Bezorgdheid in Londen over anti-Britse toon in Cairo IN DE WERELDPOLITIEK Europees of Duits leger Expositie van nieuwe aanwinsten Agenda voor Haarlem Negen tienduizend personen werken in andere gemeente dan zij wonen Een Eeuw geleden C.N.V. stelt de partijen arbitrage voor Oioe is het ontstaan?"^ Egyptische intrigues in de Soedan Winterhanden 3 Prentenkabinet in Rijksmuseum Kerkelijk Nieuws Zuid-Kennemerland ais forensenoord Verschillend karakter Vruchtboomkwekers in moeilijkheden Het Ommelanden-conflict Centuriontanks voor het Nederlandse leger Dit woord: GRIF Ambassadeur van lichte muziek overleden DINSDAG 13 JANUARI 1953 Zoals men in deze rubriek reeds eerder lezen kon, is in het Amsterdamse Rijks museum sinds September van het vorige jaar een groot aantal nieuwe zalen in ge bruik genomen ten behoeve van de ver zameling kunstnijverheid en de prentkunst. In onze bespreking, gewijd aan deze prach tige afdeling van het museum, beloofden wij toen van tijd tot tijd nog eens speciaal de aandacht te zullen vestigen op de pren- tenafdeling, waar thans regelmatig exposities uit het eigen bezit gehouden worden. Deze maand en waarschijnlijk ook nog gedurende de eerste twee weken van Februari zijn hier nu de tekeningen, grafiek en aquarellen tentoongesteld, welke het prentenkabinet, door schenking of aan koop gedurende het afgelopen jaar ver worven heeft. Een dergelijke tentoonstelling bevat uiteraard exemplaren van de meest uit eenlopende aard; bepaalde prenten die een bestaande leemte in de collectie komen aanvullen, historische curiosa enzovoorts. Een volledig overzicht te geven heeft in zo'n geval geen zin, ten hoogste zijn enkele vergelijkingen te maken, maar het meest voor de hand liggend is naar eigen voor keur hier rond te kijken. Het hoge niveau, waarop een dergelijke collectie uiteraard gelegen is, waarborgt de bezoeker die van prentkunst houdt menige aangename ver rassing. Daar is om te beginnen de derde uit gave van de eerste met Nederlandse tekst gedrukte bijbel, die in 1518 te Antwerpen ter perse ging. Wij hadden wel graag eens in deze bijbeldruk gebladerd, waarin zich onder meer de Haarlemse houtsneden uit 1484 bevinden, maar het solide glas der vitrine stond onverbiddelijk tussen het zeldzame boek en ons. Van de vroege gravures noteren wij twee typische prentjes ter grootte van een post zegel van de Duitse graveur H. S. Beham (15001550) voorstellend een boer en boerin, die ondanks de geringe afmeting excelleren door strakheid van lijn en de solide plastiek der figuurtjes. Van de achttiende-eeuwse etser J. Huber is er een exemplaar van zijn ets: Voltaire in de kring der Encyclopedisten. De cycles pren ten van Fragonard, voorstellend mytholo gische bacchanalen, in relief op een ovale steen afgebeeld, met struiken en heesters omzoomd, vertolkt de luchthartigheid dezer eeuw, maar bezit een charme die tot in onze dagen een glimlach van vertedering weet op te roepen. Een hoogst merkwaar dige Nederlandse tekenaar was S. A. Krausz (17601825). Zijn studies naar het leven, onder meer van een man met een mand op de rug, worden gekenmerkt door een forsheid en directheid, die voor die tijd stellig ongewoon waren. Dat enige houtsneden van de nog in leven zijnde graficus Veldheer verworven zijn, Voor het eerst sinds de proefnemingen met de supersonische raket, heeft het departement van defensie der V.S. toe gestaan, dat er enige proeven werden ge publiceerd. De raket bereikte snelheden van 1500 mijl per uur. Enige stadia bij het afschieten. DINSDAG 13 JANUARI Minerva: Heemsteedse Kunstkring, op treden van Georgette Hagedoorn, 8.15 uur. Palace: „Huwelijkswals", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „De arend van Madagaskar", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Mandy", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: ..De zeehavik", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De Vrijbui ters", 18 jaar, 8 uur. Luxor: „Limelight", alle leeft., 8 uur. Rembrandt: „Anna", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 14 JANUARI Begijnhofkapel: Christen Spiritualistisch Centrum „De grotere wereld", 8 uur. Ge bouw Cultura: Ned. Vereniging van Spiri tisten „Harmonia", 8 uur. Minerva: „Gas light" (De Verenigde Spelers), 8.15 uur. Rembrandt: „Anna", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Huwelijkswals", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „De arend van Madagaskar", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur City: „Mandy", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Spkarne: „De zeehavik", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De vrij-buiters", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Limelight", alle leeft., 2 en 8 uur. is gelukkig. De stijleigenaardigheden van het begin onzer eeuw zijn in deze grafiek op persoonlijke wijze verwerkt. In het prentje „Dorpsgezicht" kan men in de ge tourmenteerde lijn van een klimoprank de lineatuur van Jan Toorop herkennen. Een litho van deze laatste is meer curieus dan fraai.. Van Whistier, Odilon Redon en Vuillard worden belangrijke litho's ge toond, evenals van Rouault, wiens portret van Huysmans als een der sterkste uitin gen der eigentijdse grafiek gerekend mag worden. Japanse houtsneden van Hokusai en Utamaro, eveneens een keuze uit de Kórin Gafu van Nakamura, zijn in een afzonder lijk kabinetje bijeen gebracht. Vooral de houtsneden van de schildpadden, de wilde ganzen en de herten door Nakamura ge tuigen van een indringend observatiever mogen. De decoratieve weergeving der dieren is verrukkelijk. OTTO B. DE KAT. Geref. kerken Aangenomen naar Oud-Vossemeer, A. Koning te Barchem. Beroepen te Elim (Dr.) G. Oppedijk, cand. te Kollum; te Utrecht (vac. H. A. L. v. d. Linden) A. Keyser te Garijp; te Middelharnis, G. C. Muntingh te Bergentheim. Chr. Geref. kerken Tweetal te Ede, G. Blom te Meerkerk en W. E. Laman te Rotterdam-West. Ned. Herv. kerk Beroepen te Kampen (vac. H. Hiensch), H. Stolk te Scheveningen. Geref. gemeenten Beroepen te Borssele, M. Heerschap te Wageningen. Oud-Geref. gemeenten Beroepen te Aalburg, T. Woudwijk te Rotterdam-Zuid. Ds. G. EGGINK GESCHORST Ds. G. Eggink, predikant van de Geref. kerk van Munnikenzijl is door de kerke- raad, gecombineerd met die van de gena- buurde kerk, voor de tijd van drie maan den in zijn ambtsbediening geschorst om redenen van persoonlijke aard. ADVERTENTIE is HET middel tegen spier pijnen, stramheid, rheumatisehe pijnen, etc. De weldadige warmte jaagt de pijn snel op de vlucht. '.„GENEZENDE WARMTE' Gewoonlijk beschouwt men Bloemendaal en Heemstede als de forensengemeenten van Zuid-Kennemerland. Ten onrechte. Want ook Haarlem, Zandvoort, Haarlem- merliede c.a. en Bennebroek huisvesten een opmerkelijk groot aantal woonforensen, zo dat letterlijk alle gemeenten van deze streek het karakter van forensenplaats in uitgesproken mate bezitten. In absolute zin staat Haarlem zelfs vèr aan de spits, want in die stad wonen aanmerkelijk méér foren sen dan in alle overige gemeenten tezamen! Blijkens een zeer recente publicatie van het Centraal bureau voor de Statistiek wo nen volgens de jongste gegevens in Haar lem namelijk ruim 10.500 forensen, in Heemstede 3450, in Bloemendaal 2950, in Zandvoort 1090, in Haarlemmerliede c.a. 400 en in Bennebroek 390. Bijna negentien duizend Zuid-Kennemerlanders trekken dus ochtend aan ochtend beroepsmatig naar elders om pas 's avonds in hun woonplaats terug te keren. Procentueel staat Haarlem natuurlijk niet aan de spits en terecht worden Bloemen daal en Heemstede dan ook in onze streek als de beide forensenplaatsen bij uitne mendheid beschouwd. Toch laat een bere kening zien dat 6,4 pet van de Haarlem mers forens is; evenwel voor Heemstede is dit percentage 14, meer dan het dubbele dus van het Haarlemse cijfer en voor Bloe mendaal zelfs 14,4 pet. Daartussen liggen Bennebroek met 11,4 pet, Haarlemmerliede c.a. met 10,7 en Zandvoort met 9,8 pet. Intussen krijgt men een juister inzicht in de verhoudingen als men niet alleen nagaat welk percentage de forensen van de gehele plaatselijke bevolking uitmaken, maar welk deel van de beroepsbevolking forens is. En dan komt men tot veel grotere verschillen. In Haarlem n.l. werkt 18,5 pet van de hier wonende „arbeidskrachten" (in de ruimste zin genomen, dus met inbegrip van directeuren, zelfstandige zakenlieden, enz. enz.) elders. Dus toch nog bijna een vijfde deel van het totaal en ongetwijfeld heel wat meer dan velen gemeend zullen heb ben. Inmiddels zinkt dit percentage in het niet bij die van Bloemendaal en Heemstede. In Bloemendaal werkt namelijk 44,8 pet van de beroepsbevolking elders en in Heemstede zelfs 45,3 pet. Nemen wij uit sluitend de mannen, dan spreekt het foren senkarakter van deze beide gemeenten nóg sterker, want 52,4 pet van de mannelijke beroepsbevolking in Heemstede en 55,4 pet van die in Bloemendaal blijkt forens te zijn! Voor Zandvoort is het totale percentage 33,6 en voor de mannelijke beroepsbevol king afzonderlijk 37,7; voor Bennebroek 40,5 resp. 48,9! Haarlemmerliede c.a. toont in zeker opzicht een afwijkend karakter, want in deze gemeente werkt 28,6 pet van de totale beroepsbevolking elders, doch slechts 27,6 pet van de mannelijke arbeids krachten. In deze gemeente is het percen tage vrouwelijke forensen dus hoger dan dat van de mannen, hetgeen in alle overige genoemde gemeenten juist niet het geval is. Vermelden wij volledigheidshalve nog, dat het percentage van de Haarlemse manne lijke beroepsbevolking, dat elders werkt, 21,8 bedraagt. Het toch wel zeer verschillend karakter van „het forensendom" in de onderschei dene gemeenten van Zuid-Kennemerland valt duidelijk in het oog als men nagaat in welke beroepsgroepen de forensen hun ar beidsveld vinden. Zo is van de Haarlemse forensen 45 pet werkzaam in de nijverheid, maar voor Bloemendaal en Heemstede is dit percentage slechts 30. Daartegenover blijkt dat 40 pet van de Bloemendaalse en 38 pet van de Heemsteedse forensen em plooi heeft in handel, verkeer, crediet- en bankwezen, terwijl dit percentage voor Haarlem slechts 31 bedraagt. Voor de over heidsdiensten, het onderwijs en de vrije beroepen zien wij een overeenkomstige tendenz: 25 pet van de Bloemendaalse en van de Heemsteedse forensen, doch slechts 18 pet van de Haarlemse forensen is in deze groep werkzaam. Anderzijds: voor land- en tuinbouw komt Bennebroek op 27 pet (bloembollen!) ter wijl geen enkele andere gemeente boven 5 pet uitkomt. Voor „huiselijke diensten" (dagdienstboden bijv.) komt Bennebroek op 4 a 5 pet en Haarlemmerliede c.a. zelfs op 9 pet, maar alle overige gemeenten blij ven beneden een percentage van 2! Al het bovenstaande heeft betrekking op de z.g. woonforensen, de mensen dus, die in de gemeenten van Zuid-Kennemerland wo nen en elders werkzaam zijn. Daartegen over staande werkforensen, de mensen die in de genoemde gemeenten werken, terwijl zij in andere gemeenten wonen. Haarlem heeft tegenover zijn 10.500 woonforensen 6150 werkforensen, een ver houding dus van 10 tot 6. Bloemendaal echter heeft tegenover 2950 woonforensen 850 werkforensen, zodat in deze gemeente de verhouding is 10 tot 3. Voor Heemstede zijn de cijfers 3450 en 827, verhouding 10 tot 2,4; voor Zandvoort 1090 en 393, ver houding 10 tot 3,6; voor Bennebroek 390 en 190, verhouding 10 tot 5 en in Haarlem merliede c.a. 400 en 735! In deze gemeente is derhalve de verhouding 10 tot 18; Haar lemmerliede c.a. is daarmede de enige ge meente in Zuid-Kennemerland waarheen dagelijks méér mensen trekken om er hun arbeid te gaan verrichten dan er tot dat doel de gemeente verlaten. De Stichting voor de Landbouw heeft de aandacht van de minister van Land bouw gevestigd op de toestand waarin de vruchtboomkwekerij verkeert. De stichting zegt dat de financiële uitkomsten en de rentabiliteitspositie der vruchtboom kwekers zeer teleurstellend zijn. Het vruchtboomkwekerij-areaal, is zeer sterk ingekrompen in de laatste jaren. Het is nu kleiner dan in 1940. Als een der oorzaken van de moeilijkheden wordt genoemd het stopzetten van de export van vruchtbomen naar Duitsland. Verder wordt betoogd dat de vrucht boomkwekers in gunstige jaren niet in de gelegenheid waren reserves te kweken, aangezien fiscale maatregelen en andere op het bedrijf drukkende heffingen teveel van de winst afroomden. Drie ontwerpen, die werden bekroond in de postzegelprijsvraag van de UNO, groep II, (de afkondiging van de menselijke rechten). De ontwerpen werden ingestuurd door Dirk van Gelder, Nederland (links), Kathrine Harries uit Zuid-Afrika (rechts) en Leonard C. Mitchell uit Nieuw-Zeeland (midden). Het bestuur van het Christelijk Natio naal Vakverbond heeft de partijen in het stakingsconflict hij „De Ommelanden" te Groningen, dat nu al meer dan vier maan den duurt, voorgesteld zich aan arbitrage te onderwerpen. Naar het oordeel van de Christelijke vakbeweging zijn zowel door de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond (A. N.A.B.) als door de leiding van „De Om melanden" ernstige fouten begaan. Blij kens de verkregen ervaringen zal in dit conflict de normale weg van onderhande ling waarschijnlijk niet tot voor een van beide partijen bevredigend resultaat lei den. Ook de bemiddeling van derden is een en andermaal mislukt. Onder deze om standigheden blijft er, naar het oordeel van het C.N.V. bestuur, slechts één weg over: arbitrage. Het bestuur van het C.N. V. is van oordeel, dat deze weg thans moet worden bewandeld op grond van de over wegingen, dat staking en uitsluiting machtsmiddelen zijn. Machtsmiddelen moe ten soms gehanteerd worden, maar zij ge ven nimmer de garantie, dat het gebruik er van zal leiden tot een rechtvaardig re sultaat. Alle verloren stakingen waren niet ongerechtvaardigd en alle gewonnen sta kingen waren niet gerechtvaardigd. Ar bitrage, dat wil zeggen de uitspraak van een onpartijdige instantie, biedt een gro tere waarborg, dat het recht wordt be tracht dan het proclameren of het doen voortduren van een conflict. Op grond van deze beweegredenen doet het bestuur van het C.N.V. een beroep op de strijdende partijen het geschil te onder werpen aan de uitspraak van een onpar tijdige instantie. Het C.N.V. bestuur is be reid, het nodige te verrichten tot de be noeming van deze boven de partijen staan de instantie. In afwachting van de beslissing der beide partijen zal het C.N.V. bestuur zich op het ogenblik onthouden van het geven van een advies over de vraag, of het al dan niet gewenst is dat de leden der Christelijke Vakbeweging bij „De Ommelanden" gaan werken. In beraad De stakingsleiding heeft inmiddels te kennen gegeven dat het door het C.N.V. voorgestelde eerst in het hoofdbestuur van de A.N.A.B. besproken zal worden en daarna Maandag in een bespreking tussen de dagelijkse besturen van de A.N.A.B. en het N.V.V. De directeur van „De Ommelanden", de heer F. de Boer, wenste zich ook van elk commentaar te onthouden. Hij deelde mede, dat het voorstel van het C.N.V. in een bestuursvergadering van „De Omme landen" zou worden besproken. De eerste van de Centurion-tanks, die in de toekomst door de Nederlandse leger onderdelen zullen worden gebruikt, zijn in Rotterdam aangekomen. De drie tanks zul len worden gevolgd door enige honderden van dit type, die als Amerikaanse bijdrage in de gemeenschappelijke beveiliging in West-Europa worden vervaardigd voor Nederland en Denemarken. Amerika plaatste hiervoor een order van 90 millioen dollar bij de Engelse fabriek Vickers Armstrong te Newcastle, die in samenwerking met een aantal andere be drijven de Centurions produceert. De Centurion weegt 48 ton en is uitge rust met een kanon en een mitrailleur. Twee giro-stabilisatoren houden de vuur monden tijdens de beweging in het terrein op het doel gericht. De tank wordt voort bewogen door een 12-cylinder Rolls Royce- motor van 640 pk. De maximale snelheid van de tank, die door vier man wordt be diend, bedraagt 35 kilometer per uur. Het woord grif vindt men in een aantal tamelijk vaste uitdrukkingen: de partij goederen ging grif van de hand, vond grif een koper en derge lijke. De betekenis is: vlot, gemakke lijk. Minder bekend en tamelijk ver ouderd is een zegswijze als: hij is grif met de pen. Familie van het woord grif is het werkwoord gerieven dat in deftige taal nog wel gebezigd wordt en dat men ook nog wel eens hoort in de vraag: kan ik u gerieven met een kopje thee? De betekenis is: van dienst zijn. Gerief is dus: wat men voor zijn, gemak no dig heeft, het tegengestelde van onge rief. Het bijvoeglijk naamwoord ge rieflijk voor: van allerlei gemakken voorzien, is nog zeer algemeen. Van gerief is grif dus een verre nicht. Dat er vroeger een e in het woord heeft gestaan die er in de uitspraak uit is verdwenen, bewijzen dialectische vor men waarin die e nog voorkomt. De betekenis is in verschillende streek talen verschillend. Zo zegt men in het Gronings: mien hallozie gaait grif, in ^de zin van: nauwkeurig. John Reynders, dirigent van een bekend Engels radio-orkest is, blijkens een be richt in „The Times", dezer dagen op 64- jarige leeftijd na een langdurige ziekte overleden. Hij heeft meer dan twintig jaar met zijn orkest voor de B.B.C. lichte mu ziek gespeeld. Op negentienjarige leeftijd trad hij op als dirigent in het „Gaiety theatre", later werd hij de leider van het orkest in de Tivoli-bioscoop, eveneens in Londen. Na het verschijnen van de spre kende rolprent werd Reynders hoofd van de afdeling muziek van een Britse film maatschappij. Hij was door zijn radiocon certen ook in ons land geen onbekende. (Van onze correspondent in Londen) Er is nauwelijks twijfel aan, dat de Engels-Egyptische crisis, die door de vesti ging van generaal Naguibs regiem op de achtergrond scheen te zijn gedrongen, in optima forma is herleefd. In Londen meende men destijds, dat door de verdrijving van Faroek de lucht was gezuiverd en dat Engeland tot een redelijk vergelijk met Egypte kon komen. Het anti- Britse optreden van vorige regeringen was voor een belangrijk deel een afleidings manoeuvre voor binnenlandse moeilijk heden, vooral wegens het uitblijven van radicale sociale hervormingen. Na Naguibs doortastende maatregelen voor het alge meen welzijn, leek het onnodig, dat de oude boeman, Engeland, weer te voorschijn zou worden gehaald. De indruk in Londen is thans, dat de extremisten zich wat de Engelsen betreft, niet met een kluitje in het riet laten sturen en de emotionele genoegdoening eisen, dat zij vertrekken of het land worden uitge jaagd. Ook het temperament van Naguibs naaste medewerkers, zoals de afgelopen dagen wel is gebleken, duldt niet, dat er nog lang wordt getalmd. Het Westelijke plan om van de Suezkanaal-zöne een inter nationaal militair steunpunt te maken, waarbij Egypte een gelijkwaardig partner zou worden, schijnt te laat gekomen te zijn om de nationalisten te kalmeren. Wie zich geen duidelijke voorstelling meer kan maken van de stand van zaken met betrekking tot de omstreden Europese defensiegemeenschap, behoeft zich niet ongerust te maken over zijn onderscheidingsvermogen. Het zij hem een troost te weten, dat het ook de politici die ten nauwste bij dit probleem betrokken zijn, begint te duizelen. Oorspronkelijk eenvou dig begonnen zoals alle plannen in het begin een kern van eenvoud plegen te hebben is het plan tot organisatie van een Europees leger in gemeen schapsvorm uitgedijd tot een gecompliceerd, vaak in zijn nuances onontwar baar complex van verwikkelingen, waaruit tot nu toe geen tastbaar resultaat is aan te wijzen. De grote moeilijkheid is, dat vrijwel alle landen die aan de ontworpen defensiegemeenschap in een of andere vorm willen deel nemen, ieder voor zich afwijkende meningen koesteren omtrent de uit eindelijke organisatie van het Europese leger en in „eigen boezem" geen duidelijke beslissing hebben kunnen forceren over hun inter-Europese be doelingen. Frankrijk, in het begin zeer uitdrukke lijk voorstander van een federaal Europa en een daarin vervat federaal Europees leger mét Duitse contingenten, is thans te ruggevallen op een terughoudendheid die het betwijfelen doet of het zelfs zijn steun nog zou geven aan de oorspronkelijke, Franse, vorm van het legerplan, die reeds lang verloren is door de eisen van Enge land, dat de federale idee verwierp en slechts wilde meewerken als het Europese leger in verdragvorm zou worden samen gesteld. En Duitsland, verdeeld in de chris ten-democratische regeringspartij en een sterke socialistische oppositie, heeft steeds geaarzeld tussen verschillende oplossingen en is nooit tot een compromis gekomen. De Duitse socialisten hebben het Europese leger verworpen, omdat daarin slechts Duitse contingenten zouden dienen en eis ten een Duits nationaal leger, dat via zijn regeringsorganen op gelijke rechten zou deelnemen als de andere Europese leger eenheden. De Duitse regering ging niet zover, doch zij stelde als eis voor de aan vaarding van het Europese legerplan dat Duitsland in de NAVO zou worden opge nomen. Nu de problematiek van een Europese federale grondwet aan de orde is gekomen, hebben de verschillende partijen nogmaals hun gezichtspunten ten aanzien van de defensiegemeenschap moeten uiteenzetten en daarbij is komen vast te staan, dat eigenlijk alleen de Beneluxlanden en Italië één lijn trekken ten aanzien van de vorm van het toekomstige Europese leger, doch dat de anderen allen iets anders willen en samenwerking, dat in hun plannen schuilt, is echter onmiskenbaar. Op de wijze, die hen voor ogen staat, zou het nieuwe Duitse leger een nationaal leger worden, dat wel iswaar aan de NAVO zou zijn gebonden, doch slechts bij verdrag en niet in enig vaster, onverbreekbaar verband. Het her stel der Duitse eenheid zou de positie van Duitsland in Europa dermate versterken, dat het leger van dit ene Duitsland in staat zou zijn het ganse Westen opnieuw te intimideren, wanneer de Duitse leiding ongelukkigerwijs weer in verkeerde han den zou raken. Het schijnt dat de Duitse socialisten de Bondsregering reeds gepolst hebben over dit nieuwe plan en daarbij geen afwijzing hebben ondervonden. Zij verwachten bovendien de steun van de nieuwe Amerikaanse regering, die hartelijk beu is van het geharrewar in Europa en eindelijk eens resultaat wil zien van de militaire samenwerking, zonder welke de NAVO een dood ding blijft. De NAVO zou echter met een krachtig Duits leger aller minst een dood ding blijven, want tenslotte heeft Washington alleen maar steeds zo sterk aangedrongen op een opneming van Duitse eenheden in een Europees leger, omdat het de Duitse bijdrage zo belangrijk achtte. Von Brentano, de leider der Duitse chris- telijk-democratische delegatie in Straats burg en een der opstellers van de Europese grondwet, heeft dezer dagen verklaard dat „een eventueel nationaal Duits leger geen gevaar voor Europa meer zou worden". Von Brentano zal dat wel eerlijk gemeend hebben. Doch de Europese geschiedenis zou ook hem nog terdege kunnen aantonen, dat niet een Duits leger, doch degene die zich ervan meester maakt steeds het gevaar voor Europa is geweest. En wie dat zal zijn, na dat Duitsland zijn eenheid heeft herkregen, kan ook Von Brentano onmogelijk voor zien. Door dit alles is grote ongerustheid in West-Europese kringen ontstaan, een onge rustheid die onmiddellijk haar terugslag heeft op de lopende onderhandelingen over de Europese defensie. Adenauer, de West- Duitse Bondskanselier, heeft een verklaring aan Duitse journalisten afgelegd, waarin hij ontkent dat de Duitse regering zoekt naar een alternatief voor het Europese leger. Of deze ontkenning genoeg zal zijn dat op deze manier de verwezenlijking van het plan naar de verre toekomst is ver schoven. Men moet in het oog houden, dat intussen de herbewapening in het kader van de NAVO doorgaat en dat de vorming van Europese legereenheden in NAVO-verband wel degelijk haar beslag krijgt. Het was de bedoeling geweest, in dat NAVO-verband met een onderling federaal of confederaal verbonden legermacht deel te nemen, doch nu dat blijkbaar niet doorgaat leveren de landen van Europa hun contingenten direct aan de NAVO. Deze procedure is het, die de Duitse so cialisten thans willen uitbuiten en merk waardig genoeg schijnen zij daarbij hoe langer hoe meer de steun van de christen democraten te krijgen. De Duitse socialis ten willen een beperkte vorm van samen werking met de NAVO bewerkstelligen, gegrond op de belangrijke strategische en politieke positie van hun land in Europa. Zo formuleren zij het en daaruit valt af te leiden, dat zij met de NAVO een soort ver bintenis willen aangaan, die de Duitse bui tenlandse politiek en de Duitse militaire kracht aan de NAVO koppelt. Dat zou in houden, dat Duitsland buiten het Europese federale verband een eigen leger krijgt, dat in NAVO-verband wordt opgenomen. Voordien echter zou er bij de Russen op moeten worden aangedrongen, dat de Duitse eenheid wordt hersteld, waarna al gemene verkiezingen moeten worden ge houden. Men ziet het, de Duitse socialisteiyyvillen om de ongerugthéid geheql erj al weg te heel wat. Het gevaar voor de Europese'?nemen, valt éthtér 'té betwijfelen. J. L.: Hoewel Ernest Bevin zich reeds in 1946 bereid verklaarde tot ontruiming van de kanaalzone, is het niet te verwachten, dat Engeland zich door dreigementen of door gewelddadig optreden zal laten verdrijven, hoe benard de situatie in de Engelse leger kampen ook is. De Engelsen hebben sinds de onlusten van vorig jaar ervaren, hoe moeilijk het is om zich in isolement te handhaven. De voedselblokkade door Egypte neemt steeds scherper vormen aan. Diefstallen van munitie dragen thans een alarmerend karakter. Uiteraard is Londen onaangenaam ver rast, dat Naguibs afgezant, majoor Salem, achter de rug van de Engelsen om, een regeling heeft getroffen met de Soedanese partijen inzake Zuid-Soedan. De overeen komst in de huidige vorm is onaanvaard baar voor Engeland, dat niet zal afwijken van zijn voornemen tot bescherming van de primitieve stammen in het Zuiden, die van een ander ras zijn en een andere godsdienst bezitten dan de Noord-Soedanezen. De vrees bestaat in Londen, dat het in Zuid-Soedan tot onlusten zal komen, als dit gebied het gevoel krijgt in de steek te zijn gelaten. Egypte verdenkt de Engelsen er ten onrechte van, dat zij de Zuidelijke Soedan in bezit willen nemen om deze bij hun andere Afrikaanse bezittingen te voe gen. De Engelse koloniale politiek gaat, immers in tegenovergestelde richting. Lon den voert tegenover Salem aan, dat hij alleen kooplieden uit het Noorden en Egyptische ambtenaren gepolst zou hebben en dat het dus niet waar is, dat de hele Soedan achter hem staat. Onder druk In Londen wacht men thans op Naguibs verklaring over Salems intrigue. Handelde hij op eigen houtje of in opdracht? Een andere vraag is, of Naguibs dreigement tegenover de Engelsen in zijn rede voor de studenten slechts rethoriek was, passend bij de gelegenheid der dodenherdenking. Uit de heftige taal van enkele van Naguibs oficieren en van sommige bladen is af te leiden, dat Naguib onder druk is gezet. Het kan echter ook zijn, dat al dit misbaar een poging van Naguib is om een goede indruk te maken op de kiezers bij de spoedig te verwachten verkiezingen. Het bezoek, dat het socialistisch Lager huislid Richard Crossman dezer dagen aan Naguib heeft gebracht, heeft in vele krin gen in Engeland ergernis opgewekt, wegens zijn al te toeschietelijke houding tegenover Egyptes nieuwe machthebbers. Er zit volgens hem maar één ding op, namelijk zo spoedig mogelijk vrijwillig te vertrek ken. In Egypte zijn thans eerlijke mannen aan de macht en toekomstige vriendschap pelijke samenwerking met Egypte is vol gens Crossman slechts mogelijk, als Enge land zonder meer aan hun verlangens vol doet. Hoe de zaken zich in Egypte zullen ont wikkelen, zal vermoedelijk in sterke mate afhangen van de Brits-Amerikaanse samenwerking, die wat het Midden-Oosten betreft, de afgelopen jaren veel te wensen heeft overgelaten en tot verwarring aan leiding heeft gegeven. ADVERTENTIE Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 13 Januarij 1853 Zekere weduwe Pen hare dochter, wonende te Nijmegen, die niet nalaten onderscheidene Dames, zoo bin nen als buiten die Stad, met hare, van adder bezwangerde, tongen te belaste ren, worden bij' deze gewaarschuwd, zulks te sta.ken, zullende men anders hare chronique scandaleuse, geïllus treerd door houtsnede figuren, in de nieuwsbladen vermelden. (Advertentie),

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 5