Half zinkende logger met verstopte pompen en zonder luikkleden naar IJmuiden De heer H. R. E. Huijgens een en al „Scheveningen-Radio" Onzeewaardigheid groot gevaar voor „Vertrouwen" KW 6 Agenda voor Velsen Tien jaar na Hoogovenbombardement kan Leenhouts 25-jarig jubileum vieren Visserij-varia J Toran-Trott: DRIE MAANDEN „UITSLUITING" GEADVISEERD H* Vis wordt „geënsileerd" Duiven in „Zomerlust" Bloeiende buurtver eniging geliquideerd Warme huldiging van werkplaats-kracht DC IJ gaat moeilijke weken tegemoet Spaans vuurwerk 6 Altijd zoek Varkens er bij gebaat sleepten vele prijzen in de wacht Dr. Portielje komt over „Artis" vertellen Kindje viel in kuil en moet misschien de oogjes missen Veertig P.T. T.-dienstjaren Voorspoedige IJmuidense carrière van een Rotterdammer Beslissingen in hoofdklasse op komst P. DE GROOT OPTICIEN CSV-HSV vriend schappelijk 2-1 DINSDAG 13 JANUARI 1933 [ONDERDEN „kantjes" water heeft de bemanning van de half volgelopen Kat- wijkse logger „Vertrouwen" (KW 6) op die benauwde middag van de zesde October met behulp van de winch overboord gezet: de Raad voor de Scheepvaart heeft zich dat enigszins mysterieuze geval gistermiddag in den brede laten vertellen door de beide getuigen, de schipper J. van Beeien en zijn jonge motordrijver K. O. van Duyvenbode. Terugkomend van de Engelse wal met 36 last haring in het ruim en de tonnen heeft de logger met vier voet water „in" op die dag een stevige storm moeten trotseren, maar na het provisorische hozen met een ongebruikt vat werd de zaak vlak bij IJmuiden toch zo critiek, dat sleepboothulp moest worden ingeroepen de sleper heeft een pomp bijgezet en daardoor konden schip en bemanning ten slotte veilig in de haven binnengebracht worden. Uit het onderzoek bleek, dat er het een en ander aan boord van de „Vertrouwen" mankeerde en deze omstandigheid gaf de inspecteur voor de Scheepvaart, de heer J. Metz, een scherp verwijt aan het adres van de schipper in de mond. Zijn advies was tenslotte hem voor de tijd van drie maanden het recht te ontzeggen als schipper te varen. De motordrijver ver diende naar zijn mening een berisping. De oorzaak van de misère moest naar het oordeel van de heer Metz gezocht worden in het niet voldoende afdekken van de zes achterste houten luiken met luikzeilen, waardoor water kon binnenkomen, dat de veertien ton ijs deed smelten, terwijl bo vendien de lenspompen verstopt waren. De inspecteur vroeg zich in gemoede af, hoe het mogelijk is, dat deze schipper, die hem zeer betrouwbaar leek, zo zorgeloos heeft gevaren. De heer Chr. Tuntler, adjunct inspecteur in IJmuiden merkte op, dat zijn experts steeds de opdracht hebben, naar de luikkleden te kijken, maar dat die dingen altijd op onverklaarbare wijze zoek zijn. M eningsverschil De „Vertrouwen" had een paar stevige laatste „schoten" gemaakt, voor schipper Van Beelen opdracht gaf de thuisstoom te aanvaarden; de weerberichten luidden slecht; de luiken twee ijzeren en zes houten werden echter alleen geschalkt. Na zeven uur stomen, dus zo'n twee uur van IJmuiden, bleek de logger wat „zwaar moedig" te gaan lopen en de schipper be sloot te gaan steken. In het ruim stond toen vier voet water, naar de schipper meende als gevolg van smeltend ijs, maar naar de Raad gisteren oordeelde door het over komende water. Daar de lenspompen vol ledig verstopt waren, moest er met behulp van een ton uitgehoosd worden. De president van de Raad, mr. A. Dirk zwager, achtte het schip niet voldoende toegerust: als de KW 6 goed „afgestopt" was geweest, had dit allemaal niet hoeven te gebeuren. De schipper echter hield vol, dat de luiken nooit eerder water hadden doorgelaten. Toen het gesprek op de pom pen en de hulpmachinerie kwam, vertelde motordrijver van Duyvenbode dat deze outillage ten tijde van deze „bijna-ramp" om zo te zeggen tweedehands was, maar dat het gevaar van verstopt raken van de lenspompen in de haringtijd bovendien latent aanwezig is door de vele haring schubben en dwarszittende haring. „Maar al dat water had toch niet in het ruim hoeven komen?" merkte een der bijzitters op. „Als er dan geen luikkleden waren, hadden jullie de krebbekleedjes toch kun nen versnijden?" Kurk of vuil? De motordrijver verklaarde zich verant woordelijk voor de lenskorven, die voor de pompleiding het vuil moeten tegenhouden, maar die in dit geval verstopt zaten vol gens de opvarenden door haringvuil, maar volgens het deskundig rapport van de Scheepsvaartinspectie als gevolg van los geraakt kurk uit de isolatie van de vis- ruimen Hierop afgaand meende de heer Metz te moeten constateren, dat de „Vertrouwen" bij zijn vertrek onzeewaardig is geweest en hij verweet de motordrijver, dat deze dat had moeten weten. „Maar voor het vertrek waren de pompen niet verstopt" verweerde deze zich, waar de verklaring van de schipper weer tegenover stond, dat dit wèl het geval was. De heer Tuntler zag het zo: Het bedrijf brengt mee, dat de mensen op het allerlaatste moment aan boord komen, zodat bijvoorbeeld de schipper geen tijd heeft om de toestand van schip en toebe horen aan een inspectie te onderwerpen: De sprinter E. Macdonald Bailey uit Trini dad is een rumkenner bij uitstek. Hij heeft de juiste neus voor het bouquet, en het goede oog voor de kleur. Hij is dan ook door een bekende rum-fabrikant, die grote suikerplantages in Jamaica en Brits-Guiana bezit, aangezocht „rumruiker" te zijn, en zo zijn „talenten" in dienst te stellen van de zaak. Macdonald Bailey aan de slag. DINSDAG 13 JANUARI halia, 20 uur: „Het gevloekte zeilschip". Raadhuis, 19.30 uur: Openbare vergade ring Gemeenteraad. WOENSDAG 14 JANUARI daar is het walpersoneel voor en de be manning moet vissen zonder meer. Dat deze houding van vele schippers on juist is, mocht uit dit speciale geval wel heel duidelijk blijken. Negentien overtreders Inmiddels is de Vertrouwen wel van luikkleden voorzien en de pompen zijn ook vernieuwd. Toch wilde de heer Metz zijn teleurstelling over de houding van schip- ■per Van Beelen uitspreken al moest hij toegeven, dat dergelijke zorgeloosheden blijkbaar schering en inslag zijn in de vis serij (zo zijn er verleden jaar op één dag negentien vertrekkende loggers in Scheve- ningen vastgehouden, omdat er evenmin waterdichte kleedjes voor de luikhoofden aan boord waren. „Schipper Van Beelen heeft zijn plicht zeer aanzienlijk verzaakt", zo besloot de inspecteur, om daarna te ad viseren de schipper drie maanden uit te sluiten en de motordrijver een berisping toe te dienen. De Raad zal later schriftelijk uitspraak doen. Het Rijkslandbouwproefstation in Hoorn heeft in het afgelopen jaar proeven geno men met het conserveren van verse vis door „ensileren". De proeven hebben aan getoond dat op deze wijze een zeer goed varkensvoer wordt verkregen. Indien men overgaat tot deze methode van conserveren zal in de toekomst verse vis, die anders op grond van het „ophoud"- systeem vernietigd moet worden, door te grote aanvoer op plaatsen waar de vis niet tot vismeel kan worden verwerkt, voor de dierlijke consumptie bewaard blijven. Het „ensileren" van vis wordt reeds enige tijd toegepast in de Scandinavische landen en in Duitsland. Het is dan ook naar aanleiding van de daar behaalde re sultaten dat men hier tot proefnemingen op dit gebied is overgegaan. In tegenstelling tot het ensileren van groenvoer, waarbij een spontane melkzuur gisting optreedt, moet men bij het ensile ren van vis een bepaald zuur als conser veringsmiddel gebruiken. Dit zuur wordt geneutraliseerd wanneer het product aan de varkens wordt gevoerd. De vis lost in de vloeistof óp. Er ontstaat een fris ruikende, grijze pap, die eventueel in vaten naar de verbruikers zal kunnen worden verzonden. Het eindproduct is zeer rijk aan eiwitten. Men kan het echter slechts gebruiken tot de varkens ongeveer 60 kilo wegen. Indien men varkens gedu rende de laatste maanden van de mest- periode ook nog met geënsileerde vis voert, zal het varkensvlees een onaangename vis smaak behouden. Men overweegt thans het ensileren van vis op grote schaal op een centraal punt toe te passen, bijvoorbeeld bij een haven. Door een samengestelde commissie, los van de bestaande plaatselijke verenigingen, is dit weekeinde in café Zomerlust te Sant poort een postduivententoonstelling ge houden. De inzendingen hebben verre de verwachtingen van de commissie overtrof fen. In het geheel werden door 38 liefheb bers 247 duiven ingezonden. De keuring is verricht door de heer Saarloos uit Den Haag, die er van Vrij dagmorgen tot laat in de namiddag zijn handen vol had. Maar niettegenstaande het grote aantal, alle lof voor zijn eminente wijze van keuren, met zijn vele toelichtin gen hoe hij tot het aantal punten kwam. Van een der ingezetenen van Santpoort ontving de commissie een prachtige grote wisselbeker voor deze en nog te houden volgende tentoonstellingen. Deze beker is dit keer gewonnen door de heer J. A. Andriesma, voor het hoogste aantal behaalde punten, voor een oude doffer en duivin en een jonge doffer en duivin; de prijs voor de schoonste vogel van de tentoonstelling werd gewonnen door W. Dekkers, die tevens de schoonste oude doffer had.; de schoonste oude duivin is het eigendom van de heer J. A. Andriesma te Santpoort, en de schoonste jonge doffer bleek van de heer J. J. Lansdorp te Bloe- mendaal te zijn, terwijl de schoonste jonge duivin aan A. Hols toebehoorde. In het geheel bestond deze tentoonstel ling uit 22 klassen, waarvan 1 als attractie een dames-klasse. Hiervoor mocht elke in zender er één in plaatsen voor zijn vrouw of verloofde. Hier viel de eerste prijs aan J. Hoogzaad. Over het geheel genomen was er een pracht collectie vogels aanwezig. Bed in brand Zondagmiddag werd de brandweer in Velsen gealarmeerd voor een brandje in de Da Costalaan in Driehuis. Het bleek dat in een slaapkamer een brandend pe troleumstel was omgevallen, waardoor een bed in brand geraakt was. De brandweer heeft het vuur geblust. Het is met de buurtvereniging D.B.O., omgeving Planciusstraat, bergafwaarts ge gaan in de laatste tijd. Op 29 November 1952 werd weliswaar nog een feestavond gehouden, maar tijdens deze vrolijke bijeenkomst werd al medegedeeld dat voor zitter T. Sinjewel en met hem het dagelijks bestuur, zouden aftreden. Daarom zou op 11 December een ledenvergadering wor den bijeengeroepen, hetgeen prompt ge schiedde, maar de opkomst was dermate slecht negen leden en het voltallige be stuur dat geen nieuw bestuur kon wor den gevormd. De voorzitter zegde het af tredende bestuur dank voor het werk dat het had verricht en stelde voor, het nog in kas zijnde geld te gebruiken voor een kinderfeest. Zaterdag zijn de kinderen van D.B.O. in Flora bij elkaar gekomen om een filmvoor stelling bij te wonen. Het jeugdcorps van de IJmuider Harmonie heeft onder leiding van zijn directeur De Groot de feestelijke stemming verhoogd. Inderdaad heeft het ensemble zeer verdienstelijk werk ge- lieverd. Deze middag luidde het einde in van D.B.O., een bloeiende vereniging van 187 leden, die een batig saldo had, maar die te gronde ging uit gebrek aan belangstelling van de zijde van de leden. Voorzitter T. Sinjewel wil eventuele be langstellende leden nog wel een blik gun nen in de boekhouding en de overige bescheiden. Zijn adres is Planciusstraat 55. Vrijdagavond zal dr. A. J. F. Portielje uit Amsterdam in het jeugdhuis te Sant poort een lezing .houden over het leven in de dierentuin. Deze lezing, die gehouden wordt op uitnodiging van „Santpoorts Bloei" zal verduidelijkt worden door licht beelden. Grondstof fenaanvoer Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is Maandagmorgen aangekomen het Zweedse s.s. „Normandia", dat van Gothen burg een lading van 500 ton cellulose aan voerde. Reeds in de namiddag was dit schip gelost en vertrok naar zijn volgende be stemming. Bij het onlangs gebouwde „hofje" aan de Rijnstraat achter de Velserduinweg in IJmuiden-Oost hebben enige dagen gele den kinderen een diepe kuil gegraven. Het 4-jarig meisje C. J. de H. viel in de kuil en is vermoedelijk met het hoofd op een rioleringsbuis terecht gekomen. Voor haar gezichtsvermogen wordt gevreesd. Dit tragische ongeval houdt een ernstige waarschuwing in voor de ouders in de hele gemeente Velsen, die hun kinderen bij bouwwerken laten spelen, vaak niet we tend aan welke gevaren de peuters bloot staan. In de schilderachtige costuums van de provincie poseren Zeeuwse volksdansers uit Middelburg, die deelnamen aan het festival van de Engelse Volksdans- en Zangvereni ging in de Royal Albert Hall te Londen op de trappen van het gebouw voor de fotografen. EEN DAG VRIJAF op g.rond van dienst jubileum, heet het wellicht in een of andere staat van de administratie van Scheveningen Radio. Voor de chef van de afdeling administratie en boekhouding van het radio-kuststation, de heer H. R. E. Huijgens, Meeuwenlaan 57, zal de Vrijdag van deze week in elk geval een heuglijke dag vormen, aangezien hij veertig jaar geleden, om precies te zijn op 16 Januari 1913, als knaap van zestien jaar zijn intrede deed bij de P.T.T. Van die veertig jaar dient de heer Huijgens al 27 jaar Scheveningen Radio, waarbij hij enkele leidinggevende functies, zoals plaatsvervangend directeur en chef van de seinzaal, heeft vervuld. En dan te weten dat deze heer Huijgens één jaar voor het uitbreken van de eerste wereldoorlog als tijdelijk hulptelegrafist het telegraafkantoor te Rotterdam binnenstapte. De carrière van deze jubilaris is wel zeer snel en voorspoedig verlopen. In Rot terdam, waar hij op 8 September 1896 werd geboren, doorliep hij vele rangen tot uit eindelijk de benoeming tot telegrafist le klasse afkwam. De heer Huijgens, op wie de radio nu eenmaal altijd een bijzondere aantrekkingskracht heeft uitgeoefend, volg de in Rotterdam enkele radiocursussen en deed derhalve enige ervaring op dit terrein op, zodat hij bij de overplaatsing naar Personeelsver. „Samenwerking", avond, 20 uur, Thalia-schouwburg. Rex, 20 uur: „De zevende sluier", film- Het zilveren jubileum van de heer F. J. Leenhouts, werkzaam aan de Algemene Werkplaats der Hoogovens, is gevierd in het feestelijk versierde schaftlokaal van de afdeling Hoogovens, waar hij vroeger werk zaam was en daar zijn de dank en de waar dering der directie, met de bekende enve loppe, overgebracht door prof. dr. J. F. ten Doesschate. De chef van deze Algemene Werkplaats, de heer D. H. Veltrop, sprak er zijn vreug de over uit dat men dit jubileum kon vie ren. Immers, nadat de jubilaris van thans 15 jaren bij de afdeling Hoogovens had ge werkt, kwam op 9 Januari 1943 dus nu precies 10 jaren geleden het noodlottig bombardement, dat de heer Leenhouts zo ernstig verwondde, dat men vreesde dat hij voorgoed uitgeschakeld zou zijn. De heer Leenhouts geniet de volle sym pathie van allen op zijn afdeling, hetgeen tot uitdrukking werd gebracht door het jubileumgeschenk: een fraaie staande sche merlamp. De heer N. A. Dekker voerde op enthou siaste en soms humoristische wijze vervol gens het woord, waarbij hij zijn waardering voor de „Vrolijke Frans" Leenhouts uit sprak. Een bouquet bloemen voor mevrouw Leenhouts vertolkte de waardering, die men heeft voor de steun, welke zij steeds voor haar man is geweest. Bedrijfsdirecteur ir. F. W. E. Spies zei in zijn hartelijke toespraak dat hij met een bijzonder genoegen naar dit jubileum ge komen was, omdat het toch mogelijk was gebleken het te vieren: de jubilaris heeft, ondanks alle ellende, welke hij tengevolge van het noodlottige bombardement heeft doorgemaakt, toch nooit de moed verloren en is een medewerker geworden op een af deling, waar hij productief werkzaam kan zijn. Ook ir. Spies bracht nog eens naar voren dat het werk op de Algemene Werk plaats wel degelijk volwaardig werk ten dienste van het bedrijf is en dat de heer Leenhouts hierin zijn plaats heeft gevon den. Tenslotte wenste spreker de jubilaris nog veel geluk en voorspoed, en overhan digde hij hem het vererend getuigschrift en het gedenkbord der Maatschappij. Oude getrouwen De chef van de afdeling Hoogovens, waar de jubilaris vijftien jaar werkzaam was, ir. A. K. Vroege, bracht de gelukwens van deze afdeling over en memoreerde de werk zaamheden van de heer Leenhouts aan de brikettenfabriek, waarna de heer B. van Eeden namens de „oude getrouwen" van hoogovens een door hen vervaardigde sche merlamp aanbood. Een ander uit die kring, de heer C. v. d. Waa, organiseerde, na en kele hartelijke woorden te hebben gespro ken, een samenzang waarvan de muren van het schaftlokaal bol kwamen te staan en ing. S. Strikwerda, de chef van de Werk tuigkundige Afdeling, waaronder de Werk plaats ressorteert, overwoog in zijn toe spraak dat een jubileum een unieke ge legenheid is om de jubilaris als mens naar voren te brengen. Tenslotte besloot de heer P. van Peype met een gelukwens van de afdeling Walserij Oost dit geslaagde jubileum. Brandweer op dak De ladderwagen en brandweerauto moes ten gistermorgen omstreeks half elf in de Gulickerstraat 10 voorrijden met het oog op een schoorsteenbrandje. Het rookkanaal was weldra geveegd, zodat de bewoners er met wat stof in de kamer zijn afgekomen. Pygmeeën in het Patronaat Dinsdag 20 Januari komt de heer K. J. Junius Ingerman in het Patronaat aan de Zeeweg vertellen over zijn belevenissen in Afrika, over zijn ontmoetingen met pyg meeën en met wilde dieren. Hij houdt de lezing, die hij reeds enige malen in IJmuiden hield voor andere ver enigingen, ditmaal voor de Nederlandse vereniging van Huisvrouwen. Film en gramofoonmuziek luisteren het gesprokene op. Scheveningen-Radio in IJmuiden zijn bij zondere aanleg voor het radiovak ten volle kon botvieren. De heer Huijgens had ech ter ook veel te danken aan de radio-afde ling van het Rotterdamse telegraafkantoor, waar hij al in 1920 werd geplaatst. Zijn benoeming te IJmuiden op 1 Augustus 1926 viel samen met de splitsing van het kust- station te Scheveningen. Men begon in dat jaar met een in aantal groeiende reeks schepen te werken, zodat zender en ont vanger elkaar des te meer last gingen be zorgen. De ontvanginstallatie werd over gebracht naar IJmuiden en zo belandde ook de heer Huijgens in het gebouw aan het Sluiseiland. De functie van adjunct commies lag hier in het nabije verschiet, want in 1927 volgde die benoeming. In 1939 verdween het woordje adjunct en zeven jaar later kwam daar de andere betiteling voor in de plaats: hoofdcommies bij de P.T.T. De hoogste rang, die voor de heer Huijgens was weggelegd, werd hem in 1948 verleend: bureauchef. Als chef van de af deling administratie en boekhouding van het kuststation is hij de opvolger van de onlangs overleden heer v. d. Berg. En de wederopbouw De heer Huijgens behoort uiteraard ook tot de kleine groep van radiopersoneel, die zich na de bevrijding zag geplaatst voor de grote taak, Scheveningen-Radio te doen herrijzen. In de benauwde Wilhelmina- school kwam de zaak op gang, waarbij de heer Huijgens vooral de herleving van de radio-te.lefoondienst voor zijn rekening nam. Voor het belangrijke aandeel in de opbouw werd hem een tevredenheidsbetui ging van de directeur-generaal der P.T.T. uitgereikt. Ook bij de opbouw van het nieuwe kuststation op het tweede sluis eiland, dat vorig jaar werd betrokken, was hij volledig ingeschakeld. Van zijn jaren lange ervaring met „de radio" heeft men allicht veel profijt kunnen trekken. Het is te begrijpen dat de heer Huijgens, in het bijzonder voor de dienst van Scheveningen- Radio het nodige werk heeft verricht. Deze zesenvijftigjarige bureauchef houdt van zijn werk en ziet met veel genoegen terug op de ontwikkeling van het kuststation. Hoe het jubileum zal worden gevierd? Eenvoudig! De jubilaris heeft die dag vrij af, maar de directeur en collega's van Sche veningen-Radio zullen hem weten te vin den, want hij mag zich in de algemene ach ting verheugen. De vrije dag zal vast niet hetzelfde betekenen als een rustige dag. Om nog even bij de P.T.T. te blijven: de jubi laris is een verwoed philatelist. Nieuwe schoorsteen nodig In de nacht van Zaterdag op Zondag ver scheen de brandweer voor de woning Po pulierenlaan 49, waar de bewoners een schoorsteenbrandje hadden ontdekt. Vol gens de brandmeester was het een gevolg van de gebrekkige constructie van de schoorsteen. In de afgelopen week is de belangrijke ontmoeting tussen de twee leidende Am sterdamse dam-tientallen in de Noordhol landse damcompetitie verspeeld. Gezellig Samenzijn wist een verrassende 15-5 over winning op het pas gepromoveerde O.D.V. te behalen: de landskampioenen bleken verreweg de sterksten te zijn, al was het resultaat van het voor het eerst in de hoofdklasse uitkomende O.D.V. (17 punten uit 9 wedstrijden) toch ook niet mis. Nu Jpzef Blankenaar met 15-5 van de club van J. W. van Dartelen won, blijven de twee Amsterdamse tientallen Gezellig Samenzijn en Jozef Blankenaar met beide één verliespunt aan de kop. Dinsdagavond moet het D.C.IJ.-tiental tegen Jozef Blankenaar in Amsterdam spe len en wij kunnen rustig een nederlaag voorspellen voor de D.C.IJ.'ers, die zich inmiddels al aardig naar de kopgroep werkten na de 11-9 overwinning op „Door Combinatie Groot". Deze nieuwe week wordt gebruikt om afgebroken en uitgestelde wedstrijden te spelen in de Noordhollandse hoofdklasse competitie, maar de daarop volgende week is men al aan de voorlaatste ronde toe. Op Dinsdag 20 Januari wordt bijvoor beeld in het clublokaal van Jozef Bianke- naar de „titanen"-strijd tussen Gezellig Samenzijn en Jozef Blankenaar uitgevoch ten. Aangenomen dat v. d. Sleen en zijn mannen nu Dinsdag van IJmuiden winnen, dan staan beide rivalen volkomen gelijk. Een voorspelling wordt dan moeilijk, al heeft de gescihedenis geleerd, dat deze ontmoetingen vrijwel altijd door Gezellig Samenzijn werden gewonnen. Daarbij komt nog dat in de laatste ronde Jozef Blankenaar tegen O.D.V. en Gezellig Sa menzijn tegen D.C.G. moeten spelen. St. Bavo wordt beslist het kind van de rekening: de mannen van Warmerdam hebben na acht wedstrijden nog geen een punt veroverd. Nog drie ontmoetingen en dan zal St. Bavo degradatie-wedstrijden moeten spelen. ADVERTENTIE RILLEN ETER EN ILLIJKER L IJ E T Kenncmerlaan 30 - Telefoon 4127 Het Castricumse CSV speelde Zondag een vriendschappelijke wedstrijd tegen HSV uit Heiloo. In deze ontmoeting is CSV op onverwachte tegenstand gestuit en de club uit Heiloo kon ongeveer 15 minuten voor de rust, door een doelpunt van de midvoor de leiding nemen. Voor CSV bracht H. Jacobs echter een paar minuten voor het einde van de eer ste helft de partijen op gelijke voet. Ook na de hervatting bleef HSV uitste kend spelen; de tactiek verschilde niet veel van dat van de thuisclub. De voor hoede van de bezoekers kon echter het juiste schot niet vinden. Na 20 minuten spelen liep H. van der Wal goed door op een pass van B. Beumer en schoot het leer in de linkerbovenhoek van het be vriende doel. 21. Met deze stand kwam bet einde van een oefenwedstrijd die veel publiek trok. Fijnvis zakte snel. De markt was giste ren heel wat minder gunstig voor de fijn- vis dan de vorige week: de reders-eige naars. die per logger zo'n 25000 kilo tong aanbrachten, zetten de handel voor een paar problemen, daar de buitenlandse vraag niet zo groot was. Er was hier en>daar d'an ook een daling van f 1 per kilo merkbaar en de lappen kwamen er dan ook naar verhouding nog redelijk af met f 2,15. Groot- en kleinmiddel bracht het niet ver der dan tot f 1.60, hoewel er tegen het eind van de afslag weer een stijgende ten- denz viel waar te nemen. Rondvis bleef peperduur. Heel an ders stonden de zaken er in de rondvis- sector bij: grote en middelgrote schelvis noteerde vlot f 70 per kist en de braad ging voor f 58 weg. Makreel noteerde we gens de schaarste f 30 en ook in de schol werden flinke prijzen gemaakt: f 50 voor de zetschol. De export was overigens niet erg happig op de grote soorten, die voor haar doel te mager waren en slechts f 26 golden. Twee Weimars. De beide Weimar- trawlers Tubantia en Zeelandia lagen gis teren zusterlijk voor de markt en besom- den respectievelijk f 16 en f 17.000. Da trawler-logger Sch. 135 Cornelia Maria maakte een „vrolijke" reis met f9800. Vios beste vanger. Vanmorgen had de Vios van de trawlers het rijk alleen. Het schip had bij zich: 150 schelvis en piepers, 80 kabeljauw en gul, 90 zwarte kolen, 160 makreel, 350 gestripte en 100 dichte wij ting, 20 radio en 120 stuks stijve kabeljau wen. Daar er geen loggers waren blijven overliggen, moesten een paar dagvissers zorgen voor wat plat- en fijnvis. Uittocht. Nu het trawllogger-conflict afgelopen is en de waterschout van Kat wijk alle zeilen bij heeft gezet, om de be manningen aan boord te krijgen, is de wachtende vloot op een enkele surveyer na, weer naar zee vertrokken. Achter het net. De beide Van der Toorn-loggers, die vorige week naar de Westkustvisserij vertrokken om daar met de vleet op haring te vissen, hebben nog niet erg veel succes. Voorlopig blijft de Sch. 250, die na de 2 en de 310 zou ver trekken, dan ook nog even binnen, om de kat uit de boom te kijken. Mary ook. Behalve de gisteren al ge melde Abraham, die vandaag in Grimsby aan de markt verschijnt, zal cok de Mary daar verschijnen; morgen gaat de Vem- mer er 230 kisten schelvis en piepers, 250 gestripte wijting, 100 kool en gul, 110 ma kreel, 20 diversen, 50 radio en 25 stuks stijve kabeljauwen aan de wal zetten. Wat dikkere spoeling. Nu er een paar schepen naar Engeland uitwijken, loopt het nogal los met de aanvoeren voor de eerst zo druk lopende Woensdagmarkt. De Bloemendaal zal wel niet meer komen en dan blijven er over de Haarlem (60 stok- kebit, 50 makreel, 170 gestripte wijting, 50 zwarte kool, 70 gul en kabeljauw, 280 schelvis); Polderman (80 schelvis en pie pers, 220 makreel, 175 gestripte wijting, 90 dichte dito's, 40 radio, 100 kool, gul en leng, 15 diversen en 80 „stijve") en de Van Hattum met 180 schelvis en piepers, 135 kool en gul, 140 gestripte wijting, 100 ma kreel, 25 varia en een kleine honderd stij ve kabeljauwen. Daar er een paar over- weekse loggers naar deze markt uitkeken, zal er ook nog wat plat- en fijnvis voor radig zijn. En de rest. Voor de laatste dagen van deze week blijven dan nog over de traw lers: Bloemendaal (2 Jan.), Allan Water (3 Jan.) en de Herman, Bergen, Flamingo, Thorina en de Post Boy (5 Jan.). Marktberichten. Prijzen: Heilbot 2.70- 2.65, gr. tong 2.14-1.97, grm. tong 1.62- 1.43, kim. tong 1.85-1.47. kl. tong I 2-1.42, kl. tong II 1.51-1, tarbot I 2,35-1,85, zalm 7,50, alles per kg.; tarbot II 90-69, tarbot III 77-60, tarbot IV 64-39, schartong 35- 33, gr. schol 31-25, grm. schol 41-29, kim. schol 48-39, kl. schol I 38-30, kl. schol II 31-8, schar 28-16, bot 14-9, makreel 36- 28.50, gr. schelvis 63, grm. schelvis 70, kim. schelvis 70, kl. schelvis I 74-70, kl. schelvis II 59-56, wijting 21.50-12, gr. gul 55-48, mid. gul 40-38, kl. gul 31-28, ham 82, kl. koolvis zw. 31-28, kl. koolvis wit 28, alles per 50 kg.; gr. kabeljauw 228-120, gr. koolvis zw. 63-62. gr. koolvis wit 76, gr. leng 102-100, alles per 125 kg. Aan voer: 690 kisten tong en tarbot, 1 k. heil bot, 8 k. tongschar en schartong, 1520 k. schol, 140 k schar, 90 k. bot, 280 k. ma kreel, 35 k. schelvis, 855 k. wijting, 120 k. kabeljauw en gul, 10 k. leng, 4 k. ham, 97 k. koolvis, 40 k. diversen, totaal 3890 kisten. Hieronder de partij ToranTrott uit de zesde ronde van het Hoogoven schaaktour- nooi een voortreffelijk staaltje van Toraa's meesterschap. Wit: Toran. Zwart: Trott. Franse partij. I. e2e4, e7—e6; 2. d2—d4, d7—d5; 3. Pbl— d2, d5xe4; 4. Pd2xe4, Lf8—e7. Een solide opstelling, die wit echter veel ruimte laat. 5. Pgl—f3, Pg8—f6; 6. Lfl—d3, Pf6x e4. Deze ruil is niet het beste. 6. c5 of 6. Pd7 kwamen eerder in aanmerking. 7. Ld3xe4, Pb8—d7; 8. O—O, c7—c5; 9. c2—c3, O—O; 10. Ddle2, Pd7—f6; 11. Le4—c2, Hier staat de loper goed voor de aanval. Het verdiende nu voor zwart aanbeveling om op d4 te ruilen. II. b7f6; 12. Lel—g5, Tal—dl, Dd8c7; Pf3—e5, Tfl—el, Om met het offer op f7 te 15. c5xd4; 16. c3xd4, Tdld3, Alles op de aanval. Reeds is: 18. Th3 of 18. Tg3 eenlastige dreiging. 17 --, h7h6 stelt wit in de gelegenheid op fraaie wijze de zwarte koningsstelling met offers te bewerken. Noodzakelijk ware 17. Tc8. 18. Td3c3, Dc7b7; 19. Lg5xh6, Zeer fraai Het is leerzaam te zien hoe wit de zwarte koningsstelling uiteen rukt. 19. g7xh6; 20. Tc3—g3f, Kg8—f8; 21. De2e3, Le7b4 maakt ruimte voor de koning en valt tege lijkertijd een toren aan. Maar wit kijkt niet op wat materiaal in zijn jacht op de zwarte majesteit. 22. De3xh6t, Kf8—e7; 23. Tg3—g7, Td8—f8; 24. Pe5—g6f, Ke7e8. Of: 24. Kd7; 25. Pf8 t, Tf8 26. Tel en de dreigingen zijn niet van de lucht. 25. PgSxf8, Lb4xel; 26. Dh6xf6, Ke8xf8. Zwart moet dit brutale paard wel nemen, echter hierop heeft wit een schitterende conceptie g»reed liggen. 27. Tg7h7, Kf8e7; 28. Lc2—a4t!, voltooit'de omsingeling, want op *28. bt volgt 29. Lb5 t, Db5 30. Df7 f, Kd8; 31. Dc7 f, Ke8; 32. De7 mé Daarom: Zwart gaf het op. Een met Spaans élan gevoerde aanval. Lc8b7; Tf8d8; dreigen. Lb7—d5; 13. 15. 17.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 8