pto Alegre voor IJmuiden. ver wacht naar Amsterdam. Maas, 11 Ouessant gepass. Mariekerk, pass. 11 Kp. Finisterre n. Antw. Maco-ma, 11 270 m ZWZ Bombay. Madoera, p. 11 Eil. Bengkalds n. Belawan.. Malea, 1.1 540 m NO Sombrero Eil. Mal'vin-a, 11 260 m ZO Shanghai. Marisa, l'l d-w. Suk-rabaai. Metula, p. 11 Straat Lom'bo-k. Mit-ra, 1-1 in Torrestraat verw. Nieuw Amsterdam. 12 v. Port au Prince te Car tagena. Noordam, pass. 11 Scilly's. Nestor, 10 v. Amsterdam n. W. In-dlë. Nigerstroom, pass. nacht 11-12 Kp. Finlsterre. Orion, 12 v. Izmir te Palermo verwacht. Ootmarsum, 12 te Antwerpen. Overijsel, 12 8 u. v. Rotterdam n. Antwerpen. Omala, 11 Sabang gepass. Oranje, 11 240 m. W. ten N. Mlnicoy. Oranjefontein, pass. 12 Dakar n Teneriffe. Oranjestad, 11 v. Cristobal te Amsterdam. Orestes. 12 v. La Guaira n. Pto Cabe-llo. Ovula, 10 160 m O Guadeloupe. Pern-a, 12 v. Soerabaia te Pladju. Prins Fred. Hendrik, 11 v. Gibraltar. Prins Fred. Willem, 11 v. Rotterdam te Valencia Prins Willem IV, 10 v. Burriana n. Gandia. Prins Wille-m III, 11 v. Valencia te Rotterdam. Polydorus, 12 v. Aden n. Penan-g. Poseidon, 11 Crooc-ked Eil. gepass. Prins Jo-han Willem Friso, 11 thv. Portland BUI. Pln-acius, 12 v. Bulelen-g te Makassar. Ridderkerk, 11 v. Duinkerken naar An-tw. Ro-ebiah, 11 te Manilia. Rotti, 11 v. Algiers n. Port Said. Rijnkerk, 12 v. Ro-tterdam te Calcutta. Ridderkerk, 12 Antw. verwacht. Raki, 'lf v. Suez haar Adën. Roe'pat, 10 v. Port Soedan naar Suez. Radja, 11 v. Pangkalpinanig n. Mun-tok. Reyn-iersz, 12 v. Makassar te Surabaja. Rod-as, 10 v. Ttrinidad n. Jamaica. Rempan-g, 11 310 m W ten N Mlnikoy n. Rjibuti. Rita. pass. 11 Straat Soenda. Sallan-d, 11 v. Rio Grande do Sul n. Sanos. Saparoea, 11 v. Cape Coast te Pointe Noire. Saroena, nacht 11-12 v. Singapore n. Miri. Schiedijk, 11 te Belawan. Stad Dordrecht, pass. 11 Kp. de Gata. Stiaat Makass-ar, 12 te Mauritius. Sumatra, 11 v. Djeddah n. Aden. Scherpendrecht, 10 160 m. N.NO. Victoria. Sibajak, 11 260 m. NO. Flores. Singkep, 11 t.h.v. eil. Billiton. Stad Schiedam, pass. nacht 10-11 Kp. Finisterre. Sarangan, 11 v. Los Angeles n. San Francisco. Schie, 11 v. Bremen te Aden. Stad Alkmaar, pass. 11 Kp. Florida. Straat Soenda, 9 te East Londo-n. Sarpedon. pass. 12 Lands End. Sabang, 11 170 m ZZO Kp. Cambodila. Singkep, 11 thv, Eil. Billiton. Stad Bred-a, 11 180 m WZW Lands End. Stad Maassluis, 11 140 m ZW Lofoten Eil. Straa.t Ban'ka, 11 130 m N ten W Cairns naar Brisbane. Straat Malakka, 10 720 m NW Tristandacumtoa n. Buenos Aires. Samsas, 12 v. Pontianak te Singapoe. Si-beroet, 9 v. Makassar n. Goro-ntalo. Sibigo, 11 v. Tj. Priok te Palembang. Sigli, 10 v. Olehleh. Sinabapg, 12 te Makassar. Stad Schiedam, p. 11 Burlings. Stanvac Benekat, 10 v. Belawan n. Sun-geigerong. Stanvac Djirak, 11 v. Palembang n. Surabaja. Tjibantjet, 11 te Singapore. Tomori, 12 te Tj. Priok. Tabian. pass. 12 Galloper te Amsterdam verw. Tanfchaven II, 13 v. Haiphong te Palembang verwacht, Tan-khaven III, 10 v. Sungeigeron n. Singapore. Telamon, 11 v. Maracahbi n. Puntacardon. Tjilwah, 11 n.m. v. Singapore te Hongkong. Tawali, 11 440 m W ten N Miikoy n. Belawan. Teiresias, p. 11 Oostkust Malakka n. Bangkok. Ternate, 10 v. Brun-sbuttel. Tiberius, 10 280 m W Keywest. Tjibodas, p. 10 Kp. Padaran- Tii'kampek, u 210 m ZO Fo-rmos-a. Triton 10 410 m NO Sombrero n. Antwerpen. Van Outhroon, 10 v. Kalianget n. Lom-bo. Van Riebeeck, 11 v. Surabaja n. Semarang. Waal, tl v Thessaloniki n. Istanboul. Willemstad, 11 te Curagao. Wonosari, 12 te Penang. Waterman, 11 1030 m. NO. Paramaribo. Westerdam, li 320 m. O. New York. Wlns-um, 12 v. Port Gentil n. R'dam. Wield-reeht, 10 350 m ZW B'hamas. Wain-gapoe, 11 180 m CZO Billiton. IJsel, 11 te Lissabon. Zeeland (KRL), 11 v. Soerabaja te Semarang. Zuiderkruis, 11 t.h.v. Lissabon n. Las Palmas. Zeeland (SSM), 10 v. Methill n. Kopenhagen. Zijpenberg, 11 Finisterre gepass. Zeeland, li 120 m O ten N Methil. Zon-newijk, 10 rede Walvis'baai. KLEINE VAART Atlas,11 te Amsterdam v. Oporto. Algarve, 12 v Hamburg te Avommouth verw. Att, 12 v. Leixoes te Glasgow verw. Audacia, pass. 11 Gibraltar. B-il-1, 12 v. Antwerpen naar Hamburg. Baib-T, 10 v. Nanites n. Bordeaux. Binnenhaven, 10 v. Port Lyautey n. Duin-kerken Cool-haven, 11 v. Rotterd'a-m te Boulogne. Diligent la, pass. 10 Beaehyhea-d. Ferocia, 1-1 v. Sables dêOlonne te Bordeaux. Fiducia, 1-1 v. Maassluis te Boston. Franika, 11 v. Wear te Scharzenhuette. Frisia, 12 v. Port de Bouc te Safi. Gerry, 11 v. Gdansk te Kopenha-gen. Henrica, verm. 12 v. Londen n. La Roche-lie. Goote, 12 v. Ro-tterdam te Rouaan. Kemphaan, 10 v. Vlissingen te Waterford. Koningshaven, 10 v. Port Lyautey te Duinkerken Marcell-a, 12 v. Grangemouth n. Aberdeen. May Mere, 13 v. Lissabon te Southampton verw. Monica, 12 v. Terneuzen te Lond-en. Myfem, 12 v. Antwerpen te Avonrnouth verw. My Puck, verm. 13 v. Rotterd-atm n. Wtsmar. Nieuwehaven, pas-s. 12 Ouesant. Noord, 12 v. d. Theems n. Billinigham. Poortvliet, 11 v. D-uinikerken te Casablanca, Ponto, 9 v. Newcastle n. St. Na-zaire. Po-n-za, 10 v. Ro-nn-eby te Kingslynn. Rijnhaven, pass. 11 Fin-iste-rre. S-poland-a, 9 v. To-broek n. Ard-ros&an. Spora, 12 v. Bastia te Vlissingen. S-porota, 1:1 v. IJmu-i-d-en n. Workington. Strijpe, verm. 12 v. Hamburg n. Amsterdam. Dorin-d-a, verm. 12 v. Grenada n. Gothenburgh. SLEEPVAART Eforo, pass. 11 Gibraltar. Loire, met sleepboot Witte Zee n. Do-ve-r pass. 11 Leixoes. Maas, met s.s. Fauzon, 12 o-p rede Vlissingen. Schelde, met s.s. Fauzon 12 op rede Vlissingen NoordhQlc-dd, 12 320 m. W. ten Z. Bombay. Noordzee, met bak 14 v. Dartmouth. Poolzee; 11 v. Vlissingen'te Loriemt met 2 bakken Thames, 11 60 m'. O.NO. Malta.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 3